Kuituurcentrum De Werf Aalst Mario Bauters: fotograaf van formaat en karnavalist Tapta in De Werf: innoverend! Kwartet kunstenaars in 't Hof ter Puttens te Lede Sint-Barbara met Provinciale Wedstrijd Voordrachtkunst De Voorpost - 20.1.1989 - 11 Jas: The Feetwarmers (21.01) Klassieke muziek: Nationaal Orkest van België (26.01) Totaalspeklakel: I Companl (27.01) Teater: «Dood van een Handelsreiziger» door Raamteater (28.01) Zaterdag 21.01: jazz met The Feetwarmers The Feetwarmers is een orkest dat in Dendermon- de zeker geen onbekende is: nadat ze reeds verschei dene malen te gast waren tijdens kroegentochten op de eerste vrijdag van maart, waren ze ook vorig jaar nog te beluisteren in de Honky Tonk Jazzklub. Nu zaterdag zijn ze in De Werf op uitnodiging van The Crazy Bol Jazz Club. Het sekstet deelt een ware passie voor de jazz. Daar komt nog een uitzonder lijk gevoel voor humor bij, gekombineerd met een buitengewoon bruisende, levendige stijl, die telkens weer verrast bij elke muzi kale zinswending. Ze had den elkaar reeds ontmoet ter gelegenheid van diver se festivals, jams of van een toevallig samen-optre den. Precies gemaakt om elkaar perfekt te verstaan, vullen ze elkaar heel na tuurlijk aan. Hun kompleksiteit laat ons toe te genieten van een uitzon derlijk muzikaal spel dat talent, humor en een per- fekte technische handig heid verenigt, zonder een uitgesproken gevoel voor Swing met de grote S te vergeten. Men zal dan ook zonder moeite het grote entoesiasme begrijpen dat met elk optreden gepaard gaat. Zo karakteriseert John Garland de muzikale prestaties van The Feet warmers op de hoes van hun elpee. Nicolas Lerousseau speelt de bastuba; hij behaalde ooit een eerste prijs voor kamermuziek aan het Ko ninklijk Muziekconserva torium te Luik. Achter de drums zien we Rudy Fren- kel die als gelegenheids- drummer optrad bij o.a. The Cousins, Stéphane Grapelli, Michel Legrand, Toots Thielemans e.a. Jo hannes Schick, de klari nettist, komt uit Duits land; hij maakte vroeger deel uit van de Retro Jazz Group speelde o.a. met The Dutch Swing College Band, Chris Barber en met Schnuckenack Rein- hardt die hij ooit zelfs nog verving. Trombonist Jean- Paul Danhier komt uit Bergen en heeft eveneens een klassieke opleiding ge had maar speelt liever jazz in al zijn stijlen. Hij maakt ook deel uit van de Act Big Band van Félix Simtai- ne. De banjo wordt be speeld door Jean-Pierre Liénard, een «swingbeest» van het zuiverste gehalte. En dan is er nog de grote klepper van de groep, Yvan Marsson. Hij was zes jaar onder dak bij «Your Father's Mousta che» in New York, Black pool en Brussel; eerst op contrabas, later op banjo. Deze showman bij uitstek is een soort Louis Prima, viertalig dan, houdt van blues, speelde zelfs met Memphis Slim en is gek op New-Orleans. Mario Bauters is lid van de Toerebijockes en dus iemand die houdt van karnaval. Maar hij is evenzeer verzot op fotografie en die laatste hobby leverde hem onlangs een knal van een pr(js op. Mario geraakte via zijn fa milielid Frans Michiels, die werkzaam is bij Gates Europe, in de band van de fotografie. En via Frans Michiels maakte hij ook kennis met een fotowed strijd die werd georgani- zeerd. De wedstrijd kader de eigenlijk in een op dracht voor een school en Mario's inzending was een van de beste 24. Ze werd bekroond. Mario is zich in de loop der jaren gaan toeleggen op het fotograferen van landschappen. Ook het re portagewerk in het buiten land ligt hem biezonder