uulilil* Lustrumviering Stedelijke Werklozenwerking De klemtoon op wat de jongeren bindt Wat met de tijdelijken? Schepen Van Nieuwenborgh: «Leirekensroute af uiterlijk 1994» Uit de gemeenteraad Geen herverkiezingen in Lede 4 - 12.5.1989 - De Voorpost Aalst. De CVP jongeren rond de tafel geschaard op hun perskonferentie (a) CVP-Jo t.o.v. de Jeugdraad Naar aanleiding van de installatie van de nieuwe Jeugd raad stellen de CVP-Jongeren dat aan de jeugd initiatief moet worden gelaten en dat het stadsbestuur de huidige subsidieregeling minstens moet op peil houden. CVP-Jo verheugd er zich over dat er unanimi teit werd bereikt in de op te starten Jeugdaad over het depolitiseren van de jeugd, over het openstel len van de Jeugdraad voor individuele jongeren, aan het breken met het verle den waar bittere twisten leidden tot demotivatie en afhaken, aan de nood van een herkenbare struktuur, aan gemotiveerde mensen en aan stedelijke onder steuning door een jeugd- konsulent. Opmerkingen Toch, in het zicht van de konkrete realisatie, vol gende opmerkingen: - De CVP-Jongeren wen sen dat ook naast werk groepen jeugdwerkvor- men in de statuten zouden worden opgenomen - Werklust en inzet moe ten voor leden van de Jeugdraad primeren boven herkomst of "strekking" - Inbouwen van sleutels voor filosofische en ideo logische minderheden is volgens CVP-Jo ongepast en hypothekeert degelijke samenstelling van de Jeugdraad - Tegen het opnemen van vertegenwoordigers van scholen in het bestuur van de Jeugdraad kant de In aanwezigheid van volksvertegenwoordiger Mare Gal- le, van schepen Bourlon, Doorns en De Smedt (Edgard Hooghuys en Gracienne Van Nieuwenborgh waren ver ontschuldigd wegens ziekte) mocht burgemeester Anny De Maght een grote schare medewerkers, leden en belangstellenden begroeten in de meer dan eivol gelopen trouwzaal. Er kwam zelfs een kleine volksverhuizing aan te pas wat niet kon verhinderen dat vele tientallen staande de feestzitting moeten bywonen Burgemeester De Maght te voor vrijetijdsbeste- stelde dat deze dienst, ont- ding. Toch blijft arbeid es- staan uit een behoefte, uit sentieel en bepalend voor de stad niet meer weg te ieders leven. Niet enkel denken is. In de 5 jaar van via het eraan verbonden zijn bestaan is de dienst loon doch ook wegens het inderdaad in gestadige zelfbewustzijn dat er aan groei geweest en geeft zin gepaard gaat. aan het leven van velen. Arbeid heeft daarenboven De burgemeester liet dan een oeroude religeiuze ook bezielster van de wer- achtergrond. «Werken is king Mariette Bemus toe- een plicht ten opzichte van juichen en zegde dat voor de maatschappij». Mariette de Werklozen- Wie niet werkt raakt bui werking écht haar leven is. ten de normen, verliest aanzien en wordt gekon- Bourlon zaaide fronteerd met een zee van Uit losse ideëen groeide vrije tijd waarmee men onder impuls van schepen vaak geen blijf weet. Gilbert Bourlon in vorig Het probleem van de bestuur deze werklozen- werkloosheid overstijgt werking die dan door de uiteraard de bevoegdheid stadsdienst in concreto van lokale besturen. Via werd georganiseerd en uit- een dienst als de werkzoe- CVP-Jo zich allerminst, gebreid. Het ontstaan van kendenwerking kan er op Eventuele differentiatie deze dienst in 1984 is te het plaatselijk vlak toch volgens het type onderwijs bekijken in de ekonomi- een en ander aan gedaan is wel verkieslijk boven de sche situatie van zes, ze- worden, al ware het maar opdeling in de diverse ven jaar terug, uitgere- de groei in de bewustwor- schoolnetten. kend op 3 mei 1984. Werk- ding van werkzoekenden? - CVP-Jo zet zich af tegen lozenwerking toonde dat De Aalsterse werkzoeken- bevoogding van de Jeugd- ook tijdens de opendeur- denwerking bereikt iedere raad door de gemeen- dag in de loop van de dag week