Verbaal duel meerderheid versus minderheid in gemeenteraad Jeugdraad losmaken van politiek Zwarte vlaggen aan laatste groene long Europese sterren voetballen voor Aalsterse hartpatiënten Operatie 5000 Sportieve kaarters in Aalst Blauwe nacht 6 - 3.2.1989 - De Voorpost Een dassen-, broeken- en rokkenhistorie Ging op de mistige avond van verleden dinsdag ook in de raadszaal heel wat de mist in, tussen de meerderheid en de minderheid, meer bepaald tussen Maurice De Kerpel, CVP-fraktieleider en eerste schepen Edgard Hooghuys werd met scherp geschoten. Een verbaal duel waarbij beschuldigingen niet uit de lucht waren. De Kerpel stelde dat de schepen eigengereid de hiërarchische kanalen doorkruiste o.m. met een historie over dassen, broeken en rokken by het stadspersoneel. Ook het schepencollege werd gevat omdat het de schepen gewoon zijn gang liet gaan zonder in te grijpen. Maar Edgard Hooghuys wist van de prins geen kwaad, ervaar de de interpellatie en zegde zich gewoon aan de wet te houden. Hij voegde er by alleszins te ageren tegen slordigheid en onwellevendheid. Andermaal bleek dat «ieder zijn eigen waarheid heeft». Orde en tucht een noodzaak, maar... M. De Kerpel stelde alles zins dat de CVP-fraktie voorstander is van orde en tucht en elk initiatief in die zin toejuicht. Dergelijke initiatieven moeten dan wel van onze tijd zijn en stoelen op motiviatie en engagement. Wat de jong ste weken in de stadsdien sten gebeurde is echter in strijd met moderne opvat tingen over het gezag maar bovendien ook strijdig met de gemeentewet. «Over motivatie en engagement wil ik het vandaag zelfs niet hebben. Ik wil me gewoon beperken tot de gemeentewet en haar ri- goureuse toepassing. De gemeentewet stelt dat het schepenkollege kon- trole uitoefent op het stadspersoneel. Die be voegdheid ligt echter bij het bestuur als kollege en niet bij één schepen afzon derlijk. Zowel de vaak ge citeerde «De Tollenare» als meer recente werken zijn daarbij formeel: «be voegdheden behoren aan het kollege als kollektivi- teit en niet aan schepenen in persoon». Weliswaar mag in de schoot van het kollege een taakverdeling worden doorgevoerd maar die mag geen overdracht van bevoegdheden impli ceren noch de betrokken heid van enige schepen over de materie die hem werd toegekend». Wat in het departement Openba re Werken gebeurde qua gebieden van het dragen van een das door de man nen en een rok door de vrouwen en het verbod een (lange) broek te dra gen door de vrouwen, noemt De Kerpel een mis- opvatting van de schepen wat betreft de juiste draag wijdte van zijn opdracht hem door het college toe gewezen. De dagelijkse leiding van de stadsdiensten Deze berust bij de eerste ambtenaar van de stad, de stadssekretaris. Hij is de enige wettelijke artikula- tie, scharnier, tussen de stadsdiensten en het colle ge vereenzelvigd in de per soon van de burgemeester. Dit strookt ten andere vol ledig met de grondregel «eenheid in het gezag». De stadssekretaris kan voor de uitvoering van de beslissingen van het colle ge rekenen op bekwame en ervaren ambtenaren. Deze hiërarchische rela ties van de stadssekretaris, zowel naar het bestuur als naar het personeel toe, mogen niet doorkruist worden door tussenkom sten van politieke manda tarissen hetzij dat ze on voldoende vakkennis heb ben hetzij dat ze zich laten leiden door politieke op- portuniteitsredenen Dassen, broeken en rokken De Kerpel stelde dat sche pen Hooghuys zich heeft bezondigd aan een onge looflijke historie over das sen, rokken en broeken. Aanvankelijk wekte dit al leen maar hilariteit op, zelfs tot op de prinsverkie zing in de Keizershallen. 