Karavanbewoners moeten vóór 1 april Blektestraat verlaten... Netwerk-Vlaanderen met 100.000 fr. renteloze lening voor HAK-Aalst Kruim van Belgische hedendaagse kunstenaars te gast op stadhuis Liesbeth List met soloprogramma ■Lfe-WV WSpTISPw' - M: I* 9 Tweede kunstselektie van Kiwanis Dendermonde Beyaert 6 - 24.3.1989 - De Voorpost Aalst. Hugo Van Dienderen sprak over «De Groenen en de vredesbeweging (a) Hui Aalst. Imavo organizeerde in de Mikisklub een avondje over rasisme (a) Netwerk-Vlaanderen was verleden zaterdag te gast voor de halfjaarlijkse algemene vergadering in Netwerk-Aalst. Twee homoniemen die echter wel verwante maar toch andere ladingen dekken. Netwerk-Aalst dat U kent is het onafhankelijk kultureel centrum in de De Ridderstraat. Netwerk-Vlaanderen daarentegen is een solidariteits fonds voor alternatieve projekten dat tijdens zyn trouwens amper zevenjarig bestaan (roots in de Bondsrepubliek) reeds steun verleende aan een 140-tal projekten verspreid over heel Vlaanderen. Verleden jaar had Netwerk-Vlaanderen een budget van 11 miljoen. Het haalt zyn financiële middelen uit ledenbijdragen, uit losse giften, uit giftencampagnes, uit de organisatie van leenbemiddeling en uit het aanbrengen van «krekelspaarders» bij de ASLK. een werkgelegenheidspro- werk werd erdoor in zijn jekt van HAK-Aalst heeft werking allerminst ver- Netwerk-Vlaanderen een lamd, maar toch nam de renteloze lening van belangstelling tijdens het 100.000 fr. in petto om tweede semester van 88 laaggeschoolden in een merkelijk af. In Netwerk werkatelier werkgelegen heid te bieden met allerlei rekuperatiemateriaal. Een projekt dat reeds een tijd is men echter van mening dat er voor beide centra plaats moet kunnen zijn. Netwerk zelf zoekt het dan Leenbemiddeling Op de reeds geciteerde leenbemiddeling wil Ne twerk-Vlaanderen zich nu speciaal concentreren. Het wil inderdaad bemidde lend optreden tussen de kandidaat privé-geldschie- ter en het projekt dat nood heeft aan kredieten. Net werk-Vlaanderen zorgt kosteloos voor het opstel len van het dossier, voor de borgstelling aan de kre dietverlener en voor het opvolgen van de afbetalin gen. Op de algemene ver gadering kwam in de toe komstvisie ook het evolue ren naar meer bancaire funkties ter sprake als eer ste stap naar de gewenste Bank Netwerk-Vlaande ren. Steun Netwerk-Aalst genoot reeds een renteloze lening van Netwerk-Vlaanderen van 330.000 fr. voor de verleden jaar in de De Ridderstraat gerealiseerde verbouwingen. Ook de er varingsgerichte school De Weide (Erpe) en het Edu- katief Samenwerkingsver- bond (Parklaan) komen voor kredietverlening des gevraagd in aanmerking. Voor het opstarten van lang op stapel staat maar jn een heroriëntering. Bo- nu allicht beter van de vendien krijgt de Net- grond zal kunnen komen, werkzaal deze zomer een Het is inderdaad zo dat degelijke opfrisbeurt en, idealisme mooi is maar dat nu de eerste nieuwsgierig- zonder enige financiële ba sis men bezwaarlijk iets degelijks kan organiseren. Heroriëntatie Met het opstarten van De Werf kreeg Aalst er een kultureel centrum bij. Kultureel Centrum Net heid naar De Werf voorbij is, worden weer meer zaal- verhuringen bij Netwerk geboekt met o.m. beurzen en muziekuitvoeringen. LH Jan Burssens, Pol Mara, Oktaaf Landuyt, Henri Lannoye, Frans Minnaert, Roger Ra veel, Geo Sempels, Serge Vandercom, Lucien Van den Driessche en Stephan Gorus, kunstenaars van deze tijd met naam en faam. Men kan dank zij Kiwanis Dendermonde Beyaert hun werk zien op het stadhuis van Dendermonde van 31 maart tot en met 16 april. Een tentoonstelling die men in geen geval mag missen. Kiwanis Dendermonde verwacht dan ook voor zyn tweede kunstselektie een massale belang stelling, zeker van de eigentijdse kunstliefhebbers. Twee jaar geleden organi- zeerde Kiwanis Dender monde voor de eerste maal een