Yi GDC-Reda uit Kemzeke speelde z'n 400ste wedstrijd De Zwaan K.O. gezet door buur Blauwe Vlam Kon. Gemengd Parafonenkoor anderhalve eeuw ononderbroken koorwerking M.T.S.A.-Digest - De Voorpost LIEFHEBBERSVOETBAL Liefliebbersvoetbalploegen zijn er in ons landje met hopen. Maar... het Kemzeekse GDC-Reda is er een die uit de band springt. De mannen van Kemzeke komen niet uit in kompetitie- verband maar spelen wel regelmatig wedstrijden. Natuurlijk is dat geen unikum. Maar wat dan gezegd van het feit dat GDC-Reda ruim 13 jaar bestaat en vorige week z'n vierhonderdste (400) wedstrijd speelde. In ieder geval een vermelding meer dan waard. De Reda-boys ontstonden in feite uit de supportersclub van G his lain De Clercq, de «eeu wige liefhebber» uit Kemzeke. Vandaar trouwens de voorlet ters GDC. Supportersklub-se- kretaris Adolf de Hooghe was en is nog steeds de stuwende kracht achter de voetbalploeg, die haar allerbeste wedstrijd op 2 november 1975 tegen WTC Albertsxienden. Het werd toen een 2-2 gelijkspel. De honderdste wedstrijd bad plaats op 8 december 1978 en was de terugwedstrijd van de allereerste wedstrijd. Weer werden de punten gedeeld, de ze keer met elk 3 doelpunten. Een aanvaardbaar kompromis inderdaad. De 200** wedstrijd op 13 maart 1982 werd een «ferme pil» want GDC-Reda werd toen door de Stekense Brand weer in het verlies gespeeld met 1-4. De 300* match werd een waar dige jubileumwedstrijd want het werd alweer een gelijkspel: op 30 mei 1985 legden niet alleen alle vogels een ei maar speelden GDC-Reda en de Ve teranen van Schrijberg ook 3- 3 gelijk. Vorige week stond dan, op het terrein van VK Were Di aan de Noordgaver, de vierhon derdste wedstrijd van GDC- Reda op het programma. De Kemzekenaren droogden deze keer gelegenheidsploeg de Danny Daelmanvrienden af met 3-0. Oud-voetbalkracks Bo Jonckers, Hugo De Cock en Tjenne Jonckers zorgden voor de noodzakelijke doel punten. Cijfers De huidige spelerskern be staat uit kapitein Adolf de Hooghe, keeper Ronny De Keyzer en spelers René Cor- veleyn, Gerry Smet, André Vereecken, Frans Van Himst, Roger D'Hooghe, Guido Van Poppen, Oswald Blanckaert, Arsène Flos, Noël Castille, Etienne Brillot, Donald Ro- gist en Mare de Cauwer. De ploeg met lokaal in café «Malpertus», Kemzekedorp 27 te Kemzeke heeft niet echt een bestuur want Adolf de Hooghe is zowat voorzitter en sekretaris en penningmeester. In de zaterdagafdeling leed De Zwaan uit Uitbergen de eerste nederlaag van het seizoen, daar voor zorgde gebuur Blauwe Vlam uit Berlare De elftallen gingen mekaar niet uit de weg en zochten de aanval. De keepers werden meermaals op de proef gesteld maar konden hun netten onge schonden houden. De thuisploeg kreeg de meeste uitgespeelde kan sen, maar doelpaal en deklat kon den voorkomen dat de bezoekers op achterstand kwamen. Diep in de tweede helft kwam de thuis ploeg op achterstand toen de nochtans schitterende Zwaandoel man mistastte en tot ontzetting van de grote thuisaanhang de bal achter zich in doel zag verdwij nen: 0-1. Wat de thuisploeg ook nog probeerde ze liep zich verlo ren in de bezoekende defensie. Iedereen was vol lof over scheids rechter Francesco Flores die een prachtige wedstrijd floot en beide teams sportief naar het einde van de match hielp. In eerste afdeling is Melke- beeckvrienden zich stilaan uit de gevaarlijke zone aan het weg werken. Het ging zelfs met 0-1 