e Voorpost 'POR i Twee biljartgroten uit eigen regio Sportkring gedoemd om kampioen te worden Maesuit Kemzeke werd slechts 48 jaar... Patrick Van Damme en Guido Van der Vorst: es maa.k,dhii "r21 Bart D'Haese blijft op eerste azen Hilüirp ue voorpost - 31.3.1989 - 17 Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.40.60 Iedereen staart zich blind op biljartgrootheden als Ceulemans, Dielis, Bouianger en dergelijke, maar ook in onze streek zijn er aardig wat kerels die met de keu overweg kunnen. We spraken met twee van hen die een hoog niveau hebben bereikt in de nationale kompetitie. Patrick Van Damme is van Dendermonde en Guido Van der Vorst uit Baasrode. Meteen weten de vele biljarters in ons gewest dat we ook voor hun sport openstaan. BILJARTEN Patrick Van Damme biljartlokaal Belgica. net De tengere Patrick begon op naast de bioscoop met dezelf- 13 jaar te biljarten. Dat was de naam. Gedurende tien jaar geen verrassing want zijn ou- was Patrick aktief bij de plaat- ders waren jarenlang uitba- selijke klub, net als zijn vader ters van het bekende café en en slaagde erin om viermaal unbode- 8 of via aaiknop druk- 10de kanaal laai M8 kanaal FC Roeselare - SK Sint-NikJaas 2-0 Het moet zijn dat onder de en we kunnen het zelf zo stellen ten moest nemen. Lacroix een handspel beging vol- kleurige Cock's truien van de dat indien Sint-Niklaas de reste- Na de rust werd er dan wel wat gens scheidsrechter Van den Sportkringmannetjes een molle- rende thuiswedstrijden kan win- feller gestreden en toen zelfs Sint- Wijngaert en Verheuge de vrije poot of iets dergelijks zit genaaid nen er een heel grote kans inzit Niklaas de verdedigende stellin- trap haarfijn naast de muur én De want hoe verklaar je anders dat dat het alsnog kampioen wordt. gen verliet lag de weg naar een Vroe deponeerde: 1-0 na 71 ?t„Smt-Niklaas dat deze ronde spektakulaire tweede helft open. minuten. "al" zeven punten behaalde nog Tegen goede bekende FC Roe- De thuisploeg was als eerste De Klaasjes, die even het noor- steeds met ruime voorsprong de selare (heinner u nog maar de dicht bij de openingsgoal toen den kwijt waren, zagen acht rainu- rangschikking aanvoert Nadat broek-historie tijdens de heenron- Nyerenda de bal in de loop van ten later alle hoop op een gelijk- het wel nog enige flitsen van klas- de, waarbij de scheidsrechterlijke De Boevere kon leggen maar de spel in rook opgaan toen de be- se het zien, vooral op eigen terrein broeken aan reepjes werden ge- kundige Roeselaarse spits knalde hendige Nyerenda tussen twee dan zoals tegen Olympic Charle- knipt) vertrok Sint-Niklaas ietwat de kans te pletter tegen de krui- verdedigers de bal uit de lucht kon roi, deemsterde de ploeg bij een verrassend met zeer defensieve sing van het Sint-Niklase doel. plukken en in één tijd De Vroe aantal uitwedstrijden volledig weg neigingen. Enkel klein Joriske Sint-Niklaas begreep dat het voor de tweede maal het nakijken en kon ze niet die schamele punt- (Comet) vooraan houdend tegen zelf wat aanvallender moest geven. Meteen was de thuiszege verzamelen die ze nod'g Placht de Roeselaarse reuzen Desimpele tegendoen maar verder dan een een feit en kon op die manier de te hebben om vijf wedstrijden van en Dewispelaere bleek al dadelijk schuchtere strafschoppoging van smadelijke 5-0 nederlaag van de het einde met de kampioensbloe- dat op deze mamer de Wase ploeg Joris Cornet en een harde kopbal eerste ronde uitgewist worden, men in de hand te staan. het moeilijk zou krijgen tegen een van De Meyer op de vuisten van Toen kreeg de Rodenbachploeg De moraal van dit verhaal zit vlot kombinerende thuisploeg, de thuisdoelman kwamen de nog eens bovenop deze