Werken Baart Kracht, 85 jaar in lief en leed Ippon Sint-Niklaas met Seppo Piessens op het podium Klacht tegen Aalter Ertvelde en KAVD ■PRM mimmlièm Gevechtsporten GEZINS - MASSAJOGGING De Voorpost - 26.5.1989 - 17 PORT Sint-Gillis. Zoals men had voorspeld, werd het afgelo pen zaterdag 20 mei een schit terende lentedag met tempe raturen tot vijfentwintig gra den. Heerlijk warm. Dit pri ma weertje werd ook positief ervaren door de turnvereni ging Werken Baart Kracht, dat die dag z'n vijfentachtig ste verjaardag vierde met on dermeer een korte optocht door Sint-Gillis. Later op de middag werd de vereniging ontvangen op het oud-ge meentehuis van Sint-Gillis. En na de gebruikelijke toe spraken werd door de aanwe zigen een toast uitgebracht op i de klub en haar leden. De dag wed afgesloten met een etentje en een gezellige dans avond. In het begin Turnverenigingen die én vijf honderd leden tellen én vijf entachtig jaar bestaan, zijn dun gezaaid. Sint-Gillis heeft er één. Werken Baart Kracht werd opgericht in 1904 door een aantal turnliefhebbers die geregeld samen kwamen om te turnen. Aanvankelijk kon den enkel mannen lid worden van de klub. De vereniging sloot zich reeds na enkele ja ren aan bij de Koninklijke Belgische Turnbond. En in 1914, ter gelegenheid van haar tiende verjaardag, kreeg ze haar eerste vaandel. 1914 betekende ook het uitbreken van de eerste wereldoorlog. De vereniging die in volle op bloei was, werd door de eer ste wereldoorlog een eerste keer gefnuikt. Alle eigen dommen werden vernield (zaal, toestellen, dokumen- ten,...). Ondanks de ellende die de oorlog met zich mee bracht, gingen een aantal mensen moedig en onver stoord door. De eerste voor zitter was een zekere Hannin Veel is er van hem niet gewe ten, tenzij dan dat in de turn zaal een foto van hem hing met als onderschrift: Hij Leerde Ons Turnen. Hij moet dus een belangrijke persoon zijn geweest voor de vereni ging. Na het beëindigen van de wereldoorlog begon de we deropbouw. Ook Werken Baart Kracht startte opnieuw en werd meteen verruimd met een meisjesafdeling. Een ge slaagde verruiming, zo bleek achteraf. De WB K-meisjes namen deel aan tal van regio nale, nationale en zelfs inter nationale kampen waarbij hun aanwezigheid niet onop gemerkt bleef (vooral om hun piramidewerk). Na W.O. II Na enkele voorzitters, Goossens, Smekens, werd J. Joos voorzitter en zal deze funktie gedurende een perio de van ongeveer dertig jaar met volle toewijding vervul len. Al vlug wordt het duide lijk dat een en ander niet van een leien dakje zal lopen. Werken Baart Kracht raakt door een sekretaris, die schul den gaat maken op naam van de klub, zelfs in een rechts zaak verwikkeld. Toch zette deze gebeurtenis geen dom per op de verdere uitbouw van de vereniging. In 1954 wordt met een veteranenafde- ling gestart. Bovendien wordt in datzelfde jaar de vijftigste verjaardag van de vereniging gevierd en kan de klub zich vanaf dat moment 'Konink lijk' noemen. De viering was verbonden aan een driedaag se turnmanifestatie. Ondanks het probleem een geschikt on derkomen te vinden nam het aantal leden voortdurend toe. Werken Baart Kracht kreeg het nog even moeilijk toen in 1962 een aantal leden omwille van hun gedrag uit de klub geweerd werden en zich af scheurden in een privéklub. Maar de klubleiding worstel de zich behendig door deze bewogen periode. In 1968 wordt met een afdeling Da- mes-huismoeders van start ge gaan. Met de kleutergroep wordt in 1975 begonnen. Mijlpaal Een mijlpaal in de geschiede nis van de vereniging is 1979. Niet alleen wordt in dat jaar de vijfenzeventigste verjaar- Sinds 1979 brengt Werken Baart Kracht elk jaar een fel gesmaakte turnshow en richt het