Elke De Bruycker, dertiende welsprekendheidslaureaat De Er komen verkeerslichten op de Hofstaadse expressweg Van oud naar nieuw Pater Schurmans S.J. overleden Erembodegems Jeugdhuis «Eureka» een Jeugdcentrum? Het kloppend hart van Aalst Uitwisseling studenten Aalst-Sovjet-Unie Raoul Chanel in Galerll 't Hot te Puttens te Lede Jonge Kamer Aalst Fervente belotters in Erembodegem Aan het «zwart punt» kruispunt rijksweg N41 (de expressweg Aalst-Dendermon- de) en Terbekenstraat te Hofstade komen uiteindelijk driekleurige verkeerslich ten. Zo kon Eddy Dierickx, Hofstadenaar, toekomstig OCMW-voorzitter en man die herhaaldelijk op de onveiligheid van dit punt wees vernemen van het Ministerie van Openbare Werken, Dienst der Wegen te Gent. Op deze viervaksweg waar (te) snel gereden wordt gebeurden aan kruispunten reeds heel wat ongevallen, zelfs met dodelijke afloop. Het is inderdaad een komfortabele rijweg die zich echter gekneld weet tussen twee flessenhalzen wat langs beide kanten zorgt voor een brutale overgang. Eens op de expressweg wordt de snelheid opgedreven om inhaalmaneuvers uit te voeren wat dan leidt naar heel wat ongevallen. Het kruispunt aan de Terbekenstraat werd wel heringericht doch daar bleef het dan ook bij. Eerder was de eis van driekleurige verkeerslichten steeds afgewezen omdat metingen zouden hebben aangetoond dat het verkeer er onvoldoende druk was om tot plaatsing ervan over te gaan. Een door vele Hofstadenaren genaamteken- de petitie kreeg uiteindelijk toch het gewenste effekt. De kogel is principieel door de kerk. Momenteel is men in de afdeling «signalisatie» toe aan een adekwaat ontwerp. Niet wat de jaarwisseling betreft, maar in Aalst wordt niet alleen een stoomcentrale gesloopt, men is ook druk bezig een andere te bouwen. Op amper enkele honderde meters van elkaar. Aalst onder gaat de laatste tijd nogal wat grondige wijzigingen, da Aalst. Veel belangstelling voor het welsprekendheidstornooi van de Jonge Kamer (a) Op 17 februari overleed te Aalst Pater Jezuïet Marcel Schurmans. H(j werd geboren in de Belgische enclave Baarle-Hertog op 8 januari 1909, trad in het klooster op 23 september 1926 en werd priester gew(jd op 24 augustus 1939. Van 24 februari tot 27 maart expozeert de kunst schilder Raoul Chanet zijn doeken in het kunstcen trum Galerij 't Hof te Put tens aan de Wichelsestraat 20-22 te Lede. De ten toonstelling wordt vrijdag 24 maart officieel geopend door Albert Doucet, voor zitter van de stedelijke kulturele raad van Sint- Truiden en ondervoorzit ter van het Davidsfonds. Men kan deze tentoonstel ling gaan bekijken elke vrijdag van 19 tot 22 uur en op zaterdag, zondag en feestdagen van 14 tot 22 uur. Pater Schurmans was een gekende figuur tot ver bui ten de regio. O.m. wegens het feit dat duizenden stu denten in het Sint-Jozefs kollege een tijd lang aan hem zijn toevertrouwd ge weest en dat hij bovendien nauwe relaties met velen' onder hen is blijven onder houden. Hij was trouwens hoofdredakteur van het oud-leerlingenblad «Jong en Oud» en Proost van de Geneesherenvereniging Sint-Lukas Aalst. De begrafenisplechtigheid heeft plaats in de Sint- Martinuskerk morgen za terdag 25 februari te 10u30. Gelegenheid tot een laatste groet in het «Groot-Kollege», Pont- weg 7 vanaf 10 u. Pater Schurmans was een veelzijdig getalenteerd man met brede interesses. Zowat zijn hele carrière te Aalst was hij leraar poësis aan het Sint-Jozefskollege, speelde viool in de forma tie van Pater Poot en hield veel van alle