Negentig keer op beevaart naar Scherpenhenvel en Averbode Eens scout, altijd scout» Bulldozer in Blektestraat Goede Vrijdag te Aalst inderdaad goed Halve eeuw Sint-Jorisgroep 6 - 31.3.1989 - De Voorpost Zoals stadsgenoot Stafke De Luyck bijna 150 maal te voet heen en weer de beeweg deed naar O.L.V. van Halle, is de familie Liebaut op zondag 21 mei, de zondag na Pinksteren, aan haar negentigste beeweg naar O.L.V. van Scherpenheuvel toe. Doet Stafken bet deels uit devotie, vaak in opdracht, by de Liebauts behoort het tot de familietraditie. Etienne Liebaut uit de Hoveniersstraat is zelf reeds aan zyn 40ste bedevaart naar het Mariaoord toe, «speelt» reeds vele jaren Zwarte Piet voor het goede doel en is reeds dertig jaar lang betrokken by de Kruisweg door Aalst, een uniek evenement in ons land. Gaat Gustaaf De Luyck «gedurig» naar Halle, voor de familie Liebaut beperkt het zich tot een jaarlijks gebeuren dat uitgroeide tot een ware familietradi tie. Op 21 mei is dat an dermaal het geval en wor den de Aalsterse bede vaarders ontvangen in de basiliek met een plechtig lof en de zegening met het mirakuleuze beeld uit de tijd van de aartshertogen Albrecht en Isabella. In de brochure die Etienne Liebaut aan deze jaarlijk se typisch Aalsterse bede- vaartweide wijdt, verne men we heel wat uit de rijke historiek van dit de voot gebeuren met soms minder sakrale aspekten. Een vreemd gezwel dat Marieke Perdaens aan de elleboog kreeg, ligt aan de basis van deze traditie. Marieke was de dochter van Sooi die in het Keyzer- straatje pantoffels fabri- keerde. Vermits de artsen, zelfs profs van de universi teiten, geen soelaas kon den brengen, trok Sooi met Marieken op bede vaart naar Scherpenheu vel. Je weet maar nooit. Samen met vrienden die «aan den ijzeren weg» werkten, en gratis met de trein reden, trokken de Perdaensen met de trein naar Scherpenheuvel ver gezeld door koster Vol- ckaert. Ter plekke werden ze doorverwezen naar de nabijgelegen abdij van Averbode waar ze naast een aantal gebeden en aanroepingen ook medicij nen meekregen. Die ble ven niet zonder gevolg want even later kon de Gentse specialist niet zon der verbazing vaststellen dat het gezwel gaandeweg verdween. Eerste bedevaart Toen het nieuws van de wonderbaarlijke genezing van Marieke Perdaens te Aalst mondgemeen werd, ontstond er een vloed van Mariadevotie die althans voorlopig, niet meer te stuiten bleek te zijn. Hon derden Aalstenaars wilden inderdaad naar Scherpen heuvel en Averbode om de H. Maagd te bedanken en wellicht ook om nieuwe partikuliere gunsten af te smeken vermits de weg nu toch gebaand was. De eer ste georganiseerde bede vaart greep dan plaats in 1899 op een maandag, doch geleidelijk werd overgeschakeld naar een zondag in mei. Elke week werd de geldelijke bijdra ge voor de bedevaart op gehaald en Jef en Dolf Liebaut hielpen aan die karwei. Het opgehaalde geld kwam dadelijk op een spaarboekje en met de in trest ervan werden gods dienstige voorwerpen aan gekocht voor de basiliek van Scherpenheuvel en de abdijkerk van Averbode. In het oorlogsjaar 1914 kon Aalst zelfs een dia mant schenken voor de kroon van het Mariabeeld van Averbode. De abdij kreeg bovendien een Ma riabeeld voor de grot en Sint-Jozefsbeelden voor het park. En Scherpen heuvel werd bedacht op een voorzetstuk voor het altaar van de basiliek. Met als geldophalers Ri chard en Valery Corn and en als verantwoordelijken Sooi Petter, Jef Manes en Augusta en Dolf Liebaut, werden het massale uit tochten naar Scherpen heuvel en Averbode in de jaren dertig. Eens ging het met liefst 1.800 bedevaar ders met trein en stoom tram naar de bedevaart plaatsen maar een andere keer liet de plaatselijke pastoor-deken honderden Aalsterse bedevaarders in de regen vóór het geslo ten portaal van de basiliek wachten. Na de oorlog Wereldoorlog II legde ook dit devoot gebeuren stil, doch na de bevrijding werd de draad terug opge nomen. Nu