KungFuWu Shu: de wereld roept Wat is Kung Fu Wu Shu? Over Chinese Wu Shu Belgisch Kampioenschap 1989 26 3.3.1989 - De Voorpost De Belgische Federatie Kung Fu Wu Shu is een ve niging zonder winstoogme De Europese Wu Shu Federa- De statuten van de Federa tie werd in november 1985 werden gepubliceerd opgericht te Bologna, Italië, bijlagen van het Belgis De eerste leden waren: Enge- Staatsblad van 6 maart 198. lang, Frankrijk, Spanje, Bel gië, Nederland, Zweden, Noonvegen en Italië. Wereldkampioenschap,, De eerste Europese Wu Shu kampioenschappen werden in België gehouden in mei 1986. landen aan deel. In november ht) in &na d van dat zelfde jaar stoten ach oktober'1988. 4 nieuwe landen bij de federa- tie aan: Ierland, de Bondsre- Er namen 38 aan publiek Duitsland, Polen en waarImder België met 4, Zwitserland. De tweede Europese Wu Shu ^an-PauJ Derijcke, Fra«J kampioenschappen werden in Toussaint en Patnck Barcelona, Spanje gehouden in juni 1987. Gevecht: Franqois Toussa De derde Europese Wu Shu J8? go^en medaille kampioenschappen zullen dit 8,1J': Pa^ck.Y™. jaar in Italië worden georga- Ij®" s!° 8.10, chang qs niseerd. 6 6 8.26, tai ji quan 8.50 Jean-Paul Derijcke, nan qg 8.60. De Belgische Federatie van Kung Fu Wu Shu Adres: Parmastraat 69, 1060 Brussel, voorzitter Dr. José Polet. Wu Shu is een traditionele Chinese sport Wu Shu is een traditionele vorm van sportbeoefening met een grote sociale waarde. Het kan beoefend worden in kompetitieverband maar ook als rekreatiesport voor zelf verdediging om fit te blijven en als mentale discipline. In een Wu Shu-kompetitie kan men twee kategorieën on derscheiden: wedstrijden in het uitvoeren van routines met of zonder wapens (stijloe feningen) en kampen in de vorm van vrij gevecht (san- shou) of handduwen (thuis- hou), die elk hun eigen regle menten hebben. In het oude China was Wu Shu niet alleen een systeem om fit te blijven of beter te kunnen vechten, het was ook een belangrijk «vak» in het examen van een soldaat. Reeds in de 1" eeuw, tijdens de Tangdynastie, bestond er een systeem van militair exa men, een selektieproef voor militaire rekruten. Tijdens de Songdynastie (960-1270) zien we de eerste wu shu-wedstrij- den onder de vorm van «lei- tai» hetgeen letterlijk «vech ten op een podium» betekent Wu Shu-wedstrijden in het le ger werden ook aangemoe digd tijdens de Mingdynastie (1368-1644) en dit gaf de ont wikkeling van de krijskunsten een grote stimulans. Ook in de Qingdynastie (1644-1911) bleven deze wedstrijden bij de bevolking zeer populair. In de twintiger jaren werd er een nationaal wu shu-centrum opgericht met afdelingen in sommige provincies en ste den. Vanaf 1932 werd er bijna ieder jaar een nationale wu shu-ontmoeting georgani seerd. In 1933 werd wu shu voor het eerst opgenomen in de Nationale Spelen. Aan de 6* Nationale Spelen die in 1935 in Shanghai werden ge houden namen, buiten China, ook de Filipijnen, Maleisië en Java deel. In 1936, tijdens de XT" Olympische Spelen te Berlijn werd een Chinese wu shu-demonstratie, gegeven door een groep Chinese atle ten, warm onthaald. Na de oprichting van de Volksrepubliek China werd wu shu opgenomen in het na tionale sportprogramma. In 1958 werden de eerste regle menten voor wu shu-kompeti- u Wu Shu. De leden van Long Hu Men, de Dendermondse Kung Fu-vereniging week getraind worden door Patrick Van Campenhout (foto p. hermans) ties opgesteld door de Natio nale Commissie voor Sport en Lichamelijke Opvoeding. Om Wu Shu-atleten ertoe aan te zetten hun niveau op te trekken heeft de Nationale Commissie voor Sport en Li chamelijke Opvoeding, reke