Vijf jonge popgroepen in „Poly-Rock'89" Het eerste dodentoeht nieuws. Verhaerenmuseum heropend Twintigste Paastochten hebben weer wat te bieden Vakjury voor polyrock 14 - 24.3.1989 - De Voorpost OP 31 MAARTIN TER DILFT W rijdag 31 maart nadert. De jongeren, fans van de deel nemende popgroepen aan Po- ly-rock, de harde en spetteren de stnjd tussen streek-groe- pen, staan te trappelen van on geduld. Net als bij een vorige editie stelt Ter Dilft vijf nieuwe formaties voor (nieuw...?) aan het grote publiek. Een publiek dat net als een vakjury betrok ken zal worden bij het aandui den van de opvolgers van The Paranoiacs. Het winnen van Poty-rock legt de laureaten geen windeieren, dat werd al door de vorige winnaars bewe zen. Het hele opzet van dit ge beuren is overigings én de nieuwe formaties vertrouwd maken met het grote publiek, hen een financiële ruggesteun meegeven, en de basis leggen van een stevige suksesvolle loopbaan Een nieuwe supergroep in de maak? Dat zal pas de toe komst moeten uitwijzen, maar het is evident dat The Para noiacs kontrakten voor Duits land en Nederland op zak had den nadat ze door hun winst in Poty-rock een plaat mochten uitbrengen (de prijs van dit festival!)., en die plaats deed het ook, Dit jaar gooit men vol gende groepen voor de leeuwen: The Maniacs (Bomem), The Jelly Roll band (Puurs), The Flying Horses (Bomem), Deb bie Does Dallas (Bomem) en The Itch (Buggenhout). We stellen ze even voor... The Flying Horse» Deze groep ontstond uit de splitsing van .The Abstruse Pleasures"uit het probleem van drie gitaristen Nadat ze een zanger en een basgitarist gevonden hadden, begonnen de drummer en twee gitaristen met .The Flying Horses". Ma ken deel uit van de groep: Adil Fraihi (Diel)-zang; Koen Potfliet (Polle)-gitaar en backing-vo cals Kris Van Laer (Lorre)-gi- taar; Alex Nijs (Lexe)-basgitaar; Bruno Van Laer (drums). Deze vijf Bomemnaren vormen één van de jongste groepen in Vlaanderen. Ze zijn allen pas 16 (tegen Poly-rock misschien sommigen 17...). Pittig detail: ze zien elkaar dagelijks als klasgenoten op school. Hun muziek is een mengel moes van The Ramones, The Sonics,... zij het in hun versie waarvan sommige nummers vergeleken worden met songs van The Kids. Ook AC/DC beïnvloedt hun werk zeer sterk (dat vinden ze de meest dyna mische groep ter wereld). En ook de opkomst van de Aus traliërs gingen niet onopge merkt aan hen voorbij: Cosmic Psychos, New Christs, Saints, bvb. In hun muziek is ook R B terug te vinden, vooral in de cover Jk hard days night" en in songs van The Beat Farmers. The Flying Horses zijn dus niet overdreven gedreven door één bepaald genre, zoals dat naar hun zeggen wel gedaan wordt door The Paranoiacs en The Maniacs... die zelfs regelmatig dezelfde nummers coveren. Met Poty-rock wil deze formatie bekendheid krijgen. Die heb ben ze door inschrijving al. De rest hoort u op 31 maart. The Maniacs Jong, vitaal en krachtig. Zo be stempelt men dit jeugdig team. Een drietal jaartjes terug beslo ten Koen .Kips" Van Troyen, Jo Willaert en Gerrit Roskam een rockgroep op te richten. De wereld zou nooit dezelfde zijn- Maar, zoals het spreekwoord zegt: .Alle begin is moeilijk", en Backbones, bestaande uit het drietal en aangevuld met Heidi Kennis op de drums, geraak ten niet echt van de grond. Na een jaar werd de groep dan ook ontbonden. Een tijd later kreeg men er terug zin in sa men met Bert Doms uit Deume (zang) en Dirk Schijvinck (gi taar) uit Bomem, schuimden ze diverse podia af. Ondermeer in Gent en Turnhout. Heidi had ondertussen achter de drums de plaats geruimd voor Jo Wil laert. De herboren groep koos de naam The Maniacs. In se ptember 88 werd zanger Bert vervangen door Geert Goiris en Dirk Schijvinck op zijn beurt maakte plaats voor Jan