Aalsterse catharinisten krijgen prijs van de pers De Voorpost - 10.2.1989 - 11 Karnavalzitting in damesrok De karnavalsraadszitting op zaterdagavond te Aalst is voor velen het neusje van de zalm. Die zitting werd eerder reeds in de trouwzaal gehouden. Intiem en dankbaar voor de organisatoren doch veel te klein. Er een (staan)plaats bemachtigen was reeds een quasi onmogelijke opgave. De feestzaal was dan wel groot genoeg doch bood weinig sfeer. Sinds een paar jaar heeft de zitting plaats in de Belfortzaal op het gelijkvloers of wat daarvoor moet doorgaan. Het spektakel dat daar mag verwacht worden waarbij politici duchtig aan de tand worden gevoeld en zich vaak heel wat moeten laten welgevallen, werd echter voorafgegaan door een ultra koud intermezzo. Wetende dat de plaatsen er ook beperkt zyn stonden reeds om 17ul5 mensen aan de ingangsdeur van de belfortzaal, doch verder kwamen ze niet. De file groeide geleidelik aan en het ongenoegn wegens het lange wachten in de vrieskou groeide evenzeer aan. Niemand begreep waarom tot klokslag 18 uur moest worden gewacht. Als begin was het dus een koud kieken. Gelukkig veranderde niet alleen de temperatuur in de zaal er heel wat aan doch ook de temperatuur in hart en geest steeg tegelijkertijd met vaak stekelige vragen, gezegden, allusies en toespelingen van de zich veel mogende permitteren Keizer Kamiel die de vergadering con brio voorzat en de tussenkomsten van feestkomiteevoorzitter Frans Wauters, van zijn spitsbroeder Draekenier Herman Louies en van feestkomiteesekretaris Jan Doorns. Bij de aanvang van de zitting in de eivolle zaal werd een oproep gedaan ten voordele van het Wil lemsfonds. Een fonds dat zich bezighoudt met politi ci die uit de boot zijn ge vallen. Het hele organiserende gezelschap vertoonde zich in rok. Wellicht tot vreug de van schepen Edgard Hooghuys. Dat burge meester De Maght dan wel in broek rondliep terwijl Kamiel het hield bij een roze rok, was dan wel eventjes anders. Zoals trouwens op het lint van Kamiel stond "konterver- kiërd". De Maght droeg yprder een blauw hoedje en een nog blauwere das. "We moeten in rok zijn om in te zijn", zei Kamiel. "We hebben een vraa als berremiëster en hadden er bijna een als prinsj. Als we geen rokje dragen hebben we geen toekomstver wachtingen meer." Ondertussen maakten we het mee dat de foto's van oud-burgemeester De Kerpel en van zijn Malvi- ne omgewisseld werden voor die van burgemeester Anny De Maght en van hare Fong. Geweigerd Zinspelend op het feit dat Frank toen hij nog kandidaat-prins was de vraag van Anny De Maght om zich als kandidaat te rug te trekken stelde de burgemeester wél op de zitting aanwezig te zijn want zij heeft zich even min teruggetrokken. En vermits Frank het had gehouden bij zijn song "De Konijnendans" kreeg hij van Anny een pluchen konijntje. "Een dier met twee lange oren en een dikke nek", verduidelijkte ze. Ze rondde haar act af met "Hei, konijntje, ge wetj da k'a geiren zieng". Frank kreeg er uit plastiek nog een aantal konijnenat tributen bij: een ramme laar een wortel en een toelating om judolessen te volgen. koevoet in plaats van Sleutel In de plaats van een ge woonlijk grote sleutel van 't stadhuis overhandigde Anny aan haar "beste vriend" een koevoet. "Voor Frank een noodza kelijk gereedschap om niet verder nog allerhande deuren gewoon te moeten instampen". Van Frans Wauters en Herman Louies kreeg hij er echter een lange sliert kleinere sleuteltjes bij kwestie van "alle achterpoortjes van 't stadhuis te kunnen ge bruiken". Keizer Kamiel dankte de burgemeester alleszins omdat ze nu wél aanwezig was daarmee doelend op het feit dat ze op de prin senverkiezing toen het nog loze oorlog was tussen haar en Frank afwezig bleef. Franks maidenspeech Prins Frank had het van bij het spreekgestoelte en achter zich de vlaggen als decorum zoals in de ge meenteraad over de nood zaak politiek en karnaval afzonderlijk te houden. Hij beloofde zich waardig te gedragen als ambassa deur van de stad Aalst en brak een lans voor een hogere prijzenpot voor de deelnemende karnavalve- renigingen. Tegelijkertijd als prins karnaval en als jeugdprins beloofde hij tij dens zijn regeringsjaar een show te brengen waarvan de opbrengst