Denderrust Herdersem bouwt nieuw rustoord Feestkalender... dertig jaar Cantate Domino - Aalst Uit de gemeenteraad De Voorpost - 6.1.1989 - 31 In gebruik zomer 1990 Een steeds meer vergrijzende bevolking en anderzijds meer gezinnen waar beide ouders buitenhuis werken doet steeds groeiende nood aan rusthuizen ontstaan. Uw laatste levensjaren slijten in eigen woning is uiteraard ideaal. Op voorwaarde dan dat uw woning ervoor geschikt is en dat U zich eventueel alleen kan behelpen. Zoniet is U op een rusthuis aangewezen. Aalsterse rusthuizen laboreren aan een steeds langer wordende wachtlijst. Bovendien is rusthuis Sint-Lieven reeds jaren aftands en door de hogere instanties ongeschikt bevonden. Het Aalsterse stadsbestuur worstelt reeds lang met de problematiek een nieuw rusthuis op te richten. Heel wat voorbereidselen werden reeds jaren gemaakt doch uiteindelijk stond gedurende jaren de definitieve vestigingsplaats nog niet vast. Bovendien werd in deel gemeenten de wens uitge drukt dat ook "op den bui ten" een rusthuis zou ko men. Dat is er reeds lang in Herdersem. Doch nu wordt het een rusthuis aangepast aan de huidige behoeften. "Een huis voor velen". Klaar over 18 maand Waar officiële instanties worstelen met eindeloze problemen en procedures - het Siesegemziekenhuis dateert reeds van tien jaar terug doch niemand weet reeds in welk jaar het nu uiteindelijk operationeel zal worden om dan nog niet te spreken van de martelgang van het kultu- reel centrum waarover men liefst een kwarteeuw deed... - doch de privé- sektor weet zich blijkbaar heel wat beter te be helpen. Direkteur van het nieuw Herdersems rusthuis Zus ter Lutgart De Maeseneir maakt zich sterk dat het nieuw rusthuis klaar komt over 18 maanden. In 1990 moet het in gebruik wor den genomen. Een uitda ging die de raad van be stuur onder voorzitter schap van Meester Anne Bauwens zichzelf oplegt en waarvan de realisatie gebeurt zonder overheids toelage, met eigen mid delen. Zulks veronderstelt uiteraard een optimale in zet en onverdroten ijver van de Raad van Bestuur en professionele aanpak van de Dendermondse n.v. Abetec Consulting Engineering die reeds voor andere hete vuren heeft gestaan. Vanzelfsprekend zal ook uw financieel steuntje zeer welkom zijn op reke ning nr. 293-0595207-70 van v.z.w. Denderrust, Alfons De Cockstraat 71 te 9390 Herdersem-Aalst. U krijgt alvast een fiskaal attest. Een lange traditie Bejaardenzorg boogt te Herdersem op een lange traditie. Het klooster werd er gesticht in 1861 en nam vanaf 1864 de eerste be jaarden op. Amper 20 jaar later, in 1885 telt het klooster 218 bewoners: 20 zusters zorgen er voor 128 bejaarden en 70 wees meisjes. Gedurende de tweede helft van de 19de eeuw en tot de eerste wereldoorlog blijft Denderrust zijn kari- tatief ideaal ontwikkelen. De oorlogsjaren slaan bij zonder hard toe; niettemin overleven het verzorgings tehuis en het klooster. De daaropvolgende periode tot heden bouwt de kon- gregatie verder aan het "Huis voor velen"... In 1933 wordt de toenmalige nieuwbouw voor mannen opgericht en in 1937 wordt de vrouwenafdeling ver nieuwd en uitgebreid. De ze ontwikkeling geschiedt nog steeds onder impuls van de Zusters Jozefienen. Als in 1966 de wet op de rustoorden voor bejaarden wordt gepubliceerd en daarbij nieuwe eisen for muleert inzake hygiëne, veiligheid en huisvesting speelt de raad van beheer hier onmiddellijk op in. Het oude gebouw uit 1933 wordt afgebroken en verbouwd tot het nu be staande rustoord "Huize Denderrust" dat in 1971 officieel in gebruik werd genomen. Op dat ogenblik is het rustoord erkend voor verzorging en huisvesting van 120 be jaarden. Vanaf 1979 wordt voor het beheer van het rust oord een eigen v.z.w. op gericht: v.z.w. Denderrust waarin zusters en leken sa men het beleid van het rustoord vorm geven. Een gloednieuw rusthuis Langs de A. De Cock straat te Herdersem bouwt de v.z.w. Denderrust in de komende 18 maanden een nieuw rustoord dat plaats biedt aan 105 bejaarden. Het gebouw wordt opge trokken op een terrein dat kosteloos ter beschikking