Nieuwe gebouwen voor rusthuis van Mere Alkuone en Vredon aktief in Damiaanhulde ep de Heizei Aktiviteiten in het teken van de opsporing Dr. Jan Cools Veertig jaar katolieke filmliga te Aalst X lip! 11! li 2 - 24.3.1989 - De Voorpost Juist 115 jaar na de stichting van het klooster Jozefienen te Mere, is de zoveelste uitbreiding van gebouwen gepland. Het begon in 1874 met een kleine stichting die bestond in een woonruimte met drie lokalen wat uit groeide tot wat men zou kunnen noemen, een polyvalent sociaal en cultuurcentrum. Van een zondagsschool over een onderwijsklas, bloeide de stichting gestadig tot een scholencomplex, rusthuis, biblioteek, centrum van so ciaal dienstbetoon, cultuur en volksontwikkeling. In die mate is het klooster van de Jozefienen vergroeid met de geschiedenis van het dorp en zijn bevolking. Alhoewel men zich op het verzorging genieten. De onderwijs wilde toespitsen bezetting is bijgevolg vol- heeft men toch reeds van ledig zodat er telkens een bij de aanvang de zorg wachtlijst te verwerken is. voor de ouderen niet wil- In 1985 verschijnt er een len ontlopen want de an- nieuw dekreet van het Mi- nalen van 1874 vermelden nisterie met daarmee ge reeds «een vrouwke ter paard gaande strengere verzorging». Reeds een normen en vooral zware vijftal jaar later wordt het eisen op het gebied van de klooster eveneens bevolkt brandbeveiliging. De nieu- met oude en zieke mensen we voorschriften vereisen en dit is zo altijd gebleven, opnieuw aanpassingen, Sporadisch, om niet te omvormingen, verbouwin- zeggen voortdurend, heeft gen zelfs, maar na een in- men moeten uitbreiden tens overleg zag men wat wel wijst op de goede slechts één degelijke op- reputatie van het Sint-Jo- lossing, nl. een nieuw- zefsinstituut van Mere, zo- bouw. De raad van be- wel voor wat het onderwijs stuur en alle andere be- betreft als voor wat de ou- trokken partijen hebben derlingenzorg aangaat. In dan de knoop doorgehakt 1955 werd in hetzelfde om een nieuwe vleugel te klooster de zetel van het bouwen, gedeeltelijk in de Wit-Gele Kruis gevestigd tuin en gedeeltelijk op de en het jaar daarop kende plaats waar oude gebou- men de opheffing van de wen moeten afgebroken boerderij door gebrek aan worden, personeel maar ook en Het nieuwe gebouw zelf vooral door een gebrek zal een ruimte moeten zijn aan gebouwen die moes- waarbinnen de doelstelling ten dienen om nog meer gerealiseerd wordt en ouderen te huisvesten. In waarvan het koncept naar die periode werden al de een vlotte toegang streeft, landerijen verkocht en de met daarbij aansluitend boerderij omgebouwd tot een praktisch beheer en ziekenzalen onder impuls een gezellige sfeer zowel van Moeder Isidora. Deze voor de bewoner als voor drastische verandering had de bezoeker, als resultaat dat in 1959 Van de technische kant 180 oudjes konden ver- bekeken, voorziet men zorgd worden die in het rond het gebouw een ver klooster het einde van hun keersvrije zone tussen het levensdagen tegemoet bestaande rusthuis en de gingen. school. Daarbij wordt een Van 1969 af moet men zich gezellige wandelweg en schikken naar de regie- een binnentuin aangelegd, mentering van de rusthui- Het gebouw beslaat een zen waarvoor de overheid oppervlakte van 5.000 met de eerste strenge nor- vierkante meter en omvat men aanvangt. In 1979 een kelderverdieping, ge sticht men de vzw Dienst- lijkvloers en twee verdie- betoon die een erkenning pingen die verbonden wor- krijgt voor 98 bedden. Dit den door twee beddenlif- neemt niet weg dat er alles ten. De woongelegenhe- samen toch een tweehon- den voorziet men in het derdtal in het rusthuis van gedeelte dat de vroegere Mere gehuisvest worden tuin