Deze lezers gingen op kosten van TV-Ekspres naar TEN a To de wi Ex Nog veel te doen aan gehandicaptenbeleid ABW-werklozenwerking wil werklozen beter informeren! Stoomkursus esperanto in Lokeren Hendrika De Decker in Galerij Paraf Kursus moderne wiskunde Kijken naar Mexico in Dendermonds stadhuis De Voorpost een GRATIS droomvakantie in TEN m BEL Tenerife Wil jij ook eens gratis naar Tenerife en een week lang eregast zijn van TV-EKSPRES Dat kan Lees er alles over in ons nieuwe nummer. 16 - 10.2.1989 - De Voorpost Dendermonde. De Para-kommandovriendenkring van Dendermonde kreeg een nieuw vaandel (foto Piet Hermans) V Dendermonde. De Vriendenkringen van Oud-parakommando's brachten een groet aan het monument der gesneuvelden op het Heldenplein (foto Piet Hermans) In zijn tussenkomst in de senaat bij de bespreking van de begroting volksge zondheid en leefmilieu heeft VU senator Walter Peeters uit Hamme gezegd dat er voor een struktureel probleem alleen strukture- le oplossingen mogelijk zijn. Hij zei dat een her verkaveling van de finan ciële verantwoordelijkheid weinig zal opleveren maar dat men eerder zijn poli tieke verantwoordelijk heid moet opnemen en moet op teren voor een stelsel waarin financiële verantwroodelijkeheids- verdeling en solidariteit zijn ingebouwd. Hij beseft dat de federalizering van de gezondsheidszorg mo menteel nog niet haalbaar is, maar de beide gemeen schappen de mogelijkheid krijgen om binnen de hui dige staatsomvorming, een keuze te maken. De VU staat een strukturele visie op het ziekteverzekering stelsel voor: een verplichte nationale basisverzekering en een bijkomende verze kering die door de ge meenschappen wordt georganizeerd zijn er de hoekstenen van. Inzake gezondheidszorgen pleitte hij voor een fiskalizering, een financiering dus door bijdragen naar draag kracht. Hij had ook enkele speci fieke vragen over het ge handicaptenbeleid, onder meer over de lange wacht tijd die er is eer een beslis sing over een gehandicap tendossier wordt geno men, over de afschaffing van de kinderbijslag op 21 jaar, de behandeling van het dossier door een ge neesheer en over de finan ciële gevolgen van de nieu we wet. Hij vroeg tenslotte om een aantal anomalien weg te werken, als het kan binnen de voorziene budgettaire ruimte en bij eenvoudig KB, als het moet via een wetsvoorstel. En hoever staat het met de wegwer king van de achterstand sinds de personeelsbezet ting voor het verwerken van de 70.000 aanvragen van gehandicapten werd opgevoerd. Mensen die geheel ot ge deeltelijk met de werk loosheid te maken hebben weten het al een tijdje: de werkloosheidsreglemen tering is een soep, een on doorzichtig kluwen van steeds wijzigende regle menten en bepalingen, waar een kat haar jongen niet meer in terug vindt. Zelfs gespecialiseerde diensten klagen tegen woordig steen en been. Het gaat immers niet lan ger op dat de werkloos heidsdossiers, precies om wille van die wijzigingen. meer en meer vertraging oplopen. Al met al wordt de werklo ze door deze onkomforta- bele situatie in een feitelij ke toestand van rechtson zekerheid geplaatst. Je moet tegenwoordig im mers méér dan een bolle boos zijn om nog te weten aan welke voorwaarden je nog allemaal moet vol doen om aan het eind van de maand recht te hebben op het, toch al vrij karige, inkomen. Het spreekt vanzelf dat de individuele werkloze niet Op zaterdag 25 en zondag 26 februari heeft in café 't Centrum aan de Markt te Lokeren een «stoomkur sus esperanto» plaats. De bedoeling is dat de deelne mers aan deze