0 Toenadering tot clubs om jeugdwerking elan te geven Heropleving van Herdersemse confrérieën Dokter uit Erpe, Geert Van Moorter, bezocht bezette gebieden in Gazastrook Weekblad van lender- isme - en lebelieilreei Po ytlwïi LimeeRaen Iv Vanavond trekt de kruisweg door de stad Praten aan Tafel 0m Jan Cools te vervangen Voor wie iets beter zoekt (V-a Icmaal en vow aterschool, t min. Jd erloos, Ui >agie. Marl »e Cauwci, ck Coon- e min. Luk an Acker, ilip Ver» i-Picrre Dr iinck, Dan- l Van Dm :ranky D( 3ons (Ik Jean-Jac- ny Van Dt e Velden De Voorpost NR. 12 - 42 F Uniek in het heieland Vanavond, Goede Vrydag 24 maart, gaat te Aalst voor de reeds negenendertigste keer de «Kruisweg door de Stad» door. Een gebeurtenis uniek niet alleen in Vlaanderen maar ook in het hele land. Dat er links en rechts reeds enige navolging komt (Baardegem?) kan de organisatoren enkel maar stimuleren. Ze zijn dus duidelijk op het goede pad. Momenteel zijn dat Gilbert Eelbode voor de artistieke en Daniël Jacob voor de technische kant van dit enig gebeuren, dat ook niet-gelovigen moet imponeren als stille, witte gebedstocht op de vooravond van het Paasgebeuren. Een pluim alleszins voor de Sint-Jozefsparochie en haar bevolking die niet alleen mee opstapt, doch waarvan steeds meer thuisblijvenden openlijk mee participeren door het uitstallen van een Christusbeeld al dan niet omgeven door bloemen of kaarsen. Aalst. Praten aan Tafel. Dit keer stond Eendracht Aalst centraal a 39 jaar 39 jaar terug organiseer den de «Ghesellen van het H. Kruis» op Goede Vrij- j.dag een eerste kruistocht Cdoor de stad. Aanvanke lijk was het een eerder :scheiden rondgang door stad, waar hier en daar een kruisbeeld één van de 14 staties verzinnebeeld de. Vanaf 1952 werd er met figuranten gewerkt die met gehuurde kos tuums taferelen uitbeeld den. Onder impuls en lei ding yan wijlen Frans De Koninck onderging de kruisweg een ware ge daanteverwisseling in 1977. Men liet gekleurde kostuums weg en beperkte zich tot sneeuwwitte beel den waaraan voor bepaal de aspekten soms een schijntje van een andere kleur werd toegevoegd via zelf opgestelde spots. Bedoeling van deze door zijn blanke statische beel den imponerende kruis weg is de mensen tot be zinning te brengen, deze kruisweg op een originele manier te beleven en hen de kans te bieden open baar getuigenis van hun geloof af te leggen. Nieuw Uiteraard wordt steeds naar aanpassing en ver nieuwing gestreefd. Vol gend jaar bij de 40ste edi tie wordt heel wat ver nieuwd. In afwachting wordt nog eens uitgepakt met de innig mooie tekst van Wouter De Bruyn ge zegd door woordkunste naars Mieke Bouve en Francis Verdoodt. De te volgen weg is wel wat inge kort. Sfeer wordt gescha pen vóór de kruistocht door beelden van het Laatste Avondmaal in de Sint-Jozefskerk te 20.30 u. en te 20.45 u. vertrekken de honderden deelnemers - eens waren er zelfs 1.000 - voor een tocht langsheen Esplanadeplein, Fabriekstraat, Bauwens- plein, Majoor Claeser- straat, Denderstraat, Den- dermondsesteenweg, Va renlaan, Peter Benoit- straat, Valerius de Sade- leerstraat, Wellekens- straat, Jozef Meganck- straat, Meuleschettestraat, Koolstraat, Vakschool- straat, Sint-Annalaan, Le- debaan, Welvaartstraat, Asserendries, Sint Anna- laan, Steenstraat, Kool straat, Astridpark, Duive- keetstraat, Vrijheidstraat, Esplanade. Een omloop van 4,2 km die zich op uitzondering van een paar straten van Sint-Anna, pa rochie die dapper mee doet, op het gebied van de Sint-Jozefsparochie bevindt. De verleden jaar voor het eerst ingeschakelde bloe menhulde waarbij na de apotheose de deelnemers individueel een bloem ter huldiging gaan neerleg gen, en dus aktief bij de aktie betrokken worden, blijft uiteraard behouden. Zelfs aangezwengeld. Voor volgend jaar wordt ook een reportage voor televisie verwacht van de Katholieke Televisie- en Radio-omroep, de KTRO. De idee van dergelijke kruistocht kwam aanvan kelijk van «Les pleurantes de Dijon», doch de reali satie ervan te Aalst is ge woon