niet op een of ander spaarboekje zal komen doch besteed zal worden aan karnaval, bijv. om een karnavalmonu- ment op te richten of om het karnavalmuseum van de zolder te halen. Hij verheugde zich er over dat wegens de spelingen van de kalender zijn prinsen- jaar dertien maanden zal duren en toonde zich daar bij erg vrijgevig. Voor Frans Wauters, voorzitter van het Feestkomitee had hij twee volle zakken "eten" wegens het feit dat de Feestkomiteeleden dit jaar naast hun gebruikelijk diner ter afronding van de Jaarbeurs pakken. Voor het schepencollege had hij een spel kaarten in petto "opdat ze zouden kunnen verder zotten jagen". En voor Anny zelf had hij een foto van zichzelf "opdat ge elke dag aan my zoudt denken". De hilariteit sloeg ten top toen Anny en Frank zo waar in duo aan het zingen sloegen wat Herman Louies de opmer king ontlokte dat Anny bijna zo goed zingt als La Esterella. Heel wat verontschuldigingen Zoals ieder jaar regende het ersatz-verontschuldi- gingen bij de vleet. Ghisl- een Willems bleef inder daad afwezig omdat hij ge vallen was... naast zijn ze tel. Mieke De Schepper, echtgenote van Toon Blommaert die zich ver ontschuldigde uit gewoon te bleef liever in het spoor van haar man lopen en xxii toekijkt (a) Aalst, En maar dansen terwijl de kon dan ook niet komen. Marc Galle was veront schuldigd als pendelarbei der tussen Aalst, Brussel en Straatsburg. Toen Frans Wauters in het zui verste Congolees de langgerekte veronschuldi- gingen van Mobutu voor las, merkte Herman Louies stilletjes op dat Frans een lettergreep fou tief had verwoord. Maar alleen Herman had daar weet van. Willy Van Ren- terghem, "nog altijd volks vertegenwoordiger", die zich voor een heer tussen het volk bevond en als af gevaardigde van dat volk liefst vóór het volk zit verontschuldigde zich aan wezig te zijn wat hem al lerminst kwalijk werd ge nomen. Albert Cornand, "feestleider" meldde goed aangekomen te zijn in Barvaux en schonk aan Frans Wauters zijn macro- karnavalshoed, weliswaar met één galon te weinig. Schependéfilés Hoofdschotel van de avond zou de presentatie van de diverse schepenen vormen waarbij Oscar Re- dant en Gilbert Bourlon afwezig bleven. Het werd eerder een initiatie die Ka miel een aantal (jonge) schepenen toediende want veel kritiek kon op hen nog niet worden gespuid want nog maar pas in funktie. Frans las van elke schepen wel zowat zijn he le pedigree, beroep en hobby's incluis. Ook de geboortedatum doch van beide dames beperkte hij zich tot dag en maand en vulde aan met "uw twintig ste eeuw". Patrick De Smedt werd als jongste schepen eerst aan de tand gevoeld. Vol gens Kamiel werd hij ver kozen "door zijn familie" en volgens hem zelf had hij nauwelijks de tijd voor enige hoby. Als schepen o.m. bevoegd voor sport onderging hij geduldig en lijdzaam dat Kamiel hem de regels an het voetbal spel op de meest naieve wijze uitlegde. Hij had het over 11 rode en 11 blauwe en daartussen een zwarte tegen wie men "albiter" zegt en "die moet verhin deren dat ze een bal in de goal krijgen". Kamiel, gedienstig als steeds, verontschuldigde zich dat hij zijn instruktie bij deze éne sporttak moest laten. "De andere disciplines zal ik U wel eens op uw zitdagen ko men uitleggen", beloofde Kamiel. André-Emiel Bogaert De "wakkere burger" André-Emiel Bogaert, nu #|jj schepen o.m. van perso neel, werd als advokaat betitels als specialist in scheidingen en... scheurin gen. Hij kreeg een wekker ten geschenke om wakker te worden en zijn slogan zou luiden "al dromend wakker blijven". In ver band met zijn komend or ganigram van het stadsper- soneel werd hij gekonfron- teerd met een groot dool hof waar men wel makke lijk in doch moeilijker uit geraakt. Hij kreeg een kleefband op de mond ge plakt en Kamiel stelde hem gerust dat "Anny het allemaal wel zelf zal zeggen". Nieuw kostuum voor feestkomité-leden Op een grote mannequ in werd het prototype van het nieuwe kostuum voor leden van het feestkomité gedemonstreerd. Om in te zijn werd van de gebruike lijke broek overgeshakeld naar de rok. Nuttige attri buten bij dit kostuum zijn o.m. een besace met enige mondvoorraad, een lange arm om zich waar te ma ken, elleboogsteunen noodzakelijk in de strijd, een