Cantate Domino met eigentijdse muziek Aggiornamento troef 'r Oud-studenten keer weer Op - Scène Volgend jaar tweedaags openluchlrockfestival? Ook The Fallingstones op de Topdag - vjF/ v'i-yf 14 - 28.4. ïyey - ue vuuipuai De Schola Cantorum Cantate Domino Aalst viert haar dertigjarig bestaan met vier concerten waarvan de eerste twee reeds voorbij zijn. Verleden vrijdag was dat te Aalst in de Sint-Martinuskerk waar de spits werd afgebeten en verleden zondag in de Begijnhofkerk in de Lange Violettenstraat te Gent. Desgewenst kan U deze opvoerin gen nog meemaken vandaag vrijdag 28 april te 20 u te Antwerpen in de Koningin Elisabethzaal of overmorgen zondag 30 april te Brussel in het Paleis voor Schone Kunsten maar dan wel te 16 u. Op het programme eigen tijdse muziek want ter ge legenheid van dit feestelijk gebeuren onderging de Schola Cantorum Cantate Domino, het uithangbord van het Sint-Maarteninsti tuut en waardige ambassa deurs van Vlaanderen over de hele wereld, werd overgeschakeld naar mu ziek van hedendaagse meesters met hoofdletter «H» als Lloyd Webber, Leonard Bernstein en stadsgenoot Kristiaan Van Ingelgem, organist van de dekanale Sint-Martinus- kerk. Waar eerder steeds geop teerd werd voor muziek met religieuze inslag van de grote klassieke mees ters als Bach, Mozart, Vi valdi, Haendel, Montever di, Pacelbel, Schütz en noem maar op werd nu geopteerd voor eigentijdse muziek wat bij de jonge uitvoerders uiteraard met enthousiasme werd mee gemaakt. Cantate Domino maakt reeds een paar decennia furore met optredens in zowat alle landen van Eu ropa, ook landen achter het Ijzeren Gordijn. Zelfs herhaaldelijk. Ook de an dere kontinenten, Austra lië dan uitgezonderd, wer den reeds op concertreizen bezocht. Dit jaar zou Aus tralië moeten worden be zocht doch het niet zich kunnen vrij maken van een aantal leden deed dit bezoek aan onze antipo den verdagen naar 1990. Deze zomer gaat Cantate Domino dan op concert reis eens naar Tjechoslo- wakije en eens naar India. Openingsconcert Het concert van verleden vrijdag te Aalst werd een meevaller van belang. De staande ovatie die het koor en dirigent Michaël Ghijs daarbij mochten in ontvangst nemen spreken inderdaad boekdelen. Het tachtigkoppig koor ondersteund door de Cha- pelle Lorraine hield een 1200-koppig publiek gedu- noot niet volledig zuiver Een geslaagde cyclus van wisten te houden zal wel drie psalmen voor koor, gelegen zijn aan het feit knapenstem en perkussie. dat extra-veel gerepeteerd De eerste psalm is ritmisch werd de jongste tijd, elke geschreven in zeven dag, ook op zaterdag en kwartmaat. In de tweede Aalst. In de Sint-Martinuskerk bleef geen plaatsje onbezet voor de viering van 30 jaar Cantate Domino (a) rende zowat 150 minuten in zijn ban. Naar de mening van som migen wel iets te lang. Wat van het goede te veel. In de beperking kent men de meester. De ietwat rom melige verplaatsingen tus sen de stukken en zelfs de onderdelen in wegens de Chapelle die haar formule telkens aanpaste aan de behoeften van elk onder deel waren dan welkome gelegenheden om even te verademen. De Chapelle Lorraine Deze hoofdstedelijke for matie die bestond uit een twintigtal musici, allen so listen, bestond uit hout, strijkers, koper en slag werk. Valabele ondersteu ning van het koor waarme de het soms ook samen werkte. «La Chapelle de Lorraine» staat onder de leiding van Luc Bartholo- meus waaraan dirigent eerwaarde heer Michaël Ghijs voor het eerste stuk van het concert grootmoe dig de dirigeerstok over gaf. Tekend trouwens voor de bescheidenheid die de heer Ghijs tekent. Solisten Het komt niet zo vaak voor dat een koor soortge lijk werk kan uitvoeren zonder beroep te moeten doen op