met extra-trei nen na voorafgaandelijke verkenning door Sooi Pet ter, Jef Manes en Dolf Liebaut. Om deze drie mannen toe te laten op Paaszondag toch mis te horen - ze moesten te Aalst te vroeg vertrekken en kwamen te Scherpen heuvel te laat aan, want dergelijke bedevaart was toen nog een moeilijk ge val - werd in de H. Geest kapel te Aalst, door een pater Kapucijn, speciaal voor deze drie mannen een mis gelezen te 3 (drie) uur 's nachts. De paters Kapucijnen zijn sindsdien steeds de proosten van de ze beeweg geweest en mo menteel is dat pater Scheerlinck uit Gent. De organisatie werd der mate groot dat kommissa- rissen moesten worden aangesteld herkenbaar aan hun armband in mariale kleuren die ieder een treinwagon voor hun reke ning namen. Die verstrek ten dan ook op de voor avond van de bedevaart in het Keyzerstraatje de no dige richtlijnen voor deze exodus. Toen in 1954 Jef Manes overleed werd zijn werk verder gezet door zijn echtgenote en zijn zoon. Ondertussen was de weke lijkse bijdrage reeds tot 4 fr. gestegen. Nadat de deken de bede vaarders eens in de regen had laten staan, werd be sloten geen offergeld meer te geven te Scherpenheu vel, de basiliek niet meer in groep te betreden en zich te beperken tot de mysteries en de kruisweg in het park. Dergelijke situatie was duidelijk niet houdbaar en in 1961 werden de plooien dan ook gladgestreken via een door pastoor Vijver man opgesteld dokument, dat door beide partijen werd ondertekend. Daarin stond o.m. dat de bede vaarders uit Aalst ieder jaar met een plechtig lof zouden ontvangen worden en dat ze met het miraku leuze Mariabeeld zouden gezegend worden «zo lang een Liebaut voor deze be devaart verantwoordelijk blijft». Geleidelijk zwakte de de votie af en deed men de verplaatsing met enkele autobussen. Toen de we duwe van Jef Manes, Au gusta Liebaut in 1976 overleed, nam haar nicht, Marie-Louise Liebaut, de taak over. Momenteel heeft Etienne Liebaut de verantwoordelijkheid op zijn schouders genomen. Op zondag 21 mei wordt nu gestart met bussen te 6.30 u. op het Stations plein te Aalst en voor 310 fr. kan U ook mee. LH Een weekend lang, van vrijdag 14 tot en met zondag 16 april is het feest by de Scouts Sint-Joris op Sint-Anna. Een feest waar de jonge scouts aan de gewezen scouts zullen tonen waartoe ze in staat zijn. En anderzijds een gebeuren waarby de oud-scouts zich tientallen jaren zullen voelen verjongen. In het najaar 1938 beslo ten gouwkommissaris Jef Moyersoens, Etienne Geerinckx en Jean De Wolf groepsleider respek- tievelijk van Sint-Kristof- fel en Sint-Bernadette op de Sint-Jozefsparochie een eigen scoutsgroep op te starten. Juul Ketels die de leiding ervan zou nemen trok met veel moed naar de parochiepriester van Sint-Jozef doch ving er bot. Toch kwam de scouts- groep er maar dan niet onder de naam van de pa rochie doch wel onder die van Sint-Joris. In een hop- magazijn aan de Dender- mondsesteenweg bij de Koning van Oyen werd onderdak gevonden en met naast Juul Ketels, Marcel De Greve en Jean- Marie Matthias kwam de groep in beweging. De eerste patrouilleleiders waren overgeheveld van de Sint-Kristoffelgroep: J. Van Steenberghe, E. De Pauw en J. Claessens. Pasen 1939 zag het aller eerste kamp in Park Ter- linden en was tevens getui ge van de eerste beloften. Pater Gervasius werd de eerste aalmoezenier en de eerste welpenorde kwam er in 1940 onder leiding van Paul De Beul, Wivina Liebaut en Van Brabant. In oktober 1941 zag de volledige groep er uit als volgt: groepsleider Albert Maes, groepsaalmoezenier pater Gervasius, welpen leidsters de reeds vermel de dames, leiders van de verkenners Juul Ketels, Marcel De Greve, Etienne De Saedeleer, Jean-Marie Matthias en Paul Van Ghyseghem en leider van de voortrekkers Marcel Hendrickx. De groep be stond toen uit 12 welpen, 35 verkenners en 16 voor trekkers. Ondertussen be vonden de lokalen zich op het eigendom van Brou werij