Frieten uit een automaat, waarom ook niet? De Werf kost ons K.W.B. Verbond Aalst: vernieuwd en verjongd 240.000 ir. per dag Jozef Aelbrecht ten grave gedragen van het jaar komt uit Aalst Super-Channel nu ook in het Nederlands De Voorpost - 31.3.1989 - 5 Aalst. Zo ziet de broodautomaat er van binnen uit: een glijbaan die 60 tot 80 broden kan bevatten (a) bitterbal frieten ui Morgen zaterdag 1 april wordt Jozef Aelbrecht na een plechtigheid in de Sint-Martinuskerk te Moor- sel begraven. De aflijvige is een Meldertenaar wonend in het ouderlijk huis aan de Kammestraat. En vermits deze straat behoort tot de wijk Klaar- haag is de overledene burgerlijk een Meldertenaar doch behoort kerkelijk tot de parochie. Sint-Marti- nus Moorsel. Deze opmerkelijke figuur, anders dan anders, gaf de geest op de vooravond van de dag dat hij 43 zou worden. Graag noemde hij zich zelf de jongste gepensio neerde van ons land. Toen hij 35 was werd hij inderdaad door de NMBS op pensioen gesteld. Jozef Aelbrecht genoot vooral bekendheid in krin gen die zich bezig houden met parapsychologie en andere eerder oculte wetenschappen. Hij was de stichter van de aktieve vereniging «De Levens boom» die te Aalst (en elders) regelmatig séances organiseert. Hij was daarenboven de auteur van een werk over kaartlezen en realiseerde publikaties in verband met de parapsychologie. broodautomaat is ondertussen een vertrouwd gege- en geld uit een muurautomaat halen is de zaak en wanneer men in Holland een uit de muur haalt, dan kan dat ook. Maar uit een automaat? Nog nooit eerder van gehoord, de kwaliteit van die frietjes dan? Het is geen fabeltje, want gem met manager R. De CN Benelux met vesti- Waele aan het hoofd heeft in het bedrij- het gepresteerd om een vencentrum te Erembode- dergelijke frietautomaat te ontwei pen. «Fritesmatic» heet het in genieuze toestel dat een ware innovatie is. Beston den er frietautomaten, het nieuwe aan deze vinding is dat er bij de bereiding in de automaat geen olie te pas komt. En dat heeft natuurlijk vele voordelen. We laten manager De Aalst. De heer De Waele bij zijn broodautomaat (a) Waele zelf aan het woord. CN Benelux is een bedrijf dat al vele jaren aktief is. In allerlei sektoren, niet alleen in automaten, want CN Benelux levert ook drukwerk af speciaal ge richt naar de restaurants en tavernes toe. En dan zijn er de automaten. Twee jaar geleden startte hij met broodautomaten waarvan er na een jaar al 240 op de Belgische markt waren geplaatst. Het sys teem werkt met een glij baan die 60 tot 80 broden kan bevatten, naar gelang de grootte van het brood. Het gebeurde allemaal eerder toevallig en in het begin moest men wel het typisch Belgisch scepticis me overwinnen ten over staan van de automaat. Ondertussen heeft men de Franse, de Nederlandse en zelfs de Spaanse markt veroverd. De broodauto maat mikt op de werkende bevolking. Hij staat im mers altijd ter beschik king. Zo rijpte de idee om nog andere automaten te ma ken. Waarom bievoor- beeld geen nachtwinkel die helemaal op automa ten draait. En dat wordt eerlang ook een feit. Het projekt is zo goed als klaar. In die nachtautoma ten gaat men liefst 628 ver schillende produkten aan treffen. Een nieuwigheid die opzien zal baren dat staat vast. In dat rijtje van automaten mocht de friet automaat niet ontbreken. Frieten zijn nog altijd onze grote specialiteit. Er was een groot probleem: de olie waarin de frieten moe ten gebakken worden. Hoe moet