Handiger Kompleter Goedkoper Belgische bedrijven biezonder aktief op Poolse markt Massa winnaars op Dendermondse Vakantiebeurs 50.000 fr Oidipoes in Dendermondse Abdijschool Wekelijks' te winnen 7 dagen 27 TV-programma's op zak. Met de laatste programma-wijzigingen PLUS«Pak de Poen»wekelijks 50.000 fr. cash Alle films van de week in een handig overzicht Drie kruiswoordraadsels En dat alles voor 20 fr! 10 - 24.2.1989 - De Voorpost Vlaams-Poolse Handelskamer stelt zich voor in Dendermonde Er bestaat a] twee jaar in ons land een Vlaams-Poolse Handelskamer die zich tot doel gesteld heeft enerzijds belangstelling op te wekken voor de nieuwe exportmarkten en anderzijds de relance van de ekonomische relatie tussen de beide landen een nieuwe stimulans geven. En dat laatste is helemaal niet zo denkbeeldig, zo vernamen we van de gastsprekers, de heren Guido Scharpe, handelsattaché bij de Belgische Ambassade te Warschau, gewezen Minister Herman De Croo en Antoni Kar as, gevolmachtigd minister en handelsraad van Polen te Brussel. Polen, zo vertelde de heer men en hij somde op, de denlast. Om deze moei- Scharpe, heeft af te reke- grote inflatie, het begro- lijkheden het hoofd te nen met heel wat proble- tingstekort en de schul- kunnen bieden heeft Polen Dendermonde. In het mooie restaurant van het Vaderland vergaderde de Vlaams- Poolse Kamer van Koophandel die zich voorstelde aan een aantal bedrijven (foto Piet Hermans) Van overal zijn ze gekomen, de bezoekers aan de vijfde vakantiebeurs die door de WV Dendermonde werd georganiseerd. Voor het eerst in de Oktoberhallen te Wieze, waar men ruimte In overvloed heeft en de kijker dan ook op zijn dooie gemak de verschillende stands kan gaan bekijken en informatie kan inwinnen zonder daar om omver te worden gedrumd. Aan deze Vakantie beurs is even traditioneel een wedstrijd verbonden. Het volstaat dat men bij zijn bezoek een formu liertje invult, waarop men alleen maar naam en adres moet neerschrijven en het vervolgens deponeert in een urne. Het is dan wach ten tot het einde van de beurs wanneer een on schuldige hand de win naars uitloot. Dit jaar wa ren er 66 prijzen te verde len, waaronder enkele mooie reizen naar Spanje, weekendverblijven, etent jes al dan niet gastrono misch, boeken, dagtrips, drankjes, tuinstoelen en ga zo maar door. De win naars zijn: Jan De Schep per uit de Kerkweg 5 te Kerksken die op reis mag naar Spanje; Jeroen Van Bael, Prior Baxlaan 10 uit Westerlo die ook naar Spanje op reis gaat; Cle ment Van den Bossche, Potaardestraat 32 te Leb- beke die een weekend uit mag; Jozef Van Beveren, E. Hielstraat 30 te Den dermonde die naar Oos tende kan voor een week end; Van Loey-Baetens, Bakkerstraat 203 te Grem- bergen die naar de provin cie Luxemburg reizen; Isi- door Van de Velde, Kruis- baan 35 te Buggenhout die een gastronomisch maal te wachten staat; Maria Fie- rens uit de Reynoutstraat 42 te Grembergen krijgt een flinke korting voor een reis; Paul Van Praet uit de Eikenstraat 59 te Moorsel krijgt een gastro nomisch weekend; Kris- tien Van Tulder uit de Fortstraat 51 te Dender monde reist naar Parijs voor een dagje; Willy Van den Abbeele uit de Vijf- bunderstraat 45 te Grem bergen mag voor een dag je naar Luxemburg; Ron- ny Valcke, Biest 15a uit Kalken gaat ook voor een dagje naar Luxemburg; Lydie Van Damme uit de Korte Trieststraat 1 te Moorsel reist naar Am sterdam; Geert Van Dijck uit de Diegemstraat 72 te Zaventem ook al naar Amsterdam; Francine Vermeulen, Heimolen straat 146 te Sint-Niklaas krijgt een zitje op Skirama en dat geldt ook voor Jo- •zef Van Tilburgh uit de Potaardestraat 37 te Leb- beke en Delphine Van El- se wege uit de Vuurkrui- senstraat 37 te Zele. Willy Van Accoleyen, Barel- donkdreef 30 uit Berlare wint een waardebon voor een reis; Gert Bollen, Hof ter Burst 2 te Lebbeke kan met de Hovercraft naar Londen en dat is ook zo voor Frans Buyle, De Dammenlaan 23 te Den dermonde; Mathilde De Smedt, Meidoornstraat 9 te Lebbeke reist voor een week naar Korfoe; Remi Heyvaert uit de Meerskant 49 te Lebbeke mag zijn valies pakken voor een weekje Korfoe; Sofie De Maeyer uit de Platanen- laan 37 te Dendermonde krijgt een waardebon voor een cruise naar Ierland; Sylvie