Hete hangijzers zorgen voor veel verbaal geweld Orde van Gulden Vlies voor lol en Van Mossevelde Repliek van de meerderheid A 4 - 17.2.1989 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Deontologische blunder CVP-oppositieleider Mau rice De Kerpel besteeg als eerste het strijdros in deze «merkwaardige» gemeen teraadszitting waarvan hij de opportuniteit, de nood zaak bevestigde wegens de door de burgemeester af gelegde verklaringen in verband met de afslanking van de stadsdiensten en de privatisering van sommige diensten. «Men zou van minder verschieten». Hij vroeg dan ook antwoord op konkrete vragen De Kerpel beperkt zich tot vragen in verband met de déontologie. Over kontro- le situaties zullen andere oppositieraadsleden tus senkomen. 1. Het opmaken van een organigram van het stads- personeel behoort aller minst tot de exklusieve be voegdheid van het kollege. Het CBS moet zich beper ken tot voorstellen die al licht kunnen stoelen op vroeger opgedane ervarin gen. Dergelijk voorstel ligt alleszins nog niet ter tafel. Met welk recht sprak de burgemeester zich uit over materies waarover zelfs het hoogste orgaan van de stad, de gemeenteraad, nog niet gevat is? 2. Vooropgesteld dat der gelijk voorstel klaar zou zijn rijst de vraag of de uitspraken van de burge meester er konform aan zouden zijn. Zo ja dan vernam de minderheid graag datum en tekst van deze stellingname. Zo neen liet de burgemeester zich verleiden tot een zwa re deontologische fout niet alleen ten overstaan van de raadsleden en wellicht van sommige schepenen maar vooral ten opzichte van het stadspersoneel. 3. Honderden gezinnen zijn verontrust voor de toekomst van een vader, een moeder, een zoon, een dochter tewerkgesteld bij het stadsbestuur. En zelfs wanneer een aantal personeelsleden zich ge borgen kunnen voelen als vastbenoemden, als PW- er of om even welke ande re reden is uw verklaring een vernederende kaak slag van de eerste magis traat van de stad. Wat betreft de privatise ring stelt de bevolking zich vragen over de kwaliteit van de dienstverlening. Geen woorden maar daden... Willy Van Mossevelde stelt namens de VU dat het allerminst de bedoe ling van zijn partij kan zijn de gemeenteraad om de haverklap samen te roe pen, naar aanleiding van een persartikel of een ver klaring van een lid van het kollege. Nu is dit echter een must. De oppositie moet haar rol kunnen spe len en inspraak, spreek- kans en informatierecht mogen geen holle beloften blijven. De VU stelt zich vragen over het feit dat er verkla ringen worden afgelegd en publiekelijk gelanceerd terwijl er nog geen be leidsnota voorhanden is. «600 man te veel aan de stad» hoort men wel vaak aan de toog. Uit de mond van de burgemeester klinkt dat echter anders. De gemeenteraad kan daarop niet lijdzaam toe zien. De wisselwerking kollege-gemeenteraad komt door dergelijk optre den in het gedrang. Daarom wil de VU nu een duidelijk signaal geven. Voor zinvolle diskussies of verstrekken van inlichtin gen is de gemeenteraad het geschikt forum. Van Mossevelde hoopt dat bij de burgemeester op Va lentijnsdag de liefde voor de demokratie moge open- bloeien. Uitspraken als «600 men sen te veel waarvan de helft onbekwaam zijn» laat Van Mossevelde over aan hen die deze uitspra ken deden. Alleszins zijn dergelijke uitspraken wei nig bevorderlijk voor de goede werking van de diensten. De VU stelt reeds jaren dat de perso neelsuitgaven de pan uit swingen en dat Aalst zich vastankert in onhoudbare, Luikse toestanden. Het kortzichtig elektora- lisme, gekoppeld aan een dagjespolitiek en tevens gekruid met een niet onbe langrijk vleugje nepotisme moest leiden en heeft ge leid tot het explosieve en akute probleem dat wij vandaag kennen. De krappe budgettaire toestand laat geen perso- neelsfratsen meer toe. Het gaat er niet meer om of men er iets wil of durft aan te doen. Het is gewoon een «must», heldendaden zijn er niet mee gemoeid, het moet of de zaak Aalst gaat in faling. Alle partijen hebben er in mindere of meerdere mate schuld