Weekblad van leader Scheidesireek Schade ako Lenssens: «Aalst, voorbeeld voor Vlaanderen Mario Van Styvendael toch ondervoorzitter Feestkomitee Daensdag met vikaris-generaal OCMW Aalst csr Mmm ii p^oé Ro wm LimBGRaen Siesegemziekenhuis nog dit jaar open Voor wie iets beter zoekt - De Voorpost VRIJDAG 26 MEI 1B8S NR. 21 42 F Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Nadat een eerste verkie zing van de ondervoorzit ter van het Stedelijk Feest komitee duidelijk niet in de smaak viel van het hui dig stadsbestuur werd fi naal Mario Van Styven dael, de officiële kandi daat van de PW tot on dervoorzitter verkozen. Toen aanvankelijk de ver kiezing plaats had werd Frans Wauters unaniem voorzitter verkozen, doch dat was met Mario Van Styvendael alleszins niet het geval. De CVP- fraktie van het Feestkomi tee (dat de zelfde samen stelling heeft als de ge meenteraad) wist dat het in eigen rangen geen kans had. Fraktieleider van de CVP Petrus De Troch stel de dan ook als tegenkandi daat tegen Mario, Simon D'Hondt voor, eveneens PW-partijlid en boven dien ex-prins, Deken van de Prinsenkamer en reeds tientallen jaren vooruit strevend karnavalist. Daar tegenover was Mario am per een beginneling en Si mon werd dan ook tot on dervoorzitter verkozen waarschijnlijk tegen af spraken binnen de meer derheid in. Het stadsbestuur kon er zich niet bij neerleggen en Simon gaf «vrijwillig» ont slag. Of er, en desgeval lend welke druk zou kun nen uitgeoefend zijn om dat Simon D'Hondt zijn ontslag zou indienen is ons onbekend. Bij de herverkiezing wer den de ordewoorden dui delijk beter nageleefd en Mario Van Styvendael is dus ondervoorzitter. Een tribuiante affaire waarbij el eens terugge dacht wordt aan de perike len met Albert Cornand die destijds ook ontslag gaf doch dat bleef gewoon «in de sacoche». Het Beurskomitee, een nieuwkomer bestaande uit leden van het Feestkomi tee en van de Midden- standsraad wordt eerlang geïstalleerd met Murille Boel van de VD als voor zitster. LH De jaarlijkse Daensdag krijgt wellicht ter gelegen heid van de Daensviering een opvallend supplemen tair gebeuren. Het zal inderdaad de allereerste keer zijn dat het bisdom Gent in de Daensmis zal vertegenwoordigd zijn. Iedereen weet inderdaad wel dat er tussen priester Daens en de episkopale overheid heel wat meningsverschillen waren gere zen en dat aan Daens zelfs het recht werd ontzegd in openbare kerken of kapellen mis te lezen. Dit jaar zal Mgr. Van Peteghem in de eucharis tieviering op zondag 11 juni in de Sint-Martinuskerk vertegenwoordigd zijn door vikaris-generaal Frans Temmerman, een Erembodegemnaar. Bij de kon celebratie wordt hij bijgestaan aan het altaar door de abt van Affligem Jan Goetghebuer en die van Dendermonde Roger De Coster, beiden Benedik- tijnen. Deze mis die te 10 u. begint wordt muzikaal opgeluisterd door het Sint-Martinuskoor o.l.v. bari ton Johan Haezaert. Onder begeleiding van de fanfare De Terjodenaren wordt opgestapt naar het kerkhof waar bloemen zullen worden neergelegd aan het grafgedenkteken van Adolf en Pieter Daens. De gelegenheidsrede wordt er, voor de allerlaatste keer, uitgesproken door de kleinzoon van Pieter Daens Luc Delafortrie die wegens zijn leeftijd de taak aan een jongere wil overgeven. LH Aalst. Mario Van Stuyvendaele is de ondervoorzitter van het feestkomitee a OCMW-voorzitter Eddy Dierickx stelde bij zijn toelichting tot het Welzijnsmeerjarenpian in De Werf als datum voor het nieuw stedelijk ziekenhuis aan de Siesegemlaan de datum van 15 december 1989 voor. Dat is dan wel tien jaar nadat aan de ruwbouw begonnen werd. Blijft dit een vrome wens of wordt het harde realiteit? Feit is alleszins dat reeds tal van data werden vooropgesteld die echter