Eenjaar thuisgezondheidszorg in het Aalsterse Gezamenlijk de kansarmoede bestrijden Zo herdenkt Aalst de Wapenstilstand De Voorpost - 10.11.1989 -5 Gekoördineerde diensten Het Centrum voor Thuisgezondheidszorg, Kwalestraat 113A te 9430 Nieuwerker- ken-Aalst evalueerde zijn werking na één jaar aktiviteiten. In een periode waarin de bevolking gelukkig maar steeds verder aan vergrijzing toe is, waarin ziekenhuisbedden moeten worden afgebouwd en waarbij duidelijk de wens leeft bij de senioren de oude dag in eigen vertrouwd midden te mogen beleven is thuisverzorging een absolute must. Belangrijk daarbij vooral dat de verschillen - de diensten die daarbij betrokken zijn niet naast elkaar maar met elkaar samen werken. En dat vergt koördinatie. Juist die koördinatie wil het Centrum brengen. Thuisverzorging Het Centrum voor Thuis gezondheidszorg is een gezamenlijk initiatief van huisartsen, thuisverple ging, maatschappelijk werk en gezins en bejaar denhulp die hun profes sionele zorg- en hulpver lening op gekoördineerde wijze aanbieden om zie ken, bejaarden en gehan dicapten in de beste om standigheden thuis te ver zorgen. Patiënten en fa milieleden, huisartsen en instellingen, iedereen kan, ongeacht de eigen le vensbeschouwing, beroep doen op hét sekretariaat van het Centrum om één of meer diensten te kon- takteren of om tot koördi natie van de hulpverle ning te komen. Ruim aanbod In het Centrum kan U te recht voor hulpverlening door huisartsen, wit-gele kruis, kristelijk zieken fonds en diensten voor ge- zins- en bejaardenhulp. Lokale huisartsenkringen waarborgen de perma nente bereikbaarheid van de huisartsen. Ook het wit-gele kruis is permanent bereikbaar, dag en nacht, ook op week ends en feestdagen. Bel voor Aalst 053/21.12.36 en voor de afdeling Mere 053/21.09.70. Het kristelijk zieken fonds, Sint-Jorisstraat 26 (053/21.39.61) werkt met vier diensten: Maatschap pelijk werk, vzw Zieken zorg, Uitleendienst en Mediateek. En Gezins- en Bejaarden hulp is er bij het Familie hulp KAV (Sint-Jorisstr. 26) en Familiezorg Oost- Vlaanderen, Zwarte Zus- tersstraat 18 te 9000 Gent (091/25.78.83). Thuiszorg, een must Toenemende vergrijzing en vooral toename van het aantal hoogbejaarden 80) wordt een uitda gingvoor de gezondheids zorg. Wegens het dicht draaien van de geldkraan komen bovendien de zie kenhuizen in een afslan kingsperiode qua aantal bedden en aantal ligda gen. Thuiszorg wordt dan ook als alternatief gepo neerd. In 1972 startten home-ca- re-experimenten o.m. in Dendermonde. Daar wordt die soort verzor ging nog steeds verder ge zet. Elders ontwikkelden zich samenwerkingsver banden tot in 1°86 Centra voor Thuisgezondheids zorg via minister Lens- sens een wettelijk kader kregen. In onze provincie ontstonden sindsdien 12 dergelijke centra in de kristelijk geïnspireerde sektor. Daarvan twee in het arrondissement: Aalst en Mere. Teamwerk Opdat mensen werkend in gezondheidszorg niet naast elkaar zouden wer ken werd geopteerd voor gekoördineerd team work. Op een "team" wor den voor elk geval apart alle diensten uitgenodigd die er zich bij betrokken voelen. Men doet er o.m. aan taakverdeling: "Wie doet wat en wanneer?" Een gezamenlijke strate gie wordt ontworpen en helpers steunen daarbij elkaar. Belangrijk ook de voorbereiding op het ont zag uit het ziekenhuis zo dat de verzorging onver wijld efficiënt kan door gaan. Een teamvergadering kan worden aangevraagd door elk erbij betrokkene onder leiding van een koördinator. Iedere in stantie werkt er aan mee op voet van gelijkwaardig heid en met inachtname van het beroepsgeheim. Cijfers Tijdens het eerste werk jaar hadden er 47 team vergaderingen plaats. Hoogbejaarden kwamen uiteraard meest aan bod en dubbel zoveel vrouwen als