beslaat. Deze bestaan en er een voortreffelijke uit 74 eenpersoonskamers en 12 tweepersoonkamers, voorzien van oproepsys teem, aansluitingen aller hande apparaten en een eigen sanitaire installatie. Verder zijn er voorzienin gen voor de administratie, gemeenschappelijke en dienstlokalen, ruime par keergelegenheid en ande re akkomodatie. Als men de raad van bestuur mag geloven wordt het zeker «geen streven naar een prestigeprojekt maar be ogen van een degelijk en funktioneel gebouw dat aan alle veiligheidsnormen beantwoordt». De bouw heer is vzw Dienstbetoon en is samengesteld zowel uit leken als uit leden van de zustergemeenschap: K. Buys, M. De Schepper, P. De Schutter, J. Suys, G. Van Cauter en M. Van den Bossche, voorzitter. De verantwoordelijken staan er voor in dat men steeds geopteerd heeft voor een rusthuis ten be hoeve van en in funktie van zijn bejaarde bewo ners. Dit is evenwel lo gisch maar daarnaast wil len zij eveneens zorgen voor een maximum aan komfort en veilige gebor genheid met daarbij de no dige intimiteit en knusheid die zo nodig zijn voor de gebruikers of de bevolking van het nieuwe rusthuis. Minder rooskleurig, voor de financiering althans, is dat men het gebouw zal optrekken zonder over heidssubsidies zodat men omzichtig zal moeten om springen met het voorop gestelde budget. Toch geeft men de verzekering dat het rustoord Dienstbe toon moet verzekerd wor den «zonder de geldbeugel van zijn bewoners aan te tasten». Het rusthuis is in alle geval zeer goed gelegenmidden in het dorp en dus ook midden de ontmoetings plaatsen, het zal dus zeker geen eiland zijn waar oude mensen afgezonderd wor den van de bewoonde we reld. Daarenboven zal de gelijkvloerse verdieping naast de beddevleugel ook nog een polyvalente zaal bevatten, samen met loka len voor administratie, di- rektie, vergadering, dok ter en zelfs een winkel. De bouw van het nieuwe rusthuis zal in twee fazen gebeuren en men vangt aan met de beddevleugels op de reeds vrije beschik bare ruimte. Na een tus- senfaze het overbren gen van de bewoners naar het nieuwe gedeelte en af braak van de oude kwar tieren zal men in de tweede faze overgaan tot de bouw van daglokalen, personeelsruimte, keuken en administratie. De kostprijs heeft men ge raamd op ongeveer ander half miljoen frank per bed maar toch hoopt men de dagprijs voor de bewoners in dezelfde richting te be naderen als de prijzen die gevraagd worden in de rusthuizen uit de omge ving. Daarbij zal men de sociale prijs zoveel moge lijk trachten na te streven en men hoopt einde dit jaar de eerste faze te beëindigen. JV Mere (jv) Erpe-Mere. Het nieuwe rusthuis Dienstbetoon Als U op zaterdag 15 april op het Heizelstadion te Brussel de 900 deelnemers ziet evolueren op de reus achtige grasmat van 105 bij 66 meter, zal één zesde van die deelnemers bestaan uit Aalsterse jongeren. Jongeren van kunstgroep Alkuone van Oscar Van Malder die zorgen voor koreografïe op hoog niveau onder leiding van Nicole Delvaux en jongeren van kunstgroep Vredon van Herman Buyl die met hun vlaggen meer zorgen voor show en spektakel. Naar ons getoond werd op een repetitie in Ten aan de Kapucijnenlaan is de inbreng van Aalst in het geheel van de Pater Damiaanviering zeer belangrijk. Erpe-Mere. De grondwerken zijn volop aan de Grandioze viering Als de weermaker de or ganisatoren enigzins gena dig is wordt het een groot se viering van de held van Molokai, dag op dag hon derd jaar na zijn tragisch overlijden op Molokai. De bisschoppen van Bel gië nodigen allen uit tot deelname aan de drie uur durende Damiaanviering op de Heizei Te 13.30 u start een kleur rijk voorprogramma en te 14.30 u volgt «Het levens