Laureaten: Helga, Elise, Iris en Wouter Lijk zoek In KTA Aalst Jeugdhuis Dido Erpe boordevol aktiviteiten De armband als diamantjuweel In Galerie Muylaert - Hofman te Aalst Davldsfonds Aalst in de komende weken Johan Messely in Galerij Hof te Puttens in Lede De Voorpost - 31.3.1989 - 11 Voordrachtwedstrijd Slnt-Barbara Aalst De 20ste Provinciale voordrachtwedstrUd georganiseerd veelziidieheid van het se. door de Koninklijke Alonde RederUkerikamer Sint- p'Selrd talent Barbar. .Arbeid en Kunst, mocht rekenen op een groot 5e iurv"dcn v«heucen er aantal deelnemers uit de eigen regio maar tevens uit het zjch over dat noe steeds Waasland Vlaams-Brabant, de streek van Zottegem aanfal fongemn dat de een insprijs- evene- e leden maken ïdingen Gijze- Lebbe- eke H. i vorig :ntoon- ïerden. pecteur ledede- lenblad rer on- even- zoals 1, wat Giftige iftiging t opga- spre- inzet wijden aan de meest Laureaten hoogstaande vorm van 12 A 14 Jaar eigen regio maar tevens uit het St'^d".,"iSclwöord"' kU"UUr onderscheiding: aut.H. 8... net woord. 1. Van der Heyden Helga (Aalst) «De droom van Woutertje Pieterse» - Mul- tatuli (laureaat). 2. Nachtegael Lieve (Bel- sele) «De Stuiter» - Liselo- re Gerritsen. 3. Stoppie Nele (Meerbe- ke) «Bezinning» - René Swartenbroeck. 4. Van Damme Mieke (Lede) «Het scheurtje» - Maria Heylen. Onderscheiding: 5. Bogaerts Brian (Waas munster) «Zeg maar niks» - André Sollie. 6. De Temmerman Ilka (Aaigem) «Arne Borg» - Jan Engelman. 7. Bossuyt Inge (St. Mar- tens-Bodegem) «Ziek» - Shel Silvester. het Gentse. Deken van de Kamer An dré Van der Eist deelde een aantal appreciaties en bedenkingen mede geop perd door de jury die be stond uit letterkundigen Wouter De Bruyne en Ju- lien Librecht, toneelmen sen Roger Bolders, Mieke Bouve en Jet De Koninck en voor de organisatie de Deken himself plus Marcel Crombeen, Marijke Baeyens, Louis Janssens en Frank De Wolf. Na de samenstelling der punten gegeven door de juryleden bleek een even tuele déliberatie overbo dig. De cijfers spraken in derdaad voor zich zelf. Aanmerkingen Volgens de jury waren een aantal kandidaten er niet £efcnlad&d hen" ooIMag* Chril v"<d"mm' "r*°'Sd< d' M Een aantal van die teksten was inderdaad gekruid met al te ingewikkelde, hoogdravende passages. Betreurd werd daarenbo ven het quasi totaal ont breken van elke lyriek waar lyriek in se vaak de meest gezuiverde en meest ([ekoncentreerde vorm van uteraire expressie uit maakt. Naar de vorm werd opgemerkt dat teksten al te snel werden gedebiteerd zonder noodzakelijke pau zes en ook dat onvoldoen de aandacht werd besteed aan klemtonen in bepaal de zinskonstrukties. Positief Als positief werden echter ervaren het doordrukken van visualisering der tek sten, het hoog niveau van de wedstrijd die een grote uitstraling over de hele provincie geniet en de Aalst. Minder belangstelling voor de voordrachtwedstrijd (a) 15 d 16 Jaar Grootste onderscheiding 1. De Vliegher Elise (Ste- kene) «La Cachucha» uit «Gösta Berling» - Selma Lagerlöf (laureaat) 2. Van Overloop Lindsay (St.-Niklaas) «De Alfa- beet» - Herman Pieter de Boer. Grote onderscheiding: 3. Van Heddeghem Elisa beth (Erondegem) «Rood kapje en de Wolf» - Roald Dahl. 4. Bontinck Petra (Erem- bodegem) «Het Draaior geltje» - Jacques Prévert. Onderscheiding: 5. Janssens Richert (Her- zele) «De grote jongen» - Ivo Michiels. 6. Van Valckenborgh Ka- trien (Meerbeke) «Kind op Biljart» - Toon Hermans. 7. De Proft Filip (Erembo- degem) «De soldaat van twintig jaar» - Cees Note- boom. Voldoening: 8. Terrijn Bruno (Herzele) «Open Brief» - Louis Sorel. 9. Deplancke Joke (Zotte gem) «Over Tineke» - Pe ter van Straeten. 10. Bernaert Kathleen (Aaigem) «Beleefd zijn» - Jacques Prévert. 11. Badisco Filip (Herze le) «United Fruit Compa ny» - Pablo Neruda. 