Ook in Erpe-Mere gaat men «aktueel denken en leven» m Twaalfde internationale muntenbeurs in Dendermonde Moordenaar van Aalstenaar bekende in Marokko Artistieke school voor kunstnaaldkant Zele organiseert internationale wedstrijd Cantate Domino dertig jaar: voorbereidingen druk aan de gang Met B.G.J.G.- Erembodegem in de natuur «Winterslaap» Groot pak agendapunten vlot afgewerkt. Oostvlaamse afvaardiging naar China 6 - 21.4.1989 - De Voorpost Er kan er altijd nog eentje bij, beaamt men toch. Dit heeft men ook gedacht bij «Aktueel denken», een nieuwe groepering die uitsluitend uit vrouwen bestaat. De zetel is in feite gevestigd in Aalst maar na een jaar werking wil men zich niet beperken tot de stad zelf maar ook tot de omliggende regio als Lede, Ninove, Herzele, Zottegem en Erpe-Mere. De organisatoren spreken reeds van een enorm sukses met hun tweehonderd leden maar daar willen zij het waarschijnlijk niet bij laten. De stijgende interesse voor de referaten heeft hen er toe genoopt om vaarwel te zeggen aan de Werf en in de toekomst zal men de vergaderingen in de grotere schouwburgzaal houden. Daarbij rekent men niet op de huidige leden maar men voorziet een stijgende interesse bij de vrouwen die iets meer willen kennen en doen... Volgens de doelstellingen wil «Aktueel denken en leven» inspelen op een sterke behoefte bij heel wat vrouwen om dieper na te denken over verschil lende aktuele stromingen en veranderingen in de sa menleving. Dit wil men praktisch uitzonderlijk be reiken door het inrichten van een aantal referaten die geleid worden door eminente persoonlijkhe den. Om het beste te ver krijgen selekteert men sprekers die over bepaalde aktuele tema's bevoegd zijn en zelfs hun deskun digheid bewezen hebben in het buitenland. Daarbij blijken deze mensen ook nog de gave te bezitten om hun eigen informatie aan de man hier dan aan de vrouw te brengen, bo vendien dan nog op een bevattelijke manier. Als voorbeeld stelt men enke le sprekers voor die vorig seizoen dit standpunt be wezen hebben: G. Bodifee die naar een antwoord zocht op de vraag «Wat doen we met de bio sfeer?»; D. Tieleman over het probleem Khomeini en het Islamitisch réveil; M. Wildiers over de invloed van Newton op de Wester se kuituur; H. Van den Berghe over de revolutie in de erfelijkheid en de daardoor ontstane proble men. Een brede waaier dus met van alles wat en zeker niet typisch iets voor de vrouwen. Toch richt deze nieuwe groepering zich tot alle vrouwen «on geacht leeftijd, sociale sta tus, filosofische of politie ke overtuiging». Er dient wel rekening mee gehouden te worden dat men enkel op basis van een lidkaart aan de aktivi- teiten kan deelnemen en vorig jaar was de bijdrage 1100 fr. maar in ruil hier voor kon men elf referaten bijwonen en nadien nog napraten of zelf een dis cussie aangaan bij de koffie. Volgens de organisatoren is Aktueel denken en le ven vorig jaar alleszins een overweldigend sukses ge weest en daaruit trekt men het besluit dat hun aktivi- teiten aan een reële be hoefte beantwoordt en als dusdanig zich reeds een plaats veroverd heeft in de brede waaier van de reeds bestaande verschillende organisaties. Met het nieu we werkjaar voor de deur heeft men nu reeds een programma klaar en ge ïnteresseerden kunnen zich voor meer inlichtingen wenden tot bestuurslid, of afgevaardigde voor Erpe- Mere, Hilde Van Steen- kiste - De Vos, Stokt, 63 te Burst (tel. 053/62.11.62). Zinvolle ontspanning nemen die daarenboven leer rijk kan zijn hoeft niets te kosten... Waar krijg je een flinke dosis zuurstof gratis? Wie kan de stress van het dagdagelijkse jachtige leven gratis verzachten? Waar vind je nog een brok romantiek gratis? Hoe doe je zonder veel geld uit te geven iets aan je konditie? Daarom plant de B.G.J.G.