ning houdend met de eigen heid van deze sport, in 1985 een experimenteel gradatie- systeem voor wu shu-beoefe- naars, ontwikkeld: martiale helden, martiale beoefenaars van de le, 2' en 3' graad en junioren. In 1986 werd er door deze Commissie een Onderzoeks instituut opgericht om wu shu op een wetenschappelijke ba sis verder te ontwikkelen. Om de behoeften van deze ont wikkeling tegemoet te komen werden er op verschillende sportakademies wu shu-afde- lmgen of wu shu-cursussen georganiseerd. Wu Shu kent in China een grote verspreiding Rijk van inhoud en zeer gedi versifieerd van vorm, is wu shu geschikt voor man en vrouw en voor elke leeftijd. Wu shu kan overal beoefend worden en men heeft er niet onmiddellijk een speciale uit rusting voor nodig. Deze be wegingsvorm kent dan ook een grote navolging in China. In 1958 werd een nationale federatie voor wu shu, de «Chinese Wu Shu Associa tion» opgericht. Daarna wer den er zowat overal vereni gen, trainingscentra en onder zoeksgroepen opgericht die zich met wu shu bezig hiel den. Op deze manier ont stond er zowel in de stad als op het platteland een uitge strekt netwerk van wu shu- scholen. De verschillende onderdelen van een wu shu-kompetitie 5. Vrij gevecht zoals taiji tui- wordt de rijke inhoud van wu westerse culturele uitwisselin- De kompetitie bestaat uit 5 shou (handduwen) en sans- shu voor iedereen zichtbaar gen en de vergelijking tussen onderdelen: hou (vrij gevecht). gemaakt, en wordt elke de twee culturen vatte hij als 1. Oefeningen met de blote (Uit Wu Shu, the world is school ertoe aangezet het bes- volgt samen: «De Europese hand zoals changquan (lang calling (uitgegeven door de te van haar kunnen te tonen, cultuur heeft de leiding in de boksen), taijiquan en nan- China Wu Shu Association ter Het is ook een unieke kans wiskundige en dialectische quan (zuidelijke stijl) gelegenheid van de Wereld- om kennis uit te wisselen en wetenschappen, namelijk de 2. Oefeningen met wapens, kampioenschappen 1988). nieuwe vrienden te maken. Ik militaire wetenschappen en zowel korte (slagzwaard, ben er ten volle van overtuigd China kan deze niet evena- recht zwaard) als lange wa- Begroeting by de Wereldkam- pens (speer en stok) pioenschappen Wu Shu 1988 3. Oefeningen in gevecht met of zonder wapens met twee of DoorLi Menghua. Voorzitter meer deelnemers 4. Groepsoptredens De Europese Wu Shu Federatie Deze wereldkampioenschi pen werden gehouden In een paar lijnen proberen te vatten wat Kung Fu Wu Shu betekent is natuurlijk onbegonnen werk. Vele mensen hebben wel langs film en feuilleton een bepaald beeld over deze Chinese krijgskunst mee gekregen en dit beeld is dikwijls verkeerd en onvolledig. Natuurlijk is Kung Fu Wu Shu een verzameling technieken om in een gevecht te kunnen overheer sen. De ontwikkeling van deze technieken gaat echter zo ver terug in de tijd dat ze over de eeuwen heen een haast ongeloofeüjke graad van verfijning en diversiteit hebben bereikt. In China zijn er op dit ogenblik meer dan 500 erkende stijlen, zowel inter ne als externe. Het sukses van Kung Fu Wu Shu in China is eveneens opmerkelijk: het wordt er zowel als krijgskunst beoefend dan als vorm van lichame lijke opvoeding die de inwendige energie en weer stand tegen ziekte en ouderdom moet aanscherpen. In China telt Kung Fu Wu Shu meer dan 200 miljoen beoefenaars. Kung Fu Wu Shu kan je ook in België beoefenen. Long Hu Men (letterlijk de Poort van de Draak en de Tijger) maakt het leren van deze technieken voor iedereen toegankelijk. De bedoeling van onze klub is de beoefening van Kung Fu Wu Shu te verspreiden