Veel bekers voor sportievelingen in Erpe-Mere Hollepottentocht Gespreksavond met Ward Opdebeeck te Mere Erpe-Mere: Jeugdhuis Dido heeft eigen striptekenaar De Voorpost - 17.2.1989 - 11 Zoals elk jaar werden vorige week de sportlaureaten en kampioenen gehuldigd in het eens te meer naar wieier- Administratief Centrum Steenberg. Kenschetsend voor deze huldiging was - door het toerist D. De Meuleneire voltallige schepencollege - het toekennen van eervolle vermeldingen aan allen die door uit Burst die vorig jaar aan een sportvereniging voorgedragen waren en bijgevolg ook het groot aantal bekers die acht klassiekers deelnam, aan de laureaten meegegeven werden. Opvallend daarbij was de totale afwezigheid Van de twee voordrachten van de nieuwe oppositie die opeens geen interesse meer blykt te hebben voor het in de serie Recreatiesport plaatselijk sportgebeuren, noch voor de beoefenaars. in clubverband kreeg De pas benoemde burge- dere manifestaties beho- boot. Zij kreeg echter een WTC Octopus Mere de meester G. De Langhe ren tot hun plannen maar eervolle vermelding voor voorkeur op de K.WW verheugde zich dat hij ver- deze moeten nog definitie- haar derde plaats in het Wandelclub Reinaert uit dienstelijke inwoners kon ve vorm krijgen qua data kampioenschap van Oost- Burst. De veertig leden huldigen en zeker op het en andere aangelegenhe- Vlaanderen, haar over- gebied van de sport ver- den. Van H. De Waele, winning in de beker van /U» n pvnnni>nt ie «rhp.ne.n van kuituur. Aalst. haar tweede plaats Beerens een vaste waarde bij F.C. Mascotten, A. Vonck die medestichter is van S.K. Aaigem, aktief speler geweest en als wie lertoerist eveneens zijn sporen verdiende, W. De Meerleer van F.C. Olym- pia Burst speelde 400 mat chen in de eerste ploeg en is sinds 1978 voorzitter van deze voetbalclub, L. Coet- siers van Erpe-Sportief is al meer dan een kwar teeuw verdienstelijk be tellende club uit Mere deed vorig seizoen 27 uit- mts dit een exponent is schepen van kuituur, Aalst, haar tweede plaats stappen met in totaal ruim van de vrijetijdsbesteding, kreeg hij alvast een posi- in de Open Belgium Cup 700 deelnemers en daarbij De kortere arbeidsduur tieve medewerking mee e.a. Hetzelfde lot was ook legden zij samen meer dan stuurshd van deze wieler- drinet trouwens meer en vanwege het gemeentebe- beschoren voor motor- 45.000 km. af. Meer dan club, P. Janssens en F.C. meer de noodzaak op om stuur dat de vroegere pro- crosser T. Hermans uit de helft namen trouwens Olympia Erondegem is al de eeest te ontspannen en jekten zal trachten uit te Mere die blijkbaar een op- meer dan duizend km. meer dan dertig jaar aktief hii besloot zijn openings- voeren. tie genomen heeft op een voor hun rekening en vijf- voetballer en behaalde rede met het verzoek «om Voor deze gelegenheid tweede plaats. Zijn derde tien clubleden reden een met een paar clubs ver- de gezondheid voor ogen had men ook beroep ge- plaats in het Kampioen- zesdaagse naar Tirool. Het schillende kampioensti- te houden en daarom de daan op een gastspreker, schap van België en zijn hoogtepunt van het sei- tels. nrestaties vooral in het ka- TV-kommentator Jan titel van Kampioen van zoen was wel de rally van Toch ging de voorkeur uit- der van de ontspanning te Borms, die meer achter- Vlaanderen 500cc, eindig- Erpe-Mere waaraan 168 eindelijk naar een vrouw, beschouwen». grond informatie gaf over de hij maar liefst twintig fietsers deelnamen. Chris De Brouwer, aange- Gilb. De Swaef, voorzitter de Olympische Spelen van maal op de tweede In de Compeptitie in