verhaal van Pater Da miaan», een origineel mu zikaal en koreografisch to taalspektakel dat precies één uur duurt. Te 15.30 u begint immers een plechti ge eucharistieviering, ge concelebreerd door alle bisschoppen van België, de bisschoppen van aangren zende bisdommen en de generaal en de provincia len van de Paters van de H.H. Harten, de kongre- gatie waartoe Pater Da miaan behoorde. Talrijke binnen- en bui tenlandse eregcnodigden zullen present zijn. Wel licht ook Moeder Teresa van Calcutta die princi pieel aanvaard heeft aan wezig te zullen zijn. Levensverhaal in schüifjes Het verhaal begint met de roeping van Jozef De Veuster. Alkuone ver zorgt hierbij de stokken- dans met de strijd tussen de deugden en de ondeug den. Met deze stokken wordt vervolgens een kerk uitgebeeld waarin de Pater zijn eremis opdraagt. In een volgende episode wor den de stokken de boot waarin Jozef De Veuster zijn ziekgeworden broer vervangt en afreist naar de eilandengroep Hawaï waar hij wordt verwelkomd op een feest met ritmische dansen van ter plekke. Vervolgens verhujst Pater Damiaan met een aantal melaatsen naar een land tong van Molokai waar ze totaal afgesloten van de bewoonde wereld vegete ren. Damiaan ging mee als vrijwilliger, aanvankelijk met de bedoeling voor een beperkte tijd doch eens ter plekke kon hij zijn lepro zen niet aan hun lot over laten. Vervolgens maakt U de materiële organisatie ter plekke mede, de uitstra ling die Pater Damiaan er geniet, het aanleggen van wegen, bouwen van hui zen en start van georgani seerde landbouw, gesym boliseerd in een werkdans, de uitbreiding van het kris- telijk geloof tot Pater Da- Tien jaar Wereldwinkel Erpe-Mere De «kommerciële» organisatie, waarvan de opbrengst aan hulp voor de derde wereld besteed wordt, bestaat in Erpe-Mere als Wereldwinkel nu tien jaar. Ook hiervan is Geert Van Moorter mede-oprichter en bovendien is hij zeer aktief op het vlak van de ontwikkelingssamen werking. In samenwerking met het gemeentebestuur van Erpe- Mere zal Wereldwinkel op 25 en 26 maart a.s. een Palestina weekeinde organiseren met allerhande aktivi teiten dat naar een fonds gaat dat het opsporingswerk naar Dr. Jan Cools moet bevorderen. Men heeft vooral de be doeling om de bevolking te sensibiliseren maar meer bepaald ook om meer informatie te ver strekken over de ware ge beurtenissen in de veel be sproken Westbank en Ga- zastrook. Hieromtrent krijgt men uiteraard op 25 maart om 20.30 uur in de raadzaal van het gemeentelijk ad ministratief centrum een uitvoerig beeldverslag van de medische situatie in de bezette gebieden, door G. Van Moorter. Op 25 en 26 maart loopt er eveneens een tentoonstelling over Palestina met aquarellen, Arabische kalligrafie en gouaches van Michel Naj jar. Deze tentoonstelling is verder open van dinsdag 28 maart tot donderdag 6 april, maar dit alleen tij dens de openingsuren van het gemeentelijk adminis tratief centrum. De doorlopende aktivitei ten rond Palestina en kel tijdens het weekeinde omvatten ook video- en dia-opnamen over de be zette gebieden, posters en affiches, stands en hapjes evenals een fototentoon stelling van Kadir Van Lo- huizen, een Nederlander die een fotoreeks samen stelde onder het motto «Volk in het verzet». Alhoewel de tentoonstel ling op 25 maart open is van 15 tot 19 uur, zal men daarbij aansluitend een re ceptie aangeboden krijgen door het gemeentebe stuur. Men zal er verwel komd worden door We reldwinkel en H. De Wae- le, schepen van Ontwikke lingssamenwerking. Hier op volgt een bespreking door R. De Winter en een woord van de schilder M. Najjar. De info-avond start om 20.30 uur onder leiding van Geert Van Moorter. Vermits