peim Slechts 3-0 ondanks "open-deur" Tom Steels wil W.K.-selektie afdwingen Knokken voor een eerste zege Jan Bogaert Trainerspraatje Paul Theunis "Lot in eigen handen" Freddy Heir man "Gestreden voor wat we waard waren" De Voorpost - 24.3.1989 - 17 WIELRENNEN VOETBAL Sint-Niklaas - Jong Lede 3-0 Wie getuige was van de jongste Stemt te Wetteren heeft bewonderend naar Tom Steels gekeken. De knaap uit Nieuwkerken-Waas legde een opmerkelijke werklust aan de dag, was bij iedere aktie betrokken en nam in vele gevallen zelf initiatieven. Steels is niet de man die zich naar de streep laat brengen. Dat weet wielerminnend Waasland van toen hij nog als nieuweling debuteerde. Tom Steels is bovenal een sportman in de ware betekenis van het woord, niet verlegen voor een bijkomende inspan ning. Nooit kreeg hij een onheuse opmerking van één van zijn kollega's te horen, al zijn begrippen als nijd en afgunst ook thuis in de wielerwereld. In de lastige etappe die in Wetteren werd verreden, konden alleen de beteren wedijveren. "Het was één van de zwaarste wedstrijden die ik tot nu toe heb betwist, zegt Tom Steels. Om de haverklap werd er gedemarreerd. Ik deed op dat vlak ook een paar keer mijn duit in het zakje. Met Gunther De Winne - de latere winnaar- was ik enige tijd voorop. In de achtergrond volgde reaktie, met sukses overigens. Samen met Jo Planckaert en nog twee anderen ben ik later nog even in de spits gaan rijden. Met zes trokken we de finale in. De Winne ontglipte ons helemaal op het laatste en won." Tijdens de eerste rit te Sint-Gillis-Waas kwam Tom Steels minder vaak voor in het stuk, alhoewel hij zich als een werklustige renner liet opmerken. Tom Steels "Die dag was ik onder invloed van een verkoudheid, duidelijk in een mindere konditie, zegt Tom spontaan. Voor de kompetitie begon heb ik mij overigens voorgeno men om pas tegen april naar een piek te streven. Dan slaat immers het uur van de waarheid. Als lid van de nationale selektie neem ik dan aan een aantal selektieritten deel. Een eerste etappe wordt in Limburg verreden. De bedoe ling is om een plaats af te dwingen voor het wereldkam pioenschap dat in juli in Moskou wordt gereden. Je begrijpt dat ik er graag bij wil zijn. Het is op zichzelf al een sportieve belevenis. De huidige sterritten geven mij gele genheid om naar een konditiepiek toe te groeien. Het zijn wedstrijden waarin de besten wedijveren, waarbij er een behoorlijk stukje wordt gefietst en waarvoor uiteraard een grote belangstelling bestaat. Dat pept je als renner op. Bij al die sportieve gebeurtenissen hoort natuurlijk ook dat tikkeltje meeval dat nodig is om sukses te behalen. Een valpartij bijvoorbeeld kan meteen je hele seizoen naar de knoppen maken. Dat zijn faktoren waarmee je rekening moet houden, maar waaraan je in het vuur van de strijd niet mag denken." Thuis is Tom Steels de jongste spruit van een gezin dat vier voorbeeldige zonen telt. Moeder Steels bereidt al die jaren op grootmoeders wijze een lekker papje voor het Wielrennen. slapen gaan. Is het van dat recept dat Tom zo'n flinke (arch.) 'coureur' geworden is? Het "burenduel" tussen Sportkring Sint-Niklaas en Jong Lede is ongetwijfeld uit gedraaid op een spektakulair kijkstuk voor de ruim 1.000 supporters die tal van titula rissen vergeefs zochten bij beide teams. Zo ontbrak bij Jong Lede, toeval of niet, Rik Van Cau- ter en werd bij de thuisploeg Dirk De Wachter wegens dis ciplinaire redenen na het dé- bade van vorige speeldag door het bestuur langs de kant gehouden. Dit gaf trainer Paul Theunis enkele nieuwe selektie-problemen die goed doch dringend dienden te worden opgelost. Lede houdt halfuur stand De oplossing die trainer Theunis tegen Jong Lede toe paste werd reeds aan het eind van de vorige wedstrijd in Menen "uitgeprobeerd". Li bero Gino Nijs, ongetwijfeld één der talentrijkste spelers bij Sint-Niklaas, werd een bank vooruitgeschoven. In