Club- sloten bij de WTC Wieler- van de sportraad, was al Seoel. Zijn interessante, plaats... je moet het maar verband heeft men de Ta- vnenden Burst. Zij is een even verheugd om de lau- maar op sommige ogen- kunnen. feltennisclub van Erpe- zeer aktief lid van deze reaten eens voor het voet- blikken te lang gerekte Ook de petanque-speler F. Mere gelauwerd. Vorig wielertoeristenclub waar licht te brengen en hij be- toespraak, was de oorzaak Van Impe kreeg maar een seizoen kwamen zij voor zij het clubblad helpt sa- schouwde een dergelijke dat een aangekondigde eervolle vermelding on- de eerste maal in kompeti- menstellen en zelfs aan huldiging als een hoogte- film niet kon vertoond danks zijn voortreffelijke tie, in 5de provinciale, en huis bezorgt bij de leden, punt van het jaar, vanuit worden. prestaties in allerhande met hun twee ploegen ein- Op het sportvlak doet ze de hoek van een sportman lniirpatpn toernooien, doch er kan digden zij op de tweede en het met minder want nj gezien natuurlijk. In Erpe- laureaten maar één de hoogste lau- de derde plaats. Na een verkent alle geplande Mere wordt enorm veel Bij het toekennen van de werkrans toegekend wor- spannende eindronde kon- clubuitstappen en over gesport en daarom kan het «prijzen» dient men alleen den en dit jaar was het de den zelfs beide ploegen ben jaar komt dit maar geen verwondering baren maar de stelling van de veldrijder Erik Vervaet uit naar een kategorie hoger "etst op 397 rally s en 2U8 dat er maar liefst 21 kandi- voorzitter van de sport- Ottergem. Niet alleen zijn promoveren. clubuitrappen. Daarbij daten voorgedragen wer- raad indachtig te rijn: prestaties van de vorige Sportïerd,e„steluke 1988 !l*a° den om als beste door de «Voorgedragen worden jaren gaven de doorslag aue Klassiekers voor wie sportraad gelauwerd te als kandidaat is al eervol», maar ook in 1988 ontpopte In deze kategone waren lertoensten. Dat wil zeg- worden. Met dit gezegde ging men hij zich als een gerepu- acht kandidaten voorge- gen dat zij totaal zowat In zijn toespraak had G. over tot de uitreiking van teerd crosser. Als liefheb- dragen en zeven ervan een goede 40.000 km. af- Dt Swaef tbch oog voor de bekers en er werd ei-zo- - vn- h.eft ,,.n Lede. In Lede werd de raadszitting druk bijgewoond en vanzelfsprekend was ook de nieuwe prins present (a) enkele bedenkingen die in de eerste plaats tot het nieuwe College gericht waren. Zo vroeg hij zich o.a. af hoe men de be stuurders zou kunnen aan zetten om de adviesraad te volgen want de mensen na een sportvedette verge ten, fout die gelukkig goedgemaakt werd en ze ker niets aan de waarde van de prestatie afdingde. Bij de kampioenen kreeg VC Eendracht Burst een ber won hij vorig jaar acht kregen een eervolle ver- gelegd heeft in tien jaar. veldritten en eindigde vijf- melding: G. Van Den tien keer binnen de eerste Eeckhout die van voetbal- Het is wel een zeldzaam- vijf. Overwinningen be- Ier wielrenner werd maar heid dat men een dame haalde hij niet alleen in weer overschakelde op lauwert als de meest ver- het binnenland maar hij voetbal en dan zelf dienstelijke in de sport ging zich meten met de scheidsrechter speelde: maar deze enige keer is buitenlandse concurrenten Jan Baeyens die niet al- het een terechte keuze Lede. Keizer Padova zette de jeugdprins in de bloemetjes (a) volgen want de mensen eervolle vermelding omdat in Luxemburg, Engeland, leen stichtend lid was van zonder enigszins af te din- - jawas van de sportraad treden op de tweede ploeg seniors in Duitsland en Frankrijk F.C. Olympia uit