forfaitne- hem hierin dat Sint-Niklaas, tel- Niet dat er nu dadelijk kansen aan Waaslanders niet. derlaag een tweetal uitsluitingen kens het verloor, eveneens de be- de lopende band werden geprodu- De rest van de wedstrijd was te verwerken Mede door deze reidwillige medewerking kreeg ceerd maar toch was het duidelijk het de driemansvoorhoede van voorvallen deed de Roeselaarse van de tegenstanders die ook den- dat Sint-Niklaas niet de aanval is Roeselare die het hoge woord zege dus dubbel plezier, ken van aanspraak te maken op de beste verdediging ging gebruiken, mocht voeren. Verheuge kwam Maar of trainer Paul Theunis begeerde titel. Wervik, SK De vertoning was dan ook nave- De Boevere steunen en de snelle ook zoveel plezier zal beleefd heb- Roeselare, Olympic, Oostende en nant en juist geteld twee hoogte- Van Hal mocht eveneens niet ben aan deze nederlaag betwijfe- loem maar op, allen verloren zij punten sierden de eerste helft door de Wase afweer uit het oog len we. Hopelijk heeft Pol nu telkens de Klaasjes ook zonder Cornet kon bijna scoren toen hij verloren worden, een Sint-Niklase zaterdag een nieuwe formule ge- geschenk tevreden moesten zijn. een kopbal op de lijn door Ver- afweer trouwens waarin nu Dirk vonden en kan tegen Ninove op- Toeval of niet, maar door deze heuge zag gestopt en de thuis- De Wachter als rechtsachter werd nieuw de draad worden opge- letwat ongelooflijke situatie blijft ploeg kon Devroe op de proef uitgespeeld. Tot 20 minuten voor nomen, de ploeg van Paul Theunis toren- stellen wanneer deze een harde tijd wist Sint-Niklaas stand te hou- hoog in de kop van het gebeuren knal van De Boevere op de vuis- den maar dan brak de veer toen Marc Stevelinck kampioen te worden. Hij werd zelfs éénmaal tot koning gekroond. Ook zijn vader was al kampioen en zo weet men dat de Van Dammes uit het goede biljarthout waren ge sneden. Op een avond, toen Patrick aan het groene laken wat bal letjes aan het spelen was, kwam Francois Middernacht binnen. Deze herkende direkt in Patrick een groot talent en hij zou hem gedurende jaren met raad en daad ter zijde staan. Francois Middernacht is een biljarter met een ver fijnde techniek en zeer veel feeling voor de ligging van de ballen. Eigenaardig genoeg was hij niet zozeer op kompe titie belust, maar biljarten was voor hem een échte ont spanning. Patrick is Francois nog steeds dankbaar voor de vele uren van oefenen en raadgevingen. Op veertienjarige leeftijd werd Patrick Van Damme bandstoten 1989: winnaar van de Euro pabeker per klub. Guido Van der Vorst Guido begon een jaartje vroe- I ger. Hij was twaalf en a sloten bij BC Pallieter uit I Baasrode. Toen kwam hij in kontakt met Patrick Van Damme, vooral omdat zij de twee enige jeugdspelers wa- Biljarten. Deze keer staat Guido Van der Vorst naast de ren in het Verbond Dender en beste driebander ter wereld, Torbjorn Blomdahl (rj) Schelde. Door een gebrek aan j begeleiding zou Guido liefst rang^st van h" Jonge wJartei5, Guido acht iaar van het toneel gewonnen partijen: elf heeft een goede raad meege- verdwiinen ee^sniitke z^k °P Veertien! Tijdens 'n tor" 8even" Wie Prestatiegericht zoals later'zou blijken. Gro- "00' Wuustwezel leverde wil werken begint het best tendeels gestimuleerd door de S""*0 P'es,aue af' ?et de Uf">ere ^soorten. Drachtige resultaten die Pa p J dneband naar 42 Z° ontwikkelt men een dege- om toch maar weer de ken ^"r^" met dus een duize- nodl8 om het driebanden boven te halen. Op 22-jarige l'^^end gemtddelde van enigszins onder de knie te leeftijd sloot hij aan bij BC JiS? 2" t"°8 ,n de krïgen' BW"«"de "jatters De Pluim aansloten h i het eindronde van het kampioen- raken ook minder snel ont- VerboncT Demfer en Schelde Schap der beide Hoewel hij acht jaar had stil- !