Elke De Bruycker, dertiende welsprekendheidslaureaat Rene Van Gijsegem en Dies Irae Company in New York Niet alleen leren lezen en schrijven, ook kijken en luisteren Moorselbaan in fasen dicht vanaf woensdag 1 maart Praten aan tafel met Keizer Kamiel Sergeant Biirisi - ti Seheldesireek De Voorpost VRIJDAG 2t FEBRUARI 1t 42* JAARGANG NR. G - «2 F Rene Van Gijsegem toefde van 2 tot 5 februari in New York rond, waar hij met zijn teatergroep «Dies Irae Company» te gast was bij het «theater for the New City» op de First Avenue te New York. Samen met het Nieuwpoortteater en een groep uit Gent werd Riot 88 gespeeld, een stuk waarin het geweld centraal staat en wordt afgekeurd. Het stuk probeert de problemen te schetsen van de kommunikatie tussen de mensen onderling, kom- munikatie die nogal eens mank loopt. Het stuk eindigt op een happy end waarbij men wil aantonen dat men met vertrouwen in elkaar en met solidari teit heel wat meer kan bereiken. Jo Bogaert teken de voor de muziek en de hele produktie was mogelijk door de sponsoring van de Vlaamse Ge meenschap die instond voor een reistoelage. Een aantal Aalsterse bedrijven zorgden voor het overige geld, zodat de trip kon doorgaan. Volgens Rene Van Gijsegem is deze produktie een investering naar de toekomst toe. En in nieuwe projekten in de Verenigde Staten. Het was voor hem een hart onder de riem dat de attaché van de ambassade aanwezig was op de voorstelling van de spelers en hem naderhand kwam gelukwensen. Er werden meerdere kontakten gelegd met het Broad way circuit en men had onder meer een gesprek met Richard Foreman, een bekende in het avant-garde teatermilieu. Rene Van Gijsegem werd ook aange zocht om mee te werken aan het wereldfestival van Arizona. Dies Irae kreeg een uitgebreid artikel in het tijd schrift «American Theatre». Momenteel heeft Van Gijsegem kontakten om een produktie op te zetten in Italië en in Duitsland. JM Heyman Jonge Kamer Aalst Van Go looic zq n Merg] toeeigent I Maria D i toch l Brussel nschapp kennis- durende ïdag vaa venoud Ninjl >- i u door De Jaycees, de Jonge Kamer Aalst kreeg op haar reeds dertiende welsprekendheidstornooi 22 deelnemers van beider kunne... Jongeren uit 5 verschillende Aalsterse scholen die zich hadden bezonnen en hun suggesties en soms ook konklusies naar voor brachten over «Myn buur heeft een andere kuituur». Primus, of moeten we zeggen prima werd Elke De Bruyckere, studente by de «Dames van Maria en de tweede prys ging naar Wim Aelbrecht van het Sint-Jozefskoliege. Beide finalisten komen nu eerst in aanmerking voor bet provinciaal tomooi, en gebeurlijk, zelfs naar het nationaal eindtomooi 1989. Vermits de Jaecees in hun erecode o.m. broe derlijkheid en menslievendheid centraal stellen lag het in de bedoe ling dit prangend pro bleem in een positieve geest aan te vatten en te doen inzien dat elke kui tuur haar eigen waarde beeft en dat men zich op de eigen kuituur als al leenzaligmakend liefst niet blind tuurt. Anderzijds ge biedt dit realisme ook de moeilijkheden onder ogen te houden en suggesties uit Ie broeden waardoor men sen van verschillende kui tuur alleszins een eind weg samen kunnen Paula D'Hondt Normaliter worden na de vrije voordracht binnen de gestelde tijdslimiet vragen gesteld o.m. door een BRT-medewerker. Dat waren o.a. reeds René Van Der Speeten uit Her- dersem, Herman Van Molle uit Lede en Mieke Bouve uit Aalst zelf. Dit jaar