Praten aan tafel met Kamiel Sergant Heemkundige Kring met fototentoonstelling te Baardegem Geen overhaaste beslissing over parkeersilo onder graanmarkt P k 1 mm mm Gemeenteraad Aalst Juniorskamer der Bouwnllverheld organizeert computer workshop 4 - 3.3.1989 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 miel die men niet direkt bij een fervente karnaval- keizer zou verwachten. Ook Ghanezen zijn mensen Niemand klopt tevergeefs bij Kamiel aan. Zijn werk huis aan de Moorselbaan moet zowat «de zoete in val» zijn voor alle ver schoppelingen ter wereld. Het lot van de politieke vluchtelingen trekt hij zich ter harte. Hij helpt hen zoeken naar woonst, naar meubelen, naar een men selijk bestaan. Geen Gha- nese vluchteling heeft ooit vergeefs beroep op hem en de zijnen gedaan. Hij heeft er de troetelnaam «papa» of «daddy» of een gelijkaardige Ghanese be naming aan overgehou den. Hij komt voor hen tussen in administratieve kwesties bij de water- en energiemaatschappij, bij huisbazen en OCMW, bij de RVA en de sociale diensten. Zijn drukke fiet- senzaak belet hem niet daar de nodige tijd voor uit te trekken. Het wordt hem niet steeds in dank afgenomen door buren en kennissen. Het deert hem niet. Zwart of blank, bruin of geel, voor Kamiel zijn het allemaal in de eerste plaats mensen die nooit vergeefs beroep doen op zijn hart van koekebrood, zoals één van de pientere Aalsterse persjongens het onlangs heeft geschreven. Ook zijn buurt kan op hem rekenen. Bij de peri kelen rond het opengooien van de Moorselbaan en de bijverschijnselen daaraan verbonden stond hij met het buurtkomitee op de eerste protestrij. Naar ver luidt is dat niet bij alle beleidsmensen van Aalst in goede aarde gevallen en houdt Kamiel er een nau welijks verholen nijd van wege bepaalde slechte ka rakters uit het bestuur aan over. Het raakt wellicht zijn koude kleren niet. Het bestuur is er immers voor het volk, denkt hij, en niet omgekeerd. Hij heeft dan nog gelijk ook. De vrede als hoogste goed De sport in zyn leven Tien november 1988. De deelnemers aan de tradi tionele «fakkeltocht voor de Vrede» te Aalst, een organisatie van VAKA en Vredeshuis, zullen met enige verwondering in het programma hebben gele zen dat Keizer Kamiel voor de gelegenheidstoe spraak zou instaan. Wie verwacht nu van een kar- navalkeizer dat die zich di rekt met bewapening en atoombommen zal inlaten. Zijn toespraak loog er echter niet om. Op de ach tergrond van zijn eigen er varingen heeft hij een anti- geweld-, anti-oorlog- en anti-bewapeningsovertui ging gebouwd. Zijn toe spraak was één emotionele oproep om zich in te zet ten om die zinloze bewa peningswedloop te stop pen, een oproep vooral naar de jeugd gericht om de toekomstige wereld hun wereld, van de totale ondergang te vrijwaren. Het is niet voor niets dat het «aan tafel met Kamiel» precies in het Vredeshuis is doorgegaan. Hij heeft er meteen niet de minste twijfel over laten bestaan: hij zal er bij zijn op de VAKA-betoging op 16 april te Brussel. De plan nen om de korte afstands kernwapens te modernize- ren moeten ook voor Ka miel de prullemand in. De wereld heeft geen nood aan verdere bewapening, verspilling met honger en ellende tot gevolg, maar aan een duurzame vrede die men niet bouwt op een duizendvoudige nukleaire tijdbom. Zo eenvoudig ligt dat voor Kamiel bij wie het beeld van de beleefde verschrikkingen uit zijn kinderjaren nooit ver weg is. Hij roept vooral de jeugd op zich daarbij in te zetten alhoewel in zijn bin nenste (en hij zegt het ook) meerdere twijfels knagen omtrent de bereid heid van de hedendaagse jeugd dit ook