L» Archeologische tocht en standbeeld voor J.F. Vonck AKABE met vijftien jaar Inzet voor anders-validen "Spoed"-raadszitting met ernstige gevolgen Erembodegemse familie De Ligne weet van geen ophouden Dodenweg Hofstade-Aalst eist zijn tol Singhet Vro Hofstade zingt al tien jaar Herdersemse Vriendenkring levert «Achterhoedegevecht» Jeugdraad moet einde maand advies formuleren 6 - 14.4.1989 - De Voorpost Aalst. Akabe bestaat 15 jaar en organiseert een eetfestijn tn de Zonnestraal en dat was best naar de zin van vele bezoekers (a) Heemkundige Kring De Faiuintjes De Heemkundige Kring De Faiuintjes organiseert op zaterdag 27 mei een archeologisch-toeristische uitstap naar de Zwalm- streek. Bezoek achtereen volgens aan het Archeolo gisch Museum te Velzeke, een belangrijke Gallo-Ro- meinse nederzetting en vindplaats met rondleiding door Luc Beeckman. Daarna bezoek aan het oude havenstadje Ename met de resten van de alou de Sint-Salvatorabdij waar u» wordt rondgeleid door bestuurslid Marnix Pieters. Het derde bezoek geldt het «Zwalmmuseum» en de «Zwalmmolen» waar de heer De Boe u de oude landbouwwerktuigen toe licht. Vertrek met de autocar te 13 u te Herdersem, te 13.10 u te Moorsel, te 13.20 u te Baardegem en te 13.30 u te Meldert, tel kens aan de parochiekerk. Car, fooi, gidsen plus bo terham met hesp of kaas en mattetaart met koffie in de elf eeuwse Zwalmmo len kosten samen 450 fr. Inschrijven vóór 25 april bij een bestuurslid of door storting op rekening 750- 9009792-08 van Heemkun dige Kring De Faiuintjes te 9390 Moorsel. Het aan tal plaatsen is beperkt tot 50. Brochure In het tweede nummer van 1989 vinden de leden bij dragen over de betekenis van Jan Frans Vonck, over de spoorweg («Leireken» en.«Den Bokser»), over oude merkwaardige hand schriften, over te Herder sem gevonden oude mun ten, over het plunderen van een offerblok te Her dersem, over een geslaag de aprilvis en verder mij meringen, oude foto's en typische dialektwoorden en -uitspraken. Standbeeld voor Jan Frans Vonck Het Davidsfonds Baarde gem organiseert op 5 en 6 mei een Vonckviering met aansluitend de inhuldiging van een standbeeld van Baardegems meest be roemde telg. Op vrijdag 5 mei akademische zitting «Vonck en de Brabantse Omwenteling» waarbij een brochure wordt sa mengesteld door Jan De Clerck en Willy Cobbaut. Minister Colla werd ver zocht in 1992 bij de 200e verjaardag van het overlij den van Vonck een specia le postzegel uit te geven. De Herdersemse toneel- bond «De Vriendenkring» onder voorzitterschap van Hugo Cooman brengt in het parochiaal centrum opvoeringen van «302.0» (een achterhoedegevecht) van Eddie Vanderweyden. Een stuk dat een jaar gele den de Sabam-prijs kreeg in de Frans Coolswed- strijd. «302.0» is het codenum mer voor «lesbisch» op de ziektenlijst van de wereld gezondheidsorganisatie Een stuk dat alleszins geen promotie is voor lesbische geaardheid. Het is wel een zeer emotioneel menselijk toneelwerk met een realis tische kijk op de proble matiek. Het vredig geluk van een gewoon burgersgezin wordt hevig verstoord wanneer blijkt dat dochter Gr. een «verhouding» heeft met haar vriendin Lieve. Voor de ouders stort de wereld in maar samen met hun kinderen betrachten ze een bevredi gende oplossing. Hubert Van Geert voert de regie over Gilbert Van Geert, Marleen Bieseman, Ann Heyvaert, Paul Van- dersmissen en Eliane De Troch. De technische ploeg staat onder leiding van Philemon Van den Bossche. De algemene lei ding berust bij Benny Vinck. Het stuk wordt gebracht op vrijdag 14 en zaterdag 15 april te 20 u. en op zondag 16 april te 19 u. Toegangsprijs: 100 fr. Aalst. Deze twee ukkepukken begrepen allicht geen snars van wat er over Nicaragua werd verteld, maar ze amuseerden zich wel kostelijk in de Mikisklub (a) Aalst. Vanzelfsprekend kwamen ook vroegere Akabe leiders en leidsters naar het eetfestijn naar aanleiding van het 15-jarig bestaan (a) Na 15 jaar aktiviteit wil AKABE wat staat voor «Afde- afdeling telt. Die kwam er ling Koningin Astrid Biezondere Eisen» uit haar relatief enkele jaren geleden toen isolement en zich meer integreren in de maatschappij de verkennersgroep niet van vandaag. De werking van een scoutsgroep die zich alleen te talrijk werd maar richt naar anders-validen mag niet worden aangezien als toen bovendien al te veel een marginale formatie. Dat is althans de mening en de verschillen qua mogelijk- verzuchting van Marijke De Bruyn, Karine De Meerleer heden in deze groep wer en Carl Ghyssens. den onderkend. Vijftien jaar terug richtte mogelijkheden van de di- 47 leden Pater Paul Van Looy s.j., verse anders-validen. momenteel rektor van het Momenteel telt AKABE Aalsters Sint-Jozefskolle- Apart? 