Dikke kapel van Mere wordt gerestaureerd Duizende handtekeningen tegen tweede industriezone Erpe-Mere Mi Geschenkenbeurs voor lofwaardige projekten Lede koos voor projekt van gemeenschapsvorming in Haiti De Voorpost - 10.11.1989 - 3 De monumentenzorg, een van de doelstellingen van de heemkundige kring van Erpe-Mere, beperkt zich by na uitsluitend tot het 'religieus' patrimonium omdat er in de gemeente praktisch geen andere gebouwen als monu ment kunnen beschouwd worden, met uitzondering van wind- en watermolens. Sinds een paar jaar staat de kring zelf in voor eventuele restauratiewerken aan de 'kleine' monumenten maar ook grotere krijgen hun aandacht. Begin dit jaar werden len. Uit dit eerste onder- daarom voorbereidende zoek is alvast gebleken dat werken uitgevoerd aan de de traditionele adder on- Dikke Kapel om de ver- der het gras hier werkelijk borgen gebreken na te onder de cementbepleiste- gaan en bijgevolg de om- ring zat. Pas na dit onder vang van de restaura- zoek kon men de schade tiewerken te kunnen bepa- opmeten en een restaura tiebestek opmaken dat echter hoger lag dan ver wacht. De omvang van de herstellingswerken is rui mer uitgevallen dan men bij een eerste nazicht ver moedde. Als oudste mo nument, ze dateert van 1640, verdient de belang rijkste kapel van de Ro zenkransommegang alle aandacht, zowel van open bare besturen als van de bevolking voor wie ze een trouw beeld uitmaakt in het gemeenschapsleven. Het betreft bovendien een beschermd gebouw dat in 1990 350 jaar lang op de zelfde plaats staat en de eeuwen in allerlei omstan digheden getrotseerd heeft. De Dikke Kapel behoort tot het belangrijkste bouwkundig erfgoed van de Meerse dorpsgemeen schap en het is een morele plicht om er zorg voor te dragen en het als enig pronkstuk voor de komen de generaties veil te stel len. Er is uiteraard een financieel probleem aan De aktie tegen de inplanting van een tweede industriezone in Erpe-Mere begon op een zeer bedenkelijke wyze, traag en weinig inhoudelijk. Gelukkig is hierin een kentering gekomen en hebben de aktievierders ingezien dat er meer moest gebeuren dan alleen maar een paar affiches voor de vensters hangen. Nadien heeft men er echt werk van gemaakt en als kroon op het werk hebben zij zich ingezet om handtekeningen in te zamelen, een fase die thans resulteert in een lijst van maar liefst meer dan vier duizend handtekeningen van ontevreden Erpe-Merenaren, die liever geen tweede industriezone op hun grondgebied willen. Dat men er in geslaagd is om een dergelijk resultaat te bereiken is te danken aan het meer en beter kenbaar maken van de problematiek en het is vooral daardoor dat de petitie een sukses gewor den is. Het pakket met handte keningen is afgegeven aan Minister Waltniel van Ruimtelijke Ordening op 18 september 11. Een af vaardiging van de werk groep is bovendien ont vangen door zijn kabinet chef die hen mededeelde dat alleszins een diep gaand onderzoek zal inge steld worden naar de pro blematiek die niet alleen in Erpe-Mere voelbaar is. Men is bezig met een in ventaris te maken van de beschikbare industrie zones dat kadert in een globaal pakket van het Vlaams Gewest. Men is vrij goed op de hoogte van de plannen van de Inter- kommunale Land van Aalst die echter nog niet officieel ondernomen heeft om de gewestplan nen te laten wijzigen. Met de "belofte van de heer Vautmans dat met de ar gumenten van de werk groep zou rekening ge houden worden denkt men dat de belangen van de bevolking zullen ver dedigd worden maar dit wil met zeggen dat men er op zijn beide oren mag slapen en dat men de zaak kalm zijn beloop kan la ten. Een eerste reden om de aktie voort te zetten is het feit dat men op het kabi net van minister Waltniel verklapte dat het Land van Aalst de bedoeling heeft om de huidige KMO-zone aan de Oude- naardsesteenweg in een