daadwerke lijk te doen. Hijzelf is ooit de weg op gevlogen als wielrenner, tegen de wil van zijn vader in en zelfs buiten diens weten. Of hij er daarbij een paar oorvegen aan verdiend heeft vertelt hij niet. In elk geval is zijn wielerloopbaan op de weg geen lang leven beschoren geweest, alhoewel hij sinds vele jaren, en nog steeds, in de wielerbran- che is gebleven. De fiet- senzaak was trouwens ook een pleisterplaats voor ver scheidene voetballers van het toenmalig Eendracht Aalst. Hij toog met de spelers mee ten terrein en heeft er een onverwoest bare voetbalmikrobe bij opgedaan. Kamiel zou echt Kamiel niet zijn als hij daar niet een origineel vervolg had aan gegeven. Toen nog zowat iedereen in de clinch lag met de idee alleen al van een vrouwen- voetbal stak hij de handen uit de mouwen en ging aan een meisjesteam sleutelen. «De Kamillekes» werden boven de doopvont gehou den, een amateursploeg die het tot nu toe honderd procent is gebleven en die mooie suksessen met min deren jaren afgewisseld heeft. Zijn droom: dit jaar terug naar de hoogste af deling promoveren, als eerste, wel te verstaan. Of hij daarbij ook denkt aan beroeps- of semiberoeps- voetbal veegt hij met één armslag van tafel. Wij blij ven spelen voor 't plezier voor de lol, voor de sport op zich. Zijn aanwezige sporters en trainer bevesti gen dit. Het kommerciali- seren van de «Kamillekes» zit er niet in. Binnen zeer kort wordt de beslissende wedstrijd gespeeld. Geen Gran Canaria als voorbe reiding, alleen rustig af wachten, trainen en de in zet. Waarbij supporters- steun uiteraard een welge komen hulpje is. We zou den zeggen «allen daarh een» ware het niet dat we de datum, de plaats en het uur hebben vergeten. Kamiel IS karnaval Als Keizer en één van de hoofdanimatoren van het Aalsters karnavalgebeu- ren kan een «praten aan tafel» met Kamiel niet bui ten het tema «Karnaval». Kamiel is er één van de levende symbolen van. Gevraagd waarom hij zich tegenover de politieke we reld vooral nogal wat vrij heden kan veroorloven die bij anderen proces, een klacht, een strenge verma ning en nog wat meer tot gevolg zouden hebben (de huidige Prins Frank weet er van mee te spreken), is het antwoord dóódsimpel: de fijne spot, de waar in kleden zonder te kwetsen, de humor als wapen hante ren en steeds weten hoe ver ge te ver moogt gaan. Of Kamiel daar in slaagt laten we aan het oordeel van zijn «slachtoffers» over. Feit is dat hij het zich inderdaad mag per mitteren met de voeten van burgemeesters en bur germoeders schepenen en raadsleden te spelen. Of die daar steeds honderd procent gelukkig om zijn laten we hier in het mid den zoals ook Kamiel dat doet. Aan azijnpissers heeft hij geen boodschap, wij evenmin. Wie zichzelf te sterk au sérieux neemt bewijst zichzelf een slechte dienst. Het louterende bad van Aalst-karnaval met zijn eigen gard kan een goede remedie tegen «dik ke nekken» zijn. Kamiel en zijn kamavalgenoten tappen duchtig uit dit vat. Ze kunnen het op een spi rituele manier en ze mo gen het. Ook dat is een eigenschap van Aalst-kar- naval «De grote mond» van Kamiel, zijn spitsvon dige en alerte geest, zijn onuitputtelijke woorden stroom, zijn gevatte re plieken laten geen enkel politiekershuisje overeind. Kamiel beleeft daar zicht baar genoegen aan. De ge viseerde politiekers ook? Ze doen in elk geval alsof, want een stuk populariteit naast de Keizer van Aalst is altijd in dank meegeno men. En nochtans is Ka miel er niet helemaal ge rust in, in de toekomst van het Aalsters karnavalge- beuren. Het wordt volgens hem wellicht te groot en te groots. Reusachtige som men