Hedendaagse opera «De Liefde voor de 3 Manen» door De Sluipende Armoede (3.2) Dansproduktie «Ballet in Wil door Mare Vanrunxl en dansers (10.2) Jong leater «Congo» door De Tijd (11.2) Leo Engelen in kultureel centrum Affligem Naturalia III in kultureel centrum Affligem Griekse avond te Aalst 14 - 3.2.1989 - De Voorpost Kuituurcentrum De Werf Aalst Vrijdag 3.2: opera «De Liefde voor de 3 Manen» door De Sluipende Armoede De kreatie van «De Liefde voor de Drie Manen» had plaats medio april van vo rig jaar in de Gentse Voor uit. Als artistieke optie was het geheel belangrijk, maar ook omwille van de manier waarop het werk tot stand kon komen. Het werd een ko-produktie tussen teater «de Sluipen de Armoede», «Vooruit» in Gent en de «Ancienne Belgique» in Brussel. De titel van deze opera verwijst naar de komedie van de Italiaan Carlo Goz- zi (1720-1806), «De liefde tot de 3 sinaasappels», vol gens Sierens een «kinder lijk eenvoudig verhaal». Sierens (°1959) is een tea- termaker die in 1982 «De Sluipende Armoede» op richtte, bekend is door een aantal regies en vooral be kend werd als auteur van «De Soldaar-fakteur en Rachel». Na «Het Ratten- kasteel» gebaseerd op de Nero-stripverhalen is «De Liefde voor de Drie Manen» zijn tweede ope ra. Kapitein Douglas, bevel hebber aan boord van het ruimteschip Progness, heeft het niet gemakke lijk. Buiten de beslomme ringen van de dagelijkse leiding heeft hij ook nog af te rekenen met een onge lukkige liefde, tussen twee personeelsleden en vooral met zijn lusteloze zoon, die maar niet weet wat hij wil en daardoor de lastpak uithangt. Tot overmaat van ramp krijgt het ruim teschip een aanvaring met Aalst. Mirei Bonte als de vrouwin «Congo» een spoetnik. Maar het is de robot aan boord van deze spoetnik die een ant woord weet op de luste loosheid van zoonlief: hij moet op zoek naar avon tuur, dat volop gevonden wordt in de speurtocht naar de drie manen. Van uit dit gegeven ontwikkelt zich een verhaal, een speurtocht naar de Liefde, doorspekt met nauwelijks te vervullen opdrachten en konfrontaties met de gek ste kreaturen. «De Liefde voor de Drie Manen» is in veel opzich ten op te vatten als een parodie op de «klassieke» opera. Muzikaal valt er veel te genieten van tallo ze citaten uit de muziekli teratuur van Richard Wagner tot Will Tura terwijl de partituur toch ook een geheel eigen kracht heeft. «De Liefde voor de Drie Manen», wordt uitgevoerd door een negental vokalis- ten akteurs, afkomstig van o.m. De Munt in Brussel en de (voormalige) Opera voor Vlaanderen (Miet Bolssens, John Dur, Hilde Geirnaert, Guido Naes- sens, Annemie Rogiest, Franchise Van Hecke, Jo- han Keirsbilck, Mare Van Malderen en Kris De Be cker) en door de instru- mentisten van de Nieuwe Muziekgroep Gent o.l.v. Hans Rotman. Vrijdag 10.2: «Ballet in Wit» door Mare Vanrunxt Mare Vanrunxt is een van die talentvolle jonge Bel gische podiumartiesten die in eigen land pas een beet je erkenning kregen, na dat ze reeds jaren in het buitenland met sukses ak- tief waren. Na zijn debuutproduktie «Vier korte Dansen» uit 1983 ontstonden zijn be langrijkste koreografieën immers in het buitenland. Na het mooie «Hyena» uit 1985 was er het Londense sukses voor «A. Dieu», gevolgd door «Sleeping Boys», «1/5», «Urania» en «Ballet Batage». Aangezien Vanrunxt niet al te veel moet rekenen op overheidssubsidies, wer den ko-producenten ge zocht. De Singel in Ant werpen, met zijn dinami- sche direkteur Frie Ley- sen, altijd goed om jong talent van bij ons een kans te