Rot- tiers. En om het geheel te ver volledigen werd nog een sax speler toege voegd: Wim Lenaerts. Die doet het ook met de tamboerijn en op het orgel. De naam werd ietwat aangepast als Maniaks. De groep interpreteert be staande nummers naar eigen smaak, maar heeft daarnaast ook eigen, volledig zelfge maakte nummers. Ze zijn bij het Bomemse publiek door reeds verscheidene optredens op eigen bodem bekend (Ka dee, CCTD,...), Wie hun optre den ziet moet toegeven dat het meer is dan lol maken. Ze heb ben nog een lange weg af te leggen, via Poly-rock wil men die weg wat inkorten. De leden van de groep zijn: Jo Willaert, drums-18 j.Koen van Troyen, sologitaar-17 j. Gerrit Ros kam, basgitaar-17 j. Geert Goiris, vocals-17 j„ ;Wim Le naerts. Sax-orgel-tamboerijn- 16 j. en Jan Rottiers, slaggltaar-19j. The Ilch In het voorjaar van 1988 legden drie ex-leden van de Buggen- houtse new-wave-groep Invoi ce: Pieter de Bleser, Guido Tll- ley en Chris Vermeir (resp. gi taar. bas, en zang), samen met toetsenman Pol Verest en drummer Franky Van den Ee- de, de basis voor een nieuwe groep: The Itch. Na een eerste proefoptreden in J.C. Bobo te Buggenhout groeide bij dit vijftal de dubbele intentie om zich ten eerste te herbronnen in de rock and roll, de soul, en de blues: en daar naast om d.m.v. nieuw muzi kaal bloed de grenzen van de traditionele rockband te verbre den, Saxofonist Mare Verstrae- ten en zangeres Ann Mariëns vervoegden The Itch, waarna enkele optredens volgden te Buggenhout en Merelbeke. Eind 1 88 tenslotte werden de jongste leden in de groep op genomen: Stefan Daelemans (trombone). Steven Van Ey- cken (trompet), en Veronique Vandeweghe (zang) werden klaargestoomd opdat rond de jaarwisseling een eerste vol waardige geluidsopname van The Itch kon worden geregi streerd. Deze demo biedt een getrouw staal van de verschillende regis ters die door The Itch worden bespeeld, en verraadt een mu zikaal potentieel dat, gezien het jonge bestaan van de groep, nog ten volle moet ontluiken. „The Midnight Hour", een num mer van Wilson Pickett, is re presentatief voor de live-ge richte cover-keuze van de groep en laat de blazerssektie voluit gaan. „Save Your Prayer For Me,, en "Blank Erosion" daarentegen zijn eigen compo sities van The Itch: vlotte muzi kaliteit, een verfijnd arrange ment en aandacht voor de meerstemmigheid gelden als de belangrijkste kriteria bij het maken van eigen songs. The Jelly Roll Band The Jelly Roll Band de huidige bezetting sinds au gustus 88. Drie van de zes le den maakten vroeger deel uit van het balorkest The Jelly Rolls, dat in de zomer88 ter ziele ging. Alhoewel de groep eigenlijk veel optreedt als balor kest (enorm veel jeugdbals b.v.b. Chiro, Scouts, KSA, Ka dee...) reiken de ambities toch verder dan het bal-circuit. Daarom wil de groep dit jaar met Poly-rock 89 z'n kans wagen met enkele nummers van eigen makelij en enkele co vers. De leden van de groep: Koen Andries (drums), John de Haes (toetsen en zang). Tim Van der Linden (toetsen), Mare Van Gijsel (sologitaar en 2* stem), Johan Noterman (bas en 2° stem) en Eric Simon (zang en gitaar). Debbie Doe» Dulla» De jongste groep: pas in januari van dit jaar opgericht. Zij zullen voor de meeste muziekfans het minst bekend in de oren klin ken. De muziek valt te om schrijven als een soort synth- georiënteerde power-pop. Zij die echter menen de naam al ergens gehoord te hebben kunnen bij een volgend bezoek aan de lokale videotheek de X- afdeling even doorsnollen. De leden van de groep noemen Raf Wils (zang), Bruno Bittoun (keyboards), Hans Bungeneers (gitaar), Carl Corstjens (bas) en Dolf De Wachter (drums). Wie al deze groepen aan het werk wie zien kan op vrijdag 31 maart in Ter Dilft terecht voor de nieuwe uitgave van Poly- rock 89. TWEEDE JUBILEUMVIERING VOOR KADEE 10.00 s 15.50 J 18.00 18.50 1 Joker- Nieuwf verre lt Kunst- Sport c bury T 23.50 N a de 20e Oktobermar- sen van '88 is het nu de beurt om de Paastochten van Ka dee in de schijnwerpers te plaatsen. De tweede sene tochten die aan een jubileume ditie toe zijn. In feite samen de aanloop naar de 20e Interna tionale Dodentoeht. 