zijn er nu reeds mede gemoeid. Het gemoedelij ke dreigt verloren te gaan aan het spektakulaire. De risico's verminderen er niet op. Het gebeuren rond de laatste verbran ding van karnaval op dins dagavond en het gevaar dat zo prangend nabij was moeten een ernstige ver wittiging zijn. Het vanda lisme veegt Kamiel onver bloemd van tafel: wie zich daaraan begeeft is Aalst- karnaval onwaardig en blijft beter thuis of ver trekt naar Pajottenland. Het is een kordate uit spraak zowel van Kamiel als van al dieeenen die karnaval én Aalst liefheb ben. Het is meteen een oproep om de eigen aard van Aalst niet te laten te loorgaan. Zoals bij zijn hulp aan de medemens is Kamiel ook hier voor het volle pond geëngageerd. In teamver band moeten hij en Frans Wauters en Marcel De Bisschop en Herman Louies en zovele anderen het typisch eigen Aalsters karnavalkarakter nog eni ge tijd kunnen schragen. Na zowat drie uur «aan tafel met Kamiel» kan je er niet meer naast. Het enige wat je dan rest om even op adem te komen is smakelijk knabbelen op een stuk taart en dit door spoelen met een stevige pint. Wat we dan ook in het Vredeshuis hebben gedaan. Jos De Geyter Aalst. In de parochiale zaal te Baardegem werd een tentoonstelling over het leven i eigen gemeente opgezet (a) In dei hoofd penen Voon zich u bare paard 28 pu: agend ting, Vervolg van blz. 1 een fotoboek van Baarde gem goud waard. Dat bleek trouwens reeds uit de verkoop van het ge schiedenisboek van Baar degem, waarbij juist de uitwijkelingen de meest geïnteresseerden bleken te zijn. Maar niet minder interes sant voor de inwijkelingen die er nu Baardegem vol doende bouwgrond heeft, talrijk aankomen en voor wie het belangrijk is iets meer te weten over hun nieuw dorp dat meer moet zijn dan gewoon een vesti gingsplaats. Een weelde van foto's In glazen kasten werden een veelheid van foto's al lerhande tentoongesteld. De moeilijkheden om die te bemachtigen in aanmer king nemend een enorm aantal. Alvast de basis voor het komend foto boek. Foto's van klassen, volks types, festiviteiten, muzie kfeesten, processies, ker missen, tentoonstellingen en van verenigingen aller hande, als de harmonie Sint-Cecilia, de majoret- ten van Bardo, het zang koor, de produkties van beide toneelverenigingen, de schuttersvereniging, de vermaarde kaatsers, de turners bekend om hun in drukwekkende piramides, van missionaris-scheutist Emiel Moortgat, van pas toor De Gols die deken werd van Coquilhatstad, van eremissen, van brou werij De Halve Maan, van de jaarlijkse Margarita- ommegang. Maar aansluitend bij de foto's konden er talloze reportages op videofilm worden gepresenteerd van de hand van Honoré Mon- sioeur op video gebracht door Herman Crabbe. Ook oude kaarten, grote, veelkleurige afficha prijslijsten van de Stoa brouwerij met als slop «Vraag overal Baari gems bier». Talloos ookc programma's e drukwerk van de vele tid tallen toneelopvoering in «Ons Huis» of «op I Dorp». Met deze tentoonstel hoopt de Heemkundi Kring te Baardegem doende interesse te ben gewekt om het aantal dat in amper jaar reeds 540 bedraagt i doen reiken naar de der 600. Voor amper 200 fr. lid, ontvangt „u—viermi per jaar een keurige btt chure met artikelen, fotc en wetenswaardighedi over de vier Faluintjesdc pen en wordt U uitgen digd naar elke aktivit georganiseerd door Heemkundige Kring. Het vooropgezette plan om zowel op de Hop- als op de Graanmarkt een parkeersilo voor honderden wagens in te richten stuit op heel wat tegenstand. Vooral dan vanwege een aktiekomitee Graanmarkt dat elke gelegenheid te baat neemt om op de noodlottige gevolgen van