op een manier die volledig aansluit bij de traditie. Wij streven dan ook naar kwaliteit, naar een ontwikkeling van zowel de interne aspecten als de externe technieken van Kung Fu Wu Shu. Geïnteresseerd? Wij trainen elke zaterdag van 14 tot 16 uur in de sporthal van Sint-Gillis en je bent van harte welkom! Kom gerust eens kijken, of neem even contact met oefenmeester Patrick Van Cam penhout (02/466.10.50) of met sekretaris Mare Hey- vaert (052/22.26.94). Algemene opmerkingen De Belgische Federatie van Kung Fu wu Shu werd een Voor de kampioenschap tiental jaren geleden opge- stijl werden er 8 categorie richt met als doel het beoefe- weerhouden. Een atleet i nen van Kung Fu Wu Shu te in alle kategorieën uitkoi promoveren. Ze streeft de maar per kategorie sled beoefening van deze materia- één routine vertonen. 1 le kunst na in een pedagogisch voorbeeld: in de katego verantwoord kader en streeft lange wapens moet hij kie daarbij naar een totaal gees- tussen stok of lans. telijk en lichamelijk even- Een routine in tai ji quan wicht van de beoefenaar. Ze maximaal 5 minuten dure wil ook de verenigingen die Een titel van kampioenen de beoefening van Kung Fu België wordt slechts tof Wu Shu tot doel hebben groe- kend voor kategoriec peren. minstens 3 deelnemers dat wu shu met een vernieuw- ren, maar wat de pragmati- de kracht op het wereldtoneel sche en filosofische weten- zal verschijnen, dank zij de schappen betreft liggen de van de Cnmïni«ie vnnr I i 8»™enwer|ang van de interna" Europeanen ver achter op de shukring, en da. Chinezen.. Technische Fiche Datum: zondag 9 april 1989. Plaats: Sporthal schepen Verhelst, Van Langenho- vestraat 203 A, 9330 Sint-Gillis Dendermonde. Tijdschema: 9-10 u.: weging en inschrijving kampen 9 u.: vergadering van het scheidsrechterscollege 10-12 u.: preselecties kampen, geen toegang voor publiek 11.30-12.30 u.: inschrijving stilisten 12.30 u.: deuren publiek 13-19 u.: afwisselend: halve finales en finales kampen competitie stijl demonstraties 19.30 u.: uitreiking van de medailles. Organisatie: Long Hu Men Dendermonde, in sa menwerking met de Belgische Federatie van Kung Fu Wu Shu Kontaktpersonen Mare Heyvaert, Wilgenlaan 20, 9330 Dendermon de, tel.: 052/22.26.94. Patrick Van Campenhout, Rerum Novarumlaan 20, 1710 Dilbeek, 02/466.10.50 Kategorieën kampen: -55 kg, -65 kg; -75 kg; -85 kg, +85 kg. Kategorieën stijl 1. Moderne wu shu Blote vuist Chang quan (noorderstijl) Nan Quan (zuiderstijl) Tai ji Quan (interne stijl) Wapens lange wapens (speer, stok) korte wapens (slagzwaard, recht zwaard) 2. Traditionele en familiestijlen blote vuist wapens groepen (set sparring) wu shu als sport zal schit teren. chaamsopvoeding en Sport van de Volksrepubliek China; voorzitter van de Overkoepe lende Chinese Sportfederatie; voorzitter van het Chinese Olympisch Comitee. Bij de opening van het Chine- Wu shu behoort de se Internationale Wu Shu Fes- wereld toe tival 1988, wens ik in naam van het Comité voor Li- Door Xu Cai chaamsopvoeding en Sport Voorzitter de Volksrepubliek China Wu Shu Associatie Deze twee historische feiten zeggen natuurlijk niet alles over de kulturele uitwisselin gen tussen China en de rest van de wereld, maar ik geloof vast dat de verschillende lan den kulturele uitwisselingen nodig hebben. Het Intematio- de Chinese Wu Shu Festival gehou- den in Hangzhou en Shenz- de vrienden en gasten van de Mensen die de geschiedenis ,hen J? groot feest waar verschillende landen welkom van de kulturele uitwisseling vnenden elkaar ontmoeten en te heten. tussen China en de rest van de wu shu-cultuur uitwisselen. In China