ADR vol vertrouwen nieuw seizoen tegemoet Ronan Onghena "Het waren tien fantastische jaren" kregen hun trofee Wedstrijden voor liefhebbers WAOD Kategorie-A en -B tellende voor de Trofee Waasland 1989 Lokerse sportlaureaten 26 - 17.2.1989 - De Voorpost WIELRENNEN ADR begint over enkele weken met veel goede moed aan een nieuw wielerseizoen. Vorig jaar haalde men mooie resultaten met Eddy Planckaert in de Ronde van Vlaanderen en in de Ronde van Frankrijk waar hij de groene trui wegkaapte en met Dirk De Mol die glansrijk winnaar werd van Parijs-Roubaix. De Mol heeft ondertussen de ADR-rangen verlaten, maar Eddy Planckaert, de kopman van het team van 22 wegrenners, komt sterker dan ooit naar voor. Men heeft immers ex-wereldkam pioen Greg Lemond, die winnaar werd van de Tour 1986, binnengehaald. En dat is nog lang niet alles, want sportbestuur der José De Cauwer heeft bekende namen als Frank Hoste, Fons De Wolf, Pol Verschuere en René Martens weten te behouden. Hij krijgt er bovendien nog een klassiek renner bij in de persoon van Ronny Van Holen, die vorig jaar met groots machtsvertoon de eerste wedstrijd in ons land won. José De Cauwer. de Sint-Nikla- zenaar, is aan zijn tweede seizoen toe bij ADR en hij heeft vorig jaar bewezen dat hij uit het goede hout gesneden is. Hij kent natuur lijk de wielrennerij als geen an der. heeft jarenlang de rol van meesterknecht op zich genomen en heeft altijd uitgeblonken als de man die de situatie goed kon in schatten. Als sportbestuurder komt die ervaring hem nu goed van pas. En wat meer is. De Cauwer is ook een man die jonge renners met een bekwame en vas te hand kan leiden en kneden tot echte wielrenners. Aan de oude ren geeft hij het nodige vertrou wen en onder zijn kundige leiding kwam Fons De Wolf vorig jaar weer tot volle ontplooiing De Wolf was twee jaar zo goed als van het wielertoneel verdwenen, wegens ziekte en tegenslag, keer de spektakulair terug en ontpopte zich tot een gewaardeerd helper van onder meer Planckaert. De Cauwer zit daar voor een groot deel tussen. En wat de jonge ren ners betreft, José De Cauwer waakt over het natuurtalent Jaa- nus Kuum, het Noorse klimmertje dat in Sint-Niklaas woont en in de voorbije Ronde van Frankrijk al enkele flitsen van zijn talent liet zien. Kuum moet evenwel nog leren zich in te houden. Ook in 1989 wordt José De Cauwer bijgestaan door een ande re "oude rat" in het vak Willy Debosscher dus die nu naast zich Willy Jossart en Hubert Van We- semael krijgt. Jossart is al meerde re malen ploegleider geweest en kent dus het klappen van de zweep. Wanneer ADR in Italië ope reert, en vermits men een Ita liaanse fietsensponsor heeft aan getrokken, zal dat wel eens meer gebeuren - de Giro komt onder meer op het programma voor zal Mario Beccia de ploeg leiden en ook hij is een ervaren renner. In Frankrijk wordt ADR nog steeds bijgestaan door Luis Oca- na, nog een begrip bij de wieier- liefhebbers. Nieuwe gezichten Een ploeg verandert van jaar tot jaar van uitzicht. ADR dus ook, maar sponsor Francois Lam bert maakt zich sterk dat elke verandering ook een kwaliteits verbetering moet zijn. Vooral voor het seizoen dat voor de deur staat moet ADR kunnen rekenen op degelijke renners. Op het pro gramma komen naast de klassieke wedstrijden en de eendagskoersen van stad tot