Gelijke kansen voor mannen en vrouwen in de arbeidswereld Bloemenhulde aan Daensm maar VNJ genegeerd scBeldestreejfc Baardegem herdenkt roemrijkste zoon Daensjaar plechtig geopend De Voorpost Rijksmiddenschool II Aalst laureaat in nationale scholenwedstrijd VRIJDAG 28 APRIL 1989 42* JAARGANG NR. 17 - 42 F z( CENTRAL! "L-v... ment een historisch oord gelegen dicht bij het eiland Chipka waar in de Daens- drukkerij «De Werkman» van de persen rolde. «Het is aan ons om de ideeën van Daens niet alleen le vendig te houden maar te vens om ze te vertalen naar de maatschappij van vandaag. Vlaanderen moet werken aan een ei gen identiteit en heeft nood aan vrede en recht vaardigheid» zegde Miguel Stas. Dat stond dan wel in kon- tradiktie met de persme dedeling van het VNJ dat zijn ongenoegen uitte. Volgens het VNJ getuigt het over het hoofd zien van de jonge en allerminst van een toekomstgerichte visie. Gouverneur Balthasar kwam even te laat en legde de bloemen dan maar neer als allerlaatste na het spe len (plaat) van de Vlaamse Leeuw. Hij bleef wel langst want was moderator van het historisch debat dat te 16 u. in de Werf van start ging en ruim twee uur duurde na een halfuur nut teloos wachten. Voorzitter van de vlaamse Raad Louis Van Veltho- ven maakte net als ge meenschapsminister Van den Bossche die voorzitter Geens van de Vlaamse deelregering verving een kortstondige verschijning in de optocht en bij het neerleggen van bloemen waarna ze aan een andere opdracht wellicht toe wa ren. Andere bloemen wer den neergelegd door bur gemeester De Maght en door de erevoorzitter van het organiserend komitee Luc Delafortie. een fami lielid van Daens. Waarna meisjes van het VNJ-ven- del Aalst bloemen neer legden met het Groot-Ne derlandse «oranje-blanje- bleu»-kleuren. lh Vervolg op blz. 4 Aalst. De klas IAB van de Rijksmiddenschool II van Aalst: meisjes en jongens gelijk aan de start. Eind vorig jaar werd door Mevr. Miet Smet, Staatssekretaris voor Leefmilieu en Maatschappelij ke Emancipatie, een nationale scholenwedstrijd georganiseerd. De opdracht bestond erin rond het thema "Gelij ke kansen voor mannen en vrouwen in de arbeids wereld", een krant - vier bladzijden, formaat A4 - samen te stellen. Deze wedstrijd stond open voor alle klassen van het zesde leerjaar van het lager onderwijs en van het eerste jaar van het sekundair onderwijs. De klas lAb van de Aalsterse Rijksmiddenschool II (Koninklijk Lyceum), begeleid door leraar Ne derlands Pierre Van Rossem (voor wat de inhoud betreft) en door lerares Plastische Opvoeding An- ne-Marie Van Hauwe (voor wat het titelontwerp betreft) eindigde in de kategorie eerste jaar sekun dair op de tweede plaats. In hun kategorie waren de Aalstenaars overigens de enige Oostvlaamse lau reaten. Vorige zaterdag ontvingen de leerlingen, tijdens een bijzondere raadszitting van de vrouwelijke gemeentelijke mandatarissen van België, in de Brusselse "Passage 44" hun beloning: een daguit- stap, lunch inbegrepen, naar Namen en omgeving. En een T-shirt. En of ze tevreden waren Gelijke kansen voor mannen en vrouwen in de arbeidswereld De wedstrijd bestond erin een krant samen te stellen rond het thema "Gelijke kansen voor man nen en vrouwen in de arbeidswereld". Doelpubliek was de eigen leeftijdsgroep. De krant moest minimaal een reportage, een interview, informatie rond studie- en beroepskeuze en één of meer foto's bevatten. Om de krant aantrekkelijk te maken mochten tekeningen, spel letjes en humor ingelast worden. Echter altijd in verband met het thema, net als in een "speciale editie". Vanzelfsprekend moest de anonimiteit ver zekerd blijven. De inzendingen werden beoordeeld door twee jury's - een nederlandstalige en een franstalige - van elk twaalf personen. Elke jury bestond uit o.a. zeven journalisten en drie vertegenwoordigers van de verschillende onderwijsnetten. Deze jury hield rekening met