vanaf 1983 een eigen wed strijd in, namelijk de Ros Beiaardcup. In 1987 wordt ook voor de eerste keer een Mini-Ros Beiaardcup georga niseerd. De bedoeling van de ze wedstrijd is «kans geven aan kinderen beneden 12 jaar om mee te kampen in een wedstrijd, ook al behoren zij enkel tot de rekreatieve turn- fanaten. Bij gebrek aan kom petitiemogelijkheden op hun niveau komen zij vaak niet verder dan de oefenzaal. Om de turnsport ook voor hen boeiender te maken, werd de Mini-Ros Beiaardcup opge start.» (aldus de voorzitter in de programmabrochure van 23 mei 1988) Het klubnieuws vindt z'n plaatsje in het «WBK'tje». Dit «blaadje voor turners en gelijkgestel- den» verschijnt tweemaande lijks en is reeds aan z'n der tiende jaargang toe. Heden Werken Baart Kracht viert dus dit jaar z'n vijfentachtig ste verjaardag, maar dat had u al begrepen. De klub telt op dit moment 509 leden, 18 af- Turnen. Clement Van Stichel werd o.m. gehuldigd als steunpilaar van "Werken baart Krachtuit Sint-Gillis- Dendermonde (foto p. hermans) dag van de vereniging ge vierd, maar tevens wordt in Sint-Gillis het sportkompleks 'A. Verhelst' geopend. Wer ken Baart Kracht zal in deze sporthal z'n vaste stek vinden. Ondertussen wordt M. Joos (zoon van) in de geheimen van het voorzitterschap inge wijd en neemt langzaam de taak van z'n vader over. In 1982 wordt hij officieel tot voorzitter van de vereniging gekozen. Mede dank zij de nieuwe akkomodaties en door een dynamische aanpak van wege het bestuur groeit de vereniging uit tot een vaste waarde in het turnwereldje. delingen en 22 lesgevers. Het huidig bestuur van Werken Baart Kracht ziet er als volgt uit: voorzitter is, zoals reeds eerder vermeld, Marcel Joos. Hij wordt bijgestaan door Pierre Guns, de ondervoorzit ter. Maria Guns vervult de taak van schatbewaarder en Myriam Van Den Abbeele die van sekretaresse. In het Dagelijks Bestuur zetelen: Y. De Riet, A. Van Den Eynde, J. Broothaerts, R. Meyers, F. Brisart, E. Merckx en C. Van Stichel. De klub tracht zowel het kreatieve als het kompeti- tieve element aan elkaar te koppelen en blijkt daar niet Turnen. Werken baart Kracht is hier weliswaar maar c prachtige 85' verjaardag (foto p. hermans) 1 halve kracht, toch vierde deze bloeiende turnvereniging een onaardig in te slagen. Zowat alle facetten van de turnsport komen aan bod om toch maar zoveel mogelijk mensen de kans te geven zich fysiek te ontplooien. Tijdens een receptie op het oud-gemeentehuis van Sint- Gillis huldigden alle sprekers de vier nog in leven zijnde steunpilaren van de vereni ging. Clement Van Stichel, door schepen Therese Van Gucht een «onverslijtbare lei der» genoemd, Theo Ver- leyen, J. D'Hondt en J. Joos werden in de bloemetjes ge zet. «Nog weinig jongeren hebben», volgens voorzitter Joos, «de bezieling en de doorzetting die zij zo duide lijk bezaten. Het zijn werke lijk steunpilaren geweest in de geschiedenis van Werken Baart Kracht. Zij kunnen daarvoor dan ook niet genoeg gewaardeerd worden.» Te- vens betuigde de voorzitter z'n dank aan alle lesgevers en bestuursleden voor hun inzet en enthousiasme. Zij ontvin gen een gedenkbord. Toespraken Tijdens de ontvangst van de vereniging op het oud-ge meentehuis van Sint-Gillis kwamen een aantal sprekers aan bod. Schepen van sport Jan Van Damme, schepen van sociale aangelegenheden Therese Van Gucht, de gouw- voorzitter van de Vlaamse Turnliga en uiteraard de voor zitter van WBK zelf spraken de aanwezigen toe. Schepen Jan Van Damme benadrukte in zijn toespraak het feit dat de turnsport «bijna een van de meest komplete sporten» is. «De turnsport -bevordert op een zeer harmonieuse ma nier onze fysieke basiseigen schappen, namelijk uithou