stad, ook een aantal grote rittenwedstrijden voor. Te beginnen al met de Ronde van Venezuela, de Ronde van Valen cia en de Tour of Americas. Na dien volgen nog de driedaagse van De Panne, de Vuelta, de Giro en de Ronde van Frankrijk met als tussendoortjes een Ronde van Aragon en van Midden-Zeeland, de Ronde van Luxemburg en de Midi Libre. Later op het jaar volgt dan nog de Nissan Classic in Ier land. Kortom, men zal alle be schikbare krachten best kunnen gebruiken. ADR komt met een internationaal getint gezelschap aan de start. Naast de talrijke landgenoten, vindt men Nederlan ders, een Mexicaan, Noren, een Brit en een Amerikaan in de ploeg en lang niet van de minsten. Kopman is ongetwijfeld Eddy Planckaert die vorig jaar langs de grote poort het seizoen inzette. Hij krijgt naast zich Greg Lemond die meer in de rondes zal uitge speeld worden, net als Jaanus Kuum. Met Frank Hoste en Mar- mx Lameire heeft ADR nog twee rasspurters in huis gehaald en dan is er nog de ervaring van René Mariens, Pol Verschuere, Ronny Van Holen en Fons De Wolf, het talent van jongeren als Gino De Backer en Johan Lammers en de inbreng van Johan Museeuw die vorig jaar al een schitterend de buut maakte. Kortom, ADR heeft een prima ploeg waarin iedereen weet welke plaats en funktie hij heeft en hoe er taktisch wordt gereden. Men maakt zich dan ook sterk dat men volgend jaar een trapje hoger zal klimmen op de lijst van de FICP. En dat is niet alleen een mogelijkheid, maar haast een zekerheid. Het is nu of nooit en de renners weten dat maar al te goed. De ploeg Miguel Arroio die vorig jaar de Ronde van Mexico won en een gevleugeld klimmer is voert de alfabetische lijst aan. Dan vinden we Gino De Backer terug die vorig jaar 6 keer won en in 1987 de zegekoning was bij onze ama teurs. Fons De Wolf behaalde verschillende ereplaatsen vorig seizoen en sedert hij in 1979 prof werd won hij heel wat belangrijke wedstrijden (Milaan-San Remo, Ronde van Lombardije, Gent- Gent tot twee keer toe). Henry Dorgelo is een Nederlander die zich in ons land is komen vestigen en in 1987 in de Ronde van de EEG de paarse trui veroverde. Frank Hoste is de ex-kampioen van België én groene trui van de Ronde van Frankrijk, een ge vreesd spurter. Jaanus Kuum dan, van wie de een zegt dat hij een Noor is, anderen weer beweren dat hij Fm is. Kuum woont in Sint- Niklaas en was het voorbije sei zoen de tweede beste tijdrijder van de Tour en derde in de eind stand van de beste neofiet. Hij is een uitgesproken klimmer en tijd rijder. Nog een Nederlander: Adrie Kools die in zijn vrije tijd duivenmelker is. Een eerder zeld zame kombinatie. Larsen Torjus is een Noor die in de omgeving van Gent woont en aan zijn eerste seizoen als prof begint. Ook hij lijkt een prima tijdrijder te zijn en komt uit de Noorse school van hardrijders. Spurter Marrux La meire tekent nog voor een jaartje bij. Hij behaalde in 1988 7 over winningen, sommige op een zeer indrukwekkende manier en hij miste de zege in Parijs-Tours om dat het spandoek op een verkeer de plaats was opgehangen Johan Lammere is prof sedert 1983 en hij was ooit Nederlands kampioen. En winnaar van de Ronde van Vlaanderen. Greg Lemond, Amerikaan en winnaar van talrijke belangrijke wedstrijden Klasse te over en twee jaar geleden nog geremd door een oerdom