Limburg boven bij de dames, \ntwerpen bij de heren «Willen is Kunnen» bestaat 85 jaar inTemse Grandioos Scalafeest '89 van Kracht en Geduld De Voorpost - 3.2.1989 - 25 Rene Van den Abbeele (gb) TURNEN enschap college lepenen en ere- de ver- Hamme ers wo- al dan ib. Men cs over- lerdom, jen. De ring en xdoms- n reeks ipe ge- litscha- ugd cn ispeeld eeksen tot 15 van de deel te 'an de ip van jdag 3 I n zaal j Federale tumkampioenschappen te Buggenhout I We mogen inderdaad terugblik- ken op een geslaagde tweedaagse, ildus Richard Wauters, hoofdlei- der van de Buggenhoutse tum- j knng 'Nut en Vermaak'. Achiel Diegenant, voorzitter van de Ka- tholieke Vlaamse Turnfederatie, die samen met burgemeester De Landtsheer zondag de trofeeën uit reikte en tal van offïciëlen loof den de puike organisatie die 'Nut en Vermaak' gerealiseerd had. De Buggenhoutse klub had van de KVT de organisatie van de Fede rale kampioenschappen artistiek gymnastiek voor heren en dames toegewezen gekregen omdat de damesafdeling van 'Nut en Ver- tnaak' er tien jaar opzitten heeft. Tijdens deze tweedaagse, zater dag en zondag in de Buggenhout se sporthal 'Vierhuizen' georgani seerd werd ook hulde gebracht aan Petrus Albrecht, 60 jaar lid van 'Nut en Vermaak' en 12 jaar voorzitter van de kring. Hij ont ving een schaal van de gemeente en geeft nu officieel zijn vaandel over aan Walter Mertens. Dames: Geen houten ondervloer, dus geen grondoefenlng Op zaterdag zette de weigering van de dames de grondoefening uit te voeren wel een domper op het enthousiasme van de organisa toren. 'Nut en Vermaak' had met het niet voorhanden zijn van de houten ondervloer weliswaar niets te maken - de federatie levert nl, de toestellen - maar prettig om horen was die weigering niet. De kampioenstitels werden dan maar zonder de grondoefening toegekend en zowel bij de junio res als bij de seniores gingen de titels naar turnsters uit de provin cie Limburg. Het peil, aldus Ri chard Wauters, was zeer goed. De Limburgse Karin Vandereyken die haar titel bij de seniores ver lengde, skoorde voor haar sprong zelfs een 9.55. Wel moet daaraan toegevoegd worden dat Yolande Eori, ook een titelkandidate, ge kwetst van deze federale kara- Temse i ormaue laaiden te grote I Maar re kon- Mario Caute- ilderen. I pioenschappen wegbleef en Diane Rerren, ook al een kanshebber, gekwetst haar oefeningen moest afwerken. Uiteindelijk werd zij nog vierde. Spanning b(j de beren De heren bleken zich zondag geen problemen te maken over de af wezigheid van de houten onder vloer, want zij voerden hun grondoefeningen wel uit, dubbele salto's inbegrepen. Zou het fabel tje van het sterke geslacht dan toch waarheid bevatten? Was er van enige strijd bij de scholieren A (de beste scholieren- reeks) in het geheel geen sprake - overwinnaar Huyghevelde (W.