Aalst stelt Daens een jaar lang centraal Het Daensjaar in een notedop De Daensdag 1989 Zaterdag 22 april: Opening Daensjaar Hl De Voorpost - 14.4.1989 - 3 Anderhalve eeuw terug werd Adolf Daens op 18 december 1839 te Aalst geboren. De priester-politicus Adolf Daens was 54 jaar oud toen hy op opzienbarende wyze het sociaal-politiek terrein betrad. Op dat terrein zou hy trouwens opzien blyven baren en uitgroeien tot het boegbeeld van vernieuwende en radikale kristen-demokratie in Vlaanderen. Maar ook in België en zelfs in andere Europese landen. Terugblik Niet enkel om zuiver his torische maar vooral om sociaal-emancipatorische redenen is het nuttig, zelfs noodzakelijk terug te blik ken op de figuur van Adolf Daens, op de mensen waarmede hij leefde en op de problemen van die periode. Daarom dit Daensjaar 150 jaar na de geboorte van deze politieke voorman. Programma van het Daensjaar Twee aspekten vallen voor-al in het zeer uitge breide programma op. Enerzijds de brede waaier aktiviteiten waarin plura lisme terug te vinden is in alle facetten, zo in de diep te als in de breedte. Gaan de van populaire aktivitei ten over sociaal georië nteerde gebeurtenis sen naar aktiviteiten op akademisch niveau. Anderzijds de band tussen geschiedenis en aktuali- teit, de band tussen de sociale kwestie van de 19e eeuw en de sociale proble men van nu. Doel van het Daensjaar Is de aanleiding van de 150e verjaardag van een man wiens .gedachtengoed ook vandaag nog furore maakt door de rechtlijnig heid en de ongebonden heid, het doel van deze viering is drieledig. De ge dachtenis van Adolf Daens herdenken, diens gedachtengoed sensibilise ren en het historisch on derzoek rond Daens en Daensisme stimuleren. Ook naar de jeugd toe o.a. via lespakketten, tentoon stellingen, geleide wande lingen en stadsspelen. Wie was Adolf Daens? Adolf Daens werd te Aalst geboren op 18.12.1839 en overleed er op 14 juni 1907. Hij was de zoon van een leidekker en winkelier, die naast Adolf nog twee zo nen (Augustus en Pieter) en drie dochters (Maria- Francisca, Leonie en Pau lina) had. Zijn broer Au gustus werd priester vóór Adolf. Zijn jongere broer Pieter was drukker-uitge- ver, waarover straks meer. Priester Daens kreeg zijn opvoeding aan het Aal- sterse Jezuietenkollege, waar hij primus perpetuus was. Officiële opening: zaterdag 22 april 1989. Bloe menhulde aan het Daensmonument, Werf, Aalst, 15.00 u. Historisch debat: zaterdag 22 april 1989. Kultureel Centrum De Werf, Aalst, 16.00 u. Thema: situering van de wortels, de aanhang en de erfenis van de daensistische beweging. Daensautozoektocht: zondag 28 mei 1989. Vertrek: 13.00 14.30 u. Inschrijving: Kultureel Centrum De Werf. Prijsuitreiking: dakterras CC De Werf, 19.00 u. Daenswandcltocht: zondag 4 juni 1989. Vertrek: 10, 11, 13 en 14 u, trouwzaal stadhuis Aalst. Afstanden: 10 en 20 km met mogelijkheid tot geleide tochten doorlopend geleide Daenswandeling doorheen Aalst. Herdenkingsviering: zondag 11 juni 1989. sint- Martinuskerk, Aalst, 10.00 u. Tentoonstelling kinderarbeid en kindermishande ling: 13-30 september 1989. Biblioteek Kultureel Centrum De Werf. Boeken- en'fototentoonstelling i.s.m. de jeugdbiblioteek Aalst. Daenstoneel: 15, 16, 17, 23, 24 september 1989 te 20.00 u. 21, 22 september 1989 te 14.00 u: school voorstellingen Kultureel Centrum De Werf, Aajst. Daenstentoonstelling: 17 november - 10 december 1989. Daens en de politieke verslaggeving van zijn tijd Belfort, Grote Markt, Aalst. Daenspostzegel: 9 - 10 december 1989. Voorverkoop nationale postzegel Belfort, Grote Markt, Aalst. «Het andere gezicht van de welvaart»: december 1989. Publikatie over vrijwilligerswerk in de sociale sektor i.s.m. het Aalsters Coördinatiecomité voor Weliijnsbeleid en de Aalsterse Gids. Daens. En vandaag?: politiek-sociaal debat: zater dag 16 december 1989. Journalisten gaan na wat er van het daensisme nog terug te vinden is in dc aktualiteit. Kultureel Centrum