1 Muziek uit Oostenrijk, Tsjechoslovakije en Bohemen «Les Haricots Rouges» in de Honky Tonk Bunker. Si Met Oudheidkundige Kring Wieze op zoektocht in het verleden op het programma Di gs de Filippijns koor in Abdijkerk Komedie «Familiezaken» van Ayckbourn in K.V.S. Brussel Lenti 12 - 21.4.1989 - De Voorpost Het is een feit dat er de laatste jaren hier en daar nieuwe heemkringen als paddestoelen uit de grond rijzen. Of ze allemaal voldoende diep in het verleden graven om de geschiedenis bloot te leggen blijft een open vraag. Mollekensbeek, die uitein- mende nijverheden te gebouwd tussen Herder- Wieze-Kapittel was af- delijk alle hun water in de Wieze vereisten een bete- sem en Gijzegem. Deze hankelijk van het land van Dender uitstorten. Deze re infrastructuur en na metalen konstruktie Dendermonde De inwo- nvier ontstaat op een heel wat tributaries en on- draagt temidden van de ners van de beide om- hoogte van circa 75 m te derhandelingen tussen de borstwering de vermelding schrijvingen waren qua De H.H. Salvatorkring tweede luik werd de Heer Aat (Henegouwen) uit de betrokken gemeenten «Wiezebrug». Het gam- wetgeving en rechtspraak van Wieze een eenvou- van Wieze. zijn Heerlijk- samenvloeiing van de kwamen er geleidelijk de- mele brugje van weleer onderworpen aan de Heer dige maar degelijke vere- heid en zijn medewerkers West" en Oost-Dender, gelijker toegangswegen kreeg een paar jaar later van Wieze. Deze laatste mging geeft alleszins getypeerd. Het gekanaliseerde ge- naar de loskaai, en werd er een plaats in het schilder- werd door de Vorst voor een positief antwoord op Beide onderwerpen wer- deelte van de oorsprong m 1866 de ophaalbrug achtig dekor dichtbij de een onbepaalde tijd aan- die vraag, en begeeft zich den uit de historische doe- tot de monding (Dender- over de Dender geworpen veel grotere nieuwe oever- gesteld. Hij benoemde het resoluut op de harde lange ken gedaan door de Heren monde) 's ongeveer 65 km als verbinding tussen Wie- verbinding.. lokale wereldlijk bestuur weg van de historische Remi Bosman en Jos Ab- lanS en kwam tot stand in oriëntatie, bij het uitwerken beel. resp. sekretaris en drie fasen- wêrfovêfwë?""?; ïe-StTSii?- vm de I'TV Aa" de ha"d lia's. Werk over Wieze». Dit knng te Wieze, en rijkelijk teksten en bijzondere toe- kwam tot uiting tijdens geïllustreerd met dia's lotingen wérd deze wa- een interessante info-ver- van en door de heer Gil- terwe.g geschetst Sn gadenng, die vorige vrij- bert De Wolf (eveneens oeroude dag in de Muziekzaal bestuurslid), plaatsvond, met volgende punten op de agenda: eer- Waterbeschrijving stens een uiteenzetting In het eerste deel werd de over het waterlopenstelsel hydrografie van Wieze te Wieze. met de Dender voorgesteld, met de situe- als sluitstuk, en met be- ring van volgende waterlo- handeling van de omstre- pen: Pasbeek, Mijlsteen den benaming «Sas-Van- los, Kruisabeelbeek, Wieze» (op het grondge- Windgatbeek. Klooster- bied van Herdersem), een bos, Wolversveldlos, Den kwestie die sportief, en derbeek, Wiezebeek, As- met eerbied voor de rech- meerslos. Molenbroek ten van de geschiedenis, beek, Kortsenbroekbeek, benaderd werd. In het Molenstraatlos, Bochtlos, bedding, zijn Middeleeuwse loop en na de laatste rechttrekking in 1769. In dat jaar werd ook het sas gebouwd om het waterpeil te regelen. Tus sen haakjes, er was toen een doodsprentje van de nog geen brug over «The h. Hendrik Van der Fae- river Dender»... De sluis, een staatseigendom, lag wel geografisch op Her- ze-Herdersem geAalst. Niet alleen in de volks mond hoorde men