het middenveld werd witte merel Gunther De Meyer achteruitgetrokken om de li bero-plaats van Nijs in te vul len. Op Menen had het de Cornet geeft een pass met de hiel. De Leedse verdediger is blijkbaar uit zijn lood geslagen (dw) Theunis verklaarde na afloop dat zijn ploeg met heelwat inzet gespeeld had. Veel kansen werden gekreëerd maar... toch hebben we Lede terug een kwartier lang in de wedstrijd laten komen, klonk het verbitterd. Tegen een toonaangever kan dat dodelijk zijn. "Toch blijf ik erbij dat we ons lot in eigen handen hebben, ondanks de tegenslagen die we reeds gehad hebben en die nu snel op elkaar volgen. Comelissen en Vinck zijn zwaar gekwetst uit dit duel gekomen. De Wachter. Cornet en Lacroix wacht een schorsing en u begrijpt... We begrijpen. Toch vroegen we nog aan Theunis waaraan die mindere tweede kompetitiehelft dan wel kan te wijten zijn. "Wel, na de winterstop scoorden wij 12 keer en kregen wij 13 doelpunten tegen. Dat is een gemiddelde van een middenmoter, te weinig natuurlijk. Enkele punten speelden onze inzinking in de hand zoals de zware velden, daar ik toch meestal beschik over lichtvoeti ge spelers die het meer moeten hebben van de techniek. De ingesteldheid was niet altijd de juiste en komt daar dan nog de druk bij van het leiderschap, dan kunnen deze toestanden zich voordoen. Toch hoop ik niettemin dat we dit alles rustig kunnen oplossen met bestuur en spelers. Het eerste wat ikzelf zal doen is bemiddelen bij het bestuur om Dirk De Wachter terug in het eerste elftal te krijgen. Een Paasgeschenk Aan de rust kon dit duel toch ook gelijk gestaan hebben of niet? Meys miste enkele malen tegen dit Sint-Niklaas dat in tegenstelling met toen ik ze gevolgd heb er gretig tegenaan ging. Elk duel werd aangevochten en dat is terug de ware gedaante van de leidersploeg. Op onze vraag waar Rik Van Cauter dan wel gebleven was, antwoordde Heirman dat Rik reeds langer dan vandaag naast de ploeg stond na een mindere prestatiekurvc. (M.S.) tweede helft zo bijzonder vlot gelopen doch de vier doelpun ten toegift daar konden nooit meer opgehaald worden. Met de komst van rode lan taarn Lede zou men dit nieu we spelpatroon dus duidelijk naar voren kunnen brengen. Aanvankelijk scheen dat nog te lukken ook want ofschoon Lede meermaals de buiten- speltaktiek toepaste konden in de beginfase toch heel wat doelrijpe kansen worden ge noteerd voor de Klaasjes. Al les begon op de 13e minuut met een knapogende solo van Joske Lathouwers die wel vijf groen-witte bezoeker^ te gra zen nam en vervolgens strak voortrok waar Karl Comelis sen net niet de bal in doel kon glijden. Deze 13e minuut bleek echter achteraf geen on geluksminuut te zijn want even later was Comelissen al weer dichtbij de openingsgoal toen hij nu door Cornet werd aangespeeld. Carl miste op nieuw maar de uit de handen van de bezoekende portier te rugspringende bal werd door Calleeuw tegen de paal ge trapt. Daar kwam Jong Lede dus heel goed weg doch men voelde dat het openingsdoel punt in de Paaslucht hing en dat ieder moment een gouden ei tegen de Leedse netten zou liggen. Deze gedachtengang was nog niet koud of daar was het reeds gebeurd. Na 26 mi nuten trok Karl Comelissen op links op avontuur. Hij rol de de hele linkerflank op en zette strak voor doel. De bui- tenspelval, die Lede tot dus ver goed had weten te lante ren. klapte te laat dicht en Peter Quintelier verscheen plots alleen voor Yves Van der Straeten. Quintelier nam de bal staalhard over in één tijd en het dient gezegd dat de Sint-Niklase netten van goede kwaliteit moeten zijn want weinigen zullen tegen zo'n knal bestand zijn: 1-0 na 26 minuten. Nu was het wachten op het vervolg van het doel- puntenfestival dat moest ko men om het Sint-Niklase ver trouwen weer in de hoogte te tillen. Doch net op dit mo ment stak Lede de neus aan het venster langs Charlie Meys. Deze eenzame spits, die wellicht