Priester Daens op de bühne «De socialisten de wind uit de zeilen nemen?...» Een kans voor Jongeren: Opleiding tot Jeugdmonitor 1 Nood aan geschoolde textieltechnici in onze regio's Computerkursus in Lede ■M i 2 - 14.4.1989 - De Voorpost Reeds deze avond in De Bathyscaaf Met medewerking van «De Catharinisten», «De Claer- haegse Comedie», «'t Land van Riem» en «De Schakel» wordt Daens voor het voetlicht gebracht in De Werf op 15-16-17 en 23-24-25 september. Geopteerd werd om de bestaande tekst van «Priester Daens» van de hand van Frans Redant en Walter Moeremans te gebruiken ook al blykt dat 18 jaar na de kreatie van dit werk de historische typering van een aantal personages niet volledig meer strookt met de bevindingen van het recent historisch -wetenschappeljjk onderzoek Anderzijds werd afgestapt hun familie vele kristen- van de idee beroep te doen demokraten van het eerste op een beroepsregisseur uur te pesten, te broodro- en wordt de regie toever- ven en onrechtstreeks de trouwd aan Jos Maes- dood in te jagen, schalck die wel reeds blij ken van zijn kunnen heeft Controversiële Daensher- geleverd. denking Het stuk waarvoor de au- «Was Daens een te vroeg teurs zich steunden op geboren Jef Ulburgs?» werk van Louis-Paul Boon vraagt Anton Cogen met en van Luc Delafortrie het «Gezelschap van de brengt na een inleidende Schone Schijn» zich af in situatieschets de op- en zijn zelf geschreven en ge- ook de neergang van regisseerd toneelstuk Daens als politicus. waarin niet priester Daens Na het verschijnen van de doch de Aalsterse cabare- encykliek «Rerum Nova- tière-courtisane Alice Re- rum» voelde Daens zich naud centraal staat. U kan geroepen om de strijd op dit stuk reeds vanavond te nemen voor sociale vrijdag 14 april meemaken rechtvaardigheid. Via de in De Bathyscaaf, Meule- samenstelling van een par- schettestraat 74 te Aalst tijprogramma, suksesvolle maar ook op 15-16, 21-22- meetings en bedrog bij de 23-24 en 28-29 en 30 april verkiezingen raakt Adolf en 1 mei. Daens verkozen tot volks- Volgens Anton Cogen vertegenwoordiger van het wordt het stuk klaarge- arrondissement Aalst. Een stoomd voor de officiële infernale machinerie werd Daensviering een triomfa- echter opgezet om naast listisch gedoe waarbij de gebroeders Daens en Daens een onkwetsbaar sociaal engagement wordt aangemeten. Anton Cogen: «Onze visie wijkt sterk af van die van het officieel komitee. Ver eren van figuren leidt vaak tot excessen. Priester Daens was een waterachti ge, middelmatige, on standvastige, moeilijk te bepalen figuur die tussen twee stoelen zat en vanuit de arbeiderssituatie meer kwaad dan goed deed». Eigenlijk wil Cogen afre kenen met de Daensfiguur omdat hij geen partij koos voor het volk, omdat hij meer belang hechtte aan zijn priesterambt dan aan zijn sociale taak en omdat hij op zijn sterfbed het Daensisme heeft afge zworen. Anton Cogen stelt in zijn stuk twee polen tegenover elkaar: het «Goede» ver persoonlijkt door de reli gie en «het Kwade» in de persoon van de cabaretiè re die erotische seances ten beste gaf in burgerlijke kringen. Tussen in verschijnt pries ter Daens die men niet ziet maar wiens stemmen wel hoort. Voor Cogen kijken de ho gere klassen nauwkeurig toe op de situatie van de arbeiders en weten daarbij precies op welk punt ze de socialisten zullen opvan gen en de demokraten re- kupereren. Wanneer uiteindelijk de ontknoping wordt ver- wacht wordt de hele sante boetiek omgedraaid en be landt men bij de officiële Daensviering 1989 waarbij pseudo-ge'interesseerde dui delijk herkenbare Aalster- se figuren ironisch worden geïmiteerd. LH Aalst. Anton Cogen, de auteur van het stuk over Daens (arch) Aalst. Het monument ter ere van priester Daens aan de Werf (arch) Uit het debat op zaterdag 22 april zou moeten blyken de werkman. Wel sloot wat het Daensisme in wezen was. Sommigen benadruk- een deel van de arbeiders ken het anti-socialistisch