brooddoos, scheenlap- pen om laag bij de grondse aanvallen te pareren en een hoge hoed, eventueel met knipperlicht om steeds van ver te zien te zijn. O ja, ook grote zak ken om bierbons en kaar ten voor de Jaarbeurs in op te bergen. Nieuwelin gen in dit komitee voeren een "L" op hun kostuum. "Aan deze moet ge liever geen vragen stellen. Die weten immers nog van niets", kommentarieerde Wauters. André Dooms als luitenant-kolonel De schepen voor bur gerlijke stand kreeg een legertenue aangemeten. Uiteraard een blauw als hoger officier van de lucht macht. "Dit kostuum zoudt ge op uw jubileum trips altijd moeten dragen. Anders ziet men op de foto niet zo gemakkelijk wie de jubilerende is", werd hem aangeraden. Doorns werd nog gekon- fronteerd met een kinder wagen met baby en kreeg die zelfs in de armen ge stopt. "Zo behandelt An ny alle dagen de leden van het College", hoorde hij zeggen door Kamiel en sprak die woorden aller minst tegen. De melkende advokaat Dirk De Meerleer, ad vokaat en dus kunnende spreken wat niet van alle vroegere schepen kon worden gezegd, heeft o.m. landbouw in zijn attribu ties. Aanschouwelijk leg de Kamiel hem dan ook de verschillen maar ook de gelijkenissen uit tussen een koe, een paard en een varken. "Van dit laatste soort zitten er hier heel wat in de zaal", voegde hij er aan toe. Dirk moest dan na de teoretische briefing een praktische test ondergaan. Hij moest, op een driepik- kelig melkstoeltje gezeten, een koe melken. Het be trof dan wel een met water gevulde rubber hand schoen met vijf spenen. Dirk De Meerleer slaagde er echter niet in niettegen staande heel wat inspan ningen enig vocht tevoor schijn te halen. Niet erg, zei Kamiel. de ze test dient alleen om de fotografen toe te laten U als een echte veefokker aan het werk te zien en zo het vertrouwen van de boeren in hun nieuwe schepen te staven". Wel verwonderde Kamiel zich over de negatieve uitslag van de test vermits "advo- katen toch' gewoon zijn hun kliënten uit te mel ken". Ondertussen nam Dirks voorganger weer kontakt op met zijn Bella en hoorde die "Julien" loeien. Terloops werd een pale-male getoond van meters lang met honder den foto's van jubilea ver zameld in korte tijd door oud-schepen Floris De Winter. Hij zou daarmee in het Guiness Book of Records figureren. Niet voor lang echter want An dré is wel zinnens hem de baard af te doen. Bourlon in Kasteel Terlinden Van "Boer Vinck" werd overgeschakeld naar "Bour Lon", Gilbert Aalst. Voorzitter Herman Schelfhout van de Lodderoeigen is gelukkig wanneer de wagen eindelijk klaar is (a) Aalst. De Zieke Zjieratten en Twiekereniet waren hem niet vergeten (a) Bourlon die de kasteelbe woner van Terlinden aan de Square Geerinckx wordt. Hij was echter af wezig en zijn partijgenoot, schepen van Erpe-Mere Paul Eeckhoudt, nam dan ook in zijn plaats de ver sierselen van de kas teelheer in ontvangst. Een uiteraard blauwe fluwelen mantel, een helm met ve deren en een heus schild. En in de andere hand een wereldbol met een uil erop. Gilbert wil inder daad graag vernemen wel ke uilen vroeger op dit landgoed resideerden. De nieuwe Muze voor De WerfGracienne Gracienne Van Nieu- wenborg met achter zich een levensgrote foto van een pin-up met weinig om het lijf is een geboren ko mediante die nu gekon- fronteerd wordt als sche pen die o.m. De Werf on der haar bevoegdheid krijgt met de noodzaak van een nieuwe Muze op sokkel waarvoor zij aller best model zou kunnen staan in achterzicht, pro fiel of voorzicht. Met het oog daarop werd ze van verse lingerie voorzien. Veel kon het Feestkomi tee echter niet spenderen. Gracienne moest het dan maar stellen met een mini- beha en een vijgeblad. Mobutu, de nieuwe zwarte man van Aalst, kwam dit scenario even onderbreken en toonde zich verontwaardigd niet naar de festiviteiten te Aalst, waar zijn kollega op de Grote Markt prijkt te zijn uitgenodigd. "Votre Sabena volera dehors avec ses clics et ses clacs", dreigde hij. Maar zelfs moest hij wél een invitatie gekregen hebben, zou hij toch niet gekomen zijn want hij wilde zijn achter ste niet in kontakt laten komen met een tribune die kaduuk en "kramakkelijk" is, een president als hij onwaardig. Daarenboven "vous me faites noir" et "ma fortune est épargnée dans ma tirelire". Een schrijven gericht aan "Les arrangeurs des fêtes Alost". Edgard Hooghuys met das De lijfspreuk van deze gewezen stationschef in dachtig dat de kleren de man (vrouw) maken kreeg Hooghuys een ultra lange das om de hals die reikte tot over zijn knieën. "Makkelijk wint dat laat U toe ongestoord met een open rits te evolueren". Als man van openbare werken werd hij door Ka miel geïnitieerd in de basi selementen van openbare werken: baksteen die rood is, "boerkens" zonder eni ge allusie, betong, gravijs en vooral kasseistenen die nog enkel te Meldert te vinden zijn. Hij kreeg als geschenk een rok voor zijn dochter die, wat onze patj ook mo ge zeggen, het vertikt een rok te dragen in het stad huis. Wat Edgard met die rok gaat uitrichten, blijft voorlopig geheim. Hoog huys werd nog gekonfron- teerd met een speciaal soort stenen: gallestenen waarmee moet opgepast worden want "met Galle weet ge nooit". Tenslotte mocht hij nog een stylo in ontvangst nemen om streepjes te zetten 's morg- lens rond 8 u telkens er een personeelslid binnen stapt. Ondertussen had ook Willy Van Mossevelde zich verontschuldigd. Die was inderdaad op zater dagavond reeds bezig zijn interpellatie te schrijven over al wat misgelopen is in de zondagstoet die nog moest komen. Het schilderij van De Maght Laatste in de reeks werd de First Lady of Aalst, Anny De Maght die ge- konfronteerd werd met haar foto als kommuni- kantje. Maar ook met een andere Anny, een dame die aan body building doet en demonstreerde wat "macht" nu eigenlijk bete kent en waartoe die kan leiden. Voor de gelegen heidsfoto werd gezorgd met een levensgrote foto in burgemeestersornaat met een opening erin om dat Anny er haar hoofd zou kunnen doorsteken. Haar nek kreeg ze er ech ter niet door, want te dik. Nadat ex-schepen Chris Borms nog als geschenk een houtblokje met "Ei gen haard is goud waard" had ontvangen, werd deze karnavalzitting afgesloten met een gezamenlijke ron dedans getooid met feest neus en karnavalhoedje. (l.h.) Koninklijk Landjuweel Met de opvoering van «Midzomernachtsdroom» van Shakespeare, stuk waarmede de Aloude Rederijkerska mer der Catharinisten van Aalst verleden jaar furore maakte, verdienden ze te Alsemberg in het Koninklijk Landjuweel de Prfjs van de Pers. Acht weken na elkaar traden gerenommeerde Vlaamse toneelgroepen er op met de ambitie dit prestigieus kleinood in de wacht te slepen. De Aalsterse Katrienen traden er op als voorlaat ste en de diverse recensies lieten het beste verhopen. De prijsuitreiking moest verleden zaterdagavond te Alsemberg in kultureel centrum De Meent plaats hebben. Uitgerekend op de avond dat de Katrienen in de Aalsterse Keizershal- len hun traditioneel bal or ganiseerden. In stilte werd dan ook de hoop op een dubbelslag gevoed. Zo ver kwam het echter niet. On ze Katrienen haalden wel de Prijs van de Pers doch moesten in de rangschik king drie groepen laten voorgaan: «Kunst Adelt» uit Steenbrugge het «Het belang van Ernst» van Oscar Wilde die 90% der punten haalde. «De Rey- naertghesellen» uit Leu ven met 88% voor de op voering van «Amadeus» van Peter Shaffer en «De Verenigde Vrienden» uit Rumbeke met «De eetka mer». Volgens voorzitter van het 54ste Landjuweel Flor Demedts dreef dit to neelfestival óp een hoog peil met gedurfde maar konsekwente regie, met verbluffende enscenerin gen en met heel wat expe rimenten. Over de opvoe ring van die van Aalst werd eerder reeds gezegd dat de Katrienen de eer sten waren die de techni sche en scenische moge lijkheden van De Werf op timaal ten nutte maakten. Het Landjuweel, een ko- niklijk juweel, is een zilve ren schaal van 70 cm dia meter die 8 kg weegt. Kroon en lauwervlecht zijn van goud. Het is ver sierd in kleurlak met de wapenschilden van België, van de vier Vlaamse pro vincies en van Brabant en draagt de blazoenen van de Hoofdkamers van Re- thorica van de Vlaamse Gewesten. De liberalen toneelkring Aalst bemach tigde vele jaren terug reeds dergelijk Landju weel dat trouwens in De Werf te bewonderen is. LH Aalst. Zelfs de voil jeanetten geraken het wandelen moe. Zij blazen uit in de schaduw van een wagen (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 11