kursus op meer tegen een dergelijke stoelendans is opge wassen. Daarom richt de ABW- Werklozenwerking een kursusreeks in waarbij het de bedoeling is om, in 8 lessen, de werklozen te in formeren omtrent hun rechten en hun plichten. Naast het luik «werkloos heidsreglementering» wordt bovendien flink wat aandacht besteed aan een aantal administratieve be slommeringen waar ook werklozen niet onder uit kunnen: belastingen, kre dietaanvragen, verweer- procedures... De lessenreeks start op 15 februari a.s. om 09.00 u. in de Grote Zaal van het ABW, Dijkstraat 59 te Dendermonde. De lessen duren ±2 Vi uur, en gaan telkens door op woensdag- voormiddag. Interessant is dat werklo zen, telkens voor de duur van de les, vrijgesteld zijn van stempelkontrole. De kursussen zijn bovendien volkomen gratis! Inschrijven voor deze kur sus «Rechten en Plichten» kan d.m.v. een briefje aan ABW - Werklozenwer- king, Dijkstraat 59 te 9330 Dendermonde. Het kan ook telefonisch op nr. 052/ 22.13.30. Alle werklozen zijn welkom! Nog tot 26 februari a.s. is in Galerij Paraf werk van de Grembergse kunstenares Hendrika De Decker te bekijken. In het jongste nummer van het Paraf- tijdschrift stelt Danny Callaerts haar als volgt voor: «Hendrika als veelzijdige kunstenares, zoekt nog steeds konstant naar vernieuwing binnen de te bewerken materie. De kunst van haar kunst is dat men er hoegenaamd geen stempel kan op slaan. Haar beginperiode wordt vooral, mede als gevolg van haar opleiding, gekenmerkt door een zuiver figuratieve vormgeving. Haar levensgrote polyes- terbeelden en pasteltekeningen neigen naar het naturalistische. Getuige hiervan een van haar eerste eksposities van rondplastiek in Kaleidiskoop te Gent (1980). Het in haar pastelwerk gebruikte koloriet past wonderwel bij het vaak verrassend speels karakter van de komposities en geeft aan de kunst van Hendrika een apart, onvervreemdbaar karakter. Gaandeweg vervagen de vaak harde kleurenkom- posities en vloeiende lijnen en krijgt haar werk een somber kleurenpalet met strakkere lijnen mee. Haar eigen weg heeft ze tenslotte gevonden in een subtiel, soms speels evenwicht tussen het figuratieve en het van figuren ontdane beeld. Tussen die dubbele beeldspraak beweegt zij zich als een koorddanseres, soms eens overhellend naar het ene, dan weer naar het andere. In de fraaie, meest recente komposities die zij uit haar rijke verbeelding te voorschijn tovert, be speurt men links of rechts elementen van figuren die uit het abstrakte beeld in het licht treden of er zich in terugtrekken, zonder weliswaar hun identiteit prijs te geven. Hendrika vertrouwt met een uitgesproken vakkun digheid haar gevoelens en emoties van het ogenblik toe aan de materie. Elk van haar werken is een uitnodiging tot meevoelen, hoewel de toeschouwer vrij blijft om zelf een oordeel te vellen en er zijn eigen emoties en gevoelens mee te vermengen. Hendrika De Decker tracht steeds zichzelf te blij ven en weerstand te bieden aan het overdrevene en het kunstmatige in onze maatschappij, of zoals ze zelf zegt: «Ik hoef mijn werk niet te verklaren, het in vorm kunnen gieten van mijn gevoelens, het schilderen van eigen indrukken, is en blijft emotio neel voor mij. Daar heb ik meer dan genoeg aan». 