karakter ervan. Anderen heb- klasse zich bij het Daensis- ben het eerder over een beweging die sociaal, progressief me aan. Volgens Ver en Flamingantisch wilde zjjn. In samenwerking met vormingscentrum «Spelesei» or ganiseren de Stedelijke Jeugddienst en vzw Jeugdanima- tie opleiding tot monitor-jeugdverantwoordelijke met aflevering van een monitorsbrevet «Basisvorming tot Jeugdverantwoordelijke» erkend door -de Vlaamse Ge meenschap. Dit brevet kan enkel afgeleverd worden aan wie de volledige kursus met goed gevolg meegemaakt heeft en n,mr4Cr"' aansluitend een stage van 60 uur heeft doorgemaakt. Deze stage kan plaatshebben op de Aalsterse vakantie speelpleinen. Vrijdag 21 april In C.C. De Werf, 4' ver dieping, Molenstraat 51, van 19.30 u. tot 22 u. - Kennismaking. - Vertrouwensp - Animospelen. Zaterdag 22 april In Stadsschool, Binnen- - Drama werktijd - Spelopdracht - Brainstorming Van 19.30 u. tot 21.30 u. - Dia's en video over de vakantiespeelplein- werking. - Casinospel. Vanaf 21.30 u.: Gezellig samenzijn voor alle geïnteresseerden. Donderdag 6 juli In Stadsschool De Kat. Vrijheidsstr. 65, van 9 tot 19.30 u. - Beeldende werktijd straal 157, van 9 tot 19.30 Nieuwe spelen - Drama naar «stukje» toe - Verantwoordelijk heidszin - Werktijd rond creatieve kinderdansen. Vrijdag 7 juli In Stadsschool De Kat, Vrijheidsstr. 65, van 9 tot 19.30 u. - E.H.B.O. - Psychologie van het kind - Spelaanbreng - Dans - Eindevaluatie en stage. LH Had deze beweging een me niet tegen te houden is lisdsch a]s een redplank dubbel aangezicht? Ener- alleen met encyklieken. om jn de dorpen te zijds een gezicht dat in Hoe langer het échelon, legitimeren Het wantrou- konflik! kwam met de hoe negatiever de instel- wen van de soda|iste„ ten konservatieve katholieke lmg tegen het progres- opzichte van het Daensis- burgerij. Andemjds een sieve. me ,s begrijpelijk als men gezicht waarmede de so- In Wallonië ontstond de meen| dat het J3aens;sme cialistische vloedgolf kristen-demokratie in in- een beweging was die de moest worden ingedijkt. tellektuele middens. In socjaijsten de wind uit de Historicus FransJos Vlaanderen ontstond die Verdoodt doktoreerde echter in een milieu van met een proefschrift over dissidente flamingantische de relatie Kristen-Demo- leken, kratie en Kerk. Een on derzoek dat hem naast in Hierin schuilt het drama Met dit attest kan U te- Aalst zal meewerken, recht bij iedere erkende De kursus kost 1.500 fr. doodt hanteerde het jeugdorganisatie: jeugd- Verzekering tegen elk li- Daensisme zich antisocia- atelier, jeugdbeweging, chamelijk letsel Js in die zeilen wilde nemen. De socialisten waren trouwens reeds decennia vroeger met de situatie van de ar beiders begaan. De link van Daens naar de vakantiespeelplein, tiener- prijs begrepen. Stoffelijke atelier, openluchtkuren schade valt echter ten laste e.d.m. van de kursist (of van zijn De Stedelijke Jeugddienst of haar familiale verzeke- Aalst organiseert boven- ring), dien een kursus leidend tot Nadere informatie en in- hoofdmonitorMet het schrijven bij de Dienst Va- reeds vermeld attest kan U kantiespeelpleinwerking, daarbij ook terecht. Kapellestraat 15 te 9300 Aalst. Tel. 053/77.34.23 of en muziek. - Voortzetting vertrou wen- en animospelen. - Beeldende werktijd - Spelwerktijd - Werktijd rond natuur Zaterdag 29 april In Stadsschool, Binnen straat 157, van 9 tot 19.30 u. - Spelwerktijd - Creatieve denkwerktijd Combinatie van drama abdijen en pastorieën ook van de situatie van Adolf bevrijdingstheologie deed belanden in het Vati- Daens die terecht kwam in vlug gelegd. Volgens F.J. kaan waar hij inzage kreeg een milieu van dissidenten Verdoodt ligt het verschil van tot dan toe nog niet tegen Koningshuis en tussen beide in het feit dat vrijgegeven dokumenten. Kerk maar als priester de bevrijdingstheologie F.J. Verdoodt is van oor- daar niet kon ingekaderd zjch uitdrukkelijk op deel dat het konservatief