L De visie van nieuwe meerderheid en nieuwe minderheid i Terug naar school? V( TI De Sere van Sjartel mijn grote hobby is 4 - 27.1.1989 - De Voorpost Anny De Maght Meldert 6 juli 1943), raadslid sinds 1.1.'77, schepen van huisvesting, leefmilieu en grondbeleid van 1.1. '77 tot 28.2.'83, schepen van openbare werken en ruimtelyke ordening van 1.3.'83 tot 1.1.'89, waarnemend burgemeester van 23.3.'87 tot 11.6.'87 en provincieraadslid, ontving uit alle frakties felicitaties bij haar benoeming tot burgemeester. De eerste vrouwelijke burgemeester van Aalst. Wellicht wordt ze tijdens de karnavalperiode afgelost door de eerste vrouwelijke prins-karnaval, stelde Willy Van Mossevelde by wie karnaval nooit ver weg is. Aalst. De Sepe, een jaar lang naar karnaval toeleven (a) Karnaval is natuurlijk, zegt dit lid van de vrijwilli ge brandweer en Aalste- naar in hart en nieren. Karnaval is in de eerste plaats plezier maken, na de dagtaak wel te ver staan. De Sere spendeert nu praktisch elk vrij uur aan het wagenwerk bij Sjartel. De werkhalle en de driedaagse, het zijn voor hem twee aparte hoofd stukken. In de werkhalle ligt voor hem het zwaarte punt gedurende de laatste week. Alles moet dan wor den klaargemaakt, vaak moeten nog onmogelijke dingen mogelijk worden. De klimax is de driedaagse zelf. Naast de stoet op zondag is de proklamatie van de uitslag zowat het meest zenuwslopend van alles, vindt hij. Plezant vindt hij de dinsdagavond met de verbranding van karnaval. Bij hem geen tranen, integendeel, hij denkt aan volgend jaar. De Sere doet in de werkhalle zowat alle kar weitjes die bij het opbou wen van een wagen komen kijken. Alleen het plakken gaat hem minder goed af. Maar ook daar wil hij zijn bijdrage leveren. Ofschoon hij als knaap met zijn ouders menig keer naar de karnavalstoet is gaan kijken, zit het kar- navalvieren bij hem toch niet van jongsafaan in het bloed. Óp een bepaald moment is hij op zoek ge gaan naar een kamaval- groep die hem wilde aan vaarden als lid. Dat bleek niet zo eenvoudig te zijn. Tenslotte bracht Sjartel de ideale oplossing. (da) Aalst. Voor de gespreksavond was er veel belangstelling (a) Maurice De Kerpel (CVP): «Een slechte start» Na de gebruikelijke felici taties, de wens dat deze koalitie zou gespaard blij ven van de persoonlijke verliezen die de vorige moest ondergaan en de hoop dat het algemeen be lang zal primeren op dat van groepen of personen noemde fraktieleider vay de CVP Maurice De Ker pel het begin van deze be stuursperiode «een slechte start». Slecht was voor hem de «domme rel» om de instal latie reeds op zondag, op nieuwjaarsdag te laten plaatsvinden met als klap op de vuurpijl het oneige- lijk gebruik van een wet tekst als uiteindelijk mid del van de SP om gelijk te halen. Dat de PW als CVP-partner zich daarbij aansloot neemt De Kerpel niet. De start is bovendien slecht te noemen, aldus De Kerpel, omdat zonder enige voorbereiding of be spreking de nieuwe meer derheid reeds nu zou opte ren voor verhogen van de belastingsdruk. De CVP- PW-koalitie startte met een half miljard in negatie ve cijfers doch eindigde met een kwart miljard po sitief. Een boni-resultaat dus van 3/4 miljard. En dit in een periode van krisis waarbij vele kranen wer den toegedraaid. «Een be wijs dat ook zonder verho ging van de belasting kan bestuurd worden» zegt De Kerpel. «Liever iedere uit gave met de loupe bekij ken dan te opteren voor een faciliteitsoplossing, verhogen van de belas tingsdruk» zegt De Kerpel die niet opteert voor ste riele CVP-oppositie doch alleszins met zijn verjong de