aan. Maar de huidi ge meerderheid mag zich niet schoner voordoen dan de werkelijkheid. De VU wil het ook niet hebben over de personeelspolitiek van de PW gedurende de voor bije 18 jaar. De S.P. zal na 6 jaar op haar honger gebleven te zijn, zeker een inhaalma- neuver voor ogen hebben. De VD doet zich best niet katolieker voor dan de CVP wiens antecedenten ze zo vlug vergeten zijn. De VU wacht gewoon op daden en als het gaat over privatisering is de VU nieuwsgierig welke positie de SP daaromtrent in het kollege zal innemen. Stadsbestuur en tweedehandszaak? De VU wacht maar is sceptisch in verband met de vooropgestelde privati sering. Wat gaat er gebeu ren, als die WO personeels leden naar huis gestuurd worden, met de vermoede aankoop van machines, vrachtwagens en onderde len, bureelmeubelen en apparatuur? Maar hoe en wanneer zal kunnen afgeslankt worden bij het personeel? De 233 Gesco's kosten aan de stad weinig en hun afdanking is niet direkt een doorslagge vende besparing. De stem van Agalev Luk Van Lierde hoopt dat de vertrouwensrelatie tus sen kollege en gemeen teraad nog kan hersteld worden. De problemen nopens het personeel date ren echter niet van gis teren. Sinds 1970 hebben zowel PW, VU, CVP als SP beleidsverantwoordelijk heid gedragen en de toe stand is verder blijven ver zieken. Daarom moet er een oplossing komen die het probleem in de toe komst ten gronde kan rege len: «een korrekt aanwer- vings- en bevorderingsbe- leid». Partijfavoritisme er; onbe kwaam management heeft geleid tot een verspilling op grote schaal. In plaats van een zo goed mogelijke dienstverlening aan de bevolking te orga niseren, blijven vele no den (en dan vooral van de kansarmen, die de «weg» zo goed niet kennen en van de milieusektor) on opgelost. Maar deze doelstelling zal niet bereikt worden als de klassieke partijen hun po litieke vetes verder op de rug van de stadswerkne mers blijven uitvechten. Integendeel: motivatie, ar beidsvreugde, efficiëntie, korrekte hiërarchische verhoudingen invoeren vereisen een kiese en ge plande aanpak. De roep nu om privatise ring en om de bikkelharde manager klinkt ons ver dacht en ongeloofwaardig in de oren! AGALEV hernieuwt dan ook zijn oordeel van 1988 om voor de stad Aalst een pakt voor de depolitisering van het personeelsbeleid af te sluiten. Een puinhoop Jan Caudron (VU) vreest dat de herhaaldelijk door de VU geuite waarschu wingen in verband met de al te hoge personeelsuitga ven averechts effekt heb ben gehad. Wellicht heb ben ze de meerderheid aangespoord nog meer fa milieleden en vriendjes binnen te nemen. Resultaat van zulk onzin nig potverteren ligt o.m. in de verklaring van de bur gemeester dat er 600 per soneelsleden te veel zijn en dat er dient gesaneerd te worden. Vraag is op welke wijze de nieuwe meerderheid deze sane ring gaat doorvoeren. Voor Caudron is de PW de hoofdverantwoordelij ke voor deze puinhoop. Ze is inderdaad aan haar vierde bestuursperiode toe. Aan de SP-ers wenst hij veel sukses met de sa neringsplannen in plaats van een inhaaloperatie. Sukses dan met de militan te vleugel van het ABW. De VD zit makkelijker. Ghislain Willems lanceer de jaren terug een dépoli- tiseringsvoorstel en A.E. Bogaert liet zich als wak kere burger in de zelfde zin uit. Er is inderdaad te veel personeel. Daarover is iedereen het eens. Sommige diensten worden door het stadsbestuur aan gezien als voor bezigheids therapie waar men de krant leest, breit of tafel tennis speelt op de kosten van de belastingbetaler. Terloops vraagt Jan Cau dron of het waar is dat de personenbelasting van 7% gaat opgedreven worden j naar 8% of zelfs naar 9%. Uitverkoop? Chris Borms (CVP) stelt dat de burgemeester naast feestelijkheden en andere sektoren ook duidelijk de sektor «personeel» onder haar bewind heeft geno- j men. Terwijl ze zich zelf een vergoeding voor ge- bruik van haar wagen toe kent van 966.000 fr. ziet ze zich genoodzaakt stads diensten als reinigings dienst en kinderkribben «uit te verkopen». In plaats van een open beleid zoals