is de geschiedenis wereld bestuderen doen nogal van wu shu duizenden jaren verbaasd over twee belangrij- Wu shu heeft in China een oud en in die tijd is het door ke historische feiten. Het eer- lange geschiedenis achter de het Chinese volk verrijkt en ste feit is dat tweeduizend jaar rug. In een van de oudste ontwikkeld. Het heeft als doel geleden, bij het begin van gekende poëziebundels «Het de physieke en mentale ont- deze kulturele uitwisselingen boek der liederen» komt het wikkeling, het verlengen van het Chinese zwaard en krom- woord Quan (vechtkunst) de levensduur, het versterken zwaard aan Japan werden reeds voor in de zin: «Chao- van de wilskracht en het trai- doorgegeven. Dit was slechts tisch is het land zonder quan nen van zelfverdedigingstech- een eerste in een lange reeks en zonder moed». Hoewel nieken. Daarom wordt wu van overdrachten van martia- over de interpretatie van deze shu door het Chinese volk le kennis. Tijdens de Mingdy- zin nog enige diskussie be- IU„ vu„ gekoesterd als een belangrij- nastie werden er in China dan staat, blijkt toch dat wu shu Let even op het volmaakte evenwicht ke culturele erfenis. Wu Shu weer vrij veel slagzwaarden (krijgskunst) behoort tot de is voor China een kostbare van Japanse makelijk inge- Chinese traditie. Wu shu ont- schat. voerd. Deze uitwisseling in stond uit militaire aktiviteiten Het volk is opgetogen omdat martiale know-how was een maar ook uit de dagelijkse wu shu dankzij de politiek van belangrijk onderdeel in de werkzaamheden en heeft zich «Honderd bloemen laten langdurige vriendschap tussen ontwikkeld als een middel bloeien», een wetenschappe- deze twee landen. Het tweede voor fysieke ontwikkeling en lijke benadering en een zeke- feit heeft te maken met het kompetitie. Het is een sport re standardisering, aan be- Westen. Ongeveer 300 jaar met een lange geschiedenis en langstelling wint. Het draagt geleden bestudeerden en ver- wordt meer en meer door de niet alleen meer de voorkeur taalden een aantal Westerse rest van de wereld geappre- weg van miljoenen entoesias- geleerden en priesters het cieerd. Reeds in 1936 kwam te beoefenaars in China maar Chinese «Boek der Verande- wu shu op het Olympisch ook van vele vrienden ver- ringen». Zelfs tijdens de schouwtoneel toen een Chine- spreid over de ganse wereld. «Verlichting» was de Chinese se ploeg een demonstratie van Overal werden wu shu-fede- traditionele cultuur een be- haar kunnen gaf in Berlijn, raties opgericht. Al deze ini- langrijke inspiratiebron. Onlangs werd door het Bu- tiatieven dragen bij tot de Neem bijvoorbeeld de be- reau van het Aziatisch Olym- schaalvergroting van deze faamde Duitse filosoof en wis- pisch Comité besloten wu shu sport. Aan het internationale kundige Gottfried Wilhelm op te nemen als een formele Leibniz. Hij bestuurde meer sport in XI* Aziatische Spe- Wu Shu-Festival dat nu in dan zes jaar lang de binaire len die in 1990 zullen worden Hangzhou en Shenzhen wordt systemen en het Boek der gehouden. Wu shu beleeft na gehouden, nemen honderden Veranderingen en zijn werk al deze jaren opnieuw haar entoesiaste atleten uit de 5 had een grote invloed op de jeugd en maakt zich klaar om kontinenten deel. Door kom- ontwikkeling van de reken- met eengrote een grote vitali- petities en uitwisselingen kunde. Hij was voor sino- teit de wereld in te stappen. Kung Fu Wu Shu. Patrick Van Campenhout tijdens een demonstratie met het zwaan p. hermans) Beveren - Genk 2-1. Doelman Dirk Rosez werd uiteindelijk de échte matchwinnaar de tweede helft pakte hij werkelijk alles (dw)

De Voorpost | 1989 | | pagina 26