Monfils aan de Gent sesteenweg en in 1941 ging het eerste groepsfeest door op Ten Bergh en werd ook voor de laatste keer wegens het verbod van de bezetter het uni form publiek gedragen. Achtereenvolgens werd onderdak gevonden in de Walstraat, de Maanstraat en de Vooruitzichtstraat tot men rond 1960 beland de in de huidige lokalen aan Roklijf 4 op Sint-An- na. Momenteel telt de groep 90 leden en is op zondag van 14 tot 18 u. vergade ring met spel, techniek en kreativiteit aan de orde. Uiteraard zijn er ook de zo begeerde kampen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan komt er een groepskamp in het in ternationaal trainingcen trum van Scouting World te London in het Gilwell park m.m.v. de 148th Bris tol 1st Stockwoord Scouts- groupband die vorig jaar te Aalst op de Topdag in mei het straatgebeuren op luisterde. Feestweekend Na het geslaagd restaurant als eerste luik van de jubi leumviering wordt onder het motto «Eens scout, al tijd scout» een feestweek end georganiseerd van vrijdag 14 tot zondag 16 april. Vrydag 14 april Te 20 u. opening van de tentoonstelling in het pé- tanquelokaal «jonger dan je denkt» in Kasteel Ter- linden. Zaterdag 15 april Vanaf 9.30 u. tot 20 u. doorlopend tentoonstel ling en dia's. Vanaf 14.30 u. spelnamid- dag met samenkomst op de Grote Markt. Vanaf 21 u. verjaardagsbal met de Arnold De Schep perband in de Sint-Anna- zaal. Zondag 16 april Vanaf 9 u. doorlopend ex po en dia's. Te 16 u. plechtige eucha ristieviering en wijding van de nieuwe vlag in de Sint-Annakerk opgeluis terd door de Sint-Joriskan- torij, het zangkoor van oud-scouts en -gidsen met als celebranten de twee oud-aalmoezeniers Juul Ghyselen en Michel Bekaert. En vanaf 17 u. barbecue, kampvuur en zangavond achter de Sint-Annazaal. Bij slecht weder gezellig samenzijn in de Sint-An nazaal. Woonwagenprobleem akuut te Aalst Raadslid Danny Denayer vroeg wat het stadsbestuur gaat ondernemen om de problemen van woonwa genbewoners op te lossen. Dit in verband met de mo gelijke verdrijving van hun terreinen aan de Blekte straat te Hofstade met een aantal woonwagenbewo ners die er o.m. handel drijven in schroot, auto banden en oude batterijen en zulks allemaal zonder enige vergunning. De nayer vraagt welke oplos sing het stadsbestuur wil nemen want het schrijven van de Hogere Overheid stelt dat deze woonwagen bewoners het terrein vóór 1 april, en dat is morgen zaterdag, moeten hebben veriaten. Ze slaakten daarbij noodkreten in een open brief naar het stads bestuur. Aalst heeft woonwagen- koncentraties aan de Tra gel waar het terrein door een prive-persoon zou worden opgekocht, aan de Zijpstraat waar vooral de waterleiding ontbreekt en aan de Blektestraat te Hofstade. Ook aan de Au gust Marcelstraat waar vroegere cirkusmensen huizen, aan de Eendracht- straat en onder de brug. Denayer ging reeds zijn licht opsteken bij het OCMW doch daar werd hem gezegd dat die geen enkel terrein kunnen aan bieden omdat al hun ei gendommen verpacht zijn. Misschien blijft er een wa terkansje door het verbre ken van een pachtovereen komst mits een uitwin ningsvergoeding. Moest er een mogelijkheid zijn dan verwijst Denayer naar de kans om 60% te laten betoelagen door de Staat. Het probleem is reeds vele jaren akuut doch alle voorgestelde op lossingen liepen steeds op een sisser uit. Geen ghetto Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh is van oor deel dat er iets moet aan gedaan worden, dat men de toestand niet mag laten verder verzieken maar dat de reglementen en de nor men van ruimtelijke orde ning gerespekteerd moe ten worden. Voor de Zijpstraat zou er een oplossing in de maak zijn. Aldus schepen De Meerleer. Dit in het kader van het bestaand biezon- der plan van aanleg. Van de bewoners zullen voor de inrichting van het terrein wel inspanningen worden gevraagd doch die willen die zeker leveren. Aan de Blektestraat is de situatie veel minder gun stig. Er