H #5 Ook zomerfoor in Aalst Eén chauffeur op tien onder invloed au Vandalisme wél klein te krijgen Dr. Matthieu eist schadeloosstelling Speelt demokratie ook in interkommunales? in Hl Eli 11 j Carrousel draait nog steeds De Gilles, hoedenmakers van Aalst De Voorpost - 3.2.1989 11 Werd de aanzet tot de Aalsterse karnavalviering zoals steeds het traditioneel Driekoningenfeest, de echte inzet van de festiviteiten was verleden vrijdag met de opening van de winterfoor. Vooral op de Grote Markt waren reeds een aantal attrakties open. De officiële opening in aanwezigheid van leden van het stadsmagistraat, van prins karnaval Frank voor wie de perikelen met de burgemeester duidelijk - zo kon althans aan bei der houding worden ver ondersteld - voorbij zijn en niet in het minst van tientallen foornijveraars met aan het hoofd voorzit ter Calmeyn. De plechtig heid kreeg een valabel steuntje door het optreden van een dixieland-ensem ble. Burgemeester De Maght drukte haar tevre denheid uit over de wijze waarop dit jaar het inne men der aangewezen plaatsen door de foornij veraars was gebeurd zon der horten of stoten. Ze wenste hen een goeie sei zoenstart en zegde dat voor de kermissfeer zelf de bevolking wel zal zorgen. Een speciaal woordje voor een nieuwe attraktie - een "métier" ofte "stiel" zeg gen insiders - van de fami lie Van Doorslaer, met een gloednieuwe kermis- molen die gewoon luistert naar de naam "Karnaval". Een ingenieuze hydrauli sche konstruktie die voor al voor de jongeren attrak- tief zal zijn en die kenners zal verbazen door haar design. Zomerfoor Voorzitter van de foor nijveraars Calmeyn sprak de hoop uit dat het voor wat betreft de vernieuwing van de driejaarlijkse kon trakten andermaal zal mo gen gerekend worden op begrip en op vlotte mede werking van het stadsbe stuur. Hij had bovendien een suggestie. "Tussen der kermissen van Antwerpen (Sinksenfoor) en Brussel (aan "de Midi") liggen drie vrije weken. Uitgere kend de periode van Aalst-Kermis. Hij stelt dan ook voor deze dood bloedende kermisaktiviteit nieuw leven, nieuwe im pulsen in te blazen door het opzetten te Aalst van een zomerfoor. Een sug gestie... (l.h.) Aalst. Heel wat wandelaars die de winterfoor een bezoekje brachten en van het zachte winterweer profiteerden a Ademtests tijdens nieuwjaarskampagne Tijdens de periode 15 december 1988 tot 24 januari 1989 liet de rijkswacht van het distrikt Aalst 870 mensen in het zakje blazen. Dat distrikt bevat negen brigades: Aalst, Denderleeuw, Haaltert, Herzele, Erpe-Mere, Le de, Ninove, Sint-Lievens-Houtem en Wetteren. Een gebied dat dus niet identiek is met het arrondissement Aalst. Enerzijds is Wetteren er wél en Geraardsbergen er niet bij. 1- I* Het distrikt bestaat uit zowat 175 man waarvan er 16 speciaal voor de Bie- zondere Opsporingsbriga de (BOB) behoren, die ook heel wat werk doen voor andere distrikten. Van de totaliteit dienen dan ook nog heel wat ad ministratieven te worden afgetrokken om te komen tot het aantal specifieke veldwerkers. Daarenbo ven worden vaak man schappen van distrikt Aalst opgeroepen voor ta ken elders. Bijv. voetbal matchen. Aalst zelf krijgt normaliter enkel verster king met karnaval, bij dé Ronde van Vlaanderen en bij sommige voetbalwed strijden. Dit jaar wordt de ordedienst tijdens de drie dolle karnavaldagen vanaf 9 uur 's morgens waarge nomen door de rijkswacht in het stadscentrum. Bui ten dat centrum is het dan de stedelijke politie die verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken. Kapitein-distriktbevelheb- ber Fack voelt zich geluk kig dat Aalst de jongste tijd weinig te maken heeft met zware kriminaliteit. Met kriminaliteit van min der gehalte is dat evenwel niet het geval. Drinkers Van de 870 in bedoelde periode gedane ademtests waren er 89 positief. "Daarmee komen we bo ven het nationaal gemid delde, zegde de distriktbe- velhebber, doch dat komt wellicht omdat in Aalst se- lektiever wordt gewerkt." Bij die 89 positieve zijn ook de 6 geteld van chauf feurs die aanstalten maak ten om een wagen te be sturen doch kennelijk on der invloed waren. Onderscheid bij de ademtests werd gemaakt tussen dag en nacht en dan nog eens tussen weekdag en weekend. Van de 89-6 of 83 positieve ademtests gebeurden er 15 in de week overdag, 19 in de week 's nachts, 13 tijdens het weekend tijdens de dag maar 36 in een week endnacht. (l.h) - Een van de oudste kermisattrakties te Aalst is zeker de carrousel die te zien is in de onmiddellijke omgeving van het Belfort. De familie Rorive kocht de carrousel aan in 1890 en het is nu al de vijfde generatie die ermee op toer is. De muziek die gespeeld wordt, komt van een Hooghuys orgel uit Geraardsbergen. Toevallig of niet werd dat orgel gemaakt door de grootvader van Edgard Hooghuys, schepen van Openbare Werken in Aalst. Het orgelboek werd bijgewerkt door Frangois Schollaert, nog een Aalstenaar die in de muziekmiddens genoegzaam bekend is. 3R Aalst. De prachtige carrousel zoals die ook in Aalst te zien is. Aalst. Ook de foorkramers waren talrijk komen opdagen voor de opening van de winterfoor in het stadhuis (a) Vandalisme-telefoon Het voorstel van de OCMW-raad Aalst om dokter Frans Matthieu, geschorst diensthoofd van het OCMW-labo, een tuchtstraf op te leggen werd door de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen afgewezen. Dr. Matthieu gaat nu in de aanval met een eis van schadevergoeding die mil joenen zou bedragen. Die wordt dan wellicht de inzet van de eindfase in het ge schil dat reeds jaren OCMW en dr. Matthieu scheidt. In de omgeving van de arts kon vernomen worden dat de burgerlijke rechtbank van Dender- monde deze affaire wel licht nog voor het zomer reces zou afhandelen. Komt er daarmede een einde aan een geschil dat reeds jaren aansleept en waarbij dr. Matthieu her haaldelijk door allerlei in stanties buiten vervolging werd gesteld? Hierbij, in een notedop, de evolutie van deze affaire: - bij een herstrukturering van betwist labo rees er een geschil tussen het la- bohoofd en een bioloog. Dr. Matthieu werd be schuldigd van fraude. - begin juli 1982 legde de OCMW-raad klacht daar voor neer bij de prokureur des Konings te Dender- monde - einde 1983 wordt het dossier echter door de pro kureur geseponeerd ter zijde geschoven) - midden 1984 richt de OCMW-raad een nieuwe klacht aan het Parket en deze keer met burgerlijke partijstelling, doch de raadkamer van Dender- monde stelde de dokter buiten vervolging. Het OCMW vraagt echter een bijkomend onderzoek en de raadkamer gaat hier mee akkoord. Dat eindigt echter begin 1987 ander maal met buiten vervol ging-stelling. - het OCMW tekent hier bij protest aan bij het Hof van Beroep te Gent waar de prokureur-generaal van het Hof van Beroep even eens buiten vervolging voorstelt. Vraag die door het Hof van Beroep wordt ingewilligd. - ook door de Raad van State wordt op 2 juni 1988 het OCMW in het ongelijk gesteld. - het OCMW blijft weige ren dr. Matthieu terug als diensthoofd van het labo