ding, kracht, snelheid en le nigheid, die ook zeer belang rijk zijn in het dagelijkse le ven. Maar ook op affektief, sociaal-menselijk vlak heeft de turnsport heel wat te bie den. Zij leert kreatief zijn. Zij leert remmingen en angsten te overwinnen. Zij leert vreugde te beleven. Tenslotte draagt de turnsport ook bij tot een gezondheids- en lichaamsver- volmaking.» Aldus de sche pen van sport. Samen met het stadsbestuur is hij van mening dat «het opportuun is om de nodige investeringen te blij ven doen omdat de vereniging in de meest aangepaste om standigheden de turnsport zou kunnen beoefenen.» Na mens het stadsbestuur over handigde hij de voorzitter een nieuwe saltoring (de be stelbon althans). «Ik hoop dat het een stimulans is om verder te werken naar de toekomst», besloot de spreker. Schepen Therese Van Gucht belichtte vooral het verleden van de klub en overlaadde de nog in leven zijnde pioniers met de nodige lofbetuigingen. Beslist niet ten onrechte trouwens. Ontmoedigd? Opmerkelijk was de toe spraak van voorzitter Marcel Joos, die een enigszins ont moedigde indruk maakte. De voorzitter zegde «met een zwaar hart» aan de optocht te hebben deelgenomen omdat van de 509 leden er slechts «een handvol» kwam opda gen. Volgens voorzitter Joos is de geringe interesse voor de vijfentachtigste verjaardag van de klub te wijten aan «een zekere tendens in de maat schappij die weggaat van het klub- en verenigingsleven». «Een klub drijft op mensen, die bestaat niet zomaar boven onze hoofden heen, die wordt gemaakt, gerund, geleefd en leefbaar gemaakt door men sen die zich daar mee bezig houden. Misschien zou ik er niet slecht aan doen de deur open te zetten voor iemand anders, om weer vernieuwde krachten binnen de klub te brengen» aldus de voorzitter in z'n redevoering. Hij had het vooral moeilijk met de buiten proporties gegroeide klub en de dikwijls onper soonlijke relaties. «Ik ken mijn eigen leden niet meer en de leden onderling kennen el kaar niet meer». Uit z'n toe spraak viel tevens op te ma ken, dat mensen de enorme inspanningen die het besturen van een dergelijke grote vere niging als Werken Baart Kracht met zich meebrengt, niet voldoende waarderen. Het management van een klub met zo'n omvang stelt steeds meer problemen daar alle betrokkenen werken op amateuristische basis. «Als ik kijk naar het bestuur, naar de leiding dan kan ik begrijpen dat ze soms moe zijn. Mis schien getuigt vandaag hun afwezigheid daar ook van.» Toekomst De toekomst tendeert volgens de voorzitter «in de richting van het professionalisme». En «dat doet ons in vraagstellen of onze uitgangspunten eigen lijk nog kloppen want als ik in het reglementenboekje kijk, dan staat daar in., zoveel mo gelijk mensen uit het Dender- mondse aan turnen te laten doen en dat druist toch wel in tegen de individuele gericht heid, de optimale prestatie die gevraagd wordt van een turner en turnster». Al bij al ziet men de toekomst bij Werken Baart Kracht toch nog rooskleurig in. Op naar de honderdste verjaardag dus (in 2004). bart P. Tijdens de eerste open Belgi sche ju-jitsu-kampioenschap- pen in Antwerpen, werden door een drietal leden van Ippon Sint-Niklaas nog een aantal merkwaardige resulta ten behaald. In de middenka- tegorie voor blauwe en bruine gordels, werd het voor Seppo Piessens gekoppeld aan John ny Paelinck van Ippon Zwijn- drecht een schitterende eerste plaats. Een prestatie welke nadien ook nog goed was voor de Schaal van de Antwerpse sportraad en het duo Stefan Van Puymbroeck met Kris De Rudder van Ippon Sint-Ni klaas, eindigden in diezelfde Belgische kampioenschappen als derd. Eigenlijk ook de eerste belangrijke resultaten van Ippon Sint-Niklaas, dat