mannen. Alleenwo- nenden vormden daarbij de meerderheid. Problemen rezen in ver band met financiën, alko- hol, voeding, medikatie, hygiënische verwaarlo zing, relatieproblemen met partner en in verband met plaatsen van kinde ren. Schrijnende gevallen Jozefa (°1924) werd 3 maand geleden opgeno men in de kliniek na een trombose. Ze is nu halfzij- dig verlamd en volledig aangewezen op hulp van anderen. Om haar ontslag uit het ziekenhuis voor te bereiden wordt een team samengeroepen. Hierop zijn aanwezig: de maatsch. werkster van de kliniek, die uitleg geeft over de situatie en de no den van Jozefa, de huis arts, de verpleegster, de bejaardenhelpster, de maatsch. werkster van de mutualiteit en de dochter van Jozefa. Bedoeling is om, in over leg met de familie afspra ken te maken wie wan- Aalst. In de Wolstraat staat nog een stille getuige van een roemrijk verleden (a) neer komt. Zo kan de hulpverlening gekoördi neerd verlopen. Verder kan nagegaan worden welke materialen voor thuiszorg vereist zijn. Tenslotte kan ook aan al lerlei administratieve re gelingen aandacht be steed worden. Arthur (°1918) en Maria (°1920) zijn een alleenwo nend koppel. De weinige familie die ze hebben kijkt al lang niet naar hen om. Maria is een regelmatige drinker. Arthur (diabe tespatiënt) is te oud om het huishouden alleen recht te houden. De wo ning is dan ook totaal ver waarloosd. Ook op finan cieel vlak stellen zich gro te problemen. De verpleegster, die Ar thur dagelijks zijn insuli- neinspuiting geeft, signa leerde deze situatie aan de maatsch. werkster van de mutualiteit. Na een huisbezoek werd, in over leg met Arthur en Maria besloten bejaardenhulp in te schakelen. In een teamvergadering met de huisarts, de verpleegster, de maatsch. werkster en de bejaardenhelpster wordt de inschakeling van deze bejaardenhulp voor bereid. Ook wordt een gezamen lijke strategie uitgebouwd om Arthur en Maria in de toekomst op een gelijkge richte manier te helpen. Mevr. Andrea 1934) maakt aan alle hulpverle ners die er komen (help ster, verpleegkundige, maatsch. werker), duide lijk dat zij zelf nog maar zeer weinig kan doen om wille van klachten aan haar rug. Vooral t.a.v. de helpster weigert ze alle medewerking in het huis houden. Toch vinden de hulpverleners het belang rijk mevrouw zoveel mo gelijk in haar zelfred zaamheid te stimuleren. Een ander probleem is het feit dat mevrouw kon- stant de ene hulpverlener tegenover de andere uit speelt. Werking Dit zijn slechts een paar voorbeelden van gevallen waarmee werkers in de thuisgezondheidszorg quasi dagelijks te maken hebben. Alleszins staan principi eel het steeds betrekken van de patiënt zelf of diens familie bij elk tea moverleg. Niet over hem of haar praten doch mét hem of haar. Bovendien worden er de nodige kon takten gelegd met de diensten van de tweede lijn en die van de derde lijn (ziekenhuizen). Tot slot dit: Iedereen kan beroep doen op de diensten van het Centrum voor Thuis gezondheidszorg. Dus niet alleen beroepskrach ten maar ook de patië- nten/kliënten zelf. Kontaktadressen zijn: - voor de regio groot Aalst - Lede - Erpe-Mere - Haaltert - Denderleeuw: Kwalestraat 113A te Nieu- werkerken-Aalst, tel. 053/21.12.38; - voor de regio Ge- raardsbergen - Ninove - Zottegem - Herzele - St.