winnen bij co-leider Edo. Dit was zo aangeslagen dat het vertikte de uitslag mee te delen. Een korres- pondent meldde ons dat scheids rechter Garcia al betere wedstrij den had gefloten. A.Z.77 moest op verplaatsing naar Excelsior en kwam met beide punten naar huis. Guns en Flores vonden de Excelsiordoelman in gebreke. Opnieuw een nederlaag voor de jongens van voorzitter De Waegeneer die zich gevaarlijk dicht naar de onderste regionen laten afglijden. Giwo kreeg het zwakke Endoka op bezoek en won verdiend met 1-0 dankzij een doelpunt van M. Daelman. Door deze nederlaag staat Endoka alleen op de laatste plaats met 11 punten. Octopus kon het op eigen veld niet waarmaken tegen het uitste kend spelend O.C. Aalst. Aerts en Janssens zorgden voor de ver diende 0-2 zege. Ref De Sutter moest meermaals kordaat ingrij pen want geen van beide ploegen schuwde de harde kontakten Hij moest O.C.-speler De Schrijver uitsluiten nadat die zich onnodig revancheerde op een tegenstander die de eerste fout had veroorzaakt en daarvoor ook geel kreeg. Snas kreeg rivaal Blauw-Wit op bezoek en was verrast door het goede spel van de bezoekers. Scheidsrechter Daem floot zoals steeds een uitstekende match. Van Geert bracht de bezoekers verdiend op voorsprong, maar Henegodts schoot zijn thuisploeg op gelijke hoogte. De Snas-secre- taris meldde ons dat zijn ploeg mocht tevreden zijn met dit billijk gelijkspel. In deze nochtans be langrijke wedstrijd viel geen enke le gele of rode kaart te noteren, daar de ref van in het begin de 22 spelers onder controle had. Waterval was een revanche ver schuldigd aan Alexander De heenwedstrijd werd met 3-2 verlo ren en om mee te dingen naar de titel moest er nu gewonnen wor den De thuisploeg ging resoluut in de aanval, zonder de defensie te verwaarlozen. De overwinning kwam er toch moeizamer dan ver wacht. P. Chnstiaens zorgde voor de enige treffer van de wedstrijd: 1-0. Dé verrassing kwam echter van ref. Impens. Hij, die gemak kelijk met gele en rode kartons René Corvelijn - één van de «goeie-ouwe-getrouwen» - is materiaalmeester en coach Roger Spijsschaert die nu en dan ook voor clown speelt is ook de vaste scheidsrechter. Na de 400* wedstrijd past het al eens om de resultaten om te zetten in cijfers. Hier gaan we... Op de 400 gespeelde wedstrij den won GDC-Reda er 130 en er werd 207 keer verloren, terwijl er liefst 63 keer werd gelijkspeeld. De GDC'ers maakten op die 400 wedstrij den 701 doelpunten maar... kregen er liefst 1027 tegen. We kregen ook de top 5 van de doelpuntenmakers van de huidige spelerskern. Adolf de Hooghe (weer hij!) staat aan de top met 45 doelpunten, Gerry Smet scoorde 42 keer, «nieuweling» Bo Jonckers maakte tot hiertoe 22 goals, Hugo De Cock bracht 14 keer een doelpunt aan en Oswald Blanckaert - één en dezelfde als de kersverse schepen - vond 15 keer de weg naar het doel. Om alles in een juist daglicht te plaatsen dient hier wel aan toegevoegd dat Ronny de Wilde bijvoorbeeld - hij dien de vorig seizoen wegens kwet suur af te haken - liefst 105 keer scoorde voor GDC-Re da. D. Brol GDC-Reda ter gelegenheid van hun 400wedstrijd, die met 3-0 werd gewonnen tegen de Danny Daelmanvrienden (d. Brol) De Kemzeekse liefhebbersploeg GDC-Reda negen jaar geleden, in januari 1980. Een viertal spelers van toen lopen er nu en dan nog steeds bij... (d. Brol) zwaait, liet die nu in zijn pijpzakje zitten. Hij