Een derde der problemen zelf opgelost Kuituurcentrum De Werf Aalst biedt kort vol teater, dans, muziek, show, tentoonstellingen en vormingsaktiviteiten INF0BQ groeit steeds verder... Overmeerse Chiro rond de kwistafel 32 - 6.1.1989 - De Voorpost Vorige vrijdag stelde De Werf zijn programmatie voor het tweede deel van het seizoen 1988-1989 voor aan de pers. Voor een eva luatie van de werking van het nu bijna een jaar (goed) draaiende kuituur- centrum is het misschien nog wat vroeg; begin maart wordt de balans op gemaakt van de program matie, de publieksrespons hierop en de financiële im- plikaties. Bij die gelegen heid komen we hierop uiteraard uitgebreid terug. Aan de feiten kan men nu echter reeds niet voorbij. In minder dan één jaartje kreeg De Werf een A-sta- tuut toebedeeld door ons ministerie van kuituur, met alle financiële voorde len en aanzien daaraan verbonden. Het is een te rechte beloning voor een periode keihard werken van alle verantwoordelij ken, voor een kreatief pro grammeren met een goede neus voor wat belangrijk is in ons Vlaamse kulturele landschap en eveneens voor de inspanningen die door het Aalsterse stads bestuur werden geleverd. Er is dus geen enkele re den om het tot nog toe gevoerde be.eid de eerste maanden te wijzigen. Voor de programmatie van het tweede deel van dit seizoen worden de krachtlijnen van het beleid voortgezet. Ook nu wordt gestreefd naar kwaliteit, naar diversiteit en naar sa menwerking met lokale organisatoren. Wij overlo pen met u even de pro grammatie voor de ko mende maanden. Uiter aard komen we op de meeste aktiviteiten iedere week uitgebreider terug. De Werf biedt een eigen programmatie, ingedeeld in een vijftal reeksen, maar werkt ook receptief voor lokale Aalsterse ver enigingen. Vjjf voorstellingen «Een avondje teater» We geloven niet dat er in Vlaanderen een stad is waar het amateurtoneel bloeiender is dan in Aalst, ook kwalitatief. Het schit terende teateraanbod van De Werf kan niet alleen een gelegenheid zijn om uitstekend teater te zien maar ook een uitnodiging voor de lokale teaterma- kers om nog betere pro- dukties op te zetten. Het aanbod op dit gebied werd in twee series verdeeld: de «gevestigde» gezelschap pen in «Een avondje tea ter» en de jonge teater Turken in «Jonge teater- makers». In de eerstgenoemde reeks komen vijf voorstellingen: «De roof van Cecilia» van Dario Fo door het Kollek- tief Internationale Nieuwe Scène met Hilde Uytter- Waan Droom» door het en met 16 januari), linden (17/2); «Kamer 5» Nederlandse teatergezel- 7., «klassieke»-mii7iek door The Stuffed Puppet schap Studio Peer (21/4). «klass.eke»-muziek Theatre (4/3); het dubbele Losse kaarten voor deze projekt «Een vrouw al leen» «Open Huwelijk» van Dario Fo en Franca Ramo door het Hollands/ Belgisch suksesduo Pleum v Touw en Hugo Metsers februari). (24/3); het humoristisch- satirische «De Broek» van Carl Stemheim door het Arca-gezelschap van Gent in regie van Jappe Claes (8/4); de «thriller» «Rouw past Electra» van Eugene koncerten voorstellingen tosten 250 Modeme f" klassi=ke mu" F of 300 F. een abonne- nek voor kamer-, blazers-. abonne ment voor deze reeks van vier kost u slechts 920 F (verkrijgbaar tot en met 3 Aalst. I Compani ook te gast in De Werf. Valabel team Dat dergelijke inzet voor mensen met problemen die vaak aan het einde van hun latijn zijn en bij de gewone «dienstverlening» geen soelaas vonden nog mogelijk is steunt op de kwaliteit van de mensen die deel uitmaken van de ze werkgroep. Stuk voor stuk zijn het mensen die hun sporen reeds hebben verdiend en die, na pensionering, zich willen blijven inzetten voor de naaste. Ze willen graag de eigen ervaring ter beschikking stellen van wie er om vraagt en ont zien