DeCuyper ■Hl Omer Van Molle reed 320 km. voor vijf frank Mooie koersen en veel renners B.W.C.L.-Veldrijden Wie klopt Frans Van Eyck? Frans Van Eyck met nummer tien De Voorpost - 6.1.1989 - 23 (975 lop IkniiLk BWCL-Veldrijden. Uitbei Van Impe de D-reeks op VELDRIJDEN Zondag in Sint-Gillis- Dendermonde C- en D-reeksen Eli Roeis en Lucien Van Impe Louis Sterckx en de mannen van FC Boonwijk hebben voor een mooie omloop gezorgd. Voeg daarbij het goede weer en een ruime belangstelling en de organi satoren mochten in hun nopjes zijn. Gewoontegetrouw ging Staaf Sonck van bij de start weg met Eli Roels in zijn zog, een Roels die zich best voelde op deze omloop en er gauw alleen vandoor ging. terwijl Sonck werd ingelopen door Marcel Schuddinck en later nog door een verrassend sterke Antoi- ne Rutsaert. Roels bleef de wed strijd domineren en Schuddinck behield zijn tweede plaats. Bij de D-renners was Lucien Van Impe outstanding, terwijl Jozef Gevaert als plaatselijk renner, na een slechte start, nog een tweede plaats kon forceren, verder kwa men Lucien De Gusseme, regel matig vooraan, Willy Daem, zeer goed op zulke omlopen, en Omer De Baere, voor een heroptreden- de Julien Schaukens. A- en B-reeksen Dirk Janssens en Paul Dessein Pol Dessein nam tegen zijn ge woonte in van bij de start het heft in handen. Het leek er zelfs op dat hij er een one-man-show ging van maken, maar uit de achtergrond kwam Dirk Janssens opzetten, sa- tfvvcL- Wielrennen. Willy Nuel won in Welle de B-reeks We zien hem samen met Jean- Pierre Laureys en Etienne Verhaegen die allebei een beker kregen van de organisatoren (xl) n wijl-Veldrijden In Welle werd de C-reeks gewonnen door Lucien Mussche, Jean Goossens werd tweede. Lucien Van Impe won de D-reeks en Jefke Gevaert was er tweede (xl) men met een verbazende Etienne Van der Helst. Janssens slaagde erin om bij Dessein aan te sluiten en ging het tempo opvoeren. Van der Helst moest wel afhaken, maar bleef op zijn eigen tempo flink doorgaan. Dessein kon de laatste bocht nog de zelfzekere Janssens verrassen en knap win nen. Ook Van der Helst bleef buiten schot, terwijl JP Laureys en Willy Nuel een zeer sterk wed strijdeinde fietsten en respektie- velijk op de tweede en de derde plaats beslag legden. Verder kwa men Luc Van der Eecken en een flink van zich afbijtende Theo Van Handenhove, die nog een vierde plaats uit de brand sleepte voor een sterk aandringende en goed presterende Etienne Ver haegen. Ook Jimmy De Paepe presteerde goed, terwijl Danny De Wachter voor iedere meter knokte. Dan volgden Freddy Van Steerteghem en Marc Duquet, die zijn goede trap niet vond. Uitslagen A-reeks: 1. Dirk Janssens, 2. JP Laureys, 3. L. Van der Eecken, 4. De Paepe. 5 De Wagter, 6. De Brouwer, 7. Heyvaert, 8. De Mil de, 9. De Vijlder, 10. Winkels. B-reeks: 1. Pol Dessein, 2. Van der Helst, 3. Nuel, 4. Van Han denhove, 5. Verhaegen, 6. Van Steerthem, 7. Duquet. 8. Ber- ckenbosch, 9. Mertens, 19. Van Hasebroeck. C-reeks: 1. Elie Roels, 2. Schud dinck, 3. Rutsaert. 