kunstselektie. Het initiatief, dat kunste naars van alle leeftijden en disciplines bijeenbracht in het stadhuis, sloeg aan bij het grote publiek. Kon men bij de eerste organi- zatie niet de naam en faam aan kunstenaars voorleg gen zoals dat nu het geval is, toch bleek dat deze al lereerste kunstselektie een zeer hoogstaand kultureel gebeuren was. Ook al om dat de bezoekers er regel recht het atelier van ver schillende kunstenaars binnenstapten. Zij, de kunstenaars dus, hadden eraan gehouden, ook ter plaatse te werken. De tweede kunstselektie biedt zich nu aan met het kruim aan Belgische he dendaagse kunstenaars. De namen kent u al: het zijn kunstenaars van uit eenlopende disciplines, en toch hebben zij heel wat gemeen. Zij hebben alle maal hun naam verbonden aan kunststromingen uit de zestiger jaren, de perio de dat er in Dendermonde een kunststroming ont stond die de naam Celbe ton meekreeg. De vooropening van deze toch wel unieke tentoon stelling zal plaatsvinden op vrijdag 31 maart in het stadhuis van Dendermon de om 20.00 uur. Aan Ka- rel Geirlandt werd ge vraagd om de tentoonstel ling in te leiden, terwijl aan een aantal andere vooraanstaanden gevraagd werd eveneens het woord te voeren. Onder meer aan burgemeester Dierick van Dendermonde en aan de Dendermondse sche pen van kuituur Patrick Meulebroek. Voor de mu zikale intermezzi op deze opening zorgen Els Moeyersoon, dwarsfluit en Peter Kestens, piano. Dag van de serviceclubs Net zoals de vorige keer, wordt ook nu weer een dag van de serviceclubs voorzien. Dat is op dins dag 4 april, een dinsdag en dus de dag waarop de Ki wanis in vergadering bij eenkomen. Om 20.00 uur vergadert Kiwanis Den dermonde in de Ros Beyaardzaal van het stad huis en op die bijeenkomst zullen ook de deelnemen de kunstenaars aanwezig zijn. Op de vergadering worden ook de leden van de serviceclubs van Den dermonde, het stadsbe stuur en kunstminnaars verwacht. Er wordt na de vergadering een kleine lunch aangeboden en ook tijdens die bijeenkomst zorgen Els Moeyersoon en Peter Kestens voor de mu zikale omlijsting. De be doeling van deze avond is te komen tot een soort van artistieke verbroedering. Voor groepen en scholen In samenspraak met de VW Dendermonde heeft Kiwanis Beyaert Dender monde het mogelijk ge maakt dat groepen of scholen buiten de normale openingsuren van de ten toonstelling, toch de wer ken kunnen bekijken. Dat kan bijzonder leerrijk zijn, want van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om ook het stadhuis van Dendermonde tot in het detail te bekijken. De openingsuren van de tentoonstelling, die wordt georganizeerd met mede werking van het Ministerie van de Vlaamse Gemeen schap dienst Kuituur en het stadsbestuur van Den dermonde, zijn: elke weekdag van 18.00 tot 20.00 uur, op zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur en op zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Op maandag en dins dag is de tentoonstelling gesloten. Voor een groepsbezoek of scholen- bezoek kan men afspreken met de VW Dendermon de op het nummer 052/ 21.39.56. Unieke kunstmap Kiwanis Dendermonde heeft over deze tentoon stelling een unieke kunst map laten maken waar voor de expozerende kun stenaars een speciaal werk hebben gemaakt. De map is van een zeer hoogstaan de kwaliteit en bevat ze ven meerkleurige exklu- sieve en originele zeef drukken gedrukt op hand geschept oud-Hollands pa pier van 250 gram met for maat 55 op 78 cm. Er wor den slechts 50 eksempla- ren van deze map gedrukt en alle eksemplaren zullen genummerd zijn. Om de autenticiteit van deze map te verzekeren worden alle gebruikte filmen in aanwe zigheid van een gerechts deurwaarder vernietigd. Bij elke map wordt ook een certifikaal van echt heid afgeleverd. Het geheel van de zeven werken, verzameld in een linnenkaft wordt in voor inschrijving (tot 16 april) aangeboden