worden, establishment tegen de In Vlaanderen waren de progressieve trend bij de Daensisten middenstan- Kerk te Rome vaak achter ders, landbouwers, onder- het net viste maar dat die wijzers, plattelandsdok- konservatieve krachten ters die reageren vanuit aan de basis zelf veel in- een algemeen emancipato- vloed hadden. «Rome» risch profiel. Niet speci- wist inderdaad dat sodalis- fiek vanuit de positie van Opleiding tot monitor 77.jj.n_ toeste| 317. Kur. Alle jongeren vanaf 16 sjsten brengen een lunch- jaar kunnen op de kursus pakket mee voor de hele terecht onafgezien of men dag. later al dan niet aan de vakantiespeelpleinwerking Programma Zaterdag 20 mei In zaal Netwerk, De Rid derstraat 28, van 9 tot 18 u. Thema «casino». Marxistische argumenten beroept met de klassen- Qmdat er momenteel gro- van België. kan worden gekomen aan stnjd als motor van voor- te noo(j aan geschooide Op vraag van deze instan- de grote nood aan ge- uitgang terwijl de kristen- textieltechnici in de regio's tie werd op 29 februari schoolde textieltechnici in demokratie opteert voor ^aist Dendermonde, Ni- twee jaar terug reeds een de geciteerde regio's, het consensusmodel. «Als nQve en Geraardsbergen Regionale Werkgroep Op hoger en lager niveau de Paus naar Lat,jns-Ame- industrie, sociale - nka reist zegt hij tot het artne„ en samen volk dat Jezus er is voor de aan ,a[e, zilte„ het Vrij Textielindustrie - Textie- biedt de textielschool een londerwijs opgericht te degelijke opleiding met Aalst. doorstromingsmogelijkhe- De automatisering en De prijs bedraagt 4.000 fr. computerisering zijn niet per persoon voor de hele meer te stuiten. Zij vor- kursus. Hierin zijn inbe- men de pijlers waar de grepen: een uitgetikte kur- toekomst op gebouwd zal sus, basisles via het aller- worden. Wij mogen die nieuwste lesprogramma trein niet missen. Daarom Prof. Dos, het gebruik van organiseert vzw «Priester de apparatuur, koffie enz. Daens» nogmaals een kur- Let op: de kursus staat sus «Werken met Personal open voor iedereen, maar Computer» voor beginne- om de kwaliteit te garan- lingen, dus diegenen die er deren, worden slechts 14 nog geen snars van weten inschrijvingen aanvaard hoe een computer werkt, (maximum 2 personen per De cursus bestaat in grote PC!). Dus wie het eerst trekken uit 2 delen en inschrijft, heeft voorrang! loopt over 2 dagen. De Inschrijven: tel.: 053/ eerste dag is gewijd aan de 80.49.05 (Ghislain Hen theorie en de basisbegrip- derickx) of in «Soetekin», pen. De tweede dag is vol- Nieuwstraat 32, Lede. 053/ ledig gericht op de prak- 80.48.22. tijk en loopt uit in oefenin- gen. Alle mogelijke hard ware en software appara- Vo'vo de ""gelijkheid tuur staat ter beschikking onderzoeken om met een aan- tuur staat ter Describing /fl/ Zweedse invesleerders een Deze kursus loopt op za- ,mmobUiënholding op te rich- terdag 15 en zondag 16 ten De joinl venture zai als april vanaf 9 u. tot 17 u. hoofddoel hebben het verwer- met de nodige koffiepauze ven van immobihën hoofdza- en lunchgelegenheid. kelijk buiten Zweden. kleine man. Maar ander- -pechnisch Instituut Aalst A s. maandag zullen afge- den naar graduaat of stu- -7i, He AntAArf Ht i alc ctaotc. zijds opteert hij als staats- aanstaanije maandag 10 vaardigden van de indus- hoofd niet voor revolutie apri[ Een niet anedaagse trie," van het patroonsver- doch voor het samenwer- gebeurtenjs die plaatsheeft bond, van de sociale part- kingsmodel.» op vraag van de Instituut ners en van de school LH v°°r Textiel en Konfektie overleggen hoe tegemoet dien van industrieel textiel- ingenieur. LH Aalst. De noeste werkers van het geslaagde Akabt eetfestijn (a) Aalst. Autosalon in de Keizershallen. Vanzelfsprekend hadden vooral de mannen veel oog voor de glimmende koetswerken (a) Aalst. In de Keizershallen had het zoveelste autosalon plaats. Even kijken wat deze nieuwe wagen te bieden heeft a

De Voorpost | 1989 | | pagina 2