werd het Mick Billet van «Ommekaar». Vervolg op blz. 4 Aalst. The Dies Irae Company op de Brooklynbridge in New York (foto G. De Baudringhien) De moderne media in het onderwijs en vorming Aalst. De laureate van het Welsprekendheidstornooi van de Jonge Kamer Elke De Bruyckere geniet nog even na (a) «Het is een zware plicht van elke basisschool de leerlingen niet alleen te leren lezen en schreven, mar ook ze te leren luisteren en kyken». Die uitspraak noteerden we tydens het collequium «Media in het Onderwijs» dat plaats vond in het kultureel centrum De Werf te Aalst met ere-inspekteur media-kunde, J. Mertens tevens voorzitter van het colloquium. In vier werkgroepen werd het probleem onderzocht en daarbij kwamen deelfacetten als massamedia en kommunikatie, media en computerkunde, de mediateek als het hart van de school en media in het basisonderwijs aan bod. Aalst. De deelnemers aan het welsprekendheidstornooi van de Jonge Kamer wachten geduldig op de uitslag (a) ,nuhjt Omleiding via de Binnenstraat De veel besproken en door velen gevreesde riolerings- en wegeniswerken aan de Moorselbaan, een winkelcentrum op zich zelf en een belangrijke invalsweg naar het stadscentrum gaan a.s. woensdag 1 maart van start. Cortl* De werken zullen uiter aard het verkeer hinderen want de omlegging zal moeten gebeuren via de dan toch reeds drukke Binnenstraat, eveneens een belangrijke invalsweg. Om die verkeershinder optimaal te drukken zal het werk in drie fasen wor den uitgevoerd. Komende uit de richting Moorsel draait men dan de wopoldlaan op en belandt oij de eerstvolgende ver keerslichten in de Binnen straat en zo in de 1 mei straat. Om het stadscen trum te verlaten is het dan net omgekeerd. Passende signalisatie zal trouwens aangebracht zijn. De eer ste fase is die van aan 't Slot tot aan de Doolhof straat. De tweede loopt dan van de Doolhof - naar de Bergemeersenstraat en de derde tot aan de lichten aan de Leopold-Albrecht- laan. Wie in de Doolhofstraat moet zijn geraakt er via de Bergemeersenstraat. Voor de duur van de werken wordt rijrichting dan in de Doolhofstraat omgekeerd. In de zijstraten van de Moorselbaan blijft plaat selijk verkeer toegelaten tot een tonnage van 5 ton. Uiteraard moeten ook bussen hun trajekt wijzi gen voor de duur der wer ken. Als stadsbussen zijn dat lijn 4 (Station - Hof Zomergem), en lijn 6 (Sta tion - Rozenhof). Op lijn 4 wordt dan gereden via de Eén meistraat en de Bin nenstraat naar de Leo- poldlaan of omgekeerd. Voor lijn 6 loopt het par koers via Eén Meistraat, Binnenstraat en Groen straat naar de Rozendreef en vice-versa. Haltes worden dan op lijn 4 in de Binnenstraat 20 m. voorbij het kruispunt met de Moorselbaan dat de halte aan de Doolhofstraat vervangt. Op lijn 6 worden de haltes Doolhofstraat, Leopoldlaan, Kliniek, Drieveldenweg en Rozen- weg tijdelijk afgeschaft en vervangen door de nieuwe reeds vermelde halte in de Binnenstraat en verder in de zelfde straat ter hoogte van de Sint-Gudulastraat. Het einde der werken is voorzien voor einde juni. Voorzitter Mertens stelde vast dat elk nieuw medium als een golf over de school heenslaat. In eerste instan tie is er het entoesiasme van de mediateoretica die het medium allerlei revo lutionaire mogelijkheden toeschrijven en daama ebt dat overdreven fanatisme weg en vervoegt het me dium alle andere die eer der zijn gekomen. Verve lend vindt hij het steeds toenemend