uniek. Hoogtepunt blijft uiteraard de 12c sta tie in het Astridpark, met de uitbeelding van het sterven van Jezus aan het kruis, omgeven door de twee moordenaars. Technisch hoogstandje Ook technisch is deze rea lisatie een hoogstandje want de drie groepen moe ten de 14 staties uitbeel den en in no-time, via vluchtwegen, van hun eer ste uitbeelding naar een volgende rijden om er klaar te staan tegen het moment dat de kruisweg in zicht komt. Dat de po dia door de stadsdiensten reeds op voorhand klaar gezet worden, is eén dege lijke steun die de organisa tie vergemakkelijkt. Ook het huidige stadsbestuur verleent er trouwens volle dige medewerking aan. Ook al gebeurt elke mede werking op vrijwillige, on bezoldigde basis, toch blij ven er steeds kosten qua kostumering, attributen, organisatie e.d.m. Eens organiseerden de «Ghesel len» een benefietavond met Hexacord en dat bracht zaad in het laatje en verder zijn er giften en trekken Ghesellen op «be deltocht». LH :ndig in dt die vouftf 1 favoriete» poogden npo en zn 1c juniori» I. Hans in staat kwam in de In :gcven. lan koen» n degelij 230 55 H 207 90 182 100 X 151 87" 159 97 7 1 19 75 1; 129 136 109 144 71 1508 103 190 C 183 71 168 78< 128 11635 125 72 116 75 113 95 121 122 118 141 80 101 81 97 K 96 124 89 125 78 119 65 162 49 129 Trjjdag had de derde «praten aan tafel» plaats met als cregenodigden de spelers Milko De R(jck en Hans De Schrijver en Eendracht Aalst en hun trainer Eddy Everaert evenals de gloednieuwe voorzitter Erik Goe- Ihals. Een kwartet voetbalfanaten die heel wat vertelden over het reilen en zeilen bij zwart-wit. Zoals gebruikelijk konden ook twee van onze lezers vanop de eerste rij dit gesprék volgen en dit keer waren Michel Van Cauwenberghe en William Van Durme de gelukkigen. De Taverne Stad Ge- raardsbergen was de idea le ontmoetingsplaats voor dit rendez-vous der spor- tieven. Voor de gelegen heid hadden Jean-Paul Meert en Els Moeyer- soons. die onder hun beid jes de taverne uitbaten, de Stad Geraardsbergen om getoverd in een echt res taurant, waar eregenodig- den de winnaars van onze wedstrijd «Praten aan ta fel» zich te goed konden doen aan een van de spe cialiteiten van het huis: een kanjer van een steak met knapperige goudgele frietjes op een bedje van krulsla en versierd met to maat. Een typisch Bel- gisch gerecht dat over- organizaties leidde ook nu heerlijk smaakte. Vooral Jean-Marie Heyman het na het aperitief van het gesprek. En dat op het huis, dat de tongen los- moment dat de geurende maakte en zorgue voor de koffie op tafel kwam en aangepaste sfeer. Sfeer die het Aalsters Ajuintje, een nog de hoogte werd inge- streekdelikatesse aange dreven door een gepast boden door Bakkerij De optreden van Els Moeyer- Clerck uit de Kattestraat soons op dwarsfluit en Lie- te Aalst, zo verleidelijk ve Paemen aan de piano, oogde. Het duo bracht naast een De eerste die figuurlijk aantal licht klassieke wer- dan, aan de tand werd ge- ken ook evergreens die voeld was doelman Hans goed in de oren klonken De Schrijver. Hans was en bij velen herinneringen een tijdlang verbonden aan het verleden opriepen, aan het majestueuze An- Men was al aan de koffie derlecht waar hij tot de toe voor men het echt grote beloften werd gere- wist. En pas dan kwam de kend. Vijf jaar geleden echte «Praten aan tafel» a r. i j op gang. Zoals in vorige Vervolg op blz. 4 Aals' Een van de veU ""beeldlagen tijdens de kruisweg door de stad. Met als streefdoel terug aan te knopen aan de volksgebruiken van weleer en de volksdevotie weer levendig te maken, doen de vier Gildemeesters van de parochie Herdersem een oproep tot aansluiten bij en medewerken aan de vernieuwde uitbouw van de drie kerkelijke broe derschappen, confrérieën of gilden die Herdersem nog telt. Van de vele gilden van vroeger resteren er nog drie. doch alle drie nog met een respektabel aantal leden: de Gilde van de H. Hubertus met 175 le den, die van O.L.Vrouw met 561 leden en die van Sint-Antonius met 508 le den. Wegens omstandig heden werden