ongeval. Hij is er nu weer helemaal bovenop en wordt de grote troef in de ritten wedstrijden. De Limburger René Martens, winnaar van de Ronde van Vlaanderen in 1982 en het jaar daarop van Bordeaux-Parijs maakt zich sterk dat hij een van deze twee huzarenstukjes nog eens kan overdoen. Johan Mu seeuw is aan zijn tweede profjaar toe en bewees vorig jaar dat hij zijn plaats meer dan waard is. Waar hij werd uitgespeeld, stelde hij niet teleur, integendeel. Namt- vedt Bo-Andre is een Noor die zich ook al in het Gentse heeft gevestigd. Hij heeft samen mei Larsen Torjus een appartementje in Mariakerke op de kop getikt. Hij debuteert als prof na een goe de prestatie in Seoel en ook hij is een tijdrijder en zelfs Noors kam pioen in deze specialiteit. Patrick Onnockx blijft de grapjas van de ploeg. Maar met zijn twee over winningen vorig jaar bewees hij ook een prima renner te zijn. Eddy Planckaert dan, voor zover hij nog moet voorgesteld worden. De kleinste van het kwartet Plan- ckaerts en misschien de meest ge talenteerde. Hij maakte vorig jaar een schitterend seizoen met een klassieke zege (Ronde van Vlaan deren) en de groene trui in de Ronde Colin Sturgess is een Brit die in Sint-Niklaas is komen wonen en aan zijn eerste profseizoen begint. Hij was vierde op het Olympisch tomooi achtervolging in Seoel en maakte ophef door vier keer kam pioen achtervolging en kilometer tijdrijden te worden in Engeland. In Appels-Dendermonde woont Noel Szostek die vorig jaar bij dc beroepsrenners debuteerde en daar opviel door zijn inzet. Nog een eerstejaars beroepsrenner is Eddy Vancraeynest. Niet de eer ste de beste. Twee keer winnaar van de Ster finale in Aartselaar, winnaar van de Ronde van Vlaan deren voor amateurs en een massa overwinningen. Een grote troef bij. Van Ronny Van Holen is be kend dat hij een vroege vogel is. Hij fietste in 1988 een mooie ere lijst bij elkaar met onder meer twee semi-klassieke overwinnin gen. Filip Van Vooren blijft bij ADR na een goed seizoen in 1988. En dan is er nog Pol Verschuere, sedert 1976 prof en de nestor van de ploeg. Een zeer ervaren en uitgeslapen prof die de ploeg heel wat diensten zal kunnen bewijzen. WIELERTOERISME BWCL-Wielrennen. De regelmatigste C-renners op de weg: 1. WiUy Roels, 2. Fred Neyts, 3. Pierre De Watines, 4. Yvan De Backer, 5. Petrus De Landsheer (xl) BWCL-Wielrennen. De winnaars van de A-reeks in het regelmatigheidscriterium op de weg: Danny Van Haute, Guy Bloem, Robert De Milde, Claude Heuninck en Bruno Heyvaert (xl) We zullen Ronan Onghena niet meer terugvinden in het wielerpe- loton. De prof uit Sint-Niklaas houdt het voor bekeken. Geruime tijd streed hij aan de zijde van Sean Kelly, maar voor een bord linzensoep wil hij niet verder knokken. "Ik had verwacht dat ik voor een redelijk loon nog ergens on derdak zou vinden, maar dat blijkt niet meer te kunnen. Ik ben daar eerlijk gesproken een beetje door ontgoocheld, aldus de Waas- lander. Aan de wielerjaren houd ik een prachtige herinnering. Ik was nooit een grote vedette, maar heb toch tien formidabele jaren mee gemaakt. Het sprookje is nu defi nitief ten einde. Ik had dezer dagen een gesprek met een be drijfsleider om daar aan de slag te kunnen. Koereen zit er immers niet meer in. Alleen als toeschou wer kan je mij links of rechts nog tegen