Kamiel Sergant in het Aalsters Vredeshuis Meerderheid trekt aanstelling tijdelijken naar zich toe Per trein naar karnaval Aalst Praten aan tafel met... VREDESHUIS AALST Nancy Baeyens: je leert alle dagen bij De Voorpost - 3.2.1989 - 3 l i De N.M.B.S. brengt U vlot naar karnaval en terug naar huis op zondag 5 februari. Ieder uur stoppen er te Aalst 2 treinen vanuit Gent en 2 vanuit Brussel, beide versterkt met bijkomende rijtuigen. Er zijn bovendien speciale treinen ingelegd. Uit station Gent-Sint-Pieters is er een extra-trein om 13.19 u. met aankomst in station Aalst om 13.53 u. en uit station Zottegem vertrekken twee extra- treinen om 13.10 u. en om 13.56 u., respectievelijke aankomst te Aalst om 13.47 u. en 14.33 u. Extra-treinen vanuit Aalst 's avonds: - naar Gent-Sint-Pieters om 18 u. en 0.28 u. - naar Brussel-Noord via Jette om 23.57 u. - naar Zottegem om 18.50 u. en 20.50 u. Al deze extra-treinen rijden als stoptrein (L-trein). Treinreizigers genieten van interessante prijsver minderingen: de alleenreizende of eerste persoon van een groepje krijgt 40% vermindering, de twee de tot en met de zesde persoon die samenreizen genieten een korting van 60%. De verminderingen gelden vanaf de vijfde kilometer. Bijkomende inlichtingen over de rit van de extra- treinen zijn verkrijgbaar in de stations. .Naar Aalst "Rechtstreeks uit de Brusselse Noord-Zuidverbin- ding met de intercity-trein Namen - Gent-Sint- Pieters. Uit Brussel-Noord is er een vaste uurverbinding ieder uur om 51' met aankomst te Aalst het volgende uur om 24'. Men kan eveneens de intercity-trein Brussel-Oos- tende via Kortrijk nemen ieder uur om 14', maar dan dient overgestapt te Denderleeuw. Daar is er onmiddellijke aansluiting richting Aalst. De tussenliggende stations beschikken ieder uur over de rechtstreekse lokaalverbinding Brussel- Zuid - Aalst. Brussel-Zuid Brussel-Centraal Brussel-Noord Bockstael Jette St.-Agatha-Berchem Groot-Bijgaarden Dilbeek St.-Martens-Bodegem Ternat Essene-Lombeek Liedekerke Denderleeuw Erembodegem Aalst 11.59 u 12.03 u 12.08 u 12.13 u 12.15 u 12.18 u 12.20 u 12.22 u 12.25 u 12.28 u 12.31 u 12.34 u 12.43 u 12.47 u 12.50 u Terug uit Aalst a. Met de gewone treinen - Rechtstreeks naar Brussel met de intercity-trein Gent-Sint-Pieters - Namen met vertrek uit Aalst ieder uur om 18' en aankomst te Brussel-Zuid ieder uur om 40'. - Met de lokaaltrein Aalst - Brussel-Noord is er eveneens een uurverbinding met vertrek uit Aalst ieder uur om 52'. De laatste lokaaltrein richting Brussel is om 22.52 u. Aalst 18.52 u Erembodegem 18.55 u Denderleeuw 19.05 u Liedekerke 19.08 u Essene-Lombeek 19.11 u Ternat 19.14 u St .-Martens-Bodegem 19.17 u Dilbeek 19.20 u Groot-Bijgaarden 19.22 u St.-Agatha-Berchem 19.24 u Jette 19.27 u Bockstael 19.29 u Brussel-Noord 19.34 u Brussel-Centraal 19.39 u Brussel-Zuid 19.43 u b. Met de extra-trein Aalst Brussel Aalst 23.57 u Erembodegem 00.01 u Denderleeuw 00.06 u Liedekerke 00.08 u Essene-Lombeek 00.11 u Ternat 00.14 u St.-Martens-Bodegem 00.17 u Dilbeek 00.20 u Groot-Bijgaarden 00.22 u St.-Agatha-Berchem 00.24 u Jette 00.27 u Bockstael 00.29 u Brussel-Noord 00.39 u De tweede bekende, zeg maar beroemde Aalstenaar, die we voor een «Praten aan tafel» uitnodigen is niemand minder dan Keizer Kamiel Sergant. Op vrijdag 24 februari om 20 u. zit h(j met ons in het Vredeshuis aan tafel en kan Kamiel vertellen over zijn vele bezigheden en die beperken zich lang niet tot het karnaval en het vrouwenvoetbal. Kamiel heeft nog vele andere bezigheden, ook caritatieve. Zoals vorige keer, kunnen ook nu een aantal lezers het gesprek met Kamiel vanop de eerste ry, aan tafel dus, meemaken. Het enige wat men moet doen is het bijhorend bonnetje invullen en zo snel mogelijk sturen naar het bijgevoegde adres. Kamiel Sergant werd door de Aalsterse persmede werkers verkozen