Belangrijke La Jeugdhuis Move in detail (deel 1) gewestvergadering van volkstuinders te Wieze Dertig jaar Defina Dendermonde Uw weekblad op BRT-2 Oost-Vlaanderen Ziekenhuisproblematiek in de senaat aan de orde Voorgestelde loonsverhoging voor opvoeders Is geen «kruimeltje» Nieuwe kursussen basisedukatie 10 - 31.3.1989 - De Voorpost Voori De 20t door Barba aantal Waas! het Gi Jeugdhuis Move uit Oudegem bestaat dit jaar twintig jaar. Men zegge het voort. In het gezegende jaar 1969 werd Move opgericht door enkele enthousiaste jonge mensen, die na het verdwijnen van de vakantiewerking de noodzaak voelden om een eigen beweging met een eigen lokaal uit te bouwen. Dat het pad niet altijd over rozen liep, hoeft wellicht geen verdere uitleg. Er werden enkele diepe dalen doorkruist maar daartegenover stonden dan weer een heleboel schitterende hoogtepunten. Omdat een twintigste verjaardag niet onopgemerkt mag en kan voorbijgaan, leggen we deze en volgende week jeugdhuis Move onder de mikroskoop. Lees dus in uw weekblad skiles (nou ja, bijna alles) over jeugdhuis Move. Er waren eens... In 1969 ontsproot in het brein van een aantal wild enthousiaste jongeren de idee van een eigen 'jeugd beweging' met een eigen lokaal. De daad werd bij het woord gevoegd en er werd begonnen met de bouw van een aangepast lokaal in de Nederstraat. Stuwende krachten in die beginperiode waren Paul Van Damme, Michel Du bois en William Van Bo ven. Zij konden niet al leen rekenen op de steun van enkele VP- en KSA- leden maar ook op de steun en onbaatzuchtige inzet van vele ouders. Op 26 oktober 1969 werd het lokaal (op het 'wipplein', toen eigendom van de fa milie Dubois) in gebruik genomen. Move telde toen (lidkaarten werden pas het jaar nadien ingevoerd, zo dat het bij een schatting blijft) een dertigtal leden. De akkomodaties waren aanvankelijk bijzonder primitief. Zo bestond de vloer uit houten planken (zonder fundering). Drank werd gekoeld in kuipen met ijsblokken. Ondanks deze minder komfortabele omstandigheden slaagden de mensen van Move erin toch een aantal interessan te en tevens leuke aktivi- teiten op touw te zetten. In 1970 werd zelfs een op treden van de toen reeds legendarische Pebbles georganiseerd. Move nam ook uitbundig deel aan de festiviteiten rond karna val. Zo slaagde men erin tweemaal een eerste prijs in de wacht te slepen in de karnavalstoet van Oude gem. In Heist-op-den- Berg werd daarenboven een ereprijs weggekaapt. In diezelfde periode lag Move ook meermaals overhoop met de gemeen te Oudegem, omdat de subsidies die het jeugdhuis vanaf 1969 van het ge meentebestuur ontving, ruim ontoereikend waren. Erkenning Om door de federatie der Jeugdhuizen erkend te worden als jeugdhuis, moet men kunnen be schikken over verschillen de lokalen. Mede hierdoor en door het gestadig toe ken, voldoende bergruim te, een zaal geschikt voor diverse aktiviteiten en een café. In 1974 waren reeds zeventig leden aangeslo ten. In datzelfde jaar wer den ook de eerste 'echte jeugdhuisaktiviteiten' georganiseerd. Een greep uit deze aktiviteiten: film- projekties, TD's, sportma nifestaties gaande van ta feltennis tot volleybal. Voor een goed verloop van deze en andere aktivi teiten werden verschillen de werkgroepen samenge steld. Zo waren onder meer de kookclub, het re- Vorige dinsdag was Wieze aan de beurt (eer) om de jaarlijkse vergadering van de Volkstuinbesturen uit het gewest te organiseren. In het Cultureel Centrum kwa men een 60-tal afgevaardigden uit de eigen regio Den- dermonde, maar eveneens uit het Wetterse, het Land van Aalst, de omschrijving Zele-Hamme en zelfs van