Wordt Aalst pilootgemeente voor «zone 30»? «De Pagadeflen» r** en «Abdullah» aan de eer Lyceum te gast op Brusselse sportbeurs Week Voor meer verkeer veiligheid en meer leefbaarheid Bert Hendrickx, CVP voorzitter rechteroever overleden Symoens-Van der Haegen werd er beoordeling Lustrumkarnavalprijs Willy Van Mossevelde Ot-7 Woensdag verzorgden een veertigtal leerlingen van het Lyceum uit de Fontstraat te Aalst een gastoptreden op de Sportbeurs die momenteel in de Heysel te Brussel loopt in het kader van het Vakantiesalon. Onder impuls van jazzdansfa- nate en turnlerares Nicole Symoens-Van der Haegen werd er gedurende enkele weken biezonder hard gewerkt aan deze voorstelling. Het resultaat mocht dan ook worden gezien en heel wat bezoekers juichten de jonge Aalstenaars toe. JM Heyman Aalst. Nog een laatste oefening en dan er tegenaan in het sportsalon te Brussel, (a) Aalst. Mevrouw Nicole Symoens - Van der Haegen geeft nog enkele laatste richtlijnen, (a) (foto t. VRIJDAG 17 MAART 1989 42- JAAR6AN6 NR. 11 - 42 F :rs in des ploegen i leide team ig goed p er een aa jemaaln e apliep vou een deel» it van Wk door be oeg Carta anisator q n de eena Luk Wep en, teraij rijde W« irbout vijf i de gelijl :n knieva 'as het dï ferie plot) spoor w» emand ca ikken wi pbare Wia Filip Hei ers op he onder ha ef. ignaal v »e RcchUr t heet. Hl ide team ;en omve doelman van F.C rhillo va been stijl ede pen» werd. Verleden zaterdag stelde de Aktigroep Langzaam Verkeer Rozendreef onder impuls van dr. Andreas Verleysen dat Aalst zou doorgaan ais pilootgemeente voor zone 30. Eerder reeds een primeur voor Aalst doch nu te schoeien op wetteljjke basis. Reeds tijdens de vooravond was in avant-première in de stadsschool, Binnenstraat 157 de tentoonstelling «De Kollektieve Nieuwe Straten» van vzw Langzaam Verkeer Leuven te kijk. Op vrijdag werd dan een druk bijgewoond symposium gehouden onder het motto «Aalst pilootgemeente Zone 30». De kinderen van de vele aanwezige ouders werden ondertussen niet zonder nogal wat sturende neveneffekten zoet gehouden by een poppenkast en een tekenwedstrijd. Burgemeester Anny De Maght formuleerde een voorlopig antwoord van het stadsbestuur en de heer Verleysen, mw. Vidy en de heer Luk Van der Helst werden de akties geschetst van de aktiegroepen Hofstade, Graanmarkt en Ronsevaaldreef Erembodegem. Ook de VD-juniores deden hun duit in het zakje. Een geladen programma alleszins. Zone 30 De achtergronden Peter Van Sevenant van vzw Langzaam Verkeer Leuven peilde naar de achtergronden die aan de basis liggen van het tot standkomen en finaal ook in wetteksten gegoten stel sel «Zone 30». Het feit dat de auto het leeuwenaandeel in het ver- wegbeeld dat meestal be palend is voor de aange houden snelheid. Het is dan ook belangrijk dat de rechtlijnigheid van wegen in bebouwde kommen ge broken wordt. De wet op «Zone 30» Zone 30 kan zomaar niet willekeurig worden inge voerd. keersplateaus» (lange ver keersdrempels), door as- verschuiving, door aan brengen van «knikken» in de rijbaan, door haaks parkeren, door uitstulpin gen met groen, door pla teaus op kruispunten, door verhoogde zebrapa den en dergelijke ingrepen meer. licht de enige goede parkeermogelijkheden te scheppen aan de rand van de stad en dan via intensief pendelverkeer mogelijk heden te bieden om mak kelijk het stadscentrum te bereiken. In het stadscen trum zouden enkel kort- parkeerders