3000 mensen onder wie heel wat van buiten Aalst hebben er zich kostelijk mee vermaakt. Dat belet alleszins niet dat dergelij ke voorvallen tekenend zijn voor geestesgesteld heid van het nieuw be stuur. Bovendien worden dergelijke fratsen door het personeel zelf allerminst als humoristisch ervaren. Integendeel. Het perso neel en ikzelf ervaren daarenboven als eigenaar dig dat ook de schepen van personeel schepen Hoog huys laat betijen. «Als u uw eerste schepen niet te rugfluit staat hier in Aalst nog een en ander te gebeu ren» waarschuwt De Ker pel. «In het college zetelen twee advokaten. Die kun nen alvast uitleggen hoe rechtbanken aankijken te gen dergelijke machts- drang». M. De Kerpel had voor aleer zijn lange uiteenzet ting te beginnen aan de burgemeester gevraagd hem niet te willen onder breken. «Dat ook staat in de gemeentewet». Edgard Hooghuys repliceert «Ge zijt duidelijk vergeten dat ge voor enige weken nog de stad bestuurde» zegt Hooghuys tot De Kerpel. «De laatste die me een les mag geven in ver band met de gemeentewet zijt gij, mr. De Kerpel, want daarin zijt ge alles zins geen kraan. Dat ge uw tekst haalt uit een duur boek dat 2800 fr. kost ver heugt me alleszins want dat betekent dat ge u wilt vervolmaken om me de le vieten te kunnen lezen. Ik ken mijn rechten en mijn plichten, vervolgt Hoog huys. Hooghuys vraagt verder of De Kerpel niets beter heeft gevonden om te interpelleren als een das en een rok. «Ik ben inder daad tegen slordigheid, te gen voorwerpen die in bu relen rondslingeren, tegen openstaande kasten, tegen onbeleefdheid, tegen be dienden die roken of zelfs eten bij kontakten met het publiek. Onbeleefdheid ir riteert mij. Ambtenaren van de tweede grootste stad van de provincie moe ten door hun gedrag, door hun houding, door hun kledij het imago van de stad hoog houden. En wat betreft broeken en rokken zie ik liever een dame in rok dan met een broek. Ik weet dat ik met die inge steldheid lang niet alleen sta. Maar ik heb aan nie mand het recht ontzegd een broek te dragen, zelfs niet aan mijn echtgenote». Illustratie Mijn interpellatie ging het beleid van het college. Dassen, rokken en broe ken kwamen er slechts bij te pas als illustratie» zegde De Kerpel. U doorbreekt met uw optredens de hië rarchische struktuur. Ge zag kan funktioneel zijn zoals dat van een schepen moet zijn. Gezag kan ook institutioneel zijn en dat springt iets verder. Dat moet uitgeoefend worden door de burgemeester. «Het antwoord van Ed gard Hooghuys bevredigt me allerminst. Het stads bestuur is aan een gewe tensonderzoek toe dus zo wel rechten en plichten als wat betreft management» besluit De Kerpel. De wet Burgemeester De Maght zegt dat zij zelf en ook alle schepenen hun taak zullen uitoefenen met respekt voor de wet waarvan ze geen haarbreedte zullen afwijken. Elk lid van het college is inderdaad indivi dueel «niets» maar blijft wel een valabele deel van het kollege dat uiteindelijk beslist. Het is evenmin aan schepen Bogaert als sche pen van personeel om in dit geval een mening te verkondigen. Dat is de taak van het kollege. Sche pen Hooghuys kwam uiteraard wel aan het woord want hij was gevi seerd. Hij verklaarde trou wens slechts een paar per sonen gevraagd te hebben hun kledij enigszins aan te passen. En dat gebeurde met de glimlach. Langs beide zijden. LH Gemeenteraadskommissie en adviesraden te Aalst In de openbare vergadering ging het nog enkel over het vaststellen van het aantal gemeenteraadskommissies. Het aanduiden van de leden van deze kommissies was een taak die de gemeenteraad in besloten vergadering behandelde en waarvan we hopen U spoedig in kennis te kunnen stellen. Dat werd ons alvast beloofd. De voorziene gemeen teraadskommissies zijn: - Verkeer - Public Relations en Onthaal - Openbare Wérken en Patrimonium - Tewerkstelling, Perso neel en Juridische Zaken - Middenstand en Ekono- mische Ontwikkeling - Onderwijs, Kuituur en Toerisme - Bevolking, Derde Leef tijd en Volksgezondheid - Jeugd, Sport en Ge zinszorg - Financiën en Regies - Leefmilieu en Ruimte lijke Ordening - Landbouw en Bosbe heer In een nota werd gesteld dat wettelijk niet bepaald is welk stelsel van evenre digheid moet worden toe gepast om de mandaten te verdelen naargelang de sterkte van de diverse par tijen. Volgende principes werden wel aangehouden: Elke politieke fraktie moet met minstens één lid vertegenwoordigd wor den. De meerderheid in de gemeenteraad moet min stens één lid méér tellen dan de minderheid in de afvaardiging