het lijf lopen. In zijn tienjarige loopbaan heeft Ronan Onghena amper één keer mogen zegevieren. "Die heuglijke dag dateert van 1981, weet de Waaslander zich te herinneren. Nu heb ik indertijd nooit een verbintenis onderschre ven met de bedoeling om veel koersen te winnen. Ik vertolkte lange jaren de rol van mees terknecht bij Scan Kelly en was telkens tevreden toen die een wedstrijd won." Ronan Onghena debuteerde in dertijd bij Splendor Het was bij deze ploeg dat hij Kelly leerde kennen. Bij de toenmalige Splen- dorploeg reed vrijwel iedereen in dienst van Michel Pollentier. On ghena gokte op Kelly. Achteraf is gebleken dat dit geen slechte keu ze was. "Kelly is later lid geworden van een aantal Franse ploegen en tel kens kon ik met hem mee. Dat waren de mooiste jaren die ik ooit beleefde, zegt Ronan. Ik maakte de tijd mee toen hij in één seizoen drie klassiekers won en de Ronde van Zwitserland op zijn naam Wielertoerisme. Wielertoeristenklub "De Sneltrappers" uit Stekene vierde haar vijftienja- bracht. Financieel had ik in die rig bestaan. Een foto van het bestuur (Iv) periode in de verste verte geen reden tot klagen. Eigenlijk mocht ik dat nooit in mijn hele wieier- loopbaan. Aan het eind van de vorige kompetitie leek het zo goed als zeker dat Kelly en ik lid zou den worden van ADR. Het zag er dus goed uit en tot voor kort geloofde ik er nog in dat alles voor mekaar zou komen. Uiteindelijk bleek dat het nodige geld ontbrak. Geen ADR dus, noch voor mij, noch voor Kelly. Mijn vroegere ploegmaat heeft dan maar voor PDM moeten kiezen. Omdat er geen buitenlanders in dienst wer den genomen, verdween voor mij meteen het laatste plaatsje onder de wielerzon. Ik ervoer het als een ontgoocheling. Van Calster was in eenzelfde situatie. Omdat hij een degelijk palmares kon voorleg gen, heeft hij in extremis bij Lotto onderdak kunnen vinden. Hoewel Scan Kelly nog pogingen onder nomen heeft om mij aan het werk te helpen, kwam ik toch op de keien te staan. Zelf heb ik links en rechts nog enkele kontakten ge legd en het zat er in dat ik toch nog aan de slag zou kunnen indien ik me tevreden had gesteld met een schamel hongerloon Op mijn leeftijd kon zoiets niet, heb ik geoordeeld. Ik heb altijd flink mijn boterham verdiend en zin om op dat vlak een degradatie te ondergaan, had ik allerminst. De wielersport zal ik in dc toekomst vast blijven volgen. Met Sean Kel ly onderhoud ik de beste kontak ten We zijn in al die jaren dikke vrienden geworden. Hij heeft veel voor mij gedaan, maar ijzer bre ken heeft ook hij uiteindelijk niet gekund. Jammer. (E.C.) Wielertoerisme. De Sneltrappers uit Stekene vierden hun vijftienjarig bestaan. Ook burgemeester Herman Rollier kwam even proficiat wensen (Iv) BWCL-Wielrennen. Regelmatigheidscriterium op de weg. In de B-reeks waren Theo Van Handenhove, Johnny Scheerlinck, André Van der Eecken en Edwin Nevens de besten (xl) BWCL-Wielrennen. De D-reeks zag Gaston Van Den Hoecke, André Mertens, Lucien De Gusseme, Désiré Sonck en Victor Van Vaerenbergh als regelmatigste renners (xl) Vorige zaterdag was de grote tieven die onder het voorzit zaal van het Cultureel Cen- terschap van Fons Casier het trum tot in de nok gevuld naar levenslicht zagen. Ook Theo aanleiding van de jaarlijkse Meersman verdwijnt die de overhandiging van