mogen ge doogd worden. Om te komen tot een de gelijk verkeersplan zou den een paar gebieden moeten uitgeprobeerd worden als testcases. Dat moet dan gebeuren in sa menspraak met de techni sche diensten van stede- bouw en openbare wer ken, met de veiligheids diensten en vooral met in spraak door de bewoners. Die zijn inderdaad de eer ste betrokkenen en kun nen vaak voor degelijke tips zorgen. Op dat vlak zijn dat inderdaad «des kundigen» van de eigen straat. Aalst. Tot grote vreugde van de Aalsterse karnavalisten ging er ook een prijs naar de migranten, (a) Op maandag 13 maart overleed te Leuven na een korte Ziekte Albert Hen drickx. Hij was 59 jaar. Bert Hendrickx was voor zitter van de CVP Aalst- rechteroever en voorzitter van de ACV-CM afdeling Aalst Mijlbeek. De uit vaartplechtigheid heeft plaats op zaterdag 18 maart in de parochiekerk van Aalst-Mijlbeek om 12.15 uur. JM Heyman Aan een aantal voorwaar den moet worden voldaan om ze gemotiveerd in te voeren. Zo ze duidelijk gemotiveerd is zal ze ook makkelijker begrepen en gevolgd worden. Zone 30 kan komen in straten met een domine rende woonfunktie, vooral op wegen voor plaatsge bonden verkeer waar doorgaand verkeer eerder de uitzondering vormt. Snelheidsafremmende ele menten mogen daarbij geen enkel gevaar opleve ren voor wie aan de snel heidsbeperking tot 30 km/ u. voldoet. Bovendien mag het openbaar vervoer er niet in belangrijke mate door gehinderd worden. Invoeren van zone 30 waar een openbare bus rijdt veronderstelt dan ook voorafgaandelijk overleg met de buurtspoorwegen. Eveeens is het noodzake lijk dat «obstakels» ook in de duisternis duidelijk zichtbaar blijven. Zone 30 past dus zeker niet op we gen voor doorgaand ver keer of op belangrijke in valswegen Ook in centra van deelgemeenten die niet aan een doorgaans- weg liggen kan zone 30 worden ingevoerd. Zone 30 kan gerealiseerd worden door technische ingrepen als vernieuwing van straten tot 5,50 m of minder, voor het aanbren gen van verkeersdrempels, door aanleggen van «ver- Minder autorijden! Zich minder verplaatsen met de eigen wagen wordt een noodzaak. Ook te Aalst. Voor iedere auto is er een stel- of parkeer plaats noodzakelijk thuis maar tevens aan het werk en aan de handelszaken of horecabedrijven. Oplossing kan zijn wel- Aalst. Belangstellende ouders, ook met de jongste spruit op de schoot, volgden het debat over de Rozendreef. (a) keer opeiste en haalde en dat er dus voor andere weggebruikers luttel ruim te resteerde, ligt o.a. aan de basis van de Zone 30, die te Aalst reeds door vorig bestuur werd inge voerd nog vooraleer ze wettelijk werd. Hij stelde vast dat in een bebouwde kom 85% van de verkeers ongevallen te maken heb ben met de auto. Vooral dan wegens al te hoge snelheid. Proefondervin delijk staat vast dat de remsporen van een wagen er pas kunnen komen na de nodige reaktietijd. Bij een snelheid van 30 km/u. is dat na 14 meter te heb ben afgelegd doch bij 60 km/u. loopt die reaktietijd over een afstand van 57 m. Na 15 m. te hebben afge legd bij 60km/u. is de reaktietijd dus nog niet voorbij en is men nog niet begonnen met te remmen. Bij hogere snelheid is het bovendien zo dat onze blik verder naar voor gericht is en wat in de onmiddellijke nabijheid gebeurt, bvb. een spelend kind, wordt minder goed opgemerkt. De snelheid van de auto afremmen is dan ook een must om te komen tot meer verkeer veiligheid en betere leefbaarheid. Plaatsen van verkeersbor den of van borden met 'ekst als o.m. «Voor onze kinderen rijd voorzichtig» hebben minimaal resul- taat- Het is inderdaad het Aktickomitee Rozendreef Langzaam Verkeer Voorzitter van het aktie- komitee dr. Andreas Ver leysen gaf vooraf lezing van het tienpuntenpro gramma dat ann alle be trokken instanties en aan de bewoners werd voorge legd en dat reeds aanlei ding gaf tot tal van bespre kingen. 