de formatie zelf vreemde solisten. Hier was dat enkel het geval met de sopraan Greetje Anthoni die gevraagd werd wegens de tijdelijke onbeschikbaarheid van Diane Verdoodt, een stadsgenote. Wel van de partij was tenor Ludwig Van Gijsegem die zijn eer ste muzikale passen zette in Cantate Domino en daarna nationale ver maardheid verwierf. Solis ten kwamen bovendien uit het koor zelf waarbij Bart De Kegel dan nog wegens ziekte forfait moest geven en de taak overlaten aan Andries De Winter en Bart Asselman die ook in het Te Deum laudamus optrad samen met Patrick Van Goethem. Dat een paar onder deze jonge so listen al eens een lage slot- zondag waarbij enige stemmoeheid bezwaarlijk is te ontgaan. Paradepaard Uiterst sterk werd genoten van het «Requiem» van Lloyd Webber, de kompo- nist die uiterst fascineren de melodieën zo uit de mouwen schudt. Denk maar aan «Evita», aan «Jesus Christ Superstar», aan «Phantom of the Ope ra» en aan de recente «As pects of Love» die mo menteel furore maakt in Groot-Brittanië. De uit voering van zijn «Re- ons land. Een aangrijpend stuk gebaseerd op scenes van de oorlog in Cambod ja bij het sneuvelen van Webbers vader. Subliem en uniek. De Chichester Psalms Als tweede stuk volgden de Chichester Psalms van die andere sukses kompo- nist Leonard Bernstein die o.m. ook «West-side Sto ry» op zijn aktief heeft. kwam de knapenstem aan bod plots onderbroken door het koor dat een ob stinaat ritme aanhoudt. De derde psalm brengt zo wat de synthese van de eerste twee en. opge bouwd in tien-kwartmaat is het een hymne aan de Vrede eindigend in een hemels h capella koraal. Te Deum Laudamus Derde en laatste stuk werd het «Te deum» van Kri stiaan Van Ingelgem waar aan tot het laatste moment werd gesleuteld. Een enig zins anders dan gewoon lijk opgevat Te Deum met interventies van kopers en slagwerk uitmondend via sterke kopers in een triom ferende einde. Niet echter zonder vokaal te hebben herinnerd aan het Grego riaans Te Deum dat we allen kennen. «Daar zijn ze weer!», zul len er velen zeggen. Al thans diegenen die ons zo'n goeie 9 jaar geleden voor het eerst aan het werk zagen in de turnzaal van het HRITO, tijdens één van de opendeur dagen. Onder leiding van ex-lera res Brigitte Michiels start te de groep onder de naam Don Kroes en de Dolle Mina's. Jammer genoeg verliet Brigitte de school in het daaropvolgende schooljaar. Er diende uit gekeken naar een nieuwe regisseur. Clark De Spie- geleer, eveneens als leraar verbonden aan onze school, nam het roer als regisseur, auteur, acteur en componist over. Onder de vakkundige leiding van Clark bouwde de groep zich in snel tempo uit tot een homogene schow- groep waarin de muzikale omlijsting voor een nieu we dimensie zorgde. Te vens werd de balletgroep van Mevr. Tron^on aange trokken. Deze nieuwe formule bleek een sukses te zijn. Vijf opeenvolgende jaren zat de feestzaal bomvol en dat tijdens alle optredens. De sfeer, zowel bij de groepsleden als bij het toe kijkende publiek, zorgde voor nooit eerder gekende hoogtepunten. Jammer genoeg vielen de aktiviteiten stil na het 5- jarig jubileum, dat met de uitgave van een LP werd bekroond. Dit jaar start een selekte groep van ex-leden weer met een kabaret-teater- produktie, zij he dan wel onder een andere naam nl. Op-Scène. Onder het mot to. «Terug van wegge- meest maar anders» zal de groep, bestaande uit 4 van de voormalige kernleden, met name Kris De Schrij ver, Guy Janssens, Luc Dieu en Mare Pletinckx de uitdaging aannemen de show zelf samen te stellen en uit te voeren. De algemene technische leiding zal Bart D'Hondt verzorgen. Voor de uit voering van de vrouwelij ke rollen ging de groep op zoek naar een geschikte