al heel het seizoen in de meest ondankbare om standigheden voor de doel punten moet zorgen, kon in zijn eentje de Sint-Niklase verdediging aan de praat hou den. Gelukkig voor dezelfde Klaasjes was De Vroe nog niet ingedommeld na het eer ste halfuur en kon hij deze poging in hoekschop verwerk en. Even later alweer Meys die na een slecht uitverdedi gen van Quintelier een vrije trap wist te versieren, Charlie trapte deze zelf maar een muur van Sint-Niklaas trapt men niet zomaar aan digge len, Charlie! Nog in deze periode kreeg Meys een derde wenkende kans toen Moortgat op aange ven van Van Der Stockt de bal kon voorbrengen en Meys enkele centimeters naast be sloot. Dit alles geeft toch aan dat Jong Lede niet dat zwak ke broertje is waarvoor het doorgaat. De thuisploeg zag het bezoekend gevaar ook en prompt werd het gaspedaal Sint-Niklaas - Jong Lede 3-0. Lede was geen partij voor de Klaasjes, die dan nog ettelijke kansen verkeken (dw) wat dieper ingeduwd. Doch tussen kansen kreëren en af werken is momenteel een hui zenhoog verschil bij de lei ders. In de eerste helft van de kompetitie dan zouden zowel Calleeuw als Comelissen nog gescoord hebben nadat zij elk nog een reuzemogelijkheid hadden gekregen, als deze op het einde van de eerste helft. Nu bleef het enkel bij het missen van twee goede moge lijkheden. Voor Calleeuw was dit dan maar half zo erg als voor Comelissen want de kort geblokte Calleeuw had nog eens 45 minuten om een en ander te bewijzen. Voor Karl Comelissen lag dat wel enigs zins anders. Hij diende net voor rusten voorgoed op rust gesteld te worden wegens een pijnlijke verrekking. Euvel waar de lange thuisspits al meermaals mee opgescheept zat. Patrick Vinck mocht dan de rest van de partij uit maken. Open-deur niet afgestraft De rust had blijkbaar wat meer inspiratie gebracht bij Sint-Niklaas want wie nog niet in de sporttempel was neergedaald na het rustkwar- tiertje zag ook niet dat Joris Cornet na een mooie en takt- volle solo van Peter Quinte lier net ietsje sneller was ge weest dan de hele Leedse ver dediging, incl. doelman Van Der Straeten en de bal haar fijn tegen de netten had ge prikt. 2-0 na 47'. Lede was nu wel degelijk het noorden én de bal kwijt want het kwar tiertje dat volgde op de pauze was er meer eentje dat regel recht uit de stomme film kwam. Het begon al met een misverstand van doelman Van der Straeten en Pascal Van der Stockt, waarvan Comet geen gebruik kon maken. Na dien kwam Nijs onverwacht in balbezit en zijn kopbal werd met klasse en beide vuisten door dezelfde Van der Strae ten uit zijn doel geweerd. Recht in de voeten evenwel van Calleeuw. Deze knalde op zijn beurt op de bezoeken de keeper die weer prachtig redde. Lathouwers kwam nu in balbezit en kopte naar de lege muit waar Van der Strae ten verslagen op de grond lag. Geen nood echter want op de lijn een groen-witte muur waar Van Der Stockt zijn foutje van daarnet goedmaakt en de bal van de lijn weg kan koppen. Maar het was nog niet gedaan want nog in de zelfde 53' kon Patrick Vinck met een solo bijna de 3-0 op het bord prikken, als daar weer niet een zich voortreffe lijk werende Van der Straeten was geweest die zijn poging afstopte. In de 56' kwam hét geharrewar van de wedstrijd toen Lacroix ook al door een missen in de bezoekende de fensie zo maar kon aanleggen. De doelman van Lede stopte alweer dit schot en de terug springende bal werd door Want nadat ook Meys nog eens net naast had getrapt volgde Calleeuw dit slechte voorbeeld tot tweemaal toe. Sint-Niklaas - Jong Lede 3-0. Quintelier ook al op de Leed se goalie getrapt. Geen nood, dacht men bij de Klaasjes, want daar is nog altijd Cal leeuw die in een nieuwe re bound mocht aanleggen. Een vlug opspringende Van der Straeten redde dan nog maar eens en toen Calleeuw voor de tweede maal mocht inkop pen was er weer redding op de lijn voorzien bij Lede. Zo bleef dus na dit dol