47 leden komend uit de ge, samen met enkele Een groep met een bepaal- hele regio. Een aantal er- voormannen van de Sint- de frak tie van de bevol- van verblijven in Levens- Jorisscoutsgroep AKABE king raakt rap geïsoleerd, vreugde in de Aalsterse op. Deze Aalsterse Sint- Van integratie is weinig Botermelkstraat. Om de Jan Berchmansafdeling is sprake. Vooral wanneer twee weken zijn er aktivi- inderdaad één van de 15 niet regelmatig naar bui- teiten voor de volwasse- gelijkgerichte formaties in ten wordt getreden. oen en om de drie weker Vlaanderen. Juist dat naar buiten tre- komt elk van de drie jon den is nu aan de orde. gerengroepen aan bod. Leeftijdsgroepen Daarom onder meer ook Dit allemaal onder bege- AKABE richt zich naar de viering van het 15-jarig leiding van momenteel 1/ diverse leeftijdsgroepen: bestaan. Anders-validen leid(st)ers. van 6 tot 12 jaar heten die willen hun mankementen Het jubileum werd ge- welpen, van 13 tot 16 jaar niet blijven verdoezelen, voerd in de Sint-Martinus- zijn het jong-verkenners, Ze hebben er heel wat kring tijdens het jongste van 17 tot 21 jaar heten die meer aan in wisselwerking weekend met een brochet- verkenners en boven de 21 te treden met validen tenfestijn en een fuif ach- zijn het gewoon volwasse- waaruit dan heel wat meer teraf. nen. Deze leeftijdskatego- geïntegreerdheid kan vloei- Wie geïnteresseerd is kan rieën zijn na te streven en. Vooral dan geldt dat iedere zondagnamiddag normen doch worden niet voor de afdeling «volwas- terecht in de AKABE-lo- noodzakelijkerwijze tegen senen». Aalst is trouwens kalen te Moorsel, Sta de logika in steeds behou- in AKABE-verband één tionsstraat 1. den. Er wordt inderdaad van de weinige groepen LH rekening gehouden met de die ook een volwassenen- De nieuwe meerderheid (CVP-PW-LD) heeft duidelijk laten blijken dat zjj ondanks het feit dat in het Kollege van Burgemeester en Schepenen de oude koalitie nog de touwtjes in handen heeft, dat niet zo is in de gemeen teraad. Twee punten werden op aanbrengen van de nieuwe meerderheid verdaagd: kredieten in de buitenge wone dienst en wijziging van het statuut van de Gemeen telijke Sportraad. Het verdagen van de tratie van die Oordegemse goedkeuring van het ter- biblioteek (o.a. een beschikkingstellen van fi- schrijfmachine met geheu- nanciële middelen via de gen, aangepaste rekken, buitengewone dienst heeft fiches, enz.). Ook nieuwe ernstiger gevolgen dan op uitrustingen voor het ver- het eerste gezicht blijkt en nieuwde gemeentehuis dan waarschijnlijk door de worden door die verdaging aanstokers ervan, de nieu- voorlopig geschrapt. Dat we meerderheid, ingeschat betekent dus dat Lede een werden. Dat betekent o.a. vernieuwd en uitgebreid dat de werken aan de door gemeentehuis zal hebben de gemeente overgeno- niaar dat de inrichting bin- men bibliotheek in Oorde- nenin nog een poosje zal gem stilgelegd zullen moe- moeten wachten... ten worden. Dat betekent De statuten van de Ge- ook dat de geplande plech- meentelijke Sportraad tige opening die voorzien moesten al eerder aange- was t.g.v. de Oordegemse pust worden en ook die Septemberkermis op die aanpassing wordt op de voorziene datum niet zal lange baan geschoven kunnen plaatsvinden. Dat door de verdaging die ver- betekent eveneens dat de kregen werd door de nieu- Oordegemnaren het nog we meerderheid, ondanks een hele poos zonder bi- het feit dat door de nieuwe blioteek in de eigen deel- meerderheid toegegeven gemeente zullen moeten werd dat die aanpassing er stellen en dat zij aangewe- moet komen en dat waar zen zullen zijn op de Cen- schijnlijk één van de eer- trale Gemeentelijke Bi- ste punten wordt op de blioteek in Lede. eerste gemeenteraad die Ook moeten voorlopig door de nieuwe meerder de aankopen geschrapt heid samengeroepen zal worden voor de adminis- worden. Geleidelijk mag het op- tie moet elke vereniging starten van een nieuwe de definitieve ontwerp- stedelijke Jeugdraad wor- tekst die haar zal