aan 30.000 fr. Men kan inschrijven op het adres: Gerechtsdeur waarder P. De Mey, Brus selsestraat 116 te 9330 Dendermonde of tijdens de duur van de tentoon stelling. In dat laatste ge val loopt men wel het risi co dat alle mappen al be steld zullen zijn. Veertien gezinnen, «rechtsbevolking» uit Aalst, Hamme, Wetteren en Houthulst, die in de Blektestraat te Hofsta- de in karavans verblijven op een terrein dat eigendom is van de stad Aalst, ontvingen van de administratie voor ruimtelijke ordening en leefmilieu (AROL) een schryven in verband met hun verblijf in karavans zonder vooraf- gaandelyke stedebouwkundige vergunning. Ze werden daarin aangemaand vóór vrijdag 1 april de karavans en bljkonstrukties te verwijderen. Zoniet zouden ze straf rechterlijk vervolgd worden. rijdag 17 maart stond er in Den Boom gaard weerom een interna tionaal gereputeerde artieste op de planken: Liesbeth List, terug van weggeweest, deed met haar nieuwe solo-program ma «List Nu» Bomem aan. Diegenen die haar kennen, of beter gezegd, wie de nummers van Liesbeth kent van plaatopnamen en T.V. was verrast door de nieuwe weg die zij met dit solo-programma heeft in geslagen «List Nu» toont Liesbeth List zoals men haar nog niet dikwijls zag: een volwassen vrouw die haar eigen weg gaat, vol humor en energie, stralend en vrij. Liesbeth is vooral bekend geworden met ro mantische luisterliedjes, maar in haar nieuwe show ontpopt zij zich tot een echte «allrounder» De ge weldige kracht van haar stem, gekombineerd met een uitstraling waarop vele vrouwen jaloers kunnen zijn, was meer dan genoeg om Bomem te veroveren. Op de piano begeleid door een virtuoze Rob van Dijck bracht zij een repertoire dat evolueerde van de beken de romantische luisterlied jes naar echte maatschap pij-kritische nummers. Nummers over haat, jaloe- zie, genegenheid, kortom alle facetten van het lief desleven, werden gevolgd door liedjes over de ziekte Aids en over het kommer- ciële misbruik van het ge loof. Dat de tekst in sommi ge nummers dan ook een heel belangrijke plaats in neemt mag niemand ver- wonderén. Voor het schrij ven van deze teksten heeft zij hulp gekregen van ande re bekende Nederlanders zoals Herman van Veen, AnnieM.G. Schmidt, Ivo De Wijs, Hans Dorrestijn, Wim Hogekamp en Remco Campert. Dit alles wil ech ter niet zeggen dat «List Nu» een zwaar-op-de- hands en serieus program ma is. Het Bomemse pu bliek kreeg alles volgens de juiste dosis toegediend. Een dosis ernst, afgewis seld met humor, gebracht in de vorm van korte confé rences en luchtige gedicht jes, die allebei steunden op doldwaze nonsens. Maar het waren toch vooral haar ijzersterke, van kracht uitpuilende stem, waarmee zij dan weer fluisterend en dan weer al roepend het Bomemse publiek wist te boeien, en de daarbijho- rende korte theatrale be wegingen van de ledema ten die een diepe indruk nagelaten hebben en dit kan ik wel zeggen met ze kerheid ook op het over grote deel van het talrijk aanwezig en duidelijk ge nietend publiek. Een publiek dat vooral een liedjesshow verwachtte maar aangenaam verrast bleek te zijn met de perso nality-show die men te zien kreeg. Dankzij Liesbeths uitstraling van haar unieke warmte en genegenheid wist zij dit publiek dan ook totaal naar haar hand te zetten. Wat ook emorm opviel, wat bij andere shows ook reeds is opge vallen maar dan ih de ne gatieve betekenis, was de aandacht die was besteed aan de «enscènering» van Geen keuze Van oudsher verblijven deze families in Aalst. De keuze van dit terrein aan de Blektestraat te Hofsta- de is geenszins hun eigen optie. Ze verblijven er in derdaad in uiterst penibele omstandigheden. Vroeger waren er tal van braaklig gende gronden op het Aal- sters grondgebied waar ze terecht konden, doch die werden geleidelijk inge palmd voor wegen, wo ningbouw, sportterreinen en parkings De