Ongelooflijk, wat we met TV-Ekspres gewonnen hebben Meer elektriciteitsverbruik, minder gas Intergem in cijfers in 1988 Technische hoogstandjes De Voorpost 16 - 26.5.1989 - De Voorpost Gewoontegetrouw veel belangstelling in de Aalsterse stadsfeestzaal voor de jaarlijkse algemene vergadering van Intergem, de gemengde interkommunale vereniging voor energielevering in Midden-Vlaanderen. Intergem telt zowat 225.000 elektriciteitsklan ten, 60.000 aardgasklanten en 160.000 TV-FM-abonnees. De gemeenten worden er financieel beter by met cyfers die de resultaten van 1987 benaderen. Aalst krijgt voor 1988 134 miljoen (135 in 1987), Affligem 9 miljoen, Buggenhout 16 mihoen, Denderleeuw 18 mUjoen, Dendermonde 68 miljoen, Erpe-Mere 19 miljoen, Haaltert 17 miljoen, Hamme 32 miljoen, (34 in '87), Kruibeke 14 miljoen (15), Lebbeke 24 miljoen (25), Sint-Gillis-Waas 17 mi|joen (18), Sint-Niklaas 146 miljoen (148), Stekene 14 miljoen, Temse 34 miljoen en Waasmunster 17 miljoen. Het electriciteitsver- bruik steeg in 1988 met gemiddeld 1,2% doch in dit "warmste jaar van de eeuw" daalde het verbruik van aardgas met 7,6% t.a.v. 1987. Dienstverlening Om de dienstverlening verder uit te bouwen werd geopteerd voor decentrali satie en aanpassing van de strukturen. In elk van de vijf sektoren van Midden- Vlaanderen komt een "klantenburo". Dus in Aalst en Dendermonde waar het reeds operatio neel is en verder in Ge- raardsbergen, Ninove en Sint-Niklaas. Biezondere Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur S. Dewachter Sportredaktie. M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendiensl tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekening- 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 aandacht werd besteed aan advies, informatie, duidelijk leesbare faktu- ren en faciliteiten bij de meteropname. Voor min- derbegoede klanten kwam, zoals reeds het ge val is met elektriciteit, een sociaal tarief voor aardgas. Met de geschreven in formatie "Energieflits", "Infogas", "Energie Voor U" en "Met raad en daad" werden klanten en instal lateurs geïnformeerd over energietoepassingen, pro moties en speciale akties. Om energieschorsingen bij klanten in nood te voorkomen droeg Inter gem andermaal bij in het Hulpfonds in samenwer king met alle bij Intergem aangesloten gemeenten en hun OCMW's. De evolutie in Medialand Recent werd het pro gramma-aanbod uitge breid door de komst van de satelliet-TV. Zowel Su- perchannel en MTV als CNN en Skychannel kre gen immers toegang tot het kabelnet. Ook VTM, de eerste niet-openbare televisie, werd zoals voor zien in het Vlaams kabel- dekreet in het aanbod op genomen. Onderhandelingen gin gen daarenboven reeds van start met de eerste erkende lokale en regiona le TV-zenders. De moge lijkheid wordt tevens on derzocht om dringende be richten vanwege gemeen ten via hetzelfde kanaal te verspreiden. TV- en FM-aanbod nu De waaier TV-program- ma's is reeds zeer breed HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. met BRT 1 en 2, VTM, RTBF 1 en Tele 21. Ver der Ned. 1, 2 en 3, TF1, A2, FR3; RTL-TVI ARD1 en ZDF; Rai-Uno, BBC1 en 2 en MTV; Su- perchannel en CNN; Sky channel, mozaïekkanaal en Filmnet. Wat betreft FM zijn er BRT1, 2 en 3 en Studio Brussel, Radio 21, RTBF2 en 3; de Nederlandse Ra dio 2, 3 en 4 en France Culture, France Inter en France Musique. Wat met RAI-UNO? Het door heel wat mi granten gegeerde RAI- UNO worstelt met proble men rond auteurs- en ne venrechten. Er was im mers tussen Sabam en de kabeldistributiemaat schappijen in 1983 een kontrakt voor 5 jaar afge sloten voor 1-8 nominatief opgesomde programma's tegen een indexeerbare vergoeding. Dit kontrakt werd in 1989 met 1 jaar