17 18 jaar Grote onderscheiding: 1. Puttemans Iris (Grim bergen) «Drank, de onbe rekenbare» - M. Vasalis. (laureaat) Ouder dan 18 jaar Grootste onderscheiding: 1. Vandermeulen Kristien (Nieuwkerken) «Fragment uit «Alfa» - Ivo Michiels. 2. Hessels Wouter (Belse- le) «Fragment uit «De Aanslag» - Harry Mulisch (laureaat) Grote onderscheiding: 3. Marmenout Katy (Bel- sele) «Aan Anna Bloem» - Kurt Schwitters. 4. Terrijn Nancy (Herzele) «De Onzichtbare» - Pablo Neruda. 5. Rahoens Lucien (Gent- brugge) «Rock me Jezus» - Liselore Gerritsen. 6. Vercruyssen Leon (Gent) «Zaken zijn Za ken» - Henrich Böll. Onderscheiding: 7. Van Nieuwenhove Isa- belle (Ternat) «Hoe word ik een slecht Redenaar» - Kurt Tocholski. Mozaiëk O.m. de hoofdlaureaten droegen het stuk voor waarmee ze hun bekro ning afdwongen. Helga Van der Heyden uit Aalst deed dat met «De droom van Woutertje Pieterse» van Multatuli, Elise De Vliegher uit Stekene met «La Cachucha» uit «Gosta Berling» van Selma Lager- hof, Iris Puttemans uit Grimbergen met «Drank, de onberekenbare» van Vasals en Wouter Hessels uit Belsele met een frag ment uit «De aanslag» van Harry Mulisch. Klarinettiste Christine Vantomme zorgde voor muzikale intermezzi, An ne Debruyne voor klaar- heldere presentatie. Mar cel Crombeel voor koördi- natie en kuituurschepen Gracienne Van Nieuwen- borgh voor een passend slotwoord. Aalst. Teksten werden visueel beklemtoond (a) Aalst. Schitterende armbanden te kijk in Galerie Muylaert - Hofman Van 7 tot 29 april heeft in Juweel- en Kunstgalerie Muyiaert-Hofman aan de Nleuwstraat 36 te Aalst een belangrijke tentoonstelling plaats. Het gaat om de krea- ues van vooraanstaande jonge ontwerpers van juwelen die hebben meegedongen aan de wedstrijd uitgeschreven door de Hoge Raad voor Diamant met als opdracht een armband als dlamanijuweel te ontwerpen. Dat Is dan ook de titel van deze schitterende tentoonstelling «de armband als diamantsjuweel» waaraan 24 ontwerpers hun 33 kreaties presenteren. De ontwerpers komen uit heel Vlaanderen. Het zijn uit Tielrode Ingrid Adriaessens, uit Hamme Annemie De Corte, uit Antwerpen Sylvie De Craemer. Livina Dupre, Pascal Ocket, Jackie Schwarz en Evelyn Tromp, uit Meche- len Karal De Schrijver, uit Sint-Niklaas Christine Jamin, uit Mortsel Joris Kuyl, uit Edegem Domini que Lemmens, uit Kessel- lo Karla Mertens, uit Has selt Audi Pauwels, uit Brussel Lydia Segers, uit Aarschot Jack Terwedu we, uit Gent Nicole Thien- pondt, uit Wilrijk Christi ne Van Eupen, uit Ekeren Annemarie Van Hoy- donck, uit Sint-Martens- Latem Elise Vermeire, uit oud-Turnhout Marleen Vermeiren en uit Aren- donk Nadina Wijnants. De alierbesten De Hoge Raad voor Dia mant schreef ook vorig jaar een wedstrijd uit voor Belgische ontwerpers van diamantjuwelen en de op dracht «een armband als diamantjuweel» heeft al licht vele ontwerpers aan gesproken. Men kreeg im mers 241 inzendingen te beoordelen. Daarvan wer den er 37 weerhouden voor realizatie. De jury verklaarde na afloop dat het niveau van de kollektie heel wat hoger lag dan de voorgaande jaren. De vaak «momentale» arm band en armjuwelen vor men een prachtige omlijs ting van de talrijke dia manten in diverse slijpvor men die in de ontwerpen verwerkt zijn. De leerlin gen van de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Antwerpen kaapten de eerste prijzen weg. Twee inzendingen kregen een eervolle ver melding: Annemarie Van Hoydonck en Marleen Vermeren omwille van de originaliteit. De derde prijs werd toege kend aan Evelyne Tromp voor een totaalontwerp van diverse kombineerba- re armbanden in nikkel gouddraad met diamant. De tweede prijs ging naar Jackie Schwarz die een armjuweel in staaldraad met uitspringende staafjes waarop diamanten zijn ge monteerd ontwierp. Het juweel moet op de middenarm worden gedra gen en plooit mee met elke beweging. Winnaar werd Nadine Wijnants omwille van het grote vakman schap dat haar ontwerp kenmerkt. Het gaat om een samenvoeding van achthoekige banden in wit goud, in