kultuurdisci- plines. LH 4 - 24.2.1989 - De Voorpost ..Eureka»: «D'Hofstee» in de Keppestraat 52 te Erembodegem. Een Erembodegemse jeugdklub, jeugdtehuis (oude benaming), jeugdhuis (officiële benaming), gestart in 1967 en met officiële stichtingsdatum als Vereniging Zonder Winstoogmerken 5 augustus 1968. Meteen een geheel van mogelijkheden die de jeugd van Erembodegem aangeboden krijgt - boven alle politiek en ideologie - waarin zy tot ontplooiing kan komen en waar in een ontspannende en opvoedende sfeer, de vrije tjjd nuttig, aangenaam en gezellig kan doorgebracht worden. Algemene Vergadering, de Beheerraad en het dagelijks bestuur hebben hierbij tot taak de mogelijkheden - financieel en materieel - te scheppen om Eurela's vooropge steld doel na te streven. Bij het huidige bestuur van deze v.z.w. rijst thans de vraag: «wordt het Jeugdhuis «Eureka weldra een Jeugdcentrum?» Hierom: konfrontatie op donderdag 2 maart om 20 uur. Door de jaren heen evo- spronkelijke doestellingen Ook de jeugdklub Eureka lueerde het begrip «Jeugd- als voorbijgestreefd kun- uit Erembodegem ont- huis» zodanig dat de oor- nen beschouwd worden, snapte niet aan deze «op- gedrongen» gedaantever wisseling. Gedurende de eerste le vensjaren - gesticht in 1967 - werd Eureka ge schraagd door een waaier van aktiviteiten en hobby's die allen in het jeugdhuis zelf boven de doopvont werden gehouden. Den ken we maar aan film, to neel, volleybal, basketbal, voetbal, tafeltennis, rei zen, uitstappen, schaken, knutselen, voordracht avonden, koersen op rol len? Een enorm sukses kenden de «Eurekafeesten met bijzondere vedetten uit de showwereld o.a. Will Tura, Rob De Nijs, Bob Scholten, Ivan Hey- len, Walter De Buck; Jef Van Uytsel en aangevuld door de beste D.J.'s... Steeds beklemtoonde het aktieve bestuur: «'n Jeugdhuis is GEEN jeugd beweging, is GEEN jeugd- café, is GEEN Jeugdhuis is het geheel van mogelijk heden die de jeugd aange boden krijgt waarin zij tot volle ontplooiing kan ko men en waarin zij haar vrije tijd op de meest nut tige en aangename wijze kan doorbrengen. Het is een centrum waar de jeugd «jeugdig» kan zijn zonder daarom onbeheerst te'zijn. En daarom wordt er aan opvoeding gedaan; kan men er spreken en debatteren over aktuele- en levensproblemen; daar om kan men er elkaar te rugvinden in een gezellig «instuif» lokaal waar men JEUGDHUIS vzw Aalst zet de klok 50 jaar terug in twee monogra fieën van de hand van de hist. Hendrik Strijpens. Dit ter gelegenheid van de retrospektieve tentoon stelling van werken van Ja- nine Verdonckt en van Ann Declercq. Janine is de dochter van de gewezen schepen Benoni Ringoir en Ann gaf eertijds les in Sint-Augustinus. Deze tentoonstelling loopt in het Oud-Hospitaal, Ou de Vismarkt, van zaterdag 4 tot maandag 20 maart. Vernissage op zaterdag 4 te 14.30 u. Het wordt in beide mono grafieën een terugblik op de jaren 30, Mijlbeek, de Moorselbaan, 't Slot, de Molendries, de Varkens- markt, de Werf, de Mo lenstraat, de Dames de Marie. De drukte in de centrumstraten maar ook in de Moorselbaan; de drukte aan het Volkshuis met de kinema aan de Mo lendries en die aan «'t Vlaamsch Huis» onderaan in de Molenstraat. Verder de spanningen tus sen de politieke partijen, de kontroversen tussen die van de Linker- en die van de Rechteroever, 't Eiland Chipka en de rechttrek king van de Dender, de frieten en de alikruiken aan de Sint-Annabrug bij het openbaar «pissijn», de buurt van de Werf vóór het bombardement en na de heropbouw en