-Erembodegem voor U dit werkjaar twee natuurwandelingen in eigen streek. Een Lente- en een Herfstwandeling! De Lente wandeling gaat door op zaterdag 23 april 1989. Bijeenkomst: ontmoetingscentrum Het Osbroek vóór de cafetaria van de sportterreinen, Frans Blanckaertdreef (naast restaurant Keldermans) te 14 uur. Vertrek van de wandeling: 14.30 u. stipt. Einde: 16.30 u. Laarzen sterk aangeraden! Gids is Magda De Wolf (Dienst Leefmilieu Aalst). Voor meer informatie: Wim Bulckaert, Hogeweg 87, Erembodegem, tel. 053/21.16.78. D.B. Op donderdag 4 mei op hemelvaartdag heeft de twaalfde internationale muntenbeurs plaats in de zaal van het Vry Technisch Instituut aan de Emiel Van WinckeUaan 6 te Dendermonde. Deze beurs wordt georganizeerd door de Numismatische Kring van Dendermonde en is bedoeld voor numismaten en andere belangstellenden. Einde schoolvoorstellingen Met «Winterslaap» van Mevrouw Smit is kultureel centrum De Werf aan één van haar laatste voorstel lingen van een zeer ge slaagd schooltheatersei- zoen toe. Aan een van de 40 dagaktiviteiten van dit seizoen in De Werf namen zowat 13.000 leerlingen deel. Gezien de grote be langstelling zal volgend seizoen dezelfde intensi teit qua scholenaanbod worden aangehouden. «Winterslaap» wordt ge bracht a.s. dinsdag 25 april te 14 u. in De Werf voor kinderen van 9 tot 12 jaar. De toegangsprijs bedraagt 80 fr. In een regie van Ruth de Gooyer brengen Elsje Slats en Henry Bosch dit stuk op tekst van Heieen Verburg. Het stuk duurt 65 minuten en wordt niet door een pauze onder broken. Winterslaap is een eigen tijds sprookje over een meisje, dat met haar ou ders in een hol woont. Het meisje heet Jaap, want haar ouders hebben tot haar tiende gedacht dat ze een jongen was. Jaap en haar ouders passen niet zo goed bij elkaar. Eens in het jaar brult va der: «Verrek, het is no vember!» Dan vallen moe der en hij in een diepe winterslaap. Het hele stuk door proberen vader en moeder om in slaap te vallen. Ieder jaar weer, want het stuk bestrijkt vele jaren. Ze zijn bang voor alles, voor de wereld, voor vreemden. Jaap blijft in tussen gewoon wakker, en is best tevreden. Totdat ze gaat groeien, en beseft dat er toch meer moet zijn in de wereld. Dan wil ze weg, maar haar ouders houden haar tegen. Uiteindelijk vindt ze een deur, een deur die oogt als een rots, geïnspireerd op de schilde rijen van Magritte, zoals de rest van het decor. Op deze internationale beurs vinden de verzame laars, handelaars, numis maten, liefhebbers van zeldzaamheden, kijklusti- gen en toevallige bezoe kers allicht iets dat hen boeit. Voor de verzame laars wordt het de vele lange tafels aflopen om er naar munten, penningen, medailles, loodjes, jetons, papiergeld, dekoraties, wassen zegels, oude waar depapieren, dokumenten en boeken en getuigen van een vroegere muntgeschie- denis te kijken. Aan de andere kant van de tafel staan de handelaars die uitleg verschaffen over herkomst, waarde, histori sche achtergrond van de ruil- en betalingsmiddelen uit het verleden. En dan zijn er de numismaten die kontakt willen opnemen met andere deskundigen uit binnen- en buitenland. Er zijn de liefhebbers van antiek die tuk zijn op zeld zaamheden. En dan zijn er kijklustigen die alleen maar langskomen om de heel aparte sfeer op te snuiven of die nieuwsgie rig komen kijken of het stukje ijzer dat ze bij het spitten in de tuin hebben gevonden en aardig op een munt gelijkt, inderdaad een waardevol muntstuk is. Om het dan nog niet te hebben over de bezoekers