Sonjeau uit de Olie straat 8 te Dendermonde mag naar Grenoble; Mar- tine Quisquater uit de Broekkantstraat 106 te Dendermonde trekt met Pasen naar Benidorm; Hil- de Van Ingelghem-Van Driessche uit de Arbeids- straat 21 te Aalst mag voor 10 dagen naar Oostenrijk; Maurice Famaey uit de Reuzeweg 13 te Hamme kan Dendermonde en Vlassenbroek gaan ver kennen; Theophiel Van Exterghem, Steenweg op Aalst uit Gijzegem krijgt eenzelfde uitstap aangebo den; Roger De Clercq uit de Sparrenlaan 7 te Den dermonde rust nu in een relax tuinzetel; Germaine Van Overberghe uit De Dammenlaan 188 te Den dermonde is vier kussens voor tuinstoelen rijker; Alice Peleman, Hulleken- straat 106 te Dendermon de krijgt een assortiment Aalsterse drank; Vicky Haesebeyt, Middelkouter 38 te Haaltert een aan koopbon, net als Jos De Leeuw uit de Heidekant 4 te Lebbeke; Henri De Saeger, OLVrouwkerk- plein 2 te Dendermonde wint een bak 406 Wuitens- bier; Christine Geraerts, Oudstrijderstraat 15 te Lebbeke krijgt een pot Hamse mosterd en een boek; Danielle Van Acker, Leopold II laan 9 te Dendermonde een waardebon voor een reis naar Parijs; Marie-Thérè- se Geerinck uit de Vijfde Januaristraat 17 te Den dermonde een bootuit- stap; Maria De Witte, Ka- pellebaan 2 te Buggen- hout-Opstal mag ook met de boot mee; nog bootrei zen voor Francois Hofman uit de Lindanusstraat 32 te Dendermonde en Maria Geudens uit Carelshof 20 te Gent; Annelies Dedulle uit de Hagebroekstraat 9 te Gits gaat met een reis zak naar huis; Isidoor Col lier, Bookmolenstraat 133 te Dendermonde wint een boek; Katrien Buyl uit de Haagstraat 22 te Lebbeke een jaarboek; Piet Polfliet uit de Lange Minnestraat 87 te Lebbeke een week endtas net als Leonie Ge- rlo, Broekkouter 34 te Dendermonde; Marie- Jeanne Beeckman uit de Heizijdestraat 30 te Leb beke en Hilde Bosman, Korte Varentstraat 10 te Lebbeke; Johnny De Schrijver uit de K. Eeck- houtstraat 9 te Dender monde wint 2 boekenbons en die prijzen waren ook weggelegd voor Maria Taelman, Nieuwstraat 51 te Berlare en M.L. De Plecker, Marktstraat 24 te Opwijk; Hendrik Schud- dinck uit de Sint-Ursma- russtraat 166 te Baasrode is de winnaar van een spel; Agnes De Plecker uit de Molenstraat 30 te OL- Vrouw-Waver wint een lendenopbergzakje voor kinderen; een kinderrug- zak is voor Karine De Wil de uit de K. Eeckhout- straat 2 te Dendermonde; Frans Van Zeebroeck, Kasteelstraat 107 te Bug genhout en Liliane Senace uit de Kapellenommegang 23 te Herdersem gaan naar huis met een zwerfafval- spel; Yoeri Vigne, Hoeks- kenstraat 1 te Moorsel mag de Lesse afvaren en dat doen ook Myriam Van Langenhove uit de Patrij- zenlaan 1 te Dendermon de, Hans Fierens uit de Sint-Margrietstraat 20 te Dendermonde, Frieda De Boelpaep uit de Alfons De Cockstraat 19 te Herder sem en Martine De Co- ninck uit de Bergstraat 46 te Berlare; V. Van den Berghe uit de Noordstraat 56 te Hamme, René Baert uit de Nieuwstraat 51 te Berlare, Louisa Verhoe ven uit de Sint-Jansstraat 19 te Tervuren, Kamiel Van Acker uit de Kruis straat 17 te Dendermonde, Astrid Peeters uit de Frans Van Schoorstraat te Den dermonde winnen een kortingbon voor een va kantie in Flevoland en een haarspeld; een kortingbon voor een vakantie in Fle voland en een boeddha hangertje wint Godelieve Van Wymeerech uit de Kampioenstraat 34/3 te Anderlecht en Paul De Wilde-Van Doorslaer uit de Dreef 27 te Zele kan thuis een pakket folders inkijken. maar één oplossing: de Poolse export doen groei en en dan vooral naar het Westen toe. De opdracht van de minister van indus trie en van de minister van buitenlandse handel, gaat dan ook in die richting en men heeft ter zake al en kele initiatieven genomen, onder de vorm van enkele wetten zoals: de omvor ming van het komitee van het centraal planbureau en de wet op de buitenlandse investering. De bedoeling is natuurlijk om buiten landse ondernemingen makkelijker toegang te verlenen tot de Poolse markt of in Polen zelf ak tief te zijn. Op het vlak van de joint-ventures wer den belangrijke verbete ringen genoteerd, aldus spreker, die ook oog had voor de tekortkomingen die in de wet voorkomen. Polen heeft evenwel een aantal belangrijke troeven uit te spelen: lage loon kost, gekwalificeerd