goed. Hij geeft de voor keur aan de zwart-wit fo tografie omdat men daarin meer nadruk kan leggen waar het moet. In de kleu renfotografie is dat niet in die mate mogelijk, zegt Mario die zegt dat men fotografie moet beleven en ook moet meeleven met wat men fotografeert. De winnende foto, die een zicht is op het Aalsters stadspark, werd afgedrukt in 17.000 kalenders die Gates Europa aan zijn tal rijk kliënteel en zijn perso neelsleden als relatiege schenk heeft opgestuurd. Gates Europe gevestigd in Erembodegem is een afde ling van een wereldbedrijf. Men maakt allerlei rub- berprodukten een aandrij vingssystemen. De hoofd zetel van het bedrijf is ge vestigd in Denver in de Verenigde Staten. Karnavalist Mario Bauters is lid van AKV De Toerebijoekes. Maar tijdens de karnaval- periode is hij een door en door karnavalist. Geen fo tografie dan, maar hon derd procent meedoen met het grote dolle feest dat Aalst gedurende drie dagen in zijn ban houdt. Mario is ook aktief wan neer de wagen van de Toe rebijoekes moet opge bouwd worden. Men kan zijn kreativiteit daar best bij gebruiken. Da. De muziek en het dinamis- me van The Feetwarmers werken meeslepend en dwingen bewondering af. Steeds weer krijgen ze het publiek moeiteloos op hun hand! Donderdag 26.01: Natio naal Orkest van België o.l.v. Georges Octors Het eerste koncert in het abonnement Klassieke Muziek brengt op donder dag 26 januari om 20 uur het Nationaal Orkest van België naar Aalst in De Werf. Georges Octors is de dirigent, gitarist Yves Storms de solist. Het Na tionaal Orkest van België, eertijds het Simfonisch Orkest van Brussel, opge richt in 1931, kreeg zijn huidige benaming in 1936. Het orkest werd in 1958 omgevormd tot een instel ling van openbaar nut, on der het toezicht van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Het is in het Paleis voor Schone Kun sten dat het orkest in zijn nieuwe hoedanigheid zijn eerste koncert gaf o.l.v. André Cluytens die er de muziekdirekteur en vaste dirigent van was. Cluytens werd opgevolgd door Mi chael Gielen, André Vandernoot en Georges Octors. Sinds 1 september '83 heeft Mendi Rodan de ze funktie overgenomen. Het Nationaal Orkest van België heeft een belangrij ke plaats ingenomen in het muziekleven van ons land. Zijn repertoire omvat de voornaamste werken van meer dan 300 toondich ters, waaronder talrijke Belgische werken. We reldberoemde dirigenten en solisten traden op met het orkest. Het Orkest dat vroeger vooral aktief was in Brussel, waar het sinds zijn oprichting meer dan 2.500 koncerten gaf, ver vult thans een belangrijke rol op nationaal vlak. Het Nationaal Orkest trad bo vendien op in verschillen de Europese landen en on dernam in 1972 een schit terende rondreis in de Verenigde Staten. T.g.v. zijn 50ste verjaardag on dernam het N.O.B. o.l.v. Mendi Rodan een koncertreis doorheen de Duitse Bondsrepubliek. Dirigent Georges Octors werd geboren in Zaïre en begon zijn muzikale loop baan als violist-solist. Als dirigent deed hij voor het eerst van zich spreken in 1956, toen hij het door hem zelf opgerichte Ant werps Bach Ensemble leidde. In 1960 werd hij bij het N.O.B. assistent onder Cluytens en in '75 chefdiri gent. Daarnaast is hij re gelmatig te gast bij een groot aantal orkesten in West- en Oost-Europa, de U.S.S.R. en de V.S.A. Hij is tevens de vaste diri gent van het N.O.B. bij de grote Wedstrijden Konin gin Elisabeth voor viool en piano. Gitaarsolist Yves Storms begon zijn muziekstudies o.l.v. Victor Van