zowat 300 werkzoe- teraad. In het zicht van de de vele aktiviteiten en de kenden, jongste gebeurtenissen in brede waaier mogelijkhe- Ideaal zou uiteraard zijn het feestkomité heeft den die deze werklozen- dat de werklozenwerking CVP-Jo dan wel zijn twij- werking aan de vele gega- zichzelf overbodig zou ma- fels. digden biedt. ken doordat de werkloos- Niet wat de jongeren Schepen Patrick De Smedt heid opgelost zou worden, apart houdt (strekkingen noemt werkloosheid een Schepen Patrick De Smedt en verzuiling) maar wel kompleks internationaal blijft echter met beide wat hen bindt (levens- probleem waaraan zo voeten op de grond en ziet kracht en openheid) zal de maar niet direkt een mouw dit voorlopig alleszins nog nieuwe Jeugdraad in on- kan worden gepast. niet gebeuren, derling vertrouwen kansen Naast arbeid is er echter Hij wil echter wel per- bieden. momenteel heel wat ruim- soonlijk een steentje bij- (l.h.) dragen bij het lot van de vele werklozen. Hij is be reid zelf een kursus te ge ven opdat bij de werklo zen meer intens het gevoel van zelfrespekt en zelf waardering zou kunnen groeien. Een terugblik Professor Leirman, doctor wijsbegeerte en letteren en gewoon hoogleraar aan KU Leuven waar hij socia le pedagogiek doceert er. een onderzoekcentrum in verband met deze materie leidt kijkt terug naar de situatie van enkele jaren terug. Situatie die hij ana- liseert op basis van objec tieve gegevens bekomen door diverse onderzoeken. Bij wie werkzoekenden helpt noemt hij de over heid met de RVA, de pro vincie met dan vooral Lim burg en de gemeentebe sturen. Van de 292 Vlaam se gemeenten hadden er in 1983 slechts 6 een dienst werkzoekendenwerking. In 1985 waren er dat reeds 32 wat dan toch nog maar 12 betekent. Meer re cente cijfers zijn er helaas niet beschikbaar omdat de overheid verdere en quêtes niet subsidieerde. Ook vakorganen als voor al ABVV en ACV en so- cio-kulturele verenigingen bieden een helpende hand o.m. via jeugdverenigin gen, verenigingen voor volwassenenvorming en opbouwwerk. In 1985 werkten 176 besturen voor 30.000 werkzoekenden. In '85 waren er dat dubbel zoveel maar dan wel voor 200.000 gegadigden. Welke diensten? Geboden hulp kan bestaan in het verstrekken van in formatie bvb over rechten en plichten, praktische be geleiding, vorming via het geven van kursussen of het aanleren van vaardighe den, bezorgen van ont spanning met ontmoe tingskansen en kontakten en werken naar tewerk stelling toe. Werken aan tewerkstelling en verdedi ging van de specifieke be langen van werklozen is voor velen primordiaal maar in de praktijk komt de werking hoofdzakelijk neer op verstrekken van informatie, op scheppen van ontmoetingskansen en op stimuleren van de vorming. Werkzoekenwerking kan alleszins geen tweede RVA worden "en evenmin een opleidingsinstituut met aan het einde van de opleiding een gegaran deerde job voor elk gega digde. Het profiel van de werk zoekende in de werklozen werking Uit de vele enquêtes van spreker blijkt dat de werk zoekende zou beantwoor den aan volgend profiel: 2j"i zijn vrouwen, meestal tussen 20 en 30 jaar (te Aalst duidelijk ouder), matig geschoold (weinig laaggeschoolden en weinig hoger geschoolden), Ge middeld is de werkzoeken de twee jaar aktief in der gelijke dienst. In werkzoekendenwerking ligt het aksent meestal op aktieve talenkennis (voor de job, om TV te kijken, op reis) en ook op alle mogelijke huishoudelijke bezigheden. Ook electro- nica en computerbehande ling staan vaak aan de or- I de samen met een speci- fiek jobgerichte opleiding als bvb leren solliciteren of inwijding in automecha niek. Zowat 50 van de zen die de werklozenwer king volgen zijn uitke ringsgerechtigd. De ande ren zijn vaak thuiswer kers, migranten of mensen I die zich aan een of andere studie