Klassieke en jazzmuziek, leater en tentoonstellingen in De Werf «Strips en Stripes» voor jong en oud «De Zelfmoordenaar»: tweede produktie van Tejater '80 Beveiliging troef Dubbel Rock Koncert in Lede Het Witte Paard in Aalst Géén «Kinderen van een mindere God» wél «Glazen speelgoed» 14 - 14.4.1989 - De Voorpost Lede. Family Duck te zien in het dubbel rock koncert, maar vooral ook te horen Vrijdag 5 en zaterdag 6 mei 1989 organizeert Jong VTB en jeugdhuis Leeu werik Lede een dubbel rock koncert. Vrijdag 5 mei om 20.00 uur heeft in zaal Volks kring een optreden plaats van De But, Stanly meets Livingstone en Family Duck. Zaterdag 6 mei om 20.00 uur is Bien Cuit, LSP Band met Bea Van der Maat, Angy Dylan, Sur prise act en Boogie Boy and his Woogies te gast. Kaarten zijn nu al te beko men in de WK Centra aan 250 fr. Aan de kassa 300 fr. Wie in het bezit is van een zaterdag ticket heeft ook op vrijdag gratis toegang. Is dat niet het geval dan betaalt men vrij dag 200 fr. aan de kassa. In Lede kan men kaarten kopen in 't Hof te Puttens. het Reklaamblad, Music Home, jeugdhuis Leeuwe rik, Den Bonte Os, het Prieeltje. In Aalst in Sol- bemol; in Wichelen in 't Abbeeltje en in Wetteren bij Charlie's Music en Kaf- fe Breughel. Voor meer informatie Lie ven De Smet 053/80.51.30 of L. Rasschaert 053/ 80.48.36. Kuituurcentrum De Wert Aalst Met de tentoonstelling «Strips en Stripes», die in De Werf te bezichtigen is van zaterdag 15 april tot en met zondag 7 mei, willen de organisatoren het getekende verhaal en de cartoon in de kijker plaatsen. Eigenlijk valt deze tentoonstelling uiteen in drie «apar te» delen: The history of the American Comic Strip, Egypte hertekend, cartoons van Jan en Gal. Het verschijnsel «strip» Hoe oud is het genre dat vrij algemeen met de term «strip» wordt aangeduid? Fervente «lezers» van beeldverhalen verwijzen steevast naar hiërogliefen en Altamira, naar de win- tercoats van de eerste In dianen, naar de Trajaanse Zuil, de portieken en glas ramen van katedralen, naar de Biblia Pauperum en naar het tapijt van Bayeux. Een portie ge schiedenis is nooit ver af; wil de minister van onder wijs er rekening mee hou den dat onze kinderen de strips niet meer begrijpen als ze geen degelijk ge schiedenisonderwijs geno ten hebben? Toch is enige bescheiden heid in het zoeken naar de oorsprong zeker niet mis plaatst. Vandaar dat men eerder geneigd is de ware voorlopers van de strips te zoeken in het moderne Europa. En dan denkt men o.a. aan de «Images d'Epinal», de «Münchener Bilderbogen» en de (Turn- houtse) Mannekensbladen van bij ons. Ook de be roemde karikaturisten William Hogarth (1697- 1764), Rodolphe Töpffer (1799-1864), Honoré Dau- mier (1808-1879) en Wil liam Busch (1832-1908) kunnen als voorlopers be schouwd worden. Hun sa tirische maatschappijkri tiek was niet enkel van een vrij hoog artistiek niveau, maar kende ook een meer dan behoorlijk sukses. Het werk van deze karikaturis ten kreeg bekendheid in Amerika en werd er als voorbeeld gesteld aan de tekenaars die voor grote kranten werkten. The history of the Ameri can comic strip Het Amerikaanse teken verhaal, zoals wij het van daag kennen, zag het le venslicht op 18 oktober 1896 met «Yellow Kid» van Richard Onteault. Het stripverhaal ontstond in een klimaat van hevige konkurrentie tussen J. Pu litzer, uitgever van «New York World», en R. Hearst die de «New York Journal» uitgaf. Beide kranten hadden vooral een lezerspubliek van immigranten op het oog die massaal New York binnenstroomden. De strip werd een geducht konkurrentiemiddel dat zich uitstekend leende tot allerlei vormen van mer chandising. Waar het ko mische eerst op de voor grond stond (vandaar de term «comics»), breidt het medium zich stilaan uit