Na 45 jaar hebben velen nog geen lessen getrokken Wanneer verkoopt Intergem appelsienen? Na een halve eeuw terug... Dodenherdenkingen in het Aalsterse De Voorpost - 10.11.1989- 11 Aalst. De traditionele bloemenverkoop aan de talrijke kerkhoven (a) Een en twee november, dagen waarop men pië teitsvol de doden her denkt. De kerkhoven zijn omgetoverd in bloemen tuilen met overwegend chrysanten in alle kleu ren. Het zijn dagen waar op heel wat men selijk leed naar boven komt. Ouders die treuren om een kind, dat hen veel te vlug en vaak in pijnlijke omstandigheden is ont vallen, kinderen die tra nen wegpinken bij het graf van hun vader of moeder, mannen die diep in ge dachten verzonken hun vrouw gedenken en vrou wen hun dierbare echtge noot. Met allerheiligen en allerzielen is het op de kerkhoven een drukte van jewelste en vaak is het ook een ontmoetingsplaats tussen familieleden, oude bekenden, vrienden die er elkaar haast toevallig weervinden bii het graf van een overleden dierba re. Naast de familiale be slommeringen, zijn er ook de officiële herdenkin gen. Zo worden de solda ten herdacht die tijdens de beide wereldoorlogen hun leven lieten voor de vrijheid van ons land. Dan voelt men nog meer dan anders weer de grote on zin aan die oorlog is. De dodenherdenking In Aalst centrum is het de gewoonte dat men een of ficiële dodenherdenking houdt. De genodigden verzamelden op het bin nenplein van het stadhuis en van daaruit vertrok men in stoet naar het ste delijk kerkhof. Volgende straten werden aange daan: Grote Markt, Mo lenstraat, Kapellestraat, Esplanadestraat, Vrii- heidsstraat en Vrede plein. Daar had het aan wakkeren plaats van de eeuwige flam, een altijd ingetogen plechtigheid. Vervolgens trok de stoet langsheen het Keizerlijk Plein. Kan. Colinetstraat. Kalfstraat, Sint-Jobstraat, Siepestraat, Kerkhoflaan en het kerkhof. In Herdersem werd eerst een eucharistieviering op gedragen die opgeluisterd werd door de Koninklijke Harmonie Concordia et Docilitas. Daarna ging het in stoet naar het kerk hof. In Hofstade had de do denherdenking plaats in de Onze Lieve Vrouw He- melvaartkerk en ook daar werd na de eucharistievie ring in optocht en onder begeleiding van de Ko ninklijke Fanfare Sinte- Cecilia naar het kerkhof gegaan. In Meldert werd eveneens begonnen met een eucha ristieviering die door de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia werd opgelui sterd. Een leven voor de vrede Gemeenteraad Erpe-Mere De afwerking van de agenda werd voorafgegaan door een opmerking op het verslag van vorige zitting. VU- raadslid C. De Brouwer kon zich niet verzoenen met het oordeel van burgemeester De Langhe als dat er geen wildgroei van bewegwijzering naar bepaalde eta blissementen zou bestaan in Erpe-Mere. Voor "namen noemen" was De Brouwer toen geenszins te vinden en liet het aan de taak van de burgemeester over om dit na te gaan. Heel toevallig, blijkens burg. De Langhe, verschijnt er in het plaatselijke Infoblad een bericht waarbij men de bevolking de raad geeft "geen nieuwe wegwijzers" meer te plaatsen om onnutige investerin gen te voorkomen aangezien men voor de nabije toe komst een nieuwe nationale reglementering hierom trent voorziet. Deze contradictorische naar de Interkommunale handelwijze vond De die thans de regionale be- Brouwer op zijn minst on- sturen bijspringt aua ver aanvaardbaar en politiek keersveiligneid. Vervolg- onfatsoenlijk en men had ens verklaarde hij ook dat andere wegen kunnen be wandelen. Dit deed raadslid De Brouwer be sluiten: "Door zo te han delen maakt u zich schul dig aan misbruik van uw funktie door in het ge meentelijk Infoblad een zijdige berichten te laten verschijnen waar de reële en politieke antecedenten en achtergronden worden verzwegen". Burgemeester De Langhe had lak aan de insinuaties en voor hem was het al leen te doen om "objek- tieve informatie voor de bevolking". Voor zijn handelswijze verwees hij er geen duidelijke wetge ving bestaat en Intergem raadde de