geven, stapte mee in de boot en opende er in sep tember zelfs zijn nieuwe seizoen mee. En het werd geen tegenvaller. Traditionele dans hoeft men in deze produktie niet te verwachten. Vanrunxt is geen echte danser of koreagraaf, wel iemand die zeer beeldend ideeën omzet in beweging. Zoals we al zegden, is er geen echt verhaal: de drie delen van de voorstelling hebben inhoudelijk te maken met een vaag idee van tijd (verleden - heden - toe komst). Het is dan ook onbegonnen werk om de produktie te gaan anali- seren. Een heel sterk punt van «Ballet in Wit» is de een heid in de diverse ingre diënten: kostuums, dekor, klank en licht realiseren, mèt de bewegingen van de dansers, een harmonisch geheel. Voor de kostuums tekent danser Eric Raeves samen met Marleen Schoefs, voor het dekor Annemie Van Kerckho- ven en voor de nieuwe muziek Serge Verstockt. De dansgroep bestaat uit Ria Decorte, Eric Raeves, Marie-Anne Schotte, Han Van Poucke, Mona Wal- derhaug en natuurlijk Mare Vanrunxt zelf, die ook de «koreagrafie» kon- cipieerde. Een dansproduktie die je, als je je laat drijven op je emoties, een heerlijke avond bezorgt! Toegang 300 BF. Zaterdag 11.2: «Congo» door De Tyd De Singel in Antwerpen was eveneens ko-produ- cent bij het nieuwste stuk van De Tijd: «Congo» op tekst van Paul Pourveur in regie van Lucas Vander- vorst en vormgeving van Jan Versweyveld. Het gezelschap De Tijd ontstond uit een fusie van Akt-Vertikaal en het Ge zelschap van de Witte Kraai, de twee artistieke leiders Ivo Van Hove en Lucas Vandervorst blijven beiden regisseren zodat we eigenlijk een Janus-imago kunnen toeschrijven aan De Tijd. Van Hove houdt het voorlopig bij de klas sieke meesterwerken (McBeth en «Don Car los»); Vandervorst neemt nieuw werk voor zijn reke ning. Eén konstante ech ter: de vormgeving blijft steeds in handen van Jan Versweyveld. Veel van «Congo» zal ze ker niet lang in het geheu gen blijven, tenzij dan om wille van de verwarring die het oproept. Boeiend kan ik «Congo» allerminst vinden. In het eerste deel («een roman met als titel: De Man»), een monoloog, zien we Bob De Moor over de scè ne draven in een prachtig dekor met een verhaaltje, een roman dus, dat in ka- baretteske stijl herinnerin gen oproept aan de fameu ze «tien kleine negers»... In het tweede deel («een essay met als titel: De Vrouw») een monoloog," beluisteren we Mirei Bon te in een uiterst verwarde en ondoorzichtige litanie over de reden van haar bestaan. Is de eerste monoloog nog enigszins genietbaar als kabarettekst, de tweede monoloog is een oeverloos gezwam die al heel snel gaat vervelen (het grote aantal toeschouwers dat de zaal verlieten is hier voor relevant genoeg). We vroegen hier onmiddellijk aan toe dat de akteurs hierbij geen schuld treft; zij deden wat van hen ge vraagd was. Wij snappen nog altijd niet wat Pour veur eigenlijk wilde mee delen; het moet als regis seur niet gemakkelijk zijn hiervan iets te maken. Toch is het gegeven in se niet oninteressant. Maar men moest de eerlijkheid gehad hebben om zoals onlangs het Reizend Volksteater deed met «Geruchten van de Lift» van Dirk Roofthooft het stuk voorlopig af te voeren, te laten rijpen en te herwerken... Het zou beter geweest zijn voor de toeschouwers... en voor De Tijd zelf. Toegang 300 BF. Reserveren kan in Kui tuurcentrum De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst, tel. op nr. 053/ 76.13.11. L. Zaterdag 4 februari om 14.30 uur wordt de ten toonstelling met werk van Leo Engelen in het kultu reel centrum te