- Lievens-Houtem: Den- derstraat 31 te Geraards- bergen, tel. 054/41.30.92. LH OCMW en VZW's slaan handen in elkaar Blijkbaar is de miserie, de stille armoede van velen, tot bij de regering doorgedrongen. Via het Fonds Van den Bossche kreeg Aalst van de 1574 miljoen er 22. Omge keerd evenredig met het gemiddeld inkomen der inwo ners over de gemeenten verdeeld. Wat het stadsbestuur ermee zinnens is las u reeds een paar weken vroeger. Zowat alom blijkt die verdeling verre van ideaal te verlopen. De reglementering biedt immers mogelijkheden om gelden ook aan andere posten te besteden als ze er maar enigszins van bij of ver bij aansluitbaar zijn. En van dergelijke achterpoortjes maken gemeentebesturen graag gebruik om hun begro ting wat op te poetsen. Maar er is ook het Fonds Lenssens en dat werd te Aalst overgelaten aan het OCMW. Een Fonds ty pisch ter bestrijding van kansarmoede, 500 miljoen groot, waarvan Aalst een deel krijgt. Op de perskonferentie stelde het OCMW zich aan als koördinator, een woord dat de jongste tijd duidelijk opgeld maakt. Er komen stilaan zoveel koördinators per onder deel en nogmaals opge splitst per zuil dat er stil aan nood komt aan super- koördinators. De Mutualiteit der Jonge Ar beiders heeft een brochure uitgegeven "Tussen school en leven" en daarin worden een aantal problemen behan deld die te maken hebben met de jongeren. Drugpro blemen, leger, rijbewijs, werk zoeken, enz, ze komen alle maal aan bod. De brochure kost 100 fr. en kan bekomen worden bij MJA, Sint-Jans- straat 32 te 1000 Brussel 02/ 515.02.51. Op maandag 13 november wordt in het Internationaal Kongrescentrum van het Flo- raliapaleis te Gent het Euro Info Center van de Vlaamse Gom's geopend. In mei van volgend jaar wordt in Amerika een fietstocht tegen drugs georganizeerd. Het is een Nederlands initiatief dat de steun kreeg van de Internatio nale Police Association. De be doeling is dat deelnemers op 15 dagen van New York haar Miami fietsen wat dagtochten van 175 tot 200 km inhoudt. Een bestelling annuleren kan veel en soms zelfs zeer veel kos ten. Dat staal onder meer te lezen in Budget en Recht van Test Aankoop dat ook heeft over leningen en kasbons en over rechtsbijstand voor de au to. Budget en recht is te beko men op het adres Hollands traat 13 te 1060 Brussel 02 536.64.11. In elke deelgemeente, in de ene al wat intensiever dan in de andere, wordt de wapenstilstand op zaterdag 11 november herdacht. Meestal met een eucharistieviering voor de oorlogsslachtoffers, met een plechtigheid aan het gedenkteken van de gesneuvelden en vaak ook met een eetmaal. Hierbij een overzicht van wat er op die dag in heel Aalst zo te gebeuren staat en waarbij oud-strijders hun herinneringen eens ophalen. Aalst-Centrum 9u20: - samenkomst op het binnenplein van het stadhuis - optocht naar de Sint-Maartenskerk - heilige mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne. Na de dienst optocht begeleid door de muziek kapel van de stedelijke vrijwillige brandweer via: Priester Daensplein, Kerkstraat, Grote Markt, Lange en Korte Zoutstraat en Keizerlijk Plein. bloemenhulde aan het monument van Koningin Astrid vervolg van de optocht naar het Vredeplein overhandiging van de vredefakkel toespraak door de voorzitter van de oud-strijders bloemenhulde uitvoeren van 'Te Velde' optocht naar het stadhuis toespraak door schepen A.E. Bogaert in de trouwzaal van het Stadhuis Erembodegem-Centrum 9u40: samenkomst van de prominenten in de Denderstraat 9u50: optocht begeleid door de Kon. Fanf. "Niets zonder Arbeid' via Denderbrug, Denderkaai, Weggevoerden straat, Denderstraat lOuOO: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne in de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk bloemenhulde aan het monument van de gesneu velden - toespraak door schepen G. Bourlon optocht door de Kerkstraat, Stationsstraat, Dorp straat, Denderstraat, Denderkaai Erembodegem-Terjoden lOuOO: H. mis gevolgd door Te Deum en Nationale Hymne de St.