Eronde- gen aan de verdiensten lAlf A||H|||p|l A 4 A AAIt |A lUmPO in funktie van de bevol- het afgelopen seizoen de waar hij een geliefd sport- gem maar daarna ook De van anderen. ICVwllUI*|Wl UOII UUII IV IfIVI V in funktie van de bevoi- het afgelopen seizoen de king. Volgens zijn teorie kampioenstitel behaalde hebben «de bestuurders de in de tweede afdeling D en plicht om hulp aan de sportbeoefenaars te leve ren». In zijn vergelijking met de omliggende ge meenten moest hij met yijt ervaren dat de toe stand voor Erpe-Mere in die zin negatief was. Ver der pleitte hij om de pro- jekten die nog aanhangig zijn (bedoeld wordt deze uit de vorige legislatuur en dit bij de Katholieke Sportfederatie. Bij de in- dividuelen kregen ook dui venmelkers R. De Mol en atletieker G. Verbeken een eervolle vermelding terwijl Alain Cobbaut met de eerste prijs ging lopen om zijn prestaties tijdens het afgelopen bokssei- zoen. Hij werd winnaar van de «Gouden Hand- in casu deze in het Steen- schoen» en zal deelnemen berggebied) voor te zet ten, de sportraad wil alles zins betrokken zijn bij het opmaken van de subsidies en hij «hoopt op een kor- rekte samenwerking met het gemeentebestuur». De projekten van de sport raad zelf bestaan in het organiseren van een spor tweekend en van een voet balbeker tussen de clubs van Erpe-Mere. Ook an- aan het nationaal kam pioenschap te Sint-Trui den. Hij is internationaal liefhebber en heeft nu al een vaste nominatie voor de volgende Olympische Spelen iri 1992. Erik Vervaet In de reeks «Competitie Individueel» viel de ge kroonde Astrid De Winne uit Erpe deze keer uit de waar hij een geliefd sport- gem maar daarna ook De van anderen, man is en over een schare Lustige Donkvissers hielp supporters beschikt. Nie- in het leven roepen, D. mand is sant in eigen land 1 maar misschien kan hij nu als laureaat van de indivi duele kompetitiesport van Erpe-Mere de nodige aan moedigingen vinden bij de wielerliefhebbers uit Erpe- Mere. Vroeger hebben zij reeds getoond hoe aan hankelijk zij kunnen zijn en hopelijk hebben ze evenveel sympathie over Voordrachten en gespreksavonden hebben de laatste voor deze ingeweken Ot- jaren aan waarde ingeboet maar toch heeft het Vlaams tergemnaar. Centrum het aangedurfd om een avond In te richten die Voor de kategorie indivi- opnieuw met de traditie van weleer moet aanknopen. Er duele recreatiesport waren zy„ trouwens nog interessante tema's en persoonlijkhe- vijf sportmensen voorge- den genoeg om een kans te wagen. Op vrijdag 17 dragen en hiervan kregen februari, om 20 u. in het Hof ten Dale te Mere, heeft M. Huylebroeck van de men een nooit vergeten Vlaamse figuur uitgenodigd om petanqueclub Erondegem, OVer zijn werdervaren van vroeger te vertellen, duivenmelker, R. De Mol, H. De Smet van WTC Ward Opdebeeck, een vu- Burst en P. Hoffelinck, n8 ^e,e"dtlls,PH Vlaanderen, trachtte hij in de brochure «Winterhulp liinviw^' plk w®rd in Elisabethstad, op in Vlaanderen» te bewij- ^en^ofle vermelding S'boren Hi) zen da, de in Vlaanderen De titel van laureaat ging studeerde in het Sint-Vin- voor dit werk ingezamelde centiuscollege te leper bedragen grotendeels aan waar hij reeds aktief was Franstalig België werden als lid van het Algemeen besteed. Hij pleitte daar- Katholiek Studentenver- om voor de ombouw van bond en toen reeds naam Winterhulp tot een federa- maakte als redacteur van le organisatie, wat zijn af- dit verbondsblad «De zetting door prof. Hymans Scherminkel». Hogere stu- tot gevolg had. Intussen dies deed hij in Leuven en was hij medewerker ge- Een