uit het Soete Waasland bijeen. Dat het bestuur van de inrichtende afdeling Wieze nagenoeg voltallig was, is haast vanzelfsprekend. Dendermonde. Jeugdhuis Move over karnaval. nemen van het aantal le den, werd in 1974 besloten te verhuizen naar de Hof straat in Oudegem. Op 30 augustus werd het nieuwe onderkomen 'ingewijd'. Men beschikte er over een vergaderruimte, een keu- Van maandag 3 april tot en met vrijdag 7 april zendt BRT-2 Omroep Oost-Vlaanderen een reeks uit over regionale weekbladen. In vijf afleveringen en onder de titel «Waarde Streekgenoot» praat Freek Neirynck met de redaktieverantwoordelijken van ondermeer De Beiaard (Zottegem), De Eeklonaar (Meetjesland), De Voorpost (Dender- en Waas land), Weekblad Plus (Vlaamse Ardennen), Le Courier de Gand (Gent), Het Vrije Maldegem (Noord-Oost-Vlaanderen), Stop (Gavere) en Het Vrije Waasland. Wat is de oplage van deze regionale kranten? Welke accenten worden er gelegd? Wat is het impact op de regio enz. Allemaal vragen waarop de programmamakers een antwoord proberen te ge ven. De reeks wordt uitgezonden in het kader van het ontkoppeld BRT-2 magazine Oost-Vlaanderen Regionaal in een produktie van Hendrik Coleman. Waarde Streekgenoten, over de regionale pers in Oost-Vlaanderen tussen 12 en 1 bij BRT 2. klameteam, de sport- groep, de redaktie elk op hun terrein, buitengewoon aktief. Om het ongebrei deld enthousiasme enigs zins te kanaliseren en om de werking van het jeugd huis voor de toekomst vei lig te stellen, werden op 'impuls-weekends' in Dworp leden opgeleid tot volwaardige jeugdhuisme dewerkers. Ondertussen werd jeugdhuis Move op 16 november 1975 door het Ministerie van Neder landse Kuituur voor het eerst erkend als volwaar dig jeugdhuis. Alarmlijst Maar, zoals eerder ge zegd, Move doorkruiste enkele diepe dalen. In 1976 kwam het jeugdhuis in moeilijkheden waar door het op de zogenoem de 'alarmlijst' kwam te staan. De werking van het seizoen 1975-1976 werd door de overheid als on voldoende beschouwd. Hierdoor kwam niet alleen de subsidiëring op de hel ling te staan, maar ook de verdere erkenning door de Dendermonde. Jeugdhuis Move pakte ooit met een reusachtige vredesduif uit op het karnaval in Oudegem december 1976. Robert Deruyck, die zich op dat ogenblik bekwaamde als maatschappelijk werker, nam deze taak op zich. Reeds voordien was een dagelijks bestuur geïnstal leerd van wie Rombaut Patrick op 16 mei 1976 de eerste voorzitter werd. Het ledenaantal klom op tot 98. Pas in 1977 kwam Move volledig uit het slop. Om een positief resultaat af te dwingen, werden en kele zware strukturele her vormingen doorgevoerd. De werking zou voortaan gedragen worden door een vj wekelijks vergaderende j?< jongerenkern. De aktivi- H teiten waren niet zozeer veranderd, als wel de sfeer onder elkaar en de betrok kenheid van de leden die uitstekende vooruitzichten gaven voor de toekomst, bevoegde overheidsinstan- Hoe jeugdhuis Move na ties. Om het tij te keren, 1977 evolueerde, leest u werd een Permanent Ver- volgende week. Zelfde antwoordelijke aange- plaats, zelfde tijd. steld. Dat gebeurde op 1 Bart P. Toespraken De heer H. Van Nijver- seel, gewestvoorzitter, heette de vele aanwezigen van harte welkom, en loof de het bewindsteam van Wieze voor de goede ont vangst. Verder sprak hij nog enkele woorden van aanmoediging voor de tuinders om ook in 1989 nog aan tuinwerk te blijven doen, als een nutti ge vorm van vrijetijdsbe steding (gezondheid, fami liegeest, opbrengst) en vooral van aard om het milieu mooi en dus mens vriendelijk te houden. Nadien verleende hij het woord aan de h. Van He- cke, inspecteur, bij