begeven. In Vlaanderen zijn heel wat verenigingen die zich op een gelijkgericht vlak begeven doch het ont breekt hier duidelijk aan enige koödinatie. Niet zel den wordt zelfs overlap ping enjoi onderlinge kon- kurrentie ervaren. Momenteel Wegens reeds geciteerde I redenen zijn er momenteel geen exacte cijfergegevens voorhanden. Alleszins is j het een feit dat werklozen werking een pioniersrol vervulde die dan wordt verder gezet of uitgebreid door een soortgelijke ver eniging. Er is momenteel reeds een gestruktureerd aanbod dat zich concentreert rond vorming en kreëeren van ontmoetingskansen, rond leerwerkplaatsen voor jongeren en vooral in Ant werpen rond het kreëren van tewerkstellingsinitia tieven. Voor spreker ligt de kracht van werkzoeken- denwerkingsdiensten in in formatievorming en ont moeting. Deze drie takken moeten dan ook als hefbo men gehanteerd blijven. LH Besparen op personeelsuitgaven onvermijdelijk Het bestuur werkt momenteel aan de tweede fase van het algemeen organigram die zal afgesloten worden met de gemeenteraad van einde juni e.k. In deze 2de fase worden de wettelijke formatie en het geldelijk statuut doorgelicht en herzien en wordt de noodzakelijke begro tingswijziging voorbereid. Aalst. In Meldert werd een geslaagde stratenloop georganizeerd waarbij zo te zien ook heel wat prijzen te winnen waren (a). De bedding van de oude spoorweglij n Aalst - Op wijk - Londerzeel, aanvan kelijk bedoeld als een tron$on van de spoorver binding van de stad Ant werpen met de Noordfran se havengebieden, zou na de buitenwcrkingstclling van de treinen worden herschapen in een fiets pad. Een noodzaak voor de ve len die vanuit deze regio's Aalst fietsend wilden be reiken zonder met levens gevaarlijke situaties te worden gekonfronteerd. Aalst is daarenboven een schoolstad waar iedere schooldag zowat 20.000 leerlingen present zijn on der wie heel wat fietsers uit de regio van de Leire kensroute. «Leireken» was destijds de spotnaam van het minitreintje met twee of drie wagons dat de lijn bediende. Het aller vroegste Leireken van el ke werkdag heette dan «den Bokser». Boksen te gen de slaap allicht. Vermits de Franse rege ring destijds zich had ver zet tegen de internationale reeds geciteerde verbin ding kon worden vermoed dat hij een eventuele ratio nalisatie van de NMBS de ze lijn zou sneuvelen. Wat dan ook gebeurde. Er kwam een autobuslijn in de plaats. Plechtig werd beloofd o.m. publiek door minister Chabert toen de VW tij dens een Pikkeling een al lerlaatste Leireken op de ze lijn liet rijden, dat de spoorwegbedding zou worden benut als fietspad wat op luid applaus ont haald werd. Dat kwam er inderdaad van in Londer zeel doch werd abrupt af gebroken op Nijverseel- Opwijk aan de grens van Brabant... Momenteel is het zo dat het stuk Aalst- Moorsel-station eigendom is van de stad Aalst doch dat van aan het Moorsels station tot aan de grens met Brabant nog eigen dom is van de NMBS. Onteigening is dus een eerste noodzaak wil mei. tot een tot Aalst doorge trokken fietspad komen. Van aan de Aalsterse Ber- gekouter kan reeds een tijd lang gefietst worden in ideale omstandigheden langs de Zwembadlaan tot aan de Albrechtlaan. De organisatoren van een pro testfietstocht onder wie di verse politici maakten zich sterk dat er hierbij geen onoverkomelijke hinder palen meer kunnen be staan. Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh stelt inderdaad dat verwerven van het gedeelte dat nog onteigend moet worden haalbaar moet zijn. Niet in het minst omdat Liedeker- kenaar Schouppe nu bij de NMBS de lakens uitdeelt en burgemeester Anny De Maght zegt volledig achter dit projekt te staan. Voor Gracienne wordt dit fietspad volledig nog tij dens de huidige bestuur speriode. Dus voor 1994. LH Acht punten Schepen André-Emiel Bo- gaert wijst in dit verband op volgende punten. - Bezuinigen op perso neel is noodzakelijk gezien de 213 miljoen tekort ei gen dienstjaar en het schrijven van de gouver neur. - 63% van alle geldmid delen blijven spenderen aan personeelskosten is gewoon niet houdbaar. - Een eigen personeelsor- ganigram is onontbeerlijk om er de wettelijke forma ties op te stoelen. - Heraanstellen van tijde lijk personeel zal na het schrijven van de gouver neur enkel nog kunnen zo het gemotiveerd is als tij delijke vervanging van een vastbenoemd personeels lid dat langdurig ziek is, of als tijdelijke vervanging in een hangende aanwer- vings- of bevorderingspro cedure, of ten laatste voor een opdracht van strikt tij delijke aard. - Vanaf 1 juli zal elke tij delijke heraanstelling aan een der drie gestelde kon- dities moeten voldoen. - Vastbenoemden zijn niet vatbaar voor afvloei en. Een sanering in de ge- co's is niet doeltreffend vermits de subsdiërende overheid van de 140 mil joen kosten er 96 voor haar rekening neemt. - Een aantal maatregelen werd dan ook reeds voor opgesteld: gepensioneer den niet vervangen, bespa ringen inzake indisponibi- liteiten berekenen, bere kenen van het niet meer ten laste van de stad vallen van niet-statutair perso neel dat langer dan 30 da gen ziek is en verminderen van bijkomende kosten als buitengewone vergoedin gen en kilometervergoe dingen. - Ingevolge indexering en bijkomend vakantiegeld wordt de noodzakelijke besparing opgedreven van 18 naar 38 miljoen. Die zijn met de reeds geci teerde maatregelen niet haalbaar. Onvermijdelijk moet de oplossing dan ook gezocht worden in het af slanken van het tijdelijk personeel. - De wijze van een even tuele strukturele afvloei ing wordt momenteel be studeerd waarbij rechten en plichten van werkne mer en werkgever moeten onderkend worden. Overbodige interpellatie Voor schepen Bogaert was nadat al deze punten op de kommissievergadering reeds aan bod kwamen, totaal overbodig. Tenware men niet luister de, niet begreep, zichelf in het zonnetje wil zetten bij de pers en de publieke opinie of gewoon om on rust te zaaien. Maurice De Kerpel CVP-fraktieleider De Ker pel betreurt dat de sche pen beledigende uitspra ken doet ten aanzien van de interpellant. Dat gege vens uit een kommissie vergadering gebruikt wor den vindt spreker nor maal. Kommissies zijn er inderdaad om de leden in detail in te lichten. Van die informatie mag alles zins wel gebruik worden gemaakt. Zoniet zou dit leiden tot negatieve eska- latie van de werking van de gemeenteraad. Gewe zen schepen Eddy Mon sieur zegt dat op die kom missievergadering een zeer open gesprek werd gevoerd en dat mogelijke afdankingen zullen gemi nimaliseerd worden. Willy Bosteels (CVP) in terpelleerde over mogelij ke afdanking van tijdelijk stadspersoneel. Hij ver nam inderdaad van de schepen voor tewerkstel ling (A.E. Bogaert) dat nog dit jaar zowat 30 mil joen moest bespaard wor den op personeelsuitga ven. Dit zou naar zeggen van de bevoegde schepen kunnen gehaald worden door laten afvloeien (what's in a name?) van tijdelijk personeel. Vol gens de beschikbare gege vens heeft het stadsbe stuur momenteel nog 96 tijdelijken in dienst. Het interpellerend raadslid wil dan ook vernemen welke kriteria zullen gehanteerd worden bij mogelijke af dankingen die volgens in terpellant enkel om poli tieke redenen zouden ge beuren. Met de bijkomen de vraag naar de wijze van opzeg. Volgens de vigerende ju risprudentie moeten zelfs bij verlenging van tewerk- stellingsbesluiten voor een bepaalde duur beschouwd worden als besluiten voor onbepaalde duur en moe ten ook de opzegtermijnen gerespekteerd worden als het geval zou zijn bij op zeg van aanstellingen voor onbepaalde duur. Willy Bosteels vraagt of afgedankte personeelsle