- VI.) haalde het met niet minder dan tien punten verschil op de tweede (de overwinnaar traint zo maar eventjes 22 uur per week) - bij de seniores was het spanning alom. Naarmate de diverse toestellen af gewerkt werden bleek het duide lijk dat het tussen uittredend kam pioen Luc Wuyts (A) en gouwge- noot Luc Boven, om een kwestie van honderdsten van punten zou gaan Uiteindelijk moesten bei den de titel delen. Als enige Buggenhoutenaar onder de deelnemers was Tim Wauters aan het werk. Het bloed kruipt blijkbaar waar het niet kan gaan. want in de Scholieren B-reeks, waarin ook veertienjarigen aan de slag waren, haalde de tienjarige zoon van Richard Wauters een 17' plaats op 29 deelnemers. In de speciale 'konditie-oefening', een oefening waarin lenigheid, kracht en koördinatie vereist zijn, ein digde hij zelfs tiende van het lot. Hoop voor de toekomst dus, deze Tim Wauters. Uitslagen Dames JUNIORES (28 deelnemers) 1. Annemie Putzeys (Limburg) 26,65/30 2. Wendy Thomis (Limburg) 26,05/30 3. Jessy Hoste (Antwerpen) 25,35/ 30. Cindy Van den Abeele (O.-Vl.), aangesloten bij St.-Jorisgilde uit Dendermonde eindigde zestiende (21,85/30). SENIORES (15 deelneemsters) 1. Karin Vandereyken (Limburg) 28/30 2. Viki Hannes (Antwerpen) 27,45/30 Greta Smets (Limburg) idem Rita De Kinder (O.-Vl.), lid van de Dendermondse St.-Jorisgilde eindigde op de 15* plaats (20,85/ 30). Heren SCHOLIEREN A 1 Yves Huyghevelde (W.-Vl.) - 60,95/70 2. Davy Comelissen (Antwerpen) 49,35/70 3. Hans Geyselinck (Oost-Vlaan deren) SCHOLIEREN B 1. Tom Smets (Antwerpen) 2. Raymond Geukens (Ant werpen) 3. Ariaan Geukens (Antwerpen) Wat de turners uit de regio betreft haalde Filip Mattens (Zele) de beste uitslag. Hij eindigde 9*. Chris Segers (Waasmunster) ein digde 16', Tim Wauters (Buggen hout) 17' en Bob Haentjes (Zele) 18*. JUNIORES (20 deelnemers) 1. Luc Van Gompel (Antwerpen) 46,35/60. 2. Koen Marcx (Limburg) 45,46 60 3. Wim Comelis (Antwerpen) 41,15/60. SENIORES (5 deelnemers) 1. Luc Boven (Antwerpen) 51,30/ 60 2. Luc Wuyts (Antwerpen) idem 3. Benny Pattijn (Antwerpen) 43,45/60. Pierre Van Rossem Turnen. In Buggenhout waren verscheidene deelnemers uit Dendermonde: Rita De Kinder en Cindy Van den Abbeele met hun respektievelijke trainers Marcel Peelman en Naar aanleiding van het 85-jarig bestaan van de turnkring «Willen is Kunnen»-afdeling heren vond een plechtige ontvangst plaats op het gemeentehuis van Temse. Aan een 15-tal trouwe en verdien stelijke leden werd een bronzen medaille uitgereikt. Zilveren me dailles gingen naar de heren Fran cois Vingerhoets, Henri Gyse- linck, Arsène Laenen, Rudy Ille- ghems en Lieven Blommaerts. De gouden medailles gingen naar Etienne Vermeulen, Florent Ver meulen en Jozef Weyn. Vooral deze laatste twee heren werden nog eens speciaal in het daglicht gezet. Florent Vermeulen is van jongs aan een sportief figuur ge weest. Hij speelde voetbal, deed aan atletiek, was wielrenner en deed aan gewichtsheffen. Na zijn huwelijk stopte hij ermee en werd lid van de hondenclub, wat achter af leidde tot de oprichting van een hondenclub in Kruibeke. In 1968 werd hij voorzitter van het Katho liek Waas Tumverbond waar hij sinds 1980 ere-voorzitter van is. Jarenlang was hij trainer van de veteranen van Willen is Kunnen en van de tumgroep dames «Blijf Jong», waar hij in 1969 betrokken was bij de oprichting. Jozef Weyn, die ook een gouden medaille kreeg, werd onlangs nog maar gevierd bij de Kampioenenviering te Temse. Vijftig jaar geleden werd hij lid van de turnkring. Hij was toen amper acht jaar. Ere- leider Georges Bogaert en ere voorzitter dr. Bunneghem konden op deze