'Paraf is toegankelijk elke vrijdag van 18 tot 20 u., elke zaterdag van 16 tot 20 u. en elke zondag van 14 tot 20 u. (pvr) DE 3 KLOKKEN van langerchovestraat 1 st. gillis.dendermonde Uitslag van de winnende paren van de wedstrijd van donderdag 2 februari: 1. Jan Roobroeck en Hubert De Troch, 2. Nelly Van den Abbeele en Magda Weynants, 3. Echtpaar Van de Velde, 4. Lucienne De Visscher en Ilona Bayens, 5. Paul Verlie en Raymond Clarisse. Bridgeavond, elke donderdag om 20.00 uur in lokaal «De Drie Klokken», Van Langenhovestraat 1 te Sint-Gillis-Dendermonde. J Op 14 februari om 19.30 uur wordt in de zaal Trefpunt in de Bogaerdstraat 24 te Dendermonde een informatieavond georganiseerd over moderne, wiskunde. Het is een inleidende vergadering op de kursus moderne wiskunde die het KWB Verbond Dendermonde opstart en die 13 avonden zal tellen. De bedoeling is dat de ouders een inzicht krijgen in de moderne wiskunde die aan de basisschool wordt gegeven, zodat ze hun kinderen kunnen helpen. Er wordt elke week een les gegeven van twee en een half uur. Wanneer die lessen plaatshebben, ver neemt men op de info-vergadering of bij Rina Verhoeven, Oude Vest 166 te 9330 Dendermonde (tel.: 052/22.04.00). VAB-VTB Dendermonde - Grembergen - Sint-Gillis organizeert op vrijdag 17 februari om 20.00 uur in het stadhuis van Dender monde een diavoorstelling over Mexico, een van de meest fascinerende landen die men kan bezoeken. Men treft er de gelukkige kombinatie aan tussen de oude en geheimzinnige In diaanse beschavingen, de Spaanse koloniale tijd en de gedurfde architektuur van de moderne tijd. He den en verleden zijn er harmonisch met elkaar verbonden. De Spaanse sfeer spreekt nog uit de koloniale steden met de luisterrijke versieringsstijl van kerken en kloosters. Het Spaans temperament komt tot uitdrukking in muziek, folklore, spel en dans. Voor kultuurliefheb- bers is Mexico een voort durend feest. De verloren kuituren vai Amerika in het algemee» en die van Mexico in hel biezonder, waren kuituren door mensen tot stand ge bracht die noch beschikte» over het wiel, noch over de kracht van getemde dieren. De bouwkundige prestaties van.enorme af metingen die zij hebben nagelaten zijn er des te geweldiger om. «Como Mexico, na haj dos» is een beoeiende tocht doorheen het land van de primitieve indianen die ooit de Grieken van Amerika waren. Een audio-visuele evoki' tie, geïllustreerd met 65( projektoren, met aange paste teksten en kommen- taar door Raymond Boeckstijns uit Grimber gen. De toegang bedraaj voor VTB-VAB leden 6 fr, voor niet-leden 100 fr. De voc Renner dagen, resultai 25 ren minstei gaan, i die eei regiem "Ik m termijn klubs za Willy Di Wij. len nu 1 been en ons is t den. Tc dadelijk voert nu Bij d zoen. D 30 over 24 zegc[ overgro ning. brachtei Chreste D'Heer niging. Talent Tom Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaklie M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 05221.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 twee dagen een grondig overzicht krijgen van de esperanto grammatika en een inzicht krijgen in de mogelijkheidtaai, met een resultaat dat kan vergele ken worden met de kennis die men verwerft van een vreemde nationale taal tij dens een jaar avondkur- sus. Men mag niet ver wachten dat men na die stoomkursus volledig het esperanto beheerst. Maar men heeft wel heel wat opgestoken. Niet verwonderlijk want de «stoomkursus» omhelst twee dagen van 7 uur doorgedreven werken. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze een be trekkelijk hoog intelligen tiepeil hebben en vooral voldoende fit zijn om deze twee dagen tot een goed einde te brengen. Lesge ver is Pedro De Smedt en men kan voor deze kursus inschrijven aan de prijs van 600 fr, waarin naast het kursusboek ook twee broodjesmaaltijden zijn inbegrepen. Voor meer in formatie Pedro De Smedt, Hemelstraat 44 te 9330 Dendermonde. De lessen vangen aan om 9 uur stipt. HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs lussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 05378.