Dag van de Vlaamse Fotografie te Aalst Nog maar eens Fiasco Leraren Aalsterse akademie koncerteerden 6 - 17.3.1989 - De Voorpost Van Aalstenaars geen spoor... Verleden zaterdag 11 maart werd te Aalst de «Dag van de Vlaamse Fotografie» gehouden gekoppeld aan een tentoonstelling in De Werf die loopt tot en met 2 april. Ze is toegankelijk van maandag tot vrijdag van 14 tot 18 u. en op zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. in Molenstraat 51. In beide vorige edities beperkte de organiserende «Vlaamse Federatie van fotokrin gen» tot werk van eigen leden. Nu werd ze echter opengesteld voor werken van alle Vlaamse amateurfotografen. Dit dan in het verlengde van de doelstelling van de Federatie de fotografie in al haar aspekten binnen de Vlaamse gemeenschap te promoten. Dat fotografie zich zou be perken louter tot vastleg gen en registreren van beelden en feiten is een boutade. De V.F.F.-voor zitter F. Van Vlaenderen wijst inderdaad op de kreatieve instelling van de talentrijke fotograaf, op de passende inbeeldstel- ling en de juiste komposi tie zodat het beeld voor zichzelf spreekt. «Schrijven met licht» wordt pas kunst zo het supreme moment dermate pakkend en geladen gere gistreerd wordt dat de mo gelijkheden van andere kunstvormen worden overstegen. Minister Dewael De aangekondigde kui tuurminister Dewael was andermaal te Aalst afwe zig. Deze keer echter met een goede reden: hij was pas vader geworden van een flinke dochter die naar de naam Sofie zal luiste ren. De Aalsterse kuituur- schepen verving hem dan ook stante pede. Wel steu nend op de krachtlijnen uitgezet door de minister. Al te lang werd fotografie alleen beschouwd als een middel om persoonlijke of familiale gebeurtenissen vast te leggen, als een mid del om een tekst te verdui delijken of als enige infor matie over onze omge ving. Fotografie is echter veel meer. Fotografie is im mers universeel, indivi dueel en kreatief. Drie elementen belangrijk voor het Europa van 1992 en voor de effekten van deze eenmaking ook op onze kuituur, op onze vereni gingen en op onze maat schappij. Europa 1992 wordt inderdaad heel wat meer dan een puur ekono- mische, financiële en so ciale aangelegenheid. Al hoewel m de teksten van Rome kuituur nergens wordt vermeld kan de kul- turele dimensie van de Eu ropese éénmaking be zwaarlijk uit de weg wor den gegaan. Fiskale harmonisatie, geëigende konkurrentie- voorschriften en vrij ver keer van diensten en van personen zullen de kunst en de beoefenaars ervan alleszins beïnvloeden. Kuituur Minister Dewael wil an dermaal een lans breken voor kuituur zowel binnen de Vlaamse gemeenschap als in Europa. Nu we de stap zetten naar de post industriële periode moet ieder van ons de funda mentele mutaties op men senmaat weten te verwer ken. Elk individu moet zich kunnen blijven waar maken. Pas dan is er échte vooruitgang en is die voor- Aalst. Heel wat volk op de opening van het fotosalon (a) Aalst. Napraten over de foto's die men heeft gezien op het fotosalon (a) uitgang beschaving. En daarbij is kuituur onont beerlijk? Kuituur zorgt voor kansen op een zelfbewust mens zijn. Kunst en kuituur kunnen de kreativiteit aanscherpen, de onderne mingszin, de gevoeligheid, de zelfontplooiingsdrang. Daarom in kuituur even noodzakelijk voor de op bouw van een demokrati- sche en gelukkige samen leving als arbeid en oplei ding. Een samenleving, waarin kreativiteit en inventiviteit een belangrijker plaats gaan innemen dan arbeid en kapitaal, moet derhalve die kulturele betrokken heid prioritair bevorderen. Deze stellingen gelden evenzeer voor Europa met dien verstande dat Europa een konglomeraat is van oude en rijke kuituren. De taal Uitstraling van kuituur, van een eigen