ratorium in dienst te ne men. Met deze weigering gaat de Medische Raad echter niet akkoord. - De bal ligt nu in het kamp van de Burgerlijke Rechtbank te Dender- monde. (L.H.) Met haar "vandalisme- telefoon" speelt het rijks wachtdistrict Aalst valabel in op de door het Oost vlaams Provinciebestuur gelanceerde kampagne om vandalisme klein te krij gen. Uiteraard kan dat al leen niet door inspannin gen van rijkswacht en stadspolitie maar is daar de medewerking van de bevolking een must. Uit studies over straatkrimina- liteit blijkt dat 7% van de daders jonger is dan 18 jaar, 42% tussen 18 en 20 jaar, 23% tussen 20 en 25 jaar en 28% ouder dan 25 jaar. Jongvolwassenen en volwassenen zijn verant woordelijk voor de helft van de beschadigingen. Anderzijds kan gesteld worden dat de jeugd niet alleen als zondebok moet aangezien worden. 51% van vandalisme is immers toe te schrijven aan perso nen ouder dan 20 jaar. Doorkerfde autoportie ren, afgebroken antennes, vernielde klaslokalen door ongewenst nachtelijk be zoek, omgeploegde open bare plantsoenen, bescha digde telefooncellen en wachthuisjes, vernielde speelterreinenvanda lisme vindt zijn dagelijkse plaats in de media en in onze onmiddellijke leef- en woonwereld. Vrijwel iedereen wordt met dit maatschappelijk probleem gekonfronteerd, hetzij als slachtoffer, het zij als getuige. Weinigen doen er echter iets aan, tenzij schouderophalend hun beklag maken en de schuld op de rug van de jeugd schuiven. Kampagne Opdat deze kampagne sukses zou hebben is de medewerking van de be volking echter onontbeer lijk. Zij kunnen de Rijks wacht en de Politie helpen door spontaan toezicht te houden alsook door, als getuige of als slachtoffer, aangifte te doen van der gelijke feiten. Om de bevolking daarin zoveel mogelijk tegemoet te komen wordt er door de rijkswacht van het distrikt Aalst een vandalisme-tele foon geïnstalleerd. Op tel. (053)78.55.77 kan ieder een uit de streek van Aalst, Denderleeuw, Haaltert, Herzele, Lede, Erpe-Mere, Ninove, Sint- Lievens-Houtem, Wette ren en Wichelen, 24 uur op 24 feiten van vandalis me melden, zelfs anoniem. Enkel met de betrok kenheid en de steun van de ganse bevolking heeft deze preventiekampagne kans op slagen. Als het U wat doet, doet er dan wat aan (l.h.) In 1926 maakten de toenmalige Gilles hun hoeden uit papierrepen. Men noemde ze «pareltjes van volkskunst». Momenteel spreekt men echter over «De hoedenmakers van Aalst». Na twee jaar testen en experimenteren kwam men einde 1985 tot het gewenste resultaat. 50 Gilles- en 45 muzikanten- en ceremoniemeesterhoedjes moesten worden ver vaardigd. Een heel procedee. De onbewerkte struisvogelveren worden gebleekt en wit of in een andere kleur geverfd. Na selektie op lengte, breedte en kwaliteit van het dons worden ze op maat geknipt waarna ze worden samengenaaid. Voor één hoed voor een volwassen persoon heeft men zowat 300 pluimen nodig. Die hoed weegt dan ook 5 kg. Eens klaar worden ze op metalen vormen genaaid. Gekleurde veren moeten vooraf in een of meerdere kleurbaden en worden dan ter droging opgehangen. Het aanbrengen van de veren op de hoedebol is een langdurig werk. Uiteindelijk volgt dan de afwerking met rozeblaadjes en goudkleurige korenaren. Een lachende «Ajoin» bekroont dan finaal deze kompo sitie. Dergelijke hoed heeft dan een handelswaarde van circa 100.000 fr. Maar de levensduur ervan is beperkt tot 8 9 jaar. LH Over het aanduiden van de vertegenwoordigers van het stadsbestuur in een aantal