jeugdhuis krijgt jonge mensen van allerlei pluimage kreatie» uitpakken want in Gent, waar hij tot doctor worden van «Vlaanderen over de vloer en dat bepaalde jongeren meer dan april gaat men een stuk m de rechten promoveer- Een» en in het gehjknami- beloftevol zijn werd bewezen door Fritz Van Den opvoeren van de Mere- de. Ook in die periode ge (sluik)blad publiceerde Heuvel, alias de Merenaar Joris Vermassen, die voor naar Wim Lievens. verwierf hij een eidende hij de bekende brief van eigen volk over zijn eigen hobby kwam praten en rp_ toenmalige stu- Pater Qdlewaert aan waarvan hg hoopt een beroep te maken. Kursus CPR dentenleven en als mede- Ehas, leider van het M v De leiding van Dido doet stichter van het KVHV- Vlaams Nationalistisch Joris Vermassen is een altijd bij de goede oude ook een oproep tot haar Gent was hij er de eerste Verbond, nieuwbakken stripteke- gitaarklank en brengen ei- jonge leden om deel te voorzitter van. Zijn grote Na de oorlog ging W. Op- naar die vorig jaar debu- gen nummers afgewisseld nemen aan de aktie van verdienste was toen het debeeck zich in Ierland teerde in het eigen Dido- met de gekende klassie- het Rode Kruis onder het doen verdwijnen van het vestigen waar hij als indus- blad maar van daaruit op- kers uit dit genre. motto «CPR, drie minuten blad de «Association Gé- trieel werkzaam was. gemerkt door mensen van Dido organiseert ook een voor een leven». CPR is nérale des Etudiants de Thans is hij er voorzitter Humo en er zijn eerste tweede kursus Jazzdance anders dan «cardiopulmo- Gand». Van 1940 tot 1942 van de Vlaamse Club en echt stripverhaal «De ver- onder leiding van M.P. nale resuscitatie», beter was hij voorzitter van het heeft steeds geijverd voor Meert. Hier is men al half- gekend als de mond op Verbond van Vlaamse dwenen Stembanden» mocht plaatsen. Van dit weg de kursus maar er mondbeademing ofwel de Studenten en lag aan de eerste «-— j- j- >-• verhaal-in-beeld kunnen er altijd nog een reanimatie door uitwendi- de vervanging van Franssprekende van de versmelting deur te Dublin door de wordt o.a. gezegd dat het paar bij vermits de lessen ge hartmassage. Deze ak- van diverse studentenbla- eerste Nederlandstalige «een agro-politiek weten den onder één titel Leven». Ondanks wervingsaktie voor Ons gevolmachtigde aldaar, zijn Ward Opdebeeck is een het gemoedelijk verteller, een begin mei gegeven tie wordt als zeer belang- schappelijk stripverhaal worden. rijk beschouwd vermits met neo-infrastrukturele Indien er voldoende inte- het gaat om het aanleren inslag» is. Hopelijk is dit resse is bij de Didoge- van de basisprincipes van de springplank naar verder meenschap kan men aan techniek van de reanima- sukses voor deze jonge een reeks «Kreatieve Kun- tie want dit kan vaak tot van het studentenblad te anders heeft moeten waar- kunstenaar en wordt hij sten» deelnemen. Met een «sukses» leiden bij een staken, miewnu: een veej ge_ eenvoudige materialen zal ongeval. Als provinciaal sekretaris men leren interieurs uit- Het opleiden van mensen van Winterhulp Oost- Oostfront. Concreet ge- van die vele «uitgeweken» beurde dit door de uitgave Vlamingen die het ergens maken. misschien vraagde gasttekenaar JV andere gerenommeerde werken, muurschilderin- om CPR te beheersen bladen en tijdschriften. Naast de wekelijkse dans- kursus is er ook het maan- gen maken en skulpturen vraagt slechts drie uur en Dc btsttndi depulahe Btlgischi Rodt Kmis ztdkn vormen. Er is een vrije de deelnemers worden in een bedrag van 6.073.302 fr ook in een tematische map keuze in de