Puyen- broeck te Antwerpen waar hij momenteel zelf do ceert. Hij vervolmaakte zich bij grote gitaarvirtuo zen en te Siëna, waar hem de grootste onderschei ding te beurt viel. Hij werd eerste laureaat van het Concurso Internatio nal de Guitarra Oscar Espla te Alicante (1978) en van het Concurso Inter national de Guitarra An- drès Segovia te Palma de MaUorca (1979).Talrijke Belgische komponisten o.w. Jef Maes, Vic Nees, Renier Van der Velden, Mark Verhaegen en Jan Van Landeghem droegen werken op aan hem. Op het programma staan drie schitterende werken. Van Ludwig van Beetho ven (1770-1827) wordt als openingsstuk de Ouvertu re tot «Egmont», het to neelwerk van Goethe, ge speeld, het opus 84 uit 1809. En het koncert be sluit met het opus 92 uit 1811/12: de simfonie nr. 7 in A groot, sedert Wagner ook als «Apotheose van de Dans» geroemd omdat ze inderdaad de meest ritmi sche is van de negen. Yves Storms is de gitaarsolist in het «Concerto de Aran- juez» voor gitaar en orkest uit 1939 van Rodrigo. Dit werk werd wereldbe roemd, vooral ook omdat het tema van het tweede deel, het adagio, helaas vaak te pas en te onpas moet opdraaien als achter grondmuziek in t.v.-uit zendingen bij rampen en dergelijke én helaas dik wijls vermoord en ver knoeid werd in «populai re» bewerkingen! Toegang 450 BF. Vrijdag 27 januari: I Com panl met «Rota/Fellini» In 1984 zag het 7-koppige muziekensemble I Compa- ni het levenslicht. Toen hun produktie, die oor spronkelijk bedoeld was als openingsstunt voor een filmcentrum, een overwel digend sukses kende, be sloten ze ermee door te gaan om de rest van Ne derland niet in de kou te laten staan. De produktie was aanvankelijk een Aalst. Het Nationaal Orkest van België te gast in De Werf. kompilatie van scènes uit Fellinifilms, live begeleid met originele filmmuziek van.Nino Rota. Inmiddels heeft I Compani de voor stelling vervolmaakt en uitgebreid. Bovendien heeft de groep teaterele- menten toegevoegd zodat «Rota/Fellini» uitgegroeid is tot een komplete mu- ziek-film-teatervoorstel- ling, die een breed publiek zal aanspreken. De gespe cialiseerde pers was het al vast roerend eens over de geboden kwaliteit. Toegang 300 BF. Zaterdag 28 januari: «Dood van een Handelsrei ziger» door het Raam teater «Met goede akteurs goed teater maken!» zegt Wal ter Tillemans graag. Hier in slaagde hij volkomen als regisseur in «De dood van een handelsreiziger», het bekende stuk van Arthur Miller, ooit nog de door Marilyn Monroe bewon derde echtgenoot en mis schien wel de grootste Amerikaanse toneelau teur. Het Nieuw Ensemble Raamteater speelt deze grootse produktie in De Werf te Aalst op zaterdag 28 januari om 20 uur. Dit op uitnodiging van Tejater 80. Niet te missen! Willy Loman (Luc Philips) is handelsreiziger. Hij is een dromer die gelooft in de goedheid van de mens en die streeft naar sukses en persoonlijk geluk. Zijn illusies worden echter doorprikt door de firma waar hij, na 36 jaar trouwe dienst, als een uitgeperste citroen wordt weggegooid én door zijn zonen die naar hun vader opkeken maar tenslotte het ideale, onkreukbare vaderbeeld als een leugen ervaren. Willy's vrouw Linda (Ju lienne De Bruyn) is de echtgenote en moeder die bezorgd is voor de familie maar haar echtgenoot niet altijd kan begrijpen. De buren oom Ben, buur man Charley en zijn zoon Bernard zijn de tegen polen: zij hebben het ge maakt, zijn zeker van zich zelf en van het leven, zij dromen niet. Loman wordt stilaan een figuur die in en van illusies