spreken over «Wieze-Sas», maar ook over de radio werd driemaal daags omgeroe pen: «De Dender stuw te Wieze» met erbij het aantal «getrokken» bal ken. Eigenaardig in dit verband is wel het feit dat nen op 9.2.34) ver meldt dat deze van in 1880 tot aan zijn dood fungeer- dersem, maar werd ekono- de als bruggedraaier van misch zodanig door Wieze het «Sas van Wieze» te beheerst dat men terecht Herdersem. kon spreken van het «Sas- In het jaar 1972 werd over Tare. Mo'Sen Nieuwer- van-Wieze». De opko- de Dender een vaste brug kerken. Het andere deel Leenroerieheiit de kerk en de armc™ees- t-eenroenghein ters en had ook de kerk In het tweede luik van de het kerkhof en de armen- voordracht werd het pu- goederen onder zijn be- bhek teruggeflitst naar de voegdheid. Blijkens de Middeleeuwen, de periode uiteenzetting had de Heer van de feodaliteit, die in een half dozijn medewer- de 9de eeuw begon en bij kers, elk met een onder ons afgeschaft werd met scheiden functie, die el- de Franse Revolutie van kaar in sommige gevallen 1795. Het was een tijd van overlapten, decentralisatie, waarbij Er was vooreerst de bal- het grondgebied verdeeld juw die de belangen van werd in Heerlijkheden, zijn Heer verdedigde en Wieze behoorde, als enige de domanale (pachten) en de omgeving, tot twee feodale (verkopen, over- Heerlijkheden: nl. deze van Wieze-Aalst, aange sloten bij het Land van Aalst, dat verspreid was over Denderbelle, Mespe- lijdens) inkomsten beur de. Van op de kerkestichel verkondde hij de berich ten van de Heer, en had ook wel enige rechterlijke macht. De meier had om zeggens dezelfde functie Vijfde lentekoncert van «Die Fidelen Scheldelander Musikanten» in Schoonaarde van de baljuw en het ambt gelden uit de bedrijvigheid van beiden werd vaak in in de Heerlijkheid, inde en één persoon verenigd. De de uitgaven regelde. Schepen had rechterlijke Zo te zien kan men beslui- en administratieve zeg- ten dat het leenroerig be ging, en moest instaan stuursapparaat een slui- voor het algemeen welzijn tend geheel vormde, voor- van de gemeenschap. Ei- nl dan op financieel vlak. genlijk was hij zowel rech- De onderscheiden functio- ter als notaris. De Heer-, narissen werkten welis- lijkheid van Wieze had waar niet in vast verband, een volle schepenbank, maar werden betaald met d.w.z. dat ze bestond uit 7 zitpenningen en vergoe- leden, waarvan er één dingen per prestatie, voorschepen of burge- Toch wel een komplexe meester was. Maar de spil situatie om op een paar van de administratie was uurtjes te klaren, echter de griffier. Zijn Het ligt trouwens in de ambt was te vergelijken bedoeling van het kringbe- met de werkzaamheden stuur om op de Heerlijk van een tegenwoordige ge- heden, en de bevoegdhe- meentesekretaris. Voor de den van de Heer en zijn handhaving van de orde medewerkers in latere ver stond de officier in. Hij gadering terug te komen, was wat men nu de veld- Als besluit meen ik te mo- wachter zou heten en ver- gen zeggen dat de Oud- spreidde de berichten van heidkundige Kring van de Heer (wat men kerkge- Wieze iets waardevols bod noemde). De door de presteert en dat met de bewoners in eigendom be- beide genoemde onder- heerde goederen werden werpen een knap schot in genoteerd door de zetter de roos van Wiezes verle- of pointer (voor de belas- den geplaatst werd. tingen). Ten slotte was er w„ anHii nog de ontvanger die de Landuyt Het koncert van de «Fidelen Scheldelander Musikanten» Schoonaarde (gvb) uit Schoonaarde is telkens weer iets aparts. Niet alle muziekmaatschappijen schrijven op hun programma- Daarbij blijft