landbouwzone te laten wijzigen, een voorstel dat door de aktiegroep leef milieu volledig afgewezen wordt om zijn absurditeit. De werkgroep heeft hier bij sterk benadrukt dat het gebied «Bambrugge- Mere-Ottergem» van veel grotere ecologische waar de is en bijgevolg stelt de aktiegroep dat «aan dit terrein geen verstandig mag raken». Dat in deze zaak op meerdere vlakken zal geschipperd worden om toch zijn vooropge stelde zin te krijgen hoeft geenszins gezegd. Industrie of toerisme Rond half oktober werd een afvaardiging van de aktiegroep door voorzit ter Petit te Aalst ontvan gen. Deze vroeg in eerste instantie meer begrip die hij als gloednieuwe voor zitter van de Interkom- munale Land van Aalst nodig heeft. Het dossier van de tweede industrie zone te Erpe-Mere blijkt hij nog onvoldoende te kennen wat hem onmoge lijk maakt om nu al een definitieve uitspraak te doen. Hij verdedigde zijn standpunt met een argu ment dat hij «de demokra- tische besluitvorming in de schoot van het bestuur niet wil schenden», wat er volgens ons toch op wijst dat er al enige besluitvor ming gemaakt werd en waarvan zeker de aktie vierders dus niet van op de hoogte zijn. Voorzitter Petit gaf daarentegen echter te kennen dat de Interkommunale nieuwe aksenten zou proberen te leggen maar aan naar het toerisme toe. Maar wat de industriezones betreft hetgeen voor Erpe-Mere belangrijkst is zou de klemtoon nu meer liggen op-de bestaande terreinen in Zottegem - Geraards- bergen, hetgeen ook de bedoeling altijd geweest is van de aktievoerders om daar de vriiliggende gron den te benutten. Dit neemt niet weg dat er nog steeds in het Aalsterse on derhandeld wordt en men niet zo direkt akkoord kan komen want sommigen vinden nog altijd «dat er nodig nieuwe industrie terreinen moeten bijko- r*,on». De afgevaardigden van de aktiegroep waren wel de mening toegedaan dat voorzitter Petit begrip had voor de aangehaalde motieven maar toch vreest men dat hij in de greep van de belangen groepen zit voor wie al leen ekonomische motie ven belangrijk zijn. Handtekeningen voor schepencollege Tijdens een hoorzitting met het schepencollege heeft de werkgroep ook aan het gemeentebestuur een eksemplaar van de petitielijst overhandigd. Ondanks de hoorzitting op het gemeentehuis was men hier toch nog erg ver rast over het aantal hand tekeningen dat men op zo een korte tijdspanne bij een gekregen heeft en dat zoveel mensen zich duide lijk uitspreken tegen de inplanting van een tweede industriezone. Dit ".'ijst er op dat industrie, hoe mi lieuvriendelijk ze ook voorgesteld wordt door de inwoners sceptisch aanvaard wordt. De ontvangen aktiegroep vond het opvallend in de houding van schepen Van Wilder die alleszins pleit te voor de verwijdering van industriële komplek- sen uit dorps- en stadsker nen, een vizie die door de aktiegroep aanvaard werd. De werkgroep stelt duidelijk dat zij er even min voor te vinden is dat bedrijven zomaar lukraak ergens ingeplant worden in een woonomgeving «maar ons gemeentebe stuur moet dan ook weten dat er voor dit probleem andere oplossingen be staan dat net simpel aan leggen van een nieuw in dustrieterrein; of kent het gemeentebestuur de KMO-zone te Erpe mis schien niet»? Morele steun Tot besluit van hun akties en onderhoud bij de ver schillende instanties vindt de aktiegroep zich kracht dadig gesteund door de ■massa handtekeningen die ze op korte termijn heeft kunnen verzamelen. Het is mede dank zij de talrijke medewerkers, die een huis-aan-huis-aktie gevoerd hebben dat de dorpsbewoners objektief geïnformeerd werden over de ware problema tiek van deze kwestie. Een volgend besluit dat zij hieruit trekken heeft een officieel tintje: «Nu weten het gemeentebestuur en de andere beleidsmensen dat onze werkgroep niet bestaat uit een stelletje zonderlingen maar de steun geniet van het