27 maart 1989: een tweede feestdag voor Kadee. De Paastochten zijn in aantocht en ze hebben weer wat te bieden. Na een penode dat het minder goed vlotte met hooguit 400 deelnemers, om dat de weermaker steeds maar spelbreker was, kenden de laatste edities meer op gang. Rond de 800 en vorig jaar zelfs de kaap van 1100 wandelaars overschrijdend. Volgens woordvoerder Marcel Spiessens is het parcours al een eerste troefkaart. We heb ben dijken, dreven, bossen en parken... dat is wel wat. Daar naast hebben we de akkomo- daties, de voorzieningen. Er zijn kontroleposten die niet ie dereen heeft want men tipt op de Gemeenschapshuizen: zo worden deze van Branst en Wintam dit jaar weer aange sproken. Voor een sanitaire stop erg belangrijk. Er moet ruimte zijn, de nodige toiletten. Bovendien is er ruimte zat om een groot publiek op te van gen... en kan men er de bij Kadee meest geroemde servi ce ontdekken. Meteen ook het derde element dat het sukses waarborgt. Bij Kadee kan men aan een prikje consumeren... wandelen hoeft niet duur te zijn. Bovendien zijn er versna peringen... en de originele Ka dee souvenirs die elkeen wel wil... nog de dodentoeht een feit is. 1000 wandelaars halen... dat is geen kunst. 1000 'tevreden' wandelaars halen dat is de kunst. En dat is het streven van Kadee en de 20e paas tochten, op Paasmaandag 27 maart. Technische gegevens: Afstanden: 6, 10, 20, 30, 40 en 50 km. Vertrek en inschrijving: vanaf 8 u in het Gildenhuis te Bomem. Laatste aankomst te 18 u. Ver zorging: Rode Kruis afd. Bor- nem. Deelnameprijs: 30 fr (voor alle afstanden). Info: Mar cel Spiessens 889.07.68. PS: Deze wandeltocht is een Bloso -Sport is tof-aktie». (Pirre) Aandachtige aanwezigen (Almé) Mevr. Simonne De Mey - Lauwaert volgt Eddy Smedts op (Almé) Conservator Jan Walgrave tijdens zijn Inleiding (Almé) andere vormen van aanwezig heid in het maatschappelijk le ven beter tot uiting moeten doen komen. We kunnen er ons daarom alleen maar om verheugen, dat met de tentoonstelling •Emile Verhaeren - Belgische verzamelingendie loopt van 15 maart 1989 tot 29 oktober 1989, een aanvang werd ge maakt met de konkrete uit werking rond een samenwer- kingsprojekt, dat er moet toe leiden, dat Verhaerenvorsers. historici, literaire kritici en vele anderen voor wie het werk en de figuur van E. Verhaeren een boeiend gegeven is, op gere gelde tijdstippen of wanneer noodzakelijk de hoofden bij mekaar steken om gegevens uit te wisselen. Het idee tot een dergelijk op zet en samenwerking rond de Verhaerenstudie werd eind breidt en meer armslag geeft. Een ander perspektief dat zich kan aandienen is de medewer king van partikulieren, in het bezit van boeiend en waarde vol materiaal met betrekking tot E Verhaeren. Bronnen of kollekties die normaal gezien niet voor het grote publiek toe gankelijk zijn. Een en ander werd toegelicht door de heer Jan Walgrave op woensdag 15 maart 1989 ter gelegenheid van het heropen- stellen van het Provinciaal E. Verhaerenmuseum. Een ten toonstelling die beslist de moeite loont om ze met een bezoek te vereren. Knap ma teriaal met betrekking tot E. Verhaeren wordt hierbij aan het grote publiek getoond, met handschriften, tekenin gen, olieverfportretten, foto's uit het Stedelijk Museum, Plantin Moretusmuseum (Ant- Museum Emib Verhaeren. Ter plekke kan men zich zoals altijd, een fraai uitgevoerde ka- taiogus aanschaffen. Aan de Sint-Amandse