Affligem geopend. Leo Engelen is een Lim burger die vooral het lan delijke leven schildert en vooral dan het boerenle ven en de natuur. Hij be gon eerder als een soort van experiment te schilde ren met restjes doodgewo ne verf die men gebruikt voor het schilderen van ra men en deuren. Toen hij 13 jaar was kreeg hij bij een Sinterklaasfeest een verfdoos als geschenk. Hij maakte er zijn eerste schil derijtjes mee. Hij volgde dan een tijd lang lessen aan de stedelij ke akademie voor schone kunsten te Hasselt waar hij les kreeg van Fernand Schreurs die zijn werk sterk beïnvloed heeft. Een tijdlang legde Engelen zich toe op de moderne technieken maar bij het zien van een tentoonstel ling over het Limburgs landschap geraakte hij dusdanig in de ban door de schoonheid hiervan, dat hij ook overschakelde naar deze vorm. En daar heeft hij zich aan gehou den tot op heden. De die ren die op de boerderij het leven uitmaken, de boer op zijn veld, de natte veld wegen, de bomen, de hitte van de zomer, Engelen schildert ze allemaal. Ook de hoeven krijgen zijn aandacht. Het werk van Leo Engelen is te bekijken in de ruimte van het kultureel centrum van Affligem van 4 tot 19 februari, op zaterdag van 14.30 u tot 20.00 uur en op zondag van 11.00 tot 12.00 en van 14.30 tot 20.00 uur. Tijdens de week kan men er terecht na afspraak op het nummer 053-66.70.25. JM Heyman Aalst. Op uitnodiging van Hoger Op bracht een Ukkelse toneelkring haar versie van «Boeing-Boeing» (a) Onder de titel «Naturalia milie bestaat uit om en bij III» wordt van 11 februari de 150 verschillende soor- af een kollektie edelste- ten. Koenraad heeft ze al- nen, mineralen, fossielen, lemaal op 10 na in zijn schelpen en koralen ten- verzameling die ruim 500 toongesteld in het kultu- eksemplaren telt. Het is reel centrum te Affligem. wellicht de laatste keer dat Vele van deze sieraden deze kollektie wordt ten- worden ook te koop aan- toongesteld, geboden. De tentoonstel- De tentoonstelling is te be ling zal helemaal beheerst zichtigen op zaterdag van worden door de schelpen- 14.30 u tot 17.00 u en op kollektie van de jonge ver- zondag van 11 tot 12 en zamelaar Koenraad De van 14.30 tot 20 uur. Tij- Turck uit Geraardsbergen dens de weekdagen op af- die koos voor de familie spraak op het nummer van de strombidae omwille 053-66.70.25. van hun mooie kleuren en grillige vormen. Deze fa- JM Heyman Aalst. In de akademie werd een opendeurdag georganizeerd (a) Op 4 maart organizeert de Griekse Vriendenkring Eftichia Aalst een Griekse avond in de Sint-Anna- zaal, Roklijf te Aalst met aanvang om 19.30 uur. De muzikale omlijsting werd toevertrouwd aan het Duo Belgreco en als dansgroep werd Kariades uitgeno digd. Ook de buikdansers Aziza zal aanwezig zijn en enkele dansen uitvoeren. Op deze avond zijn er na tuurlijk typische Griekse gerechten te proeven, be staande uit meze, gegrilde roulade en fruit. Men kan Aalst. In De Werf trad I Compani op en zo te zien was dat een echt leuke bedoening a voor deze avond inschrij ven bij Eftichia Aalst, per adres Betty Bombeeck, Onderwijsstraat 6 te 9473 Welle (053-67.09.89). De prijs bedraagt 700 fr voor de leden en 800 fr voor niet-leden. JM Heyman Aalst. E.h. Michael Ghijs, in profiel achter de E"kel bestuursleden van de Koninklijke Toneelgilde Hoger op van Aalst len voordeie van de Damiaanaktie. Mijlbeek (a) Aalst. Veel belangstelling op de vernissage van de tentoonstelling van Kerl Heermans in het Vredeshuis (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 14