het natuur- steeds sterk wordt aewaar- boelye immers uitsluitend Egerlander Musik in. Hel lijk niet. Geregeld maakt deerd. de kapel uitstappen. gaat hem inderdaad om een muziekgenre dat in onze streken weinig of helemaal niet gekend is. En toch. Ook naar het buitenland. Egerlander muziek is een Die Fidelen Scheldelander Zo was men in 1984 te gast volksmuziek uit Tsjecho- uit Schoonaarde streven in het Duitse Unterschupf slovakije die zeer warm dergelijke bezetting na en en het jaar nadien in het klinkt en bij onze noorder- onder leiding van «kapel- Oostenrijkse Sankt-Geor- buren, in Duitsland, Oos- meister» of dirigent Frans gen dat in 1986 de Schoon- tenrijk en ook in de pro- Van Damme wordt dan aardse blaaskapel als ere- vincie Limburg fel gegeerd ook ijverig de muziek voor gast uitnodigde om het is. Het is lichte muziek, het lustrumkoncert van 22 150-jarig bestaan van de walsend haast. Het is april e.k. ingestudeerd. plaatselijke Trachtenkapel vooral Ernst Mosh die de mee te maken, muziek na de tweede we- Ongtode muziek Van het een kwam he{ reldoorlog bekendheid Toen de blaaskapel «Die ander en in 1987 was de heeft gegeven in het wes- Fidelen Scheldelander Oostenrijkse Trachtenka- ten. Hij stichtte in 1956 Musikanten» in 1982 in pel uit Sankt-Georgen te een Egerlander orkest en Schoonaarde onder impuls gast in Schoonaarde. Het hij maakte daarmee muzi- van de gebroeders Roels werden onvergetelijke da- kale tournees doorheen de werd opgericht, werd als gen voor Schoonaarde, hele wereld. De bezetting voornaamste doel gesteld want naast de Oostenrijk van een dergelijk orkest is dat men originele Böh- se gasten werden ook nog heel typisch. In feite gaat mische en Oostenrijkse andere binnen- en buiten- het om een kapel van om muziek zou brengen. Die landse muziekmaatschap- en bij de 20 leden, met doelstelling streeft men nu pijen uitgenodigd voor onder meer een fluit, een nog na. hoogstaande muziek- Es klarinet, een eerste kla- De blaaskapel stelde zich dagen, rinet, een tweede klarinet, op 23 april 1983 voor het Die Fidelen Scheldelander twee eerste flugelhorns, eerst uitgebreid aan het zijn op korte tijd een be twee tweede flugelhorns, publiek voor met een kon- grip geworden in Schoon- een trompet, twee tenor- eert dat er mocht zijn en aarde. Er gaat geen offi- hooms, twee baritons, sedertdien wordt er elk ciële of officieuze plechtig- drie posaunes of hoorns, jaar opnieuw een lente- heid voorbij, of de kapel is een B. bass, een Es bas en koncert op het programma van de partij en zorgt voor slagwerk. opgenomen. de muzikale inbreng die Op zaterdag 29 april e.k. ken we bijvoorbeeld aan terre, ban joist Roro Con- speelt om 21 uur «Les Ha- Sydney Bechet. Hun kon- grega, bassist Alain Hu- ricots Rouges» in de Hon- takten vormden een uitste- guet en drummer Michel ky Tonk Bunker. Wie hen kende voedingsbodem Sénamaud. Of ze nog zich herinnert van het voor de ontwikkeling van steeds met deze bezetting 15de Honky Tonk Jazzfes- de Franse jazz, waarvan aantreden, weten we niet; tival van 7 september Les Haricots Rouges een het zou ons verbazen. 