ÜJ'I üüS.5?2-!!S ^waLmen ,n het vnJsPel'. om gelegen won hij alles wat er naar de nationale finale. dat het scoren van caramboles Basketspeler Bart D'Haese (da) Amper acht jaar oud goochelde Bart D'Haese al met de grote bal bij Okapi-Aalst. Aan die tijd heeft hij fijne herinneringen, want als je wat hoger wil gaan spelen dan worden de zaken helemaal anders. Dit jaar is voor Bart D'Haese de definitieve doorbraak gekomen in het fanionteam. Vorig jaar moest hij zich nog tot een invallersrol beperken, maar hij benutte die tijd als een harde leerschool. Elke plaats in het eerste elftal moet immers "verdiend" worden. Als jeugdspeler boekte hij verscheidene suksessen. In 1985 werd zijn junioresploeg Belgisch kampioen. Hij zat zelf op de invallersbank, maar in alle wedstrijden van de voorronden had hij meege speeld. Voor Bart is Okapi één grote familie. Al zijn de trainingen vrij zwaar, toch gaat het er kameraadschappe lijk aan toe. Ook de spelers en de supporters vormen een goede kombinatie, al kan dat tijdens een wedstrijd niet steeds te zien zijn. Bart vindt dat Okapi nog niet rijp genoeg is om naar eerste door te stoten. Hij meent dat nog enkele jaartjes ervaring opdoen in het tweede echelon zeker geen kwaad kan. Het huidige potentieel is goed en mits één of twee goede Amerikanen erbij (wat blijkbaar een must is), kan dat objektief gehaald worden. Als elke goede Aalstenaar is Bart karnavalist. Samen met vier andere basketters sloot hij aan bij AKV De Steunzolen. Op die manier leren de spelers mekaar beter kennen en waarderen. De zaterdag van karnaval moest Okapi tegen Leuven spelen. Even moeten de spelers de sotternij uit het hoofd zetten, maar nadien was het des te "beter". Dat is goed voor het moreel van een ploeg. (D.A.) prijzen uit de lucht. Hij werd nog zes keer nationaal kam pioen en éénmaal Europees kampioen per ploeg. Dan kwam er echter een rampzali ge tijd. Eerst werd hij opge roepen om zijn legerdienst te doen, zodat hij veel minder tijd kreeg om te trainen en daarna werd zijn moeder zwaar ziek, zodat de zaak moest overgelaten worden. Toen ging voor Patrick de kans voorbij om bij de absolu te top te gaan spelen, al is de keuze voor zijn moeder te begrijpen. Later zou Patrick in zijn vroe gere schoolmakker, Guido Van der Vorst, een ideale trainingspartner vinden, een partner waarmee hij nu al vijf jaar samenwerkt. Van Guido leerde Patrick het zogenaam de «diamondsysteem», maar ook van Flor De Jonghe (ex- Biljarten. Patrick Van Damme krijgt hier een trofee w* wereldkampioen) en Sta- overhandigd van schepen Patrick Meulebroeck (rj) voor het eerst nationaal kam- Europabeker 38 per klub. pioen in zijn leeftijdskatego- Binnen de eigen klub werd rie. In de finale versloeg hij Guido viermaal kampioen, Dillen in negen beurten met één keer in drieband, drie een hoogste reeks van 32, wat maal in vrijspel, een enig feit is voor die leef- Heeft Patrick Van Damme tijd. In de halve finale had hij veel te danken aan Francois reeds komaf gemaakt met nie- Middernacht, voor Guido zal mand minder dan zoon Ceule- de naam van Jean Verworst mans. Reeds een jaar later steeds een begrip blijven. Van was hij doorgestoten tot de hem leerde hij het «diamond- hoogste reeks in het vrij spel systeem». Ook Stany Buyle (300 punten) en het was daar en Flor De Jonghe droegen dat hij zijn grootste triomfen veel bij tot de opgang van beleefde. In het BK speelde Guido, zover zelfs dat Van hij vijf van de zes partijen uit der Vorst nu tot de excellen- in één beurt. De zesde partij tieklasse behoort. Van Flor werd afgehaspeld in elf beur- De Jonghe