den prioritair in aanmer king zullen komen voor vervanging van perso neelsleden met loopbaan onderbreking met verlof wegens verminderde pres taties of wegens disponibi- liteit wegens persoonlijke aangelegenheden. Subsidiair vraagt Bosteels hoe het stadsbestuur kan verantwoorden dat het enerzijds personeel wil af danken doch anderzijds gelijktijdig personeel in dienst neemt. Hij vraagt dan ook dat hem de lijst zou worden bezorgd van- de personeelsleden die sinds 2 januari 1989 in stadsdienst getreden zijn. In openheid van bestuur Personeelsschepen A.E. Bogaert stelt dat alle ge meenteraadsleden tijdens de kommissievergadering van 17 april, kaderen in de optie «openheid van be stuur» volledig werden in gelicht nopens deze pro blematiek. Hij zegt dan ook verbaasd te zijn dat deze informatie nu door een lid in openbare zitting gaat gebruikt (misbruikt) worden. Bovendien werd er meer specifiek ook voor het tijdelijk personeel nog geen enkele definitieve be slissing genomen. LH De betrekking van stadsontvanger wordt vakant gesteld na het op rust gaan van Paul Wailly per 18 oktober 1989. De voorwaarden om te voor zien in zijn vervanging moeten dan ook worden vastgesteld. De stad Aalst neemt ontslag uit de Nationale Vereniging der Waterleidingsbedrijven, een vzw te Brussel. De financiële weerslag van het lidmaatschap (145.600 fr per jaar) weegt inder daad niet op tegen de luttele voordelen die de stad uit dit lidmaatschap puurt. Danny Denayer voelt zich hierbij gelukkig want hij prekoniseerde reeds lang deze terugtrekking. «Is de H. Geest wellicht neergedaald?», vraagt hij. «150.000 fr voor bijna niets, tenware wel licht een lunch, is niet realistisch», stelt Hoog huys. Luk Van Lierde tracht hierbij vragen te stellen over de te geringe waterdruk doch die worden beoordeeld als niet opportuun. Het ontruimen van 22 graven op de begraaf plaats «Aalst-Centrum» lokte weinig diskussie uit. Het gaat hier om personen begraven in 1974 en 1975. Dit om de kontinuïteit van het begra ven te verzekeren. Schepen Doorns stelt daarbij dat het Biezonder Plan van Aanleg nu een uitbreiding van het kerkhof niet toelaat. Hij hoopt dat het nu de allerlaatste keer is dat dergelijke delikate operatie moet plaatshebben. «We kunnen niet anders. Het gaat hier welge teld over 217 graven» voegt hij er aan toe. Met de door de buurt geformuleerde opmerkin gen zal alleszins rekening worden gehouden. Edgard Hooghuys hoopt dat er een mentaliteits wijziging komt i.v.m. krematie zodat dergelijke onsmakelijke transakties niet meer noodzakelijk worden. De statuten van de adviesraden in het algemeen en van die van de senioren en die voor vrijetijds besteding worden zonder enige vorm van be spreking goedgekeurd. Dat is ook het geval met de wijzigingen in de vakantiespeelpleinwerking en met de statuten van de vzw Jeugdanimatie en vzw Aalsterse Sportcentra. Als voorschot op later te verantwoorden uitga ven wordt aan het diensthoofd van de dienst Leefmilieu een provisie voor geringe uitgaven toegekend. Op het Gemeentehuis van Lede is de officiële mededeling aangekomen waarin de beslissing mee gedeeld wordt dat de Raad van State in verband met de klachten rond de voorbije gemeenteraads verkiezingen. Volgens de Raad van State zijn die verkiezingen geldig. Dat betekent dat tegen het einde van deze maand de nieuwe gemeenteraad zal kunnen geïnstal leerd worden. Deze zal bestaan uit 10 CVP'ers en 8 PW'ers en L.D.'ers. Kort daarop zal dan de OCMW raad gekozen worden en ruim een maand later zal de nieuwe OCMW-raad in werking kunnen treden. Wij zijn dan al een eind weg in juli. Nu is het nog uitkijken naar de eedaflegging van de nieuwe burgemeester, Dominique Roeland, die toch nog een tijdje op zich. zou kunnen laten wachten.

De Voorpost | 1989 | | pagina 4