het daarmee, hoe kan men die vervan gen en wanneer die onver vangbaar is, hoe kan men de versheid van die olie garanderen en ervoor zor gen dat die op een zeer korte tijd de juiste tempe ratuur heeft. En dat is een zo goed als onmogelijke opdracht. Tot manager De Waele van CN Benelux zich aan het tekenen zette. De idee kreeg vorm en hij liet de «Fritesmatic» uitwerken. Dan kwam er een prototy pe en toen daarmee gespe- cializeerde beurzen wer den aangedaan, bleek er voor de fritesmatic een reusachtige belangstelling te bestaan. Bijgevolg werd besloten over te gaan tot produktie van deze auto maat. Niet in het buiten land, maar in de eigen re gio van Aalst. En nu is men zover, de «Fritesma tic» staat kant en klaar te pronken, klaar om gele verd te worden. Eenvoudig en degelijk Omdat er bij het hele pro ces geen olie komt kijken, is de «fritesmatic» een ap paraat dat reukloos werkt. Het is de eerste automaat die frietjes bakt zonder dat er olie komt bij kijken. In feite omdat de automaat een opbergvak heeft voor voorgebakken diepvries- fritten, waarvan er na de geldinworp en de gevraag de portie in een timnel wordt gebracht. In die tun nel worden 'de frieten ge bakken en worden ze via een trilplaat weggeleid. Die trilplaat maakt ook dat de frieten een paar keer kantelen, zodat ze langs alle kanten mooi goudgeel gebakken te recht komen in het mooie kartonnen bekertje dat ondertussen onderaan de automaat is te voorschijn gekomen. De frietjes ko men droog uit de auto maat na een 95 seconden. Biezonder snel. Op het zelfde moment krijgt de klant ook een tube met mayonaise en met ketchup aangeboden, een snuifje zout, een vorkje en om het geheel helemaal af te ma ken, een servetje. Het grote voordeel van de- Aalst. De Fritesmatic, verkrijgbaar i beschikbaar (a) verschillende uitvoeringen, zelfs een discoversie is ze «Fritesmatic» is dat men het toestal overal kan plaatsen. In scholen, in su perettes, sporthallen, op plaatsen waar veel volk komt, op pleinen. Per au tomaat kunnen er zo een 200 tal porties geleverd worden, eer men moet bij vullen. «Fritesmatic» werkt met Avico produk ten wat een garantie is voor hoogstaande kwali teit, zegt de heer De Wae le die ondertussen al een automaat klaar heeft die naast de frieten ook knap perige vleesprodukten af levert die bij de frietjes horen. Er staat overigens ook een snackautomaat op het programma met de keuze uit pizza's, croque monsieurs enz. Het meest opmerkelijke aan dit alles is dat de frieten de naam «light» meegekregen heb ben en dat is niet zomaar een naam maar een werke lijkheid. Van Mossevelde: «Te klein en te duur» Kultureel Centrum De Werf leed voor 1988 een verlies van 71.151.654 fr. Willy Van Mossevelde (VU) vroeg b(j interpellatie wat het stadsbestuur wenst te doen om aan deze weinig rooskleurige situatie die als de trend zich verder zet niet houdbaar bl(jft, te verhelpen. Van Mossevelde stelt dat tien maand na de opening de kulturele put ook een financiële exploitatieput is geworden. Jaren heeft men er water uit- en mil joenen ingepompt maar aan dat laatste blijkt geen einde te komen. Iedere dag, zon- of weekdag, kost De Werf ons 240.000 fr. De 24 miljoen personeels kosten bedragen het dub bele van de 12 miljoen ontvangsten. De 12 mil joen programmatiekosten staan tegenover slechts 5,7 miljoen inkomgelden. Van Mossevelde wil niet als kuituurbarbaar worden aangezien doch wil de rea liteit onder ogen zien. Zo kan het echt niet verder... De