verlengd. RAI-UNO was uiteraard in 1983 in die 18 niet opgenomen. RAI- UNO werd in 1988 toch op het net gebracht omdat men van Italiaanse zijde bereid was in te staan voor auteurs- en nevenrechten. Dit bleek echter in 1989 niet meer het geval te zijn en rechthebbenden van auteursrechten eisten dan ook de stopzetting van de uitzending. Die kwam er op 1 februari 1989. Inter- gem-Intercom zorgden er echter voor dat vanaf 31 maart jl. de RAI-UNO voorlopig tot eind 1989 weer op de kabel kwam tot grote vreugde van velen. Een nieuwe service: Verkeerstechnologie Sinds 1988 biedt Interc om Noord als nieuw dien stenpakket ontwerpen en uitvoeren van verkeerssig- nalisatie aan gemeentebe sturen aan. Dit met zeer geavanceerde spitstechno logie. Zo worden via koördinatie van verkeers lichten op diverse kruis punten (o.a. expressweg en H. Consciencestraat te Hofstade) via radar en leesdetektoren de ver keersstromen in "goede banen" geleid. Technische hoogstandjes Voor de zwakke wegge bruiker werden een aantal technische hoogstandjes gerealiseerd. Zo verkeers lichten uitgerust met ge luidssignaal voor blinden. En radarbewaking van het zebrapad aan scholen en ziekenhuizen. Er werd zelfs een zendertje ont worpen waardoor de hul pdiensten zelf de radarge- stuurde verkeerslichten kunnen beïnvloeden. De verkeerssignalisatie wordt bovendien optimaal onderhoudsvriendelijk ge maakt wat de kosten van de gemeenten drukt. Om de veiligheid op de kruis punten te verhogen werd een nieuwe elektronische kast ontworpen die het mogelijk maakt dat de programmering van de verkeerslichten wordt aan gepast aan de verkeers drukte en die bovendien automatisch via een com puter een centrale dispat ching verwittigt wanneer bijv. een of ander ver keerslicht het laat afweten. Het ganse dienstenpak ket wordt door Intercom tegen kostprijs ter be schikking gesteld. Dendermonde. Geluksweekend. Waag je kans op <i twizzly ladder. Het lijkt eenvoudig maar is het echt nis (l.h.) (f0t0 piet Hermans) Intergem had in 1988 222.430 laagspannings- en 1872 hoogspanningskabines. In de gemiddelde stij ging van het elektriciteitsgebruik van 1,2% kende de hoogspanning met 2,1% de hoogste stijging. Tegenover het nationaal gemiddelde van 3,9% ligt Intergem merkelijk lager omdat elders de hoogspanning meer doet doorwegen. Van de 61.608 aardgasplanten waren er 1498 niet- huishoudelijke. De opmerkelijke daling van aard gasverbruik is te wijten aan het feit dat het 19% minder koud was dan het vorige jaar. De industrie nam echter 10,6% meer aardgas af. De gemiddelde elektriciteitsprijs daalde met 0,4%. De aardgasprijs daalde met 2,6%. De abonne mentsgelden voor TV-FM-distributie bleven onge wijzigd. Investeringen De gerealiseerde begroting 1988 bedroeg 712 miljoen waarvan 492 voor elektriciteit, 129 voor aardgas en 91 voor kabeldistributie. Voor het hoogspanningsnet en HS-kabines beliepen de investeringen 162 miljoen fr. Te Geraardsber- gen, Hamme en Zottegem worden nieuwe feeders geplaatst en HS-doorverbindingen werden verwe zenlijkt in Aalst, Beveren, Dendermonde, Ninove en Zottegem. In het laagspanningsnet werd 110 miljoen fr. geïnvesteerd; het betreft vooral uitbreidingen, ver sterkingen en het ondergronds brengen van boven grondse leidingen. In aansluitingen werd 111 mil joen fr. geïnvesteerd, d.i. meer dan 16% van de totale begroting. Belangrijke netuitbreidingen en aansluitingen werden uitgevoerd in verkavelingen en woonwijken o.m. in: Beveren: Gaverlanddam, Kleine Kromstraat, Marktcentrum Dendermonde: Hoogveld, Vlashoutstraat, Hekke- straat (Grembergen) Hamme: Wielstraat, Driegotenkouter Lebbeke: Kapittelstraat (Wieze) Sint-Gillis-Waas: Tybaertstraat Sint-Niklaas: Klapperbeekstraat, Waterschoot- straat (Belsele), Sint-Andriesstraat (Belsele), P. Stepmanslaan (Haasdonk) Stekene: Korenaarstraat, Weekendzone Kemel- straat Temse: Aragonialaan (Steendorp), Bokmolenstraat (Elversele) In Aalst (aan de Dendermondsesteenweg) werd een gebouw aangekocht waarin de kantoren van het gewest Midden-Vlaanderen zullen ondergebracht worden. Aardgas. - De voorzichtige investeringspolitiek van Intergem werd ook in 1988 verdergezet: de gerealiseerde begroting bedroeg 129 miljoen fr. In het lagedruknet bedroegen de investeringen 38 miljoen fr., hoofdzakelijk voor de aanleg van aard gasdistributie in woonwijken en verkavelingen. In aansluitingen werd 67 miljoen fr. geïnvesteerd om o.m. nieuwe aansluitingen (meer dan 1.500), ver sterkingen en vernieuwingen te realiseren. Kabeldistributie. - De gerealiseerde begroting bedroeg in totaal 91 mijoen fr.waarvan 14 miljoen fr. in hoofdnetten en 44 miljoen fr. in distributie netten. Winstverdeling Van de gerealiseerde winst voor elektriciteit wordt 84 miljoen afgenomen om het ingebracht kapitaal te vergoeden en de 783 resterende miljoen worden verdeeld a rato van 70% voor de gemeenten en 30% voor de privé-sektor. Van de winst op aardgas wordt na afname van 10 miljoen voor reserve 175 miljoen kapitaalsvergoe ding toegekend. De resterende 143 miljoen gaat voor 79% naar de gemeenten en voor 21% naar de privé-vennoot van Intergem. Van de 160 miljoen winst van de TV-FM-distribu- tie gaat 7 miljoen naar het hernieuwingsfonds en 67 miljoen naar de reserves met het oog op de tijdige aanpassing aan de nieuwe technologische evolutie. De resterende 86 miljoen wordt integraal aan de gemeenten uitgekeerd. Elektriciteit nationaal Het elektriciteitsverbruik steeg op nationaal vlak met 3,9% waar dat 5 jaar terug geraamd werd op 2,5%. De nijverheid, inzonderheid de chemie, speelde hierbij een hoofdrol. België komt daarmee per hoofd op de 4de plaats na Luxemburg, Duits land en Denemarken. 65,5% ervan komt uit kern centrales. De overige 34,5% wordt voor 63% ge produceerd uit vaste brandstoffen, 8% uit vloeibare en 29% uit gassen, vooral aardgas. Vóór eind 1993 worden nieuwe produktiecentrales opgestart in Aalst (1990), Chooz BI (1991), Beringen (1992) en Chooz B2 (1993. In 1988 werd 35 miljard geïnve steerd voor produktie, transport en distributie. Dit zonder enige betoelaging door de Staat. In 1989 worden 2 eenheden omgeschakeld op steenkool. Dit in Amercoeur en in Rodenhuize. Aardgas nationaal Wegens de zachte winter daalde het aardgasver bruik over het hele land met 1,7%. Bij de huishou delijke klanten zelfs tot 9%. Maar de industrie verbruikte 4% meer. Ons aardgas komt uit Algerië, Nederland en Noorwegen. Distrigas investeerde verleden jaar 960 miljoen om de bevoorrading te optimaliseren. Opvallend is de doorsteek van een nieuwe leiding door het Albertkanaal via een nieuwe boortech niek. De gemiddelde prijs van aardgas bleef verder dalen. (L.H.) I Lydia Salenbier (Gaverstraat 122, 8730 Harelbeke) leerde TV-EKSPRES via de wedstrijd kennen. Een kennismaking die ze niet had willen missen! 'Dromen zijn met altijd bedrog aldus deze winnares van een gratis droomvakantie op TEN-BEL. TV-Programma's moet je rustig kunnen bekijken, wanneer je er echt de tijd voor vindt' meent Alfons Schxevens (Spaarstraat 61, 3200 Kessel-Lo). Hij is dan ook helemaal in zijn nopjes met de PANASONIC video die hij in de wedstrijd van TV-EKSPRES wegkaapte' Mark Degeeter (Bosbeeklaan 9, 2668 Tisselt), 41 jaar en werkzaam in een multinational, gaat slechts zelden op reis, en meestal is het dan nog op zakenreis. Maar voor die droomvakantie op TEN-BEL maakt hij natuurlijk graag alle tijd vrij! Pierre Houthnys (Brusselsestraat 318 A bus 1, 3000 Leuven) is sedert kort een video njker. En nog wel een hypermoderne PANASONIC video, uitgerust met de laatste nieuwe snufjes. 