slechts in september '85 door Gunther Kiekens en Dirk Oellibrandt werd opgestart. Deze twee zwarte gordels in het ju-jitsu, werden toen ook uitgestuurd op advies van Leon Verbraeken en Etienne Van De Merlen van Ippon Zwijndrecht. Voor de reeds bestaande Sai Kwaiklub in Sint-Niklaas met een vrij hoog ledenaantal, werd het meteen een omschakeling naar Ippon Sint-Niklaas. Ook de akkommidaties voor de trainingen werden geruild en die werden van dan af geve stigd in het sport en fitnes scenter aan de Wegvoerings traat in Sint-Niklaas. Daar trainen de jongeren minder dan 14 jaar iedere zaterdag tussen 10u45 en 12 u. Ook de ouderen worden deskundig begeleid op dinsdag en vrij dag, telkens van 19u45 tot 21 u. Het ledenaantal van Ippon Sint-Niklaas bedraagt thans al een 70-tal en de kern van het bestuur, werd samengesteld met Tony Rumbeeck, Gun ther Kiekens, Seppo Piessens, Gunther Geerts, Stefan Van Puymbroeck, Roberto Van Laere en Hubert Cleyman. In de mystiek der Oosterse krijgskunsten met een zeer sterke discipline, werd Seppo Piessens de jeugdtrainer van Ippon Sint-Niklaas. Deze 20- jarige is thans ook al klubassi- tent en door de deelname aan de federale trainingen, wordt door Seppo Piessens een dui delijke vervolmaking nage streefd. De doelmatigheid en het eerste sukses daarvan, werden al tijdens de jongste Belgische kampioenschappen bereikt. Dit resultaat op na tionaal niveau, heeft vooral in café 't Zonneken in Sint-Ni klaas al een bepaald enthou siasme losgeweekt. In het lo kaal bij Denise en Albert Piessens, destijds ook nog een uitstekend voetballer bij S.K. Sint-Niklaas, F.C. Boom en o.a. ook nog bij het reeds verbrandde Excelsior A.C. Sint-Niklaas, werden de pres taties van het plaatselijke idool Serge Piessens met bij zondere belangstelling ge volgd. De bruine gordel van Ippon Sint-Niklaas en thans ook al Belgisch kampioen wordt er als de ambassadeur van het ju-jitsu beschouwd. Misschien niet helemaal ten onrechte trouwens en alle in lichtingen in verband met Ip pon Sint-Niklaas, kunnen steeds verkregen worden tij dens de klubtrainingen of bij Gunther Geerts, Mirabellen- laan 11 in 2740 Melsele (tel. 03/775.64.34) of bij Seppo Piessens, Eekhoornstraat 2 in 2700 Sint-Niklaas (tel. 03/ 777.04.29). Roger Van Laere Op 18 juni a.s. om 15.00 u., tijdens Bazel kermis, organiseert de gemeentelijke sportraad i.s.m. de Kruibeekse Lopersploeg een 4de GEZINS - MASSAJOGGING. De deelnemers kunnen naar keuze en ieder volgens zijn eigen tempo 2,5 - 5 of 7 km lopen. Inschrijvingen, start en aankomst aan de gemeentelijke sporthal «DE DULPOP». door de klubleiding van Ertvelde van de feiten in kennis gesteld. Vandaar ook dat KAVD zich nu aansluit bij de door Ertvelde geformuleerde klacht. Door drie spelers van Ertvelde is een schrifte lijke verklaring afgelegd waarin de feiten wor den bevestigd. Er zouden ook een aantal getuigen zijn. De onderzoekskommissie van de Belgische Voetbalbond zal een onderzoek in stellen en nagaan wat er voor en tijdens die bewuste wedstrijd op 23 april op en rondom het terrein van Ertvelde gebeurde. Op beschuldiging van poging tot omkoperij hebben FC Ertvelde en KAV Dendermonde klacht neergelegd tegen Eendracht Aalter, ploeg die zopas kampioen speelde in de hoog ste provinciale afdeling. Het initiatief tot de klacht gaat uit van Ertvelde. Volgens de leiding van deze eersteprovincialer werden drie spelers benaderd door een persoon die bindingen heeft met Aalter. Dat gebeurde voor en tijdens de wedstrijd Ertvelde-Eendracht Aalter. Het win nende doelpunt dat Aalter de titel opleverde kwam overigens tot stand in de slotminuut. Het tweede geëindigde KAV Dendermonde werd

De Voorpost | 1989 | | pagina 17