ploeg voor een dynami sche, harde aanpak. Wim De Pauw (VD): Aalst herleeft Wim De Pauw beroept zich op het vernieuwend ideeëngoed van de Vrije Demokraten om op de uit gebouwde politieke bewe ging met eigen struktuur en eigen identiteit. Hij stelt dat geen enkele partij het monopolie heeft van om het even welke religie of filosofie wat een teken van onverdraagzaamheid zou zijn. De VD wil zich steunen op diepmenselijke waarden, «en punt - paal - en perk» stellen aan strak ke verzuiling. Bij de VD staat de mens centraal en de stad moet «eerlijk, kor- rekt en open» bestuurd worden. De nieuwe bestuursperio de wordt er een van ver draagzaamheid, gelijkheid en loyale samenwerking. De VD laboreert niet aan enige hypoteek van een zwaar verleden doch wil het politiek gebeuren fris en prettig beleven. Dit dan samen met de SP met er varing en beloftevolle ele menten en met de PW met standvastigheid en po litieke ernst. Van de CVP verwacht de VD een bete re oppositie dan wat als bestuur gepresteerd werd en van de VU een op bouwende oppositie. Na gels met koppen. «Bedoelt ge mij?» vroeg Denaeyer. En van Agalev wordt een nieuw geluid verwacht. Zwakke punten van het voorbije bestuur noemt De Pauw het financieel precair beleid, het gevoerd personeelsbeleid, het ge brek aan management en de politisering van het ste delijk huishouden. Nu de rook om ons hoofd van de «eindejaarsverrichtin- gen» stilaan weggetrokken is en wjj weer met de dag dagelijkse dingen bezig zyn zal voor heel wat ouders zich de pynlyke vraag stellen moet onze zoon of dochter weer naar schooi? Zal het weer alle dagen tegen haar of zyn goesting zyn? Zal hy weer niet verder raken dan het Stationsplein? Zij is nu 17 en zou hier thuis zo goed van pas komen, moet die nog echt in de klas zitten? Het Deeltyds Onderwys een rustpunt Sinds de verlenging van de leerplicht van 14 tot 18 jaar moet inderdaad elke inwoner van dit landje tot zijn achttiende leren. Maar van zijn of haar vijf tiende af hoeft dat niet meer op school! Inderdaad als je 15 bent en je ziet het op school niet meer zitten, dan kan je van dan af in een Centrum voor Deeltijds Onderwijs terecht. In zo een centrum beperkt het onderricht zich tot 2 dagen per week. Eén dag besteed men aan algemene en persoonlijk heidsvorming en één dag aan beroepsvorming. Er wordt niet met vakken ge werkt maar rond tema's uit het leven gegrepen: dingen die nuttig zijn in het dagelijkse leven en of nauw aansluiten bij de leefwereld van de jongere. De beroepsvorming biedt niet enkel een brede waai er van mogelijkheden maar leunt zeer sterk aan bij de échte beroepswereld en de op dit ogenblik sterk gevraagde beroepen: met ser, stukadoor, lasser, gar- nierder, spinner, wever, hulpkok, bediening, ver- koop- en magazijnbedien de, enz... Men werkt er niet in klas-, maar in groepsverband waar niet een meester of leraar vooraan staat maar een begeleider tussen de jongelui van zijn groep staat. Deze begeleider heeft niet enkel oog voor het thema of de beroeps vaardigheid die aange leerd wordt, hij of zij heeft vooral oor voor wat er bij de jonge mensen van zijn groep leeft en soms woelt. De begeleiders zijn er sa men met de andere sociale werkers van de ploeg om de jongeren weer zin te geven om met hen een plaats te veroveren in de maatschappij van van daag. Het Deeltijds Onderwijs is soms een tussenstap naar een nieuwe aanpak in het voltijds onderwijs. Voor de meesten echter is het een positieve afronding van een dikwijls niet zo goede schoolervaring. Wat de andere dagen? En later? Wie Deeltijds Onderwijs volgt kan de