de eerste twee echter onder de ver antwoordelijkheid ge plaatst van de Gildemees ters van Sint-Antonius. Vele jaren, vaak in minder gunstige omstandigheden, hielden Arthur Michiels, Jozef Van Hoorde en Emiel Lambrecht de fak kel van de Gilde hoog. De huidige vier gilde meesters streven echter naar verdere uitbouw van de werking. Een bede vaartvaantje is er reeds. De Moorselse Mis gaat weer crescendo. De ver- Aalst. De vaandeldragers met v.l.n.r. Fons Dierickx en Robert Van der Stockt, middenin gaat trommelaar Roger De Wolf van de Herdersemse Sint-Antoniusgilde. koop der offergaven met Sint-Antonius krijgt gelei delijk aan burgerrecht. Het fotoboek van Herder sem van de hand van Fons Dierickx kende enorm sukses en de Heemkundi ge Kring ageert in een soortgelijke richting. De huidige gildemee sters Robert Van der Stockt, Robert Veldeman, Gustaaf Lambrecht en Fons Dierickx willen voor taan de uitvaartmis van elk gildelid met vlag en trom mel begeleiden. De feest dagen van de drie patroon heiligen zullen met meer luister worden gevierd en elk overleden lid krijgt, zoals de oude traditie het voorschrijft, een "dienst van barmhartigheid". Gedacht wordt boven dien aan het onderwerpen aan een grondige opkna pbeurt van het zij-altaar en het reliekschrijn van Sint-Antonius-Abt. Opdrachten en taken waarvoor brede medewer king noodzakelijk is. Elk gezin van Herdersem werd dan ook uitgenodigd lid te worden van de drie broe derschappen. 10 fr. per broederschap per jaar. Voor drie jaar ineens beta len maakt het de gilde meesters heel wat lichter. (l.h. De 31-jarige dokter G. Van Moorter uit Erpe heeft op het nippertje zijn eerste zending tie. Geert Van Moorter als «Arts zonder Grenzen» gemist, maar intussen heeft hij echter een andere opdracht behoorde tot de eerste vervuld. Hfj was de man die aangeduid was om Dr Jan Cools gaan te vervangen na een groep en vertrok einde no- verblyf van zes maanden maar aangezien deze nog altyd spoorloos verdwenen is, in vember vorig jaar samen wat men noemt de bezette gebieden, vond de organisatie het onverantwoord om een met twee collega's. Zij bo- vervanger te sturen en G. Van Moorter moest van zijn zending af zien. Sinds den zich echter aan als verschillende jaren is h(j aktief op het vlak van de ontwikkelingssamenwerking en toeristen om het risico te meteen wist hy zich ergens anders verdienstelijk te maken. ontlopen van geen be- F. was gepland dat hij ook vernementele Organisatie) voorbereidende en ander- raoeien'ssan te hebben bij als arts in 1988 naar Zuid- haar lidstaten bijeengeroe- zijds een officiële delega- Vervolg op blz. 4 Libanon zou uitgestuurd pen had die werkzaam wa- worden door het NAC ren rond het probleem van (Norwegian Aid Comitee) de Palestijnen. Tijdens de- om er dr Jan Cools gedu- ze konferentie deed de or- rende zes maanden te ver- ganisatie een oproep om vangen in de Cheïtische medische delegaties te stu- dorpen van Libanon en ren van verschillende lan- Palestina. De omstreden den om een ooggetuigen- verdwijning van dr Cools verslag op te maken van en de daaropvolgende dei- de gebeurtenissen die voor ning hieromtrent heeft van het Westen als zeer ge- het oorspronkelijk plan nuanceerd in het daglicht doen afzien omdat er te gesteld werden, veel risico aan verbonden De medewerking van Bel- was en men de veiligheid gische zijde werd gewaar- van artsen niet nodeloos borgd door de geneeskun- op het spel wilde zetten. de voor de derde wereld Het opschorten van deze die enkele dokters aange- zending betekende niet sproken heeft om in sa- dat men van de diensten menwerking met het Na- van G. Van Moorter geen tionaal Centrum voor Ont- gebruik meer wilde ma- wikkelingssamenwerking ken. Intussen had er einde een medische ploeg te stu- november 1988 een konfe- ren. Het projekt zou door rentie plaats in Genève twee groepen uitgevoerd v(aar de NGO (Niet Gou- worden, enerzijds een Hoogstraat 28 Aalst Tol. 053121.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie

De Voorpost | 1989 | | pagina 1