zich de moeite aller minst om zelf nog bijscho- lingskursussen te volgen want de wetgeving veran dert voortdurend en wie niet up to date blijft kan geen valabele hulp ver strekken. Het zijn pastoor van de parochie Sint-Antonius Laurent Bruggeman, een ervaren man met beide be nen in de wereld, Theo Van Gijseghem nu voor zitter en sekretaris maar voorheen adjunkt-advi- seur bij de Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling, Frans De Haeck, gewezen personeelsdirekteur bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen, Hubert Verhulst, ge wezen adjunkt-adviseur fi nanciële zaken en voor de privé-sektor Willy Clot- man met jarenlange erva ring op diverse niveau's. Een jaar werking Liefst 172 verschillende personen deden tijdens het eerste werkjaar beroep op het team van Van Gij seghem. 97 van hen zijn stadsgenoten en daarvan zijn er 38 van de Sint- Antoniusparochie zelf. Maar er zijn er ook van ver buiten de regio. Van Oostende, Gent, Scher- penheuvel... Dat een aan tal onder hen voor een ander probleem nog eens kwam en sommigen zelfs met drie problemen ach tereenvolgens naar het se- kretariaat kwamen spreekt voldoende over de effi ciëntie van de werking van dit team. Ze hebben inderdaad uit hun vroegere werkkring heel wat relaties overge houden die vele deuren openen. Met een aantal diensten hebben ze zelfs voortdurende samenwer king als bvb. met een aan tal ministeries en diensten. Zoektochten doorheen de administraties verlopen voor hen heel wat makke lijker dan voor de leek die er niemand kent en van de organisatie uiteraard geen kaas heeft gegeten. Alles en nog wat! Tewerkstelling, werkloos heidsuitkeringen, belas tingen en pensioenen zijn zowat de meest voorko mende materies waarmede heel wat mensen worste len. Maar daarenboven werden tal van vragen ge steld over gezinsrelaties, verhuur- en verkooppro blemen, verzekeringen al lerhande, hulp aan senio ren, vakantieregelingen, bouwvergunningen e.d.m. Een derde van de gestelde problemen, 63 op de 187 dossiers, kon tot een goed einde worden gebracht zonder beroep te moeten doen op om het even wel ke instantie. In 18 gevallen werd de betrokkene na be spreking met de betrokken dienst naar de bevoegde ambtenaar verwezen. In 59 gevallen werd, al dan niet na bespreking met de betrokken dienst, aan de aanvrager de gewenste in formatie verschaft. In 39 gevallen werd de steun van genegen bevoegde perso nen gevraagd en in 8 ge vallen werd de persoon naar de bevoegde perso nen verwezen. Gratis Het Permanent Sekreta- riaat wil een open huis zijn waar U probleemloos te recht kan zonder enige konditie. Toch wil het se- kretariaat zich in bredere kring kenbaar maken om mensen de kans te bieden hun problemen te zien op lossen. Anderzijds moet het se- kretariaat leefbaar blijven en koken kost geld. In dit geval telefoonkosten, portkosten, verplaatsings kosten. Wie zijn steentje wil bij dragen om deze dienst in leven te houden kan zulks doen met een storting op rekening 000-0496405-56 van Theo Van Gijseghem, Gustaaf Papestraat 55 te 9300 Aalst met vermelding «sociaal dienstbetoon». U kan ook bellen naar 053/ 70.01.25. Het sekretariaat is achter aan links in de dreef naast de Sint-Jobskerk. Het is toegankelijk om de 14 da gen te beginnen met 11 januari beurtelings van 15 tot 16 en van 18 tot 19 u. LH simfonisch- en solovertol king: het zit allemaal in deze reeks; Beethoven en Rodrigo door het Natio naal Orkest van België Vyf dans- en ballet voor- o.l.v. Georges Octors (26/ stellingen 1); Debussy, Zemlinsky en Dans en ballet was vóór Mozart door het Konink- de Béjart-periode in Bel- üjk Filharmonisch Orkest gië/Vlaanderen een onont- van Vlaanderen o.l.v. Gü- fgonnen terrein: «dat wuf- 08380838nter Neuhold (9/2) O'Neill door het Zuidelijk te>> lag ons Vlamingen met een liedrecital door Josef Toneel (12/5). beide-voeten-op-de-grond Baert met een Schubert- Losse kaarten voor deze n'et zo erg. Vroeger im- programma met pianobe- voorstellingen kosten van porteerden we een en an- geleiding van Rouiana 250 F tot 400F, een abon- der; thans eksporteren wij Stantsheva (9/3), Bartok, nement voor deze reeks onze ballet- en danspro- Tsjaikowsky en Haydn van vijf kost u slechts dukties over de hele we- door het Nieuw Belgisch 1.200 F (verkrijgbaar tot reld. Met vijf produkties Kamerorkest o.l.v. Jan Aalst. In De Werf is ook een optreden van Johan en met 17 februari). kun je natuurlijk niet alles Caeyers (14/4), vooral Ste-Verminnen en Tars Lootens voorzien, iets voor de geven, maar wel de ve Reich en Moessorgsky fijnproevers dus. krachtlijnen die in de dans in «Slagwerkprojekt» door van 1988/1989 vertegen- De Nieuwe Muziekgroep boos (21/1)i een kompiete en voordrachten die als «De Vlaamse Golf» noemt woordigd zijn: de vierdeli- (19/4) en opnieuw het Ko- muziek/film/teatervoor- vorming voor jongeren of men in Nederland het wer- ge produktie «Capriccio» ninklijk Filharmonisch Or- *te,I,n® rinnr h*t jpv. velend aanbod dat jonge en het Koninklijk Ballet kest van Vlaanderen, nu Vlaamse regisseurs en tea- van Vlaanderen met ko- o.l.v. Rudolf Barshai, met termakers de laatste jaren reografieën van Balanchi- werk van Tsjaikowski, voor het voetlicht bren- ne, Christe, Kylian en Tu- Sjotstakovitsj en Beetho- gen. U hoeft voortaan niet dor (16/1); het kontrastrij- ven (11/5). Losse kaarten meer naar onze Vlaamse ke «Ballet in wit» van en kosten van 300 F tot 650 F, kuituursteden om hun door Mare Vanrunxt (10/ een abonnement voor de- werk te zien, U kan dit 2); ook een Franse dans- ze reeks van zes kost U voortaan ook in De Werf. produktie met een drietal slechts 2.200 F (verkrijg- - Vier produkties komen nummers door «La Petite baar tot en met 26 ja- grootstad (25/2); de sterk poppen maken, achter de naar de Molenstraat: de Cie» van koreografe My- nuari). teatrale fantasie «Le Bouf- schermen van een poppen- komische mimteopera riam Hervé-Gil (24/2); hét shom mé. niveau e' la Reif door dé ffot.e.r/ spel on\he,t sPek de «De Liefde voor de 3 Ma- vifdelige «What the bodv Tjsechoslovaakse teater- beeldtaal van de strip, trai nen» door De Sluipende does not remember» van **et wooFd .<<s.h.?Ww ho?ft klown.. Bo,ek PoUvka nin? voor amateur-toneel- Vier voorstellingen «Jonge Teatermakers» stelling door het zeven- volwassenen door het koppige muziekensemble I Werf-vormingsteam aan- Compani met «Rota/Felli- geboden wordt. Toch een ni» (27/1); voor liefheb- kort overzicht: videokurt- bers van het genre «Will sussen, sociale psycholo- Tura in Concert» (19/2); gie, dans- en het liedprogramma van Jo- bewegingsekspressie, han Verminnen «Brieven komputerkursussen, voor uit Latem» met de duali- bereiding op pensioen, teit tussen platteland en spreken in het openbaar, Armoede op muziek van Wim Vandekeybus, «this Johan De Smet en in regie year's surprise» zoals het van Ame Sidrens (3/2); de in New York genoemd nieuwste produktie van werd (17/3); de eigen Paul Pourveur en Lucas dansproduktie van De Vandervorst «Congo» Werf «De doos» (waar door De Tijd (11/2), het over we het later uitge- originele «Baa-dé Beken- breid zullen hebben) van tenissen uit de Tussenwe- An De Naeyer en Mark reld» door Tie 3 in regie Van De Keer (9/4). van Ken Keloungtang en Losse kaarten kosten van spelers, geleide rondlei dingen bij tentoonstellin gen, klassieke-muziek be luisteren... Wie hierover meer precieze gegevens wil i.v.m. prijzen, eksakte Permanent sekretariaat voor Sociaal Dienstbetoon Dat er ook nu nog mensen