de A.B.B. (Assurantie Belgi sche Boerenbond) die uiteraard over verzekerin gen handelde, een nogal ingewikkelde materie. Door aanhaling van meer dere ongevallen trachtte hij de aanwezigen kon- kreet enkele basisprincie pen terzake bij te brengen, zoals b.v.: «Wie als privaat persoon, of beroepshalve, of in verenigingsverband, iemand schade berokkent, is er aansprakelijk voor». Met de er uit volgende stelling: «de eisende partij moet steeds de waarborg van de aansprakelijkheid (de oorzaak) kunnen in roepen». En dit geldt zo wel voor de verenigingen als ten individuelen titel. De besturen kunnen dus in bepaalde gevallen, evenals de enkeling, of eiser of benadeelde zijn. Ook de functie of de opdracht van een bestuurslid kan een rol spelen, alsmede het feit of de «overtreder» in een ne venactiviteit of soms als huurder handelde. Daarna had spreker het nog over rechtsbijstand, eventuele vergoedingen voor geleden lichamelijke of stoffelijke schade, tus senkomsten van de mutua liteit en uitkeringen in ge val van tijdelijke of blij vende invaliditeit. Uit wat voorgaat kan men dus besluiten dat elke ver eniging best een assurantie van Burgerlijke Aanspra kelijkheid aangaat. Er zijn immers zovele risico's in het huidig maatschappe lijk leven. Belangrijk is derhalve dat men zich goed bezint, en te rade gaat bij bevoegde personen of instanties, vooraleer men de te dek ken risico's, met passende clausules in de verzeke ringspolis laat opnemen. Tot daar enkele notities uit een zeer leerzame uit eenzetting. Als laatste spreker hoor den we de heer Frans Mi- chiels, gewestelijk inspec teur bij het «Werk van den Akker». Deze gaf een be knopt overzicht van de ak tiviteiten, de realisaties en de vooruitzichten van de 20 bestaande gewestafde lingen, die samen 3950 ge zinnen tellen, waar we ge rust nog 190 jeugdleden mogen bijrekenen. Tevens deelde hij mede dat de meeste gemeenten een jaarlijkse hofkensprijs- kamp houden evene ment waarvan vele leden dankbaar gebruik maken en dat de geledingen Appels, Oudegem, Gijze- gem, Herdersem, Lebbe- ke Centrum, Lebbeke H. Kruis en Wetteren vorig jaar een tuinbouwtentoon stelling organiseerden. Nadien gaf de inspecteur nog enkele losse medede lingen over het ledenblad «De Volkstuin», over on derwerpen voor een even tuele voordracht, zoals b.v. «Een ongeval, wat moet ik doen?...» «Giftige planten»«Vergiftiging in huis en tuin», met opga ve van beschikbare spre kers. Als slot stelde hij een be zoek aan het Nationaal Tuinbouwcongres in juni te Leuven in uitzicht, dat te combineren is met een geleid bezoek aan die stad. Ter illustratie van de avond werd nog een film pje vertoond over «50 jaar Volkstuin te Wieze» en over enkele realisaties van het «Werk van den Ak ker» in dit dorp van bier, chocolade en bloemen Besluitend mogen we zeg gen dat de gewestvergade ring een sukses was, dank zij de inzet van het inrich tend bestuur (Wieze) en evenzeer wegens de dege lijke leiding door het re gionaal bewindsteam, aan gevoerd door voorzitter Van Nijverseel, en de le den Bauwens F., De Sae- deleir M., Jacobs G., Lau- waert E., Roland P., Van Driessche J., Van Hiel M.L. en last but not least inspecteur Michiels, die tevens als secretaris fun geert. J. Van Landuyt VU-senator Walter Pee- ters heeft in de senaat de betaling van de klinische biologie in de ziekenhui zen aangekaart, evenals de opleiding van de huisart sen en de begroting voor de ziekenhuissektor. Hij noemde in zijn betoog het «historisch forfait» dat minister Busquin naar voor schuift onaanvaard baar en verzette zich tegen de onrechtvaardige verde ling van de gelden