dit weekeinde niet alleen in het teken staat van het tienjarig be staan van Wereldwinkel Erpe-Mere, maar vooral ook van deverdwijning van Dr. Jan Cools, zal de nadruk gelegd worden op de aktiviteiten om het op sporingswerk naar deze persoon financieel te steu nen. Voor deze gelegen heid heeft Wereldwinkel Erpe-Mere tevens een spe ciale rekening geopend en wie niet aanwezig kan zijn tijdens de aktiviteiten wordt de gelegenheid ge boden toch zijn sympathie op die manier te betuigen (rek. nr. 001-0863384-63, met vermelding Dr. Jan Cools). Tentoonstelling Palestina De tentoonstelling over Palestina staat in h^t teken van de plastische kunst. Bij M. Najjar is deze geba seerd op de kalligrafie die in zijn werken geïntegreerd wordt. De Arabische kalli grafie en de sierkunsten vormen een uiterst rijk be schavingspatrimonium en voor de in 1933 te Akka geboren Najjar is het artis tieke patrimonium een wa pen om de persoonlijkheid van de volkeren, die ge- konfronteerd zijn met alle mogelijke vormen van uit drukking te affirmeren en te vrijwaren. Uit deze kunstvorm put M. Najjar de nodige energie om de strijd voor de bevestiging van een onafhankelijke identiteit te verwezen lijken. M. Najjar studeerde scho ne kunsten in Beiroet en is over de gehele wereld be kend dank zij zijn talrijke tentoonstellingen in diver se landen. Hij exposeerde o.a. in Genève, Algiers, Bagdad, Brussel, Namen. Madrid, Berlijn, Dresden. Wenen, Den Haag, Mos kou, Praag en talrijke an dere steden in alle uithoe ken van de wereld. JV miaan zelf melaats wordt en finaal aan deze ziekte overlijdt. Alkuone brengt hierbij dan de impone- reende dans «Missing per sons» doch de geest van Pater Damiaan blijft ver der doorstralen uitgebeeld in een moderne koreogra- fie. Het hele spektakel dat uitgerekend 60 minuten duurt mondt finaal uit in een apotheose die de triomftocht van het ideëe ngoed van Pater Damiaan omvat met daarenboven getuigenissen van tal van prominenten. 15 taferelen, 15 groepen Deze coïncidentie van twee maal «15» is louter toeval. Het is inderdaad niet zo dat elk van de 15 groepen één van de 15 taferelen uitbeeldt. Het hele deelne mersveld wordt inderdaad bij de globaliteit van het spektakel betrokken en blijft steeds aktief. Wel heeft elke groep wel een specifieke taak en gebeu ren er simultaan heel wat voorstellingen zodat van op elke plaats rond het stadion iedereen kan mee beleven. De 15 deelnemende groe pen zijn balletgroep Rose d'Ivry (Oostende), Ballet du Hainaut (Tournai), Dansgroep Chara (Scho ten), Danstheater Pirouet te (Wevelgem), Kunst groep Alkuone en Kunst groep Vredon uit Aalst, Kunstgroep Nele (Grem- bergen), Shaida (O.L.V. Waver), Kunstgroep Ku- reo (Kuurne), Vendel- groep Pirrewit (Keerber gen), Vlaamse dansakade- mie (Assebroek), Weran- ga Allanah (Oostende), Jazzdance Nataraja (Bras- schaat) Damiaankomitee Tremelo en Institut Sainte Anne uit Gosselies. De leiding De leiding van het thema tisch spel is in handen van Juul Claes, bijgestaan door Freddy Charles en Paul Stabel. De muziek werd speciaal gekompo- neerd door Pieter Verlin- den en voor de koreogra- fie zorgt Mare Bogaerts geassisteerd door Nicole Delvaux en Oscar Van Malder. Tijdens de eucha ristieviering berust de al gemene leiding en de lei ding van de massazang bij Paul Schollaert. Juul Claes is docent aan het Hoger Instituut voor Plastische Kunsten, reali seerde TV-produkties en verzorgde dokumentaires over Vlaamse auteurs en komponisten. Pieter Verlinden is altvio list bij het Nationaal Or kest van België, is aan de BRT verbonden als sono- risator en aktief als auteur- komponist. Mare Bogaerts is een ko- reograaf met internationa le