kulturele identiteit, manifesteert zich bij uitstek via de taal als meest wezenlijk kom- munikatiemiddel. Wan neer de grenzen vervagen en er permanente kon- frontatie komt met andere kuituurgemeenschappen wordt de taal een natuur lijke handicap. Kennis van Frans, Engels en Duits wordt dan wel een must. Maar Vlamingen kunnen op gebied van talenkennis heel wat adelbrieven voor leggen. Willen we echter onze eigen identiteit bewa ren dan is korrekte be heersing van de eigen moedertaal een must. Voor Vlaanderen kan er echter op dat vlak geen reden tot pessimisme zijn. De geschiedenis heeft im mers voldoende uitgewe zen dat onderdrukking noch jarenlange bestuur lijke overheersing noch onze taal noch onze kui tuur kapot krijgen. Sa menwerking met Neder land wordt dan wel abso luut noodzakelijk. De 20 miljoen Nederlandstaligen zullen in Europa 92 als één kuituurgemeenschap be schouwd worden. Gedacht wordt dan ook met prof. Maas aan Groot-Neder landse kulturele centra in het buitenland, kulturele attachés in de ambassades die optreden voor Neder land en Vlaanderen en naar voorbeeld van de Bri tish Council een Groot- Nederlandse Raad. En de media? Primordiaal om onze kui tuur te laten gedijen zijn de media. Enerzijds moet Europa zich afeetten tegen verdere veramerikanise ring (USA en Japan) en anderzijds is er de verhou ding tussen de grote en de «kleine» kuituren in Euro pa. «In drie grote Europe se landen zijn amper 5.000 van de 125.000 televisie uren van eigen Europese makelij.» Een tegenge- wicht daartoe vinden is een noodzaak. Garanties zouden moeten geëist dat Europese TV-makers ze ker 50% eigen Europese produkties programme ren. En voor de kleinere kuituren moet een be schermingsmechanisme worden uitgebouwd in vol ledige solidariteit. Minis ter Dewael heeft in Stock holm in die zin, niet zon der sukses, gesproken. Een kompromis is er reeds een gevolg van. Er komt een onderzoek naar «mid delen van steun en stimu leren van de audio-visuele produktie in lidstaten waar de produktie vrij zwak evolueert of wiens taalge bruik van nature uit een beperkte uitstraling heeft». Het kleine, niet- on afhankelijke Vlaande ren ziet maatregelen op zich afkomen als «de mas todont Europa». Maar de minister is ervan overtuigd dat we onze eigenheid niet zullen prijsgeven. Uiter aard zullen we ons moeten aanpassen aan de nieuwe grote dimensie. We zullen vooral de motor moeten zijn van een goed begre pen Europese éénmaking waarin men aandacht ver leent aan kulturele ver scheidenheid. Dat dit kan bewijst het Kultureel Jon gerenpaspoort waarbij de Vlaamse Gemeenschap de leidende rol heeft ge speeld. De tentoonstelling van vandaag is een voorbeeld hoe het moet en hoe het ook kèn. Laureaten In afdeling M werden de eerste vijf: Spectrum uit Berchem, Iris uit Bete- kom, Imago uit Hamme, Candid uit Munsterbilzen en Christoffel uit Zand hoven. In afdeling CP zijn de eer ste twee Focus uit Ge- raardsbergen en Royal uit Lier en afdeling CS zijn dat Dialo Harelbeke, Pro- jecta Heusden, Foto Crea Wommelgem, Iris Lede, Fotoclub Herentals, Foto- klub De Eik Lummen en Fotoklub Balgerhoeke. Al deze klubs gaan dit jaar over naar de Grote Prijs van België. Medailles van de Vlaamse Gemeenschap worden gewonnen door Spectrum Berchem, Focus Geraardsbergen en Dialo Harelbeke. De Grote Prijs van België wordt behaald door zwart-wit foto's door J. Weyns, M. Vandeun en W. Vermeiren. Opvallend dat van de zo wat 500 foto's geen spoor te bemerken is van Aalst zelf. Wel van Iris Lede, Focus Ninove en Imago Hamme. LH In de feestzaal van het stadhuis van Aalst hebben de leraren van de Akade mie voor muziek, ballet en toneel een meer dan alle daags lerarenkoncert ge geven. Op het programma stond naast muziek