-Jozefkerk Na de dienst: naamafroeping van de militaire en burgerlijke oorlogsslachtoffers door een afgevaardigde van het V.V.V. en dit voor de kerk bloemenhulde gevolgd door de uitvoering 'The Last Post' toespraak door schepen A. Doorns i uitvoeren van de Nationale Hymne - optocht begeleid door de muziekmaatschappij 'De Terjodenaren' langs de Geraardsbergsesteenweg en Ninovestraat Herdersem 9u45 - samenkomst aan café St.Antonius 9u50 - bloemenhulde aan de ingang van O.L.Vrouw Hemel vaartkerk - uitvoeren van 'The Last Post' lOuOO: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne - na de dienst, optocht begeleid door de Kon. Harmo nie Concordia et Docilitas via Grote Baan en Kouter naar de begraafplaats - bloemenhulde - uitvoeren van 'Te Velde' - toespraak door schepen P. De Smedt - uitvoeren van de Nationale Hymne - optocht: Kouterbaan - Kapelleommegang Baardegem lOulO: - samenkomst aan café Fies, Dorpstraat 10u20: - opkomst naar de St.Margarethakerk, begeleid door de Kon. Harmonie St. Cecilia 10u30: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne - na de dienst optocht langs de Dorpstraat en de Kerkhofstraat naar de begraafplaats - bloemenhulde - toespraak door de burgemeester - uitvoeren van de Nationale Hymne Meldert 9ul0: - samenkomst in de Dorpstraat 36 9u20: - optocht begeleid door de Fanfare St.Cecilia naar de St.Walburgakerk 9u30: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne - na de dienst optocht naar de begraafplaats - bloemenhulde - uitvoeren van 'The Last Post' - toespraak door de burgemeester - uitvoeren van de Nationale Hymne Nieuwerkerken: 10u45: - samenkomst in het lokaal 'Volkskring' 10u50: - optocht naar de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk lluOO: - H. mis opgeluisterd door het St.Ceciliakoor, gevolgd door 'The Deum' en Nationale Hymne - na de dienst bloemenhulde aan het monument van de oorlogsslachtoffers - uitvoeren van 'The Last Post' - uitvoeren van het 'Te Velde' Gijzegem: lOuOO: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne in de St.Martinuskerk - naamafroeping door de afgevaardigde van het V.V.V. in de Mis - bloemenhulde aan de gedenkplaten voor de kerk - toespraak door schepen G. Van Nieuwenborgh - na de dienst, optocht begeleid door de Kon. Fanfare Vreugd en Vrede naar de begraafplaats via Dorpstraat en Meerstraat - bloemenhulde gevolgd door de uitvoering 'The Last Post' - uitvoeren van de Nationale Hymne - optocht langs de Meerstraat, Kerkstraat, Dender- mondsesteenweg Hofstade lOuOO: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne in de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk - bloemenhulde aan het monument van de oorlog slachtoffers - uitvoeren van 'The Last Post' en het 'Te Velde' - toespraak door schepen D. De Meerleer - optocht naar de begraafplaats - rondgang langs de graven der slachtoffers Moorsel: 9u45: - samenkomst aan het dienstcentrum Moorsel 9u50: - optocht naar de St.Martinuskerk lOuOO: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne - na de dienst optocht begeleid door Kon. Fanf. 'De Jonge Garde' - bloemenhulde aan het monument der oorlogslachtof fers - uitvoeren van het 'Te Velde' - toespraak door schepen O. Redant - vervolg van de optocht via Kloosterstraat, Beugem- straat naar de begraafplaats - bloemenhulde - uitvoeren van 'The Last Post' en Nationale Hymne - vervolg van de optocht via Beugemstraat en Klooster straat naar het Dorp LH OCMW koordineert OCMW-voorzitter Eddy Diericlx stelde op de pers konferentie dat het OCMW meer wil zijn dan een doorgeefluik en een koördinerende taak wil vervullen tussen gemeen telijk en vrij initiatief, tus sen OCMW-projekten en projekten van vzw's als het Edukatief Samenwer kingsverband, het ASO ofte Aalsters Sociaal Overleg dat zelf ruim 100 sociale groeperingen over koepelt: Teledienst, Mi grantenwerking en HAK, De Loods. Het OCMW krijgt er een luik in zijn werking bij. Die kan zijn het ontwikke len van een projekt naar opleiding toe of naar het weerbaar maken