Werf is qua conceptie 30 jaar oud en voldoet niet meer aan eigentijdse no den. Een zaal met slechts 600 zitplaatsen is niet ge schikt voor meetings, mas samanifestaties, kongres- sen enz. Men gaat De Werf gewoon voorbij. Anderzijds worden pro grammatics gepland en ve detten aangetrokken die ingangsprijzen tot 800 fr. vragen. En verder is er gebrek aan koördinatie. Zo werd Aalst binnen een tijdspanne van amper en kele weken vergast op het zelfde optreden van Ber- dien Steinberg eens in De Werf en eens op de Jaar beurs. Bovendien is de werkme thode van De Werf aller minst een zegen voor de privé-organisaties en za- Vanaf 1 april (en dit is geen grap...) biedt Intergem - Intercom aan haar abonnees weerom een nieuwig heid op het TV-kabelnet. Super-Channel, tot nu toe uitsluitend in het Engels, komt gedeeltelijk in het Nederlands op het TV- scherm. De overgang gebeurt geleidelijk. Eerst komt het nieuws aan bod, later volgen nog andere program ma's. Vanaf 1 april e.k. wordt het nieuws in het Nederlands gebracht. In de toekomst voorziet men dat nog meer pro gramma's zullen vertaald worden. Intercom houdt u op de hoogte via deze krant! len. Financieel is de strijd voor mensen die met be perkte middelen kuituur willen brengen ongelijk. Waar voor sommige pro- dukties in De Werf het geld van de belastingbeta ler bijna onbeperkt ter be schikking wordt gesteld hebben verenigingen het moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Van Mossevelde vraagt dan ook dat een einde zou worden gesteld aan de fi nanciële bloedstorting, dat er meer koördinatie tus sen de stadsdiensten zou komen alsmede wat be treft de programmatie ook tussen de stadsdiensten en de privé-sektor. Schepen van financiën Oscar Redant zegt dat De Werf een vast gegeven is dat inderdaad veel kost. In opcentiemen uitgerekend is dat reeds 1,4%. Voor schepen Van Nieu- wenborgh ligt de verant woordelijkheid voor de programmatie bij de Raad van Bestuur maar ze stelt dat als de mogelijkheden beperkt zijn qua kwanti teit De Werf zich dan moet oriënteren naar kwa liteit. Kwaliteit is goed maar moet betaalbaar zijn, zegt Van Mossevelde en schepen Van Nieuwen- borgh zegt dat voor dure manifestaties beroep wordt gedaan op sponso ring. En wat betreft het perso neel zegt de schepen dat er nu 5 mensen minder wer ken dan bij de opening. Toen 39, thans 35. «In Turnhout werken er 88 maar lijdt het kultureel centrum aldaar slechts 21 miljoen fr. verlies» stelde Van Mossevelde ter verge lijking. LH Op het K.W.B. verbonds- bestuur van 16 maart '89 mocht de pas verkozen verbondsvoorzitter Her- wig De Backer uit Den derleeuw zijn debuut doen. Op de verbondsraad van 17 februari 1989 werd Herwig De Backer tqt voorzitter en Hubert Bo- gaert uit Bevegem tot me devoorzitter verkozen. Op de verbondsraad werd er dank gezegd aan Mauri ce Everaert als verbonds voorzitter. De nieuwe voorzitter is reeds acht jaar afdelings voorzitter in Dender leeuw, een afdeling die de wind in de zeilen heeft en afstevent op 200 leden. Van het nieuwe dagelijks bestuur maken eveneens deel uit: Gerard Goessens uit Aaigem, Martin Peyn- saert als penningmeester uit Wanzele, Dirk De Ba cker als verbondsproost, Pat Perpet als nationaal begeleider, Frans De Loo se als lid van het nationaal bestuur, Hedwig Ver- cruysse als verbondssekre- taris. Op de verbondsraad was er een talrijke opkomst namelijk 94 deelnemers, waaronder we heel wat jonge bestuursleden mochten begroeten. Dit