per soneel en voor ons makke lijk bereikbaar. Hij stelde vast dat de privé-sektoi eerder marginaal moet ge noemd worden met 6% van het totaal der onder nemingen. Staatsbedrijven tellen makkelijk 25.000 werknemers, wat hen log maakt. Nu krijgen in prin ciep alle ondernemingen dezelfde rechten, wat maakt dat er steeds meei privé-ondernemingen wor den opgericht. Er is ook een liberalizering van de buitenlandse handel merk baar. Buiten de 11 nauw keurig omschreven sekto ren, mag alles in- en uitge voerd worden. En voor die uitvoer beschikten méér dan 1.000 ondernemingen vorig jaar, over de nodige vergunningen. Wie in Po len handel wil drijven moet vertrekken met een juiste instelling: hij moet een permanente vertegen woordiging hebben in Po len, deelnemen aan han delsbeurzen en dus een ne twerk opbouwen en ten slotte, en niet onbelang rijk, rekening houden met de wetgeving, die zeer stringent wordt toegepast. Belgische staatsbedrijven moeten ook weten dat men in Polen nauwkeurig toeziet op de milieuwetge ving en dat konsumptie- goederen zeer gewild zijn. Oud-minister Herman De Croo vertelde in zijn ge kende humoristische stijl, dat we voor 5 miljard ver kopen aan Polen en voor 6 miljard invoeren. Polen is dus een kleine klant, waar voor we een halve dag per jaar werken en dat is een prestatie die vergelijkbaar is met wat we voor het reusachtige China preste ren. Volgens hem ligt onze enige toekomst in de Oost bloklanden. Daar is er een markt voorhanden. Maar dan moeten een aantal ta boes doorbroken worden. De Croo oordeelde ook dat we verder moeten gaan dan alleen maar han del drijven. Dat we even zeer oog moeten hebben voor de kulturele aspekten en voor de andere eigen heden van Europa. En de Poolse Minister Ka- ras, legde de nadruk op de diepgaande veranderingen in het sociaal-politiek kli maat in Polen. Men is daar naar een liberale ekono- Dendermonde. Hoog bezoek op de info-avond van de Vlaams-Poolse Kamer voor Koophandel te Dendermonde. Naast oud-minister De Croo die wat later kwam, war I ook een Poolse onderminister en de Belgische handelsattaché in Warschau present (foto Piet Hermans) mie overgestapt, zo ver klaarde hij, waarbij hij in het kort de nieuwe wetge ving omschreef als een vrijheid van onderneming, een grotere gelijkheid voor de verschillende on dernemingen en een afzet markt met mogelijkheden. Ook de nieuwe invester ingswetgeving noemde hij een zegen. Alle onderne- mingssektoren zijn nu ge lijk. «In Polen zijn al een 1.000 buitenlandse onder nemingen aktief, waaron der een 10-tal gesticht door Belgen», zo zei hij. Het dankwoord werd uit gesproken door de voor zitter van de Vlaamse Ka- mere voor Handel en Nij verheid, de heer Marcel I Verschelden, die het be lang van de exportfunktie onderstreepte en de steun van de Vlaamse Kamen j toezegde aan de Vlaams- I Poolse Handelskamer. Dendermonde. Een zeer expressieve foto van een repeti- Dendermonde. Veel aandacht werd ook besteed a tie van Oidipous Koning in de Abdijschool grime De leerlingen van de poësis van de Abdijschool van Dendermonde, jon gens van 16-17 jaar, heb ben zich gewaagd aan het spelen van "Oidipoes", een klassiek toneelstuk van de Griekse wijsgeer Sofokles. Het stuk maakt nog altijd deel uit van het leerprogramma van de klassieke humaniora. Een stuk dat bij de leerlingen trouwens zeer veel indruk maakt en het is dus dan ook niet zo verwonderlijk dat het uitgerekend de leerlingen zijn die de uit daging aangaan om het stuk te brengen. Oidipoes Koning is een drama, het stuk staat ove rigens model voor alle an dere drama's die werden geschreven. De leerlingen van de abdijschool hebben niet geopteerd voor de eenvoudigste presentatie, maar willen zonder meer het drama tot in zijn diep ste wezen in beeld bren gen. Het stuk wordt on dersteund door avant-gar- demuziek en dat maakt het nog indrukwekkender. U kan Oidipoes Koning gaan bekijken in de Abdij school te Dendermonde op zondag 26 februari, woensdag 1 en vrijdag 3 maart telkens om 20 uur. Kaarten kosten 200 fr. en voor scholieren 100 fr. en zijn te bekomen in de Ab dijschool, Dijkstraat 52 te Dendermonde (0521 22.29.59). volledige Nu bij uw dagbladverkoper

De Voorpost | 1989 | | pagina 10