tot de meest diverse genres. «Hans and Fritz» waren voor het uitbreken van de Eerste wereldoorlog zeer bekend. In de twenties waren «Fe lix the Cat» en «Little Or phan Annie» de grote hel den. Na 1930 zagen Mi ckey Mouse, Tarzan, Buck Rogers en Popeye het le venslicht. Na de Tweede Wereldoor log wordt ook de strip in Europa terug populair. De eksplosie van de beeldkui tuur die we sedert een aan tal jaren kennen, heeft een vruchtbare voedingsbo dem gevormd voor de op bloei van de strip. «Strip» is een verzamelwoord dat een ruime - door volwas senen vaak onvermoede - lading dekt; het is een spiegel van onze tijd en intussen ook een bron van studie voor sociologen en historici. Egypte hertekend De populariteit van het stripverhaal en de blijven de fascinatie die uitgaat van het Egypte der farao's vormen een prachtig uit gangspunt om een belang rijke en beruchte periode uit de geschiedenis op een zeer edukatieve en tegelij kertijd hedendaagse ma nier te tonen. Sommigen herinneren zich misschien «De sigaren van de farao» (1934/1955) of «Het zingende nijlpaard» (1951); geïnteresseerden kennen «Het geheim van de grote piramide» van E.P. Jacobs (1954/'55); jongeren en diegenen die de lektuur van kinderen volgen hebben ongetwij feld van de Papyrus-reeks gehoord. Maar hiermee is de kous niet af. Tientallen Egypte-strips zijn intussen verschenen. We moeten deze zien tegen de achter grond van de bestaande belangstelling voor en de aanwezige kennis (minis ter van onderwijs, hallo?) van het oude Egypte. Er zijn historische beeldver halen en strips waarin de eksploratie van het Nijl- land en de geschiedenis van de egyptologie aan bod komen; het archeolo gische en toeristische Egypte van nu schept een geheimvol kader voor al lerhande avonturen, ter wijl piramiden en mum mies niet konden ontbre ken in het S(cience) F(i- ction)-genre. Wellicht is ook «egyptomanie» onder huids aanwezig... Er werd beslist de ten toonstelling een «opvoe dend karakter» te geven, zonder uiteraard zwaartil lend te zijn, en haar af te stemmen zowel op egypto- fielen als op stripliefheb bers. De algemeen didaktische benadering moet blijken uit de affiche die gereali seerd werd door Marc Van Meenen. Tegen de achter grond van de piramiden zien wc de, verjongde, sfinks, simbool van het raadselachtig Egypte, die gekonfronteerd wordt met de hertekening van dat Egypte in de beeldverha len. Het is een poging om «fact» en «fiction», ver beelding en informatie, die in de strip noodzake lijk samengaan, uit elkaar te halen, zonder dat het moet uitdraaien op een tegenstelling tussen weten schap en fantasie. Cartoons van Jan en Gal Om bij het echte Europese ontstaan van de strip in de vorige eeuw terug aan te sluiten, denken de organi satoren er goed aan te doen cartoons te tonen uit onze tijd. Twee opvolgers van Daumier, de huisteke naars van Knack, Jan en Gal, moeten deze op dracht waarmaken. Hun bijtende spot brengen ze op een vrij hoog artistiek niveau net zoals de litogra- fen uit de negentiende eeuw. De vernissage van deze belangwekkende tentoon stelling heeft plaats in De Werf op zaterdag 15 april om 14 uur. L. Vanaf 15.04: tentoonstel lingen «Strips Stripes» en «Elementen» Morgen zaterdag 15 april worden in De Werf twee tentoonstellingen geopend. Om 15 uur praat schepen van kuituur G. Van Nieuwenborgh de drieledige «Strips Stri pes» in, met «Cartoons van Ian en Gal», «The History of the American Comic Strip» en «Egypte Hertekend». Deze ten toonstelling blijft vrij toe gankelijk tot 7 mei en is op weekdagen te bezichtigen van 13 tot 20 uur en in de weekends van 14 tot 18 uur. Hierover meer in een aparte bijdrage elders in dit blad. Om 16 uur opent A. Blon- deel, inspekteur Beelden de Kunsten-Onderwijs, de