interkommunales en vereni gingen allerhande, ook al gold het hier gewoon een princiepsbeslissing, was in de jongste gemeenteraadszit ting verleden maandag heel wat te doen. Minder over het eigenlijk punt waarbij voorgesteld werd dat deze vertegenwoordigers elk jaar naar aanleiding van de algemene vergadering ervan verslag zouden uitbrengen bij de gemeenteraad. Postkantoren open Ter gelegenheid van karnaval zullen de navermelde postkantoren op 6 februari 1989 geopend zijn van 9 tot 12 u. Aalst 1 (Nieuwstraat) Aalst 3 (Moorselbaan) Aalst 4 (St.Annalaan) Aalst 5 (Van Der Nootstraat) De andere dagen zijn de kantoren doorlopend geopend van 9 tot 17 u. Raadslid Vera Van der Borght vroeg echter of men tot geen evenredige verdeling van de manda ten kon komen tussen meerderheid en minder heid zowel in de algemene vergadering als in de raad van bestuur en de raad van toezicht van liefst 53 orga nen. «De demokratie moet vrij kunnen spelen en de minderheid moet haar rol kunnen vervul len» zegde Vera. Het gaat daarbij over 94 vertegen- "■Hl Aalst. De karnavalisten hebben blijkbaar veel pret met het dankwoord van de voorzitter (a) Aalst. Nic Barrez ontvangt een relatiegeschenk uit de handen van prins karnaval Frank bij de opening van de winterfoor (a) woordigers en 48 plaats vervangers. Raadslid Jan Caudron (VU) herinnerde de raad aan zijn eigen voorstel op dat de vertegenwoordiger ieder jaar verslag over de situatie zou uitbrengen. «Daar is echter niets van gekomen» voegde hij er aan toe. Iedereen was wel akkoord met de mond doch in de praktijk kwam er niets van. Hij hoopt alleszins dat dit voorstel meer respons zal mogen genieten. Méér! Danny Denayer (VU) noemt het voorstel positief maar vindt dat het niet ver genoeg gaat. Vertegen woordigers moeten vaak standpunten innemen met financiële implikaties voor het stadsbestuur. Elemen tair zou dan ook zijn dat voor de goede gang van zaken het schepenkollege er op de hoogte van ge bracht wordt opdat de vio len zouden kunnen ge stemd worden. Na een woordenwisseling tussen schepen Hooghuys en raadslid Luc Willems zegde De Maght dat ook in de interkommunales de demokratie moet kunnen spelen. «Iedereen heeft dat toverwoord vaak in de mond doch weinigen heb ben er een positieve in breng bij» ging ze verder. «In een aantal interkom munales is dat echter niet steeds het geval». Burge meester De Maght stelde dat vaak heel wat topfunk- ties erin worden waarge nomen door leden van één partij die ze echter niet noemde. Een eerste stap doch niet voldoende Fraktieleider De Kerpel gaf graag toe dat het ver slag uitbrengen van ver tegenwoordigers in de ge meenteraad een positieve stap is. Die is echter on voldoende. Hij vroeg dan ook dat het voorstel van Vera Van der Borght niet zou worden gedegradeerd tot een gemiste kans. Duidelijk bleek dat er van evenredige verdeling geen sprake zou zijn. «Gij hebt een voorstel. Wij hebben een ander voorstel en dat leggen we nu ter stem ming» zegde De Maght. «Waarom moet men er al tijd partijen bijsleuren?». Nadat Chris Borms nog gevraagd had de statuten van elke interkommunale aan de raadsleden uit te reiken omdat die statuten onderling vaak fel ver schillen en de burgemees ter beloofde die ter be schikking te zullen stellen van de verschillende frak- ties «om een heuse pa pierslag te voorkomen», werd het voorstel om ver slag in de gemeenteraad te laten uitbrengen unaniem aangenomen. Al de rest wordt wellicht gewoon «tekst». HL

De Voorpost | 1989 | | pagina 11