tot de figuur van het jaar 1988. De karnavalkeizer van Aalst is wijd en zijd be kend. Hij is iemand die altijd overal probeert goed te doen voor de anderen. Zijn sociale bewogenheid en hulp aan de vluchtelin gen, de gastarbeiders en de kansarmen grenzen aan het ongelooflijke. Sociaal dienstbetoon staat bij hem centraal en is veel meer dan een slogan. Kamiel werd op 9 januari 1935 in Aalst geboren. Hij doorliep als een echte Aal stenaar «de universiteit van Lijlbeek», het Sint- Aloysiusinstituut en ver volgens ging hij naar het Sint-Jozefscollege en de vakschool. Hij was lange tijd werkzaam in de bon- neterie «Labor» en de fir ma Wellekens en onder tussen was hij na zijn dag taak druk doende als fiet senmaker de zaak van zijn vader. In 1964 vestigde hij zich als zelfstandige fiet senmaker. Hij zou zijn zaak langzaam maar be stendig uitbreiden tot wat ze nu is. Kamiel heeft zijn hart verpand onder meer aan het voetbal en hij is de bezieler en de motor ach ter de Kamillekes, de vrouwenploeg die het in tweede nationale schitte rend doet. Maar bovenal is hij een karnavalist. Wie buiten de prijzen valt - vier van onze lezers wor den uitgeloot om er bij te zijn - kan deze unieke avond meemaken en te vens mee-eten. Voor de prijs van 150 fr. per per soon moet men het in geen geval laten. Het Aalsterse vredeshuis Het begrip «vrede» kan je op twee wijzen bekijken. Je kan het zien in zijn enge, negatieve betekenis, als de tijd tussen twee oor logen, de periode waarin niet gevochten wordt. Cy nisch zou je kunnen zeg gen: de tijdspanne waarin de volgende oorlog voor bereid wordt. Nancy is allicht een van de meest aktieve vrouwelijke karnavalisten. Zij is thuis in heel" wat specialiteiten en in de werkhalle is haar aanwezigheid dan ook zeer op prijs gesteld. Vo rig jaar bievoorbeeld liet ze zich opmerken als een vakkundig dekoratieschil der. En Nancy doet dat volgens de regels van de kunst, perfekt dus tot in het laatste detail. Dit jaar heeft ze zich weten in te schakelen in het vervaardi gen van isomokoppen. Nancy Baeyens komt hoe genaamd niet uit een uit gesproken karnavaleske familie. Maar karnaval heeft haar van jongsafaan geboeid. Elk jaar ging ze met haar ouders naar de stoet kijken en allicht heeft die stoet haar dusda nig weten te boeien dat ze zich in het karnavalwe- reldje heeft gestort. Zij was lid van meerdere kar- navalgroepen die onder tussen al ter ziele zijn ge gaan en nu maakt Nancy deel uit van AKV De Schoimers. Karnaval is iets wat men moet meema ken. Men heeft woorden tekort om dat gevoelen te beschrijven. Men moet het beleven, intens en dat be tekent voor Nancy meer dan naar de stoet gaan kijken. Het is ook werken aan de wagen en alles wat daarbij komt kijken. En dan is de dolle driedaagse bekroning. Ook bij haar roept de verbranding van de pop heel wat emoties op. Ze pinkt dan een traan weg. ad Vredesbewegingen zetten zich gewoonlijk in voor vrede in de eerste, enge betekenis: afwezigheid van oorlog. Dit houdt na tuurlijk ook in dat ze zich verzetten tegen elke oor logsvoorbereiding, in het bijzonder tegen de wapen wedloop. Hoe meer wa pens immers, hoe meer kans dat ze gebruikt wor den en hoe vreselijker de oorlog wordt. Meer dan ook blijft de strijd tegen de bewapening een zeer belangrijke taaie voor de vredesbeweging. Dit zal zo blijven, omdat door de voortschrijdende techniek de wapens steeds gevaarlijker en steeds meer massavernietigend worden. Dit betekent dat de mens heid niet zal overleven als ze niet evolueert naar een wereld zonder oorlog, een wereld met internationale kontrole op de wapens van elk land. Die tijd moeten we van daag voorbereiden. Hel pen aan deze voorberei ding beschouwt het VRE DESHUIS - AALST als haar taak. Als oorlog die meer het laatste middel is om kon- flikten op te lossen, zullen we, niettegenstaande de grote verschillen