wordt gesteld door de kon- gregatie van de Zusters Jo zefienen van Sint-Kruis- Winkel. Het thans be staande rustoord zal tot 25 serviceflats worden geher- konditioneerd. Het nieuwe gebouw beantwoordt aan de basis filosofie van de v.z.w. Denderrust. Het biedt de mogelijkheid tot kollektief en beschermd wonen dat zo reëel mogelijk de thuis situatie van de bejaarde benadert. Bovendien kun nen de bewoners genieten van een aangepaste ver zorging. Het koncept van het gebouw streeft naar een vlotte toegang, prak tisch beheer, uitnodigende gezellige sfeer en integra tie in de omgevende leef gemeenschap. In dit nieu we gebouw is plaats voor 105 bejaarden. Het ge bouw, in vier bouwlagen, beslaat een oppervlakte van 1.770 m2 op een ter rein van 6.805 m2. Elke bouwlaag heeft een speci fieke bestemming. Denderrust: rusthuis, huis en thuis voor 105 senioren Het wordt een rustoord met dienstverlening, een huis en ware thuis voor 105 bejaarden. Een ge bouw dat ten volle voldoet aan de jongste strenge normen. Het wordt boven dien een rustoord met een dienstverlenende funktie. Men wil er perfekte servi ce bieden aan bewoners uiteraard maar tevens aan er niet verblijvende ge bruikers. Daarom werd een belangrijk deel van het rusthuis voorbehouden voor een dienstencentrum dat optimaal uitgebouwd en uitgerust wordt. Maar naast een maximaal komfort wordt ook gezorgd voor gebor genheid, voor intimiteit en knusheid. Een huis en een thuis onder één dak. 1770 m2 Het rustoord komt op een stuk grond van 6.805 m2 waarvan 1770 be bouwd. Het telt vier bouwlagen met elk een specifieke funktie. Verti- kale binding en centrale as is gevormd door liften en trappenhuis. De kelderverdieping heeft een oppervlakte van 1480 m2. Op dit niveau werd de technische infra- struktuur, evenals de per soneelsruimten en de kine ruimten ondergebracht. Volgende lokalen zijn op deze verdieping gesi tueerd: Technische ruimten: stookplaats, elektriciteits- verdelingslokaal, water voorziening 160 m' voor de brandweer, bergingen, keuken met de hierbij ho rende koel- en diepvrieslo kalen. Personeelsruimten: refter personeel en kleedruimten personeel. Ruimten voor gebruikers rustoord: bergingen en kine-ruimte. Naast deze lokalen werd eveneens het mortuarium op dit niveau onderge bracht. Bovenvermelde lokalen zijn via een afzonderlijke toegang bereikbaar ten einde een efficiënte wer king van het rustoord te bekomen. Het gelijkvloers De gelijkvloerse verdie ping die een oppervlakte van 1770 m2 beslaat, her bergt enerzijds een bedde- vleugel (30 bedden) en het dienstencentrum. Elke beddenvleugel is tevens voorzien van twee badka mers met de daarbij horen de linnenkamers, zithoek, dagzaal en lokaal voor de verpleging. Het dienstencentrum dat eveneens opengesteld is voor niet-bewoners van het rustoord, herbergt on der meer patio, polyvalen te zaal, vergaderzaal, win kelruimte, verzorgingslo kaal, kapper en ergothera- pielokaal. Naast deze ruimten werden hier ook de lokalen ondergebracht voor de direktie, hoofd- Aalst. Het rustoord Denderrust te Herdersem verpleegster en adminis tratie. De eerste verdieping De eerste verdieping herbergt een beddevleugel voor 30 personen alsook een autonome vleugel voor 15 demente bejaar den. De totale bebouwde oppervlakte van deze ver dieping bedraagt 1760 m2. De afdeling voorbehouden voor dementen werd ge- koncipieerd rond een cen trale beglaasde binnen koer, teneinde de werking en de kontrole te optimali seren. Naast de 15 kamers van de bejaarden is deze vleu gel voorzien van de vol gende lokalen: verpleeg sterslokaal, dagzaal, bad- linnenkamer, berging, zithoek (binnen-buiten). De tweede verdieping! Op de tweede verdie ping werd een gelijkaardi ge autonome beddevleugel (30 bedden) onderge bracht zoals deze op de gelijkvloerse en eerste ver dieping. De totale opper vlakte van deze verdieping bedraagt 1.030 m2. Op de dakverdieping wordt de machinekamer voor beide liften inge bouwd. Bouwwijze Het gebouw wordt een kombinatie van klassiek metselwerk, gewapend en voorgespannen beton. Voor de materialen van de gevels werd geopteerd voor harmonieus samen gaan van metselwerk in handvormsteen, sierbeton en leienbekleding. Het buitenschrijnwerk wordt uitgevoerd in hoog waardig aluminium met thermische onderbreking om te voldoen aan de strengste normen van komfort, onderhoud en warmtehuishouding In het schrijnwerk wordt tevens een zonne weringssysteem inge bouwd en uiteraard is de beglazing voorzien in een dubbelwandige isolerende uitvoering. "Een huis voor velen". (l.h.) Ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan program meert de Schola Cantorum Cantate Domino een groot jubileumkoncert, op vrijdag 21 april in de Sint-Marti- nuskerk te Aalst om 20 uur, op zondag 23 april in de Begijnhofkerk te Gent om 17 uur, op vrijdag 28 april in de Koningin Elisabethzaal te Antwerpen om 20 uur en op zondag 30 april a.s. in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel om 16 uur. De Schola Cantorum Can tate Domino werd in 1959 gesticht en wordt nog steeds met grote kundig heid en dynamisme geleid door E.H. Michaël Ghijs. Al vlug kon het koor zich een nationale bekendheid verwerven. Regelmatig geeft het koncerten voor het Festival van Vlaande ren en het Festival de Wal lonië. Het kreeg herhaal delijk de gelegenheid om samen te werken met diri genten als Claudio Abba- do, Michael Tilson Tho mas, Pierre Cao, André Vandemoot en Pierre Bar- tholomée. Cantate Domino trad on dermeer op in Londen en Parijs, in Spanje, Polen, Finland en de Sovjetunie in de Verenigde Staten, Colombia en Venezuela, in Zuid-Afrika, in Israël, Singapore, Taiwan en Ja pan... telkenmale als waardige kulturele ambas sadeurs van ons land. Ter gelegenheid van haar der- Aam. Octavus Willems expozeert in het Belfort a Aalst. De WAK viering werd muzikaal opgeluisterd door het kamermuziekduo Christiaan De Raes en Guido Veldeman (a) Leningen Aalst leent andermaal bij het Gemeentekrediet. Deze keer voor een globale som van bijna 11 miljoen. Leningen Van 190.000 F voor het uitvoeren van herstellingswerken aan betonverhardin- gen op het grondgebied van Aalst - eindafrekening. Van 251.000 F voor het plaatsen van parkeerbanden op de Oude Vismarkt en Stationsplein te Aalst in functie van de verkeersveiligheid. Van 631.000 F voor de aankoop van verlichtingstoestellen. Van 1.449.000 F voor de aankoop van bouwmaterialen voor het uitvoeren van werken in eigen beheer in de stedelijke onderwijsinrichtingen. Van 869.000 F voor het uitvoeren van de nodige aanpassingswerken en aansluitingen aan het stoomnet van de nieuwbouw voorgebouw Keizers- hallen. Van 273.000 F voor de aankoop van een industriële wasmachine en droogautomaat voor het kinderdagverblijf Twee Hagenstraat. Van 6.139.000 F voor de aankoop van een vrachtwagenonderstel en het leveren en plaatsen van een persinstallatie op dit onderstel. Van 417.000 F voor de aankoop van onderdelen voor de reinigingswagen COV-Mark V. Van 750.000 F voor de herziening en heropmaken van het bijzondere plan van aanleg nr. 14 «Bergemeersen» te Aalst - ereloon. Voor een prijs van 191.458 F wordt 103 m2 grond aangekocht voor aanleg van een voetpad te Gijzegem in de Meersstraat. 415 m2 grond wordt aangekocht voor 905.017 F en grond wordt tijdelijk ingenomen voor aanleg van de moerriolering in de Dekkersweg en de Denderweg te Gijzegem. Te Baardegem wordt 80 m2 grondrestant in de Europastraat verkocht aan aanpalende eigenaars voor 80.000 F. Aan de Kriekenlaan te Aalst wordt aan de aanpalende eigenaar een grondrestant van 98 m2 verkocht voor 200.000 F. Voor de oprichting van een verplicht afvalwaterzuiveringsstation aan het slachthuis «NV Kamiel Verbist Zonen» werd voorgesteld een stadseigen- dom te verkopen. Het betreft een gedeelte van het stadseigendom Stedelijke Werkhuizen aan de Albrechtlaan. De firma is verplicht deze installatie te plaatsen. Zoniet verliest ze haar lozingsvergunning. Danny Denayer (VU) is tevreden dat die zuivering er komt. Toch is hij bekommerd nopens de juiste plaats van inplanting van dit station. Hoe dichter bij de Bergemeersenstraat hoe meer risiko voor geurhinder