gemeenten aan om geen nieuwe beweg wijzeringen aan te bren gen, zelfs niet door de fir ma's waarover het gehele geval in feite gaat. De Interkommunale houdt zich voortaan ook bezig met de taak om de gemeentebesturen te hel pen met de verkeerssigna- lisatie en het is in dit ka der dat ze er op gewezen hebben dat de huidige be wegwijzering foutief is. Het is bijgevolg louter toeval dat na de ïnterpel- de bron had kunnen ver melden en tevens had moeten zeggen dat de ou de wetgeving van minister De Saeger nog altijd van i kracht is. J. De Wolf (SP) iviel zijn oppositiegenoot bij en voeg zich af of de gemeente zich thans bezig houdt met aankondigin gen ofwel met de verde ling van de elektriciteit en gas, en, besloot hij, "mor gen gaat men er misschien ook nog appelsienen ver- kopen". Jy Na zowat een halve eeuw is het Kristusbeeld terug in de Erembodegemse parochiekerk. In 1940 werd de vroegere kerk de prooi der vlammen. Weinig kon worden gered. Wel het Kristusbeeld dat aan een buitenmuur hing als ondereet van de Kalvarieberg die na wereldoorlog I er werd opgericht ter gedenkenis van de oorlogsslachtoffers. Het beeld werd in 1940 beschadigd en belandde tussen de vele andere resten na de brand. Bij de werken in de krypte werd het echter herontdekt. Men zou het gebruiken als aanbiddingskruis in de Goede Vrijdagli turgie. Anderen wilden het beeld echter een vaste plaats geven in de kerk zelf. Daartoe was wel restauratie en aanpassing noodzakelijk. Een klus waarvoor zich twee parochianen inzetten. Alfons Dupont zorgde voor een eikenhouten kruis en Óktaaf Van Hoefst voor een degelijke hechting. Het kwam op de passende plaats in de vensterboog boven de winterkapel. Ook twee oude processievaandels werden teruggevonden. Die zullen eveneens een waardige plaats krijgen in de kerk. Majoor Mertens, lid van de Koninklijke Vrienden kring van Officieren, hield aan het Vredesplein bij het aanwakkeren van de vlam, een opmerkelij ke toespraak, waarbij hij vooral ae nadruk legde op het feit dat men de gruwe len van een oorlog nooit uit het oog mag verliezen. "Wij gedenken vandaag de velen die met hun le ven gezorgd hebben voor onze veiligheid, onze wel vaart en voorspoed, voor de vrede", aldus majoor Mertens die eraan toe voegde dat het vooral jon ge mensen zijn geweest die hun leven hebben ge geven voor dit hogere doel. Hij wees erop dat de jongere generatie van vandaag goed moet besef fen dat de wereld er zon derdeze menselijke offers anders had uitgezien. "De jonge generatie van van daag heeft de gruwel van de oorlog niet meege maakt. Wat zij over de oorlog weet, komt uit boe ken of heeft men horen vertellen. En voor de ge neratie die na hen komt wordt het allicht nog moeilijker om te begrij pen wat een oorlog is en inhoudt". Meteen deed hij een oproep tot de ge neratie die wel de oorlog heeft meegemaakt. Zij heeft de plicht en de dwin gende opdracht de jeugd van vandaag en morgen duidelijk te maken dat er nooit meer oorlog mag komen. Hij herinnerde eraan dat begin november in alle se reniteit en stilte de aan dacht gaat naar hen die vielen aan het front, langs de verlaten wegen, in de bossen, kortom zij die sneuvelden onder de vijandelijke kogels of het slachtoffer werden bij sa botagedaden. Velen van hen liggen begraven op kerkhoven, waar de witte en grijze kruisjes netjes gerijd staan en waarop men vaak alleen maar een naam en een jaartal terug- 4 vindt. Meer niet. Anderen werden begraven lang- ~~- sheen de weg. Op hun graf staat een door regen en wind verweerd kruis, waarop de naam niet eens meer te lezen is. Bij het aanschouwen van dit alles SBi x denkt men zonder meer aan de diepe zin vredes- fakkeltochten, aan de hel den van het onvermogen die met het woord vrede in hun vaandel over zo veel lijken gaan. Van een ding is majoor Mertens zeker, wanneer de oorlog ooit nog toe slaat zal het een oorlog zijn zonder onderscheid van nationaliteit of ras, van burger of soldaat. In het licht van vrede en ver zoening is dat