wou Guido kwijt ten, goed voor een gemiddel- dat hij te bescheiden is in de van 105.88. Behalve die vergelijking met zijn talent, nationale titel pakte Pat ook Hij heeft zelfs aanleg om de prijzen voor de kortste profspeier te worden, maar partij, de hoogste reeks en als voelt zich in Lokeren te goed toemaatje werd hij uitgeroe- thuis. Met zijn humoristische pen tot beste speler van het invallen zorgt Flor ook voor tornooi. Van dan af vielen de de sfeer in zijn klub, al heb- maar te winnen was, zowel In de toekomst hij uiter- er gemakkelijker is dan het individueel als per ploeg De aard eerst z'Jn P°sitie in excel- spelen via driebanden. Uit- mooiste zege uit die periode lentie konsolideren, waarvoor zonderingen zijn er natuurlijk was deze behaald in het kam- hij trouwens nogmaals op be- altijd. Blomdahl bijvoor- pioenschap van Baasrode zoek gaat biJ Jean Verworst in heeld, speelde nooit vrijspel voor ploegen waarin Guido Mechelen. Als Guido het of kader en toch is hij nu 's een uitzichtloze situatie nog «diamondsysteem» volledig werelds beste driebander, kon rechtzetten Na die twee onder de knie heeft' moet maar die Zweed' 20 zegt Gui" seizoenen besloot hii over te voo™tgang nog steeds moge- do, is dan ook een echt na stappen naar de Belgische Bü- [!ik ${j- tuurtalent. jartbond en kwam in Lokeren Geeft Patnck Van Damme les terecht. Hij moest zich niet veel aanpassen. Guido werd tienmaal kampioen van het Waasland, tweemaal kam pioen der beide Vlaanderen en tyvee keer kampioen van Beigiè. In 1986 in het band stoten (individueel) te Tienen en dit jaar in de zogeheten Rudy Jacobs ben we ook Guido als humo rist ervaren. Guido wil ook graag Patrick Van Damme vermelden als figuur waaraan hij zijn groei in het vrijspel te danken heeft. Hij leerde hem immers de «série Américai- ne», waardoor zijn gemiddel de gevoelig de hoogte in schoot. Het bewijs daarvan werd geleverd in het klubtor- nooi, waar hij afsloot met een algemeen gemiddelde van 75,00. Guido Van der Vorst beleef de reeds heelwat ervaringen met wereldberoemde profbil jarters. Zijn ontmoetingen met Torbjorn Blomdahl en Kobayashi zijn blijvende her inneringen die natuurlijk zijn vastgelegd op foto. Van eerst genoemde zegt Guido dat het een gezellige gesprekspartner is zonder sterallures. Van Ko- ba is hem vooral de hoffelijk heid bijgebleven. Tijdens de Biljarten. Guido Van der Vorst met zijn grote voorbeeld, Kobayashi (rj) ny Buyle heeft hij heelwat Grote Prijs van Antwerpen opgestoken. Met zijn vieren ^ten Kobayashi en zijn land- vormen zij nu Esbee Logoni- genoot Komori naast Guido Lokeren, klub van Stany Buy- °P de tribune. Twee weken le, die als sponsor voor de 'ater merkten beide Japan- keu's zorgt. Wat Patrick graag ners in Valkenburg Guido op- vermeld zag staan is dat hij les nieuw op en maakten een geeft aan jonge biljarters, spontane buiging ten teken Wie een carrière wil be- van waardering, naar Ooster- ginnen, kan voor meer infor- se gewoonte. Nog een belang- matie steeds terecht op 052/ rijke ervaring was dat Guido 21.91.27. Nog even een over- werd aangeduid als scheids- zicht van de belangrijkste rechter bij de tornooien van punten op zijn palmares: Lokeren (87) en Antwerpen (88). Daar leidde hij wedstrij- 1977: kampioen van België den van onder andere Dielis naar 70 punten (gem. 4.70) Ceulemans, Blomdahl, Za- 1978: kampioen van België „etti, Bitalis en andere Van naar 160 punten (gem. 28.65) Brachts. 