Middenstand en Ekonomische Ontwikkeling naar Kasteel Terlinden Geen spoor van het beloofde milieueffektenrapport Drieënveertig jonge ridders van de weg te Aalst H. Geestkapel kan, mag en zal nooit gesloopt worden Sf Eind onzekerheid begin mei Problemen in wijk Horebekeveld In Memoriam Pastoor Cyriel Van Impe De Voorpost VRIJDAB 21 APRIL 1969 42- JAARGANG NR. 16 42 F Q5/I "■t,a L- Schepen Gilbert Bourlon wordt «Kasteelheer» ^De affepeten «Middenstand» en «Ekonomische Ontwik teling» verhuizen naar Kasteel Terlinden aan de Square Jacques Geerinckx, een stadseigendom dat de jongste jaren zeer weinig werd gebruikt. Het stadsbestuur wil los geraken van huurkontrakten voor onderbrengen van stadsdiensten en haar eigendommen optimaal ge bruiken. Stank- en lawaaihinder teisteren nog steeds de Amylumbuurt De Begijnhofbuurt en aanpalende straten zyn de reuk- en lawaaihinder van Amylum beu. Borden en aanplakbrieven liegen er niet om. Een petitie genaamtekend door een honderdtal bewoners werd aan minister Kelchtermans overhandigd. En de stadspoli tie kreeg een klacht over de erge reukoverlast geproduceerd door het waterzuiverings station aan de Burchtstraat. Het betreft hier een aëroob station waarbij de bakteriën zuurstof uit de lucht trekken. By het later opgericht waterzuiveringsstation van Amylum heeft men te doen met een anaëroob systeem waarbij bakteriën kunnen leven zonder zuurstof. Stank en lawaai Reeds vele jaren wordt door de bewoners van de Amylumbuurt geklaagd over reuk- en lawaaiover last en telkens wordt daar met mondjesmaat aan ver holpen. Na jaren aktie zonder veel sukses wordt, nu hogere instanties wor den ingeschakeld, gehoopt op meer respons. De klacht zal behandeld wor den door de prokureur des konings te Dendermonde via de gemeen schapsminister voor milieu wordt ook een en ander verwacht. De buurtbewoners hebben uiteindelijk ingezien dat ageren tegen het stadsbe stuur een maat voor niets is vermits het hier een be drijf van eerste kategorie betreft waarvoor niet meer het stadsbestuur doch wel de bestendige deputatie van de provincie bevoegd Ongemakken Tot vervelens toe zetten de buurtbewoners de on gemakken op een rijtje. Waar vroeger het Begijn hof een oase van rust was en kinderen in het groen en in frisse lucht konden spelen kwam daar een eind aan door de voortdu rende uitbreiding van de firma Amylum. Met de installatie van het aërobe waterzuiveringssta tion kwam er de zoete, misselijke geur. Bij zuid- oostwind houdt men deu ren en vensters liefst dicht Bij de Dames van Mana moesten leerlingen her haaldelijk de klas verlaten Herverkiezingen in Lede? Donderdag 20 april werd de zaak van Lede behan deld voor het Hof van Be roep De auditeur heeft zijn bevindingen neerge legd. Hieruit blijkt dat vol gens hem de aangehaalde ■laakbare feiten» die ge beurd zouden zijn bij de voorbije gemeenteraads verkiezingen, niet van die aard zijn dat zij herverkie zingen verantwoorden en de vraag tot herstelling van de lijststemmen van alle telbureaus vindt hij ongegrond. Ondertussen blijft de politieke wereld in Lede vol spanning en die spanning zal er nog wel een tijdje inhangen: men verwacht immers pas een definitieve uitspraak in de tweede week van mei. Dat betekent echter nog niet dat de burgemeester met een aangesteld kan wor den en ook de huidige OCMW-Raad blijft dan nog tot minstens begin juli in funktie. want de indringende geur blijft er een paar dagen hangen. Bewoners krijgen meer dan normaal hoofd en keelpijn. Toen anderhalf jaar terug een anaëroob zuiverings station waarbij