overige 3 da gen werken. Dat kan ge beuren met een Indus trieel leerkontrakt in een bedrijf, met een stagekon- trakt of een gewone deel tijdse arbeidsovereen komst. In deze gevallen ontvangt de jongere een volwaardig loon volgens zijn leeftijd en de sektor waarin hij of zij is tewerk gesteld. In deze gevallen is er geen recht meer op kin derbijslag. Kan men zoon of dochter lief beter thuis gebruiken dan kan dat ook. Soms is de jongere ook helemaal nog niet aan werken toe. Hij of zij heeft nog onvol doende regelmaat, is nog niet helemaal op werken ingesteld. Is nog niet ar- beidsrijp. In deze laatste gevallen tracht men in het Deeltijds Onderwijs de jongere klaar te maken voor de arbeidsmarkt. De ouders blijven dan ook ge rechtigd op kinderbijslag. Er Is nog veel meer Het Deeltijds Onderwijs is een andere aanpak. Een weg die in een school moeilijk te bewandelen is. Er is een ander klimaat, een sfeer van openheid, bereidheid tot samenwer ken... Het samen zich Ie ren aanpassen aan de hui dige maatschappelijke or dening. Het samen uitpro beren van de beste leer- en werkvormen. Info Waarschijnlijk weet je als ouder of schoolmoë leer ling^) met dit kort artikel nog lang niet genoeg. Geen nood, je kan voor elke vraag en alle proble men of probleempjes te recht in het Centrum voor Deeltijds Onderwijs van deze streek te Dender- monde op de E. Van Win- ckellaan 40 (nabij de kli niek O.L. Vrouw van Troost) elke werkdag van 8 u. tot 16.30 u. (niet op woensdagnamiddag). Je kan ons ook bellen op 052/ 21.32.82. Eén ding mag je niet ver geten: je kan nu nog met Deeltijds Onderwijs star ten tot 31 januari. Aalst. De heer Van Der Stelt, de koördinator van het Aalst. De leden van het panel die dieper ingingen op de mogelijkheden van de nieuwe Centrum voor Deeltijds Onderwijs (a) opleidingen (a) Met de VD en schepen Adré Emiel Bogaert wordt men er zeker van dat «Aalst Herleeft». Willy Van Mossevelde (VU): Belastingen? Milieu? Parking? Doelend op vorige spreker heeft Willy Van Mossevel de over «een Siamese tweeling» een VéDé dat eigenlijk te lezen is als «Vidé» wat staat voor «ledig». Voor Van Mossevelde werd andermaal bewezen dat in de politiek alles maar dan ook alles moge lijk is. «Afscheuring werd beloond met deelname aan een tegennatuurlijke koalitie». Voor Van Mos sevelde heeft de VU die van 7 naar 4 zetels zakte eigenlijk geen verlies gele den. «We waren met 7 doch eigenlijk na verloop van tijd en... mensen met 5 maar wegens permanen te afwezigheid van een lid strikt genomen maar met 4. Nu zijn we nog met 4»... Tema's als belastingen, schulden, milieu, par kings, nieuw ziekenhuis, nieuw rusthuis en andere meer dienen zich aan waarbij het bestuur kleur zal moeten bekennen. Van het bestuur wordt nu reële inventiviteit verwacht. Een face-lift is noodzake lijk. Met hoeveel gaan de be lastingen verhogen? Op welke posten gaat men besparen? Waarna Willy Van Mosse velde zijn «nieuwsjaars- brief» voorlas die hij daar na, kussen inkluis, aan de nieuwe burgemeester overhandigde. Liefste burge-meter, Het is vandaag de grote dag Waarop u wensen mag Er is alweer 6 jaar voorbij niet alleen leuk niet voor u niet voor mij Maar u kunt nu vast beginnen met wat moois te ver zinnen Schone liedjes duren ech ter niet lang en maak de Aalstenaar niet 6 jaar bang Vannacht droomde ik van jullie Je lacht? En toch is 't waar! Luister even naar de Volksunie Het was een echte nacht merrie maar wonderbaar Jullie zaten samen aan de koek of was het marsepein die vreugde strooide op elke hoek of was dat maar schijn. Ik vond voor jullie een