De Werf, 20.00 u. Slotaktiviteit. LH In 1858 trad hij toe tot de Jezuïtenorde. Deze orde verliet hij tweemaal, in 1871 definitief. Dat ge beurde met toestemming van zijn overheid. Als re den werd zijn gezond heidstoestand opgegeven, maar het is gebleken dat zijn zelfstandig karakter en ook zijn Vlaamssociale opvattingen aanleiding ga ven tot moeilijkheden. In 1873 werd hij in het bisdom Gent tot priester gewijd. Hij was achtereen volgens kapelaan (onder pastoor) te St. Niklaas (1876) en te Kruishoutem (1878). Eveneens in 1873 werd hij leraar aan het bisschoppelijk kollege te Oudenaarde, van 1879 tot 1888 was hij werkzaam aan het kollege van Den- dermonde. Een plaats als onderpas toor wees hij later af, daar hij meer voelde voor het onderwijs. Het bisdom liet hem toen zonder funktie, maar hij werd een veelge vraagd predikant. Van 1894 tot 1898 was hij volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst en van 1902 tot 1906 voor het arrondissement Brussel. Na zijn volksvertegen woordigerschap leefde hij te Aalst, eerst bij zijn broer Pieter en later bij diens dochter Maria, waar hij in juni 1907 kwam te sterven. De organisatoren De organiserende algeme ne vergadering van vzw Daensjaar 1989 bestaat uit erevoorzitter Luc Delafor- trie, voorzitter Frans Jos Verdoodt,, ondervoorzit ter Willy De Turck, sekre- taris Luc Geeroms, pen ningmeester Emiel Van Schuylenbergh, afgevaar digd beheerder Miguel Stas en leden kuituursche pen Gracienne Van Nieu- wenborgh, Dr Jef Deloof, Peter Dauwe en het Coco, kunstgroep Alkuone, Marcel Carlier. de Catha- rinisten, de Claerhaegse Comedie, Marcel Crom- been, Fons De Koninck, Andries De Schepper, De Schakel, Annie De Smet- D'Hondt, Emiel Francois, Land Van Riem, Chris Lievens-Borms, Jos Maes- schalck, Eddy Meert, Net werk vzw, Luc Noël, Geert Van Cleemput, Joa chim Van der Meersch, Raoul Van Mulders, Jo- han Velghe, Karei Baert, Etienne Buyle, Dora Van Hoecke, Yvan Verhavert, Kris Nijs, de Jeugddienst Aalst, de Toeristische Dienst Aalst plus 2 afge vaardigden van SP, PVV, CVP, VU, VD en Agalev. Daens in de geest van Re- rum Novarum Priester Daens werkte mee aan de weekbladen van zijn broer Pieter, die vooral de sociale leer van Rerum Novarum verde digde. Toen in 1893 de Christene Volkspartij werd opgericht door Pieter Daens en een groep uit dc streek van Ninove, de Roelanders, stelde Adolf Daens op hun verzoek het programma van de nieuwe partij op, dat gericht was op praktische'sociale doel einden. zoals beperking van de arbeidsduur, toe kenning van 'pensioen, verplicht onderwijs, ge lijkheid van talen. Aange zien de conservatieve par tij geen overeenkomst met deze groep wenste, be sloot men dat de Christene Volkspartij een afzonder lijke lijst zou indienen bij de verkiezingen van okto ber 1894. In andere arron dissementen werd voor de Christendemokraten op de lijst van de konservatieve Naast de grandiose feesten te Aalst tijdens het Daensjaar blijft uiteraard de traditionele Daensdag in juni behouden. Dit jaar is dat op zondag 11 juni. Voorzitter Luc Delafortrie doet dan ook een warme oproep tot massale aanwezigheid. Omwille van zijn leeftijd trekt hij zich terug als voorzitter van het priester Daensfonds. Een beslissing die hij zelf heeft genomen. Tijdens de algemene vergadering in september e.k. zal een nieuwe voorzitter worden benoemd. Delafortrie blijft echter alleszins aktief in de redaktie van het tijdschrift zodat het allerminst een abrupt afscheid wordt. Te 10 u wordt in de Sint-Martinuskerk een herden kingsmis opgedragen. Aangezien Aleids Dierick die tot hiertoe de teksten voor de plechtigheid opstelde naar het buitenland is verhuisd werd Miguel Stas nu met deze opdracht bedacht... Voorganger in de eucharistieviering is Erembodegemnaar vikaris-ge- neraal van het bisdom Gent F. Temmerman in concelebratie met de abten van de Benediktijner- abdijen Affligem en Dendermonde. Het Sint-Marti- nuskoor zal zorgen voor