bacteriën kunnen leven zonder zuur stof uit de lucht te halen moest die aan strengere eisen voldoen. De oude installatie bleef daarvan echter verschoond en blijft reukhinder produceren. Komt daarbij af en toe stofregen die o.m. de da ken der auto's beschadigd en lawaaihinder waarbij ramen, deuren en meube len staan te trillen van de daver. Protesten van be woners, van milieugroepe ringen en van het stadsbe stuur brachten weinig of geen zoden aan de dijk. En het MER? De bewoners willen het MER, het milieu-effekten- rapport zien. Vorig jaar «was dat zo goed als klaar» doch tot op heden heeft niemand van de buurtbe woners het eens kunnen inzien. De bewoners willen ook dat het nu gedaan zou zijn met de verdere uitbreiding van Amylum en dat voort durend in het oog wordt gehouden of er voor even tuele verbouwingen wel de nodige vergunningen voorradig zijn. Toch be tracht men niet dat Amy lum zware boeten zouden worden opgelegd want daaraan heeft de buurt niets. Liever dat het kwaad bij de wortel zelf wordt uitgetrokken. De bewoners keren zich ook tegen de uitverkoop van de openbare weg aan het bedrijf want daarmee heeft men reeds kwalijke ervaringen moeten op doen waarbij dan verwe zen wordt naar de Eiland en de Iweinstraat en de Van Wambekekaai. Van Amylum wordt geëist dat het aërobe zuiverings station zelf zou gezuiverd worden of liever nog ver vangen door een van het anaërobe type. LH Dat beide onder schepen Bourlon behorende dien sten nu samen gehuisvest is daarbij een gelukkige zaak. Alhoewel enigszins afgelegen en tegenstrijdig met de optie de stadsdien sten te centraliseren werd gesteld dat verder huur kontrakten voor huisves ting van stadsdiensten be ter vermeden worden, dat Kasteel Terlinden gunstig gelegen is bij de Gentse steenweg en de autosnel weg en dat het een riant kader biedt voor ontvan gen van gasten. Uiteraard is het gebouw aan een indringende reor ganisatie toe. De noodza kelijke aanpassingswerken zouden drie maanden in beslag nemen zodat het Kasteel door de betrokken diensten zou kunnen be woond worden begin juli aanstaande. Logo Voor beide diensten werd bijgaand logo ontworpen. Het is gebaseerd op de nieuwe infrastruktuur en toekomstige huisvesting, 5 jjflE «nis étffesfr*.* Iiifest Aalst. Het Kasteel Terlinden, hun onderdak krijgen (a) waar eerlang de ekonomische diensten van de stad Aalst Met een erkeersedukatieve bedoeling werden verleden zaterdagnamiddag in de stadsfeestzaal 43 jongeren tot «Ridder van de weg» geslagen. Een ritueel dat reeds voor de elfde keer plaatsvond doch zyn deugdelijkheid reeds lang heeft bewezen. Het begon allemaal toen ouders van kinderen die slachtoffer werden van een verkeersongeval zich vere nigden in «De Vereniging van Ouders voor de Be scherming van Kinderen op de Wegen», de V O.B.K.W Uiteraard is deze ridder- slaging slechts één aspekt van de werking van deze vereniging die ook met een verkeerspark in diver se scholen aan verkeersop- voeding in konkrete situa ties doet en bovendien heel wat makkelijk begrijpbare publikaties verzorgt die kunnen leiden naar een meer gediscipli neerd verkeersgedrag van de jongeren die wel eens het voorbeeld geven aan volwassenen. Kinderen die in de loop van het jaar door leden van de politie of de rijks wacht werden opgemerkt door hun voorbeeldig ge drag in het verkeer komen dan in aanmerking voor de titel «Jonge Ridder van de Weg». In de zitting in de feestzaal van het stadhuis zette bur gemeester Anny De Maght de betekenis van deze ridderorde in de verf. Ze kon het weten want was ook pas