spijtig genoeg nooit gehonoreerd konden worden met alle gevol gen vandien. Echter niet wanhopen. De realisatie van kultureel centrum De Werf had een kwarteeuw nodig. LH Nadat de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen geen oor had in verband met het 'h beroep aangetekend door het OCMW Aalst dat dr. Frans Matthieu een tuchtstraf ■wilde opleggen keurde gemeenschapsminister bevoegd voor Welzijn en Gezin Jan ^Lenssens de afwijzing van dat beroep door de Deputatie op 16 mei II. goed. Ook voor Jde minister mag aan de arts geen tuchtstraf worden opgelegd. Dit houdt dan in dat Dr. Matthieu schadeloosstelling eist. Er is dus nu na het jarenlang strafrechterlijk proces nu een burgerlijke procedure in verband met schadeloosstelling te verwachten. Als onze informatie juist is en de vooropgestelde datum gehandhaafd blijft zou dat proces ■starten op 21 september. Begin van de herfst en wellicht begin van het einde van deze kontroverse die de medische maar ook de politieke wereld in de regio Aalst reeds sinds 1982 bezig houdt. Bij een herstrukturering van de laboratorium van het Aalsters OCMW-hos- pitaal rees er een geschil tussen labohoofd dr. Frans Matthieu en een bioloog van de dienst. Dr. Mat thieu werd beschuldigd van fraude in verband met de bloedafnamen. Begin 1982 legde de OCMW- raad Aalst klacht neer bij de prokureur des koning te Dendermonde. Dat dossier werd echter einde 1983 geseponeerd, een mooie naam voor ter zijde geschoven. De OCMW-raad Aalst voelde zich daarbij aller minst gelukkig en diende klacht in bij het parket met burgerlijke partijstel ling. Een clausule die se poneren heel wat moeilij ker maakt. De Raadkamer reageerde met het buiten vervolging stellen van de arts in kwestie. Op een vraag van het OCMW naar een bijkomend on derzoek ging de raadka mer dan wel in, doch ook dit eindigde met buiten- vervolgingstelling. Het was toen reeds begin 1987. Het OCMW vervolgde de strijd en protesteerde bij het Gentse Hof van Be roep doch ook daar werd dr. Matthieu andermaal buiten vervolging gesteld. De Raad van State bleek de laatste instantie te zijn die daaraan nog iets zou kunnen veranderen doch op 2 juni 1988 werd het OCMW ook daar in het ongelijk gesteld. En toen de OCMW-raad bleef weigeren dr. Mat thieu terug als diensthoofd van het OCMW-labo aan te stellen, kwam er een geschil met de Medische Raad die met deze weige ring niet akkoord ging. Na de ultieme beslissing van de gemeenschapsmi nister is het nu aan de burgerlijke kamer om de ze zaak van schadeloos stelling te behandelen. Men spreekt, langs beide zijden van tientallen mil joenen. LH Ruim 120 welzijnswerkers uit de regio maar ook uit andere provincies waren verleden inckj dinsdag in De Werf van 's morgens present op een Studiedag voor meer WEL-ZIJN. Basis van de brede bespreking was het door het Aalsters Koördinatiekomitee voor -Welzijnsbeleid gepubliceerd «Welzijnsmeerjarenpian 1989-1995» dat uitgaat van huidige als betekenisvol ervaren onwelzgnssituaties en stoelt op een studie naar de behoeften waarbij er ruimte is voor allerhande burgerinitiatieven. Het welzijnsmeer jarenpian steunt verder op de bekommernis om het lot van de meest kwetsbaren en streelt een verbetering na in de kwaliteit van het leven waarbij een doelmatig preventief beleid essentieel is. Bjj de ruime bespreking werd duidelijk dat alle mogelijke reglementeringen niet kunnen beletten dat er steeds mensen door de mazen van het net blijven vallen en dat voortdurende korrekties en aanpassingen een must blijven. Prioriteit in verkiezingsbeloften Burgemeester Anny De Maght toonde zich verrast door de alomvattendheid van het welzijnsmeerja renpian dat ze loofde doch gaf de welzijnsmedewer- kers de raad met