floot trouwens feilloos. Tweede afdeling In tweede kwam de verrassing vanuit Denderhoutem. waar Bam boe Leeuwerik B op bezoek kreeg. De Ledenaars zorgden voor een stunt door de twee pun ten verdiend mee naar huis te nemen. De thuisploeg speelde een miserabele wedstrijd en creëerde vrijwel geen uitgespeelde kansen. Slots, de boeman van de bezoe kende ploeg, maakte de Bamboe keeper het leven zuur. Bij een van deze fasen speelde een verdediger in paniek de bal terug naar zijn keeper die te ver uit zijn doel stond en moest toekijken hoe de bal over de lijn verdween: 0-1. De Ledenaars die met juist elf man waren komen opdagen verloren na een kwartier een speler bij een onschuldig kopduel zodat ze met tien verder moesten. Wie dacht dat de thuisploeg daarvan gebruik kon maken, had het verkeerd voor. De tien bezoekers vochten als leeuwen en brachten de thuis ploeg meermaals in paniek. De uitstekende Leedse doelman Eeckhout deed de rest. In de tweede helft werden de bezoekers met de rug tegen hun doel geplakt en wat moest gebeuren, gebeurde Een verdediger speelde de bal met de hand. Ref Dalschaert stond er met zijn neus bovenop en floot terecht een strafschop. Piens zette die feilloos om, 1-1 De bezoekers tilden niet te zwaar aan deze oo- doffer en gingen op zoek naar volle winst. P Bruylandt, heer en meester op het middenveld, zon derde Slots af in de grote recht hoek. Deze legde aan en de doel man moest de bal lossen, toen Slots wou hernemen werd hij door de Bamboedoelman onderuit ge duwd. Ook hier had de scheids rechter terecht een penalty gezien die door Bruylandt werd omgezet. 1-2. Wat Bamboe ook nog pro beerde de nederlaag was een feit en de bezoekers mochten bij het eindsignaal moe maar tevreden terecht juichen voor deze over winning. Bartan, dat Onder den Toren op bezoek kreeg wist al direkt welk vlees het in de kuip had en leed een zware nederlaag. D. De Wolf (2). G. Verleyen (2), G. De Cos- ter en W. Haegeman zorgden voor de volle winst. Volgens het Ëartanbestuur vormden de man nen van Gijzegem de beste ploeg waartegen het al gespeeld had. Volgens velen worden dit de kam pioenen. Toch maar afwachten... Vrij Denderleeuw verliest voe ling met de top en kan nu reeds alle illusies opbergen. Het geraak te op De Kring niet verder dan 1-1 J Wellekens en Verstraeten zorgden voor deze drawn Dressel kreeg rode lantaarn Breughels op bezoek en won moeizaam met 1-0, E. Lanoye zorgde voor de duurbevochten zege Opdorp telt één van de oudste koren van het land Wanneer je als vereniging eind van deze tachtiger jaren je 150-jarig bestaan mag vieren, houdt dit in dat je ontstaan zich situeert in die periode uit de vaderlandse geschiedenis dat de Belgische staat nog het epitheton "pril" droeg en de Belgen zich nog "De Stomme van Portid" herinnerden. Over de precieze datum van ontstaan van het huidige "Koninklijk Gemengd Parafonenkoor" uit Opdorp, heerst overigens geen eensgezindheid. De ene bron vermeldt 10 juli 1839, een andere 15 augustus van datzelfde jaar. Die enkele weken verschil wil het bestuur van vandaag echter geenszins laten uitdeinen tot een "valste noot". Integendeel, in dit 150e bestaansjaar willen bestuur en leden met verve onderstrepen, via overigens diverse manifestaties, dat het koor één der oudste kulturele verenigingen uit de regio is en het de voorbije anderhalve eeuw onafgebro ken de koorzangtraditie onderhouden