thema's want groepen van twaalf inge- overmaken aan de 11.11.11- worden aangeboden. De map delijks koncert met The de deelnemers bepalen al- deeld. Het is een techniek campagne als gevolg van de vormt een geheel en wordt ver- Farm op vrijdag 17 februa- les zelf en er is bovendien die vlug kan aangeleerd afspraak dat voor elke drie kocht tegen de prijs van 80 fr. geen ervaring op dat vlak worden en later levensred- opgehaalde frank de provincie jumhout herdenkt dit jaar de vereist. dend kan zijn. Ook Dido 1 frank zou bijleggen. Het be- 20O' verjaardag van de Bra- wil aan deze aktie mee- dra8meer dan 500 000 ho~ bantse omwenteling en ri a.s. Dit stel is een jonge, explosieve band die ont staan is uit onvrede met bet huidig muzikaal kli- Toneel doen en hoopt dat meer- ger dan was voorzien. militaire hoogtepunt daarvan, maat. Dit zijn mensen die Nu reeds is een ploeg be- dere jonge mensen zich Op 20 maart zal de Regie der de slag van Turnhout. Op 15, zich scherp afzetten tegen zig met te repeteren voor zullen melden en drie uur Posterijen een reeks van drie 16,17,22,2en septemer samplers, synthesizers en een volgend stuk. De to- van hun vrije tijd zullen postzegeh wijden aan e opgezet. andere computernieuwig- neelgroep Bandido zal op- besteden aan het aanleren kantwer heden. Zij houden het nog nieuw met een «wereld- van de CPR-methode. De drie Pos,ze8els over "et Niet dat men van wildgroei kan gewagen maar elf jaar zien we de moderne «oude» gebruiken aangroeien met nog steeds meer stoeten, marsen, optochten en andere tochten. In Erpe-Mere kan men niet alleen bogen op de Rapentocht van Burst maar ook, en dit sinds enkele jaren al, op de Hollepottentocht van Mere. Deze laatste is maar pas de laatste jaren, wat men noemt een groepgebruik doch het wordt in deze deelgemeente sinds mensengeheugenis door de jeugd beoefend op O.L. Vrouw Lichtmis. Het was indertijd een se inslag, later op een kris- vrijetijdsbesteding die telijke leest geschoeid, men alleen in Mere kent Zo wordt O.L. Vrouw want nergens anders werd Lichtmis als het keerpunt met de hollepot gezwaaid: tussen de winter en het een oude blikken doos van voorjaar beschouwd maar konserven of verf werd in de R.K. Kerk betekent door middel van een nagel dit het einde van de Kerst- doorboord met gaten en ze cyclus. Volgens de Joodse werd tevens van een ijzer- wet is het echter vooral draad voorzien om er mee een reinigingsdag, de zui- te kunnen zwaaien. Goed- vering van MaHa en daar- koop materiaal, zowel wat aan de voorstelling van de de attributen betreft als Heer in de tempel, veertig wat de benodigdheden dagen na de geboorte, aangaat want het brand- Het kwam hierop neer dat hout werd gesprokkeld Maria op die dag weer langs hagen en oude fruit- voor het eerst, na de ge- bomen waren evenzeer boorte van Kristus, de onveilig. Oude gebruiken tempel mocht betreden en kosten gewoonlijk niets het voorgeschreven offer want meestal ging men het brengen. Naar dit voor- zoeken in de eenvoudige beeld deden ook de vrou- dingen waarmee men op wen die kort hiervoor be- cen gezellige manier de vallen waren, een kerk tijd kon doden. gang op die dag. Het vanouds gekende kin- Eigenaardig echter maak- dergebruik kwam in on- te men pas in de zesde bruik omdat het politio- eeuw melding van dit feest neel verboden werd... en de naam «Maria Licht- vuur maken op de straat mis» wordt verklaard door mag niet meer en geduren- de kaarsen die van ouds- de een paar decennia wa- her op die dag gewijd wor- ren de dwaallichten op den. Bij de vroegere tradi- O.L. Vrouw