beide voeten op de grond te blij ven en realistisch te bepa len wat wenselijk en wat haalbaar is. Maar Leen Van Nuffel, voorzitter van het Koko (Koördinatiekomitee) verwees naar de verkie zingsdrukwerken waarbij welzijnsbeleid behoort tot de topvijf van de beloften. Toch worden nog mensen, wellicht steeds meer, ge- konfronteerd met woning nood, met armoede, met eenzaamheid en de eruit voortvloeiende depressies en bovendien rnet onvei ligheid en met relatie- stoornissen allerhande. Voor Leen Van Nuffel moet deze studiedag een brainstorming zijn, een streven niet naar nog meer organisaties maar naar be tere verstandhouding en samenwerking tussen OCMW en welzijnsorgani saties. Ex-OCMW-voorzitter van Herent, Frans Van de Poel, momenteel dienst hoofd Maatschappelijk Werk bij de Christen Mu tualiteiten stelde dat het welzijnswerk dermate is uitgegroeid en gedifferen tieerd dat er kans is tot overlapping, doch dat de betaalbaarheid in het ge drang komt. Belangrijk voor spreker zijn het opsporen van de behoeften, het onderling zoeken naar oplossingen, het overhevelen van advie zen naar het beleid en het uitvoeren van genomen beslissingen in samen spraak met de kliënten met bovenop bestendige begeleiding en bijsturing waar nodig. Doordat al te veel instan ties zich met de materie begaan voelen ontstaan er vaak knelpunten en span ningsvelden o.m. tussen stadsbestuur en OCMW, tussen de openbare sektor en het privé-initiatief, en tussen organisaties die hun bestaansrecht willen be wijzen om betoelaagd te kunnen worden. Hij laakt inspraak als daaraan geen gevolg wordt gegeven en zet zich boven dien af tegen elke 'politie ke' verzuiling die leidt naar versnippering en dus naar minder efficiënte werking. Panelgesprek Moderator Marleen Ber gen van het BRT-pro- gramma «Kraaiennest» liet vervolgens vertegen woordigers van Aalsterse kategorieën burgers even aan de klaagmuur staan. De Aalsterse 60-plusser Theo Van Ggseghem, or ganisator van het Perma nent Sekretanaat voor So ciaal Dienstbetoon, stelde dat de burger geen kijk heeft op de soms zo inge wikkelde administratieve rompslomp en pleitte dan ook voor een goede om- budsdienst, een goede ste delijke onthaaldienst maar vooral voor vereenvoudi gen van tal van administra tieve formulieren. Namens de gehandikapten stelde rolstoelgebruikster Hilde Van der Biest die U vaak achter de balie van De Werf ziet over de moeilijkheden van anders validen bij zelfstandig wo nen, bij gebruik van het openbaar vervoer en bij het gebrek aan inspraak bij het opmaken van plan nen van gebouwen. Wat betreft een meer vei lig verkeer stelde Andreas Verleysen van Aktiegroep Veilig Verkeer Rozen- dreef wel te worden ge hoord doch geen inspraak te krijgen bij de finale be slissing. «Meer dan béde len om gehoord te wor den» wordt het meestal niet als dan onze bedoelin gen bovenop nog niet om gekeerd geïnterpreteerd worden. Hij vraagt alles zins dat het pas opgericht «Forum» ernstig zou wor den opgenomen en alles zins zitting zou krijgen in de verkeerskommissie. Als migrante vroeg de Turkse Fatma Yldiz die het Nederlands goed be heerst dat migrantenvrou wen uit hun isolement zou den geraken, dat hun kin deren bijscholing zouden genieten en dat gezinnen in een menswaardige wo ning zouden kunnen wo nen. «Weinig eigenaars willen hun woning aan mi granten verhuren» stelde ze. Vanuit haar ervaringen als aktieveling in de vierde wereld te Aalst moest Hil- degarde Uvin gewoon vast stellen dat er wel veel ge praat wordt óver mensen maar al te weinig mèt mensen. Ze vroeg boven dien dat wat betreft dienst verlening een gezin steeds in zijn globaliteit zou be handeld worden. De gescheiden vader die ook deel zou uitmaken van het panel zagen noch hoorden