gros van de gemeente. Onze bestuurders zijn in elk ge val overtuigd geraakt dat grondroof niet ongestraft kan gebeuren. Ze zullen zeker vijf keer nadenken vooraleer ze hun stem hierover uitbrengen». Toch kan men nu niet op zijn lauweren gaan rusten want het werk is zeker nog niet af. Integendeel, het is nauwelijks begonnen want het dossier is nog niet officieel gestart. Al les ligt momenteel admi nistratief stil «maar dit is misschien de stilte voor de storm». De werkgroep gaat bijge volg alle waakzaamheid in acht nemen en zal met alle middelen de autoriteiten trachten te overtuigen dat er op het huidig ogenblik geen enkele reden bestaat «hetzij een eng-ekonomi- sche redenering» om een nieuw industrieterrein in te planten. Men gaat uit van de overtuiging dat be langrijke drukkingsgroe pen zoals het ACV, en de Boerenbond, hun hou ding goedkeuren en even eens elke verdere uitbrei ding van industriële ge bieden van de hand wij zen: «Om ons landelijk karakter nog enigszins te kunnen bewaren; om de verkeersveiligheid binnen redelijke perken te kun nen houden en om uitein delijk van onze schaarse open velden geen chaos te maken». Niet alleen de talrijk verzamelde hand tekeningen zijn een sti mulans om de aktie nog aan te sporen maar ook de draagwijdte van het laats te kongres van de SP blijkt hen te sterken om nog op intensere wijze voort te doen. Op dit kongres heeft men zich op natio naal vlak met klem uitge sproken voor de bescher mingvan het leefmilieu en men hoopt dat deze nieu we wind ook naar Erpe- Mere overwaait. De aktiegroep mag in alle geval niet vergeten dat nun strijd niet gestreden is want op het achterplan zal nog heel wat bedisseld worden waarvan zij geen weet zullen hebben maar hopelijk staan zij nu sterk genoeg om massaal in het verweer te treden voor een zaak die de goedkeu ring van het grootste deel van de bevolking van Er pe-Mere wegdraagt. JV DM» ♦M iIOMt verbonden, maar vergele ken met andere infrastruk- turen waarvoor de ge meenschap miljoenen be taalt, is dit slechts een peulschil. Gunstig advies Tijdens de recente raads zitting heeft men twee be slissingen genomen om de Dikke Kapel zo vlug mo gelijk te herstellen. Ener zijds gaf men gunstig ad vies aan de beslissing ge troffen door de kerkfa briek Sint Bavo, einde ju li, en anderzijds deed men hetzelfde met een beslis sing van oktober 1.1 om de meest dringende herstel lingswerken te laten uit voeren. Toch wenste raadslid Hu- bert Callebaut (SP) enige klaarheid omtrent de op drachtgever en de beslis sing die nu pas moet gege ven worden alhoewel de werken al gedeeltelijk ge daan zijn. Schepen E. Le page kon hem bevestigen dat de reeds uitgevoerde werken gebeurden met gelden van de heemkundi ge kring, dank zij een gift van 1 miljoen vanwege de Koning Boudewijnstich- ting die voor deze restau ratie door de kerkfabriek van Mere zullen beheerd worden. Schepen Lepage zelf vroeg om de procedu re niet te vertragen, want het is de wens van velen om de kapel te herstellen. Staatstoelagen werden trpe-Mere. De Dikke Kapel, het pronkstuk van de gemeente, zal hopelijk nog deze niet aangevraagd aange- w^nter hersteld zijn (jv) zien de procedure dan te lang zou duren, maar toch mag aanvragen aangezien merkte raadslid De Wolf het hier slechts om ander- op dat men voor deze wer- half miljoen gaat en dit ken vooralsnog toelagen wegens de hoogdringend heid. Uiteindelijk kon men zich unaniem ak koord verklaren voor de restauratie van dit be schermd monument en zal men een ontwerper aan stellen. JV De traditionele Geschenkenbeurs die het Affligems Kultureel Centrum ieder jaar einde november organiseert is een steun in de rug voor de regionale zendelingen maar tevens voor een drietal merkwaardige projekten. Ondertussen blijft de klederaktie voor de Missie van de Benediktijnen in Noord-Transvaal en Caritas