leeft: leugen en zelfbedrog bepalen zijn hele handelen en zijn relatie met de an deren, zowel zijn eigen fa milieleden, zijn buren als de baas van zijn firma. Deze aftakeling drijft hem uiteindelijk tot het besef dat hij dood voor zijn ver wanten meer waard is de levensverzekering! dan levend. Een grandioze, pakkende produktie! Walter Tillemans, artistiek leider van het Nieuw En semble Raamteater, voert de regie en dit op een uitstekende wijze. In dit stuk zijn geen flash backs: heden en verleden glijden in elkaar, mede door een belichting die zeer efficiënt en suggestief is, zoals ook voor Willy Loman heden en verleden door elkaar vloeien in een stijgende spanningsboog. Luc Phi lips is een imponerende en vaak ontroerende Willy Loman: ongelooflijk ge nuanceerd, reëel, be heerst tot in de kleinste details. Hetzelfde kan trouwens worden gezegd van Julienne De Bruyn als Willy's echtgenote Linda, met een ingehouden, in tuïtieve angst proberend dapper te zijn. Ook Eric Kerremans, als zoon Biff, levert een glansprestatie in een moeilijke rol die van heden naar verleden, vol wassene en jongeling, idool en tegenstander van zijn vader gestalte moet geven. Het is een onverge telijke voorstelling, deze «Dood van een Handels reiziger» door het Raam teater van Walter Tille mans. Natuurlijk in de eerste plaats door de ijzer- sterke tekst van Miller, die het tot een van dé moder ne klassiekers uit de tea- terliteratuur bouwde. Maar evenzeer door wat Tillemans en de zijnen er hebben van gemaakt. Zel den zijn we door een tea- tervoorstelling zo gepakt, zo geboeid en meege sleurd geweest; en dit van bij het begin. Beslist een aanrader dus! Reserveren voor deze voorstelling kan op het nr. 053/21.83.70 (na 17 uur!) Toegang 300 BF. Aalst. De foto waarmee Mario Bauters zoveel sukses oogstte. Door de Raad van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer «Sint-Barbara» Aalst wordt jaarlijks een wedstrijd in voordrachtkunst ingericht. Deze wedstrijd heeft plaats op woensdag 22 februari 1989 te 19 uur en de prijsuitreiking op woensdag 22 maart 1989 te 20 uur, beide in de feestzaal van het Stadhuis te Aalst. Waardevolle prijzen zullen aan de deelnemers worden uitgereikt. Deelnemingsvoorwaarden 1. Volgens hun leeftijd op 22.02.1989 worden de deelnemers ingedeeld in vier reeksen: Reeks A: van 12 tot 14 jaar. Reeks B: van 14 tot 16 jaar. Reeks C: van 16 tot 18 jaar. Reeks D: ouder dan 18 jaar. 2. De voordracht gebeurt in het Nederlands. Gedichten en proza zijn toegelaten. De voordracht zal minimum 2 minuten en maximum 5 minuten duren. 3. Er zal vooral belang worden gehecht aan een feilloze uitspraak en een natuurlijke zegging. Bevoegde personen zullen de deelnemers beoordelen. 4. De laureaten verbinden zich ertoe met hun bekroond werk op te treden tijdens de prijsuitreiking. Inschrijving De aanvraag tot deelname dient te worden gericht tot het secretariaat van de wedstrijd: L. Janssens, Cesar Haeltermanstraat 72, 9300 Aalst en moet hem bereiken uiterlijk op dinsdag 21 februari 1989. Deze aanvraag dient te vermelden: - naam, voornaam, adres en geboortedatum van de deelnemer. tekst van de voordracht met opgave van auteur en eventueel het werk, waaruit deze tekst werd genomen. Nadere info bij Marcel Crombeen, C. Haeltermanstraat 79 te 9300 Aalst (053/ 21.08.73) of bij Louis Janssens, C. Haeltermanstraat 72 (053/21.92.82). LH Van 20 januari tot en met 19 februari is 't Hof ter Puttens te Lede gast heer voor een kwartet van kunstenaars. De