beloofd wordt de ge meenteraad gewoon ver nederd. Waarom: vooraleer priva tisering van diensten voor te stellen, vooraf geen diepgaande analyse. Dien sten omvormen tot vzw's betekent ontvluchten van de eigen verantwoorde lijkheid. Chris Borms dringt dan ook aan op een kindvriendelijk beleid. Personeel dat geen taak zou hebben kan alleszins verdienstelijk werk ver richten bij het onderhoud der wegen. Imago Voor Eddy De Backer (CVP) is het kreëren van een duidelijk herkenbaar imago noodzakelijk. Het imago van Aalst staat op het spel. Voorbarige, lichtzinnige en pretentieu- se uitspraken schaden dat imago. Alvorens over pri vatisering te spreken is een vergaande kosten-baten- analyse noodzakelijk. Daarbij moet duidelijk re kening gehouden worden met de in het verleden ge dane uitgaven. Privatisering kan slechts goed zijn bij een zelfde dienstverlening aan lagere prijs. Gesco's Oud-schepen voor perso neel Paul Stockman (CVP) stelt dat in de vori ge bestuursperiode DAC- ers, BTK-ers en TWW-ers werden samengevoegd tot Gesco's die aan de stad minder kosten. Bovendien opteerde het bestuur voor optimale tewerkstelling. De reinigingsdienst is er niet om de privé-sektor geld te laten verdienen. Privatisering kan verde digbaar zijn bij een zelfde dienstverlening aan een la gere prijs en management is iets anders dan autori tair optreden. Prins Jean-Paul due furore heeft gemaakt met «'k Drink zoe geieren Safir» mocht aan de enkel cola drinkende prins Maurice de «Supertrofee Van den Ameele» overhandigen en Anny De Maght kreeg van Maurice de tekst van zijn afscheidslied gebracht in de Sint-Annazaal. Voor zijn 31 jaar prinsschap kreeg Marcel Henninck samen met Robert Water schoot (30 jaar prins) geen pluimen want te Duits, geen medaille want te Hol lands, doch wel een Lotjonslos forever Namens de FEN, de Fede ratie der Europese Nar ren, overhandigde prins Stefaan aan Willy Van Mossevelde, voorzitter van Lotjonslos, de versier selen van de «Orde van het Gulden Vlies». Een onderscheiding die naast zijn persoon gaat naar de hele groep voor de blijven de inzet voor karnaval. Van Mossevelde is de der de van Aalst die deze Or- Aalst. De Prinsenkamer werd op het stadhuis ontvangen (a) Vervolg van blz. 1 de mocht in ontvangst ne- m men en de 18de over heel Europa. Karnavalhart Willy Van Mossevelde I zegde hier te staan zonder enige pluim, zonder me daille, zonder geschenk, enkel met zijn karnaval hart. Hij verheugt zich als pas geslagen ridder in de Orde van het Gulden Vlies geen wapens te moeten dragen. Hij veroverde met LOL I inderdaad karnaval aller minst met wapens doch met lasposten, piep schuim, borstel en verf. Hij zegt niet te behoren f| tot de prinsenwereld. Wel tot die van de stoet- en wagenbouwers en appre cieert ten volle deze on derscheiding als pionier van de Aalsterse kavalka- de. Hij zegt -dat LOL er heeft toe bijgedragen het §f Aalsterse karnaval te ver- |f fijnen en te verhogen door de prestaties die het elk jaar brengt in grandiose realisaties. LOL weerde I zich jaren terug voor het p bewaren van de eigenheid van Karnaval Aalst en zet te zich dan ook af tegen f§ deelname van niet-Aal- ij sterse gei«P'mporteerde i groepen. Aalst kan het gl best zonder hen. LH S Burgemeester De Maght heeft met verbijstering kennis genomen van de vrat om de gemeenteraad samen te roepen. Ze noemt dat een overbodige, onverani woord en uitsluitend politiek bedoeld opzet. De aangehaalde teksten zijn perscitaten en geen officiële dokumenten. Gee basis voor een echte gemeenteraadszitting. De burgemeester heeft het verdr over lichtzinnigheid waarmee het geld van de burger wordt rondgestrooid en: vol twijfel over de eerlijkheid van de bedoelingen van deze samenkomst. Spijtj is er geen bandopname van bewust etentje bij Terlinden. Het krantenartikels1 volgens De Maght onvolledig en onjuist. Anny De Maght verklaarde «nooit te hebben gesproken over afdanking van fti. personeelsleden. Ik heb enkel vergelijkingen gemaakt van enerzijds goedgekeic- de personeelskaders en anderzijds