bekendheid. Hij was ak tief in de States maar ook in Spanje, Portugal, Grie kenland en noem maar op. Met «Missing Persons» haalde hij de eerste prijs van de Portugese regering en was balletmeester bij «Jesus Christ Superstar» te Londen. Paul Staebel haalde een eerste prijs Dramatische Kunst en verzorgt reeds 30 jaar regies bij een 80-tal toneelverenigingen. Hij is aan de BRT verbonden als opnameleider. Hij ver zorgd het scenario en de dramaturgie van het the matisch spel «Pater Da miaan». De beide Aalsterse kunst groepen Alkuone en Vre don zijn U voldoende be kend wegens hun talrijke aktiviteiten in de regio, overal in ons land maar ook bij vele buitenlandse tournees. Omdat repeteren in een gesloten zaal op een Olympische vloer lang niet hetzelfde is als op de gras mat van het Heizelstadion repeteren beide Aalsterse groepen in open lucht. Al kuone op terrein D van het Osbroekstadion op za terdag 1 april (geen mop) en Vredon op de Asseren dries op zaterdag 8 april. LH Met het zicht op de viering van het 40-jarig bestaan op zondag 16 april richten we graag de schijnwerper op dt Katholieke Filmliga te Aalst en haar pioniers. Met dt nationale première van «Boerenpsalm» van Roland Verhavert naar het boek van Fellx Timmermans, scoor de de KFL-Aalst verleden donderdag reeds hoog. Daar enboven konden naast Roland Verhavert de hoofdak- teurs Ronny Waterschoot, Jef Burm, Magda Lcsage, Christel Domen en Karen Van Par(js aan het publiek in Ciné Palace worden voorgesteld. Verhavert schildert Boer Wortel met zijn gelukkige dagen maar tevens met zijn tegenslagen, een mens die zich vragen stelt bij de cyclus van leven en dood, bij de opeenvolging van de seizoenen en die antwoor den zoekt in zijn geloof. Veertig jaar De 40 jaar begonnen reeds in 1932, want er kwam een ruime tussenperiode we gens wereldoorlog II. Nadat een eerste poging falikant uitliep in 1932, lukte het beter in 1936 door de inzet van E.H. De Maeyer en van sekretaris Leon Franqois. Tot pro- jekteren van films kwam men echter nog niet. Men beperkte zich tot het uit voeren van de richtlijnen van het centraal bestuur en het verzorgen van de filmkwoteringen. Met de pogingen om filmzaaluit baters bepaalde films aan te prijzen of te doen ver mijden, haalde men echter weinig sukses. Met de dood van sekretaris Leon Franqois en de dreigende oorlogsperiode ging KFL- Aalst voorlopig ter ziele. Tweede keer, goede keer In 1949 kwam KFL-Aalst voorgoed van de grond on der impuls van E.H. Weyn en van de dynamische Herman Blendeman, de enige nog resterende pio nier. Dr. Jef De Loof was jarenlang een aktief voor zitter en werd vijf jaar te rug door de huidige voor zitter, Willy Verbestel, op gevolgd. Men had een on derkomen gevonden in de Sint-Jozefskring, doch in 1953 ging men over naar «'t Kapelleken» in de Meuleschettestraat. Vanaf 1960 volgden er dan film forums in het Sint-Jozefs kollege doch sinds 1982 brengt KFL-Aalst haar films, de betere meestal kommerciële, in Ciné Pa lace in de Schoolstraat Andere zalen boden on voldoende mogelijkheden tot volwaardige projek- Momenteel telt KFL-Aalst zowat 300 leden en si tueert de gemiddelde leef tijd van de bezoekers zich rond de 35 jaar. In Filmklub Antrakt ziet voorzitter Verbestel geen konkurrent vermits beide zich wenden tot verschil lende doelgroepen en bo vendien door onderling overleg en verstandhou ding overlappingen wor den voorkomen Viering Op zondag 16 april wordt het veertigjarig jubileum gevierd met een plechtige eucharistieviering te 10 u. in de dekanale Sint-Marti- nuskerk gevolgd door een akademische zitting in de trouwzaal van het stadhuis te 11 u. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 2