sche pen P. Van Hoeymissen was de opdracht gegeven om na mens het Sint-Amandse ge meentebestuur de optiek van deze tentoonstelling te beves tigen, daarbij een opsomming makend van datgene wat aan elementen te Sint-Amands aan E. Verhaeren herinnert of verwijst, terwijl hij de aankon diging deed van de openstel ling van de kelderruimte op zondag 10 september 1989 met een tentoonstelling rond de Verhaeren-dichtbundel -Images Japonaises' die in het jaar 1900 te Tokio werd uitgegeven en geïllustreerd werd door de Japanse kunste naar Kwasson. Jammer dat dit voor het ouhliek niet vroeger oor JH Kadee, de in richter van de Dodentoeht, wordt vanaf heden reeds verwoed propaganda ge voerd voor de 20ste Inter nationale 100 km wande ling: De Dodentoeht. In dat verband werd reeds een eerste zij het algemeen aanbod uitgewerkt dat in detail nog enkele wijzi gingen kan ondergaan. Toch is er al een stramien bekend waarin de Doden- tochtweek zal lopen. In de marge van deze 20ste DO- TO wordt immers een heel gevarieerd feestpakket ge bouwd dat zowel ontspan ning, sport en spel te bie den heeft, maar waar ook toeristisch wel wat te bele ven valt. Dat men dit jaar op geen inspanning kijkt, heeft men al kunnen erva ren met de grandioze aan loop-manifestaties... spe ciaal naar het jonge publiek toe gericht: optredens van Soulsister en The Scabs, telkens in Ter Dilft te Bor- nem. En daar blijft het dan niet bij Voor het grote publiek be gint de Dödentochteditie '89 al op vrijdag 4 augus tus. Wie dan pas uit verlof komt, of pas in verlof gaat kan reeds de start van de ze feestweek meepikken. Op vrijdag 4 augustus is er immers een totaalprogram ma. Een avondvullend pro gramma met alles en nog wat. Zo is er een Tentoon stelling van foto's en kran tenartikels over alles wat met de Dodentoeht te ma ken heeft. Wie hier of daar materiaal liggen heeft en dat in bruikleen wil geven, kan meewerken aan de uit bouw van deze tentoon stelling. Ook film staat op de agenda. Uiteraard ook filmbeelden van voorbije DOTO's. En om het alle maal niet te saai te maken mag men zich ook aan een stukje show verwachten. Het bijzonderste element daarin zijn de optredens en de interviews. De jongeren komen zater dagavond aan de bak. Op zaterdag 5 augustus is er een T-Dansant. De Spor- tievelingen en verkenners van het DOTO-parcours zetten zich alvast op zon dag 6 augustus schrap. Dan is er de nieuwe uitgave van de DOTO-fietseling Dat vanaf 's morgens. In de namiddag is er een ge zinsfietstocht over een stuk van de DOTO-omloop en is er een ganse dag animatie, optredens, interviews met bekende vedetten en bar becue. Dat op domein Kloosterheide te Bomem. Wie in verlof is, of speciaal verlof neemt voor deze DOTO-week kan maandag 7 augustus genieten van een wandeltocht van 4 km naar het kasteeldomein de Mamix de St. Aldegonde... met kasteelbezoek als toe maatje, Dinsdag 8 augus tus serveert men kioskcon certen en woensdag 9 au gustus is het weer anima tiedag te 13 u jeugdanima- tie én micro-tocht van ong. 4 km voor de allerkleinsten. Kasteeljogging te 19u voor jong en oud over de afstan den 4,8 en 12 km. en daar na, omstreeks 20 u een groots Popconcert. Ten slotte zijn er donderdag 10 augustus weer kioskcon certen. Vrijdag 11 augustus is het de grote dag. In de voor middag kan men nog een korte wandeling met kas teelbezoek maken, is er in de namiddag animatie, maar wordt het pas echt Dodentoeht als 's avonds de start wordt gegeven van de 20ste editie van Euro pa's grootste 100 km- tocht aller tijden. Men ver wacht een absoluut rekord van 5000 wandelaars. Za terdag is er de ganse dag genieten van animatie en aankomsten van wande laars. Intussen kan men ook deelnemen aan de mi- ni-Dodentocht over 16 km. De Dodentochtweek wordt plechtig besloten met het gekende Blarenbal. Inlichtingen omtrent deze 20ste uitgave en vooral wat betreft de deelname kan men bekomen op volgen de adressen: Kadee-secretariaat: Post bus 10 te 2680 Bomem (telefonisch enkel vanaf 1 juli tussen 13 u en 23 u: 889.35.45) Sportdienst Bornem: 889.65.00 Cultureel Centrum! 