Brussel lopen. Einde november zal hopelijk reeds een derde container kunnen worden opgestuurd. Met medewerking van het Interdiocesaan werk «Kerk in Nood» kan dat aan voordelige voorwaarden. Klederen kunnen verder steeds worden afgegeven aan de abdijpoort of in het kultureel centrum. Een aantal toegewijde medewerksters zorgt dan dadelijk voor een eerste schifting. Pater Windey in het spoor stade-Aalst wil in Madras, genieten er technische, van Lievens en Ghandi India, meisjes en vrouwen sociale en gerechtelijke Buggenhoutenaar Mi- aanmoedigen voor wie bijstand. Als tegenpresta- chael Windey die te Den- ^et 'ot biezonder ongena- tie zorgen ze voor onder- dermonde humaniora dig is. Vrouwen met pro- men met jonge ontwikke- volgde en Jezuïet werd te blemen allerhande vinden Drongen vertrok in 1946 haar tehuis een open als missionaris naar Ran- deur: verlaten vrouwen, chi in Noord-India, de vrouwen in diepe putten «Lievensstad». Hij do- allerlei. Ze worden er gra- ceerde er sociologie aan tis één jaar opgevangen en De 1LU.U medewerkers van Lede hebben voor een projekt rond gemeenschapsvorming en animatie in het Haitiaanse Pignon gekozen voor hun aktie van dit jaar. Pignon is gelegen in het Centraal Plateau en behoort tot het bisdom Hince. Pignon ligt ongeveer 30 kilome ter ten noorden van Hince. In maart 1987 werd de eer ste keer een boerenkon- gres gehouden in Papaye waarop meer dan 800 ver tegenwoordigers van al lerlei boerenorganizaties aanwezig waren. De land- bouwmonitoren, van wie er in het bisdom Hince, een 150-tal aktief zijn, hebben zich verenigd in de ASAD, de Association des Animateurs pour le developpement. In de pa rochie van Pignon zelf zijn er vijf animatoren werk zaam. De boeren hebben op hun beurt een koöpe- ratieve vereniging opge richt en hebben statuten opgesteld en hun «part social» betaald. Het aan tal sociale aandelen is evenwel te klein om een koöperatieve echt draai end te houden. De land bouwers hebben in eerste instantie een werkingska pitaal nodig om een ko- öperatief magazijn met landbouwmiddelen op te starten en voor het tot stand brengen van een kredietkas voor de kre dieten aan de landbou wers. Daarnaast leeft in Haiti de ondertussen wijd verspreide varkenspro- blematiek. Alle Creoolse varkens werden in 1982 als gevolg van de varkenspest afgeslacht. Voor de kleine boeren was dit zonder meer een ramp. De Creoolse varkens vragen immers geen investerin gen of verzorging, dit in tegenstelling tot andere rassen die uit de Verenig de Staten worden inge voerd. De varkens waren de «spaarpotten» van de boeren, de financiële re serves en wanneer men voor een onverwachte uit gave kwam te staan, kon men nog altijd een varken verkopen. Dat is nu ge daan. In de kontekst van het projekt wordt dan ook voorzien in een startkapi taal voor de inrichting van een infrastruktuur inzake varkensteelt ter voorbe reiding van de invoer van Caraibische rassen. Hoe realizeren? Via het projekt wil men de lonen van de animatoren helpen betalen. Dat is no dig wil men het bestaande animatieprojekt in stand kunnen houden. Verder ligt het in de bedoeling het totaal aantal monito ren op peil te houden. Wil men ae monitoren perma nent vormen door middel van studiedagen die een keer per maand zouden plaats vinden, dan is er dringend geld nodig. De koöperatieve vereniging wil men steunen door een werkingskapitaal ter be schikking te stellen. Men wil de toegang tot goed kope landbouwkredieten mogelijk maken en een koöperatief magazijn op starten. Daarbij staat op het verlanglijstje ook de oprichting van een spaar kas en natuurlijk het hero pstarten van de varkens- kweek. Het projekt Het projekt ontstond op initiatief van de parochies van Mombin, La Victoire en Pignon en werd in 1979 omschreven als een stree- kontwikkelingsprogram- ma. In Pignon startte men in 1979 al