tentoonstelling «Elemen ten». Deze manifestatie loopt in het kader van «Kunst Maakt School» en toont werk van jonge Bel gische kunstenaars: Wil lem Cole, Philippe Van- denberg, Leo Copers, Phi lip Van Isacker, Franklin Engeln, Dirk De Vos, Kris Fierens, Paul Morez, The Van Bergen, Mare Maet, Carlo Verbist, Fik Van Gestel, Philippe Van Snick, Jacques Lizene, Luc Coeckelberghs, Ri chard Veniet, Paul Gees, Philip Francis, Philippe Tonnard, Hugo Debaere, Frank Vranckx, Peter Jac- quemijn, Ho Huybrechts en Lucas Devriendt. Deze tentoonstelling blijft eveneens vrij toegankelijk tot 30 april tijdens dezelf de openingsuren. Woensdag 19.04: Aalsters Baroktrio Aanvankelijk was op deze dag een slagwerkprojekt van De Nieuwe Muziek groep gepland. Dit kon cert kan echter niet door gaan: Mark De Smedt, ini tiatiefnemer van het jonge gezelschap, zegde in een bui van teleurstelling, ont moediging en boosheid, alle kontrakten af. Jam mer maar begrijpelijk! De Nieuwe Muziekgroep was in Vlaanderen zowat het enige ensemble dat werk van hedendaagse, nog le vende komponisten ten gehore bracht; het was de enige toeverlaat voor nieu we komposities van onze Vlaamse toondichters. De heer Patrick Dewael, mi nister van kuituur zoals u weet, geeft wel komposi tieopdrachten maar schrapt de toelagen van het enige ensemble dat ze wil uitvoeren. Vandaar de reaktie van Mark De Smedt. Zei CVP-voorzit ter H. Van Rompuy on langs niet: «Een kuituur- minister moet eerst zelf kuituur hebben.» Op zoek naar een alterna tief vonden de beleids mensen van De Werf het Aalsters Baroktrio bereid een koncert te geven. Een noodoplossing. Maar wel een gelukkige keuze want dit trio verdient veel meer bekendheid dan deze waarvan het nu geniet. Het Aalsters Baroktrio be staat uit Frank Hendrickx, Jan Wellekens en Louis Van der Paal. Frank Hen drickx, geboren in 1957 te Dendermonde, studeerde aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel, waar hij in 1979 een eerste prijs dwarsfluit en in 1983 het Hoger Di ploma voor fluit en kamer muziek behaalde. Als so list was hij verbonden aan de Opera voor Vlaanderen te Gent en aan het B.R.T.-Filharmonisch Or kest. Momenteel geeft hij les aan de Stedelijke Mu- ziekakademie te Brussel. Hij is daarenboven eerste solist van het gereputeerde Nieuw Belgisch Kameror kest. Jan Wellekens studeerde cello aan de Aalsterse Mu- ziekakademie en behaalde een eerste prijs cello aan het Brusselse conservato rium. Hij is lid van het Filharmonisch Orkest van de B.R.T. en treedt ook op als solist. Louis Van der Paal kombi- neerde zijn studies klassie ke filologie met een auto- didaktische muzikale op leiding. In 1978 werd hij laureaat van het orgelcon cours in het Nederlandse Boxtel. Hij is vooral be kend door zijn plaatopna men van klavierwerk van Bach en Franse klavecini- sten. Enkele jaren geleden nog brachten Hendrickx en Van der Paal samen fluit- sonates en de partita voor fluitsolo van J.S. Bach op plaat. Ze spelen een veel belovend programma: de «Sonate nr. 5 voor fluit en basso continuo» van Georg Friedrich Handel, de «Sonate nr. 2 in D voor cello en klavecimbel» van Johann Sebastian Bach en de «Trio-sonate in B voor fluit, klavecimbel en basso continuo» van Georg Phi- lipp Telemann; na de pau ze nog werken van Bach en Mozart. Op woensdag 19 april om 20 uur in De Werf. Toe gang 350 BF. Vrjjdag 21.04: teater «Weg van Waan» «Dro om» door Studio Peer Studio Peer is een van de beste kinderteaters in Ne derland. In zes jaar tijd heeft het een enorme re putatie opgebouwd. Toch wil Fred Delgaauw van de Studio van dat etiket «kin- der»-teater af. Hij wil to- taalteater brengen zowel voor jong als voor oud. Fred Delgaauw is een van de eersten in het Neder lands taalgebied die klas