toege- den verwacht. Uit de twee zonden worden be- voorbereidende vergade- spreken, ringen van 11 februari en Wie zich met de tekst kan 11 maart is gebleken dat verenigen moet dat schrif- men evolueert naar de be- telijk aan het sekretariaat slissende fase. Rond een van de Jeugdraad, Kapel aantal knelpunten zou in- lestraat 15 melden. Wie er derdaad stilaan een kon- fundamentele opmerkin- sensus groeien. gen bij heeft kan die op Inhoudelijk bevat het het zelfde adres kwijt, eindvoorstel vier hoofd- Ten laatste op 25 april stukken: de krachtlijnen, moeten de antwoordfor- de statuten, een huishou- muiieren binnen zijn. Op delijk reglement en een zaterdag 29 april zal dan aantal aandachtspunten. de algemene vergadering Samen vormen ze een van de Jeugdraad te 14 u. blauwdruk voor de nieuwe in De Werf de tekst be- jeugdraadwerking. spreken. 1 is de filosofie, 2 en 3 de Wat op die vergadering formele delen en 4 is de besloten wordt geldt dan inhoud van de doos. als advies voor het stads- bestuur. Procedure LH Binnen de eigen organisa- Belotten en nog eens belotten. De familie De Ligne heeft haar hart verpand aan dit kaartspel en elke maand is de hele familie trouw op post voor een belotwedstrijd die door KWB Erembodegem wordt georganizeerd. Wanneer de wedstrijd zelf is afgelopen, schaart de familie zich rond de kaarttafel om nog verder te spelen. Gezellig onder elkaar. En die familiale belotpartijtjes kunnen soms wel enkele uurtjes uitlopen. da Bewoners van Hofstade vragen reeds geruime tijd en steeds met meer aandrang om verkeerslichten te plaatsen op de «dodenweg». De weg snijdt Hofstade middendoor en heeft al gezorgd voor flink wat ernstige ongevallen. Onlangs nog werd een 12-jarig kind het slachtoffer van een ongeval. Het 86' in de reeks, zo wijzen de statistieken uit. Ondertussen heeft ook de nieuwe OCMW-voorzitter Eddy Dierick zich in het debat gemengd en ook hij pleit voor het snel plaatsen van verkeerslichten. Onlangs nog richtte hij nog maar eens een schrijven naar gemeenschapsminister van openbare werken en verkeer, Johan Sauwens, met de vraag zo snel mogelijk op deze gevaarlijke weg lichten te plaatsen. Vooral dan ter hoogte van de Terbekenstraat. Maar er blijkt geen geld voorhanden te zijn om de werken uit te voeren. Ondertussen gebeuren er op geregelde tijdstippen ongevallen. In vele gevallen blijven die gelukkig beperkt tot blikschade. Maar hoe langer men wacht, hoe gevaarlijker de situatie wordt en hoe meer kans men maakt op dodelijke slachtoffers. da. Het zangkoor Singhet Vro uit Hofstade bestaat tien jaar en voor mensen die echt houden van statistie ken voegen we eraan toe: tien jaar en een maand. Reden genoeg om feest te vieren dacht men in Hof stade en dat gebeurde dan ook. Het koor werd opge richt in 1979 en zou zich vooral toeleggen op profa ne koncerten met onder meer het opluisteren van vernissages, recepties, 11 juli vieringen en officiële aangelegenheden. Maar daarbij bleef het niet, Singhet Vro organizeerde zelf ook wat. Op het pal mares staan drie Advents- koncerten die een biezon- der grote belangstelling kenden. De tiende verjaardag van het koor werd gevierd met een koffiekoncert in het parochiaal centrum. Chris- tiaan De Raes, Els Moeyersoons op dwars fluit zorgden voor de bege leiding van het koor dat gedirigeerd werd door Herman Timmerman. Els Moeyersoons begon haar muzikale opleiding aan de muziekacademie van Asse waar ze noten- leer, piano en dwarsfluit studeerde. In 1982 behaal de ze een regeringsmedail le voor dwarsfluit en be kwam ze de eerste prijs notenleer en transpositie aan het Koninklijk Con servatorium te Brussel. Ze behaalde ook een eerste prijs kamermuziek en een eerste prijs dwarsfluit. Momenteel geeft ze les aan de muziekakademie van Beveren. Christiaan De Raes stu deerde aan de stedelijke muziekakademie van Aalst piano, orgel en ka mermuziek. Na zijn huma niora koos hij voor de richting muziek en ging studeren aan het Konink lijk Muziek Conservato rium van Brussel waar hij de eerste prijzen haalde voor notenleer, muziekge schiedenis en geschreven harmonie, hobo en contra punt alsmede het getuig schrift transpositie. Hij be haalde ook een eerste prijs Engelse hoorn. Nu stu deert hij nog klavecimbel. Hij is solo-hobo bij de mu ziekkapel van de Belgische Zeemacht. da

De Voorpost | 1989 | | pagina 6