1985, zal dit optreden be- der oudste en meest gere- Maar je weet toch maar slist niet willen missen! nommeerde is. nooit. Ga kijken en luiste- Ze komen uit Frankrijk Kenmerken zijn: dwepend ren op zaterdag 29 april, deze «Les Haricots Rou- «n de Creoolse sfeer, met Leden, studenten en hou- ges» ofte de «red beans». een gezonde vleug humor, ders van een CJP betalen Een kruidig New Orleans- koldereske woordspelin- 300 fr.niet-leden 350 fr. gerecht: een originele ou- gen e" visuele podiumacts. Volgende Honky-Tonk- de-stijlsound drijvend in echte showlui. koncert: zondag 7 mei om een Fran? sausje. Sinds v>er jaar geleden bestond 11 uur aperitiefkoncert New Orleans-musici zagen het ensemble uit trompet- door de Dave Donohoe nLIL n ci iii i dat het goed leven, wer- tist Michel «Boss Gué- Jazzband. ;_.?f bes'uursPloeS va" d" Fuielen Scheldelander Musikanten uit ken en verdienen was op «ud, trobonist Denis Car- het oude kontinent, werd het Parijse artistieke bohé- tenland en een echte am- mien-milieu hun bèvoor- bassadeur zijn van de rechte pleisterplaats. Den- Egerlandermuziek. Dat bewijs wil men leve ren op het vijfde lentekon- marsen, muziek uit Inns- L. Xi de dii he lei i g'r lec he gel geli jeu Kal wo< VOO takt Ver te 78.2 Wat treft bij ei gran dr. Leu' Het bertu: deure d'Or- paard hokke Het doel van Frans Van Damme en zijn «man schappen» is nog steeds goede Böhmische, Oos tenrijkse en Tsjechische muziek te brengen op al lerlei feesten, koncerten en eucharistievieringen. Men wil kunnen wedijve ren met de beste blaaska pellen uit binnen- en bui- eert dat op zaterdag 22 brack (die Fidelen Inn- april plaats heeft in de pa- talermusikanten), muziek rochiezaal van Schoonaar- uit Tsjechoslovakije en de en om 20 uur aanvangt, meer bepaald uit Moravië. n - Op het programma staat De toegang tot het koncert fD flPllfflPI'IfinilnP natuurlijk Oostenrijkse bedraagt 100 fr. UÖIIUOI IIIUIIIIG muziek, gebracht in de zo mooie kledij, schitterende Lebbeke. De CC belotkampioenen van Denderbelle op een rijtje. Als voorlaatste produktie van het lopende teatersei- zoen opteerde K.V.S. Alan Ayckbourn, die in- Brussel voor een stuk van tussen een soort huis- FAMILIEZAKEN - Alan Ayclcbonm van 13/4 tot 7/5/89 IM ge manager dij een Dedrtjl het familiebedrijf van zijn schoonvader dal zijn familieleden/medewerkers zijn idealis- derztjds lijkejackv delen. St pater Camillas Nederlands Fried Zuidoeg/Regie Senne RoulMer Raymond KostuumadviesRonald Nupte Hober. Vera Daemen. Jos Van Geel. Karnen Meganck. Luk De Konink Mteke Bouve. Alen Castiers. Karen Van Parijs. Jeann Schevernels. Paul-Emile Van Royen. F BON -100 F schrijver lijkt geworden te kop worden gezet, waarin intelligente én toch amu- zijn. «Familiezaken» sluit eerlijkheid niet meer mo- santé voorstelling van! kwa tematiek en uitwer- gelijk is en waarin een ho- Fried Zuidweg vertaalde, king aan bij de vertrouwde ge levensstandaard onver- Senne Rouffaer regisseer- Ayckbourn-ingrediënten. enigbaar is met hoge mo- de, Raymond gaf dekor- Jack McCracken heeft rele normen. en Ronald Nupie ontslag genomen als ma- Op uiterst komische wijze kostuumadvies. De ak- nager bij een bedrijf in (zo belooft de persdienst teurs zijn: Mare Bober, diepvriesprodukten om de van K.V.S.) beschrijft Vera Veroft, Vik Moere- leiding over te nemen van Ayckbourn een egoïs- mans; Kateïijne Damen, het familiebedrijf van zijn tjsche wereld waarin goed- Jos Van Geel, Katrien schoonvader. Hij leert al heid vervelend is en Meganck, Luk De Ko- gauw dat zijn familieledeiV korruPtie sexy, waarin het nink, Mieke Bouve, Alex medewerkers zijn idealisti- bezit van een Porsche be- Cassiers, Karen Van Pa- scheeprincipes over weder- langrijker is dan menselij- rijs, Jeannine Schevernels zijds vertrouwen en zake- ke relaties en waar een Paul-Emile Van Royen en lijk fatsoen niet delen? kruimeldiefstal leidt r Stilaan evolueert de eerlij- moord, ke Jack van een rechtscha- pen pater familias tot een zagen zelf deze pro- echte peetvader. duktie n°g niet en kunnen u dus onze strikt