tot ridder ge slagen omwille van haar politieke aktiviteiten en mandaten uitgeoefend op het lokaal en het provin ciaal vlak. Voor haar staat het ridderkruis vooral voor hoffelijkheid en hulp vaardigheid en bevordert de VOBKW de wissel werking tussen ouders en kinderen en omgekeerd. Aalst. De bi'ilii'ii'il Heilige Geest kapel die al jaren wordt Namens de WAK, de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon die ooit een brochure publiceerde over de H. Geestkapel in de Kattestraat en zich steeds heeft ingezet voor behoud van dit waardevol historisch pand «kan, mag en zal deze kapel nooit gesloopt worden». Dit dan in tegenstrijd met wat een aantal uiterlijke tekenen zouden kunnen laten vermoeden. Er zijn inderdaad onderhan delingen aan gang met een immobiliënmaatschappij die plannen heeft om op wat nu als parking dient een grote winkel en appartementenkompleks op te trekken, grenzend aan de Katte- en de De Ridderstraat. André De Ceuninck stelt dat de nieuwe eigenaar, de naamloze vennootschap Rewa er voor de verkoop alleszins weet moest van hebben dat zou geijverd worden bij enige bedreiging om de H. Geestkapel te behouden als beschermd monument. De firma Rewa heeft noch een besluit tot de klassering van de H. Geestkapel noch een slopingsvergunning en stelt bovendien zelf dat ze haar plichten qua restauratie niet uit de weg wil gaan. Volgens voorzitter De Ceuninck heeft het kollege van burgemeester en schepe nen nooit iets verklaard dat naar slopen van dit gebouw zou kunnen leiden. Bovendien zou volgens de heer De Ceuninck de Dekenij Kattestraat opteren voor behoud en restaurenng van de H. Geestkapel als bijkomende attraktiepool voor deze typische winkelstraat. De WAL stelt reeds 3 jaar op de bres te staan voor behoud en restauratie van deze kapel en wil haar standpunt blijven verdedigen. Gepleit wordt bovendien voor degelijke visualisering van de recent opgegraven voorwerpen en zegt daarenboven dat de 11. Geestkapel moet blijven bestaan als herinnering aan de eerste armenzorg in de stad. Tevens als voorbeeld van stijlversmelting tussen gotiek en neo-gotiek, als kleinschalige trekpleister in de winkelstraat en niet in het minst als bijdrage van de overheid voor de monumentenzorg. Het stadsbestuur zou over de toekomstperspektieven in verband met deze aangelegenheid nog geen beslissing hebben getroffen. |_n «Maar als U eens ridder zijt geworden moet ge U van die titel waardig blij ven tonen» vermaande de burgemeester die even haar hart als gewezen leer kracht liet aan de opper vlakte komen. De Jonge Ridders Dimitri Bruyninckx, Elke Clotman, Anja Geeraerts en Melissa Govaert uit Le de; Twiggy De Boeck, Leen De Schrijver en Jen ny Van Bever uit MoorseL Martine en Nancy Ottoy uit Mere. Jurgen De Landtsheer uit Erpe, Heidi Brewee en Michel Bodart uit Haaltert, Kaat en Tine Coppens, Sarah Hertveld, Yves Steyle- mans en Jurgen Van Schelvergem uit Dender leeuw, Steven Cardon uit Schellebelle, Marieken Clinckspoor uit Serskamp, Leentje en Kris Coppens en Koen Pede uit Bam- brugge. Tom De Moor uit Wette- ren, Leen De Roeck en Kobe Van Medegael uit Aaigem, Björn De Smet, Heip Brit en Siri en Tom Dhaeseleer uit Ninove, Lien Goessens uit Mere, Mieke Jacobs uit Wiche len, Thierry Keppens uit Oordegem, Arnold Le Compte en Jos Van Dorpe uit Erembodegem, Chris Ots uit Denderwindeke, Steven Schouppe en Griet Teirlinck uit Ressegem sa men met eveneens uit Res segem Sven Van Melck- beek, Tom Van Steenkiste en Kathleen Verleysen. LH het Kasteel Terlinden, voorheen smalend ge noemd «Kasteeltje