4. Sonck, 5. Van Handenhove, 6. Cobbaut, 7. Bie, 8. De Mey, 9. De Paepe, 10. Arijs. D-reeks: 1. Lucien Van Impen, 2. Gevaert, 3. De Gusseme, 4. Daem, 5. De Baere, 6. Schau kens, 7. Van de Velde F., 8. Sonck D., 9. Mertens, 10. H. Van de Velde. Maandag in Welie C- en D-reeksen Lucien Mussche en Lucien Van Impe De mannen van voetbalploeg «Den Hert» hadden het ook ge troffen: goed weer, veel volk en twee knappe wedstrijden met veel renners en mooie winnaars. Kam pioen Lucien Mussche liet direkt in zijn kaarten kijken en iedereen kon zien dat hij zijn zinnen op de zege had gezet. Van start tot aan komst domineerde hij het veld en won als een ware kampioen. Voor de tweede plaats werd fel gestre den en uiteindelijk was die voor Jean Goossens, voor JP Van Ou- denhove Gustaaf Sonck vertrok zeer slecht, herpakte zich en ein digde nog sterk als vierde In de D-reeks was Lucien Van Impe weer heer en meester, achter hem weer Jozef Gevaert, Jozef Boone, Willy Daem en Omer De Baere. A- en B-reeksen Paul Bické en Willy Nuel Met een bliksemstart van Peter Baele, die het twee ronden zou volhouden, lag de koers meteen in de goede plooi. Benny Peelman zou dan het kommando overne men, maar nadien zou ook hij verzwakken en meteen kwam Luc Berckenbosch alleen aan de lei ding. Luc kwam echter zwaar ten val, verloor veel tijd en zakte weg. Toen kwam Paul Bické aan de leiding en hij zou die niet meer afstaan, hoewel een herboren JP Laureys hem lange tijd het vuur aan de schenen legde. Hij werd tweede. Verder volgden Benny Peelman en bij de B-renners Willy Nuel, die heelwat last kreeg van een goed rijdende Etienne Ver haegen, die in het begin pech had met zijn versnelling en nadien nog eens van de fiets moest. Als derde eindigde een steeds meer verras sende Etienne Van der Helst, voor pechvogel Berckenbosch, een nooit afgevende Theo Van Handenhove, Jef De Bruyn en Mare Duquet. Uitslagen A-reeks: 1. Paul Bické, 2. Lau reys, 3. Peelman, 4. Baele, 5. A. Keymolen, 6. L. Keymolen. 7. Vijverman, 8. De Brouwer, 9. Ryde, 10. W. Paridaens. B-reeks: 1. Willy Nuel, 2. Verhae gen, 3. Van der Helst, 4. Bercken bosch, 5. Van Handenhove, 6. De Bruyn, 7. Duquet, 8. Van Steer them, 9. Mertens, 10. De Mes- maecker. C-reeks: 1. Lucien Mussche, 2. Goossens, 3. Van Oudenhove, 4. Sonck, 5. Schuddinck. 6. Rut saert, 7. Bie, 8. Cobbaut, 9. R. Becké, 10. Mussche R. D-reeks: 1. Lucien Van Impe, 2. Gevaert, 3. Boone, 4. Daem, 5. De Gusseme, 6. De Baere, 7. Schaukens, 8. Van de Velde, 9. Van Den Hoecke, 10. Roelands Volgende wedstrijden Zaterdag 7 januari: Dikkelvenne. Rotsestraat, café «De Rots». Zondag 8 januari in Balegem, Bergstraat, zaal «De Steenput». Antoine Rutsaert en Etienne Cabbaut, merkwaardige figuren! Vrijwel iedereen denkt dat het broers zijn omdat zij dezelfde he melsblauwe truien dragen en zo wel op de koersen als erbuiten steeds samen zijn. Ook in de wed strijden vechten zij een onderlinge strijd uit Het zijn echter alleen maar dikke vrienden, die gedu- rgenaar Eli Roels won in Sint-Gillis de C-reeks, terwijl Lucien zak stak (xl) BWCL-Veldrijden. In Sint-GiUis-Dendermonde won Dirk Janssens de A-reeks en Paul Dessein de B-reeks (xl) rende achttien jaar voetbalden in zoen bij de BWCL met steeds tje zullen staan. Antoine en Eddv de ploeg van «De Zwaluwen» te groeiend sukses. In de zomer van twee mannen om te blijven Impe. Rutsaert is 39 en vloerder 1989 hopen zij hun kans te gaan volgen! van beroep. Cobbaut is er 35 en op de weg en we zijn ervan over allebei fietsen ze hun tweede sei- tuigd dat zij ook daar hun manne- O.V.W.B.