siekers tot «kinder»-stuk- ken heeft omgezet. Hij probeert tot de essentie van de inhoud door te dringen en dit dan visueel duidelijk te maken. Dat lukt hem ook voortreffe lijk. Met «Droom» en «Weg van Waan» brengt Studio Peer een opmerkelijke in terpretatie van twee to neelstukken van William Shakespeare. In «Dro om», een poëtische weer spiegeling van Shakespea- res «Macbeth», improvi seert hij de hele voorstel ling. De poppen zijn de visualisering van de eigen schappen die in «Mac beth» zitten. Zo staat de baby simbool voor de on verzadigbaarheid, de gier visualiseert dc mannelijk heid en de macho-dom heid en de zonen van de koning duiden op de laf heid en de gemalüucht. In «Weg van Waan», ge baseerd op «The Tem pest», treedt een wissel werking op tussen illusie en realiteit. Op het einde draait Prospero het hoofd en stapt hij er uit, weg van waan, weg van waanzin. Een visueel sterke voor stelling met een prachtig poëtisch poppenspel; dat is althans wat u beloofd wordt. Op vrijdag 21 april om 20 uur. Toegang 250 BF. Zaterdag 22.04: Jeggpap N.O.Jazzband Op uitnodiging van de A.C.V.-afdeling uit Aalst koncerteert op zaterdag 22 april om 20 uur in de schouwburg van De Werf, de «Dendermondse» Jegg pap New Orleans Jazz band. Tot voor heel kort nog het huisorkest van de Honky Tonk Jazzklub, hoeft deze meer dan 25 jaar jonge jazzband weinig uitleg. Zowel in buiten- als in bin nenland zijn ze zeer be kend. De band begeleidde wereldvermaarde New Or- leans-veteranen en Engel se groten als Albert Nicho las, George Probert, Bill Coleman, Louis Nelson, Alton Purnel, Beryl Bry- den, Anneke Grönloh (op eigen verzoek), Sammy Rimington e.a. Heelwat rondreizen in het buitenland werden georga niseerd: Nederland, Duits land, Tenerife, Marokko en zelfs de States met een enig optreden in de Pre servation Hall in New Or leans, waar ze trouwens tot ereburgers van de stad benoemd werden. Ze tra den op voor radio- en T.V.-stations in binnen- en buitenland en produ ceerden reeds een tiental L.P.'s en C.D.'s. Wie doet beter? De huidige samenstelling van het ensemble: Miel Leybaert (leader en drums), Pol Van den Dur- pel (bass), Joris De Cock (trompet en bugel). Peter Verhas (klarinet en sax), Flip Hermans (banjo en gitaar) en Jan Van Wij- melbeke (trombone). L. Het kultureel centrum De Werf wordt degelijk bevei ligd. Om begrijpelijke re denen wordt hierbij liefst niet al te fel in details getreden. Toch dit. Er is beveiliging op de toe gang via gepersonaüseerde steunkaarten met registra tie van persoon en tijd. Een kontrolesysteem van camera's met passief infra- rood-detektie laat toe de omgeving te bewaken en toezicht door het inscha kelen van 2 modems vanaf het politiebureel. Ter beveiliging binnen het gebouw (o.m. tentoonstel lingen) worden 8 volume- detektoren en 5 camera's geplaatst. Bovendien wordt de balie voor o.m. verkoop van ti ckets overgebracht naar de hal op het gelijkvloers. Dit alles wordt uitgevoerd binnen een termijn van 45 werkdagen beginnend vanaf 1 april. Prijs: 1.872.000 fr. Oud-Hospitaal In het stedelijk museum Oud-Hospitaal komt vi deo-bewaking. Het ont werp omvat het plaatsen van 9 zwart-wit video-ca mera's op verschillende verdiepingen van het gebouw. Deze worden gekoppeld aan een sequentiële swit cher toestel dat om beurten alle camera's in beeld brengt). Tevens wordt gebruik gemaakt van de bestaande infra rood detektoren van de dieft albeveiliging. Via deze laatste en de se quentiële switcher kan al dus het beeld van de came ra opgesteld in de zone waar publiek gedetekteerd wordt op de monitor ge toond worden. In het lokaal van de toe- zichters worden 2 monito ren opgesteld. Het sys teem moet toelaten om de circulatie van het publiek binnen het gebouw te volgen. De