plechtigheid wegens ge zondheidsredenen niet aanwezig zijn. Zij werden wel met een spe ciale attraktie bedacht. Het huidig bestuur van Willen is Kunnen - afdeling heren, bestaat momen teel uit voorzitter Laenen, onder voorzitter Vingerhoets, secretaris penningmeester Gyselinck, een. zestal leiders en de commissaris sen Van Mele en Groenwals. De hulding werd afgerond met een receptie. Ontstaan Naar aanleiding van het 85-jarig bestaan loont het zeker de moeite even terug te blikken in het verle den. Een overzicht. Op 3 mei 1903 werd de Katholieke Turnkring Willen is Kunnen heren opgericht in het lokaal der Katho lieke Werken te Temse. Het be stuur bestond uit: Voorzitter: August Wittock, schrijver: Cyriel Borghgraef. tum- leider: Leon Van Strijdonck, on- dertumleider: Achiel Van Ros sem, schatbewaarder: Baziel De Frangh, kommissarissen: Jerome De Smet en Wemer Heirwegh, proost: E.H. Tack. Onder de eerste leden waren Gust De Bock, Fiel en Tuur Martens, Stien Temmerman, August Poeck. Bij de oprichting van deze vereni ging waren er reeds 53 grote leden (ouder dan 16 jaar) 26 leerlingen (geleid door H Van Der Hcy- den), 60 ere- en beschermleden en een muziekafdeling. Vermoede lijk was er reeds voor 1900 ge turnd in een café, maar in 1903 werd W.I.K. officieel opgericht. De grote initiatiefnemer was E.H. Tack die een turnkring onder ka tholieke vlag wou en die als tegen hanger zou dienen van Rust Roest. In die tijd was een turnkring meer een «Turn- en wapenmaatschap pij». Het turnen werd aanzien als voorbereiding op het leger, van daar de verschillende disciplines waaronder wapenoefeningen, worstelen, gewichtheffen, atletiek enz... Reeds in 1909 kende de klub haar eerste kampioene^. Op een inter nationale wedstrijd in Eupen be haalde Gust De Bock een eerste prijs in de oefening met halters en in worstelprijskamp. Arthur Mar tens werd eerste in de eerste klas se met zijn halteroefening en Au gust Poeck werd de beste aan de dubbele rek (barren). Naast deze individuele prestaties werd de klub in zijn geheel in de bloeme tjes gezet en behaalde de prijs van Zijne Majesteit Wilhelm IIKei zer van Duitsland. Deze Keizers- beker werd echter in 1914 door de voorzitter op straat gegooid, om dat Duitsland ons de oorlog ver klaard had. Tijdens de eerste wereldoorlog legde men alle aktiviteiten stil, daar de turnzaal door de Duitsers werd ingepalmd. Na de oorlog kwam de turnkring langzaam terug tot bloei dankzij de steun van notaris Van De Perre (ere-voorzitter) en de proost E.H. D'Hooghe In 1928 werd de turnkring Ko ninklijk benoemd, iets waaraan men vroeger veel belang hechtte. In 1935 werd spijtig genoeg, om financiële redenen, de muziekka pel opgedoekt. In 1941 werden de deuren van de zaal gesloten en ter beschikking gesteld van Winter hulp, die ze gebruikte als opslag plaats. Na de tweede wereldoorlog be reikte de turnkring op vrij korte tijd de top dankzij de leiding van Jozef Bogaert en August Viaene. Ondertussen was het bestuur ge wijzigd nl.: ere-voorzitter Dokter Bunne ghem, voorzitter J. Schuerman, sekretaris Juliaan De Beer, tum- leiders Jos Van Landeghem, Jos Bogaert, August Viaene. Leden: Robert De Bock, Henri Osselaer, Bernard Van Acker, Frederik Van Eygen, Jozef