zijn die zich totaal belangloos inzetten voor wie met problemen worstelt bewyst het «Permanent Sekretariaat voor Sociaal Dienstbetoon» opgericht op de parochie Sint-Antonius van Padua («Sint-Job») en die als zetel de woning van initiatiefnemer Theo Van Gyseghem in de Gustaaf Papestraat 55 heeft. «Voor dienstbetoon komt men meestal bij politici terecht», zegt Theo Van Gyseghem. «Bij ons gebeurt dat dienstbetoon echter zonder enige verplichting, zonder enig lidgeld of aansluiting bij om het even wie of wat en zonder onderscheid van godsdienstige of filosofische overtuiging. Ons «sekretariaat» heeft inderdaad niet de minste link met de parochie en staat open voor andersdenkenden ook van buiten de eigen regio». Zes shows mét niveau Het woord «show» hoeft klown Bolek Polivka niet noodzakelijk te refe- co) die niemand onver- reren naar goedkoop, plat- schillig zal laten (28/4).. vloers amusement, ge- en een onovertroffen Feli- woon konsumptie zonder ce Damiano met Luc Saf- meer. Dat het ook anders floer van het B.R.T. 2- kan, dat het woord «show» Genootschap op zondag een andere lading kan middag in «Ik bene gene data en wat het allemaal dekken, bewijst de pro- konijn en andere erotische inhoudt, kan hiervoor te- grammatie die De Werf verhalen van Boccaccio» recht in De Werf-Vor- voor de eerstkomende (29/4). Losse kaarten voor mingswerk. Molenstraat maanden in petto heeft: deze voorstellingen kosten 51, 9300 Aalst. léie"'6'é Paéw™(!/3);6Mn 300 F tm450 F^n 'ébén' een kreatieve originaliteit van 250 F tot 750 F; een E„ nog ïee, „,rer doo*r rSOL*2'& SffST. slïïs S d' F (verkrijgbaar tot en met schoolprogramma s voor van twee Shakespeare- van vijf kost u slechts stukken in «Weg van 1 360 F (verkrijgbaar tot Ions van De Frivole Fram- 21 januari). kleuters, leerlingen van basisschool en van secun- V(jf grote tentonstellingen dair onderwijs en zelfs Na eerdere suksesrijke én voor alle leeftijden met merkwaardige tentoon- een schat aan program- stellingen, ook voor de ko- ma's op gebied van pop- mende maanden in het penteater, teater. vertel- oog springende projekten: teater. muziek, dans, Tapta en haar steeds in- workshop, toneelinitiatie, drukwekkende monumen- Frans en Engels teater, be- tale «skulpturen» in steeds geleiding bij tentoonstel- wisselende materialen (21/ lingen. Voor inlichtingen: 1 tot 26/2); Vlaamse foto- grafie door de niet-profes- sionele kunstenaar i.s.m. de Vlaamse Federatie van Fotokringen (11/3 tot 2/4), Strips en Stripes», eigen lijk een drieluik met «The history of the American Comic Strip» «Egypte 053/76.13.02. En dan zijn er nog de «derden»: lokale organisa toren die een ruimte van De Werf afhuren voor een of andere manifestatie: van het amateurtoneel over Gaston en Leo, het Raamteater, operette Aalst. Tapta met konstrukties in rubber in De Werf van 21 januari tot 26 februari. Dat in 1989 de beurs «Bouwen en Wonen» dermate zou uitgroeien tot opeenpak- uitgegroeid z(jn dat de Aalsterse Keizershallen te klein king van dezelfde produc- zouden blijken had by de eersteling in 1981 zelfs de ten. grootste optimist niet durven denken. Zelfs by de derde editie wanneer wegens gebrek aan de INFOBO is een volwaar- nodige plaatsruimte het VTI moest geruild worden tegen dig AALSTERS BOUW- de Keizershallen kon dergelyke evolutie niet worden SALON waar iedere be- vermoed. zoeker allicht zijn gading vindt. Het sukses van IN- Maar bij het bouwsalon Deze beperking vond het FOBO is te danken aan de 1987 moest men zich reeds bestuur noodzakehik dit - beperken en werd men ge- zowel in het voordeel van T'Zh 'T konfronteerd met een lan- de beurs als in het voor ge wachtlijst. deel van de exposanten. IZt J Het inrichtend comité van De mensen van het inrich- stadsbestuur