de sport- dynamische kracht was achter prijzen. Zoals reeds bekend o.m. het suksesrijke rekrea- werd sportman van het jaar tief volleybaltomooi. Ook Tim Lammens, kreeg Julien André De Rooze en Paul Ta- Bruggeman de prijs van sport- ckaert geven er sportief de verdienste en ontving de brui aan. plaatselijke atletiekclub _„M AVLO voor de derde maal de j erking trofee van sportclub van het Herman De Braekeleer had jaar. het in zijn toespraak ook over In tegenstelling tot de culture- de voorwaarden waaraan een le raad verandert er toch wat goed werkende sportraad in de samenstelling van de moet voldoen. Hij vervolle- sportraad, behalve dan na- digde de stelling van Eddy tuurlijk dat er vanaf 1 april Nelis die beklemtoonde dat er e.k. een andere schepen de meer moet gewerkt worden bevoegdheid zal krijgen. Im- naar de wijken toe. mers, Fons Cassier, die acht Alleen in de Bosparkwijk is jaar lang voorzitter van de cen sportkomitee aktief. Be- sportraad was, wordt opge- doeling van andere op te rich- volgd door Eddy Nelis die ten komitees moet zijn de samen met Hugo Van Bruys- rekreatieve sportbeoefening sel één van de harde werkers te stimuleren. Het is niet de is bij de bodybuildingclub bedoeling in de wijken sport- 'Hugo's Sportcenter'. raadeilandjes in het leven te Direkteur van de sportdienst, roepen die naast elkaar leven Herman De Braekeleer, doch wel om de diverse re- schetste kort de diverse initia- kreatieve sportdisciplines te Wielrennen. Excelsior Haasdonk stelde de kern voor het seizoen 1989 voor. We zien de renners samen met voorzitter Raymond Van Acker, Frank Van Riel, ondervoorzitter Jozef Sc heers en de sponsor (Iv) 05/03 St. Niklaas-Breedstraat 27/03 St. Niklaas-Hertjen 09/04 De Klinge organiseren, De Braekeleer vond ook dat de wijkkomitees moeten kun nen vertegenwoordigd zijn in de sportraad. «Op die manier ontstaat rechtstreeks kontakt tussen het deel van de Loker- se bevolking dat aan sport doet maar niet aangesloten is bij een sportvereniging en tus sen de gemeentelijke struktu- ren. Dit opent meteen per- spektieven om het sportbeleid aan te passen aan wat echt leeft bij de Lokerse sport beoefenaars», aldus Herman De Braekeleer Polo 07/05 Berendrecht 14/05 St. Niklaas-Driekoningen 21/05 Ossenisse (NI.) 27/05 Burcht 28/05 St. Niklaas-Tereken 30/05 St. Niklaas-Heistraat 11/06 Borgerhout 12/06 Belsele-Dekpriem 18/06 Burcht 24/06 Belsele-Populierenwijk 03/07 St. Niklaas-Stationsplein 04/07 St. Niklaas-St. Gillesbaan 09/07 Si naai 15/07 Temsc 16/07 Vrasene-dorp 22/07 Waasmunster 29/07 St Niklaas-Watermolen- dreef 05/08 St Gillcs-Moleken 13/08 St. Niklaas-Raap 14/08 Nieuwkerken 15/08 Vrasene-Klein Laar 20/08 St.-Niklaas-Breedstraat 26/08 Stekene-Heikant 03/09 Borgerhout 16/09 Meerdonk 25/09 Kieldrecht 30/09 St. Pauwels 02/10 St. Gilles-Kronenhock 1 14/10 Kemzeke 01/10 Wilrijk. MA De Belgische automobiele veranciers gaan volgende wet naar Moskou om er een be zoek te brengen aan de Russi sche automobielnijverheid. £(f Belgische fabrikanten nemen aan deze Belgian AutomotMl Supplying Daysdeel. i De nieuwe Ford Fiesta wort omschreven als een kleine ge zinswagen ontworpen voor dt jaren negentig. De prestaties van de nieuwe wagen liggen hoger, het verbruik is zuinige1 en de uitlaatgassen zijn scho-

De Voorpost | 1989 | | pagina 26