die pseudo-munten of her inneringsmedailles hebben gekocht, die werden uitge geven om wereldprojekten te helpen financieren. Zij willen op de beurs verne men wat die medailles en munten nu waard zijn. Een laatste kategorie be zoekers bestaat uit de ou ders die hun kinderen een aanzet willen geven om kennis te maken met de boeiende wereld van de numismatiek. Vooraanstaande beurs De drang, de liefde, de hartstocht voor verzame len van munten en van penningen heeft altijd be staan. Ze was eertijds be perkt tot een klein gezel schap van kunstliefheb bers en wetenschappers. De enen voelden zich aan getrokken door de pracht van de gravures, terwijl de anderen geboeid werden door de historische achter grond van munten en pen ningen. In de vijftiger ja ren kon men een duidelij ke demokratizering waar nemen. Meer en meer mensen kozen het verza melen van munten en pen ningen als hobby. De alge mene welstandsstijging en de ruimere vrijetijdsbeste ding zullen daar niet vreemd aan zijn. In 1950 werd het Europees Ge- Volgend jaar hebben in Neder- naar aanleiding van de 100e land verschillende grote Van verjaardag van het overlijden Gogh tentoonstellingen plaats van de schilder... nootschap voor Munt- en Penningkunde opgericht met het doel de verzame laars van munten en pen ningen te verenigen en hen door middel van kontak ten en gedachtenwisselin- gen op vergaderingen, ten toonstellingen, voordrach ten, beurzen en publika- ties op een hoger numis matisch peil te brengen. De eerste internationale dagen werden in Brussel georganizeerd in 1971. De Numismatische Kring van Dendermonde, die deel uitmaakt van het Euro pees Genootschap voor Munt- en Penningkunde, zette zijn eerste internatio nale beurs op touw op 19 mei 1977. Dat was in de zalen van het Heilige Maagdcollege en de beurs werd een voltreffer. Ook het maksimum van wat in Dendermonde bereikbaar was, werd gehaald. Toch kwam het gebrek aan vol doende ruime zalen naar voor. Een handicap eigen lijk voor deze internatio naal hoog aangeschreven beurs. De Numismatische Kring ziet dan ook met veel verwachting uit naar de in het vooruitzicht ge stelde realizatie van een ruim opgevat kultureel centrum. Gelukkig kon een te waarderen interna tionaal peil behouden blij ven dank zij de grote zaal door het VTÏ ter beschik king gesteld. Op 4 mei is deze twaalfde internationale munten beurs van 9 tot 17 u. toe gankelijk. Gewoontege trouw is er ook een door lopende tombola en vin den de bezoekers er ook een keurig buffet en een snackbar. Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van Cantate Domino Aalst wordt het Requiem van Weber uitgevoerd door het jubilerende koor. Op 24 april is het zover en de Sint-Martinuskerk van Aalst zal ongetwijfeld nokvol zitten om de Belgi sche première van dit werk bij te wonen. Ondertussen is e.h. Michael Ghijs druk doende om met zijn zin gende jongens het koncert voor te bereiden. In de kerk hebben momenteel repetities plaats. Tijdens het feesteüjk koncert wordt ook het Te Deum van Kristiaan Van Ingel- ghem voor het eerst ten gehore gebracht. da Veertien van de zestien agendapunten van de voorbije gemeenteraad werden vlot afgehandeld en werden goed gekeurd. Twee werden verdaagd: financiering van wer ken op de buitengewone dienst en de aanpassing van de statuten van de Gemeentelijke Sportraad. Alle jaarrekeningen van werd. De Gemeenteraad de kerkfabrieken voor gaf zijn goedkeuring voor 1988, die alle afgesloten een lening van 25 miljoen werden met bonus, wer- voor de verbouwings- en den zonder noemenswaar- uitbreidingswerken aan dig kommentaar goedge- het gemeentehuis en een keurd. Tussen het lening