voor de gezondheidszorg. Uit een recente studie, zo zei Pee- ters, is naar voor gekomen dat Wallonnië een derde meer uit de sociale zeker heid haalt dan Vlaande ren. In Vlaanderen kost klinische biologie gemid deld 175 fr. per verpleeg- dag, in Brussel 395 fr. en in Wallonië 375 fr. Peeters vroeg zich af of men dit «historisch forfait» gaat aanhouden of dat men de ze regeling gaat herzien, en welke normen er wor den gehanteerd om in de toekomst tot een objektie- ve en rechtvaardige vast stelling te komen. Minister Busquin heeft ondertussen Het paasweekeinde was voor het Dendermondse finan- clepersoneel een gelegenheid om het dertigjarig bestaan te vieren van z(jn vriendenkring die momenteel wordt geleid door voorzitter Rudy De Brandt. De vrienden kring ontstond op 21 maart 1959 onder impuls van een aantal ambtenaren van de direkte belastingen. Het bestuur verenigde toen Emiel Veyt als voorzitter, Leon Bomhals, Walter Waterschoot, Rik Smekens en Georges Dierickx. Buggenhout. In feestzaal Ter Roest kwamen de wandelaars samen voor een zoveelste tocht (foto Guy) laten weten dat een werk groep is opgericht om een regeling voor te stellen voor de berekening van de forfaits op basis van de faktoren die de konsump- tie klinische biologie ver klaren. In een tweede tussen komst had VU-senator Walter Peeters het over de opleiding van huisartsen. Peeters wil dat die oplei ding wordt herzien. «De beste opleiding is de pa tiënten zien», zo zei hij, waarbij hij pleitte voor het invoeren van 200 uren theorie binnen het curricu lum geneeskunde, en twee maand huisartsenstage op zijn minst. Die stage kan later ook worden uitge breid. Hij verwees naar het voorstel van de V.L.I.R. inzake de huis artsenopleiding waarbij 5 punten werden aangeno men. De minister zei hier omtrent dat hij pas beslis singen zal kunnen nemen wanneer hij volledig zal ingelicht zijn. En dan tenslotte de tus senkomst over de begro ting van de ziekenhuissek tor. Walter Peeters hield ter zake een pleidooi voor een herverdeling binnen het ziekenhuisbudget in de richting van de bezoldiging van hen die met grote in zet dagdagelijks instaan voor de humane zorg van de zieke mens. Peeters en met hem de VU willen de winsten van de instellingen plafonneren, een percen tage van de jaarlijkse winst invorderen en stor ten in een beleggings fonds, de dokterstarieven en bezoldigingen, ook die van de direktie en het ka derpersoneel, doorzichtig en kontroleerbaar maken, wettelijk vastleggen van uniformeren en recht streekse betalingen van ziekenhuisrekeningen door het Riziv zonder de tussenkomst van de mu tualiteiten. Hij pleitte ook voor de openbaarheid van boekhoudkundige gege vens van de instellingen. Voorzitter De Brandt her innerde in zijn toespraak dat de vriendenkring in die jaren drie voorzitters heeft gekend (Emiel Veyt, Leon Bomhals en hijzelf, zes sekretarissen (Leon Bom hals, Lucien De Blende, Roger Beeckman, Frans Meyers, Julien De Sae- gher en Marcel Coore- man). Tenslotte ook vier schatbewaarders (Walter Waterschoot, Bernard Van Acker, Remy De Croock en Aimé Buysse). Het gering aantal wisselin gen binnen het bestuur, bewijst de goede werking van Defina, zo zegde hij. Sport Voornamelijk sport speel de een rol bij Defina. Er werd een volleybalteam opgericht dat in verschil lende kompetities flinke resultaten behaalde en momenteel deelneemt aan het kampioenschap van de openbare diensten. Onder impuls van Rik Smekens, Lucien De Blende en Re- mi De Beule werd inder tijd ook een voetbalploeg opgericht. Momenteel wordt er ook nog aan mi ni-voetbal gedaan. Leden van de vereniging beoefenden