een tragi sche gedachte. Levenden die in staat zijn de rust van de doden te verstoren. De waarden waarvoor deze Aalst. Majoor Mertens tijdens zijn opmerkelijke toe- jonge mensen destijds spraak (a) hun leven hebben gege ven, worden nu op de hel ling gezet en maken het onderwerp uit van al te waren er nog 14 oudstrij- pen, een derde van de ef- ders van de eerste wereld- fektieven, 25.000 jonge worden opgeofferd aan de demon van net Lamme Goedzakken-le ven. Vele mensen lopen als struisvogels rond, met hun kop in het zand. Ze durven de waarheid niet onder ogen te zien", aldus majoor Mertens die zei dat op vele plaatsen rond om ons de oorlog als een spookbeeld ronddwaalt. Denken dat er geen oor log meer mogelijk is, zou verkeerd zijn, zelfs na 45 jaar vrede en een groeiend vredesbesef. Een vonk is genoeg om een nieuwe wereldbrand te ontspringen. De ge schiedenis heeft ons tot in den treure toe geleerd hoe vlug het allemaal kan veranderen. Majoor Mer tens stelde ook vast dat velen niet de juiste lessen hebben getrokken uit het verleden. "Er zit iets tra gisch in het feit dat oudere generaties, waarvan het leven moedig en fris is be gonnen met hoge idealen, gezamenlijk niet meer hebben opgebracht dan wat men de huidige maat schappij noemt". Tot slot verzocht hij om een minuut ingetogen stil te uit respekt voor hen die gevallen zijn voor onze vrijheid. Het is een solida riteit die ons bindt met de ze gesneuvelden. In 1914, zo besloot hij, woedde van 18 oktober tot 3 november de slag om de IJzer in al zijn hevigheid. Dat is nu precies 75 jaar geleden dat het beslissend gevecht van de eerste we reldoorlog plaats greep. De rangen van de oud strijders van 1914-1918 zijn zeer dun geworden. Op de "Dag van de Landmacht" oorlog present. In deze mensen. Dat mag en zal roemrijke slag verloor ons nooit meer gebeuren, leger 25.000 manschap- da EREMBODEGEM Postzegelkring «Dendria» Klubvergadering zondag 12 november te 10 uur in het Paro chiehuis K.V.L.V.-kookles Woensdag 15 november te 19.30 u. in de Krypte: «Feestmenu» - kookles. DBC Erembodegem nodigt uit Op 12 november van 11.30 u. tot 17 uur in het Gerstenhof, Gerstenstraat: reuze eetfestijn met op de spijskaart steaks, visfilet, kinderschotel, soep, dessert. B.G.J.G. grootouders en kleinkinderenaktie Woensdag 15 november vanaf 14 uur in het Parochiehuis: Koffietafel, gastspreker dhr. De Poorter - Magie, verbazing, betovering en lacn met «van de hak op de tak» door Theater Pepijn. Inschrijven bij Paul Pereboom, IJzerenwegstraat 37, Erem bodegem. Donderdag 16 november te 19.30 u. in de bovenzaal van het Parochiehuis: demonstratie topje. A.A. groep «Om Mekaar» Groepsvergadering woensdag 15 november te 20 uur in de bovenzaal van het Parochiehuis. Aalsterse YVijnmakersgilde Vergadering: vrijdag 17 november te 19.30 u. in de Krypte. Herdenking Wapenstilstand Te Erembodegem-Centrum op zaterdag 11 november: Te 9.40 u.: samenkomst van de prominenten in de Denders- traat. Te 9.50 u.: optocht begeleid door de K.F. «Niets zonder Arbeid» via Denderbrug, Denderkaai, Weggevoerdenstraat, Denderstraat. Te 10 u.: H. Mis gevolgd door «Te Deum» en Nationale Hymne in de O.-L.-Vrouw Hemelvaartkerk. Daarna: bloemenhulde aan het monument van de gesneuvel den, toespraak door schepen G. Bourlon, optocht door de Kerkstraat, Stationsstraat, Dorpstraat, Denderstraat, Den derkaai. BGJG Op woensdag 15 november organiseert de Bond van Grote en Jonge Gezinnen een namiddag voor de grootouders en de kinderen. Vanaf 14 uur kunnen ze terecht in het Parochiehuis aan de Termurenlaan. Op het programma staat een toe spraak. een koffietafel, een optreden van Teater Pepijn met «Van de hak op de tak». Inschrijven op voorhand kan bij P. Pereboom, Ijzerenwegstraat 37 te Erembodegem 053/ 77.93.44 voor 12 november. Aalst. Het kerkhof van Erembodegem (a) Aalst. Op de Stedelijke Begraafplaats werd hulde gebracht aan de slachtoffers van het oorlogsgeweld (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 11