ain "S de bouwbeurs gesteund tend comité waren er zich s'adsbestuur. aan de door het NACEBO be- ook van bewust Saldeze ?"'P T™,e',pos3n- stuur kon niet langer weer- beslissing tot gevolg zou hel^no Ir 333 staan aan de vraag van de hebben dat e, enkélé o"é fc'3"*'J?'1Van een $e" talrijke kandidaat expo- vreden kandidaat expo- '"briek 8 santen om toch een plaats santen zouden zijn. te krijgen in INFOBO. Op één ding hebben ze hertekend» «Cartoons jazz met Rita Reys en Pim van Jan en Gal» (15/4 tot Jacobs, voordrachten, lite- 7/5), een reeks trefpunten raire avonden tot kongres- tussen het literair en het sen allerhande, plastisch werk van Aal- Vermoedde iemand een sters grootste literator- in drietal jaren geleden dat de «Louis Paul Boon - ten- er in het Aalsterse een toonstelling» (10/5 tot 25/ dergelijke nood aan en be- 5); een prachtig en ikono- langstelling voor kulturele grafisch interessant doku- manifestaties was? Het ment over de Turken uit sukses van de programma de renaissancetijd onder tie en de uitstraling naar de titel «Turkse tradities: kultureel braakliggende een volkenkundige ten toonstelling» (8/6 tot 9/7). Vormingsaktiviteiten te kust en te keur We gaan ons niet uitputten in het saai opgommen van de hele waaier kursussen gebieden (Dendermonde werd hier terecht ekspliciet genoemd) be wijst dat De Werf zeker niet te vroeg geopend werd! L. Chiro Overmere gaat weer kwissen en nodigt alle fa milies bestaande uit 4 per sonen uit om mee te doen. Er worden slechts 36 ploe gen toegelaten zodat het erop aankomt zo snel mo gelijk in te schrijven. In die ploeg moet ten min- Enige mogelijkheid was echter niet gerekend, nl. INFOBO is toegankelijk ste een gehuwd of verloofd uitbreiden met een kon- dat de nieuwe wachtlijst zo °P struktietent. Onmiddellijk lang zou geworden zijn. Vrijdag 24.3 van 19 tot 21 bij die beslissing legt het INFOBO 1989 volzet, de uur bestuur zichzelf ook be- oude zaal, de nieuwe zaal Zaterdag 25.3 van 14 tot perkingen op nl. de tent- en een konstruktietent 21 uur oppervlakte zou niet meer aansluitend op de nieuwe Zondag en maandag 26- dan 1000 mJ bedragen, zaal, en dit enkel met pro- 27.3 van 10 tot 21 uur. -»ri..h(/>n .1 I1 I TVneri.n 7 O 1 ,lnM I ,A. koppel zitten, een persoon moet jonger zijn dan 18 jaar en er slechts een vreemde speler toelaten, de anderen moeten fami liebanden met elkaar heb ben. Het inschrijvingsgeld nemers worden getest op hun kennis van sport, ak- tualiteit, raadsels, Over mere, techniek, kook kunst en natuur. Na een voorronde volgt een finale waarin show en spektakel de bovenhand krijgen. De finale wordt gespeeld door de beste vier ploe gen: de slimste drie uit de voorronde en de familie die als winnaar uit de strijd met de speciale opdracht komt. In de superfinale komen nog twee families tegen elkaar uit en die din- Voorrang zou gegeven dukten die betrekking Dinsdag 28.3 van 16 tot 21 bedraagt 400 fr. per fami- gen naar de hoofdprijs die worden aan: hebben op bouwen en wo- uur lie en toeschouwers beta- - nieuwe produkten nen. De inrichters zijn niet len 50 fr. toegangsgeld. In- - kandidaten die al min- gezwicht voor de vraag de U bent er uitgenodigd met schrijven kan bij Kathleen stens sinds vorig jaar op de exporuimte nog uit te brei- de Paasdagen 1989. De Smet, Loereveldstraat wachtlijst stonden den, zij zijn van mening U bent er van harte 4 te Overmere. - kandidaten uit de regio dat de beurs overzichtelijk welkom. Het is de zesde uitgave van februari om 19.00 uur. - leden NACEBO moet blijven en niet mag LH deze kwis waarbij de deel- toch goed is voor 10.000 fr. Maar ook de anderen krijgen een prijs. Dat spreekt vanzelf. De kwis heeft plaats op zaterdag 18

De Voorpost | 1989 | | pagina 16