niet in het minst het Begijnhof. Dat alles gezien door de bril van een jong meisje van katholieken huize die nog doorwerken in haar pikturaal werk. Het boek is een duidelijke echo van het kloppend hart van de stad vijf decen nia terug. Het kan besteld worden door storten van 400 fr. op rekening nr. 551-3601800- 65 van A. Declercq, Schoonzichtlaan 84 te 3009 Winksele met vermelding «Monografie, Een terug blik». LH KA!». Vele van die aktivi teiten groeiden echter uit tot onafhankelijke vereni gingen, die, volwassen als ze waren, een zelfstandig bestaan verkozen. De bestaande akkomoda- tie werd geleidelijk aan beschikbaar gesteld aan verenigingen, weliswaai vreemd aan het jeugdhuis, doch steeds met het oog op een optimale integratie en samenwerking. Zo von den reeds verscheidene jongeren- en sportvereni gingen, zoals Aikido, Akijama, Volleybalklub Erembodegem, Zaalvoet bal, Jeugdatelier «Den Toeter» en een vijftal or kesten een onderkomen en tehuis bij Eureka- Erembodegem. Het bestuur van v.z.w. Eureka heeft inmiddels besloten haar aandacht en krachten te bundelen in het doortrekken van deze lijn. Door de integerende klubs en verenigingen zou de mogelijkheid bestaan mensen af te vaardigen in het bestuursorgaan van de V.Z.W. Via het Dagelijks Bestuur worden ze direkt, en als volwaardige part ners, betrokken bij het ne men van beslissingen die de dagelijkse werking van het jeugdhuis soepel moe ten laten verlopen. Met het oog op een eerste kontakt met de geïnteres seerde verenigingen en klubs vindt Eureka het op portuun eens vrijblijvende bijeenkomst te organize- ren. Deze vergadering zal plaatsvinden op donder dag 2 maart om 20 uur in het Jeugdhuis Eureka, Keppestraat 52 te Erem bodegem-Aalst. Iedereen, maar vooral wie in het bijzonder begaan is met de jeugd van Erembo degem is van harte welkom! D.B. Officieel protokol genaamtekend De ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer Bofganoff, was één van de ondertekenaars van een dokument waarbij uitwisseling van Vlaamse en Russische studen ten geïnstitutionaliseerd wordt. Mede-ondertekenaars waren de rektor van KU-Leuven, burgemeester Anny De Maght en schepen o.m. verantwoordelijk voor de jeugd Patrick De Smedt. Aalst had reeds eerder nauwe banden achter het Ijzeren Gordijn o.m. met Bulgarije. Enkele maan den terug waren nog stu denten uit Moskwa en Le ningrad te gast te Aalst o.m. in het Sint-Augusti- nusinstituut en ambassa deur Bodganoff is voor Aalst lang geen onbekend meer. Vijf jaar terug ken de Aalst reeds haar «Rus sische Week», vorig jaar hield de ambassadeur een voordracht voor de leden van Rotary Aalst-Noord en eind vorig jaar was hij nog te gast te Aalst in de Keizershallen bij het Feest van de Rode Vaan. Mede-ondertekenaars wa ren onder meer nog Louis Waltniel, eerder direkteur van de «Handelsschool» die vlot Russisch praat en de voorzitster van Rota- ract Nelis. Uitwisseling Rotary Aalst-Noord wil studenten, bij voorkeur universitairen, de kans bieden na het slagen in een bekwaamheidsproef om tijdens het akademisch jaar een maand in de So vjet-Unie te verblijven en anderzijds staan Vlaamse instellingen open voor Russische studenten. Het protocol loopt over enkele jaren en is uiteraard ver lengbaar. Het ligt in de bedoeling dat afstanden en barrières van om het even welke aard toenadering tussen volkeren niet meer zouden kunnen afremmen. Aalst wil alleszins het ver blijf van Russische studen ten in de Keizerlijke Stede zo aangenaam en zo leer rijk mogelijk