met een anima tor. Vanaf 1981 werd de financiële steun verwor ven van Broederlijk De len en kon men denken aan uitbreiding van het projekt. In Pignon reali- zeerde men zich dat de aanpak eerder kleinscha lig was en dat men de ko öperatieve vereniging ook in verhouding tot die kleinschaligheid moest oprichten. Dat gebeurde ook. De aandelen werden laag gehouden met het ge- lingshelpers en Indiase vrijwilligers bouwde hij stenen huizen, legde we gen aan en leerde de grond bewerken. Ge zondheidszorg, scholing en geestelijke begeleiding gingen ermee gepaard. Verdeeld over drie deel staten richtte hij reeds 140 dorpen op. Hij is de barm hartige Samaritaan, steeds begaan met kwali tatieve verbetering en uit breiding. Voor dit projekt wordt de Geschenkenbeurs geor ganiseerd. Zuster Godelieve Van Lintbergen: «Ideas for Women» Zuster Godelieve uit Hof- de universiteit. Aangegre pen door de vele noden van de bevolking wijdde hij zich aan de meestbe- hoevenden, de uitgestote- volg dat het bedrag echt te De cycloonramp van Uofn \ir\r\r 1969 maakte van hem de redder in nood, de bevrij- klein was voor een goede en solide basis. Ondertus sen heeft men met eigen middelen een magazijn gebouwd en nu gaat de meeste aandacht naar de landbouwanimatie en de vorming. Dat zijn twee elementen die volgens de animatoren moeten lei den tot het vergroten van de zelforganizerende kracht van de boeren. Het projekt heeft als doel de ekonomische en socia le situatie van de plaatse lijke bevolking te verbete ren. Zonder de nodige animatie gaat dat echter niet. De boeren moeten leren hoe ze een recht vaardige struktuur voor zichzelf kunnen opeisen. der uit het fatalisme. Sa- houd en maaltijden. Ontredderde nieuwkom ers vinden er in de eerste plaats begrip en liefde zo dat ze er zich vlug thuis voelen tussen hen die hun problemen begrijpen. Het tehuis wil meer zijn dan een vluchtheuvel. Het wil eerder een huis zijn dat nieuwe vleugels kan bieden. Ook voor dit projekt wordt de Geschenken beurs georganiseerd. Caritas Basilica: Hulpbe hoevenden in de grootstad Ook in de toekomstige hoofdstad van Europa is er veel miserie en nood. In de onderbouw van de bas iliek van Koekelbergwerd een sociaal centrum inge richt. Vrijwilligers bespre ken er regelmatig hoe ze hulp kunnen bieden. Hulp aan bejaarden, aan zieken, aan gehandikap- ten, aan vreemdelingen, aan gedetineerden, aan verslaafden, aan margina len. De vroegere onder pastoor van Hekelgem, E.H. Frans Hellinckx, ani meert de vele hulpgroe pen die er werken. O.m. daarom werd dit projekt dat streekgebon den is uitverkozen. Ook voor Caritas Basilica loopt de komende Ge schenkenbeurs. Geschenkenbeurs A.s. vrijdag 17 november wordt de eindejaarsten- toonstelling, de Geschen kenbeurs, opengesteld in «Zalen A» van het Kultu reel Centrum, Affligem, Abdijstraat 6. U treft er geschenken aan uit volgende landen. Een ruime keuze alleszins. De tentoonstelling loopt tot einde 1989. Australië, België, China, Denemarken, Engeland, Frankrijk, India, Italië, Griekenland, Hong- Kong, Japan, Korea, Me xico, Nederland, Oost- Duitsland, Oostenrijk, Pakistan, Peru, Philippij- nen, Polen, Portugal, Spanje, Tailand, Taiwan, Tsjecho-Slovakije, West- Duitsland, Zaïre, Zuid- Afrika, Zweden. LH keraars met landbouw kredieten. Meer specifiek is dit projekt de verdere uitbouw van een al eerder op gang gebracht ontwik kelingsproces. Ook de landbouwmeto- k Tijdens het weekend van diek moet worden verbe- 10 tot 12 november zullen terd en men moet het de Leedse 11.11.11 mede- hoofd keren aan de woe- werkers de straat optrek ken en prentkaarten, zelf klevers te koop aanbie den. Wie zich bij dc cam pagne wenst aan te slui ten, kan nog steeds kon- takt opnemen met de ge meentelijke kulturele dienst op het telefoon nummer 053/80.15.10 toe stel 460 Ha

De Voorpost | 1989 | | pagina 3