Bressinck, Jo zef De Leenheer, proost E.H. Verhulst. In 1955 braken voor W.I.K. de gouden jaren aan. Temse veroverde te Marcinelle de titel van Belgisch Kampioen groepswerk in de hoogste reeks. Deze titel bleef gedurende 20 jaar onafgebroken in hun bezit. Temse kende in deze periode ook een reeks individuele Belgische Kampioenen: Frederik Van Ey gen, Jozef Weyn, Jozef De Bock, Freddy Rooms. In de jaren zestig bestond de na tionale ploeg gioteiideels uit tur ners van W.I.K. naast bovenge noemde ook Jozef Wittock en Eduard Van Lombergen Door samenloop van omstandig heden kende de turnkring begin jaren '70 een dieptepunt. Ze zou slechts onder voorzitterschap van René Vingerhoets bijgestaan door Florent Vermeulen en Leon Loire een nieuwe groeiperiode kennen. In de huidige tijd evolueert het turnen meer naar een rekreatieve sport, doch komen de klassieke elementen (toestellen e.d.) nog aan bod. M.R. Regionale Biljartfederatie Klein-Brabant Eerste afdeling Vrijdag 3 februari, om 19 uur Bomem Wik A - Bomem Brlcole Wlntam C - Bomem Wik B Puurs Excelsior-Wintam A (P) Malderen Dorp - Baasrode Gr. St Zaterdag om 18.30 uur Kalfort - Puurs KI Brabant C Puurs KI Brab B - St.-Amands Wintam B (Sp) - Puurs KI. Brab A Tweede afdeling A Vrijdag 3 februari, om 19 u. Mariekerke - Puurs Sporting Opdorp - Impde Malderen Statie - Mald. Dorp Bomem Bric.-Eikevliet Zaterdag om 18 30 uur Oppuurs - Bom. Gildenhuis Bomeml Wik: vrij Tweede afdeling B Vrijdag 3 februan, om 19 uur Puurs KI, Br.-Baasr. Vissershof Puurs Sporting - Kalfort Breendonk - Elkevtiet Oppuurs - Mariekerke Zaterdag om 18.30 uur Bom Bric.-Opdorp Baasrode Green Star vrij Derde afdelingen A-B Dit weekend geen wedstrijd Terug vanaf 11 februari, reeks A en reeks B vanaf 10 februari Vierde afdeling A Vrijdag 3 februari, om 19 uur Bom. Güdenh.-Puurs Sporting Zaterdag om 18.30 u. Breendonk - Wintam A Mariekerke B - Baasr. Gr. St. Bom. Wk A - Puurs Excelsior Zondag om 18.30 uur Bom. Bric. -Eikevliet Oppuurs - Puurs KI Brabant Mariekerke A vnj Vierde afdeling B Vrijdag 3 februari, om 19 uur Mariekerke C - Bomem Bricole Zaterdag om 18.30 uur Malderen Statie - Opdorp Puurs Sport. - Bom. Wik C Mariekerke D - Wintam B Wintam C - Oppuurs Zondag om 18.30 uur Bom. Wik B - Impde Turnen. Het bestuur van Nut en Vermaakdat voor een puike organisatie zorgde (gb) wiuen is Kunnen uit Temse (dw) AVB I Turnen. Men kan het Scalafeest van Kracht en Geduld nog gaan bekijken in de Sint- Turnen. Het Scalafeest van Kracht en Geduld» uit Sint-Niklaas werd een wervelende Siklase stadsschouwburg op 4 en 5 februari, respectievelijk om 19.30 uur en om 15.00 u. sjww van ({anSi turnen en toneel. Zelfs akrobaüe was er te zien (Iv) Turnen. De juffertjes van Kracht en Geduld in een Spaanse furie (dw) In de Stadsschouwburg in Sint- Niklaas, wordt om de twee jaar het Scalafeest van de turnkring Kracht en Geduld georganiseerd. Een uniek cn aantrekkelijk show spektakel met telkens ook een drietal voorstellingen en niet zel den, voor een uitverkochte zaal. Steeds een sukses trouwens ook en bij het Scalafeest '89, wordt het dat alleszins. Daarvan werd het vorige zondag de première met een massale belangstelling en voor de nog twee resterende voorstel