Lichtmis in tie was er zelfs een proces- Mere verdwenen. De sie aan verbonden maar nieuwe vorm van het hol- ook dat gebruik behoort lepot-zwaaien werd een sinds lang tot het verleden, zevental jaren terug in het Het is namelijk ook zo dat leven geroepen door de heidense riten meestal ver- heemkundige kring in sa- vangen werden door litur- menwerking met de VZW- gische feesten en zo be- Vlaams Centrum, en elk stond er vóór het ont- jaar vertrekt vanuit het staan van dit kristelijk Hof ten Dale een eigen- feest een lichtprocessie, aardige stoet waarbij men die als tegenhanger van de kan besluiten dat sommi- oude lustratiefeesten bij gen het hollepot-zwaaien de Romeinen moest die- uit hun jeugd nog niet ver- nen. Ook in die periode leerd hebben. Het is en werd het gebruik al als blijft een unieke volkskun- reinigings- of zelfs verzoe- dige gebeurtenis, op de ningsfeest beschouwd, vooravond van of op de waardoor men enigszins dag van Lichtmis zelf. Kan toch een duidelijk verband het dan ook anders dat kan leggen met het huidige men de oorsprong van dit kristelijk feest, volksgebruik juist daar In Mere kent men echter moet gaan zoeken? beter de hollepot dan de Lichtmiskaars en is het Vuur en licht rondgaan met de vuurpot Natuurelementen vormen altijd een zuiver kinderge- meestal de basis van alles bruik geweest. Kinderen wat nu nog gebeurt in een vragen niet naar de oor- oude traditionele volksge- sprong van een traditie, meenschap. Aan alles noch naar de herkomst heeft men sinds de oud- van een volksgebruik... als heid een betekenis gege- het maar plezierig is. De ven, eerst met een heiden- populariteit van het Holle pot-zwaaien zal eerder te zoeken zijn in de drang naar «vuur maken», iets wat een kinderhart als een bezigheid bij uitstek be schouwt. Waarom het op deze dag gebeurde of toe gelaten was, laat men bui ten beschouwing en voor hen kwam het er alleen op aan om vele uren de holle pot te laten branden en bijgevolg was het enige probleem om aan het no dige hout te geraken zon der van de eigenaar te moeten gaan lopen, want de haag van een omhei ning moest er nogal eens aan geloven, dit op gevaar af van een goeie pandoe ring te krijgen. De bedoeling van het feest, als bescherming, af weermiddel of zelfs als vruchtbaarheidsrite, is vol ledig teloor gegaan. In Mere werd echter de draad van de oude, eens zo populaire traditie weer opgenomen dank zij twee verenigingen die vinden dat de folklore nog altijd deel uitmaakt van het kui tuurleven. Ook al is het niet meer vergelijkbaar met de vroe gere traditie, toch loont het de moeite om opnieuw aan te knopen met een volksgebruik dat uniek is in het land maar door de «moderne omstandighe den», naar de vergeethoek verdrongen was. Het toe nemend verkeer vooral, stelde een einde aan dit gebruik met het verbod dat de kinderen niet op straat mochten met hun vertrouwde hollepot. Sinds enkele jaren is in Mere het feest van O.L. Vrouw Lichtmis in ere hersteld en ook nu weer kon men een lange sliert lichtjes door de velden zien dwalen en als nieu wigheid dit jaar was er een voorziene halte halverwe ge het trajekt waar in de hovingen van mevr. Janse- gers een kampvuur ontsto ken werd en tijdens het nuttigen van een opwar- mingsdrank zong het gele genheidskoor enkele lie deren. Bij de terugkeer plaatste men alle hollepot- ten bij elkaar en terwijl deze bleven nabranden op de binnenkoer van het Hof ten Dale kon men binnen warme pannekoeken eten, een gebruik dat niemand vergeet in Mere op Lichtmis. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 11