elke hoek bezet met een tiental diamanten. Een zeer origineel en he dendaags juweel dat de diamant centraal stelt. Men kan deze unieke kol lektie bewonderen in Ju weel- en Kunstgalerie Muylaert - Hofman van 7 tot 29 april op maandag van 14 tot 18.30 uur, op dinsdag tot en met zater dag van 9.30 tot 12.30 u. en van 14 tot 18.30 u. De galerij is gesloten op zon en feestdagen en op maan dagvoormiddag. Het Koninklijk Technisch Atheneum en de Rijks middenschool presenteren U op vrijdag 21, zaterdag 22, zondag 23, maandag 24, vrijdag 28 en zondag 30 april opvoeringen in de polyvalente zaal van het KTA aan de Ledebaan 101 te Aalst van de komische thriller van Charles Ray mond Dyer «Het lijk is zoek» in een regie van Er- win Van Herreweghe, bij «De Kollega's» reeds aan zijn vijfde produktie toe. Opvoeringen telkens te 20 u. met iedere avond behal ve op 24 april mogelijk heid tot het genieten van een lekker hapje aan de- mokratische prijs vanaf 18 u. in restaurant Louis Paul Boon. Gratis voorstelling boven dien voor de senioren op donderdagnamiddag 20 april te 14.30 u. Toegangsprijs 120/100 fr. Reserveren via mw, De Boeck, 053/21.99.76. De rervaties vervallen even wel 10 minuten voor de aanvang van de opvoering. Voor het eerst in hun tien jarig bestaan wagen «De Kollega's», leraars en lera ressen van het KTA zich aan het moeilijk genre van de komische thriller. Een uitdaging waarbij de regis seur betreurt dat ook niet- leraars van het KTA moesten worden ingescha keld. Zo Mietje Waege- man en Luc Vandervurst. Naast de vertrouwde KTA-gezichten worden'dit jaar verwelkomd Godelie- ve Daeleman en Roland De Veylder. De cast wordt vervolledigd door Lieve Van de Winckel, Betty Luyckx, Leen Van Lil, André Agneessens, Hugo Vandemaele en André Perreman. Platgespeeld Regisseur Erwin Van Her zele zijn naamgenoot zorgt andermaal voor een origineel dekor weet dat «Het lijk is zoek» ka- potgespeeld is door ama teurgezelschappen. Voor hen gewoon een uitdaging om dat stuk op te poetsen en te restaureren via de eigen visie op dit Britse genre. Het verhaal Ergens in het mistige En geland 's winters ligt Greenacre, het landgoed van wijlen Sir Barra- clough. In de living-room is het akelig duister. Deze dag verdraagt geen licht... de dood en de duivel hebben deze plaats bezocht... bui ten gutst de regen neer... de bliksem doorklieft het interieur en werpt een ma- kaber licht op het gelaat van Juffrouw Barraclough. Straks... na het onweer... zal de begrafenisonderne mer het lijk komen ha len... maar het lijk is zoek. Bikkelharde, nuchtere, vastberaden, speelse maar vooral komische persona ges zullen samen proberen dit mysterie te ontrafelen. In de maand april organi- zeert het Davidsfonds af deling Aalst een viertal ak- tiviteiten die zeer verschei den van aard zijn. Op za terdag 8 april wordt een geleid bezoek gebracht aan de tentoonstelling «In- dus, oude kultureel in Pa kistan» en «Tibet terreur en magie». Deze tentoon stellingen hebben plaats in de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiede nis in het Jubelpark te Brussel. Men vertrekt om 9 uur aan het Capucijnenklooster te Aalst en de inschrijvings prijs bedraagt 250 fr. voor beide tentoonstellingen met gidsbegeleiding. Be langstellenden kunnen kontakt opnemen met Gil bert Claus (21.19.77). Op woensdag 12 april is het Davidsfonds Aalst de medeorganizator van een koncert- en voordrachta vond verzorgd door het Arundo-klarinetkwartet en aktrice Hombeeck. De avond heeft plaats in het kultureel centrum De Werf en begint om 20 uur. Op vrijdag 14 april is er dan om 20 uur een boeien de gespreksavond over de «opgravingen in Aalst». Gastspreker is Walter De Swaef, leraar aan het Sint- Jozefscollege die ten huize van Gilbert Claus, Nino- vesteenweg 28 te Erembo- degem zal vertellen over de recente opgravingen in Aalst. De voordracht wordt geïllustreerd met dia's. Deelname