ritme van de media-opstapelingen. De onderwijscomputer is nog maar pas nieuw of er daagt al een meer integreerbare sdiootcomputer op die le verbaar is en daarop volgt de beeldplaat. De onder wijscomputer is meteen achterhaald en ver drongen. Dat is niet nieuw, maar nu gaat het allemaal in een versneld tempo, aldus de voorzitter die stelde dat er een grote nood bestaat aan een forum waar voortva rende audio-visuele freaks hun teorieën kunnen toet sen aan de resultaten van de dagelijkse klaspraktijk en aan de resultaten van een onbevooroordeeld we tenschappelijk onderzoek. Volgens professor Mer tens moet een medium de efficiëntie van het onder wijs verhogen en dat kan wanneer het helemaal is geintegreerd in het onder wijsproces. Film is nog steeds het beste medium om attitudes bij de leerlin gen te wijzigen en litera tuur staat niet boven, maar naast de andere kun sten. Leerlingen tot 10 jaar leren het best van een film als de kommentaar door een vrouwelijke stem wordt gegeven. «Tandem- leren» zowel thuis als op school, is efficiënter en goedkoper dan een volle dig met leercomputers uit geruste school. Leercom puters zijn vooral geschikt voor uitstekende leerlin gen, de zwakkeren worden beter geholpen door een sympatieke klasgenoot en een dril- en praktijkoefe ning op de computer is niet efficiënter dan een ge wone les met pen en pa pier. Simulatieoefeningen met de computer zijn nut teloos als ze niet volledig echt lijken en geïndividua liseerd zijn. Dat en nog vele andere bevindingen deelde professor Mertens aan het aandachtig publiek mee. Hij noemde het een zware plicht van elke ba sisschool de leerlingen niet alleen te leren lezen en schrijven, maar ..ook ze te leren luisteren en kijken. «Alle maatregelen zijn nu getroffen om de schoolte levisie zonder moeite in het onderwijsproces te in tegreren, alleen de nodige attitudewijziging van vele leerkrachten onbreekt nog», merkte hij op. En verder: «Het is dringend nodig dat de koele hand van de klaspraktijk en de nuchterheid van dergelijk wetenschappelijk onder zoek gekonfronteerd wor den met wishfulthinking van zich opblazende spre kers en artikelschrijvers. Een tweede taak is een drukkingsgroep te worden inzake het later edukatief mediabeleid. «Dat zijn de taken die mediacult zich ter harte wil nemen». Aalst. Enkele deelnemers aan het colloquium media i. Werf(a) onderwijs en vorming in de Vrijdag 24 februari om 20 u. heeft in het Vredeshuis aan de Esplanadestraat 8, te Aalst, de tweede editie van «Praten aan tafel» plaats. De gast is dit keer Kamiel Sergeant, keizer karnaval, de promotor van de damesvoetbalploeg De Kamille- kes en de man die begaan is met het vele wel en wee in Aalst. De avond wordt georganizeerd door «De Voorpost» en belangstellenden kunnen het gesprek meemaken. Er wordt een avondmaal geserveerd en dat kost 150 fr. per persoon. Vier lezers van «De Voorpost» zijn in elk geval uitgenodigd om samen met Kamiel aan tafel te zitten en dus het gesprek van op de eerste rij mee te maken. Onze genodigden zijn Emiel Philips, Avouestraat 13, te Moorsel, Jos De Geyter uit de Sint-Hubertusstraat 4. te Aalst, Elsie Verleysen uit de Kapittellstraat 10, te Moorsel en Hilaire Lievens uit de Pontstraat 43. te Aalst. Zij zijn de winnaars van onze gratis wedstrijd «Praten aan tafel». Volgende maand is de nieuwe voorzitter van Eendracht Aalst onze speciale gast.

De Voorpost | 1989 | | pagina 1