o.a. de anonimiteit, de overeenstem ming met het reglement, de titelkeuze en grafische vormgeving van de titel, de algemene presentatie, inhoud, kwaliteit van de reportage, de relevantie van de gestelde vragen tijdens het interview, de kwaliteit van de informatie en de originaliteit. Zowat 20% van de inzendingen, zo werd tijdens de prijsuitreiking bekend gemaakt, werd niet aan vaard, omdat "de hand van de meester" ai te duidelijk aanwezig was. Vervolg op blz. 4 Jan-Frans Vonckmonument wordt ingehuldigd Tweehonderd jaar terug, als scholier te Baardegem. in 1789, stond Brabant op Met medewerking van de tegen de Oostenrijkse Kei- Koninklijke Harmonie, de zer Jozef II. de Keizer- Vonckruiters en de toneel- Koster. Baardegemnaar bond «Hoop in de Toe- Jan-Frans Vonck speelde komst» die onlangs nog daarin een belangrijke rol. een stuk wijdde aan Baar- Kaderend in de nationale degems meest vermaarde herdenkingsplechtigheden zoon en van verschillende van de Brabantse Omwen- Vlaamse musea organise- teling heeft te Baardegem ren het Vonckcomité en een Vonck-herdenking de Davidsfondsafdeling plaats. Hoofdschotel van Baardegem een herden- deze herdenking is de ont- king met uitgebreid pro- hulling van het gedenkte- gramma, ken van Jan-Frans Vonck In de parochiezaal bij de die er wordt voorgesteld kerk spreekt op vrijdag 5 mei stadsarchivaris Karei Baert te 20 u waarna Willy Cobbaut de brochure «jan-Frans Vonck» van de hand van Jan De Clerck voorstelt. Daarna vernis sage van de tentoonstel ling in de parochiezaal «Vonck en zijn tijd». Monument Op zaterdag 6 mei wordt het gedenkteken «Jan- Frans Vonck als scholier te Baardegem» onthuld door burgemeester Anny De Maght. Vooraf na een opening door de Konink lijke Harmonie toespra ken namens het Vonckco mité door Willy Cobbaut en namens het Davids- fonds door dr Johan Blon- deel. Achteraf receptie voor de hele Baardegemse gemeenschap. De tentoonstelling blijft toegankelijk op zondag 7 mei van 10.30 tot 20.30 uur met te 17 uur prijsuit reiking van de tekenwed strijd voor de jeugd. LH Honderdvijftig jaar na zijn geboorte werd de eens zo verguisde Priester Adolf Daens in zijn geboortestad plechtig gehuldigd. Letterlijk en figuurlijk werd voor hem de rode loper uitgelegd aan het monument van Mark De Bruync waar hjj met broer Pieter wordt vereeuwigd. Daens staat met z(jn rug naar de Linkeroever, staande voor het etablishmcnt. Met het aangezicht echter naar de Rechteroever, M(jlbeek met zyn fabrieken en vele schamele arbeiderswoningen en barakken. Het stadsbestuur had op het herstruktureerd ovalen plein van de Werf het standbeeld doen kaderen in een mooie grasmat met de nodige bloemen. Een riant plekje met historisch typerende betekenis. Aalst. Belangstelling te over voor de Priester Daensviering (a) m de als idene geen peeld :n op en en over. :rder- esteld Geert coen, ndrik [Aalst. Een beeld van de receptie na de bloemenhulde aan het monument van priester Daens (a) Het Priester Daensjaar uit de nationale en lokale teraf een supplementaire werd verleden zaterdagna- politieke wereld, uit ty- bloemenhulde bracht in middag plechtig geopend pisch Vlaamse middens al- naam van «de vele jonger- met na een ontvangst met lerhande en uiteraard ook ne die zich uit de officiële koffie ten stadhuize een uit een aantal simpati- plechtigheid geweerd stille, indrukwekkende op- santen. voelden». tocht langsheen de Molen- Aan het monument zelf straat naar De Werf waar wachtte het VNJ dat zich Bloemenhulde aan het monument een uit de viering geweerd Miguel Stas, afgevaardigd bloemenhulde gebeurde, voelde, zorgde voor kla- beheerder van het organi- Dit in aanwezigheid van roengeschal en tromgerof- serend komitee noemde een 400-tal prominenten fel en op eigen hand ach- de plaats van een mnn.i- sterk j 1 Kas- I kon idcrde i punt i i lukte if een :cr uit ingcns i twee j

De Voorpost | 1989 | | pagina 1