in kui tuur, maatschappijbeeld, godsdienst, ideologie, tra dities en ontwikkelingsfa- ze, moeten leren samen leven en samen werken in onze al maar kleiner wor dende wereld. Het VREDESHUIS wil de ontwikkeling van deze nieuwe mentaliteit stimu leren. Het anders zijn aan zien we als een mogelijk heid tot verrijking en niet meer als een reden om te vechten. We trachten er met elkaar te praten, naar de anderen te luisteren, hoe anders, hoe vreemd ook hun taal en hun opvat tingen lijken. We gaan er van uit dat je van iedereen kan leren, dat je nooit mag zeggen dat jij alleen de waarheid, de volle waar heid bezit en de andere verkeerd is. Dat jij de goe de bent en de andere de slechte. Het VREDESHUIS wil Aalst. De ladder op en af, steeds opnieuw, het is vermoeiend maar dat deert deze mannen niet. Zij voelen de vermoeidheid niet nu karnaval met rasse schreden nadert (a) Aalst. De Marcoentjes na de doop van hun wagen (a) Karnavalkriebels AKV De Kamillekes Op zaterdag 11 februari heeft in de zaal 't Kapelleken in de Meuleschettestraat te Aalst een karnavalbal plaats georganizeerd door de Kamillekes en Keizer Kamiel. Karnavalsingle Vzw De Schone Schijn brengt een karnavalsingle uit met aan de ene kant keizer Kamiel in onvervalste new beat stijl en aan de andere kant Walter DenDonder. De plaat is verkrijgbaar in meerdere platenwinkels en bij de vzw De Schone Schijn, Eekhout 13 te 9460 Aaigem, 053/62.58.44. JM Heyman grenzen doorbreken, hok jes afschaffen, mekaar be vruchten. Het is een ont moetingsplaats waar je mekaar kan vinden bij pot en pint of bij een middag schotel. Waar gespreks- avonden georganizeerd worden rond allerlei on derwerpen, ingeleid door deskundige sprekers. Op vallend is hoe gelovigen en humanisten, mensen uit het officieel en vrij onder wijs, van alle partijpolitie ke strekkingen, van alle sociale klassen, hier rustig van gedachten kunnen wisselen. Daarnaast gaan nog heel wat speciale aktiviteiten door. Voor dit jaar zijn ondermeer gepland: de ontvangst van buitenland se gasten, onder wie enke le Hibakusha's (Japanse atoombomslachtoffers) een viering met planten van een Vredespaal en vooral het organiseren van een veertiendaagse in sa menwerking met het Stadsbestuur en met alle scholen vaft het Aalsterse, met als thema: «Respekt voor de andere». Wil je regelmatig over onze akti viteiten ingelicht worden en meteen de verslagen ontvangen van de inleiders van de gespreksavonden, stuur je naam en adres naar het «Vredeshuis Aalst, Esplanadestraat 8, 9300 Aalst» of stap ge woon eens binnen. Het VREDESHUIS is open op dinsdag, woensdag en donderdag van 12 tot 16 u., op vrijdag van 12 tot 24 u. en op zaterdag van 16 tot 24 u. Iedereen is wel kom. Lid kan je worden mits een jaarlijkse bijdra ge van 250 fr. (rekening 429-8074981-34 of 001- 1555794-87 Vredeshuis Aalst). In de jongste gemeenteraad stelde het college van burgemeester en schepenen aan de gemeenteraad de vraag zijn bevoegdheid te delegeren aan het kollege in verhand met aanwerven van tijdelijk personeel en voor aanneming van werken, leveringen en diensten tijdens de periode van 23 januari tot 31 december 1994. De gemeentewet voorziet inderdaad de mogelijkheid om bevoegdheid voor overheidsopdrachten over te hevelen in zover deze betrekking hebben op het dagelijks beheer van de stad en dit binnen de perken van de ingeschreven kredieten in de gewone begroting. Voor de werken, leverin gen en diensten weinig problemen. Bij de stem ming over dit punt ging iedereen ermee akkoord op uitzondering dan van Chris Borms die stelde dat de wetgeving in verband met «gunningen» zeer in gewikkeld is en het voor werp zou moten uitmaken van een bespreking in de eerstvolgende kommissie. Chris Borms onthoudt zich dan ook om deze verkla ring te kunnen afleggen. Het delegeren van de be voegdheid in verband met aanstellen