wordt inderdaad gekampt tegen overbevol king en ongunstige bo demgesteldheid. Daar is de situatie alleszins niet voor regularisatie vatbaar. Wellicht komt er toch eni ge mogelijkheid om Aalst een degelijk woonwagen park te bezorgen. Schepen De Meerleer stelt zijn hoop op een vraag van de overheid naar mogelijke terreinen voor dergelijke vestiging. Een eigen leven «Wie een eigen leven wil, anders dan anders, moet er de konsekwenties bij nemen» zegt schepen Hooghuys. «De mensen aan de Blektestraat ont duiken elke reglemente ring. Ze lappen de voor schriften gewoon aan hun laars. Moest een gewoon middenstander zich aan dergelijke praktijken be geven het zou klachten re genen». De burgemeester wil ech ter alle mensen niet over dezelfde kam scheren. Een aantal woonwagenbe woners brengen de ge zondheid en de veiligheid van de buurt in gevaar. Bij anderen is dat minder of niet het geval. Aan de Blekte is dat alleszins wél het geval, o.m. via de beek waar alles en nog wat in terecht komt. «Het blijft voor Aalst zoals elders een moeilijke opgave als men weet dat in het ganse land slechts één deeltje op het gewestplan is ingekleurd als passend voor woonwa genbewoners». «Voor mij gaat de bulldozer de Blek te in» besluit emotioneel de burgemeester. Ex-schepen Chris Borms, destijds ook fel met het lot van deze mensen begaan zegt dat er geen oplossing komt omdat voorstanders van een positieve aanpak in de eigen praktijk welke deze dan ook moge wezen, gecounterd worden door partijgenoten. LH Gedurende de eerste veertien dagen van mei heeft in Vlaan deren een aktie tegen kanker plaats met radio-presentatrice Kathy Lindekens als de grote promotor. De veertiendaagse wordt afgesloten met een grootscheepse show waaraan verschillende Vlaamse vedet ten hun medewerking ver lenen. Het pretpark Walibi is op nieuw open, tot 9 april zelfs elke dag, tijdens het weekend van 15 en 16 april en elke dag vanaf 22 april tot 1 oktober van 10.00 uur tot 18.00 uur behalve op zaterdag en tijdens de vakantiemaanden wanneer het park open is tot 19.00 uur. Aalst. De eerste statte van de kruisweg (a) Aalst. Talrijke gelovigen woonden de traditionele kruisweg doorheen de stad bij (a) Aalst. Zo zien de akteurs van de unieke kruisweg door de stad er van dichtbij uit (a) Aalst. Het laatste avondmaal, een van de uitbeeldingen bij de Goede Vrijdag kruisweg door de stad (a) Goede Vrijdag werd te Aalst op verschillende wijzen plechtig herdacht. Zoals ieder jaar sinds 1958 werd de Kruisweg door de stad, georganiseerd door de Ghesellen van het Kruis flink bijgewoond. Toch was de weermaker de organisatoren maar gedeeltelijk genadig. Toen in de voormiddag de 14 podia en de kruisen aan het Astridpark werden opgezet regende het fors. Enkele druppels tussen de tweede en derde statie niet te na gesproken konden de zowat 500 deelnemers de Kruisweg meemaken zonder aan een nat pak te geraken. Wel was de wind soms hevig, doch dat kon de devotie van de deelnemers niet remmen. Met hun dan toch voorziene vervangingsprogramma dienden Gilbert Eelbode en zijn zowat 100 medewerkers gelukkig niet uitpakken. Ook Jebron, centrum voor jeugdpastoraal, organiseerde andermaal een stille gebedstocht die voor de «Kruisweg door de Stad» geen hinderpaal vormde, vermits hij vroeger van start ging. Het Technisch Instituut van de Dames van Maria zorgde voor een voltreffer met een indringend passieverhaal door de leerlingen zelf geschreven. Een werkgroep putte bij dit werk uit eigen ervaring en schreef teksten met zeer herkenbare situaties, met verwijzingen naar de eigen kansarmen en met die van de Derde Wereld. Het bleef niet bij woorden want de afdeling «kleding» zorgde voor weeskinderen van Haïti en van Moeder Teresa en via een papierslag werden de mogelijkheden van Broederlijk Delen gestijfd. De tekst zelf werd keurig onderlijnd en gevisualiseerd via muziek, dans en koreografie.

De Voorpost | 1989 | | pagina 6