r Oud-Burgemeester Prosper De Lat weg, Maurits De Pauw opgevist 5 Rood Kongres opvallend groen te Aalst Erpe-Mere: wensen en intenties van de oppositie Het gezin in de maatschappij, het gezin in de kerk Gemeenteraad Erpe-Mere F De Voorpost - 3.3.1989 - 5 Voor de eerste feitelijke gemeenteraadszitting onder leiding van burgemeester G. De Langhe, waren een resem agendapunten aangekondigd maar dit bleek nog niet genoeg te zyn want in laatste instantie werden er nog een paar aan toegevoegd. Het betrof hier het ontslag van oud-burgemeester Prosper De Lat en het aanstellen van zyn vervanger Maurits De Pauw. Deze wisseling was wel te verwachten maar dit gebeurde toch nu enigszins vervroegd. De ex-burgemeester heeft blykbaar geen goesting om nog een tweederangsrol te vervullen en dan zeker niet op de oppositiebanken. In deze raadszitting waren kening. Geen slecht begin stellen. I hoofdzakelijk twee sche- voor een nieuwbakken De raadsleden - deze van I penen aan het woord, schepen. Ook financie- de oppositie althans - wa- I VopndH. Van Wilder kon schepen E. Bliki had een ren niet erg opgezet met F z'c" U1»even met de open- drukke avond want punt een dergelijke uitgebreide bare verlichting als stok- 38 van de agenda werd agenda maar ogenschijn- i paardje. Niet minder dan maar liefst in 18 punten lijk wil het nieuwe bestuur 28 punten van de 38 op de onderverdeeld en tot slot er meteen «invliegen» en agenda in de openbare zit- moest hij de gemeentebe- bewijzen dat ook zij even ting, nam hij voor zijn re- groting voor 1989 voor- min op hun lauweren gaan de Stoot oos ook 0 fr. isl viernn urige brt len, fotc rdighede lintjesda J uitgeo aktivit door ring. 1 Aalst. Een massa volk op het SP kongres ter voorbereiding op de Europese verkiezingen (a) In het vooruitzicht van de Europese verkiezingen was Aalst verleden zondag het centrum voor de hele SP. Zowat alle vooraanstaande SP-ers vulden er de grote schouwburgzaal van De Werf. Aalst was uitverkoren voor deze nationale manifestatie als thuishaven van Marc Galle, die op één stem na unaniem tot lijsttrekker van de SP-lijst voor Europa werd bevestigd. Dat was ook het geval met alle andere kandidaten. Na Mare Galle volgen Lode Van Outryve, Marijke Van Hemeldonck en Fons Bosnians. Bij de opvolgers staan Mieke Van Haegedoorn, Linda Blomme, Marina Hoornaert en Rita Jolie-Mulier. Deze lijsten worden aangevuld met namen met nationale renommée als Louis Van Velthoven (5e), Luc Van den Bossche (12e), en Louis Tobback als lijstduwer. Bij de opvolgers vinden we Marcel Colla (12e) en Willy Claes (13e). rusten de volgende zes jaar. Aangezien de zo fors gevulde agenda kon het moeilijk anders of het moest een marathonzitting worden en de voorspelling is positief uitgekomen. Misschien kan de volgende zitting de fles water aange vuld worden met broodjes en koffie. In een brief van de gouver neur gaf men kennis in verband met het onont beerlijk verklaren van de schriftelijke voordrachtak ten van de schepenen. De toenmalige burgemeester heeft bijgevolg ten onrech te gehandeld en CVP-frak- tievoorzitter D. Vindevo- ghel laakt het foutieve op treden van de burgemees ter destijds. Daarom komt raadslid J. De Wolf tussen en verklaarde dat niemand «kan ontkomen dat de voordracht getekend werd vóór de geldigheidsver klaring van de verkiezin gen en indien de meerder heid van oordeel was dat het foutief was, dan had men van het reglement moeten gebruik maken». Toch uit hij zijn eerbied voor de overheid maar be treurt dat er geen vernieti ging is geweest wat vol gens hem betekent dat men (de oppositie) de pas afgesneden wordt. Verder rekent hij op de fair play want de raadsleden moe ten evengoed op de hoogte gehouden worden als de pers... Ook vroeger waren bepaalde persmensen toch enigszins bevoordeeld. Geen munitie In maart vorig jaar had men in de raad al een beslissing genomen om oe fenmunitie aan te kopen voor de politie maar men heeft beslist dat deze aan koop niet doorgaat en men zal alleen een interventie voertuig trachten aan te kopen. Ook dit is nog niet zeker want er is een moge lijkheid dat er geen kre dieten meer beschikbaar zijn voor 1988 en aan de kredieten voor dit jaar kan een andere bestemming gegeven worden. Openbare