we. Stadsbestuur en welzijnsbeleid Dat Aalst qua welzijnsbe leid aan het staartje zou bengelen nam schepen Pa trick De Smedt alleszins niet. Hij situeerde Aalst liever aan de kop van de lange rij gezien de vele verwezenlijkingen: een specifiek met de materie begane schepen, een nieu we stedelijke dienst voor tewerkstelling, een toe komstige tewerkstellings adviesraad met zin voor opnemen van laagge schoolden en de kans dat er een plaatselijk werkge legenheidsagentschap tot stand komt. Anderzijds werd een be lasting op de leegstand goedgekeurd en wordt van het OCMW verwacht dat het een sociaal verhuur kantoor zou opzetten. Men is tevens op zoek naar inspraakmogelijkhe den voor zwakke wegge bruikers en plant vor mingssessies voor migran ten na een onderzoek naar de behoeften. Voor woon wagenbewoners wordt een oplossing nagestreefd en gaan volgende maand twee schepen op studiereis om te zien hoe dat elders wél kan. OCMW en welzijnsbeleid De kersverse OCMW- voorzitter Eddy Dierickx, echter als raadslid reeds lang met de materie be gaan, hoopt dat bejaarden zo lang als mogelijk «thuis» kunnen blijven wonen. Daartoe zal de dienst warme maaltijden zoals reeds lang gevraagd ook worden uitgebreid naar zater- en zondagen, wordt de karweidienst ver der uitgebreid en blijft de dienstverlening niet be perkt tot de duur van de kantooruren. Voor bejaarden komen er in de deelgemeenten voor zieningen met rekreatieve funktie en bestaande rus thuizen zullen fungeren als dienstencentra. Het tekort aan rusthuis bedden hoopt men weg te werken door spoed te zet ten achter de realisatie van het vervangingsprojekt van Sint-Lieven dat afge keurd is. Aan de Albrecht- laan komt een gebouw met 120 bedden en voor de deelgemeenten werd geopteerd voor realisaties in Moorsel en in Hofetade. In het nieuw Siesegemzie kenhuis komen twintig supplementaire bedden in de ruimte bestemd voor de kloosterzusters die nu ech ter liever aan de Gasthuis straat blijven wonen. Sint- Job en Hopperank worden gerenoveerd en Hoppe rank krijgt er zelfs 20 bed den voor dementerende bejaarden bij. Gedacht wordt bovendien aan begeleid wonen en aan zelfstandig wonen voor fy sisch gehandikapten doch daarvoor is eerst nog een studie nodig. Welzijnsstraat Volgens ASO-voorzitster Dina De Cremer (ASO staat voor Aalsters Sociaal Overleg dat een lange reeks gelijkgerichte orga nisaties koördineert en dan zelf samen met afge vaardigden van de ge meente- en de OCMW- raad het Koördinatieko mitee vormt) moet het ASI de Welzijnsstraat van Aalst zijn. ASO wil mee werken aan een sociale wachtdienst na de uren, wil meewerken aan over leg en wil taakverdeling stimuleren. Minister Jan Lenssens Even na 16 u. besloot ge meenschapsminister voor welzijnsbeleid, Dender- mondenaar Jan Lenssens de studiedag met lovende woorden voor de organisa toren. «Wat Aalst pres teert is een voorbeeld voor alle Vlaamse steden en ge meenten en verdient na volging», prees Lenssens. Hij noemde het onaan vaardbaar dat 6% van de Vlamingen in armoede leeft. Hij wil die armoede bestrijden via de plaatse lijke besturen in samen werking met privé-initia- tieven zoals te Aalst. Onder dc OCMW's zal van het Biezonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn 1.000.000.000 fr. worden verdeeld voor in tegratie van kansarmen via tewerkstellingsprogram ma's, basisedukatie en rechtsbijstand. Van de Vlaamse regering wordt een som verwacht van 500.000.000 fr. om de kansarmoede verder terug te dringen. Dit dan samen met inspanningen voor de problematiek van de mi granten. «Van enige terug zending van migranten is geen sprake. Dat staat dui delijk in de beleidsnota» bevestigde de gemeen schapsminister. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1