het aantal werknemers in Aalst en in Kortiijt en heb benadrukt dat Aalst zich in een onhoudbare situatie bevindt wat U reeó wist uit de perspektiefnota, aanvulling '87-'89 die ondermeer zegt: «Naarmate de traditionele tewerkstelling in de privésector in de regio en o: nationaal vlak verhoogt zou men er kunnen vanuit gaan dat de precair, tewerkstellingssystemen (Geko's, TWW's en stagiairs) door de stad verhouding gewijs worden verlaten. Een vermindering van de personeelsuitgaven zal daarvan het gevolg zijn» a «Een onderzoek zal ingesteld worden naar de wettelijke en traditionele taken vs het stadsbestuur en daaraan gekoppeld naar de noodzakelijkheid van ht bestaande statutair kader, de uitslag van dit onderzoek kan ook leiden to structurele vermindering van de personeelsuitgaven. Zo zal de implicatie van de hierboven opgesomde maatregelen in verband met 4 reinigingsdienst en de parkeermeters reeds op korte termijn leiden tot e« vermindering van enige tientallen personeelsleden». Anny De Maght stelde bovendien in Terlinden duidelijk te hebben gesteld «nie veel te kunnen zeggen gezien de gemeenteraad zich eerst moet uitspreken ave de beleidslijnen». Ze wijst er bovendien op dat de huidige meerderheid 4 rechten van elkeen wil respekteren zonder iemand schade te berokkenen wat vat de vroegere meerderheid niet kon gezegd worden». Daarbij alludeert De Maght duidelijk op de installatie van deze gemeenteraad 2 en niet op 1 januari 11. zoals door de nieuwe meerderheid destijds gevraagd Een paar schepenen zouden er een dag (of een maand?) pensioen hebben bi verloren... Een centenkwestie die er eigenlijk een is van tienduizenden franken Eerste schepen Edgard Hooghuys zou daar later in de zitting op terugkomen. De burgemeester zegt dat het, zoals gesuggereerd, niet aan de stadssekretari toekomt hier het woord te nemen. In verband met het niet inwilligen van dt einde december 1988 door een derde van de raadsleden gevraagde installatiever gadering op nieuwjaarsdag zelf kreeg eerste schepen Edgard Hooghuys dan ooi het woord. De toepassing van art. 62, paragraaf 3... Edgard Hooghuys richt zich tot de «instigateur» van de samenroeping van dez: gemeenteraad Maurice De Kerpel. «Het verbijstert mij dat gij nu een standpurs verdedigt dat ge einde december genegeerd». U weigerde toen obstinaat op dt gevraagde datum de raad samen te roepen, niettegenstaande de imperatieve plicht geciteerd in artikel 62, paragraaf 3 van de gemeentewet. Maar uw onkunde in gemeentewetgeving is duidelijk vermits U verschillende begrippen door elkaar heen gebruikt. Hooghuys citeert dan teksten van De Tollanaere, Brant en De Baets die zee gedétailleerde kommentaren geven over soortgelijke situaties. Maurice De Kerpel wilde reageren tegen de aantijgingen van de eerste schepet doch de mond werd hem gesnoerd door de burgemeester die eerst schepet Bogaert aan het woord wilde laten. Aanval avant la lettre Schepen Bogaert die ook van oordeel is dat deze zitting overbodig is betreurt dï bestuur dat voor het eerst in de geschiedenis een echt tewerkstellingsbeleid wi voeren reeds wordt aangevalleh avant la lettre. Voor het eerst is er een schepel met ruime bevoegdheid over tewerkstelling en personeelsplanning, heel wa: meer dan de vroegere personeelsdirekteur met louter handtekeningsbevoegd heid. Schepen Bogaert zegt dat de zaken voor zich zelf spreken omdat terech getwijfeld wordt aan de goede bedoelingen van de samenroepers van deze raad. omdat waar personeelskwesties vroeger binnen politieke alkoven werden behan deld door hen die zich nu aandienen als de redders (de brandstichter die komt helpen blussen) en omdat dit scenario werd opgezet om een zich goed aandienend tewerkstellingsbeleid op voorhand te dwarsbomen. Volgens Bogaert is het verslag doorzichtig en daarenboven tendentieus. Bogaert zegt alleszins dat tegen 1 april (geen aprilmop) de eerste fase van hf eerste stedelijk personeelsorganigram van start zal gaan. En tegen eind februar, is er op de gemeenteraad de verwachte