kollege-trein vol rode, blauwe en ande re bloemen van geluk Jullie zongen zo blij een klein refrein maar jullie hadden het al over belastingsdruk Er waren voor jullie ook bergen van moed En voor mij een karre- vracht van 6 jaar geduld En toch zegt men, 't is Marc Galle die 't doet Maar wat gedaan met die bergen schuld Je hoort: Dromen zijn niet altijd bedrog Zet alles uit je hoofd Want liefste burgemeester ik ben er nog Ik breng blijheid. Heus beloofd. De weg is geplaveid met rozen rood Maar zal men zindelijk omgaan met De Maght Och Jan en André zijn trouw tot ter dood En Gilbert op Midden stand, hij heeft het ver gebracht Op dit kollege kan men huizen bouwen Doch is iedereen wel te vertrouwen Let echter op voor een te Hooghuys En met Pyck en Alois, zit dat wel pluis Willems-nillens werd een Bogaert gevonden Financiën heeft een Oscar gewonnen Kuituur krijjt charme en Gratie-ienne Leefmilieu, De Meerleer en zijn politie-ienne Op dit kollege mag geen Smet kleven Maar laat ons eerst Pa trick's day beleven Wij wensen u toch voor het nieuwe jaar Al wat je maar kan denken zonder de aalstenaars te krenken Maar de VU, daar bent u nog niet mee klaar Uw lief oppositie-kind, VU-ken Aalst, 2 januari 1989 Luc Van Lierde (Agalev): het belang van de burger In zijn maidenspeech hoopt Luc Van Lierde dat oplossingen zullen worden gevonden voor prangende problemen. Ware het stel sel D'Hondt gehanteerd dan was Agalev nu met twee raadsleden hier tegenwoordig zegt een zich verongelijkt voelende Van Lierde. Agalev wil zeer speciaal zich inzetten op het vlak van ruimtelijke ordening, leefmilieu, ver keer en niet in het minst van kansarmen. Agalev vraagt aandacht voor zwakke groepen en optimale inspraak van de burger. «Liever gebruik maken van gezond ver stand dan opveren voor show». Agalev wil een progressieve politiek voe ren in het belang van de burger. Eddie Monsieur (SP): SP venvacht optimale inzet van allen Eddie Monsieur memo reerde dat winst bij de ver kiezingen van 1982 de SP naar de oppositie deed verhuizen. Hij herinnert de gift van minister Galle (saneringslening) en de te hoge, weliswaar terugge schroefde fiskaliteit. Hij betreurt dat momenteel tegen 800 vastbenoemden 464 in onzekerheid leven. In de voorbije bestuurspe riode heeft de SP in de oppositie bewezen uit het goede hout te zijn gesne den. Momenteel maakt de SP nu deel uit van een bekwaam kollege. «In dien, tengevolge van struktureel begrotingste kort, nieuwe inspanningen (lees belastingen) aan de bevolking moeten worden gevraagd dan verwacht de bevolking van het nieuw bestuur alleszins ernst en doelmatigheid». Aalste naars verwachten ook in spraakmogelijkheden die au sérieux worden geno men. En van het personeel verwacht de bevolking op timale inzet. Eddie Monsieur wijst ten zeerste af dat SP en PV elkaar zouden gevonden hebben op het vrijzinnige vlak. Destijds werd de CVP-zuil geen enkel stro in de weg gelegd. Wel wer den er kansen geschapen voor andersdenkenden. De SP is voor verdraag zaamheid en respekt voor iedere overtuiging. Ook voor die van de niet-demo- kratiserende katoliek en die maakt toch de meer derheid uit heden ten dage. Alois Adriaenssens (PWj Ogen sluiten voor de stad financiën ware kortzichti) Voor de PW staan pr mordiaal een uitstekend en korrekte dienstverie ning, duidelijkheid en st berheid, vriendelijk oc haal en openheid bovti alles. In het bestuur mai ook bij de administrati van stadsbestuur e OCMW. «Voor de financiële tot stand van de stad de oge sluiten ware getuigen va kortzichtigheid en onbt kwaamheid». Van de SP zegt Adriaea