verlichting Toen schepen Van Wilder enkele kostenramingen moest voorstellen om goed te keuren verzocht raads lid C. De Brouwer om de gedragscode van de tech nische keuze mee te delen en ook wenste hij meer uitleg over het feit dat men niet overal dezelfde ver lichting plaatst in de ver schillende deelgemeenten. Schepen Van Wilder gaf als toelichting dat dit laat ste gebeurt in samen spraak met Intergem die zelf de lichtsterkte nagaat voor de verschillende lichtpunten waar de lam pen moeten geplaatst wor den. Voor wat de gedrags code betreft antwoordde hij dat «naar de gedrags keuze niet gevraagd wordt, want dat heb ik geleerd van mijn eminente voorgangers». Daarop doet raadslid Van Den Steen het voorstel om alle punten in verband met de verlichting in blok goed te keuren om de zaken vlugger af te handelen maar burgemeester De Langhe wil toch aan de andere raadsleden de gele genheid laten eventuele opmerkingen te formule ren en wenst de punten volgens de agenda af te werken. Schepen Van Wil der krijgt het fiat van zijn kollega's voor o.a. het mo derniseren van de openba re verlichting aan de Vijf huizen te Erpe, in de Bos- en Loskadestraat te Mere en in de Kloosterstraat en Vijverstraat van dezelfde deelgemeente, ook in de Oude Heerbaan te Erpe zal men binnen kort klaar der kunnen zien, wat eveneens het geval zal zijn voor de dorpskern en om geving te Aaigem. Voor deze werken is een kostenraming voorzien van ruim anderhalf miljoen. Nieuwe rooilijnen Na een openbaar onder zoek waren geen bezwaren ingediend en men was unaniem akkoord om het rooilijnplan en de daar mee gepaard gaande ont eigeningen in de Topmo lenstraat definitief goed te keuren. Voor de onteige ning zal de gemeente Er pe-Mere 175.000 fr. beta len. Hetzelfde gebeurde voor de Sint-Pieterstraat te Burst wat 300.000 fr. zal kosten. Voor andere onteigenings- en rooiplannen moet men nog het openbaar onder zoek afwachten. Dit is o.a. het geval voor de Meiweg te Vlekkem, de Vondel brugstraat, de Holland- en Koutergatstraat te Mere. Men heeft wel bedragen voorzien voor deze wer ken maar geen vaste ra mingen. Nog meer openbare werken Het ligt in de bedoeling van de Vlaamse Gemeen schap om een waterbek ken te bouwen langs de Molenbeek op het grond gebied van de deelge meente Erpe en Mere. Om de uitvoering van de waterbeheersingswerken mogelijk te maken moet ook de gemeente Erpe- Mere een stukje grond van 1,2 are onteigend worden waarvoor de gemeente 6.120 fr. zal ontvangen. De voorziene waterkom zal zich uitstrekken rond de Nesteveld brug langs beide zijden van de auto weg. Alle andere eige naars in dit gebied werden reeds gekontakteerd zodat het projekt binnen afzien bare tijd in een definitief stadium treedt. De gemeente heeft een ra ming gemaakt van 350.000 fr. voor het uitvoeren van wegmarkeringen die door een gespecialiseerde firma zullen uitgevoerd worden. Het bestuur verwacht prijsoffertes op basis van grondige en duidelijke be schrijving. Een half mil joen deykt men uit te ge ven voor het aankopen van betonstraatstenen die zullen dienen voor het her stel van de voetpaden. Een zelfde bedrag wordt uitgetrokken voor de aan koop van 300 ton asfalt- produkten. Met de geplande werken aan de Meiweg te Vlek kem in het verschiet moet men het lokaal watervoor- zieningsnet aanpassen. Het zijn noodzakelijke werken voor de exploitatie van het net evenals het aanleggen van riolering en hiervoor heeft men 130.000 fr. geraamd. Het uitvoeren van verbete- ringswerken in deze Mei weg zal bestaan in riole ringswerken, huisaanslui tingen, grond- en wegen- werken. Alles samen is dit projekt geraamd op 4,7 miljoen fr., zowel O.C.W. als BTW inbegrepen. De verbeteringswerken die men gaat uitvoeren te Mere zullen echter heel wat meer kosten, nl. 18 miljoen fr. maar dan met tussenkomst van een ge meenschapstoelage. Het gaat hier o.a. om het aan leggen van boordstenen en greppels en het vervangen van voetpaden in de Bos-, de Marger- en de Beek- kantstraat. Hierbij zal men ook het wegdek moe ten aanpassen voor de uni formiteit van het uitzicht. In de Hollandstrat zal men enerzijds de betonweg aanvullen met betonstraat stenen die bovendien als voetpad kunnen dienen. Meteen zal men ook de zogenoemde «verlengde gedeelten» aanpassen en verbeteren en dit geldt ook voor de zijstraat naar het veld toe, de Vondel- brugstraat die hernieuwd wordt tot aan de brug zelf. JV De openbare zitting van de gemeenteraad werd niet alleen gekenmerkt door een volzette agenda maar ook door bepaalde wensen van de drie oppositiepartijen SP- LVB-VÜ, die samen ontdekt hebben dat er «openbaar heid van bestuur» moet heersen en de bevolking over informatie moet beschikken als teken van betrokken heid. De nota van de koalitie- vormende oppositiepar tijen komt er op neer dat ze een «konstruktieve en duidelijke oppositie wen sen te voeren». Dit zullen zij uitvoeren met alle voorhanden zijnde wette lijke middelen en dit steeds met de gedachte voor ogen dat het moet gebeuren ten dienste en in het belang van de inwo ners van Erpe-Mere. «Ten einde dit doel te bereiken zullen de drie oppositie partijen zeer kritisch de houding en de handelin gen van de meerderheid volgen en zullen niet nala ten deze eventueel aan te klagen. Ze zullen, indien ze het nodig achten, zelf dringende punten op de agenda laten plaatsen en eventueel de gemeen teraad samenroepen. Ze betreuren ten stelligste dat de huidige meerderheid nagelaten heeft een eigen beleidsvisie te bepalen daar waar dit zeer gemak kelijk kon zijn bij de eer ste openbare vergadering met beleidspunten en be groting 1989». Nog sterker vervolgt de mededeling dat de meerderheid er zich gemakkelijk vanaf ge maakt heeft en men be klemtoont dit duidelijk als volgt: «Langs persoonlij ke, oppervlakkige visies in de persmedia waarin iede re schepen het woord neemt met enkele zeer va ge verklaringen». Volgens de koalitie-oppositie is zo wel de coherente als de gezaraelijke visie zoek en wordt er te veel aan perso- nenkultus gedaan om het eigen «image» in de be langstelling te brengen. Om deze en andere meer dere redenen vraagt de op positie «een duidelijke en tijdgebonden beleidsvoe ring, een orthodoks begro tingsbeleid en een gerecht vaardigd aanwenden van de gemeenschapsgelden», gekant tegen nieuwe be lastingen, verspilzucht en niet geoorloofde uit gaven». Men verwijt aan de nieu we beleidsmensen dat ze nog andere belangrijke fa cetten argeloos voorbij gaan en daarom belooft de oppositie dat ze «nauwge zet» zal toezien. Een glazen (gemeente)huis Onder het motto van «een glazen (gemeente)huis - of moet het een (glazento- ren) huis zijn - kondigde, binnen de oppositie-koali- tie, ook de SP-fraktie een zeker beleidsvoorstel af in verband met de openbaar heid van bestuur in de ge meente. Vermits het ge meentebestuur beschouwd wordt als het beleidsor gaan dat het dichtst bij de bevolking staat, vindt de SP dat de «demokratie het best gediend is met een direkte betrokkenheid van de inwoner bij het be stuur». Volgens de SP kan men niet betrokken zijn als men geen recht op in formatie heeft en nochtans is er een reglement voor zien om van dit recht ge bruik te maken. Zo moet o.a. de gemeentelijke overheid op eigen initiatief informatie verstrekken over haar beleid en de ma nier waarop het gevoerd wordt en dit wordt in de nota verduidelijkt met konkrete voorbeelden. Ook heeft men het ook over het inzagerecht van de inwoner maar dan met beperkingen van een aan tal dokumenten die niet openbaar zijn. Om een de finitief en terzelfdertijd «ambitieus» reglement op te stellen wil de SP een tijdelijke commissie in het leven roepen waarin ten minste één lid per fraktie zou zetelen. Men dringt er op aan dat dit zo vlug mogelijk moet gebeuren en dat men nog voor het einde van het jaar een de finitieve tekst inlevert. Zover komt het echter niet want de meerderheid be slist om geen wijzigingen aan te brengen noch om een kommissie op te richten. JV Phil Bosmans en Paul Deleu in De Werf Aalst. Onder het alziend oog van lijstaanvoerder Mare Galle ondertekent EEG kommissaris Van Miert, het gulden boek (a) Acht kandidaten (30%) zijn dames. Tema van het SP-kongres was «Voor een sociaal en groen Europa». Naast de vele rode vlaggen en emblemen prijkten ook verrassend veel groene emblemen. Mare oaiie ste de niet zonder enige gewettigde fierheid destijds genoemd te zijn geweest als «De eerste groene minister». De diverse sprekers legden de klemtoon op