en doorgegeven heeft. Het begin De Opdorpse pastoor e.h. J. Bruyland kwam via degelijk speurwerk aan de weet dat het koor officieus ontstaan is op 10 juli 1839, datum die teruggevonden werd in het standaardwerk "De geschiedenis van de gemeenten der provincie Oost-Vlaanderen", van F. De Potter en J. Broe- ckaert. Uit de statistieken van de provincie Oost-Vlaan- deren blijkt echter dat de officiële datum 15 augus tus 1839 zou zijn geweest. Feit is immers dat de ge meente Opdorp in 1841 aan het Oostvlaamse pro vinciebestuur, sektie "So- ciétés Chorales", een aan tal gegevens omtrent "Op- dorp-Paraphone" over maakte en laatstgeciteerde datum hierin voorkomt. Het bestuur, aldus ver meldt verder het schrijven van voorzitter Charles Mosselman, goedgekeurd overigens door "bourg- mestre" P. Van Assche, bestaat uit een "direc teur". een "vice-direc- teur". een "secretaire", een "trésorier" en een "chef de musique". Blijkt verder dat elk lid maande lijks "20 centimes" betaalt en in diezelfde periode vier maal geoefend wordt. Het koor telt als uitvoe rende leden vier bassen, vijf "tweede" tenoren en zes "eerste" tenoren. Naar alle waarschijnlijk heid echter moeten de Op- dorpse koorzangliefheb bers reeds vroeger op de geniale idee gekomen zijn Om een zangmaatschappij in het leven te roepen, waarin zij hun overtollige energie via het beoefenen van de zangkunst kwijt konden, want op 27 augus tus 1839 namen zij reeds deel aan een zangwed strijd georganiseerd door de "Société Mélophile-So- lo" van Dendermonde. Niet minder dan zestien zangmaatschappijen na men aan dit concours deel. Aan de pastoor-van toen werd gevraagd voor deze serieuze zangvereni ging een deftige naam te zoeken, met voldoende al lure bovendien, opdat hij ten eeuwigen tijde het em bleem zou zijn van de standing van het koor. Vanonder pastoraal stof diepte de man in kwestie het vergeelde vocabula rium uit zijn kollegetijd op en schonk aan het koor de mysterieuze naam "De Pa- rafonenzonen". Wellicht heeft niemand van de eerste leden van de zanggroep de subtiele be tekenis gevat die verscho len zit in dit woord, maar in elk geval hebben zij en hun opvolgers steeds hun best gedaan om die naam eer aan te doen, door zo poly- of parafonisch moge lijk te musiceren. Concours Over de evolutie en de aktiviteiten die "De Para- fonenzonen" in de loop van vorige eeuw ontwik kelden. is minder bekend. De Opdorpse archieven bewaard in Dendermon de. zijn daar tijdens de Eerste Wereldoorlog in de vlammen opgegaan. Wel kwam men aan de weet dat het koor vanaf 1841 regelmatig deelnam aan "concours", o.a. te Hamme, Brussel en Bug- genhout. In 1855 vertoef den "De Parafonenzonen" in Brussel in internatio naal gezelschap, met ver enigingen uit Rijsel en Aken. Eén jaar later, in 1856, organiseerde het Opdorp se koor zelf een zangcon cours: op zondag 1 juni, "ten 2 ure namiddag ten herberg 'Den Hert'". Ie dere sociëteit moest twee "choeurs" opvoeren. Een verslag van deze manife statie lezen we in het Den- dermondse weekblad "De Onpartijdige" van 8 juni 1856: "Het zangkonkoers welke verleden zondag bin nen de gemeente Opdorp plaats greep, heeft den vol genden uitslag opgeleverd: Voor de koorzangen heb ben de maatschappijen der gemeenten Lebbeke, met eenparige stemmen, den len prijs, Merchtem, ook met eenparige stemmen, den 2den prijs, en Buggen- hout, met meerderheid van stemmen, den 3den prijs, bekomen; de maetschappij van Malderen heeft eene eervolle melding verkre gen. In de twee zangen is den prijs aen de maet schappij 'L'Echo du boca- ge' van Sint-Amands ten deel gevallen. In 1909 organiseerde het koor een eerste zang- en fanfarenfestival. Dit ter gelegenheid van de inge bruikname van het ge meentehuis van het toen nog zelfstandige Opdorp. 