schilders Rob Delange, Paul Messe- ly en Marika Messely en de beeldhouwer Jan Du- mortier exposeren er dan hun knap werk. Joris De Smet, afgevaardigde van de vereniging voor be roepskunstenaars van Bel gië zal deze vier artiesten inleiden op vrijdag 20 ja nuari om 20 uur. Bezoe kers kunnen in 't Hof ter Puttens terecht op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 22.00 uur. De andere dagen uitsluitend op afspraak (tel. 053/ 80.51.30). Na de vooiopening volgt een gezellig etentje in het gezelschap van de kunstenaars. Het menu wordt bereid door de pri- vé-kok van ons Konings huis. Op het menu staat bladergebakje met eigen bereide pastei en konfi- tuur van zilveruitjes, een gepocheerde verse zalm met fijne groenten en een jeneverbessausje, daarna een winterwandeling met kastanjeroom en koffie met versnaperingen. De prijs bedraagt 780 fr. per persoon, plus 200 fr. voor de aangepaste wijnen. Vrijdag 20 januari heeft ook de trekking plaats van de gratis verloting van twee kunstwerken onder de leden van Kunstkring 't Hof ter Puttens. Het eer ste werk is een keramiek met goudglazuur van de hand van Yvonne Veir- man en het tweede werk is een ingelijste pastelschil derij van Walter Theu- ninck. Op zaterdag 21 januari gaat de kunstkring op be zoek naar de tentoonstel ling "Van Manet tot Picas so" in het Museum voor Schone Kunsten aan de Regentschapsstraat te Brussel. Men vertrekt aan 't Hof ter Puttens om 9ul5 en het geleid bezoek vangt aan om 10.10 uur. Het duurt ongeveer 1.50 uur. De deelname bedraagt 80 fr. en men moet wel op voorhand inschrijven op het nummer 053/80.51.30. In 't Hof ter Puttens, gelegen aan de Wichelse- straat 20-22 te Lede heeft men werk in permanentie van onder meer Felix De Boeck, Frans Minnaert, Octaaf Landuyt, Juul Kep- pens, Georges Steel, Paul Messely, Etienne Lecomp- te, Paul Van Peteghem, Walter Theuninck, Batar- dy en vele anderen. Van de Belgische kunste nares Tapta in het Poolse Kostian in 1926 geboren loopt in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, van zaterdag 21 januari tot en met zondag 20 februari een tentoonstelling. Groepsrondleidingen mo gelijk mits eenvoudige kontaktname via 053/ 76.13.03. Tapijten De naam Tapta doet quasi automatisch denken aan indrukwekkende textiel- skulpturen. Hangende konstrukties van verbluf fende monumentaliteit die een boeiende mikrokos- mos vormen uitnodigend tot avontuurlijke ontdek kingstochten. In het Brus sels metrostation «Vee- weyde» is een immense konstruktie van Tapta te zien. Tapta zegt het met rubber Een periode was het stil rond deze energieke da me. Des te sterker zou ze naar buiten treden met een verrassend materiaal: rubber! Tapta sloeg inder daad een nieuwe weg in, herkauwt niet eindeloos een suksesrijk procédé, dooft niet uit in stereotie pe verstarring doch tapt uit een ander vaatje: caoutchoux. Stevige, zwarte uitrolbare vellen voor industrieel ge bruik worden onder haar handen labyrintkonstruk- ties en verschuivende spi raalelementen. Tapta levert hierbij een gevecht met een soepele materie die ze vertikaal weet te brengen via inge nieus gebruik van gegalva niseerde stalen bouten, steen- of betonblokken. Zwart is haar kleur als zwart een kleur kan ge noemd worden, vermits zwart eigenlijk het ontbre ken van elke kleur is. Tapta tekent en schildert eveneens maar dan wel op een wit veld in een éénma lige beweging. LH Aalst. De nieuwe prins heeft zopas zijn scepter gekregen a

De Voorpost | 1989 | | pagina 11