van 6 miljoen voor OCMW, de gemeentelijke de uitbouw van het Ge- overheid en de werkne- meentelijk Sportkomplex. mersorganisaties werd De politie kan voortaan overeengekomen om een ook werken met compu- voorstel in te dienen voor ters. Er werd geopteerd het aanduiden van een ge- voor de hardware en sof- meenschappelijke veran- tware van CEVI, een soort twoordelijke voor Veilig- interkommunale voor de heid, Gezondheid en Ver- informatisering van de ge- fraaiing van de OCMW- meentelijke diensten. De en Gemeentelijke gebou- hardware zal via leasing wen. Dit voorstel werd aangeschaft worden, ter- door de gemeenteraad wijl de software aange- goedgekeurd, waarna het kocht wordt. De rooilijnen later door de OCMW-raad van de Oordegemse Drias eveneens goedgekeurd en Wijde Wereld werden unaniem definitief vastge legd. De uitbreiding van de werkuren van het Bi- bliotheckpsersoneel n.a.v. de inlijving van de Oorde gemse Bibliotheek bij de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek werd goedge keurd, terwijl echter de financiering van de binne ninrichting van die Oorde gemse bibliotheek ver daagd werd. De aanpas sing van de bezoldiging van het bibliotheek- en muziekakademiepersoneel en politie en de wijziging van de personeelsformatie van geco's, punten die al eerder op het syndikaa) overleg behandeld wer den, werden eveneens goedgekeurd. Enkele stra ten van de deegemeente Lede zullen een volwaar dig waterbedelingsnet krij gen. Deze werken worden geraamd op 3,4 miljoen. In de Marokkaanse stad Nador wordt de moorde naar van een Aalstenaar berecht. De Marokkaan uit Dendermonde Ben Haddou Saib staat er te recht voor de moord ge pleegd op 24 mei drie jaar terug op Herman Hey- vaert. De verdachte woon de te Dendermonde in de Dijkstraat en was vroeger tewerkgesteld in het be drijf De Saedeleer aan het Hoogveld te Dendermon de. Het 41-jarige slachtof fer woonde in de Hoog veldstraat bij de Rozen- dreef. Op het moment dat hij in zijn auto stapte op 22 Aalst. Winterslaap. Kantwedstrijden, en dan zeker nog op internationa le basis zijn bijzonder schaars. De wedstrijden Colette Van Steyvoort (Brussel) en Betonac (St. Truiden) mikken eerder op de textielkunsten. Vorig jaar startte de Zeel- se Artistieke school met een internationale met als thema «bloemen» waar voor 52 deelnemers in schreven. De eerste wed strijd werd gewonnen door de enige man en Nederlan der Jan Geelen, bij Rose- marijn Aalst aangesloten. De tweede editie wordt een voltreffer. Voorzitter Irma Boone kreeg bijna tweehonderd inzendingen uit verschillende landen van West-Europa, die het tema 'vlinders' in alle soorten kant op een kunst volle wijze bewerkten. De wedstrijd die onder de bescherming van koningin Fabiola staat, krijgt in 1989 extra koninklijke be langstelling. De laureaat van de wedstrijd ontvangt de medaille van de konin gin. Naast de ereprijs van de Zeelse Heem- en Oud heidkundige kring van 20.000 fr., zijn er nog vijf prijzen van 3.000 fr. De deskundige jury voor deze wedstrijd bestaat uit de dames Martine Brugge- man en Claeys uit Brugge en Bertin en Parfait uit Binche naast de kunstfoto graaf Frederic Bogaert. De bekendmaking van de laureaat heeft plaats op vrijdag, 28 april om 20 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Naast de inzendingen worden er in een tentoonstelling nog heel wat waardevolle kant werken tentoongesteld op 29, 30 april en 1 en 2 mei doorlopend van 10 tot 20 uur. In de voorbije twaalf jaar heeft de Zeelse Artis tieke School voor Kunst naaldkant heel wat gepres teerd tot de heropbloei van de naaldkant. In die periode werd aan 3500 leerlingen de knepen van het