karavan- bewoners moesten steeds de plaats ruimen en be landden finaal in de Blek testraat die reeds door hun grootouders als pleister plaats werd gebruikt. Qua si alle andere terreinen waren gesloten op uitzon dering van de Zijpstraat eveneens te Hofstade en de brug aan de Tragel, waar toch nog enkele fa milieleden, weliswaar in weinig benijdenswaardige omstandigheden, een plaatsje vonden. Sardienen in een blikje De bewoners van de kara vans zeggen aan de Blek testraat als sardienen op elkaar gepakt te staan met vaak amper één meter tus sen de karavans, met nau welijks ruimte voor de uit oefening van een zelfstan dig beroep en met aanste kelijk brandgevaar. Bo vendien ontbreken er de meest elementaire voor zieningen, als water, riole ring, sanitair. Bij regen weer is het terrein ontoe gankelijk en bovendien lo pen kinderen er continu gevaar en moeten wegens het druk verkeer in de ka ravans gehouden worden. Dat dit terrein met 14 ge zinnen op 1.500 mJ stede bouwkundig niet past, daarvan zijn de bewoners meer dan wie ook, ten stelligste overtuigd. Dat nu pas «anderen» erover aan de klaagmuur gaan staan, heeft te maken met de recente uitbreiding van een woonwijk in de buurt. Reeds ruim 10 jaar wordt bij het stadsbestuur aange drongen op het vinden van een valabele oplossing. Ondermeer heeft «Woon- wagenwerk» van de pre caire situatie van dit ter rein een aktiepunt voor het stadsbestuur gemaakt. Er kwamen wel veel sug gesties doch geen enkele realisatie. Pogingen van de bewoners zelf om een ge schikt terrein te vinden, liepen eveneens falikant uit. Quo vadis? «Moesten we weten waar heen, we vertrokken on middellijk», zeggen de be woners. «Wij weten het niet en ook het beleid schijnt het niet te weten». Met het opstellen van pro cessen-verbaal, verdrij ving, veroordeling en schande, is er geen oplos sing. Wellicht belanden de bewoners elders in mis schien nóg slechtere om standigheden. Dringend wordt dan ook gevraagd aan de minister voor gezin en maatschap pelijk welzijn, aan de mi nister voor leefmilieu, aan de gouverneur van Oost- Vlaanderen, aan de admi nistratie ruimtelijke orde ning en leefmilieu, aan de vereniging van steden en gemeenten, aan het stads bestuur en de gemeen teraad van Aalst, aan het koördinatiekomitee voor maatschappelijk welzijn, aan alle dames en heren politici, aan alle betrokken instanties en diensten en aan alle belangstellenden te willen zoeken naar een oplossing met de volledige samenwerking van de ka- ravanbewoners zelf. «Vertrekken vóór 1 april is onmogelijk. Laat ons realist zijn en deze aanma ning van AROL beschou wen als een hernieuwd vertrekpunt naar een vala bele oplossing toe. Het moet kunnen». LH het gebeuren. Daar waar het podium in Den Boom gaard toch relatief groot is en dus ook voor sommige soloartiesten moeilijkheden oplevert om de leegte die zulke open ruimte steeds kreërt te «vullen», had de crew van Liesbeth door een eenvoudige ingreep dit probleem van in den be ginne opgelost. Door een zuil met een vaas gevuld met Hollandse tulpen op het podium te plaatsen, en die op een prachtige ma nier te belichten, kreërde men van bij de start een sfeer van intimiteit en ver trouwen. Prachtig gedaan!! U zoekt waarschijnlijk naar een foto waar U dit alles kunt op zien, helaas. Het was immers op bevel van Liesbeth zelf dat het uit drukkelijk verboden was om foto's te nemen tijdens het optreden. Het werd uw nederige dienaar dan ook onmogelijk gemaakt, door een enorm imposante fi guur die minstens drie kop pen groter was om een kiekje van het optreden mee naar huis te brengen. Dan maar de stoute schoe nen aangetrokken en naar de kleedkamers gestapt om met m'n mooiste Hol landse aksent te vragen of zij even wou poseren. Aan de glimlach op haar lippen ziet u dat zij met genoegen aan dit verzoek voldeed. ZJWA

De Voorpost | 1989 | | pagina 6