vokale opluistering van de plechtigheid. In tegenstelling met vroeger gaat de optocht dit jaar niet naar het nochtans opgefrist monument op de Werf doch naar het grafmonument van Priester Daens op het kerkhof waar een bloemenhulde zal plaatshebben geleid door voorzitter Luc Delafortrie en een toespraak door ondervoorzitter (vermoede lijk de volgende voorzitter?) Willy De Turck. De fanfare «De Terjodenaren» zal de optocht begelei den. Waarna de gebruikelijke akademische zitting. LH katolieke partij een plaats ingeruimd. In het Aalster- se bleek dat onmogelijk door het verzet van Woes te, die nationaal voorzitter was van de partij en met een gekozene voor het ar rondissement Aalst. Daens stelde zich voor de eerste maal kandidaat voor de Christene Volks partij. Door omstandighe den, die o.m. te wijten waren aan knoeierij in de kiesbureaus, werd alleen de kandidaat van de con servatieve partij gekozen. De zaak kwam in de Ka mer en deze gelastte af zonderlijk nieuwe verkie zingen voor het arrondis sement Aalst, die plaats vonden op 9 december 1894. Op aandringen van Koning Leopold II keurde de Bisschop van Gent het optreden van priester Daens af en werd hem ver boden nog in het openbaar mis te lezen. Toch werd hij gekozen, maar werd in 1895 naar Rome geroe pen, waar zijn leerstellin gen en zijn houding aan een scherp onderzoek wer den onderworpen. Er volgde geen veroordeling, maar wel werd hem de raad gegeven zich aan de richtlijnen van de Bis schop te onderwerpen. Adolf Daens zette niet temin zijn aktie voort. Hij nam ook deel aan de ge meenteraadsverkiezingen te Aalst en verscheen op een gemeenschappelijke lijst samen met de libera len en socialisten om de homogeniteit van het stadsbestuur, dat in han den was van de conserva tie partij, te breken. Deze poging mislukte evenwel en de aktie van Daens werd door de Bisschop openlijk afgekeurd. In 1898 verzocht de bis schop, mgr. Stillemans, Adolf Daens zich uit de politiek terug te trekken. Nadat priester Daens dat had aanvaard onder voor waarde dat hem een eer volle kerkelijke funktie zou worden aangeboden, bleek deze oplossing in het bisdom Gent en ook in het bisdom Mechelen onmo gelijk wegens verzet van de conservatieven. Dus besloot priester Daens me de op verzoek van zijn volgelingen, zijn politieke aktie voort te zetten. Daarop werd priester Daens in zijn funktie ge suspendeerd en later werd hem bevolen het priester kleed af te leggen, waar aan hij zich echter niet onderwierp. Hierover was een briefwisseling ont staan tussen Adolf Daens en Mgr. Stillemans, die la ter werd gepubliceerd. Om de plaats in te ruimen voor Aloys De Backer uit Denderhoutem in het ar rondissement Aalst, stelde Daens zijn kandidatuur in het arrondissement Brus sel. Hij vertegenwoordig de dit arrondissement van 1902 tot 1906. In dat laat ste jaar werd hij niet geko zen en zo bleef hij zonder middelen van bestaan. In januari 1907 werd hij ziek. Na onderhandelingen kwam er een verzoening tot stand met de Bisschop, waarbij hij weliswaar zijn ongehoorzaamheid be treurde, doch geen afkeu ring aanvaardde van de beginselen waarvoor hij had gestreden. Omdat daarvoor tegenstrijdige berichten werden ver spreid, sloot de Christene Volkspartij onder voorzit terschap van Hector Plan- cquart hem uit haar rangen. De betekenis van priester Daens De betekenis van zijn op treden ligt in het feit dat hij gepoogd heeft de kris- telijk-sociale en Vlaamse opvattingen in een afzon derlijke partij ingang te doen vinden. Herhaalde lijk toonde hij zich bereid tot een overeenkomst met de katolieke partij, maar dat lukte hem niet. Zo was er een afzonderlijk optre den in zijn eigen ogen noodgedwongen door de afwijzende houding van de rechterzijde. Hij verdedigde in de Ka mer o.m. een pensioen stelsel, vermindering van arbeidsduur en deed dit samen met zijn broer Pie ter, die sedert het overlij den van A. De Backer in 1904 in de Kamer zetelde als volksvertegenwoordi