intentieverklaring. Voorheen werd nooit een echt personeelsbeleid gevoerd. Men leefde gewoon var dag tot dag. Nu wordt eerst gewerkt aan een personeelsbeleid en niet aan wild personeelsbetoon. Eerder werd zelden een groot debat over tewerkstelling in de gemeenteraad gevoerd. Nu wordt van meetafaan aan een organigram gewerkt. Voorheen werd getracht naar té grote vaste formaties en subsidiaire kaders. N; kwam men vrijwel onmiddellijk tot een consensus over personeel, tewerkstelling, fiskaliteit, automatisatie e.d.m. Volgens schepen Bogaert hanteerde de minder heid een kanon om een vlieg te doden. Monddicht gemaakt Nu kreeg M. De Kerpel wél het woord en hij protesteerde dan ook tegen het fei: dat hij bij ordemotie niet aan bod kon komen. De minderheid wordt op het gewenste moment monddicht gemaakt, besluit hij En tot A. De Maght zegt hij dat ze reeds aan haar zesde deontologische flater tot is. «Het probleem is te zwaar om grotesk te worden genoemd. Maar U heefij alleszins onrust gezaaid in 600 gezinnen». «De lichtzinnigheid ligt niet bij de schrijver. Wel bij de persoon die verklaringec aflegde en beter had gezwegen». Tot schepen Hooghuys zegt De Kerpel dat hij het heeft over een ander geval dü met de huidige materie niets te maken heeft. «Uw betoog hoorde hier niet thuis» j Er is een hemelsbreed verschil tussen een eventueel afvloeien van 600 personen! en het installeren van een bestuur op 1 of op 2 januari. En tot schepen Bogaert zegt M. De Kerpel dat hij zijn rol te buiten gaat en hel proces van het verleden niet hoeft te maken. En wat betreft zijn werkijver zegt De Kerpel dat zijn vlijt nog altijd moet bewezen worden. Vooral beklemtoont De Kerpel dat al te veel naast de kwestie wordt gesproken.! Antwoord Van Mossevelde Willy Van Mossevelde ontkent dat deze samenroeping op enige lichtzinnigheid steunde. Van schepen Hooghuys hoorde hij wel zinsneden die de PVV niet welgevallig kunnen zijn en wat schepen Bogaert stelde heeft de VU reeds lang; verklaard. Wij doen niet aan bla-bla en komen allerminst voor de zitpenningea van 2500 fr. Jan Caudron stelt andermaal dat het steeds om dagjespolitiek gaat en zegt dat: schepen Hooghuys zich heeft gedragen als een waardig citroenprijslaureaat Wanneer schepen Bogaert zegt dat «alle teksten van de meerderheid» mei volledige instemming zijn opgemaakt, noemt Caudron zulks «zelfkastijding», j M. De Kerpel had nog graag geweten als hij een vraag stelt wie zijn tegenspeler, is. Er zijn inderdaad schepenen die uitvoerig antwoorden over materies die niel tot de hen toebedeelde bevoegdheid behoren. Hij vraagt dan ook dat klare wijn zou worden geschonken. Open beleid Danny Denayer (VU) heeft nog weinig opgemerkt van het beloofd open beleid. Eerlang komt er allicht een pasklaar voorstel waarbij de minderheid geen dc minste inbreng had en dat nog alleen goed- of afgekeurd zal kunnen worden. «U speelt met het personeel, verplaatst ze van hier naar daar en neemt hen zelfs dti schrijfmachines af. Gaat U er eerst 600 buitengooien om er dan 600 andere van de gepaste kleur aan te nemen?». «U gebruikt grove woorden» antwoordt Bogaert aan Denayer. Van de 1235 werden er circa 50 verplaatst en een 40-tal daarvan op eigen verzoek. «We vonden inderdaad goede en minder goede dossiers en in sommige kasten spreekwoordelijke lijken». «Deze gemeenteraad komt te vroeg. Volgens M. De Kerpel mogen raadsleden niet van kwade trouw beschuldigd! worden. Dat past niet in het politieke spel. Eddy Monsieur (SP) zegt dat zijn partij inderdaad tegen privatisering val overheidsdiensten is doch dat dit thema (nog) niet aan de orde is. Hij stelt verdfl dat niet alle Gesco's weinig aan de stad kosten. Dat hangt o.m. af van hun ran| en funktie. Raadslid Chris Borms (CVP) zegt nog dat er ook ongerustheid heerst bij hel personeel van lagere kategorieën over het al dan niet behouden van hun statuut.! «Misschien kunnen vertegenwoordigers van de stad bij Intercom een deel vat hun vergoedingen afstaan?». LH 1 Wii trol late kar Na verl

De Voorpost | 1989 | | pagina 4