kunstambacht kant werken aangeleerd. De stuwkracht van voor zitter Irma Boone en haar medewerkers Dokter Moens en Robert Ruys, Magda Michiels, Alfons Rupus, Andre D'Hooge, Paula Geerinck, Etienne Quintijn, Vincent De Donder en Miek Bekaert zorgt voor een alomtegen woordigheid van de Zeelse kant. In 1988 namen ze deel aan achtentwintig tentoonstellingen in bin nen- en buitenland. BENO Van 28 april tot 14 mei brengt een officiële Oost vlaamse delegatie een bezoek aan de Chinese provincie Hebei. Met deze afvaardiging gaat ook een ekonomische delegatie mee bestaande uit ver tegenwoordigers van verschillende bedrijven uit uiteenlopende sektoren. Onder de bedrijven die zullen vertegenwoordigd zijn: Ondernemingen Jan De Nul uit Aalst, gespecializeerd in baggerwerken, het natuursteenbedrijf De Taey bvba uit Lede, Femex uit Sint-Niklaas, bedrijvig in de textielsektor en enkele anderen. De delegatie zal haar werkzaamheden vooral kon- centreren in Beijing (of Peking), Qinhuangdao (de havenstad Hebei), Shijiazhuang (de hoofdstad van Hebei) en Shanghai (een havenstad). Wieze Ruil- en Piantenmarkt Gezien het sukses van vorig jaar organiseert het bestuur van het Werk van den Akker, afdeling Wieze, andermaal een gelegenheid voor de leden om hun teveel aan platen, zaden, struiken en bomen te ruilen of te verkopen. Deze ruildag gaat gepaard aan een planten- en bloemenmarkt, zodat ook andere belangstellenden aan hun hun trekken kunnen komen. Een en ander heeft plaats op zaterdag 22 april vanaf 13 u in het Kultureel Centrum aan de Schoolstraat. Er wordt een ruime keuze geboden van allerlei eenjarige en vaste planten, sierstruiken en -bomen, o.m coniferen. Deze markt is voor iedereen vrij toegankelijk. Zeker de moeite waard. Jubelkunstkoncert De voorzitter en het bestuur, de chefs en de muzikanten van de koninklijke fanfare St.-Cecilia nodigen uit op een artistiek jubileumkoncert dat plaats vindt op zondag 23 april om 18.30 u in het Gildenhuis te Wieze. Als intermezzo verzorgen enkele spelers van de Koninklijke Rederijkerskamer H.H. Salvator een poëzievoordracht. Deze beide kulturele manifestaties kaderen in de jaarviering om 150 jaar muziekleven te Wieze. Vandaar dat we een extra-editie van deze muzikale happe ning mogen verwachten. Kom maar eens luisteren. mei in de prille morgen om naar zijn werk te rijden waar hij de mannen van de nachtploeg moest aflossen en vooral hun loon uitbe talen werd hij vermoord. Hij kreeg een kogel in de hartstreek en de dader ging aan de haal met 800.000 fr. Het was bijna vanzelfspre kend dat de dader iemand was die weet had van de uitbetaling der lonen door Herman Heyvaert. Reeds de dag na de moord werd ook Haddou Saib ver hoord doch werd bij ge brek aan enig bewijsmate riaal op vrije voeten steld. Toen de volgende dag de politie wél bewij zen in handen had en men de verdachte ging halen bleek die te zijn verdwe nen. In juni 1986 werd hij echter in Marokko waar heen hij was gevlucht aan gehouden. Toen een rogatoire kom missie uit Aalst startte naar Rabat werd dit een maat voor niets want de kommissieleden kregen geen toestemming om de Marokkaan aan de tand te voelen. Toen vorig jaar de Aalsterse politie het dos sier overmaakte aan de Marokkaanse kollega's ging de dader finaal tot bekentenissen over. Bij het proces kregen Bel gische politiemannen geen enkele kans om tussenbei de te komen. Dat ware wel interessant geweest want de gerechtelijke politie is van mening dat er mede plichtigheid in het spel is. Enkel de echtgenote van het slachtoffer kreeg de gelegenheid zich burgerlij ke partij te stellen. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 6