dergelijke ingreep in het stadscentrum te wyzen. Zwarte vlaggen, persmededelingen, protestbrieven naar alle mogelijke instanties waren dan ook schering en inslag. Tot zelfs een autokaravaan naar de woning van burgemeester De Maght te Meldert waar «vijgen vóór Pasen» werden afgegeven en waarvan Anny De Maght achteraf zou stellen op de gemeenteraad deze mensen zeer hoffelyk te hebben ontvangen. «Hoffelijk» was trouwens een woord dat in de recente gemeenteraad van verleden dinsdag veel werd vernoemd doch weinig verliep er echter écht hoffelijk. «Ik heb de mensen van die autokaravaan getooid met veel zwart en veel groen er zelfs niet op gewezen dat ze reglementair fout zaten. De autokaravaan gebeurde zonder toelating van de burgemeester en het aanwenden van de geluidsversterkers op de wagens was eveneens tegen het gemeentereglement». Tijdens de gemeente- ste beetje groen is aan ver raadszitting van dinsdag dwijnen toe. interpelleerde Luc Van Verkeerstechnisch wor- Lierde namens Agalev stelde het stadscentrum over de plannen om op de steeds met problemen we- Graanmarkt een parkeer- gens de beperking van het silo te realiseren. stratennet. Omdat met de Ooit was er een aanzet tot dag steeds meer auto's een koherente visie op de naar het stadscentrum problemen samenhangend worden aangezogen wordt rond het stadscentrum van die toestand steeds meer Aalst. Er was zelfs een chaotisch. Aanmodderen voorontwerp van struk- brengt geen oplossing. Het tuurplan voor Aalst Cen- probleem moet bij de wor- trum. Maar omzeggens tels worden aangepakt, niets ervan werd verwe- «Parkingen horen thuis in zenlijkt. Verspilde ener- de zone tussen de Wallen- gie, tijd en geld. ring en de Grote Ring met Toen in oktober 1988 de van daaruit vlotte verbin- gemeenteraad een prin- dingen met het stadscen- siepsbeslissing goedkeurde trum». In het stadscen- o.a. schooljeugd en be jaarden. - zeer slechte ondergrond wat diepe funderings muren zal nodig maken en de eventuele nadelige ge volgen hiervan op de be lendende hoogbouw. - zware langdurige hinder voor bewoners en hande laars tijdens de bouw werken. - verdwijnen van het parkje - de onveilige situatie's avonds en 's nachts voor de omwonenden Toch alternatieven mogelijk Voor Luc Van Lierde zijn voor het verlenen van een trum moet prioriteit wor- er voor het parkeerpro- erfpacht van 99 jaar voor den verleend aan voetgan- de ondergrond van de gers en fietsers en moet Graanmarkt met het in- gezorgd worden voor de- zicht er een parkeersilo in gelijk uitgerust openbaar te richten gingen de katten vervoer, echter voorgoed aan het dansen. Waar 10 jaar te- Graanmarkt niet geschikt, rug er reeds herhaaldelijk Luc Van Lierde geeft di- werd gewezen op het ge- verse redenen aan waarom vaar van désintegratie van de Graanmarkt voor het het stadscentrum met zijn inrichten van een onder- waardevol patrimonium grondse parkeersilo aller- wordt de woonfunktie nu minst geschikt is: in het gedrang gebracht - de overbelasting van de door zich steeds uitbrei- toevoer- en afvoerwegen dende scholen, adminis- naar school, kantoor of traties en diensten. Cen- station vooral op piek- trumbewoners werden momenten, verdrongen naar apparte- - een grote groep van mentsblokken en het laat- zwakke weggebruikers bleem dat inderdaad on houdbaar wordt wél moge lijke alternatieven. Een ondergrondse par keersilo zou alleszins met heel wat minder hinder kunnen worden aangelegd bij de Keizershallen en mits de nodige voorzienin gen zelfs kunnen worden geïntegreerd in de woon wijk. Anderzijds kunnen er mogelijkheden komen in vrijkomende gebouwen waarmede