demokratisenng in de Europese gemeenschap, op prioriteit voor Europese sociale ruimte, op aanpak van de milieuproblematiek op Europees niveau, op Bescherming van de kulturele verscheidenheid in Europa, op veiligheid en vrede waarbij modernisering van kernwapens op korte afstand werd afgewezen. LH gen b* i 7ok: :er infc rech! er Espla» I Aalst Aalst. Voor de leerlingen van de hotelschool van het KTA was het SP kongres een goede stage (a) Aanstaande dinsdag 7 maart staat in De Werf, Molen straat 51, het gezin centraal. Een organisatie van de Deken(j Aalst. Verleden jaar werd het voor een analoge gebeurtenis een ware stormloop. T(jdig uw toegangs kaarten) kopen is dan ook de boodschap. U kan dat voor amper 50 fr. by uw parochiepriester. De kaarten z(jn niet genummerd. Wie laatst komt moet zich tevre den stellen met wat er rest. De avond met Phil Bosmans en Paul Deleu gaat van start te 20 u. In het kader van de nieu we evangelisatie werd dit jaar door de bisschoppen van België gesteld in het teken van het gezin. Een jaar van bezinning en aktie rond het kristelijk gezin. Een «jaar» dat best gedra gen wordt door de dien sten voor gezinspastoraal, door de parochies, en door de kristelijke bewegingen en organisaties. Leidraad voor het pastoraal jaar wordt om in het gezin het geloof te kennen, te vieren en te beleven. Er was vooreerst de pasto rale brief van de bisschop pen die voorgelezen werd in alle kerken en kapellen. Daarbij aansluitend volg de het werkdokument over «Gezin en evangelisatie» waarna in de drie landsta len een affiche werd ver spreid. In ieder bisdom wordt een gezinsdag of gezinsontmoe ting georganiseerd en een gezinsgebed van de hand van kardinaal Danneels werd op ruime schaal ver spreid. Eveneens wordt een gebedenboekje met eenvoudige en heldere ge beden gepubliceerd «Bid den in de huiskring». In iedere parochie komt op wens van de bisschoppen een gezinsdag en in heel Vlaanderen wordt een fol der verspreid. «Als gezin meer kristen worden». Konkrete aanzetten tot ge loof doorgeven, geloof vieren, geloof beleven. En voor de jongeren komt er een sociale publikatie. Colloquium Ter afsluiting van het Jaar van het Gezin zal voor heel Vlaanderen een collo quium over gezin en sa menleving worden hou den. Dit van 17 tot 19 november e.k. in Hengel- hoef in Houthalen. In bisdom Gent «Als een boom aan het water geplant» is het tema dat in ons bisdom centraal staat. O.M. over de weer baarheid van het gezin in de huidige samenleving. Een tema dat aansluit bij de recente vastenbrief. De diocesane Pastorale Dienst wil werkgroepen in parochies starten vooral rond liturgie. Initiatieven van Dekeny Aalst In verband met de liturgie zal aandacht worden be steed aan gezinsvieringen met eventuele «getuigenis sen», inzonderheid dan wat betreft de dooppasto- raal. Ook in de katechese moet het gezin meer aan bod komen. Verder worden gespreksa- vonden georganiseerd rond gezinsproblemen en over geloofsopvoeding. Gezinsdag in De Werf Op dinsdag 7 maart te 20 u. spreken in De Werf, Molenstraat 51, Phil Bos mans over «Gezin in de maatschappij» en Paul De leu over «Gezin in de Kerk». Phil Bosmans is pater Montfortaan, stichter en bezieler van «Bond zonder naam», een beweging voor meer liefde en welzijn in onze maatschappij met konkrete akties als o.m. maandspreuken, kerst kaarten, home voor thuis loze vrouwen, onthaal van gastarbeiders. Hij is daar enboven auteur van ver schillende boeken waaron der «Menslief, ik hou van jou». Een persoon met een uitzonderlijk cha risma. Paul Deleu is een vader van 6 kinderen en sekreta- ris van de Nationale Raad voor Gezinspastoraal die zelf een koepel is van ker kelijke diensten en kriste lijke organisaties rond ge zinspastoraal. Hij is auteur van «De kinderen zijn vrij. Over gezin, kerk en ge loofsopvoeding» en mede werker aan het boek «Al de dagen van ons leven. Een boek voor gelovige gezinnen». Gezinsvriendelijk Verder loopt een aktie «gezinsvriendelijke paro chie», gezinsvriendelijke fiskaliteit en betere be scherming van het gezin. LH Aalst. In de Wellekensstraat en de Kluyskensstraat werden wegenis- en rioleringswerken uitgevoerd. Zo te zien geen overbodige lukse. (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 5