naar het be heersorgaan of adviesor gaan. Een politieke fraktie die in de gemeenteraad min stens het dubbel aantal ze tels heeft van een andere fraktie met minimum twee zetels, moet in de afvaar diging naar het beheersor gaan of adviesorgaan min stens één lid meer tellen. Bij gelijkheid van quo tiënten om een mandaat toe te kennen, gaat dit mandaat naar de strekking die tot op dat ogenblik het geringst aantal afgevaar digden bekomen had. Is ook dat aantal gelijk, dan wordt de zetel toegekend aan de politieke fraktie die het hoogste stemcijfer heeft bekomen bij de laat ste gemeenteraadsverkie zingen. Welk systeem van de drie De integraal evenredige vertegen woordiging Dit stelsel wordt gebruikt bij de gemeenteraadsver kiezingen voor de verde ling van de zetels over de lijsten. Men bekomt de achtereenvolgende quo tiënten door het aantal per fraktie behaalde zetels in de gemeenteraad te delen door 1,9,1,5,2,0, 2,5,3,0, 3,5, 4,0 enz... Systeem D'Hondt Dit stelsel wordt op natio naal vlak gebruikt voor de samenstelling van de vaste Nationale Kultuurpakt- kommissie, de Hoge Ra den en andere adviesorga nen. De achtereenvolgen de quotiënten worden be komen door het aantal per fraktie behaalde zetels in de gemeenteraad te delen door 1,0, 2,0, 3,0, enz... Proportioneel stelsel Dit stelsel wordt frekwent gebruikt voor de samen stelling van besturen van gemeentelijke kulturele raden en wordt door de Federatie van nederlands- talige kulturele centra ook aanbevolen voor de sa menstelling van de beheer sorganen van erkende kul turele centra. Het aantal afgevaardig den per politieke fraktie wordt bekomen door het aantal per fraktie in de gemeenteraad behaalde zetels te vermenigvuldigen met de verhoudingsfaktor "totaal aantal afgevaardig den totaal aantal zetels in De Aalsterse banken organiseren de theatershow "Platch" met humorist Johnny Voners ter onder- steunipg van de aktie "Operatie 5000" aangeboden aan de nieuwe bloedgevers. Nadere inlichtingen elders in dit blad. de gemeenteraad". De ge hele getallen wijzen het aantal mandaten aan per politieke fraktie. De dan nog toe te wijzen manda ten worden achtereenvol gens toegekend aan de frakties met het hoogste cijfer na de komma. Burgemeester De Maght zegt dat het kollege opteerde voor het hante ren van het derde systeem, het proportioneel stelsel omdat dit voor de minder heid het voordeligst uitkomt! Beknot Voor Willy Van Mosse- velde zijn de raadsleden van de minderheid beknot in hun rechten en hun mo gelijkheden. "In hun fi nanciën", voegt hij er niet aan toe. Leden van de meerderheid zetelen in 5 6 kommissies, die van de minderheid in de helft er van. "Kan ieder gemeen teraadslid niet evenveel kommissie krijgen?", vraagt hij. Luk Van Lierde (Aga- lev) stelt dat het nu voor liggend voorstel anders is dan dat waarover de frak- tieleiders zich voorafgaan delijk akkoord hadden ge steld. Er werd duidelijk achter de schermen ge marchandeerd. "Als het eerste voorstel goed was waarom wordt het dan achterbaks gewijzigd? En als het niet goed was, waarom werd het dan toch geformuleerd?" Agalev krijgt drie kommissies op 132. Dat is 2,27%! Van Lierde vindt het wel vreemd dat men zelfs de zelf geformuleerde voor stellen niet au sérieux neemt. Eénmansfraktie De burgemeester heeft daar echter weinig oren naar en zegt tot Van Lier de dat Agalev bevoorrecht werd behandeld. Alleen hij mocht "zijn kommis sies" kiezen en bovendien werd hij als éénmanspartij aangezien als "fraktie" wat nooit eerder gebeurde en elders allicht niet het geval is. PW-voorzitter Anne- Marie Neyts parafraserend zegt Annie De Maght "wij sjoemelen niet". Ze zegt bovendien van Luc Van Lierde wel iets meer kolle- gialiteit te hebben ver wacht want tot enige ruil op vraag van een kollega was Van Lierde niet be reid. De Kerpel pikte hier op in dat de CVP wél van harte een bijdrage leverde ten bate van Agalev. De jeugdraad... Als er in de vorige be stuursperiode één raad was waarmede velen het lastig hadden dan was dat wel de Jeugdraad. Er wordt dan ook voorgesteld deze niet van bovenop