en «aërosols» zijn moeilijk op te vangen. Hij vraagt dat de grote koliektor een diameter van 2 m. zou hebben en dat de inplanting zo dicht mogelijk bij de spoorweg zou gebeuren. Schepen André Doorns kan hem, althans voor wat de inplantingsplaats betreft, geruststellen. Het waterzuiveringsstation komt zo dicht als het kan bij de vroegere spoorweg. Het zuiveringsstation zal bovendien met heel wat groen afge schermd worden. tigjarig bestaan heeft de Schola Cantorum Cantate Domino dan ook de eer U uit te nodigen op haar uniek jubileumkoncert, waar maar liefst een we- reldkreatie en een premiè re voor België op het pro gramma staan. Even een blik op het jubi leumprogramma: 1. Chichester Psalms van Leonard Bernstein. Leonard Bernstein, vooral bekend door West Side STORY, komponeerde deze psalmen in 1965. He melse melodieën vol kin derlijke onschuld wisselen af met vrolijke dansritmes of martiale klankuitbar stingen. Beide worden ge synthetiseerd in een slot- koraal, dat een diep ver langen naar vrede uit drukt. 2. Wereldkreatie van het Te Deum van Kristiaan van Ingelgem Met deze kreatie wil de Schola Cantorum Cantate Domino hulde brengen aan haar rijk-getalenteer de stadsgenoot, Kristiaan van Ingelgem, organist van de dekenale Sint-Mar- tinuskerk te Aalst. Het werk werd speciaal voor deze jubileumviering ge- komponeerd. 3. Première voor België: Requiem van Andrew Lloyd Webber Webber, komponist van suksesvolle musicals zoals Evita, Jesus Christ Super star en The Phantom of the Opera, schreef dit ont roerende Requiem ter ere van zijn overleden vader. Het werk werd in Groot- Brittannië in de Verenigde Staten zeer entoesiast ont haald. Ongetwijfeld zal het don derende Dies Irae, het op gewekte maar devote Ho sanna in exelsis en het etherische Pie Jesu van Cantate Domino's groot jubileumkoncert weldra ook in ons land ruime weerklank vinden! Naar aanleiding van deze buitengewone koncert- agenda laten we met ge noegen even het bestuur van de Oud-leerlingen bond van het Aalsterse Sint-Maarteninstituut aan het woord: «Wij zijn blij hierbij de leden van onze oud-leerlingenbond te kunnen uitnodigen op de uitvoeringen van het Jubi leumkoncert, die zullen gebracht worden door Cantate Domino, t.g.v. het 30-jarig bestaan van het kollegekoor. Wij zijn ervan overtuigd dat de kwaliteit van het koor, het unieke van het program ma, de rust van het kunst zinnige kader en het gezel schap van kollega's oud- leerlingen reeds redenen te over zijn om minstens één van de optredens bij te wonen: op vrijdag 21 april in de Sint-Martinuskerk te Aalst om 20 uur, op zon dag 23 april in de Begijn hofkerk te Gent om 17 uur, op vrijdag 28 april in de Koningin Elisabethzaal te Antwerpen om 20 uur of op zondag 30 april in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel om 16 uur. Bovendien wil de oud-leerlingenbond U zelfs de kans niet laten om naar één of ander excuus te zoeken. Daarom geven wij aan al onze leden, die via de bond hun kaarten reserven, een korting van 100 frank, per kaart met een maximum van twee kaarten per oud-leerling. U kan natuurlijk méér dan twee kaarten krijgen, maar dan zonder reduktie. De toegangsprijzen bedra gen 300 frank in Aalst en Gent en 400 of 500 frank in Brussel en Antwerpen. Wat moet U nu hiervoor doen? U stuurt een briefje naar O.L.B.-S.M.I. Can tate, Esplanade 6, 9300 Aalst waarop U vermeldt: 1. naam en lidnummer, 2. adres en telefoon, 3 aan tal kaarten en waar (Aalst, Gent, Brussel of Ant werpen). U hoeft nog geen betaling te verrichten! Het aantal kaarten waarover de OLB beschikt is niet onbeperkt. Wie eerst schrijft, wordt eerst bediend. We verwit tigen U later wel hoe U moet betalen en waar U uw kaart(en) kunt afha len!'. (D.B.) Budget Recht beschrijft Euro pa 1992 en de konsument in zijn hoofdartikel. De vraag wordt gesteld in hoeverre de konsument zal beschermd worden en wat de verbrui- kersbescherming waarover zo vaak wordt gesproken in feite inhoudt. Budget Recht is verkrijgbaar op het adres Hol landstraat 13 te 1060 Brussel.

De Voorpost | 1989 | | pagina 15