persoon- 1 ovi VU1CII IV In deze komedie van hjke mening erover nog 217 59 37 Ayckbourn staat de fami- niet vertellen. Maar ga lie voor de moderne we- eens kijken; misschien reld. Een wereld- waarin maakt K.V.S. er wel een de morele waarden op hun mooie én onderhoudende, Frans Van der Aa. Deze produktie loopt op wo., do., vr. en za. om 20.00 uur en op zo. om 15 uur tot en met 7 mei. Re serveren kan op nr. (02) Op uitnodiging van de service-club Ronde Tafel Dender monde brengt op vrijdagavond 28 april 1989 om 20 uur een der meest vermaarde Filippijnse koren, The Ateneo de Manila Glee Club, een gastoptreden in de Abdijkerk van Dendermonde. The Ateneo Glee Club sluit met dit koncert het Europese luik af van zijn wereldtoernee. Ronde Tafel Dendermonde heeft als service-club al enige verdiensten in het organiseren van groots opgezette koncerten, dit ten voordele van hun sociale werken. De koncertliefhebbers in de streek herinneren zich zonder twijfel het magistrale Requiem van Verdi gebracht door het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen vorig jaar. Dit jaar verzorgt Ronde Tafel Dendermonde het optre den van een der oudste en meest onderscheiden a-capella koren uit de Filippijnen, The Ateneo Glee Club de Manila. Dit koor werd opgericht in 1921 door José Mossesgeld Santiago en werd in de zestiger jaren een enorm populair mannenkoor. Vanaf 1979 kent The Ateneo Glee Club de grootste suksessen dit door de inbreng van de zeer getalenteerde en internationaal befaamde koorleider Joel Navarro. Het koor is thans gemengd en bestaat uit 28 leden. Uiteraard heeft dit koor zowat alle Filippijnse concours beheerst, doch het verkreeg ook internationale erken ning door competities ondermeer in Amerika, Spanje en Italië waar het koor laureaat werd in de zeer prestigieu ze Guido d'Arezzo Competitie. Het optreden op vrijdag 28 april 1989 om 20 uur in de Abdijkerk te Dendermonde is uniek in België. Het koor is toe aan het laatste luik van zijn optredens doorheen Europa waar het in acht landen koncerteerde en ver trekt zaterdag naar Japan. Het programma van het «Himig Agila Concert» Is kwalitatief hoogstaand, gevarieerd en aangenaam ver rassend door de inbreng van enkele kleurrijke Filippijn se koorgezangen. Vooreerst brengt de Atteneo Glee Club de Manila enkelt religieuze werken waarin de rijke diversiteit van stijleni aan bod komt. Zowel werk van Heinrich Schutz met zijn combinatie van Renaissance polyphonie en elementen uilj de nieuw monodische styl van de barok als Francis Poulenc, vriend van Erik Satie en later deel uitmakend van de invloedrijke groep «Les Six». Eveneens gezangen van Hugo Distier, Gustav Holst en Wilbur Chenowath. Het tweede deel brengt werk van Claude Ie Jcune^ Claudio Monteverdi, Rameau en anderen. In het derde deel komen frisse Filippijnse koorgezangen aan bod alsook enkele arrangementen van de koorleideij Joël Navarro zelf. Het koncert heeft plaats in de Abdijkerk te Dender monde. Kaarten worden in voorverkoop aangeboden aan d kostprijs van 350 fr. De opbrengst van deze koncertavond gaat integraal naa «Ie sociale werken van Ronde Tafel Dendermonde. Kaarten zijn te bekomen bij alle leden van de Roni l'afel Dendermonde of telefonisch op het 22.48.48. Aalst. L veel om. Met haai de beste vijftiende A VA, 1 bond tijdi ge week< Eenentwi delers en wante be in de Aals len voor show. Er wagen na Kleinere prijskaart: id< Morgen komst va 1. Dit or ban en n een «Ler santen zi zeggen te een sugge Frederik ling van kratie». C De namii vegetarisc Iris. Nadere in

De Voorpost | 1989 | | pagina 12