ger van Aalst.Samen met zijn broer diende hij in 1905 een wetsvoorstel in ter vernederlandsing van de Gentse universiteit. De debatten in de Kamer waaraan hij deelnam, wa ren vinnig en scherp. Met La Justice sociale, groep van Christen-demokraten uit het Brusselse, waaron der o.m. Renkin en Car ton de Wiart, was van meetaf samenwerking ont staan, die echter tot een einde kwam toen men aan hen een plaats op de lijst van de konservatieven toe kende. Sindsdien was het meningsverschil tussen de kristen-demokraten toege spitst op de vraag, of men in een afzonderlijke partij dan wel in de rijen van de konservatieve partij moest optreden, wat herhaalde lijk door het Vatikaan en de Belgische bisschoppen werd bevolen. Over het programma zelf bestond vrijwel geen meningsver schil. Niet alleen in het arrondis sement Aalst, doch in vrij wel alle Vlaamse arrondis sementen slaagde priester Daens erin het volk in be weging te brengen. Hij had trouwens ook kontak ten met Waalse gewesten en met een groep in Ne derland. Zijn optreden werd bovendien geken merkt door een streven naar samenwerking met de niet-konfessionele par tijen, vooral met de socia listen. Aan deze laatsten hield hij voor, dat zij on mogelijk een meerderheid konden verwerven, indien hun aktie anti-godsdiens tig bleef. Zo was hij een voorloper van de verrui ming, zoals zij thans door velen wordt gewenst. Hij was de vertegenwoor diger van een vooruitstre vend kristendom, waarvan de ontplooiing op dat ogenblik door de bestaan de strukturen werd ge remd. Onnodig te zeggen dat hij tot het einde ge hecht bleef aan de Katolie ke Kerk en dat op zijn persoonlijk gedrag nooit iets aan te merken viel. Zijn invloed bleef ook na zijn dood, niet alleen door de verdere aktie van de Christene Volkspartij, die tot de wereldoorlog zou agaren, maar ook bij de kristen-demokraten, die geleidelijk hun plaats in de evoluerende katolieke partij innamen, evenals in de socialistische partij en later ook bij het Vlaams- Nationalisme. LH Op zaterdag 22 april wordt het Daensjaar te Aalst plechtig geopend door het neerleggen van bloemen door de burgerlijke over heden aan het Daensmo nument op het heringe richt verkeersknooppunt de Werf bij de Sint-Anna- brug. Een korte, sobere optocht zonder optocht op vlaggevertoon waartoe uit genodigd zijn de voorzitter van de Vlaamse Exekutie- ve Gaston Geens, gouver neur van de provincie prof "■Balthazar en burgemees ter van Aalst Anny De Maght. Namens het orga niserend komitee doet dat erevoorzitter Luc Delafor trie. Ook de voorzitter van de Franse Gemeen schapsraad werd uitgeno digd omwille van de grote betekenis van Priester Daens ook voor de Frans talige gemeenschap. Historisch debat De geschiedschrijving over het Daensisme zit de jong ste tijd alleszins in de lift. Verschillende publikaties behandelen er een deelas- pekt van of bestuderen de impact ervan op een wel bepaalde regio. Tijdens een akademisch debat zal dan ook getracht worden de stand van zaken toe te lichten. Gereputeerde his torici en Daensspecialisten zullen dan ook peilen naar de wortels, de aanhang en de erfenis van de Daensis tische beweging. Ook de niet-Daensistische politieke bewegingen op het sociaal vlak komen daarbij bod samen met bewegingen in Wallonië en in Nederland. Aan het de bat nemen deel onder lei ding van prof. Balthazar, ook voorzitter van het Ar chief en Museum van de Socialistische Arbeidersbe weging prof Karei Van Isa- cker, auteur van «Hel Daensisme, 1893 1914», prof L. Wils, auteur van «Het Daensisme. De op stand van het Zuidvlaamse platteland». Dr. F.J. Ver doodt die recentelijk pro moveerde tot doctor met een studie over «de ver houding Kerk Kristende- mokratie», prof. P. Gerin, specialist van de Waalse Kristen Demokratie en prof Van Velthoven gespeciali seerd in de Vlaamse Kwes tie. Ook gevraagd werd prof Els Witte, dekaan ge schiedenis aan de VUB. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 3