889.75.63 André De Clercq: 889.41.86 In een volgende editie ho pen we meer details te kunnen vrijgeven over dit feestprogramma! (Plrre) Polyrock wordt beslist een mijlpaal in de Kleinbra- bantse pophistorie. Wie anders .dan de bekende/ berucht performer Paul Schrijvers kon men hiervoor naar Bomem halen. Geen onbekende in Bomem. Maar hij zal er niet alleen als vakman staan. Ook de jury zijn vakmensen die ongetwijfeld een terechte keuze zullen maken. In die jury zetelen BRT-producer Frank De Maeyer (BRT-radio), BRT-Producer Mare Maes, koncertmanager Rik Van Assche, ex-Toymu- zikant Pol lelegems en manager Arthur Praet. Ook een afgevaardigde van ter Dilft zetelt tussen dit selekt gezelschap., en ook het publiek mag zijn zegje hebben... want die hebben ook hun inbreng bij het vallen en opstaan van de meeste groepen, zowel wat platenverkoop als optredens betreft. Pine uitgave van Herberg de goe de dood', dat de verzamelde kreatieve proza van E Verhae ren brengt, zoals is samenge bracht in bundels - Cinq Ré- cits- in 1920 en «Le travailleur étrange et autres récits- in 1921. Beide bundels werden trouwens postuum uitge bracht. Deze uitgave is het werk van de uitgeverij Dedalus uit Antwerpen en de vertaling is van Jan H. Mysjkin. Vermelden we tenslotte de aanstelling van Mevrouw Si monne De Mey-Lauwaert, als verantwoordelijke voor het Sint-Amandse E. Verhaeren museum hierbij geassisteerd door Mevrouw Henriette De Keersmaecker uit Liezeie. Bei de in opvolging van de heer Eddy Smedt, die dit Provin ciaal Museum gedurende al die jaren op voortreffelijke wij ze openhield. Deze tentoonstelling is toe gankelijk van 18 maart 1989 tot 30 juni 1989 en van 16 september tot 29 oktober 1989 op zaterdag en zondag en van 1 juli tot 15 september 1989 alle dagen, uitgenomen op maandag en vnjdag van 12 tot 19 uur De toegang is vrij en voor de katalogus betaal je 50 fr. TENTOONSTELLING EMILE VERHAEREN - BELGISCHE VERZAMELINGEN» ^^^e veelzijdigheid van de figuur van Emile Verhaeren ten spijt, en dat slaat niet uitslui tend op zijn literair oeuvre, blijkt het helemaal geen ge makkelijke klus om jaarlijks rond een welbepaald thema een tentoonstelling op te zet ten, die de figuur van Ver haeren, zijn werk, ideeën, tijd en 1986 gelanceerd door de Sint- Amandse burgemeester G. Ceurvelt. Een idee dat aan sloeg bij de diensten van de Provinciale Musea van Ant werpen en meer bepaald bij de heer Jan Walgrave. hoofdcon servator van de Provinciale Musea Antwerpen. Een idee dat ons inziens de mogelijkhe den tot een jaarlijks wisselende tentoonstelling gevoelig uit werpen), het Archief en Mu seum voor het Vlaamse Cul tuurleven (Antwerpen), de Ko ninklijke Bibliotheek (Brnssel), de "Archives et musée de la littérature VZW- (Brussel), het museum Emile Verhaeren te Caillou-qui-Bique (Roisin) en het museum Michel de Ghel- derode van de Vrije Universiteit Brussel (franstalig), naast na tuurlijk het eigen en Provinciaal kan gebeuren, want de mee ste bezoekers van dit museum melden zich aan in de vijf voor afgaande maanden. Het opzet kadert evenwel in de Open- Monumentendag en in en in het raam van Europalia, dit jaar met de schijnwerpers op Japan. Anderzijds drong de schepen van kuituur er op aan, dat de provinciale overheid een frans- talige katalogus, van het ge beuren zou verzorgen, (en waarom geen Duitse en Engel- seisde vraag?) Verder was er ook de aankon diging van de nederlanstalige

De Voorpost | 1989 | | pagina 14