van be staansminimumtrekkers. Alleszins een reële uitda ging op het vlak van thuis zorg en extra-murale voor zieningen van waaruit dienstverlening kan ver strekt worden, mogelijk heden via dienstencentra en opvang allerhande. Elk van de deelnemende organisaties stelde een projekt voor dat kadert in een geheel en te bekosti gen is met 34 miljoen ge spreid over drie jaar. OCMW met begeleid zelf standig wonen Het OCMW zelf start der gelijk projekt. Aalst heeft inderdaad nood aan op vang in kruissituatie. Er is wel reeds Niemandsland doch dat funktioneert en kel over dag. Het OCMW opteert voor een projekt met meer gestruktureerde uitbouw. Na de verhuis van het ziekenhuis wil het OCMW dan ook de mater- niteitsafdeling verbouwen tot studio's voor thuislo zen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan ex-ge vangen, ex-geplaatste min derjarigen, licht mentaal gehandicapten, migran ten, kandidaat-vluchtelin gen. Huisvesting en maal tijden zouden die er vin den. OCMW-Aalst nam dan ook reeds kontakt op de De Dorpel te Ninove die rteeds 2 dergelijke wo ningen openstelde. De no dige uitvoenngswerken te Aalst kunnen gebeuren in samenwerking met De Loods. Voor begeleiding voorziet het OCMW een maatschappijk werker, een opvoedster en een halftime poetsvrouw. Migrantenwerking - Integratie Al is het aantal migranten te Aalst beperkt, toch is er koncentratie in kansarme buurten van vreemdelin gen. Meestal in de minst attraktieve buurten wat wel eens voor moeilijkhe den zorgt. Migrantenwerking wil naast vormingsaktiviteiten ook rekreatieve bezighe den promoten die de inte gratie bevorderen. Ge dacht wordt. o.a. aan taal lessen. algemene vorming, en naschoolse aktiviteiten voor scholieren. Men wil de dienstverlening voor migranten alleszins niet ontoegankelijk maken voor de andere bewoners. HAK met leerwerkateliers. Laaggeschooldheid blijft een hindernis om aan werk te geraken. Voor uitke ringsgerechtigden worden werksituaties gekreëerd. Algemene en technische- vorming reiken daarbij el kaar de hand. Bedoeling is de arbeidskansen van deze mensen aan te zwengelen. HAK De Loods voorziet daartoe drie deelpro- jekten. Een bouwprojekt op aan gepast niveau en ritme, een atelier voor metaalbe werking (het vroegere «Anders Werken») en een champignonkwekerij waarbij arbeidsattitudes worden verworven. Teledienst met Buur twerking Teledienst opteert voor opbouwwerk ter plaatse maar wil daarenboven ook «schakelen» naar bestaan de voorzieningen. Teledienst heeft reeds der gelijke vestiging in de Bo- termelkstraat in 't Sieken. Geopteerd wordt voor twee soortgelijke projek ten in de buurt H. Hart- Varkensmarkt en in de buurt Van de Maelestraat - Keppestraat te Erembo- degem. Voor de andere buurten waarvoor (nog) geen pro jekt kon voorzien worden wordt geopteerd voor een «antenne-net» van vrijwil lige burenhulp met door- verwijsfunktie. Edukatief Samenwer kingsverband Efficiënt de laagge schooldheid aanpakken vermits die een oorzaak is van niet aan de bak komen op de arbeidsmarkt. In de buurtschals dient het edu katief aanbod voldoende aan bod te komen aanslui tend bij de behoeften le vend bij de buurtbewo ners. Van het ESV worden zowel eigen prestaties als eventuele begeleiding ver wacht. ASO - Casa management Het Aalsters Sociaal Over leg stelt dat de drempel soms te hoog ligt en dat de aktiviteiten of uiteenlopen of wel eens overlappen. Het ASO opteert dan ook voor koördinatie, case management en drempel verlagend werken. Het wil er toe komen via overleg- gesprekken tussen hulp verleners, artsen, school- direkties en PMS-centra. Eddy Dierickx hoopt dat al die mooie voornemens geen dode letters blijven maar dat er «werk» wordt van gemaakt. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 5