1979: 4' in het BK naar 300 Toen we Guido vroegen om het seizoen 88-89 te analyse- 1980: 2 in het BK naar 300 ren was er geen houden meer punten met een serie van 298! aan. Dit jaar heeft hem ge- 1981: kampioen van België bracht wat hij ervan ver kader 47/2 wachtte met de promotie naar kampioen van België excellentie als «boekee». naar 300 punten (juniores) Met Esbee Longoni pakte hij 1983: kampioen van België dus ook de Europabeker, af- ?noü i Pu",en (juniores) deling 38 en daar vinden we 1984: kampioen van België Van der Vorst helemaal bo- ÜRRCW.M. w Oud-wielrenner Hilaire -a Maes toen hij nog aktief Vorige week zaterdag werd in de parochiekerk van de H. Jacobus te Kemzeke, onder enorme belangstelling, oud wielrenner Hilaire Maes ten grave gedragen. Hilaire is net géén 49 jaar mogen worden. Deze sympatieke sportman uit de Reinaertlaan 16 te Kemzeke werd op 2 september 1940 te Kemzeke geboren en overleed in het AZ te Edegem op zaterdag 18 maart 1989 aan de gevolgen van een slepende ziekte. HARDFIETSER Hilaire Maes begon aktief met wielrennen in 1956 en in z'n beginperiode - bij de nieuwelingen en liefhebbers - fietste hij een hele resem overwinningen bij elkaar. Ooit won hij eens 22 wedstrijden in één en hetzelfde seizoen! Bij de liefhebbers ging het winnen minder vlot. Hilaire had niet alleen een voltijdse job als chauffeur bij de interkommu- nale, maar hij was wat men in wielertermen een «strijkij zer» pleegt te noemen. Aan de eindmeet diende hij dan ook meestal de duimen te leggen tegen de snelle mannen. Dat ondervond Hilaire tot z'n schade maar al te dikwijls. Tijdgenoot Benoni Beheydt maakte er in z'n liefhebbers- tijd zelfs een gewoonte van om in of rond het Waasland te komen koersen. Hij zoog zich dan vast in het wiel van hardfietser Hilaire Maes en klopte hem op de meet. De liefde voor het koersen, zo vertelde Hilaire zelf, hield hij over uit de tijd dat hij boter ging smokkelen uit Nederland. Hij maakte toen regelmatig een ommetje met de fiets... Hilaire vertelde ons ook dat hij tijdens z'n eerste «echte» koers waaraan hij deelnam door het kader van z'n fiets zakte wanneer hij 50 meter voorop lag. In dat debuutjaar won Hilaire trouwens geen enkele koers: hij werd op de meet meestal geklopt door ene Paul Koppen... Bij de liefhebbers maakte hij deel uit van de Stekense «gouden wielerlichting» met kracks als de ge broeders Gentiel en Gilbert Saelens, Paul Martens en andere Eddy Thielensens. SPORTVERDIENSTE Op 25-jarige leeftijd stapte Hilaire over naar de «onafhan- keüjken» die toen samen met de beroepsrenners koersten. Hij reed in dezelfde «Wiels-Groene Leeuw»-formatie als o.m. Beheydt, De Smedt, De Cabooter enz. Wanneer de onafhankelijken-kategorie wegviel werd Hilaire géén be roepsrenner maar hij stapte terug over naar de liefheb bers. In 1970 stapte hij dan over naar de «Vrije Bond». Onder meer om slag te kunnen leveren met leeftijdsgenoten en/of met sporters die in bijna identieke omstandigheden hun hobby beoefenden. Voor z'n sportieve prestaties, als bekroning van z'n wielerloopbaan en als appreciatie voor z'n inzet als mede inrichter van diverse wielerkoersen in Kemzeke kreeg Hilaire in 1981 de «Trofee van Sportverdienste» van Groot-Stekene toegekend. Een vijftal jaren geleden stapte hij noodgedwongen uit de aktieve kompetitie omwille van zijn ziekte. Alles samen bracht hij liefst 121 overwinningsbloementuilen naar Kem zeke. En dat als niet-spurter. Hij bleef wel aktief als wielertoerist en fietste nog regelmatig op z'n eentje. Een drietal weken geleden kwam Hilaire plots uit Spanje - waar hij de laatste jaren overwinterde - terug voor een «spoedoperatie». Het mocht evenwel niet meer baten. Hilaire Maes liet z'n echtgenote Irène Nachtegael en zoon Jean-Paul - al waren die reeds lang op de hoogte van de ongeneeslijkheid van hun echtgenoot en vader - in diepe droefenis achter. d.Brol 4

De Voorpost | 1989 | | pagina 17