werd als hoopgevend voor de toekomst geëvalueerd op het verbondsbestuur. Op de eerste bijeenkomst van het verbondsbestuur onder nieuwe leiding kwa men enkele belangrijke uitzichten aan bod: Belang van begeleiding en verjonging voor de af delingswerking: begelei ding van de programma- opbouw door afdelingsve rantwoordelijken, begelei ding gemeenschappelijke bekommernissen en sa menwerking en koördina tie tussen de afdelingen onderling. Belang om voldoende aantrekkingskracht uit te oefenen via aktiviteiten en bestuurlijke werking naar jongeren toe. Hierbij het kreatief ver werken van K.W.B. doel stellingen en deze probe ren te realiseren in de plaatselijke leefgemeen schap. Opdracht van de K.W.B. ten aanzien van de kulturele verschuivin gen. leder voor zich en Dallas voor ons allen? Onze samenleving is een samenleving in verande ring. Ook op kultureel vlak doen zich belangrijke ver schuivingen voor. De T.V.-kijker is daarvan een goed beeld, leder kijkt thuis naar zijn program ma; gekozen uit een van de vele kanalen. Maar de programma's worden ge produceerd door interna tionale koncerns. We hebben enerzijds te maken met individualize- ring (het individu treedt op de voorgrond, en de groep, de gemeenschap, de klasse ven/aagt) en an derzijds met een interna tionale massakuituur, le der voor zich in Dallas voor ons allen. De ik-kultuur leert ons ge nieten maar tast de solida riteit aan. Er zijn geen vas te zekerheden meer. Een veelheid van opvattingen en waarden komt op ons af. Konkurrentie en pres tatie zijn (opnieuw) toon aangevend, voor wie nog meekan! We ervaren de macht van wetenschap en techniek maar vrezen ook dat er grenzen overschreden worden. Denk aan leefmi lieu, geneeskunde. We le ven in een informatie-, media- en beeldkultuur. Sommigen vrezen voor vervlakking en een nieuw analfabetisme. De werknemersklasse, maar ook het plaatselijk gemeenschapsleven ver brokkelt. Bestaat er nog een werknemerskuituur, een Vlaamse kuituur? De K.W.B. als kulturele bewe ging staat midden deze verschuivingen en onder vindt er de weerslag van. Hoe kunnen we daarbin nen onze doelstellingen van persoonsontplooiing en omvorming van de sa menleving realizeren? In het kader van het meerja renplan willen we nieuwe klemtonen leggen in de K.W.B. Waar passen we ons aan aan de evoluties, waar willen we tegen de stroom op roeien? 51 De K.W.B. milieuboot tochten en de ernst van de milieuproblematiek. Naast de film- en gepsrek- savonden organiseren K.W.B.-afdelingen milieu boottochten. Via deze tochten willen we de ernst van de milieupro blemen in het daglicht stellen en dit vanuit werk nemersinvalshoek. Aan dacht voor het leefmilieu moet tot uiting komen zo wel in de onderneming als in de woonomgeving. Als lokaal georganiseerde be weging wil K.W.B. ijveren voor een leefbare woon omgeving. Leefmilieupro blemen die de kwaliteit van de woon- en leefom standigheden aantasten wil zij systematisch aan pakken. Als erkende ver bruikersvereniging wil K.W.B. de werknemers aanzetten tot een milieu vriendelijk konsumptiege- drag. De boottochten grijpen -plaats op 15 april '89 en 20 mei '89. Op 15 april varen de afdelingen Aalst St. Martinus en Bevegem van Oudenaarde naar Gent op de Schelde met de Benelux IV. Op 20 mei '89 varen Den derleeuw en Okegem van Denderleeuw naar Ge- raardsbergen op de Ark. Met de Wilmar varen Erembodegem en Meer- beke op de Dender en Schelde van Aalst naar Hingene.

De Voorpost | 1989 | | pagina 5