interpellant doelt op de gebouwen van Brouwerij Safir en op het fabrieksgebouw La Nomi- nette dat naar een andere vestigingsplaats zoekt. Van Lierde ziet daarenbo ven supplementaire par- keermogelijkheden mits strengere politiekontrole op de voorziene plaatsen voor kortparkeerders. Ook Jan Caudron «De oppositierol die de VU in voorgaande periode speelde en nu verder blijft spelen houdt vast aan het eerder ingenomen stand punt van geen overhaas ting». Jan Caudron neemt het niet dat beslissingen zou den getroffen worden zon der dat het dossier ten gronde is besproken. Er was geen bespreking in een kommissievergade ring. Er was evenmin een MER, een milieueffekten- rapportering. En evenmin was er enig advies van een adviesraad of van de vei ligheidsdiensten. Wat er wel was dat is de klacht die Jan indiende bij de gou verneur die de beslissing schorste o.m. omdat een Aalsters aannemer totaal werd genegeerd door het stadsbestuur. Jan Caudron informeerde persoonlijk bij «La Nomi- nette» naar de stand van zaken en vernam er dat deze firma die gevestigd is op een oppervlakte van zowat 5500 m2 inderdaad op zoek is naar een andere vestigingsplaats om zich te kunnen uitbreiden. Er werden daartoe inderdaad reeds stappen gezet bij de Interkommunale Land van Aalst. Nieuwe elementen Oud-burgemeester De Kerpel memoreerde de eerste schorsing door de gouverneur die zorgde voor heel wat tijdsverloop. In onze maatschappij is voortdurend alles in bewe ging en nu blijkt dat er nieuwe elementen in het dossier komen. Nieuwe elementen die wellicht nieuwe oplossingen moge lijk maken. Hij is er alleszins van over tuigd dat de Middenstand verstikt zit door het nij pend parkeerprobleem doch vraagt geen over haaste beslissingen te ne men en zoveel mogelijk de kool en de geit te willen sparen. De Kerpel wil dan ook verzaken aan vroeger ingenomen standpunten en uitkijken naar wat ver der onderzoek en verdere besprekingen kunnen op leveren. Verder onderzoek Een vraag waarmede bur gemeester De Maght kan instemmen doch niet zon der Maurice De Kepel het odium van het gebruiken van demagogie (mislei ding, aanzetten tot op roer) te beschuldigen. Uiteraard een aanstijging waartegen De Kerpel hef tig, maar dan ook heftig protesteert. Ook Willy Van Mossevelde breekt nog een lans om te komen tot verdere bespreking en verder onderzoek en die zullen er dan ook met in stemming van de meerder heid komen. O.m. een be spreking in «Verenigde Commissies» waar geen publiek present zal zijn, zegt De Maght. De gemiddelde omzet van de top 42 reisbedrijven in ons land bedroeg 660 miljoen en samen waren ze goed voor 30 miljard frank. Sunsnacks is de grootste met een omzet van 3,6 miljard. Op de tweede plaats komt Sunair en derde Trans - Aalst. Bij Harva werd een film- en dia-avond georganiseerd (a) Aalst. Klinken op het sukses van de kaas- en wijnavond van Chiro Feniks (a) continental. Neckerman op de vierde plaats toonde een merk waardige groei. De driedaagse tentoonstelling die Febiac voor haar Belgische toeleveranciers aan de auto mobielindustrie organizeerde te Moskou, werd hoopvol af gesloten. De elf fabrikanten hadden positieve kontakten met meer dan 250 verantwoor delijken uit de Russische auto industrie. De juniorskamer der bouwnijverheid van het arrondissement Aalst or ganizeert in samenwerking met Iwonl en de VTI afde ling Bouwgraduaat open deurdagen computer en een computerworkshop. Deze opendeurdagen b* ben plaats op 6 en 7 oft ber e.k. Voor meer infr matie kan men terecht!1 de Juniorskamer Bouwnijverheid, Esplw \al£ deplein 11 te 9300 Aals

De Voorpost | 1989 | | pagina 4