-Veldrijden in Berchem Deze keer waren er meer deelne mers dan voor de vorige crossen, want deze wedstrijd was de laatste voorbereiding voor het Kam pioenschap van België '88-'89. Bovendien was het mooi weer en zodus was er ook veel publiek. De start was nog maar net gege ven of Cyriel Pannecouck ging er al vandoor. Super-crosser Frans Van Eyck liet echter niet begaan en na een ronde kwamen deze twee als eersten door, kortbij ge volgd door super-veteraan Omer Van Molle. Even verder volgde Eugeen Beelen, dan Julien Log- gier, Guy De Waerzegger en Re- né Semeels en nog verder een groep van een tiental renners, meer nieuwkomers dan echte veldrijders. Bij het bereiken van de flanken der autostrade ging Frans Van Eyck er onweerstaan baar vandoor. Halfkoers, ver schiet niet, passeerde Frans Van Molle in tweede positie, gevolgd door Cyriel Pannecoucke, Eugeen Beelen, Julien Loggier enz. Tijdens de laatste ronde moest Omer Van Molle, die teveel van zijn krachten gegeven had, het duo Beelen-Loggier laten gaan. De tweede plaats was uiteindelijk voor Loggier. Frans Van Eyck behaalde zijn elfde zege in de crossen van dit naseizoen. Met zijn 19 eerste plaatsen in de weg wedstrijden geraakt hij aan 30 overwinningen. Proficiat, Frans! Uitslagen: 1. Frans Van Eyck, 2. Julien Log gier, 3. Eugeen Beelen. 4. Omer Van Molle, 5. Cyriel Pannecou cke, 6. Guy De Waerzegger, 7 Jean Buydens, 8. Victor Herck, 9. Paul Janssens, 10. René Semeels. Het is wel leuk om Omer Van Molle, 78 jaar en nog steeds aktief op de fiets, te horen vertellen over de koersen en de prijzen daaraan verbonden zo'n veertig-vijftig jaar gele den. Het kan allicht ook de huidige generatie jonge ren ners even tot nadenken stem men. Men moet immers niet alleen de prijzen in het oog houden, maar ook de omstan digheden waarin de renners toen koersten. Omer Van Molle reed zijn eerste wedstrijd te Ninove in 1925 en hij behaalde er een zesde plaats. Zijn ouders ver namen toen uit de krant dat hij had gekoerst en waren er zeker niet mee opgezet. In 1932 werd Omer beroeps- renner en hij was meteen de jongste prof van het land. De Ronde van Vlaanderen werd zijn eerste wedstrijd. Er wa ren toen 121 deelnemers en met een vaste pion moesten er 227 kilometer afgemaald wor den op hobbelige kassei en smalle fietspaadjes. Omer werd er 25e en viel daardoor buiten de prijzen want enkel de vijftien eersten mochten aan de kassa passeren. De eerste prijs was toen 1500 fr. en de vijftiende kreeg ook nog vijftig frank. Het was Ro- main Gijssels die de Ronde won, terwijl streekgenoot Frans Bonduel achtste ein digde. Naar Eigenbilzen In mei 1942 trok Omer van Wielrennen. In 1942 reed Omer Van Molle in de kategorie van de beroepsrenners (xl) Molle naar de streek van Maastricht. Geen trein, zeker geen wagen en dus maar met de fiets. Langs Brussel? Leu ven, Diest en Hasselt legden ze 80 km. af naar Eigenbilzen. Het werd er een koers over 160 km. met prijzen voor de eeste twintig. Omer was 21e en viel dus uit de boot. Toch werd hem in stilte gezegd dat er voor hem een briefomslag klaar lag met een aanmoedi gingsprijs. Voor hij die echter in zijn zak kon steken was het al donker en hij verspeelde de trein in Hasselt. Dus opnieuw de fiets op om er nog eens 80 km. bij te duwen in een fijne motregen met veel tegen wind. Zo tegen negenen 's avonds arriveerde hij thuis. Hij had dan alles samen 320 km. afgelegd. Toen hij, eens goed opgewarmd, zijn ge heimzinnige