100-, 125- en 140-jarig bestaan In 1939 waren de "Para fonenzonen" aan hun hon derdjarig bestaan toe. Wat toen vanzelfsprekend ge vierd werd. Voor het ko ningsfeest, tijdens hetwelk men eerst biefstuk at en later op de avond worsten, werd toen resp. 5 en 3 fr. uitgelegd voor de vrouwen van de zangers, voor de zangers zelf 3 en 1 fr. De gemeente subsidieerde het koor toen met een jaarver goeding van 200 fr. De Pa rafonenzonen telden toen 31 werkende leden (zan gers). Zij moesten een maandelijkse bijdrage van 1 fr. betalen. Tijdens de Tweede We reldoorlog stemden de le den van het koor om nieu we leden in het zangkoor op te nemen. Wat overi gens gebeurde via een fol kloristisch gebruik: ieder lid kreeg een erwt en een boon; één van beide werd in een trommel gelegd en wanneer er meer erwten dan bonen in de trommel gedeponeerd waren, was het kandidaat-lid aangeno men. Sinds 1948 neemt het koor regelmatig deel aan de provinciale koorzan- gtornooien. In '74 en '78 klasseerde het zich zelfs in eerste divisie. In 1964 werd het 125- jarig bestaan gevierd met een koortreffen van zo maar eventjes elf koren uit de omliggende gemeen ten. De koren traden aan op de kiosk opgesteld tegenover het toenmalige lokaal "De Drijtoren". Vijf jaar later waagde men het niet aan het provin ciaal koorzangtornooi deel te nemen, maar o.l.v. Paul De Ridder, de nieuwe diri gent van toen, die vanuit Malderen enkele leden had meegebracht, waagde men het er toch op. Zon der sukses echter, de voor bereidingstijd was blijk baar te kort geweest. Een jaar later echter werd in Grembergen, in dezelfde opstelling, een klassering van vier jaar in derde afde ling bijeengezongen. Dat was trouwens met een ook het laatste optre den van "De Parafonenzo nen", want Paul De Rid der deed een oproep tot de dames, zodat het koor zijn status van "mannenkoor" verloor. Tijdens de be stuursvergadering van 17 juni 1971 kreeg het koor dan ook de huidige bena ming "Gemengd Parafo nenkoor". Drie jaar later zou daar trouwens de titel "Koninklijke Maatschap pij" aan worden toege voegd. Het 140-jarig bestaan van het koor werd in 1979 gevierd met een koncert door "Musica Nova" uit Boom. En met een koor- treffen van zes streekko- ren. In datzelfde jaar riep Luk De Koning een kin derkoor in het leven, dat door de goede samenwer king met het Parafonen koor, o.a. tijdens de koor avond in 1980, de naam "Parafoontjes" kreeg. Bij het verhuizen van Luk De Koning (1982) nam het Pa rafonenkoor overigens het beheer van het kinderkoor op zich. Magda Van As sche leidde met veel suk ses "De Parafoontjes" en na haar heeft Ria Schelf hout zich erover ontfermd (tot januari 1988). Ook op het televisie scherm is het Parafonen koor reeds meerdere ke ren te zien en te horen geweest. In 1981 werkte het mee aan het suksesrij- ke Bob Boonprogramma "Lied van mijn Land" en op 19 september 1982 ver zorgde het de gezangen tij dens de TV-mis t.g.v. 250 jaar Opdorp. In datzelfde jaar organiseerden "De Parafonen" ook een kon cert van het Poolse ge mengd koor "Motet et Madrigal" uit Poznan. Verschillende Parafonen- leden waren toen gastgez in en er werden hechte vriendschapsbanden ge smeed. In 1984 waren de Polen opnieuw in Opdorp te gast. In 1985. "Jaar van de Muziek", werd te Buggen- hout een "Muziekcock- tail" geserveerd. Het Para- Buggenhout. Het Koninklijk Gemengd Paraforenkoor uil Opdorp in vol ornaat fonenkoor hielp door zijn optreden dit koncert uit groeien tot een waar suk ses. Sindsdien trad het koor nog op te Malderen, Dendermonde, Buggen- hout. Mclle en Maria- kerke. De dirigente De muzikale leiding van het koor berust sinds au gustus 1987 bij Anne Adriaensens. Zij volgde Eric Van Ransbeeck op, die zich meer dan tien jaar verdienstelijk had ge maakt bij het koor. Anne Adriaensens werd geboren op 14 februari 1959 te Gemena in Zaïre en werd na een degelijke konservatoriumopleiding lerares klassieke gitaar aan de muziekakademie van Mechelen, van Sint-Trui den en van Zaventem. In de muziekakademie van Vilvoorde onderricht zij samenzang. Als alt deed ze haar de buut in het Sint-Grego- riuskoor van Buggenhout. In 1983 richtte ze het ka merkoor "De Scalden" op en in datzelfde jaar werd ze lid van het vokaal en instrumentaal ensemble "Henric Van Veldeke" o.l.v. Juliaan Wilmots. Ze volgde reeds vijf diri- gentenkursussen te Gent en te Genk. o.l.v. Juliaan Wilmots. Met een uiter mate sprankelende uitstra ling naar haar leden toe is zij de eerste dame die de dirigeerstok hanteert bij het Parafonenkoor en blijkbaar met heel veel sukses. De voorzitter en de koorwerking In een oud reglement werd het bestuur omschre ven als bestaande uit een voorzitter, een ondervoor zitter. schatbewaarder, se kretaris. boetemeester en uit vijf bestuursleden. Frans Rottiers, de huidi ge voorzitter, volgde in 1977 Gilbert De Maeyer op als voorzitter van het Parafonenkoor. Hij is meteen al 25 jaar zingend lid. Sinds Frans gepensio neerd is kan hij zich nog met meer bezieling wijden aan zijn koor. Het Ge mengd Parafonenkoor be staat momenteel uit onge veer dertig zangers. Zij vertolken vooral meer stemmige muziek in ver schillende talen. De ouderdomsdeken is ongetwijfeld Gaston Borms. die er 51 jaar trouw lidmaatschap opzit ten heeft. Zijn vriend Frans Mannaert is ook reeds 43 jaar lid. Hij was ook de laatste boetemees ter. Beiden zingen nog steeds broederlijk naast elkaar. Het koor repeteert elke donderdagavond van 20 tot 22 uur. in de refter van de kleuterschool. Veken- straat 2, omdat hun stam- lokaal. Eldorado, in sep tember '88 de deuren sloot. Het koor is lid van de A.N.Z.-federatie. Het sekretariaat wordt waargenomen door Daniël De Vroe. penningmeester is Bob Van den Broeck. Ulric Baeck. Gaston Borms. Jan Caluwaerts. Jean-Paul De Bleser. Frans Mannaert. Agnes Moens en Mariette Ver- gauwen zijn de overige be stuursleden. Viering 150-jarig bestaan Vanzelfsprekend wordt het 150-jarig bestaan op passende wijze gevierd. Zo wordt op 11 maart a.s. een passiekoncert georga niseerd. met een optreden van het vokaal en instru mentaal ensemble "Henric Van Veldeke". Op zondag 4 juni brengt het koor een aperitiefkon- cert met voordracht en in strumentale omlijsting en op zaterdag 14 oktober wordt een groots koortref fen met koren uit de om liggende gemeenten opgezet. Ten gepasten tijde ko men we op deze diverse manifestaties terug. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1989 | | pagina 30