ook voordracht. Begonnen werd met het «andante en allegro» van Tomsi, gespeeld door Hil- de Valcke op altsaxofoon en Hippolyte Van den Broecke aan de piano. In de «sonate nr. 1» en «Cafe 1930» konden Mieke Bau- dewijn op dwarsfluit en Eddy Peremans op gitaar zich naar hartelust uitle ven, waarna Geert Claeys aan de piano «Images» van Debussy vertolkte. Daar na was het de beurt aan Kris Yserbijt om enkele gedichten van Paul Van Ostayen voor te dragen. Lieven De Coster op trompet en Patrick Coppe- jans aan de piano zorgden voor een prachtige vertol king van de «suite in D» van Haendel en Lieve Weymeis op dwarsfluit en Hilde Raeymaeker op gi taar brachten een knappe «serenade» van Burkhart. Het programma wérd af gerond met een «andante en allegro» van Chauson, gespeeld door Jacques Truyens op klarinet en Yvette Van Tittelboom aan de piano. Aalst. In het Sint-Maarteninstituut werd het toneel Lieve Tanteopgevoerd, (a) Aalst. Toneel Vast als Eik Hofstade. Een van de vele tafereeltjes uit Liefde half or half, (a) Aalst. Nieuw leven speelde het stuk Hu welijkslessen »(a) Aalst. Toneel in Sint-Maarteninstituut. Loopt er hier iets verkeerd? (a) Appelse Kwiskompetitie Aalst. Mieke Baudewijn en Eddy Peremans namen een deel van het lerarenkoncert Aalst. Kris Yserbijt die voordroeg uit het werk van Paul voor hun rekening aVan Ostayen (a) De vooruitgeschoven twaalfde speeldag in eerste afdeling van het Appels Kwisverbond eindigde al weer op een overwinning van Fiasco. Zelfs de ludie ke vragenstelling van VAL-Buggenhout kon de leider immers niet uit evenwicht brengen. De avond van VAL was eigenlijk voorzien voor 8 april maar om de konkur- rentie met het jaarlijks Mechels Certabokwistor- nooi uit de weg te gaan riep het Appels Kwisver bond zijn eerste afdeling nu al aan de kwistafels van 't Peirt. VAL-Buggenhout maakte al altijd sterke kwissen en ook nu bleek iedereen ge lukkig met de vragen van Georges Eraly en zijn jon ge gezellen. Toch vielen in de eerste reeks van tien vragen de groene specht en schilder Metsys van de bordjes terwijl Fiasco iets verder met kunstschilder Vogels een soloantwoord had. Ook de tachycardie, het te snel kloppen van het hart, psycholoog Hobbes en Fran?oise Quoirez alias Sagan haalden weinig. Bij de pauze zat het Aalsterse Fiasco toch alweer op kop. Entity, Unaniem, Loco en Volgend Jaar Beter gingen daar trouwens nog goed mee. Joshihito, de vader van Hirohito, en aktrice De Mornay waren de eerste struikelstenen na de pau ze. De boksregels van Queensberry en de Griek se eerste voorzitter van het Olympisch Komitee Vike- las, twee blijkbaar moeilij ke sportvragen, hielpes Volgend Jaar Beter nar de tweede plaats. Eva leek het er zelfs op of VJï ook de avond nog zou wi» nen maar de SiciliaanK Vespers verhinderden da! Fiasco, na een wat zwak kere periode draait <k ploeg van Rik Van Dessf weer uitstekend, overtuif de de laatste twijfelaars In de omrekening kreej Fiasco 100%. Na VJÏ 94% bezetten Team 90$ Loco 87% en Entity 841 de dichtste ereplaatsen. H.A Een Oostvlaamse missie zal van 28 april tot 14 mei een bezoek brengen aan de Chine se provincie Hebei waarmee een samenwerkingsakkoord werd afgesloten. De kommis sie zal bestaan uit Gouverneur Balthazar, griffier De Vfinne, de deputees Vallaeys en Wille, provincieraadsvoorzitter De Crem en adjunkt-koördinator Erov De Steur en kabinetsatta ché De Smet. Vrouwen in de Belgische menleving is de titel van brochure die door de staatste kretaris voor leefmilieu maatschappelijke emancipM werd uitgegeven. DaarV wordt de positie van de Btlf sche vrouw in de maatshapp. weergegeven. Men kan di~ brochure aan de prijs van a fr. bekomen op het adres Kunstlaan 3 te 1040 Brussel

De Voorpost | 1989 | | pagina 6