van verdoemenis». Bedoeling is dat het «een open huis» wordt. Dus zonder ramen en deuren. Een open huis toegankelijk voor de Aal- sterse Middenstand, het bedrijfsleven en voor de konsument. Het wil trou wens een gastcentrum zijn voor diverse ekonomische groepen en aktiviteiten. Het is verder de wens met de «Kamer van Koophan del en Nijverheid» in co habitatie het samenwer- kingsverbond verder uit te bouwen en gestalte te ge ven aan de uitstraling van de stad Aalst op ekono- misch vlak. Inrichting Op het gelijkvloers wordt de centrale ontvangstzaal, «de ridderzaal», integraal behouden als polyvalente ruimte. De oorspronkelij ke aanpalende eetkamer wordt de sekretariaats- ruimte voor de Kamer van Koophandel en Nijver heid. En in het rechter gedeelte, het vroegere salon, wordt het bureel ingericht voor de schepen van midden stand en ekonomische ont wikkeling. Het aanpalend kleiner salon wordt zijn sekretariaat. Op de eerste verdieping zullen de living en aanpa lende berging ingenomen worden door de perso neelsleden van Midden stand ?n Ekonomische Ontwikkeling. De ruimte, palende aan de living, zijnde de vroegere keuken, zal worden inge richt als bureel voor de adjunkt-attaché Ekonomi sche Dienst, tevens dienst hoofd. Het lokaal in de rechter vleugel, vroeger dienstig als slaapkamer, zal inge richt worden als kantoor voor de directeur van de Kamer van Koophandel en Nijverheid. De tweede verdieping wordt ingericht als woning voor de conciërge. LH Op de parochie Sint-Paulus kampt de wijk Horebe keveld bij de Botermelkstraat met problemen aller hande. Het «Sociaal Huurderskomitee» organiseer de dan ook een enquête. Op deze bevraging waar van de resultaten reeds aan de algemene vergade ring werden voorgelegd kwam ruime respons. Twee derden van de gezinnen deden effektief mee. De problematiek is inderdaad van algemene aard en overstijgt individuele aangelegenheden. Een geza menlijke aanpak dringt zich dan ook op. Vandaag vrijdag worden de resultaten van de bevraging in «'t Spieken» kenbaar gemaakt. Details volgen dan ook in volgend blad. De S.M. Goedkope Woningen zal aangepord wor den in verband met buitenonderhoud, voortuintjes, stoepen en opritten, garagepoorten, brievenbussen, slepende deuren en ramen en bovendien zijn er klachten over barstende of afvallende bepleistering, vochtigheid en schimmelvorming. Er is echter meer. Zo de bestendig te lage water druk, de plaatsing van de glascontainer, de afwer king van het speelplein, de vraag naar een wach thuisje voor de bus, de veiligheid bij intern verkeer in de wijk e.d.m. In het Home te Eke-Naza- reth overleed in de leeftijd van 73 jaar rustend pas toor Cyriel Van Impe. Hij werd ten grave gedragen in zijn geboortedorp Mere. De aflijvige studeerde voor onderwijzer te Brus sel aan het Sint-Thomasin stituut doch werd, net als beide broers, priester. Zijn priesterwijding kreeg hij te Gent tijdens de tweede wereldoorlog waarna hij leraar werd in het Sint-Vincentiuskollege te Eeklo. In 1951 werd hij medepas toor te Eeklo, in 1963 pas toor te Volkegem en in 1972 pastoor te Lebbeke op de H. Kruisparochie. Tijdens de begrafenis plechtigheid werd hij in aanwezigheid van Mon seigneur en tientallen priesters geëerd als een dienstvaardig, diepgelovig mens. Een man van princi pes die zich bewust was van de verantwoordelijk heid van zijn zending en trouw was aan de blijde boodschap. Zijn twee broers-priester gingen hem reeds vooraf in het graf doch zijn neef José is pastoor te Zon- negem. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1