kwartiert je als wonder boven wonder de 2-0 behouden en kon al meteen een balans opgemaakt worden van de geleden scha de. Bij Sint-Niklaas was men niet tevreden bij het missen van zoveel gemiste kansen en bij Lede hield Moortgat een gele kaart over aan dit thuis- offensief toen hij Lathouwers neerdolkte. Het missen van doelrijpe kansen bleef de thuisploeg dan verder in deze tweede helft parten spelen. Bij Lede zou de gekwetste Asselberghs wegens kwetsuur vervangen worden door Arts en De Cremer ingebracht voor Corthals. Bij Sint-Ni- klaas eveneens een ramp rond deze eindfaze toen Patrick Vinck als voortreffelijk inval ler met een zware enkelver- stuiking diende vervangen te worden door Werner De Vocht. Op die manier werd de Sint-Niklase voorhoede nog meer geteisterd. Nie mand die nog een doelpunt verwachtte maar plots viel een thuisdoelpunt te noteren. Joris Cornet zorgde voor de voorbereiding en Joske La thouwers, die mag terugblik ken op een goede wedstrijd, scoorde in de 93' het derde thuisdoelpunt: 3-0. Het linkt redelijk maar wanneer de boel gemiste kansen onder de loep worden genomen en we tend dat Lede vooraan op één man na onmondig was, dan wordt de slotsom dat Sint- Niklaas het nog verdomd las tig zal krijgen in de komende strijd om de titel. Voor Lede geldt net hetzelfde trouwens maar dan in omgekeerde vol gorde. Marc Stevelinck Wielrennen. Jan Bogaert (vh) Opgejut door wielerminnend Waasland, was Jan Bo gaert een belangrijk kanshebber op de eindzege in de plaatselijke "Omloop". In de laatste kilometers waren vijf renners, met Jean-Marie Wampers aan het kommando. lichtjes voorop. Bogaert was er niet bij. Geen nood, hij was op komst, werd er gezegd. Als een pijl uit een boog stoof de Temsenaar de laatst rechte lijn in. Het verschil met de leiders smolt als sneeuw voor de zon. Duizenden omheen de omheining hielden hun hart vast, duimden voor Bogaert die bijna gelijktijdig met Frank Pirard over de streep reed. Niemand wist wie winnaar was geworden. De foto-finish bracht uitsluitsel. Jan Bogaert leek even ontgoocheld. "Het is jammer in eigen streek met zo'n klein verschil te moeten verliezen, zuchtte de Temsenaar. Niet alleen voor mij maar voor de ploeg in het algemeen had het een goede zaak geweest, indien ik hier de bloemen had kunnen pakken. Het feit dat ik ontgoocheld ben omwille van het minieme verlies, betekent niet dat de kompetitie tot nu toe een tegenvaller is. Recent nog behaalde ik een vijfde plaats. Vergeet niet dat we - ik bedoel daarmee de hele ploeg - met enige achterstand op de anderen aan de kompetitie begonnen. Gent-Gent betekende voor mij pas de eerste grote koers. Goed, ik debuteerde voordien even in Nederland maar de weersomstandigheden waren zo bar dat ik vroegtijdig heb afgehaakt. Een voorbereiding in het zuiden hoorde er deze keer niet bij. Dankzij de gunstige weersomstandigheden in eigen land, waardoor we intens hebben kunnen trainen, werd de achterstand op de anderen snel overbrugd. Dat is maar best want anders had het een poosje geduurd vooraleer ik mij in de kijker kon fietsen." Jan Bogaert hoopte in het verleden al een paar keer op een overwinning in de Wase Omloop. Het is hem nooit gelukt en eigenlijk is de tweede plaats van vorige zondag het beste resultaat. "Ooit werd ik eens derde en net als nu verloor ik met het kleinste verschil. In het slot moest ik de duimen leggen tegen Johnny De Nul. Geluk hoort er telkens bij en in de wielrennerij mag absoluut niets verkeerd lopen of je wordt achteruit geslagen. Ik hoop in elk geval binnenkort een zege in de wacht te slepen. De konditie is op peil en als het op een spurt aankomt, kan ik flink uit de voeten, ook al behoor ik niet meer tot de jongsten in het peloton." Dezer dagen gaat de Waaslander van start in wedstrij den te Waregem en Harelbeke. Misschien wordt het deze keer een schot in de roos? (E.G.)

De Voorpost | 1989 | | pagina 17