'Komt dat weer even mooi uit,' zegt Pierre, 'ik wilde al lang zón apparaat kopen!' Anderhalf jaar geleden traden Judy en Wim Goossens- De Ryckere (Liersesteenweg 196, 3100 Heist-op-den-Berg) in het huwelijk. Maar toen konden ze onmogelijk op huwelijksreis gaan. Dankzij TV-EKSPRES kunnen Wim en Judy hun wittenbroodsdagen overdoen! Onlangs werd Yvonne Willem* (Geelsestraat 5Q/A, 3180 Tongerlo) plots werkloos. 'Een harde dobber!' vertelt ze Maar deze sympatieke lezeres van TV-EKSPRES geeft de moed nooit op. En terecht. Want onlangs won ze een gratis droomvakantie op TEN-BEL! Lucien C la esse na (Zesde Genie, Ecuté BPS-84090-BSD) is beroepsmilitair in Duitsland. Hij koopt er zijn eksemplaar van TV-EKSPRES wekelijks in de kantine van de kazerne. Ook hij won een gratis droomvakantie op TEN-BEL! In het huisgezin van Petrus Dierick (Flieterkouter 21, 1560 Tollembeek) is er reden te over om entoesiast te zijn. Een droomvakantie op TEN-BEL winnen doe je ook met alle dagen! Alleen moet nu nog uitgemaakt worden wie er die reis gaat maken! 'Ik kan mijn ogen haast met geloven!' vertelt ons I.iliane Pirens (Havenstraat 24, 3500 Hasselt). 'Gratis naar het eiland van je dromen, en er dan nog als een eregast vertroeteld worden!' Tja. zo zie je maar wat je kan overkomen als je meedoet aan deze wedstrijd! "Vorig jaar won één van onze vrienden een gratis droomvakantie op Tenenfe.' kregen we te horen van Julien Lagaert (Reynaertstraat 42, 9831 St.-Martens-Latem), 'en hij is er nog steeds niet over uitgepraat!' Dat belooft, metwaar Julien? Francine Van Leuven (Krulstraat 19, 3980 Tessenderlo) is één van de vele trouwe lezers van TV-EKSPRES die geen week overslaan zonder te kijken of ze gewonnen heeft in de wedstrijd. En ja hoor: deze keer ging ze met een PANASONIC video aan de haal! Net zoals honderden anderen wisten deze lezers van TV-EKSPRES eenvoudig niet wat hen overkwam. Ook JIJ kan méér winnen dan je ooit hebt durven dromen. Deze week gaat er weer eens een kluis open van 100.000 fr cash! Grijp de kansen die je zomaar in de schoot vallen, en doe mee aan die unieke wedstrijd van TV-EKSPRES. TV-EKSPRES geeft je niet alleen de meest volledige programma's en de beste ontspanningslektuur. Maar voegt er ook nog een massa schitterende prijzen aan toe. Elke week opnieuw! Agnes Porinsky (Terhagelaan 43, 2220 Wommelgem) kon haar ogen niet geloven dat ze gewonnen had. 'Je hoort zoveel vertellen tegenwoordig!' zegt ze. Maar als het vliegtuig Agnes straks naar Tenerife brengt, zal ze dan nog'twijfelen aan haar prijs? Mevi. I. Van Look-Huybrechts (Minderbroedersrui 29. 2000 Antwerpen) kijkt heel selektief TV. En aangezien laat opblijven met bepaald haar sterkste zijde is, komt zón PANASONIC video aardig van pas. Ook haar geduld werd uiteindelijk mooi beloond! Ginette Haerick (Rooigemlaan 392, 9000 Gent), winnares van een droomvakantie op TEN-BEL, blijkt een grote fan van Louis De Lentdecker en Willy Vandersteen te zijn. 'Ik ben er zeker van dat mij een geweldig weekje op Tenerife te wachten staat!' lacht ze Alois Van Limbergen (Schepsveld 25, 2490 Balen) is erg opgetogen met zijn hoofdprijs, een hypermoderne PANASONIC video. 'Een fantastisch extraatje, zeg dat wel!' reageert hij entoesiast. nu hij zijn favoriete programma's kan bekijken wanneer hij wil Het was zoon Miguel die ontdekte dat zijn mama, Brigitte Lobelle (Vaupanstraat 39 bus 2, 8900 leper) een gratis droomvakantie op TEN-BEL gewonnen had Hij wil (terecht) mee op de foto, zo kunnen al zijn vriendjes hem bewonderen

De Voorpost | 1989 | | pagina 16