ook nog ande re sporten als cross, kara- bi inschieten, zwemmen, petanque, bowling, schaak, wipschieting, ten nis en vissen. Ook yoga werd intens beoefend. Leden van de vereniging namen vaak aan kulturele manifestaties deel. Onder impuls van Adriaan Van Cauwenbergh wordt jaar lijks een eigen kunstten toonstelling gehouden. Sinds 1959 werd er opge start met een Sinterklaas feest. In totaal kregen in al die jaren 3.197 kinderen een handdruk van de Sint. Twee jaar geleden werd begonnen met een kursus dansen. De vereniging geeft voorts een eigen blad uit. Citroentje genoemd. Nog in het teken van het 30-jarig bestaan, wordt een culturele avond voor zien op vrijdag 2 juni in het stadhuis te Dender monde, Juliaan Marivoet uit Bornem zal het die avond hebben over het dorpsleven in Vlaanderen. E.G. Minister Lenssens blijft bij zijn besluit Gemeenschapsminister Lenssens van Welzijn en Gezin, blijft bij zijn stand punt. Dat betekent dat hij niet van plan is om in te gaan op de vernieuwde ei sen van de werknemers te werkgesteld in de voorzie ningen voor de jeugd- en gehandicaptenzorg en in de vrije diensten voor ge- zins- en bejaardenhulp. Hij zegt dat de loonsver hoging die hij heeft voor gesteld tijdens de onder handeling, foutief als «kruimeltjes» worden voorgesteld, maar integen deel een reëele verhoging van 10 procent gemiddeld is. En dat is heel wat, aldus de minister. «De globale budgettaire weerslag van het eindvoor stel betekent voor de be groting van de Vlaamse Gemeenschap een meer uitgave op jaarbasis van 2,2 miljard frank. Er werd daarbij geen rekening ge houden met wat reeds in 1988 werd gerealizeerd (1.000 fr. algemene bare- mieke verhoging per maand vanaf 1 juli 1988 en de verhoging van de maandpremie van 800 fr. naar 1.050 fr.). In zijn eindvoorstel heeft de bevoegde minister het over drie luiken, waarbij een eerste betrekking heeft op de baremieke loonsverhoging van 3,5% voor alle personeelsleden, een indeksatie van de vas te bedragen van de kamp-, eindejaars- en maandpre mie, een toekenning van de haard- en standplaats vergoeding, een toeken- diensten. In een tweede dens het weekend en een ning van een syndikale luik heeft hij het over een rechtzetting van de anciën- premie en een verhoging stopzetting van de perso- niteit. Het derde luik heeft van toeslagen op zon- en neelsstop, een aanpassing betrekking op de tewerk- feestdagen en op nacht- van de personeelsnorm tij- stelling zelf. Na de paasvakantie gaan Men kan voor deze kur- rekenen, en hoe bereken in Dendermonde een aan- sussen inschrijven bij het ik mijn maandelijkse uit- tal nieuwe kursussen ba- Projekt Basisedukatie gaven. Deze kursus wordt sisedukatie van start. Deze Dendermonde, Oude Vest gegeven in Dendermonde. kursussen richten zich tot 166 te 9330 Dendermon- Daar wordt ook de kursus volwassen mannen en de, tel. 052/22.42.19 en «samen bijleren» gegeven, vrouwen die niet lang naar vragen naar Kristel, Bie of Er wordt gewerkt rond de school zijn geweest en Nelly. taal en moeilijke woorden, maksimum het lager se- Op het programma staat Een derde kursus «doe cundair beroeps hebben een kursus rekenvaardig- mee» wordt gegeven in afgemaakt. De kursussen heid, of hoe kan ik in een Oudegem en leert de kur- worden een keer per week winkel snel berekenen wat sisten omgaan met papie- gegeven, overdag of 's mijn boodschappenmand- ren en formulieren, over avonds, gedurende 2 tot 3 je gaat kosten, welk pro- de diensten van de ge- uur. De deelname is dukt is het goedkoopst, meente, het gebruiken van gratis. hoe moet ik procenten be- overschrijvingen.

De Voorpost | 1989 | | pagina 10