partner want daar hadden ze dringend behoefte aan. Kristel De Meersman, zelf reeds jaren aktief in het Aalsterse teatermilieu, bleek voor de groep de aangewezen persoon. De taakverdeling in de groep ziet er als volgt uit: teksten: Mare Pletinckx en Luc Dieus, regie: Mare Pletinckx en Luc Dieu, muziek en arrangementen: Kris De Schrijver en Mar- nix Rubbrecht, techniek; Bart D'Hondt, PA: Guido Muylaert, public relation: Luc Van den Borre, gri me: Carine Bayens, lei ding machinisten: Stefan Bossut, kostumering en rekwisieten: Martine De Ridder. Dagmar Rub brecht, An Van de Wijn- gaerde en Karin Meert. Gastrollen: Karin Meert en An Van de Wijn- gaerde. Volgens de noden van de groep zullen er eventueel gastakteurs aangeworven worden om het program ma realiseerbaar te ma ken. Het is echter geens zins de bedoeling de groep weer uit te bouwen tot een massaproduktie. De erva ring, opgedaan in het ver leden, leerde dat zulks om allerlei technische redenen niet haalbaar kan of zou zijn/blijven. Een andere regie maakt dat de show wat inhoud en vorm van opvoering betreft wel da nig verschilt in vergelij king met vroeger. De orkestrale bezetting, het dekor en attributen worden tot een minimum beperkt. Men zal meer ge bruik maken van band montages. Redenen: technisch, bete re mobiliteit bij verplaat singen, gereduceerde pro- duktie- en verplaatsings kosten. De groep legt het aksent op een sterke prestatie van de akteurs in kombinatie met een degelijke PA en lichtregie. De storende on derbrekingen tussen de verschillende akten wor den door de nieuwe op- voeringsvorm totaal ver bannen. Dit alles wil nu ook weer niet zeggen dat het lach- spektakel van vroeger heeft afgedaan. Niets is minder waar. Er zal nog veel plezier gemaakt wor den maar ook meer serieu ze thema's worden in de produktie opgenomen, al was het maar om voor een paar noodzakelijke breek punten te zorgen. Onder tussen kunnen de lachspie ren wat rusten tot de groep weer in de aanval gaat. Kent u de groep nog niet dan moet u beslist eens kennis maken. Deze mo gelijkheid wordt u gebo den tijdens de opendeur dag van het HRITO op 20 april waar Op-Scène een café-chantant zal verzor gen. Op het repertoire staan o.a. liedjes uit de vorige produkties. Op 27 april kan u de groep nog maals aan het werk zien, ditmaal tijdens de open deurdag van het KTA. De première van hun eer ste nieuwe show mag u verwachten voor de maan den oktober-november. Voor boekingen en infor matie kan u telefonisch kontakt opnemen op vol gende nummers 053- 21.99.29, 053-78.24.14 of 053-77.97.23. Voor al wie graag lacht en een paar uren de dagelijk se sleur wil vergeten is een optreden van Op-Scène werkelijk aan te bevelen. Lachen is gezond! Aalst. Op Beebopalula was muziek troef, vooral akoestische muziek dan (a) Na Beebopalula De tweede editie van Bee bopalula overtrof de stout ste verwachtingen van Willy Van Mossevelde en de medeorganisators van Oiljsterse Muziekpromo- ties. Voor Aalst wordt dit retro-rockfestival een must, een teruggrijpen naar de sixties met de vele oldies en evergreens dat ons even de zorgen van alledag doet vergeten. 19 u is wellicht al te vroeg om volk te mogen ver wachten zodat de eerst op tredende groep (die te laat was ingeschreven) weinig luisteraars kreeg. De Piets Boys zullen volgend jaar allicht administratief beter in orde zijn. Vanaf 21.30 u stroomden belangstellenden echter bij drommen de Keizers- hallen binnen en ook na middernacht kwamen er nog veel liefhebbers opda gen. «We want more» was dan ook niet uit de lucht en alles laat voorzien dat we ook meer krijgen. Vol gend jaar wordt het inder daad een openluchtfestival op de parking van de Kei- zershallen met de Hallen dan