uitvoeringsperiode voor deze werken be draagt 30 werkdagen te beginnen vanaf 1 mei en de prijs ervan is 780.000 fr. LH Op 21, 22, 23 en 24 april ek. brengt de Aalsterse groep Tejater '80 inNet- werkcentrum zijn tweede eigen produktie van dit seizoen. Het wordt «De Zelfmoordenaar» van Ni- kolaj Erdman in een regie van Achiel Van Malderen. Erdman schreef dit stuk in 1928. In het begin van de jaren dertig probeerden drie teaters in Moskou, bijna tegelijkertijd, het op hun repertoire te nemen. Het is een «oproep ten gunste van de kleine man», die oorspronkelijk gericht was tegen het Stali nistisch bewind. Maxim Gorki, Die Erd man «onze nieuwe Gogol» noemde, kreeg Stalin zo ver, dat hij zijn toestem ming gaf voor de produk tie... maar een jaar later werd het stuk definitief verboden. Tot een opvoe ring is het er nooit geko men... Het leidde wel tot Erdmans ondergang en tot het ellendige levenseinde van de grote regisseur Meyerhold. Ook de be roemde Stanislavski was met het stuk bezig maar stopte onmiddellijk alle voorbereidingen. «De Zelfmoordenaar» vertelt de tragi-komische lotgevallen van een werk loze kleine man, die zo graag gelukkig wil zijn en die streeft naar een beetje zelfrespekt. Daarom ver spreidt hij het bericht dat hij zelfmoord wil plegen. Hij veroorzaakt een hele beweging onder zijn me demensen; men smeekt hem zijn zelfmoord aan te wenden als een protest te gen de gevestigde orde... Mandelstam prijst «De Zelfmoordenaar» als «het beste stuk uit het Sovjet repertoire»; de burleske stijl herinnert aan die van Gogol, zoals in «De re visor». Tejater '80 brengt de be werking die Lodewijk De Boer en Ruud Engelander in 1981 maakten voor de Amsterdamse toneelgroep Baal. Het is geen anti-sovjet stuk, want het appelleert evenzeer aan het geweten van het Westen: werkloos heid, verzet tegen de oor log en de gevestigde orde zijn nu eenmaal universele tema's. De vier miljoens'e voorwiel- aangedreven Ford Escort werd van de produktielijn van Hale- wood bij Liverpool gereden. Escort prijkt nu al 7 jaar bo venaan de lijst van de Britse bestellersauto's. En dan hebben we het natuurlijk over de beken de operette Het Witte Paard die men op 15 april om 20.00 uur kan zien in het kultureel centrum De Werf te Aalst. Uitvoerders zijn de leden van de Heist- se Operettekring. Het is al heelwat jaren geleden dat er in Aalst nog een operette was te zien. De Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Moorsel heeft achter de traditie om een operette op te voeren een punt gezet. Maar de zelfde Harmonie heeft nu de Heistse Operettekring uitgenodigd om de draad weer op te nemen. Die kring boekt de laat ste tijd enorm veel sukses met de opvoering van "lm Weissen Rössl" Na de suksesrijke opvoe ringen van «De Burger- Edelman» van Molière en «Een Midzomernachts- droom» van Shakespeare waarmee werd deelgeno men aan het Koninklijk Landjuweel staan de Ca- tharinisten voor een nieu we uitdaging met de op voering van het aangrij pend toneelwerk van Ten nessee Williams «Glazen Speelgoed». Dit stuk wordt opgevoerd in de VTI-feestzaal, Vak schoolstraat op 21, 22 en 23 april in regie van Mar- nik Baert met Nancy Tee- ryn, Wim Vidts, Hans Slagmulder en gastspeel- ster Frederika Schollaert. Het stuk «Kinderen van een mindere God» wordt verdaagd wegens heir- kracht. De hoofdrolspeel ster moest inderdad ver stek laten gaan voor een heelkundige bewerking. Normaliter geen probleem doch nu wél. Reeds een jaar lang oefende ze zich in gebarentaal want op de scène heeft ze geen woord te spreken. En dergelijke vaardigheid is niet in een kabbekras aan te leren. Toegang: 200/150 fr. U kan reserveren bij E. De Smet, Marktweg 172 te 9300 Aalst. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 14