maken, be loofde de burgemeester. Ook de ambassadeur was vol lof over dit initiatief en hoopt dat om hun militaire redenen het protokol geen dode letter zou blijven. Attentie van de orgelist Kristiaan Van Ingelgem die voor de ondertekening in de Sint-Martinuskerk ook werk speelde van de Russische meester Gla- sunow. LH bij een pintje bier - en waarom niet? - elkanders opvattingen leert kennen en eerbiedigen; waar men een gezonde verhouding tussen jongens en meisjes nastreeft; waar men ook eens kan dansen - en waarom soms niet. - waar men muziek kan beluiste ren en beoefenen, waar men een hobby en liefheb berij kan beleven; waar men aan sport doet, op reis gaat, toneel speelt, film kan zien, waar men zelf filmt en fotografeert, waar men aan lektuur doet, voordrachten geeft, waar men kan medewer ken aan een eigen klub- blad, waar men schrijft, dicht, drukt, ontwerpt, te kent. Waar men schaakt, biljart, tafeltennist, fietst, wandelt, knutselt, email leert, vlecht, en noem maar op... Waar men spoedig vriend wordt, vrienden ontmoet, waar men begrepen, bijgestaan wordt door ouderen die onbaatzuchtig de jeugd steunen en helpen in hun «mens» worden. We me nen dat we de jongeren van Erembodegem en om geving, wat ook hun poli tieke, filosofische, of gods dienstige overtuiging mo ge wezen, iets aan te bie den hebben. We menen iets gevonden te hebben voor onze jeugd: EURE- Ook in Erembodegem wordt er veel belot ge speeld. Zo bievoorbeeld zitten de mannen elke zon dagnamiddag bij elkaar om een kaartje te leggen. De heren Rubbrecht, Ghijsels, Eeckhout en Moens amuseren. da De di1 Markte De Rui Aalst. De belotters van Erembodegem druk in de weer (a) Vervolg van blz. 1 Die kreeg alleszins assis tentie van de Hoge Kom- missaris voor Migranten beleid Paula D'Hondt die, althans in de regio, op dat vlak haar maidenspeech uitsprak. Voor deze dame had deze wedstrijd op zich zelf, alle eloquentia op zij gelaten, het voordeel een toch wel vaak kontrover- siële materie ernstig te hebben doen uitdiepen. Paula D'Hondt brak dan een lans voor gelijkwaar digheid van allen op onze globe en riep de jeugd op tot edelmoedige openheid voor mensen van andere kuituren en met andere opvattingen. De jury Naast de reeds vrouwelij ke vragenstellers van het panel bestond de jury hoofdzakelijk uit dames. Wellicht zijn die in de re gel ook beter van de tong riem gesneden dan hun mannelijke kollega's. De ze jury bestond uit Etien- ne Amant als voorzitter, lerares M. Beeckman-Van Hoecke, logopediste-au- diologe B. Gheyssens, lerares diktie Greta Ver niers en als mannen Yvan Verhavert, direkteur van kultureel centrum De Werf, akteur o.m. bij de BRT Anton Cogen en na mens de Generale Bank Luk Van Den Broeck. De uitslag Zoals gemeld haalde Elke De Bruyckere de opper- gaai met trekkersvolk «de zigeuners» in het brand punt van haar belangstel ling. Wim Aelbrecht zag niet dadelijk - en hij niet alleen - enige pasklare op lossing. Derde werd Ka- trien De Clippel, 4de Alessandra Cuccato, 5de Robrecht De Roeck, 6de Peter Hellings, 7de Veerle De Saar en 8ste Stefaan Van Gijseghem. De ande re deelneemsters en deel nemers werden dan ex-ae- quo, in alfabetische volg orde, negende geplaatst: Corine Covens, Ann Croeckaert, Els De Bodt, Els De Bruyn, Kristof De Mette, Sabine De Schut ter, Eva D'Haese, Veerle Goossens, Koen van Den Eeckhaut, Joeri Van Der Snickt, Sofie Van Geyn, Ann Van Gijseghem, Re- nata Van Londerseele en Lieven Van Steenberghe.

De Voorpost | 1989 | | pagina 4