zelf als eventueel schuiloord. Het publiek dat verleden jaar uit veertigers en vijfti gers bestond die in een nostalgische bevlieging zich twintig jaar jonger waanden bestond nu veel eer uit jongeren die dus ook duidelijk oor hebben naar de oldies. Om halftien werden de Keizershallen zowat een heksenketel en even later was het drummen om nog een plaatsje te bemach- l,. Aalst. Beebopalula. John Woolry volop in aktie (a) tigen. Reaktie in het publiek kwam er eerst met Lait Russe, een formatie met heel wat uitgebalanceerde blazers en evenzeer uitge balanceerde zangeressen. Met Recover sloeg de vlam de pan uit met been- harde rock. Met John Woolley and Friends kwam de oudere garde aan bod doch de prijs van de populariteit werd alleszins bemachtigd Tijdens de Topdag zijn ook de Fallingstones van de partij, o.m. op de Hop markt en in de aanpalende straten. In de zestiger jaren waren The Falling Stones voor namelijk bekend in het Aalsterse, maar traden re gelmatig op over gans Bel gië. Velen herinneren zich dan ook nog de optredens in de toen vermaarde «Beat-tempels» zoals de Animo (Erembodegem), Modern Palace (Nieuwer- kerken), Germinal (Liede- kerke) en Jockey (Den- dermonde, enz. enz. In 1967 waren er een aan tal hoogtepunten waaron der een optreden voor de BRT-radio (gewestelijke zender Antwerpen) en de BRT-televisie. Verder genoot de band een stevige reputatie als begeleiding van vedetten als Ann Christy, John Ter ra, Ron Davis, James Loyd, enz., en traden op naast groepen zoals J J Band, Wallace Collection en The Pebbles. Ter gelegenheid van de eerste uitgave van Beebo palula 1988 werd de groep terug opgericht na een inactiviteit van bijna 20 jaar door volgende groeps leden: Frans Tas - basgitaar, vocals Stefaan Van De Velde - sologitaar door The Falling Stones waarbij zelfs het podium even door jongeren uit het publiek bestormd werd. Wilden ze wellicht de twee danseresjes even gezel schap houden? The Falling Stones konden niet anders dan het publiek dat hen niet losliet een paar bis- nummers toestaan. Met «Glo-ri-a» steeg de tempe ratuur in de broeihete zaal dan nog fluks enkele graden. Met het dertienkoppige «Cancer» werd de span ning ten top gedreven waarna «The black birds» het moeilijk kregen om die zelfde regionen aan te houden. Na de act van de Samantha brothers deed John Woolley nog een supplementaire schop bo venop en wees de klok bijna three o clock in the morning toen de podium- aktiviteiten uitliepen. Maar dan was er nog de «Patatbar» waar sponsors welkom waren maar waar ook een plaatsje werd ge vonden door wie even de drukke sixties wilde ontlo pen bij een wijntje of een sterke drank. Aan de togen liep alles relatief vlot o.m omdat een derde tapkast was in geschakeld. I Minder vlot was de pre- I sentatie. Omdat de ge- vraagde Zaki verhinderd Iwas werd Kurt Van Eeg- hem ingehuurd. Wat Zaki ervan terecht zou hebben gebracht blijft uiteraard Aalst. Beebopalula. De saxofonist is blijkbaar met gerust een vraagteken doch Kurt in de goede afloop en kijkt vertwijfeld naar de coulissen kon aneszins de presenta- ator van verleden jaar: Carl Huybrechts, niet doen ver geten? Waarom niet eens Mare Uytterhoeven als dat haal baar is. In afwachting van de twee daagse Beebopalula 3 eind juni 90 kan U alleszins reeds terecht bij Alleijong 2. Willy Clocheret - ritmegi taar, vocals Etienne Cassiman - key boards, vocals Jean-Pierre Geurts drums. Het opstarten liep natuur lijk niet van een leien dak je. maar het weerzien van de fans bij de eerste editie van Beebopalula was een voldoende impuls en er werd meteen besloten om door te gaan en een geva rieerd repertorium sixties- muziek op te bouwen.

De Voorpost | 1989 | | pagina 14