in de on kosten 75 fr. Op 22 april is er dan een historisch debat in De Werf. Dat vangt aan om 16.00 uur en heeft als tema «de Daensistische bewe ging». Vanaf 31 maart en dat tot 23 april expozeert Johan Messely zijn biezonder ro mantische schilderijen in Galerij Hof Te Puttens aan de Wichelse straat te Lede. De vooropening van deze tentoonstalling heeft plaats op vrijdag 31 maart om 20.00 uur. Joris De Smet, afgevaardigde van de Vereniging voor Be roepskunstenaars van Bel gië, zal de kunstenaar inlei den. De tentoonstelling is voor het publiek toegan kelijk elke vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en tij dens de weekends van 14.00 tot 22.00 uur. Op de andere dagen uitsluitend op afspraak 053-80.51.30. Na de officiële opening en receptie is er gelegen heid tot een babbeltje en een drankje in de «Bako ven» of kan men om streeks 21.30 uur tijdens een gezellig etentje, klaar gemaakt door de privékok van ons koningshuis, na der kennis maken met de kunstenaar. Test-Aankoop heeft zijn belas tingsgids voor 1989 uitgege ven. De gids is specifiek ge wijd aan het invullen van de aangifte en het berekenen van uw betastingen. Nieuw is dat de mogelijkheid bestaat dat men nu reeds een raming maakt van de belastingen voor het aanslagjaar 1990. De gids kost 360 fr. en kan besteld worden bij Test-Aankoop, Hollandstraat 13 te 1060 Brus sel (02)536.64.50. Het 27e Internationaal Mu- ziekkamp van Jeugd en Mu ziek zal in het teken staan van Europalia Japan. Een orkest zal worden samengesteld dat na een voorbereidende sessie in het Limburgse Velm kon- certen zal geven in Antwerpen, Amsterdam en ook Japan. Op 22 april heeft in het paleis voor Schone Kunsten te Brussel een auditie plaats voor dit orkest. Inschrijven voor 15 april bij Jeugd en Muziek Vlaanderen, Koningstraat 10 te 1000 Brus sel (02)513.07.98. In 1988 zijn in ons land 230.000 nieuwe fietsen gepro duceerd en dat is een toename met 10 procent. De totale afzet bedroeg 400.000 fietsen. De wisseling van jeugdhuisverantwoordelpen heeft tot nog toe geen nefaste gevolgen gehad op de jeugdhuis werking b(j Dido. Integendeel, byna elke avond kan men by Dldo terecht voor een of andere aktiviteit en men kan er kiezen tussen passieve of aktieve rekreatie. Het stramien is maar weinig veranderd maar daar blgkt weinig reden toe te zyn, aangezien de talryke aanwezig heid van de leden. Dank zij hun tijdschrift hande aktiviteiten en uit maken we ook kennis met zoeken welke de meest po- een uitgebreid vraagge- pulaire zijn bij hun aange- sprek tussen J. Van Daele sloten jongeren. Zij zor- en Geert Van Moorter die gen voor de toekomst van als afgevaardigde dokter de Dido en de continuïteit de Westbank en de Gaza- van de diverse aktivi- strook bezocht. Vervol- feiten, gens doet men een oproep Op vrijdag 31 maart rich- tot de AA-Teamers, een ten zij een Nederlandstali- groep Didoleden die twee maal per maand vergade ren en besprekingen voe ren over uiteenlopende onderwerpen. Zij houden zich vooral bezig met een werking naar de leden toe, de organisatie van aller- ge Roek-avond in met de groep Puirek uit Berlare. Zij brengen trouwens tek sten over wat zij noemen «herkenbare situaties zo uit het leven van de moda le Vlaming gegrepen». De groep streeft naar teksten met humorische inslag en zij putten hun muziek uit zowat alle genres. Het laatste nummer van Dido-Info bevat nog een kort artikel over Roy Or- bison, heel wat uitleg over de jobstudent en het be zoek van Frank Degruyter die op 14 april om 20 uur te gast is in het jeugdhuis, de organisatie van deze vertelavond berust bij 6 WB van de Sint-Jozef school van Mere. Nu reeds wordt ook het Bandido-Toneel aange kondigd met vier opvoe ringen einde april. Het is een stuk geschreven door de Merenaar Wim Lievens die hiermee zijn debuut maakt in de toneellitera tuur. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 11