omslag opende zat daarin vijf frank. Over een ontgoocheling gesproken... Omer is gedurende vijf jaar beroeps geweest. Hij reed al zijn koersen uit en gaf dus nooit op, maar kwam meer zonder dan met prijzen naar huis. Oorzaak daarvan was allicht zijn echte beroep. Omer oefende nooit en moest als dakwerker een ganse dag dakpannen omhoog dragen langs wankele ladders. Zijn enige oefening bestond erin om met de fiets naar huis te rijden. Enkele financiële anekdoten In 1910 reed Achiel Depanne (een tijdgenoot van Cyriel Van Hauwaert) op de velo droom van Roubaix een 24- urenkoers. Zijn eerste prijs bedroeg 10 fr. De Duitser Jozef Fischer kreeg in 1896, 1.000 fr. als winnaar van Parijs-Roubaix na een koers van meer dan 300 km. Henri Pelissier kreeg in 1919 300 fr. maandloon van zijn merk «la Sportive». Toch had die Pelissier reeds Milaan-San Remo gewonnen. Hij zou in 1923 ook de Ronde van Frankrijk op zak steken. 0«v>- VAN MOLLF. Wielrennen. Omer Van Molle in 1932 als jongste beroeps- renner (xl) In 1928 en 1929 werd de Ant werpenaar Georges Ronsse tweemaal wereldkampioen. Hij kreeg een maandloon van 600 fr. Omers oudere vriend Hudsyn uit Koekelberg reed viermaal de Ronde van Frankrijk voor de eerste wereldoorlog als on beschermd renner en eindigde zelfs eens derde in die katego rie. Zijn hoogste prijs was 150 fr. Louis Van Esschenhout, een der beste jonge profs op het eind van de jaren dertig, won de Omloop van de Vogezen. Na afloop van die koers brak de oorlog uit en Louis moet nog steeds zijn eerste frank ontvangen, hoewel hij er in die tijd geregeld had op aan gedrongen. Men merkt wel het grote ver schil met de huidige profs die vanaf hun nieuwelingentijd in de watten werden gelegd, die het beste materiaal krijgen en van dichtbij geschaduwd wor den door volgwagens. Vooruitzichten De 78-jarige Omer Van Molle is zinnens om nog twee jaar te blijven koersen, zowel in de zomer als tijdens de winter, dan heeft hij er 65 jaar als wielrenner opzitten. Als dat geen nationaal rekord is? Veel moed! OVWB-veldrijden te Kobbegem Elf moedige veteranen namen de start bij zeer slecht weer. Regen, wind en modder waren dus troef en uiteraard was er weinig belang stelling, wat niet te verwonderen was. De renners gingen van start in de industriezone en moesten direkt het modderveld in, wt niet van de poes was en c' .«n lieten het al na een ron'' .weten. Na twee van de acht ronden was Frans Van Eyck reeds de pijp uit en hij zou op de?e zware omloop zijn tiende zege behalen met niet minder dan drie minuten voor sprong. Bij de achtervolgers ploe terden Eugeen Beelen, Jean Buy dens, Omer Van Molle en Guy De Waerzegger voor wat ze waard waren. Zij streden voor de tweede plaats. Na hen volgden nog Jean Van Baeckel, August Delaen en Victor Herck. De anderen hadden reeds opgegeven. Tijdens de laat ste ronde liet Eugeen Beelen zijn rivalen in de steek en eindigde fraai tweede, voor de onversaagde Omer Van Molle. Uitslagen 1. Frans Van Eyck, 2. Eugeen Beelen, 3. Omer Van Moüe, 4. Jean Buydens, 5. Guy De Waer zegger, 6. August Dealen, 7. Vic tor Herck, 8. Jean Van Baeckel. ''Drukkerij De Cuyper - Drukkerij straat 11 (Industriepark B9), 9140 Z Tel. 052/44.50.65 - Telex 25 765 ADVERTENTIEBLADEN ^TIJDSCHRIFTEN WEEKBLADEN KLEURFOLDERS A BOEKEN AFFICHEN BROCHURES KATALOGI

De Voorpost | 1989 | | pagina 7