van personeel in tijdelijk verband tot ein de 1994 liep echter van geen leien dakje. Volmachten voor zes jaar? In zijn maidenspeech stel de raadslid Luc Willems namens de CVP de vraag waarom het college per se de uitsluitende bevoegd heid over een uiterst ge voelige materie als het aanstellen van tijdelijken naar zich toe wil trekken. Meer en meer wordt tegenwoordig her en der gesproken over dépolitise- ring. Inspraak van de ge meenteraad is dan ook op dit stuk dringend gewenst. Wetende dat een minder heid het slechts zelden haalt tegen een meerder heid stelde Willems in on dergeschikte orde de vraag naar de criteria die zullen worden gehanteerd om tij delijk personeel in dienst te nemen. Wanneer het kollege zich tevreden zou stellen met het meerder heid minderheidsprinci pe ligt volgens spreker de weg open voor een Sinter- klaaspolitiek in plaats van een doordacht, gemoti veerd personeelsbeleid. De CVP-fraktie is er be zorgd over dat zelfs zonder enige beleidsverklaring volmachten voor zes jaar worden gevraagd inzake personeelsaanwerving wat dan toch een aanfluiting is van de inspraakgedachte en de demokratische kon trole. «Wat gaat er bvb gebeur den met Gesco's, gesubsi dieerde kontraktuelen? Tot de gemeenteraadsle den zegt Willems: «Volmachten en blanco cheques geven aan het uit voerend orgaan is in se ondemokratisch. Als be paalde uitzonderlijke en hoogdringende situaties dit noodzakelijk maken, kan het in overweging ge nomen worden. Hier zijn die duidelijk niet aan wezig. U bent verkozen door het volk. Als u meewerkt aan de uitholling van de be voegdheden van de ge meenteraad zal u het poli tiek centrum mee helpen verleggen naar het Sche pencollege, terwijl het ei genlijk hier, in deze raads zaal, zou moeten liggen». En aan het College vraagt hij een duidelijk antwoord op deze twee vragen. 1. Waarom wil u aanstellin gen aan demokratische kontrole onttrekken. 2. Welke zijn de kriteria die U hierbij wil hanteren? Repliek Burgemeester De Maght zegde dat de tijdelijke per soneelsleden nog steeds die zijn aangesteld door vorig bestuur. Nog geen enkele nieuwe tijdelijke werd door het huidig be stuur aangesteld. En wat betreft de kriteria, die zul len bij de bevoegde kom missie worden be sproken». Personeelsschepen André - Emiel Bogaert, de vroe gere «wakkere burger», noemde de tussenkomst van Willems «praat voor de galerij» en «alge meenheden verpakt in slo gan vorm». Terloops vroeg hij «Weet U nog hoe het vroeger was?» maar stelde dat alle in dienst zijnde personeelsleden degelijk werden geïntegreerd en zelfs bevorderd. «U zal al le nodige informatie krij gen op de kommissies en die zullen regelmatig sa menkomen». Dépolitisering VU-fraktieleider Willy Van Mossevelde had het andermaal over dépolitise ring en hoopt dat ook op de banken van de meer derheid raadsleden pre sent zijn die deze gedachte genegen zijn. De VU wil zich op dit punt onthouden en belooft nauwkeurig te zullen toekijken. Maar SP- fraktieleider Eddy Mon sieur stelt de vraag aan de CVP hoeveel mensen in dienst werden genomen tijdens de overgangsperio de tussen de gemeen teraadsverkiezingen van 9 oktober laatstleden en de bestuurswissel. «In die op tiek zouden we kunnen na gaan op welke manier vo rig bestuur «volmachten hanteerde». De pot en de ketel... Gewezen personeelssche pen Paul Stockman (CVP) vroeg dat schepen Bogaert de aanstellingen in tijde lijk verband zou toelichten opdat de gemeenteraad zijn kontrolerende taak zou kunnen verrichten. «Dat ware alleszins een soort kontrole, ook al zou die dan post-factum ge beuren. «Uw bekommernissen zijn ook de onze» rondde de burgemeester af doch CVP, VU en Agalev ont hielden zich bij de uitein delijke stemming. Aalst. Op de Brusselsesteenweg te Aalst heeft er wekelijks een automarkt plaats (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 3