1. Uit de analyse van de funktie van de straten van de wijk blijkt duidelijk dat die hier hoofdzakelijk wo nen betreft. Juist daarom heeft de wijk dan ook recht op «Zone 30». Vervolg op blz. 4 In zijn riante woning aan de Beekstraat werd verleden vrijdag de reeds vijfde karnavalprijs Willy Van Mossevelde door de stichter ervan uitgereikt. Het groeide uit tot een ludieke gebeurtenis waarbij uiteraard karnavalesbattementen nooit ver weg waren. Willy Van Mossevelde is inderdaad een doorgewinterd karnavalist in hart en nieren die met Lotjonslos waarvan hy een kwarteeuw lang reeds de bezieler is hoge ogen gooide. En steeds blijft gooien. Vanwege de karnavalisten werd hem dan ook een mooi geschilderd protret overhan digd van de Wetterse kunstschilder Dries De Bock. Van zyn kant trakteerde Van Mossevelde dan het veertigkoppig gezelschap op een taart waarvan de kwaliteit niet moest onderdoen voor de reusachtige afmetingen zo in lengte, breedte als dikte. Laureaten Van 10.000 fr. voor de mers. Als jurylid traden Willy Van Mossevelde ingeschreven groepen en karnavalisten en persmen- reikt ieder jaar een prijs 5000 fr. voor losse deelne- sen op. Norm voor de Aalst. Verschiet van wat er in de omslag steekt, schijnt Willy Van Mossevelde te zeggen, (a) Aalst. Willy Van Mossevelde ontving in zijn woning de winnaars van de naar hem genoemde karnavalprijs. (a) teit en originaliteit. De eerste prijs bij de inge schreven groepen ging naar «De Pagadetten» wat volgens Van Dale staat voor «pronkzieke vrou wen». Een groep die voor de eerste keer als groep opstapt doch eerder via jeugdverenigingen bij kar naval nauw betrokken was. Hun uitbeeldingen met o.m. olifanten en Mobutu werd gelauwerd wegens de aktualiteit van de uitbeel ding en de simpele, speel se en originele manier van uitwerking. Van Mossevelde verheug de er zich over dat er zich duidelijk jong en degelijk bloed aanmeldt. Bij de losse groepen won voor de derde keer de groep rond Benny D'Hae- seleer die verleden jaar nog furore maakte met het «Vettig Frituurke». Nu presenteerden ze «Abdul lah» en zijn Turkse groen ten- en fruitmarkt. Een schoolvoorbeeld hoe op een ultra-kleine ruimte toch veel kan getoond worden, in bonte kakafo- nie en toch in perfekte eenheid. Van Mossevelde brak trouwens een lans voor kleinschalige projek- ten. Hij keerde zich tegen een groep en een lange sliert wagens en ziet het meer zitten in inventivitei- t,humor en spirit. De enige uitbater van een Turkse fruit- en groenten- winkel te Aalst op de hoek van de School- en de Ga- zometerstraat was ook op de uitreiking present. Hij was het die de 5000 fr. aan Benny D'Haeseleer mocht overhandigen. Hij voegde er trouwens nog een eigen geschenk aan toe: vijf kg. Turks fruit. Benny D'Haeseleer vond dat drie maal winnen ruim voldoende is en stelde de andere losse groepen ge rust: «Volgend jaar doe ik niet meer». Maar een jaar is lang! LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1