vast te stellen doch deze te la ten opbouwen van aan de basis. Dat was ook de me ning van Johan Heirman na de zitting die opteert voor een ruime bevraging. Vera Van der Borght ver wees daarbij naar de be staande platformtekst als uitgangspunt. Een tekst destijds door de Jeugdraad goedgekeurd. Kritiek Maurice De Kerpel vraagt dat de gemeen teraadskommissie Public Relations en Onthaal ten spoedigste zou worden op geroepen omdat er in de karnavalwereld grote on gerustheid heerst waar men worstelt met proble men die liefst vóór karna val nog hun beslag zouden krijgen. Anderzijds is er beroering in de buurt van de Moorselbaan in ver band met de komende rio- lerings- en wegeniswerken waarbij op een recente volksvergadering in 't Apostelken de mensen van het beleid forfait gaven. Anderzijds is raadslid De Kerpel verwonderd over de spoed die gezet wordt achter de installatie van de jeugdraad waarbij elk voorstel nog ontbreekt en het bestuur dus nog niet weet waar men er mee heen wil. Ook in verband met de bibliotheekraad en met de raad voor het kul- tureel centrum die op het ideologisch vlak wel eens hete hangijzers zijn. "We bevinden ons in het lucht ledige en hebben geen ver moeden van wat ons bo ven het hoofd hangt", be sluit hij. "De kultuurraad bepaalt zelf wanneer hij vergadert", zegt de kui tuurschepen Van Nieu- wenborgh en dat zal op 16 februari het geval zijn. Schepen Patrick De Smedt zegt dat een extern persoon, vreemd aan Aalst, zal worden aange zocht de basis door te lich ten teneinde te komen tot een voorstel voor een ge depolitiseerde Jeugdraad. Naar we achteraf verna men zou het hier gaan over een persoon van de Lodewijk De Raedtstich- ting. Ex-kultuurschepen Chris Borms meent te we ten dat de kultuurraad al leszins voor 31 januari moet samenkomen doch volgens de nieuwe schepen Gracienne Van Nieuwen- borgh klopt dat niet. Niet in het minst kan dat niet omdat een niet onaanzien lijk aantal bij de kultuur raad aangesloten vereni gingen nog steeds hun jaarverslag niet hebben in gediend. Over het aantrekken van een buitenstaander om Aalsterse problemen op te lossen, is Willy Van Mossevelde weinig entoe- siast. Hoe lang gaat die doorlichting duren? En hoeveel zal dat aan de stad kosten? Van Mossevelde vindt dat de gemeenteraad recht heeft op meer infor matie hieromtrent. Wan neer men het heeft over "leiding" korrigeert de burgemeester en zegt dat die persoon niet komt om te "leiden" doch wel om te "be-geleiden" En schepen De Smedt zegt dat het hier gaat om een beslissing van het kollege en dat die doorlichting zal gebeuren tegen een lage vergoeding. (l.h.) Bezoekers van Aalst-Karnaval zullen worden ge- konfronteerd met zwarte vlaggen aan building «Ursmar» aan de Graanmarkt. Tevens met affiches verspreid over heel de stad waarbij de bewoners van deze buurt protesteren tegen de geplande onder grondse parkeersilo aan hun Graanmarkt, het laat ste groen longetje van het stadscentrum. Brieven om daartegen te protesteren werden ge richt aan de gouverneur van de provincie, aan Mare Galle, aan Willy Vernimmen, aan het stadsmagis traat, aan alle Vlaamse gemeenschapsministers en aan heel wat andere prominenten. De steun van Agalev is hen alvast toegezegd. Reeds voor de verkiezingen, werden A. De Maght en A. Doorns benaderd. Er zou gegraven worden onder de bomen zonder die te vellen doch even later had men het over aanplanten van bomen... in bakken. Er was nog niets beslist, de gouverneur moest nog adviseren doch nu schijnt de zaak aan het rollen want dat advies was positief. Argumenten - De graanmarkt is het laatste groen longetje van het stadscentrum. - Mensen worden aangespoord bomen te planten, gevels groen te maken. Hier worden bomen geveld. Is dat logisch? - Met honderden leerlingen van het Antheneum worden door deze parkeersjlo's gevaarlijke situa ties geschapen. - Alle bewoners van de building hebben een eigen garage. De parking zou dus gebruikt worden door mensen die na 17 u. het centrum verlaten om naar het eigen huis met tuintje terug te keren. De bewoners van de Graanmarkt