sens dat haar oppositie kuur lonend is geweest et dat de. VD alleszins be stuurswaardig en bestuun vaardig is. «Dat tegelijker tijd warm en koud blazer niet lonend is moest df VU tot eigen schade er< varen». Tot de CVP zegt de PW dat «er op elke hoek var de straat geen brandsta pels zullen worden opge richt zoals dit trouwens bis" vroegere bestuurswisselin gen evenmin gebeurde». Jos De Geyter (KP): Oordelen naar de daden Van buiten de gemeen teraad wenst de KP he: nieuw bestuur ook het bes te. Gehoopt wordt dat dt gedane verkiezingsbelofc ten zullen waar gemaafc worden. Voor alle burgen zou een stuk welzijn mee: moeten kunnen worden gerealiseerd. De KP wil goede initiatie ven steun verlenen maar zal anderzijds scherpe kri tiek uitbrengen wanneet kiesbeloften de nek zou den worden omgewron-l genDe KP wil echter nie mand beoordelen zonde: ze aan het werk te hebbei gezien en kijkt dan ook vd spanning toe naar de eer ste beleidsnota van dt nieuwe bestuursperiode, j Burgemeester Anny D» Maght: Wacht maar, je hebt nof niets gezien Voor Anny De Maght is menselijke aanpak pri mordiaal. Samen werken, samen denken over de toe komst die we willen ma ken is dat evenzeer. Tegenstellingen waaruil het spreekwoordelijk licht ontstaat moeten wordes aanvaard en noch meer derheid noch minderheid mogen zich bezondigen aan politieke duisternis.' We moeten leren inzien dat tegenstellingen als al ternatieven naast elkaai moeten worden geplaatst om daaruit samen keuzen te maken in het belang van alle inwoners. «Als we al len samen menen dat we destijds onze kiezers heb ben voorgehouden dan heeft Aalst inderdaad een toekomst en kan gezegd worden: Wacht maar, je hebt nog niets gezien». Roger Schampeleer Roger Schampeleer (nog steeds) waarnemend stads- sekretaris belooft aan de politici de medewerking van een bekwaam perso- neelskorps dat klaar staat om te helpen. Dat stads- personeel streeft inder daad bewust naar verbe tering van zijn imago en wil op de ingeslagen weg verder doen. Bestuur en administratie moeten inderdaad samen werken onder het motto «Nee Pse, nee Metu« «noch door hoop noci door vrees». jj Ter| van Aalst een I vlak, nog word De Adol oud rendi litiek zou blijv< uitgr beek de e: mok: Niet overi en e deler Om dene om sche enzt te bl A.E in hi blem leefd Daai jaar. tekei In de kunstgalerij Prom Art aan de Hofbouwlaan 8 te Gent expozeert Johan Spil- liaert zijn schilderijen en colla ges van 14 tot 30 januari. Men kan er terecht tijdens de weekends van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur en op ande re dagen na afspraak op het nummer 091/22.55.16. In Japan werden in 1987 580.000 buitenlandse fietsen ingevoerd. Dat is vier keer meer dan in 1986. De meeste van die fietsen komen uit Tai wan en Zuid-Korca. De ex port van Koreaanse fietsen naar de Verenigde Staten steeg met 600% naar 109.0W stuks. Op zaterdag 1 en zondag 1 april heeft in Amsterdam it de Jaap Edenhal de jaarlijkse fietsvakantiebeurs plaats Honderd standhouders zullei er aanwezig zijn. Een Nederlander wil per fiets naar Santiago de ComposteOs en zoekt mensen om met hen de trip te maken in groep Adres van deze Nederlander Cor H. Kerstholt, Almastraal 35 te 9716 CM Groningen, j Twe< Twei mete gebr - de tivitt ralist teruj dedi van aktis spro teert aktis nive: War Dith neer! Aalst Deze voort Wen DeH De hi Mevi Nam L. D Teve van t met Wall Toer Opz vertr 14u3 Wen ristis situe Aan mere wegt steld te vc De verg kenr Soci; park een hanc Met oriëi lijk' ties i verlt Del het staai Dae pe Pr ve 19 Pr «I pi: Di

De Voorpost | 1989 | | pagina 4