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Ik heb hier een uitermate ge zellige vakantie doorgebracht. Ik dank iedereen van TV- EKSPRES voor de moeite die ze zich getroost hebben om ons ver blijf zo aangenaam mogelijk te maken. Organisatie, animatie, bereidheid om hulp te bieden, vriendelijkheid... alles was per- fekt. Bovendien dank ik u voor de aangename attentie die ik mocht krijgen bij mijn verjaar dag. Een ware verrassing Mevr. E. Cadron, Resid. «Scaldis», E3-plein 73,9218 Ledeberg. Wij danken TV-EKSPRES voor de mooie vakantie die we meege maakt hebben. Alles was tot in de puntjes perfekt Misschien wel te veel. Dank ook aan TEN-BEL Fam. De Meester- De Vleesschouwer, Molenstraat SO, 9960 Assenede. Ik heb echt niets dan bewonde ring voor al uw medewerkers hun inzet, verdraagzaamheid, geduld, opmerkzaamheid, be reidwilligheid. Proficiat, TV- EKSPRES en TEN-BEL! Denise Van de Vjjver, Nijsstraat 36, 9100 I^okeren. De wandelingen waren fantas tisch, de temperatuur prima, we hebben echt ten volle genoten. Alles was verzorgd en opperbest. Hartelijk dank voor deze droom vakantie. Marie-Louise De Schepper, Synaertkaai 37, 9218 Ledeberg. Ab winnaar van een reb naar TEN-BEL heb ik het geluk mo gen beleven samen met mijn echt genote en zoon een fantastbche en gezellige vakantie te mogen doorbrengen in dit heerlijke pa radijs. De perfekte organisatie was onvergetelijk. Ook hebben we hier toffe mensen leren ken nen. Hartelijk dank. Mbschien hebben we het geluk dit nog eens te mogen beleven William Vandersteene, Watermolendreef 175, 2700 St.-Niklaas. Een zeer geslaagde vakantie: prachtig weer, onvergetelijke ex cursies, deskundige begeleiding, gevarieerde animatie, kleurrijke bloemen en bewonderenswaardi ge planten, goed ingerichte ka mers, overvloed aan eten en drank, goedkoop verblijf en siga retten, gezellige groep, mooi wel komstgeschenk. Ik hoop stellig nog vaak terug te keren. Geen mogelijkheid, helaas, om thub te overdrijven, want weinigen zul len nu al kunnen geloven wat we vertellen over deze vakantie. J. Vandenabeele, Rode Kruisstraat 5, 8690 Moorslede. De vakantie op TEN-BEL b De mensen van "fv'-EKSPRES echte meevall elk gebied. en TEN-BEL spaarden zich geen enkele moeite om het ons zo aan genaam mogelijk te maken. Uit stapjes, animatie, gala, feesten... alles was excellentHet eten smaakte voortreffelijk, en wijn was er ook al a volonté. Het was uitstekend. Wij hebben reeds veel gerebd, maar zoiets hebben we nog niet meegemaakt. Proficiat aan het volledige team van TV- EKSPRES, TEN-BEL en onze Vlaamse artiesten. De h. en mevr. Cadron-Hubert, E3-plein 319218 Ledeberg. Ik vond het hier in één woord fantastbch. Werkelijk alles was er de zon, de zee, het strand, de ambiance, de vriendschap... Dankzij de uibtekende begelei ding hebben wij ons echt geen mi nuut verveeld. Ik kom hier zeker en vast terug, want zo'sfeer beleef je nergens. Nogmaab hartelijk dank voor alles wat jullie voor ons gedaan hebben. Brigitte Achten, Rue de la Cité 29. 4410 Vottem. Bij Wa bal een den. Hi nog vri tijdens skoordi pogro V.K. J het Lo er een ploeg Girls u kampic ook n won. I gelijkt! het Ge verliesi Wijnve Desom gekekc verledr tie zelf tal plo definit overigi buiten V.K. Stars Antwe F CC S.V V S.V F.C.V Damt

De Voorpost | 1989 | | pagina 16