lingen tijdens dit weekeinde, zijn de toegangskaarten ook al ver kocht... Uitzonderlijk showspektakel... Reeds vele maanden vooraf heb ben de kringverantwoordelijken aan het Scalafeest '89 gesleuteld en de struktuur ervan, werd enigs zins gewijzigd. Ook nieuwe initia tieven werden genomen rond het thema Televisie, dat bij de pro grammatic als een rode draad zou doorgetrokken worden. Voor een bijzonder dankbaar publiek werd het dan ook een aaneenschakeling van amuzante en nog steeds popu laire beelden van het kleine scherm. Vooral sympathiek waren de eerste drie nummertjes met «Alleen al het idee...», «Mickey Mouse» en «De Muppet Show». Toen werd er met de kleuters en de benjamins van Kracht en Ge duld, ook al een link gelegd naar het denderend sukses van het Sca lafeest '89. Daarin werd ook hoog geskoord in verband met de kos tumering, belichting en muziek, de grimering en vooral verras send, werd de spitsvondige varia tie bij de decors. Speciale mistef- fekten en rokende schoorstenen maakten inzonderlijk van «Drag net», een origineel en geheimzin nig nummer. Tot de betere sket ches uit het eerste gedeelte, be hoorden trouwens ook «The Gowns», «De tovenaar van OZ», «Mumba» een document over het wilde Afrika en «Sprookjesthea ter». Aantrekkelijk en ook niet zonder verdiensten waren de nummers «Salutation» met de Turnen. De seniores gaven tijdens het Scalafeest van Kracht en Geduld een Tiroolse klassieke danspasjes, de zigeuners voorstelling (dw) of de «Gipsy's», «Gym-tonio, het zomerse «Sunhine», «Meteo» met Annand Pien en de eigentijdse «Starparade». Telkens met een goede piontering en ook na de pauze, zou het Scalafeest '89 een bijzonder hoog niveau bereiken. Al onmiddellijk met «Naturel World», een reportage over een primitieve kuituur en het Spaanse temperament van «Fuego». Le nigheid en akrobatie vooral, werd het kenmerk van «Opera ge stoord» en een Tiroolse vakantie stemming met een uitzonderlijk decor, voor «Eins, zwei...» van deal oudere generatie van Kracht en Geduld en één der topnum- mers van het Scalafeest '89. Een totaal ander genre bespeelde Pier rot en zijn ballerina's in «Roman ce» Eigenlijk een tegenstelling van «Le Qub», een ietwat onge wone videoclip met allerlei verras sende vondsten. Die staken er ook voldoende in «Gospelsong» waar bij Kracht en Geduld zich ook aan een spirituele akte waagde. Een wisseling naar de musicalstijl ge beurt in no time en het gezellige «Step in Time», werd ook het voorlaatste nummer. De finale werd dan weer een hoogtepunt van het Scalafeest '89. Een apo theose waaraan ook alle groepen met een delegatie deelnamen en voor de laatste maal, zou toen een daverend applaus weerklinken. Meteen ook zowat als een dank bare hulde aan Johan Heirbaut, de algemene coördinator en zijn bijna ontelbare medewerkenden aan het Scalafeest '89 van Kracht en Geduld. Een bijzonder vlot showspektakel met een rijke waai er van leuke nummertjes en met tussenin, ook enkele «Interlu diums» dewelke een kijkje namen in het rijke verleden, het dynamis me van nu en de, zeg maar schit terende toekomst van de thans al méér dan 90-jarige turnkring Kracht en Geduld uit Sint-Ni klaas... Roger Van Laere 2.1989

De Voorpost | 1989 | | pagina 25