moeten het stellen met surrogaat. - Parkeersilo's kreëren gevaarsituaties qua diefstal, slagen en verwondingen, aanrandingen en derge lijke meer. - De groene oase is een oord voor ouderen die er verpozen, moeders die hun baby lucht laten happen, koppeltjes die er hun boterhammetjes verorberen. - Langdurige grondwerken kunnen leiden tot tril lingen, barsten, scheuren, verschuivingen... Alternatief Aalst heeft parkeernood. Daaraan moet verholpen worden. Wat gedacht van een parkeersilo onder de parking van de Keizershallen? Die is groot, heeft praktisch geen buren en ligt vlak bij het centrum. Of van de fabriek «La Nominette». Als onze informatie juist is zou die fabriek zich willen hervestigen zo haar een valabele plaats ter beschikking wordt gesteld. De buurt is duidelijk verontrust en ziet met bange verwachtingen de gemeenteraadszitting van einde februari tegemoet. Tenzij er dan reeds een andere oplossing uit de bus zou gekomen zijn. LH Voor de vierde keer wordt op het terrein van Eendracht Aalst een voetbalwedstrijd georganizeerd ten voordek van de Aalsterse hartpatiënten die zich verenigd hebben in Harva. Harva spant zich in om de hartpatiënten de mogelijkheid te bieden opnieuw een normaal leven te leiden. Harva heeft zfjn thuishaven gevonden in het cardiologisch centrum van het Onze Lieve Vrouw Zie kenhuis van Aalst. Vlaanderen en kaartspe lers, het zijn twee dingen die opperbest samengaan. Ook in Aalst wordt er heel wat met de kaart gespeeld. Vooral het belotten is er erg in trek. Zelfs bij de allerjongsten die zich in een hoekje hebben gezet en hun kaartje leggen. Zoals Kenneth De Vos en Jurgen Beirens, alle twee spelend bij de preminie- men van Eendracht Aalst waar Kenneth heerst over het middenveld en Jurgen de goede verdediger is. Voor en na de wedstrijd trekken beide jonge kna pen een kaartje. da Wil Harva zijn werking in optimale omstandigheden kunnen verder zetten, dan is daarvoor heel wat geld nodig. Daarom worden er op meerdere tijdstippen van het jaar manifestaties georganizeerd en deze in ternationaal getinte voet balwedstrijd is er daar eentje van, Gustaaf Blanc- quaert, een coiffeur uit Aalst en Geert Van Roy als kinesist verbonden aan het cardiologisch centrum hebben hun schouders achter het initiatief gezet. Beiden zijn voetbalfana ten en Geert Van Roy is zelfs een speler van Een dracht Aalst geweest. Zij hebben het voor elkaar ge kregen dat de vroegere ve detten van Eendracht Aalst, Anderlecht, Club Brugge en de Nationale Ploeg opnieuw de shoes gaan aanbinden. De tegenstander komt uit Ne derland via Henk Hou- waert, ex-trainer van Een dracht Aalst is men er in derdaad in geslaagd om de ex-sterren van Ajax Am sterdam naar Aalst te ha len. Jaak Swart, een van die vedetten van weleer, heeft toegezegd. Enkele namen Wie mag men dan alle maal op het terrein ver wachten. Er is in de eerste plaats Jean-Marie Pfaff, de beste doelman van de wereld in 1987 en verder Georges Leekens, Erwin Van den Daele, Bo Braem, Maurice De Schrijver, Andre De Nul, Norbert Mahieu, Gerard De Sanghere, Lazlo Faze- kas, Henk Houwaert, Ro ger Van Gooi, Georges Heylens, Hugo Broos en aan de Ajax kant de legen darische Piet Schrijvers, Heinz Stuy, Barry Huls- hoff, Theo Van Duivenbo- de, Leo Van Veen, Ruud Geels, Klaas Nununga, Rob Rensenbrink, Jan Muller, Hugo Hovekamp, Tony Pronk, Jaak Swart, Johnny Rep, Ronald Spel- bos, Dik Schoenaecker, Gerrie Muhren en Ruud Krol. De wedstrijd heeft plaats op vrijdag 28 april om 20 uur en het wordt zonder meer een heel bie- T zondere voetbalavond j voor alle voetballiefheb- j bers. Het moet gezegd dat 7 deze spelers zich totaal be- j langeloos inzetten en dat b de opbrengst ten goede s komt aan Harva. 77 Aalst. Twee jonge kaarters (a) Op zaterdag 18 februari vanaf 20 uur in de Keizers hallen "Blauwe Nacht" met live het orkest van Lou Roman en als gastvedette Rob De Nijs. Kaarten (200/150 fr.) en voorbehouden tafels via het sekre- tariaat, Korte Zoutstraat 16, 053/21.58.16 (Luc Hofman). Bij overschrijving: 000-0506862-37.

De Voorpost | 1989 | | pagina 6